Emri:  Elez-Biberaj-750x375.jpg

Shikime: 87

Madhsia:  16.4 KB

Nga Zri i Ameriks

N Tiran, 30 vjetori i rivendosjes s marrdhnieve diplomatike SHBA Shqipri u prkujtua sot n konferencn e Institutit Shqiptar pr Studime Ndrkombtare: Marrdhniet shqiptaro-amerikane: e Shkuara, e Sotmja dhe e Nesrmja. N Konferenc ishin t ftuar Instituti Shqiptar pr Studime Ndrkombtare ftoi sot studiues, diplomat dhe historian.

Marrdhniet mes dy vendeve u vlersuan nga ambasadorja amerikane, Yuri Kim, ministrja e jashtme, Olta Xhaka, si dhe studiuesi njohur, Dr. Elez Biberaj, Drejtor i Drejtoris s Euroazis n Zrin e Ameriks.

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, kujtoi detaje nga hapat e par t veprimtaris diplomatike t ambasads s rihapur amerikane n Shqipri dhe vizitn e sekretarit t shtetit James Baker, q u prcoll nga mbi 300 mij shqiptar. Qysh nga ajo koh marrdhniet shqiptaro amerikane jan zhvilluar mjaft tha ambasadorja Kim.

SHBA kan qen dhe jan nj partner, mik dhe aleat i fort n prpjekjet e shqipris pr t forcuar demokracin, pr t hapur dhe rritur eonomin, dhe pr t shtuar mundsit pr gjith popullin. SHBA mbshtet qllimet e shqipris pr antarsim n BE pas antarsimit n NATO. Po ashtu e mbshtet shqiprin n zbatimin e reforms n sistemin gjyqsor, dhe do t mbshtes gjithmon prpjekjet e saj pr integrim dhe zhvillim, tha ambasadorja Kim.

Ministrja e jashtme Olta xhacka tha se marrdhniet e Shqipris me SHBA jan shum t rndsishme edhe jetike, sic jan dshmuar n gjith historin.

Marrdhniet midis dy vendeve jan historikisht t jashtzakonshme dhe aktualisht tepr t ngushta si n aspektin diplomatik, ushtarak dhe ekonomik. Mjafton t hidhet nj vshtrim i shpejt n historin para regjimit komunist dhe tani n 30 vjet demokraci pr t vrtetuar rndsin dhe frytet e aleance strategjitke tha ministrja Xhaka.

Folsi kryesor n konferenc ishte studiuesi i njohur, dr. Elez Biberaj, Drejtor i Drejtoris s Euroazis n Zrin e Ameriks, me temn Amerika dhe Shqipria: Nga armiq t papajtueshm te partner strategjik.

Biberaj tha se marrdhniet mes Ameriks dhe Shqipris duhet t ushqehen vazhdimisht dhe jo t merren si t mirqena, statike dhe t prhershme dhe se n themel t marrdhnieve jan vlerat e prbashkta demokratike dhe angazhimi i Shqipris pr demokracin, sundimin e ligjit dhe qeverisjen e mir.

Sipas tij, veprimet q minojn praktikat demokratike jo vetm q mund t minojn marrdhniet, por mund t sjellin nj ndryshim n qndrimet e SHBA dhe, n rastin m t keq, nj rishikim thelbsor t lidhjeve mes dy vendeve.

Vitet e fundit, Shqipria ka prjetuar nj rrshqitje t konsiderueshme prapa n rrugn e demokracis dhe nj autoritarizm n rritje, duke e br at nj nga vendet m jofunksionale dhe m t korruptuara n Evrop. Sistemi politik i Shqipris n thelb sht prishur dhe vendi sht shndrruar n nj shtet njpartiak, autoritar, me Partin Socialiste n fuqi q kontrollon pushtetin n t gjitha nivelet, tha zoti Biberaj.

Ai shtoi se polarizimi politik, korrupsioni i prhapur n radht e zyrtarve publik dhe atyre n poste t larta, krimi i organizuar dhe kultura e mosndshkimit kan pasur nj kosto t madhe dhe vazhdojn t paraqesin nj krcnim ekzistencial pr demokracin e Shqipris.

Pikrisht institucionet q kan rndsi t dors s par pr t luftuar korrupsionin zyrtart qeveritar, antart e parlamentit, politikant, gjykatat dhe gjyqtart, prokurort dhe policia jan ato q po e minojn fushatn kundr korrupsionit,- tha zoti Biberaj.

Shqipria dhe SHBA rivendosn marrdhniet diplomatike n marsin 1991, pas 45 vjet diktature komuniste.

Megjith egrsin e diktaturs komuniste, shqiptart e thjesht n Shqipri dhe Kosov pan dhe shohin tek SHBA shpresn dhe mikun e tyre m t madh.