Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  38

  Rrezikshmria e Vaksinave, kush mund t prdoret?

  Rrezikshmria e Vaksinave, kush mund t prdoret? PUBLIKUAR N : 09:25 - 12/03/21

  Pirro Prifti

  Dihet qe vetm vaksinimi masiv i popullats mund t ndrpres pandemin dhe kjo n Shqipri mund t arrihet nse do t duhet t vaksinohen e gjith grup-mosha e rritur 15-65 vje dhe e gjith grup mosha e tret mbi 65 vje (tek grat mbi 60 vje).

  Mnyra tjetr pr t ndrprer Pandemin sht e ashtuquajtura arritja e `Imunitetit t Tufs` i cili arrihet sipas t dhnave shkencore kur infeksionin COVID-19 ta ket kaluar2/3 e popullats ose afr 70% e saj.

  Rrezikshmria pr t arritur `imunitetin e tufs` qndron m tepr tek koha e zgjatur e infeksionit n popullat e cila deri m n Shqipri e ka kaluar 1vit, ndrsa shihet se nj Pandemi vazhdon rreth 2 vjet. E keqja e zgjatjes s kohs sht se gjat Pandemis do t vdesin m shum njerz n krahasim me vaksinimin masiv t popullats vaksinim i cili nse ekzistojn t gjitha mundsit mund t mbaroj pr 3 muaj e sigurisht do t ket shum m pak vdekshmri. Aktualisht Vaksinimi Masiv po vazhdon me ritme t shpejta n SHBA e Izrael

  Testimet kan treguar se Johnson&Johnson sht 66 pr qind efektive n parandalimin e varianteve t ndryshme t koronavirusit. Ajo sht 85 pr qind efektive n mbrojtjen kundr smundjes s rnd.

  Ritmi i vaksinimit n vndet paraqitet kshtu me raportin e vaksinimeve pr 100 banor deri n 10 mars 2021:

  Izraeli 100 vaksinime /100.1 banor

  Ishujt Seyshelle 100 vaksinime / 89 banor

  UAE 100 vaksinime / 59.2 banor

  SHBA 100 vaksinime / 28.8 banor

  Serbia 100 vaksinime / 25.1 banor

  Hungaria 100 vaksinime / 13.9 banor

  Turqia 100 vaksinime / 12.1 banor

  Greqia 100 vaksinime / 11.1 banor

  Rumania 100 vaksinime / 10.2 banor

  Italia 100 vaksinime / 9.9 banor

  BE 100 vaksinime / 9.9 banor

  Gjermania 100 vaksinime / 9.8 banor

  Bulgaria 100 vaksinime / 4.4 banor

  Shqiperia 100 vaksinime / 0.7 banor

  Mali i Zi 100 vaksinime / 0.5 banor

  Ne kt tabel tregohet se Izraeli sht vendi i par q e ka realizuar 10% vaksinimin dhe praktikisht Pandemia n Izrael ka ndalur.

  Siguria e Vaksinave sht e ndryshme. Vaksinat e teknologjis s re me mRNA si Pfitser&Biontech dhe Moderna kane efikasitet t lart pas dozs s dyt dhe mbrojn mir duke parandaluar rastet e rnda. Vaksinat e tjera t bera me vektor t virusit t modifikuar t shimpanzes ChAdOx1 si Astra&zenea, Sinovac

  Deri m sot jan prodhuar n bot:

  dy vaksina tip mRNA (the PfizerBioNTech vaine and the Moderna vaine),

  katr vaksina konvencionale t inaktivizuara (BBIBP-CorV, Covaxin, CoronaVac, CoviVac [ru]),

  katr vaksina me vektore virale (Sputnik V, OxfordAstraZeneca vaine, Convidicea, Johnson & Johnson vaine),

  dy vaksina me nn-njsi proteinike (EpiVaorona and RBD-Dimer).

  Efikasiteti i vaksinave mbetet deri tani:

  Pfitzer&Biontech vaines 95% doza e dyt

  Developed by J&Js vaines division, Janssen Pharmaceuticals 85%

  Astra&Zeneca vaines 63.09%-82% doza e dyte

  Moderna vaine 52.4 -92.1 doza e dyte

  Sinovac (Sinofarm) vaine 50.4- 78% n rastet e mesme dhe 100% n parandalimin e rasteve t rnda

  Sputnik V vaine deri n 92% .

  Rrezikshmria e ktyre vaksinave ose si prmendet n mjeksi- fenimenet ansore t vaksinave jan t ndryshme.

  Informacioni m i fundit sht pr vaksinat Astra&Zenca, pr t ciln autoritetet daneze kan ndrprer vaksinimin me kt vaksin n Danimarke pr shkak t fenimenit t formimit t trombzave pas vaksinimit tek njerzit e vaksinuar me kt vaksin. Sidoqoft EMA theksoi se nuk ka asnj vaksinim nuk ka shkaktuar nj gjndje t till si prmndi Ministri i Shndetsis s Danimarks Magnus Heunicke n twitter.

  Sa pr Vaksinat e reja mRNA, reaksionet m t rnda si reaksionet Anafilaktike at jan 4.5 raste pr 1 milion pr vaksinn Pfitzer&Biontech dhe 2.5 raste pr 1 milion vaksinime.

  Vaksinat Johnson & Johnson dhe Oxford-AstraZeneca jan m pak efektive se dy t parat por kan efekte ansore t ngjashme si: dhimbje krahu, ethe, t dridhura me temperatur deri n 38oC.

  Efektet ansore ndodhin m shum pas dozs s dyt.

  Efektet ansore pas injeksionit t vaksins kineze CoronaVac jan shum t pakta dhe t lehta dhe prfshijn temperature, ethe, dhimbje n vndin e injeksionit

  Efektet ansore t Sputnik V ishin t rralla e t ngjashme me ato t gripit dhe dhimbje n vendin e injeksionit .

  N prgjithsi efektet ansore t moderuara prbnin rreth 10% t rasteve t vaksinuara , ndrsa pr disa batche vaksinash Astra%Zeneca efektet ansore mund te shkonin deri n 40%, gj e cila detyroi q t ndrpriteshin vaksinimi me kt vaksin tek disa spitale n Franc gjat vaksinimeve t personelit shndetsor.

  Ardhja e vaksinave t ndryshme n Shqipri dhe vaksinimi i popullats, do t prshpejtoj ndrprerjen e Pandemis dhe rifillimin e jets normale n Shqipri.

  Kujdes duhet patur se nga merren kto vaksina dhe se si respektohen rregullat e mbajtjes s vaksinave n frigorifer, si dhe gatishmria e ndihms s par pr t ndihmuar t vaksinuarit q mund t ken efekte ansore.

  Sigurisht tek vaksina Pfitzer&Biontech ka patur raste reaksionesh anafilaktike dhe shfaqje te infeksionit COVID-19 n periudhat menjher aspo disa dit pas vaksinimit. Kjo pr arsye se formimi i antikorpeve pas vaksinimit sht i ngadalt dhe duhen 1-2 jav pr tu formuar antikorpet kundr virusit COVID-19.

  Pr kt arsye sht e domosdoshme q duhet t vazhdohen masat mbrojtse anti COVID-19 edhe disa dit pas brjes s do lloj vaksine si mbajtja e masks-distanca 2m larg njri tjetrit, higjiena personale.

  S fundmi sht e domosdoshme q personat q vaksinohen nuk duhet t bjn vaksinn nse ata para se t bhet vaksina kan temperatur apo jan n gjendje t rnd nga smundje t tjera. /Gazeta Liberale

 2. Anetart m posht kan falenderuar pirro2020 pr postimin:

  Eloh ! (12-03-2021)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrezikshmria e Vaksinave, kush mund t prdoret?

  Kur nj vaksin prodhohet n koh rekord, duke prdorur nj teknologji t re, do numr efikasiteti q dgjoni apo lexoni sht nj trillim mediatik i prodhuar pr konsum t brendshm. Si mund t provosh ti efikasitetin e nj vaksine kur ti kishe vetm 2-3 muaj pr ta testuar? Pr t dal me nj prfundim t sakt shkencor, se sa efikase sht nj vaksin, duhet koh dhe nj numr sa m i madh njerzish q marrin pjes n testimet klinike. Mund t bsh edhe nj test n 10 veta, e t dalsh e t thuash q meqense 1 n 10 pacient pati komplikacione, vaksina sht 90% efikase. Po a mund t prmbaj nj grup prej 10 vetash nj prfaqsues t t gjitha etnive, grupomoshave, probleme me shndetin, q ka gjith bota? Vaksina sht prodhuar e testuar lokalisht, por po shitet e shprndahet n mbar botn. Dhe t gjith e dim q njerzit e bots kan karakteristika dalluese etnike, gjenetike, historike n lidhje me shndetin, e nuk mund t aplikosh nj vaksin pr t gjith.

  Njerzit jan friksuar nga pandemi, me ose pa t drejt. Dhe njeriu kur sht i mbizotruar nga frika, merr vendime t nxituara dhe t gabuara. Ekziston nj mit q prhapet npr megafont e mediave botrore q "vaksina sht arma m e fort kundr pandemis". Nuk ka asnj baz shkencore apo llogjike.

  - Vaksina nuk garanton q ti nuk do t smuresh nga virusi.
  - Vaksina mbron vetm njeriun e vaksinuar, jo njerzit rreth tij.
  - Se pse ti u vaksinove, nuk do t thot se ti nuk je mbarts e shprndars i virusit tek njerzit e tjer n familje apo shoqri.
  - Vaksina nuk eliminon virusin apo i jep fund pandemis, vaksina vetm redukton pasojat e virusit, vdekshmrin e njerzve te kapur nga virusi.
  - Cdo pandemi n historin e njerzimit, ikn vetvetiu me kohn, kur shumica e njerzve infektohen prej pandemis, e kalojn at, e fitojn imunitet t brendshm.

  Pyetja m e rndsishme q duhet br sht:

  - Cilat grupe shoqrore jan t rrezikuara pr jetn nga virusi?

  Po t shikojm statistikat e vdekjeve n mbar botn n vitin e fundit, do t vm re se grupet m t rrezikuara jan:

  1. Moshat e mdha 70+ vje me nj sistem imunitar t dobsuar. Numri m i madh i vdekjeve sht mes ktij grupi.
  2. Virusi shrben si katalizator pr t shkaktuar komplikacione me shndetin dhe sjell vdekjen tek njerzit q jan obez, shum mbi-pesh.
  3. Virusi u ka sjell vdekjen edhe njerzve q vuajn nga smundje kronike: diabeti, azma, etj.
  4. Virusi nuk prbn nj krcnim pr jetn pr fmijt npr shkolla dhe grupmoshat nn 70 vje.

  Pra t part dhe t vetmit q duhet t vaksinohen, jan grupet e njerzve q virusi ka vn n shnjestr. Kta kan nevoj pr mbrojtjen e stimuluar imunitare q ofron vaksina. Eshte gabim i madh, per mendimin tim, per cdo qytetar qe nuk i perket ketyre grupeve n rrezik q t vaksinohet. Si do pandemi n historin e njerzimit, imuniteti i turms nuk krijohet nga vaksina, por nga ekspozimi ndaj virusit dhe kalimi e luftimi i virusit. Kjo sht mnyra m e mir dhe natyrale q trupi i njeriut ka luftuar viruset pr mijra vjet. Ky virus e kjo pandemi, ndryshe nga cfare lexoni e degjoni nga astopolantet e mediave, nuk eshte "nje rrezik i ri pr jetn". Njeriu sht prballur, do t prballet me viruse t tilla gjat gjith jets s tij mbi tok. Kjo sht mnyra se si ne fitojm imunitet n mnyre natyrale. T gjitha ata fmij e njerz t shndetshm, duhet t fitojn imunitetin e tyre duke u ekspozuar ndaj virusit, dhe duke e kaluar gripin pr her t par. Kjo sht edhe mnyra m e shpejt pr ti dhn fund pandemis, pasi imuniteti i turms rritet n koh rekord kur njerzit ekpozohen ndaj virusit dhe jo kur i fshihen atij. Dhe ideja se virusi dhe pandemia luftohet duke u mbyllur n shtpi, sht nj argument i mendur politik, pa asnj baz shkencore apo historike. Dhe kt e bjn t gjith ata q kan nj interes politik/ekonomik q ta tejzgjatin sa t mundin jetgjatsin e ktij virusi duke vonuar imunitetin e turms.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-03-2021 m 10:40

 4. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,684
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Rrezikshmria e Vaksinave, kush mund t prdoret?

  Dilema e vaksinave eshte si ajo e shkences: eshte per te miren apo per te keqen?

  Me cfare shof rrotull si individ, njerezit po jetojne me gjate fale vaksinave ne nje kohe qe para nje shekulli vdisnin nga semundje qe jane pothuajse zhdukur.

  Sigurisht qe cdo dileme mund te perdoret politikisht, qofshin vaksinat apo perdhunimi i nje femre nga te huaj, etj.

  Kjo eshte nje periudhe ku njerezve iu kujtohet qe jane njerez dhe epidemite jane pjese e procesit; nuk mund te injoroje kush cfare po ndodh.

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rrezikshmria e Vaksinave, kush mund t prdoret?

  Ne vitet 1980 mos gaboj, Kongresi amerikan n Amerik nxorri nj ligj ku:

  - Kompanit farmaceutike nuk kishin m asnj prgjegjsi ligjore n lidhje me vaksinn q prodhonin dhe dmet shndetsore q mund t shkaktonin n popull.
  - Shteti amerikan krijoi nj fond vjetor q shkon disa miljarda $$$ pr t kompensuar t gjith njerzit q jan dmtuar nga vaksinat.
  - Njerzit e dmtuar nga vaksinat dhe familjet e tyre, mund t shkonin n kt "Gjykat Vaksinash" dhe t ngrinin nj padi, nj shtje ku krkonin kompensim pr dmin e shkaktuar. shtja do t vlersohej nga ekspertt e asaj fushe dhe do t merrnin nj vendim nse padija kish merita apo jo.
  - Pr hir t shndetit publik, shteti Amerikan ulte edhe standardet e testimit t vaksinave, krahasimisht me ilaet e tjera q kto kompani shesin n treg. Nse pr t prodhuar nj ila t ri q kuron le t themi diabetin, duhet plot nj dekad testimi klinik n disa faza, ky standard nuk u aplikohet vaksinave.

  Ky ka qen "standardi i vaksinave n Amerik" n 30-40 vitet e fundit. Dhe duke qen se kompanit m t mdha farmaceutike n bot jan amerikane, ky ka qen edhe standardi i mbar bots pr vaksinat. Por a i din t gjitha kto fakte njerzit n lidhje me vaksinat q futin n trupin e tyre? Nipi i presidentit amerikan JFK, Robert Kennedy Jr, sht nj nga zrat m t respektuar n Amerik q e ka ngritur kt problem me vaksinat pr vite t tra, por pa mundur q t sjelli ndonj ndryshim pozitiv t dukshm. Do gjesh plot fjalime dhe ligjrata t tij me fakte n Internet, ku mund t msosh m shum pr kt problem me vaksinat, q prpara se pandemia t na vinte.

  Ku sht problemi me kt sistem vaksinimi?

  - Kur nj kompani nuk ka asnj prgjegjsi ligjore pr dmin q vaksina e saj mund t shkaktoj n njerz, a sht ajo kompani m e prirur pr t testuar vaksinat e saja pr nj koh m t gjat para se ti nxjerri n treg? Jo, motivi i saj sht vetm ai financiar, shitja e vaksins n sa m shum njerz.

  - Nse larg qoft nj i afrmi yn vdes nga marrja e nj vaksine, pasi krijoi nj reaksion n trupin e tij, un e ti si qytetar nuk kemi m asnj t drejt ligjore q ti drejtohemi gjykats pr t hedhur n gjyq kompanin q e prodhon at vaksin. Dhe fondi i caktuar si fond kompensimi, ofron vetm kompensim financiar pr dmin e shkaktuar, humbjen e jets apo smundjen kronike t shkaktuar nga vaksina. Faji ngelet jetim dhe sistemi vazhdon t funksionoj pa u korrigjuar kurr.

  - Ajo "Gjykata e Vaksinave" q ka ngritur shteti, nuk bn publike statistikat e t dhnat e saja n lidhje me ceshtjet e ngritura atje, i mban larg syve t publikut. T njjtn gj bjn edhe agjensit e shrbimit shndetsor publik n Amerik. Askush nuk raporton shifra n lidhje me pasojat pozitive apo negative t vaksinave.

  Dhe nuk kemi dal akoma tek shqetsimet shkencore me vaksinat, kto ishin vetm shqetsimet ligjore dhe administrative.

  - Vaksinat historikisht prmbajn dy lnd toksike, mrkurin dhe aluminin. Efektet negative t mrkurit n trurin e njerzve, veanrisht fmijve, njihen. Por ajo q nuk njihet sht q vaksinat prmbajn edhe alumin, q nga studimet m t fundit t shkencs konsiderohet si lnd toksike pr shndetin e njeriut, dhe disa studime shkencore e kan lidhur nivelin e lart t aluminit me smundjen e alzeimerit dhe smundje t reja q doktort nuk din as ti diagnostikojn, e jo m ti shrrojn. Nj dokumentar u b n Franc pr kt problem, dhe u dubluar edhe n Amerik, por sa e hodhn n Youtube, Google dhe gjith ustallart e mediave e hoqn nga qarkullimi, pr ta mbajtur larg syve t publikut. Edhe pse n at dokumentar flasin vet qytetart e prekur nga kto efekte, dhe doktort e ksaj fushe.

  - Vaksinat historikish jan prodhuar me qeliza kafshsh, jo njerzish. Nj tjetr aspekt negativ i vaksinimit q sht zbuluar koht e fundit nga shkenctart e ksaj fushe, sht lidhja e kalimit t viruseve t kafshve tek njeriu nprmjet vaksinn. Kto quhen "retroviruses" ose viruse t fjetur, q mund t jen n sistemin e nj kafshe apo nj njeriu pr nj koh t gjat, nuk krijojn asnj dm pr shndetin, por n momentin q dikush vaksinohet, sistemi imunitar v alarmin dhe fillon t luftoj gjithcka t huaj n organizm, dhe kjo sjell edhe rizgjimin e ktyre viruseve t fjetura tek njerzit. Viruse q ne i kemi marr nga qelizat e kafshve, dhe fal vaksinimit, i aktivizojm pa dashur.

  - Numri i madh i vaksinave q u injektohen fmijve sot krahasimisht me nj apo dy dekada m par. Po t shikosh se sa vaksina jan t detyrueshme sot pr ta shpn fmijn n nj shkoll publike n Amerik, ky numr sht 3-4 her m i madh se nj brez m par. A jan t gjith kto vaksina vrtet t nevojshme pr fmijt tan? Dhe a duhet t bhen n nj mosh kaq t vogl dhe s bashku? Prindrit e fmijve autik n Amerik pr shembull, shum prej tyre besojn se vaksinat jan ato q e shkaktojn kt zhvillim t vonuar mendor t fmijv t tyre. Dhe e bazojn kt gj tek fakti se ndryshimi tek fmija i tyre fillon pikrisht n moshn 18 muajsh kur marrin dozn e nj vaksine MMR q sht tre vaksina n nj injektim.

  - Dhe dalim tek esenca e problemit me vaksinat. Askush nuk e v n mdyshje ann pozitive t vaksins. Rrnja e problemit me vaksinat sht se ato nuk jan testuar sa duhet dhe si duhet. Dhe ky sht nj shqetsim i jashtzakonshm njerzor dhe shkencor. Shkenca sht e ngritur mbi testimin e vazhdueshm dhe prpunimin e t dhnave t mbledhura nga kto testime. Kjo nuk sht br si duhet dhe sa duhet me vaksinat. Dhe kjo ka krijuar nj problem t madh, se ne sot nuk kemi t dhnat e duhura shkencore, pr t provuar q vaksinat apo vaksina t caktuara nuk krijojn probleme pr shndetin. Dhe vaksina, ndryshe nga do produkt tjetr farmaceutik, u injektohet gjith njerzve t bots! Si ata grupe q jan kundr vaksinave, edhe ata grupe q jan pro-vaksinave, jan duke mbajtur nj qndrim n ajr, pasi askush nuk i ka testuar kto vaksina sa duhet, dhe askush nuk e ka br publik kt informacion pr publikun e gjer t bots. Dhe kjo sht zemra e problemit. Nse kjo do t adresohej ligjrisht dhe duke i ndryshuar standardet e prodhimit dhe testimit t vaksinave, askush nuk do t kish problem me to.

  Njerzit duhet t'i din t gjitha kto gjra, dhe t peshojn ann pozitive dhe negative t vaksins, dhe riskun q ata kan karshi ktij virusi, para se t marrin nj vendim.

  Albo

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,767

  Pr: Rrezikshmria e Vaksinave, kush mund t prdoret?

  Problemi kryesor vaksinave eshte se afrojne zgjidhje afat shkurter, ndersa forcimi i sistemit imunitar ne menyre natyrale, shoqeruar kjo edhe me nje menyre jetese te shendetshme i largon viruset njehere e pergjithmone nga trupi juaj ose edhe nese keto viruse ju sulmojne nuk ju bejn dem permanent te trupi apo mendja juaj

  Ashtu si prodhuesit e armeve krijojne konflikte per te shitur armet tyre, edhe multinacionalet farmaceutike krijojne viruse per te shitur vaksinat e tyre ,

  Eshte ceshtje e lidhur me sistemin ku jetojme

  Po ne cfare sistemi jetojme ????

  Sistemi quhet kapitalizem

  aha ketu gjerat nderlikohen shume,me mire e lejme fare kete muhabet se kalojme ne ceshtje ideologjike

Tema t Ngjashme

 1. kush me ndihmon qka mund te bej
  Nga leite kaka n forumin Pyetje - prgjigje
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-05-2018, 16:42
 2. Autizmi; legjenda e vaksinave q shkaktojn autizmin
  Nga kriskulli n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-08-2013, 15:42
 3. kush mund te me ndimoj
  Nga damiano.saliasi n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-10-2012, 10:16
 4. A mund te perdoret kremi gjate shtatzanise?
  Nga ela11 n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-07-2012, 07:15
 5. A mund t prdoret patriotizmi pr interesa fetare?
  Nga ILMGAP n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 79
  Postimi i Fundit: 14-10-2009, 14:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •