Fitorja e Albin Kurtit n zgjedhjet e 14 shkurt 2021 me 50% t votave nuk mund t mos ket lidhje edhe me nj fakt tjetr interesant burgosjen e Liderve t PDK e cila praktikisht shkaktoi nj rregullim t madh n zgjedhjet e fundit, pavarisht se ky fakt u eklipsua nga fitorja. N zgjedhjet e 14 shkurtit, Lvizja Vetvendosje e udhhequr nga Albin Kurti fitoi 50.28 pr qind t votave apo 58 ulse t kuvendit. Partia Demokratike e Kosovs ka 19 deputet, Lidhja Demokratike e Kosovs 15 dhe Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs ka tet deputet. 20 vende t garantuara u takojn pakicave, 10 nga to vetm pr serbt e Kosovs (Kosov: Zgjidhet qeveria e re me kryeministr Albin Kurtin | Ballkani | D |).
N zgjedhjet e tetori t vitit 2019 n t ciln pjesmarrja n zgjedhje ishte 44.72%, u arritn kto rezultate: Lvizja Vetvendosje, ka marr 26.12% t votave, Lidhja Demokratike e Kosovs (LDK) 24.45 %, Partia Demokratike e Kosovs (PDK) 21.16 %, Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs (AAK) n koalicion me Partin Socialdemokrate ka marr 11.47 %, Lista Serbe 6.74 pr qind t votave dhe Nisma Socialdemokrate 4.98 % pr qind". Bazuar n numrin e votave t fituara, Lvizja Vetvendosje n Parlamentin e Kosovs do t ket 32 deputet, LDK-ja 29, PDK-ja, 25 deputet, koalicioni AAK-PSD, 14, Lista Serbe 10 deputet, si dhe 10 vende t rezervuara, kan fituar partit e minoriteteve (https://.d.com/sq/kosov%C3%AB-sh...eve/a-51153556).
Pra dy vite m par Albin Kurti dhe `Lvizja Vetvendosje n 2019 fitoi vetm 26 % t votave dhe me koalicion me LDK arritn t formonin qeverin `Naltmadhnia e Tij Kurti i Par` e cila nuk e kishte jetn e gjat dhe u zvndsua nga z. Hoti si Kryeministr me 3 qershor 2020. Dihen ngjarjet e asaj kohe.
Sidoqoft ngritja e akuzave nga Prokuroria Ndrkombtare speciale Prokuroria Speciale e Kosovs e ngritur n 2015 por e transferuar n Hag n 2019, ka ngritur akuza ndaj Presidentit t Kosovs, Hashim Thai dhe kryetarit t Partis Demokratike t Kosovs, Kadri Veseli, dhe 8 t tjerve, me pretendimin se jan penalisht prgjegjs pr afrsisht 100 vrasje t paligjshme pas lufts (sipas prokuroris).
Intervali i dnimit t liderve t UK midis vitit 2020 dhe 2021, ndikoi shum n rezultatin e zgjedhjeve t 14 shkurtit 2021dhe mendoj se shkaku kryesor nuk ishin akuzat e Albin Kurtit pr Korrupsionin masiv t qeverive t kaluara dhe as mungesa e dshirs s Kurtit pr t mos e patur prioritet takimet me Serbin, dhe as prioriteti i bashkpunimit me minoritetet n Kosov, t cilat pak a shum jan dhe prioritetet e qeveris s re t Naltmadhnis s Tij Kurti -2.
Shkaku kryesor i fitores s tij paradoksale (dhe jo spektakolare) sht goditja e rnd q mori PDK nga gjykata speciale e cila pr mendimin tim egzagjroi akuzat pr vrasje t pas lufts nga ana e liderve t PDK, gj q shkaktoi dhe zhgnjimin e prkrahsve t UK t cilt shohin tek kto akuza edhe dorn e Serbis t prkrahur indirect edhe nga BE e cila dihet se q n vitin 2010, nn presionin serb, Kshilli i Europs akuzoi guerriljet e UK pr vrasjen e civilve serb dhe kundrshtarve politik etnik shqiptar dhe nga minoritetet n Kosov (https://en.ikipedia.org/iki/Kosovo_Liberation_Army).
N fitoren e kurtit ndikoi sigurisht edhe shprbrja e LDK nj nga Partit m t mdha t Kosovs pikrisht pr shkak t konflikteve brnda ksaj Partie, kur znj. Osmani u largua nga kjo Parti pr tu afruar me Kurtin. Deklaratat e znj. Osmani n Shqipri pikrisht para zgjedhjeve n Kosov tregojn se ka nj linj anti UK dhe nj linj radikaliste n qeverisjen e sotme Kosovare. Nj risi e ksaj qeverie t re sht mungesa e plot e bashkpunimit me qeverin e tanishme Shqiptare, e cila vrehet nga kritikat e shumta t saj kundr Shqipris, nga mosdshira nga ana e qeveriss s re pr tu ndihmuar nga Shqipria, dhe nga akuzat aspak t vrteta se Rama paska krkuar ndarjen e Kosovs, n nj koh q ka qn Rama q i ka krkuar i pari Serbis t njoh Kosovn. Kjo rrym anti-shqiptare do t ket pasojat e veta qoft n mardhniet dypalsh qoft n mardhniet ndrkombtare, sepse kjo u faktua edhe n takimin e Kryeministrit shqiptar Rama me Presidentin Makron n t ciln mesa duket Rama nuk dshronte t ishte ndrmjets n dialogun Kosov -Serbi pikrisht pr shkak t akuzave nga pala kosovare kundr Rams. Rama deklaroi se un jam `pal` e pr kt arsye nuk mund t ndrjetsoj.
Linja anti-shqiptare e qeveris s re Kosovare po has kundrshtim edhe n Parlamentin e ri Kosovar n t ciln kundrshtohet kandidimi i znj. Osmani pr tu br Presidente e Kosovs, sidomos nga PDK, AAK, si dhe LDK n t ciln lideri i saj i ri Lumir Abdixhiku, u shpreh se LDK nuk do t jet pjes e qeveris dhe se nuk do t votojn po ashtu si thot "president partiak (Konstituohet kuvendi i ri i Kosovs | Ballkani | DW | 22.03.2021).
E vetmja gj positive nga premtimet elektorale t Kurtit mbetet deklarata e tij pr ngritjen e nj Padie kundr Serbis pr Genocid ndaj popullit dhe shtetit t Kosovs.
Sidoqoft linj anti-shqiptare e Kurtit e shprehur qoft n mungesn e bashkpunimit me vndin am, me kritikat e shumta pr t`ja hedhur fajin Shqipris pr problemet q ka Kosova, pr mungesn e dshirs pr t mbrojtur UK, mohimin e ndihms nga Shqipria pr Kosovn n kto vite, duke i kujtuar Kurtit se ishte Shqipria q kishte 2 ministra Kkosovar dhe plot t tjer si drejtues n Shqipri, ndrsa Kosova jo vetm q nuk e ka vn `ujin n zjarr` pr t forcuar bashkpunimin, por kritikon taksn e Morins t ciln qeveria shqiptare e ka vn pikirsht pr t rregulluar autostradn e ln prgjysm, pr shkak t vjedhjes spektakolare t 200 milion euro-ve nga qeveria Berisha, ndsa znj. Osmani vjen n Shqipri dhe takon hajdutt e kombit duke injoruar qeverin Rama.
Ky fakt ishte shum domethns , sepse tregon ndryshimin e politiks s qeveris s re Kurti-2 n raport me Shqiprin dhe Strategjin e prbashkt pr bashkimin e Kombit se nj shtet i madh ka pesh t madhe ndrkombtare dhe dy shtete t vegjl jan si dy topa futbolli q prdoren pr `strvitje ndrkombtare` nga ana e shteteve fqinj.
Kjo nuk sht gj e mir as pr Kosovn por as pr Shqiprin sepse vendosja e 2 kandidatve t VV n Shqipri tregon se ky Kryeministr i ri (n fakt jo fare i ri), paska plane t ndryshme ajo q duhet t ket Shqipria dhe Kosovan raport me SHBA dhe BE.
Zhvillimet e ardhshme do na tregojn t vrtetn.