Emri:  e2e3477f-af23-4c51-83d2-0a3e564c0acc.jpg

Shikime: 43

Madhsia:  25.9 KB

Kreu i opozits, Lulzim Basha, n turin e takimeve q ka zhvilluar ditn e sotme n qytetin e Durrsit, ka zhvilluar nj bashkbisedim me t rinjt e ktij qyteti. T rinjt i kan drejtuar pyetje Bashs pr planin e Partis Demokratike rreth shqetsimeve sa i prket ligjit pr arsimit e lart dhe largimi masiv i rinis pr shkak t papunsis. Ndrsa, pedagogia Ilirjana Kuana denoncoi se sht krcnuar nga Edi Rama dhe bandat e tij.

Un jam pedagoge prej nj dekade, po e bj publike pr her t par prse u jam bashkuar; jam krcnuar nga kryeministri i vendit Edi Rama dhe bandat e tij kur kam ngritur zrin pr studentt.

Kam dal ti bashkohem ndryshimit. Kolegt e mi krkojn ndryshim. Ndoshta pr shkak t puns, pr shkak t presioneve, nuk dalin n ekran ta thon, por jan n krahun tuaj tha Ilirjana Kuana.

Basha u shpjegoi t rinjve planin e Partis Demokratike i cili parashikon mbshtetje pr studentt dhe t rinjt shqiptar. Ai prsriti zotimin se me bashkpunimin me Aleancn Europiane t Universiteteve, qeveria e ardhshme do tu siguroj kualifikime q do t jen t aksesueshme pr studentt shqiptar dhe pr t rinjt shqiptar pa pages dhe q do u mundsoj pun me paga dinjitoze.

Ai gjithashtu tha se angazhim i qeveris s ardhshme do t jet edhe ofrimi i 5 gjuhve t huaja falas online, anulimin e ligjit pr arsimin e lart, mbshtetjen e studentve me bursa dhe rritjen e autonomis s universiteteve.

MAPO