Emri:  Lila-Basha-631x420-1-631x375.jpg

Shikime: 40

Madhsia:  49.4 KB

Lojtart e kombtares s futbollit kan marr sot njoftimin se pasaportat diplomatike q Edi Rama u dha n vitin 2016 nuk jan m t vlefshme. Vendimi ka ardhur i papritur pr djemt e ekipit kuqezi, pasi shumica e tyre luajn n kampionate t huaj dhe u duhet t udhtojn shpesh her. Ministrja e Jashtme, Olta Xhaka tha se bhet fjal pr nj procedur normale, por lojtar dhe ish-lojtar t kombtares e shohin kt vendim si nj hakmarrje t qeveris Rama.

Ish-futbollisti Andi Lila, thot se vendimi pr pasaportat ka ardhur pak dit pas ndeshjes me Anglin, ku djemt e ekipit kombtar i dhuruan kreut t PD, Lulzim Basha nj bluz t ekipit me numrin 9.

Vendimi erdhi menjher pas ndeshjes me Anglin, kur ne i dhuruam Lulzim Bashs fanelln e kombtares shqiptare. Mendoj se ky vendim sht i qllimshm. sht nj tallje q i bhet sportit n prgjithsi. Ekipi kombtar i EURO 2016 nuk duhet ti bhej ky veprim pasi mendoj se sht ekipi m i mir q ka nxjerr ky vend, tha gjat intervists s tij n SYRI TV ish-futbollisti Andi Lila.

Ministrja Xhaka deklaroi se pasaportat po rinovohen, por n fakt rezulton se pasaportat q Edi Rama u dha n vitin 2016 skadojn n vitin 2026 dhe jo sot. N dokumentin q Ministria e Jashtme i ka drguar Federats Shqiptare t Futbollit thuhet tjetr gj nga ajo q pretendon ministrja Xhaka.

Shkresa zyrtare e qeveris thot se sipas vendimit t qeveris n vitin 2019, lojtart e kombtares nuk cilsohen m kategori q gzojn t drejtn pr pasaporta diplomatike. Kjo do t thot se ata q Edi Rama n vitin 2016 i quante ambasador t Shqipris, pas dhnies s fanells pr Lulzim Bashn nuk jan m t till.

Nj sjellje e till e institucioneve ndaj kombtares sht e papranueshme dhe fyese pr lojtart q kan zgjedhur t luajn pr ekipin kuqezi.

Emri:  Dokumeni-1.jpg

Shikime: 34

Madhsia:  22.8 KB

Emri:  Lenjani.jpg

Shikime: 31

Madhsia:  42.1 KB

Koha Jon