Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,044
  Postimet n Bllog
  3

  Albanistani i Edi Rams: Shqiptart nuk do t votojn emrat e kandidatve por vetm numrat boshe

  Fleta e votimit, PS krkes Kolegjit Zgjedhor: T mbetet n fuqi vendimi i KAS, identifikimi i kandidatve me numra nuk shkakton konfuzion dhe nxjerr brenda pak orsh fituesin

  Emri: add25ce5-7134-47d9-a075-ef735c7de3b7.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 24.5 KB

  Partia Socialiste, e prfaqsuar nga Eridian Salianji, sht paraqitur n Kolegjin Zgjedhor me nj krkes t qart n lidhje me fletn e votimit, n zgjedhjet e 25 prillit.

  Salianji, prpara trups s Kolegjit Zgjedhor, deklaroi q t mbetet n fuqi vendimi i KAS, pr fletn e votimit. Vendimi i KAS, mbshteti propozimin e Partis Socialiste, e cila krkoi q n fletn e votimit kandidatt t identifikohen me numra dhe jo me emr e mbiemr.

  Sipas Salianjit, PS sht kundr flets s votimit me emra e mbiemra, pasi sipas tij, krijon konfuzion dhe vshtirson procesin e numrimit. Po ashtu, ai deklaroi se fleta e votimit, n t ciln do t operojn t gjith shtresat e shoqris, duhet t jet n mnyr sa m t thjeshtzuar.

  Prmbajtja n nenin 98 pika tre thuhet se n fletn e votimit thuhet se duhet futur emrat e subjektit zgjedhor dhe prbri emrit t partis kandidatt me numra. sht br nj sondazh nga KQZ, por ky sht nj problem teknik q smund t vendoset n sondazh, internetin e prdorin prgjithsisht moshat nga 16, deri n 60 vje. Por formati do t bhet pr personat moshat e tera. Edhe ne jemi dakord me emra, por duke qen se jan shum parti, kjo e bn t pamundur prmbajtjen e emrit. E kemi vn si kandidat paraplqyes, ta garantojm q t votohet, por KQZ duhet t mendoj edhe pr zgjedhsin, t mos konfuzionet. Ajo sjell konfuzion n votim, por edhe gjat numrimit bhet e pamundur vlersimi i sakt i flets. Kemi dy akte t miratuara, nj nga rregullatori e nj nga komisioneri. Vendimi i KAS, gj mbshtetje edhe nga Kodi Zgjedhor. Ka edhe nj vendim q nuk sht prmendur, vendimi pr hedhjen e shortit, ajo sht sot n fuqi. Shihni radhn, n fletn e Tirans ssht vendosur ky vendim. N fletn e Tirans posht 1 keni 4, n krah t 2, keni 6. Partia Socialiste sht 12, n fund, q sht 11 sipr, ka nj kakofoni t organizimit t flets. Pr kto fakte, vendimi i komisonerit bie n kundrshtim me at t rregullatorit. Si kolegj duhet ta l n fuqi vendimin e KAS-it. Un kam shqyrtuar q po t shikosh n fletn e votimit n Kuks dhe Dibr, nj zgjedhs nuk e ka mundsin e barabart si n Kuks dhe n Tiran. Fleta e Kuksit sht m e qart sesa zgjedhsit n Tiran. Sa i prket arsyetimit q kandidati duhet t ket emrin, ligjvnsi duke pasur parasysh kto rrethana zgjedhsin. Po t shikojm, t gjith kandidatt bjn reklamn e tyre pr numrat. Pra numri sht ai q t identifikon, kjo bhet q zgjedhsit t krijoj lehtsira, sepse numri gjendet m kollaj, pr arsye se pr t votuar jan shtresa t ndryshme t qytetarve q duan ta ken procesin sa m t leht. Fleta e miratuar nga KAS sht nj flet q paraprin. N qoft se do t ishte e mundur t ishte e qart me emra, po jemi dakord, brenda ktij format ku t duken qart emrat dhe mbiemrat po jemi dakord. Por nuk ka qartsi, sepse prmasa e flets duhet t ishte shumfish m e madhe, tha Salianji.

  Salianji ndr t tjera, tha se edhe n Kosov, e cila i zhvilloi zgjedhjet n shkurt, fleta e votimit identifikonte kandidatt me numra, sipas tij, kjo sht nj eksperiment q duhet ndjekur edhe n Shqipri, n mnyr q, edhe n vendin ton, rezultati t dal brenda pak orsh.

  Kandidat paraplqyes, ai q shkon n qendrn e votimit e ka menduar kandidatin. Dhe normalisht cdo kandidat, t gjith identifikimin e tyre e bjn nprmjet numrit, dhe zgjedhsi para se t shkoj n qendrn e votimit, e plqen at dhe e ka vendosur pr nj x kandidat dhe duhet t gjej numrit. Edhe n Kosov me numra sht br votimi. Identifikimi i tyre sht me numra dhe sht nj eksperiment i qart q zgjedhsit t orientohen fare leht me numra. Procesi m i rndsishm sht numrimi, si doli n Kosov brenda 8 orsh, t dali rezultati sa m shpejt dhe t jet i besueshm, ndrsa me fletn aktuale del brenda nj jave. Ndrsa me flett me emra rezultati del brenda 24 orve ose m shpejt, tha avokati.

  (BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,044
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Albanistani i Edi Rams: Shqiptart nuk do t votojn emrat e kandidatve por vetm numrat bosh

  Kolegji Zgjedhor merr vendimin, flett e votimit do t identifikohen me numra n zgjedhjet e 25 prillit

  Emri: Screenshot_18.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 24.9 KB

  Kolegji Zgjedhor ka ln n fuqi vendimin e KAS pr fletn e votimit n zgjedhjet e 25 prillit.

  Pra, me an t ktij vendimi, identifikimi i kandidatve n fletn e votimit do t jet me numra dhe jo me emr e mbiemr, propozim ky i Komisionerit Shtetror dhe Partis Demokratike.

  PD paditi vendimin e KAS pr fletn e votimit t 25 prillit, pasi kjo e fundit rrzoi krkesn e saj pr flet vertikale dhe pranoi at t PS pr kandidat me numra.

  Po ashtu PD ka paditur edhe vendimin pr logon e BD, pasi sht ankuar pr ngjashmri me t sajn dhe mund t krijoj konfuzion n fletn e votimit.

  ‘’shtja e flets s votimit ndikon drejtprdrejt tek zgjedhjet, dhe listn e kandidatve. Meqense nuk ka krkime t tjera, nga padia q kemi ngritur, vlersojm q krkesa i plotson kriteret e ligjit pr t’u pranuar nga ana e Gjykats.’’- tha Ivi Kaso.

  Nga ana tjetr PS i ka mbetur stoike qndrimit se fleta e votimit t 25 prillit duhet t jet me numra, pasi ndihmon n prshpejtimin e rezultatit pr t nxjerr m shpejt votuesin, teksa ndikon edhe tek madhsia e flets.

  (BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,044
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Albanistani i Edi Rams: Shqiptart nuk do t votojn emrat e kandidatve por vetm numrat bosh

  Vendimi i Kolegjit Zgjedhor pr fletn e votimit, PD: Rama ka turp t paraqes emrat, fardolloj truku nuk e ndal ndryshimin!

  Prfaqsuesi i Partis Demokratike n Kolegjin Zgjedhor, Ivi Kaso, ka reaguar pas vendimit t ktij institucioni n lidhje me flett e votimit n zgjedhjet e 25 prillit.

  Kaso tha se Partia Socialiste demonstroi se listat nuk jan t hapura, pasi sipas tij, ka “turp” t’i paraqitet publikut me emra jo shum t prshtatshm pr ta.

  Nga krahu tjetr, ai thot se Partia Demokratike ka lista t mira deputetsh, e n kto zgjedhje votuesit do t privohen nga mosrenditja e emrave.

  “Ishte nj vendim q sa i prket pjess s ankimit, n lidhje me logon q Bindja Demokratike, ishte i drejt n kt pjes, sepse ngjashmria e logove dallohej qart me sy t lir. Sa i prket pjess tjetr, t vendimit t Kolegjit, jemi t keq ardhur q mori kt vendim. Sepse sht Edi Rama ai q nuk ka vullnet, q listat q i cilsoi si t hapura, t ishin me t vrtet t hapura dhe kandidatt t ishin me emra dhe mbiemra. Ai sht i turpruar nga emrat e pr deputet. PD ka listn m t mir t kandidatve dhe pr fat t keq, qytetart nuk do i shohin kandidatt. fardolloj truku zgjedhor nuk do e ndali ndryshimin q ka pr t ardhur dhe ndryshim q do i prij PD dhe do t jet pa Edi Ramn”, tha Kaso.

  Kujtojm se Kolegji Zgjedhor la n fuqi vemdimin e KAS, q kandidatt pr deputet n flett e votimit t identifikohen me numra dhe jo me emra e mbiemra.

  (BalkanWeb)

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,044
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Albanistani i Edi Rams: Shqiptart nuk do t votojn emrat e kandidatve por vetm numrat bosh

  Kush e di se sa mire jane ndier ata "ushtaret e bindur" te Edi Rames, qe i ka rekrutuar per deputete ne keto zgjedhje. Tani nuk do tu renditen me emrat ne fletet e votimit, qe shqiptaret ti shikojne se per ke votojne. Dhe me e bukura me socialistet eshte se jane bageti-njerez, tipike me shqiptaret e prere nga brumi komunist i se kaluares: nuk kane as kurajon qytetare apo intelektuale qe te mbrojne dinjitetin e tyre si njerez. Ti thone kreut te PS dhe qeverise: hej, ne jemi njerez, kemi nje emer e nje mbiemer, nuk jemi numra bosh.

  Me nje gjest te tille, kupton edhe mentalitetin e "njeshit" te nje njeriu psikopat e paranojak, nuk lejon te dali emer tjeter mbi emrin e tij. PS eshte e gjitha e tij. Vetem emri i Edi Rames te dale ne fleten e votimit, emrat e "ushtareve te tij" te mos renditen ne liste.

  Bagetite nuk kane emer, kane vetem numra. Njerezit kane nje emer e nje mbiemer familjar. Me sa duket, Kryecobani i Shqiperise Rama, kerkon ta ktheje gjithe Shqiperine ashtu sic ka kthyer te gjithe PS ne stan me bageti. Ne pak jave do mesojme nese shqiptaret jane bageti apo njerez.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-03-2021, 12:35
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-04-2016, 15:04
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-09-2015, 13:21
 4. Emigrantt do te votojne ne Greqi.Dhe jo vetem....
  Nga oliver55 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-10-2010, 13:29
 5. PS publikon emrat e kandidatve t saj n zgjedhje
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 29-05-2005, 05:26

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •