Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,429

  Dita Ndrkombtare e Letrsis pr Fmij

  Dita Ndrkombtare e Letrsis pr Fmij, shkrimtart: Institucionet t drejtojn syt n 365 dit t vitit, jo vetm sot


  ‘Lexo jo vetm sot, por do dit t vitit’. Nn kt moto botues, shkrimtar dhe fmij u bn bashk n Atriumin e Muzeut Historik Kombtar pr t diskutuar mbi arritjet, por edhe mbi problematikat e letrsis.

  N kt dat, q prkon me Ditn Ndrkombtare t Letrsis pr Fmij shkrimtart bjn apel q t investohet m shum, q librat t shkojn n duart e lexuesve t vegjl n do cep t vendit.

  “Letrsia pr fmij sht nj filles, ku shoqria nis dhe rritet. Nse ne rrisim fmij t shndetshm t drejtuar drejt pasionit pr librin, shoqria jon do t jet m e mir n t ardhmen”, shprehet botuesja Anila Bisha.

  “sht nj shtres e popullsis q ka t ardhmen e vendit n dor, q e nesrmja do t flas me gojn e tyre”, thot Riza Braholli, kreu i Shoqats s Letrsis pr Fmij.

  “Duhet investuar m shum q libri t mos shkoj vetm n shtpit e fmijve q jetojn n Tiran dhe n qytete t tjera, por duhet t shkoj deri n skajin m t largt t vendit”, thot shkrimtari Pandeli Koci.

  “Dikur para viteve ’90 shkrimtart, pra ne bnim takime m lexuesit, kto dit kam br vetm nj takim me fmijt tek Biblioteka “Moikom Zeqo”, q shkoi shum mir, por prse sot nuk bhen m?”, shprehet Mamaqi.

  Ata apelojn q institucionet e arsimit dhe kulturs t jen t vmendshm ndaj shkrimtarve, q shkruajn letrsi pr fmij, jo duke mbshtetur vetm prkthimet, por edhe letrsin shqipe

  “Kam nj vrenjtje pr Ministrin e Kulturs. Prkthehen kaq libra nga letrsia shqipe n gjuh t huaj, prse nuk prkthehet letrsia pr fmij? Nuk kan faj shkrimtart e rinj q nuk shkruajn, pasi deri tani ka qen e nprkmbur letrsia pr fmij, t shikojm si do t shkoj”, thot shkrimtarja Adelina Mamaqi.

  “sht shum e rndsishme q shteti dhe institucionet t drejtojn syt nga letrsia pr fmij”, shprehet Braholli.

  “Institucionet shtetrore duhet q t jen m afr letrsis pr fmij. Nuk duhet q t mbshtesin vetm prkthimet, jo se nga prkthimet vjen gj e keqe, por sepse ne po flasim pr letrsin shqipe, jo pr at t huaj. Nuk sht fjala vetm pr nj dit, si sht kjo, por pr 365 dit t vitit” vijon shkrimtari Fatmir Gjestila.

  54 vite m par, data 2 prill q prkon dhe me ditlindjen e shkrimtarit t dashur pr fmij, Hans Christian Andersen, u shpall, si dit e veant e nxitjes dhe inicimit t dashuris s leximit te lexuesit e vegjl. /shqiptarja/ KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/dita-...-jo-vetem-sot/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 02-04-2021 m 19:06

Tema t Ngjashme

 1. Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare
  Nga sirena_adria n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 22-02-2021, 12:51
 2. 18 dhjetori - Dita Ndrkombtare e Emigracionit
  Nga Albo n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-12-2011, 12:26
 3. Sot dita nderkombetare e Tokes.
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2008, 17:41
 4. Dita e Letrsis dhe Arteve n Michigan
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-11-2007, 06:55
 5. Dita e Letersise dhe Kultures Shqiptare ne Michigan.
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-10-2005, 20:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •