Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,034
  Postimet n Bllog
  3

  Prgatitja pr Kreshmn e Madhe

  E djela e Lidhjes s Djathit, shnon edhe fillimin e Kreshms s Madhe pr besimtart orthodhoks n mbar botn. Sipas tradits orthodhokse, Kreshma e Madhe, zgjat plot 40 dit, aq dit sa edhe Vet Krishti agjeroi n shkrettir. Pr tu pasuar nga Java e Madhe, ose Java e Psimit t Krishtit, dhe pr tu kurorzuar me festn m t madhe orthodhokse, Pashkn e Madhe, Ngjalljen e Krishtit nga varri. E hapa kt tem, pr t hedhur disa nga gjrat q un kam msuar mbi Kreshmn n vite, dhe cili sht qllimi i vrtet i saj. Ka shum besimtar q mbajn kreshmn por pa kuptuar dhe fituar esencn e kreshms.

  - Prse Kisha na mson t mbajm kreshm?

  Si e zura n goj m lart, ishte Vet Zoti yn Jisu Krisht, q sa ishte mbi tok, na msoi me shembullin e tij n shkrettir, se duhet t mbajm kreshmn. Dhe ne, si t krishter, t udhhequr nga autoriteti shpirtror q po Krishti na dha, Kisha e Shenjt Katolike dhe Apostolike, e vazhdojm kt tradit. Vlen t kujtojm nga shembulli i Krishtit n ato 40 dit n shkrettir, se Ai u tundua nga i ligu tre her. Q do t thot, se edhe ne, pasuesit e Krishtit q e quajm veten t krishter, duhet t jemi t pregatitur q t prballemi me lloj-lloj tundimesh nga i ligu gjat Kreshms. I ligu na tundon do dit, or e minut t jets son, por sulmet e tija shtohen kur i Krishteri mban kreshmn. Arsyet pr kt, besoj se do ti msoni duke lexuar m posht.

  Kur dishepujt e Krishtit, nxituan tek Ai pr ti thn se nuk mund t pastronin dot njerzit e pushtuar nga demont, me fuqin q Ai u kish dhn, Krishti u tha "... ata largohen vetm m kreshmim e lutje." Kto fjal t Krishtit, q i lexojm e dgjojm t lexuara n Ungjill, tregojn fuqin e jashtzakonshme t kreshms dhe lutjes n luftn ton shpirtrore kundr t ligut. E zura kt gj n goj, pasi shum t krishter sot n bot, e shohin Kreshmn si nj adet dhe jo si nj arm t fuqishme shpirtrore t t krishterit. Ka nga ata pastaj q zgjedhin lutjen, por harrojn kreshmimin. Kisha na mson se n strvitjen ton shpirtrore si t Krishter, kreshma dhe lutja jan t pandara nga njra-tjetra. Ato mbshtesin e fuqizojn njra tjetrn, dhe na japin ne t krishterve forcn shpirtrore pr t'iu rrezistuar sulmeve t t ligut, dhe pr ta mundur at.

  N nj tjetr msim t madh n Ungjill, Krishti na mson edhe se "...njeriu nuk rron vetm me buk, por me Fjaln e Perndis". Qllon shpesh q ne besimtart, e harrojm kt msim t Krishtit, dhe jepemi pas t mirave materiale e knaqsive trupore, pa i kushtuar vmendjen e duhur jets son shpirtrore. Dhe kaq mjafton pr t ligun, q t shuaj n zemrat tona flakn e besimit, e ti bj zemrat tona gur e akull. Kreshmat e Kishs, t cilat jan t shprndara gjat gjith Kalendarit Orthodhoks, jan kujtesa m e mir se ne nuk rrojm vetm me buk, por me Fjaln e Perndis!

  - far sht Kreshma n vetvete?

  Ka njerz q e shikojn Kreshmn vetm si nj heqje dor nga ushqimi i preferuar. Pra kta jan ata q e barazojn kreshmn me agjerimin. Kreshma sht m shum se sa agjerimi trupor. Ti mohosh gojs ushqimin e preferuar sht vetm maja e ajzbergut t kreshms. At sheh syri, dhe njerzit mendojn se aq sht kreshma. N fakt, kreshma ka brenda saj jo vetm agjerim trupor, por edhe agjerim shpirtror. Gjat Kreshms i krishteri nuk shikon vetm far ushqimi fut n goj, por edhe far fjale nxjerr nga goja. Npr manastiret orthodhokse, murgjit pr shembull, e kalojn gjith kohn pa folur me njeri-tjetrin, n nj qetsi absolute mendore e shpirtrore. Kreshma ka brenda saj edhe bamirsin, ndihmn ndaj njerzve n nevoj, duke i ndihmuar n mnyra nga m t ndryshmet. Kreshma ka brenda saj, edhe nj kalendar t ngjeshur liturgjik, nj pjesmarrje n Kish n shrbesa q bhen t dielave, por edhe gjat javs, q njihen si Shrbesat e Parashenjtruara. Quhet si e till, pasi Trupi dhe Gjaku i Krishtit i pregatitur e ruajtur t Dieln gjat Liturgjis, u jepet besimtarve q kreshmojn gjat javs. Kreshma ka brenda saj edhe lutjen e pandrprer n do koh, ditn apo natn.

  - Cili sht qllimi i besimtarit q mban Kreshmn?

  Qllimi i Kreshms pr mua sht afrimi i shpirtit tim me Perndin. Heqja dor nga mishi apo bulmetrat, heqja dor nga shum aktivitete t tjera argtuese apo shoqrore n ato 40 dit, shtimi i lutjeve, nj rifokusim i vmendjes time t brendshme tek Zoti dhe vendi q Ai z n jetn time, kan t gjitha pr qllim q t m rinjohin mua me Zotin. Shpesh, vorbulla e jets s prditshme sht e till, q nuk l vend pr Zotin. Shpesh Zoti shkon nga vendi i par n listn e prioriteteve t jets, n vendin e fundit. Her t tjera, ne nuk jemi t vetdijshm pr jetn q jemi duke bre: nga nj an themi se jemi t Krishter, por shembulli i jets q bjm nuk e dshmon kt gj. Shpesh, e gjejm veten duke prodhur justifikime nga m t ndryshmet se pse nuk vajtm n Kish nj t diel. Koha e Kreshms, sht koha m e mir e vitit, pr t br edhe nj rivlersim t jets son, pr t kuptuar se cilat deg duhen prer pasi nuk japin fruta, dhe cilat deg duhen krasitur q t forcohen e t japin m shum fruta shpirtrore.

  Zoti nuk ka nevoj pr kreshmn ton! Shpirti yn ka nevoj pr Kreshmn! Ato 40 dit t kreshms, jan dit reflektimi, vetgjykimi, rrfimi n Kish dhe lutjesh t nxehta me duart e ngritura lart nga qielli. Edhe pse Zoti nuk ka nevoj pr kreshmn ton, Ai e shprblen prpjekjen ton duke e derdhur Hirin e Tij lum mbi kryet tona. Kreshmimi sht mnyra se si ne pastrojm trupin nga epshet trupore dhe shpirtin ton nga mkati, pr tu kthyer n nj En t Pastrt pr Zotin t derdhi Hirin e Tij t Shenjt. Mkati sht ai q na mban larg nga Perndia. Fal ktij Hiri q Zoti na jep, ndodh edhe transformimi shpirtror i t krishterit. Ajo q ne si njerz na duket dika e pamundur, sht mse e mundur pr Perndin. Asgj nuk sht e pamundur pr Perndin!

  Nj Kreshm e bekuar sht ajo ku n fund t 40 ditve, i krishteri e ndjen shpirtin e tij t lehtsuar nga barra e mkatit; zemrn e ndjen t nxeht nga zjarri i ndezuar nga lutjet q i rrjedhin lirshm; dhe Festa e Pashks, na mbush me nj gzim q nuk tregohet me fjal. Pra Kreshma ne sjell nj rizgjim shpirtror dhe nj riafrim me Perndin!

  - Kshilla mbi Kreshmn

  Kur vjen fjala tek heqja dor nga ushqimi, do i krishter mban aq kreshm sa mundet. Ka nga ata q do t mbajn nj Kreshm strikte, por ka edhe nga ata q nuk mbajn dot nj kreshm strikte. Etrit e Kishs na msojn se vet ideja e mbajtjes nj Kreshm strikte, sa pr sy e faqe, sht n vetvete nj tundim i t ligut. I ligu na fut idene n kok q t mbajm nj kreshm strikte, n mnyr q n shkeljen e par t dijshme apo t pavetdijshme t Kreshms, ai t na sulmoje e dekurajoj pr t vazhduar kreshmn. Prandaj Etrit na msojn se heqja dor nga ushqimi duhet t jet brenda mundsive dhe fuqive q ne kemi si t krishter. Msimi tjetr i madh nga Etrit e Kishs sht q askush nuk duhet t dij q ne jemi duke kreshmuar. Asnjher mos flisni pr faktin q po mbani Kreshm, dhe far ushqime hani apo nuk hani. Pasi duke br kt gj, mund t lndoni veten por edhe njerzit rreth jush. M ka mbetur n mendje nj histori nga jeta e Shn Spiridhonit. Ai dhe gjith familja e tij ishin duke mbajtur kreshm tepr strikte. Nj kalimtar q e zuri nata n fshatin e tyre, u troket n der dhe u b mik i shtpis pr at nat. Shenjtori i thot gruas dhe fmijve t tij t shtrojn sofren me gjith t mirat se sot kemi miq. Gruaja dhe fmijt e tij u ndjen keq, pasi do t prishnin Kreshmn. Gjja tjetr q ata nuk e dinin, ishte se miku i tyre i panjohur, po ashtu ishte i krishter dhe ishte duke mbajtur kreshm pr vete. Pasi gruaja e shtroi tavolinn dhe mbushi gotat me ver, miku u ndie keq dhe tha: "Do t m falni mua se jam i krishter e nuk mundem t ha mish e bulmet e pi ver pasi jam n kreshm." Dhe shenjtori e ngriti gotn e vers dhe i tha: "Sot do t ham, pasi e ka bekuar Zoti kur t vjen nj mik n shtpi, ta pressh me gjith t mirat q ke."

  Reflektoni mbi jetn q bni, dhe bjini pyetjen vetes: A sht kjo jeta e nj t krishteri? Nuk e them kt pr tu treguar tepr i rrept me vetveten. E them pr t kuptuar q i Krishteri nuk dallohet nga kryqi q mban n qaf, por nga jeta q bn. Esht edhe nj fjal e vjetr shqiptare: "Murgun nuk e bn murg rrasoja e zez q vesh!" Ata q m duan do t'i mbajn urdhrimet e mia, na mson Zoti! A je duke mbajtur t gjitha urdhrimet e Zotit? Cilat urdhrime je duke shkelur? far zotimi do t marrsh para Zotit pr kto shkelje t urdhrimeve? A i ke rrfyer kto shkelje e mkate n Kish tek prifti? A ke marr faljen e mkateve t tua me misterin e rrfimit? Kur ishte hera e fundit q u ule n gjunj para kryqit me duart e ngritura lart n lutje para Zotit? A rrjedhin lott e shpirtit tnd kur sjell ndrmend mkatet e tua, apo zemra sht kthyer n akull? A i mban linjat e komunikimit me Zotin t hapura fal lutjes n do or t dits apo nats? A e falenderon Perndin sa hap syt n mngjes e para se t biesh t flesh n dark? A je duke u br nj shembull i mir besimi pr burrin/gruan tnde dhe a je duke rritur fmij t krishter t denj n syt e Perndis? A sht hiri i Perndis i dukshm n sjelljen e fmijve t tu? T gjitha kto reflektime, do t'iu ndihmojn q t kuptoni se far duhet ndryshuar n jetn tuaj. Nuk ka rritje shpirtrore pa ndryshim dhe pa sfida. Vet tundimet e t ligut, q Zoti i lejon, e bn kt pr t br t mundur rritjen dhe kalitjen ton shpirtrore.

  Nga 24 ort q ka dita, sa prej tyre jeni duke ia dedikuar rritjes suaj shpirtrore? A shkoni rregullisht n Kish t dielave? A merrni rregullisht dhuratat e shenjta t Kishs nga Kupa e Shenjt? A lexoni Ungjillin dhe a ndiqni si duhet Kalendarin Orthodhoks t Kishs? T gjitha kto, kan pr qllim q t na ndihmojn ne si t Krishter n jetn ton shpirtrore. N rastin tim, sa her q vjen Kreshma, mundohem q t eliminoj sa m shum aktivitete ditore dhe ti zvendsoj me nj aktivitet nga ato m lart. Qoft lexim i nj libri fetar, nj prkthim n shqip, nj or e vend t caktuar pr tu lutur. Kjo sht nj mnyr vetdisiplinimi. M pak koh e shpenzuar me ekranet e jashtme telefon/televizor/kompjuter dhe m shum koh e shpenzuar me ekranin e brendshm: shqyrtimin e mendimeve q kalojn n kokn time dhe gurve q rndojn n zemrn time. Kjo sht edhe nj prej aspekteve m pak t trajtuara mbi Kreshmn: ndihma e jashtzakonshme q ajo na jep pr t vetdisiplinuar jett tona. Pr t sjell nj ndryshim pr mir, q as nuk e kishim menduar vetm pak jav apo muaj m par.

  Sa her q nuk arrini ta mbani Kreshmn ashtu si doni, ose kur ai i ligu ju fryn n vesh fjal dekurajuese q t hiqni dor fare e dorzoheni nga beteja juaj shpirtrore, mos i dshproni dhe mos e dgjoni t ligun. Sillni ndrmend faktin q Vet Zoti Yn Krisht u tundua tre her n shkrettir. Dhe tundimet e t ligut, jan edhe nj prov q ju po bni progres n jetn tuaj shpirtrore. I ligu nuk sulmon t krishtert e fjetur, ai sulmon t krishtert q jan gati ta luftojn e mundin at. Sillni ndr mend edhe faktin, se Zoti na ka bekuar do dit me nj dit t re. Dit e re, fillim i ri. Nj mundsi e re pr tu ringritur n kmb e pr t vazhduar luftn shpirtrore t nisur.

  Nj tjetr aspekt i jashtzakonshm i Kreshms, sht pregatitja pr Dritn e Pashks! Kreshma krahas tundimeve dhe sulmeve t t ligut, na rikujton edhe Psimet e Mdha t Zotit Krisht gjat Javs s Madhe. Pr t arritur kulmin e vajtimit dhe errsirs, me dhnien shpirt t Krishtit n Kryq e varrosjen e Tij t Premten e Madhe (t zez - si njihen n traditn shqiptare). Por gjith ky kalvar tundimesh e vuajtjesh pr ato plot 40 dit, kthehet n Drit e Gzim t paprshkrueshm me fjal, t Dieln e Pashks, ku Krishti na u ngjall nga varri t tretn dit. Dhe n do dit t Kreshms, i krishteri sht duke prjetuar shpirtrisht at q Krishti prjetoi fizikisht. Nj sakrific e vogl e jona, pr t marr dhuratn m t madhe t mundshme - jetn e amshuar me Perndin!

  Kreshm t lehta!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-03-2021 m 13:44

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  ilia spiro (16-03-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 30-04-2021, 08:18
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-02-2021, 09:44
 3. Protesta e dshtuar ose prgatitja pr nj `97 t dyt
  Nga pirro2020 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-12-2020, 18:25
 4. far thon shenjtort pr kreshmn dhe si t kreshmojm ne n mnyr t shenjt?
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 17-08-2010, 15:20
 5. Pushtetart dhe prgatitja e tyre profesionale
  Nga Manci n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-01-2008, 22:38

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •