Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Un jam nj shkrimtar i ri. Kam fituar dy cmime kombtare n letrsi. Kam publikuar n dy portale t huaja disa prralla dhe nj novel,dhe kan shkuar 50 000 lexime. I kam nxjerr edhe ktu tek forumi,n shqip dhe anglisht. Kam kontaktuar shum botues,gati 50,por askush prej tyre nuk ka pranuar as ti lexoj ,as to botoj. A mund t m ndihmoj dikush nga ju?

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,708
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Cfare ndihme kerkon saktesisht nga ne?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Cfare ndihme kerkon saktesisht nga ne?
  Nse dikush njef ndonj botues le ti thot vetm dy fjal nga ana ime: ky tipi ka ca shkrime,lexoi njher ....mos i boto,por t paktn lexoji.

 4. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,708
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Une nuk kam njohuri ne kete fushe, po shpresoj qe dikush tjeter te te ndihmoje pasi forumi ka pasur goxha shkrimtar.

  Pse eshte e veshtire per ty te botosh nje liber qofte edhe me leke?

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Une nuk kam njohuri ne kete fushe, po shpresoj qe dikush tjeter te te ndihmoje pasi forumi ka pasur goxha shkrimtar.

  Pse eshte e veshtire per ty te botosh nje liber qofte edhe me leke?
  Mor vlla,50 botues ku kam shkuar ,fillimisht krkonin lek vetm pr t'i lexuar, pastaj do vendosnin pr t'i botuar apo jo. Nse ti ,vetm pr t'i lexuar me krkon 100 euro,ather un do mendoj se je mashtrues. 100 euro m krkuan tek Ada,50 tek Toena,150 tek Dudaj....vetm pr t'i lexuar njher. Ca bhet kshu bre? Po un kam fituar dy mime kombtare bre vlla. Nuk paska vler kjo?

 6. #6
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga Ad'Anderseni Lexo Postimin
  Un jam nj shkrimtar i ri. Kam fituar dy cmime kombtare n letrsi. Kam publikuar n dy portale t huaja disa prralla dhe nj novel,dhe kan shkuar 50 000 lexime. I kam nxjerr edhe ktu tek forumi,n shqip dhe anglisht. Kam kontaktuar shum botues,gati 50,por askush prej tyre nuk ka pranuar as ti lexoj ,as to botoj. A mund t m ndihmoj dikush nga ju?
  Se pari varet cfare lloj libri deshiron te shtypesh: ditar, roman, liber shkollor, fjalor, enciklopedi etj.

  Se dyti ne krejt boten perendimore redaktimi i librit behet me pagese simbolike.

  Se treti cfare lloj ndihme konkrete kerkon prej nesh?

  Se katerti do te keshilloja qe te besh nje liber elektronik sepse ne shek XXI po perdoren jashtezakonisht shume.

  Ne fund duhet te jesh mjaft i durueshem sepse librarite apo shtypshkronjat jane ne hall te madh sepse kane ndikuar negativisht veprimet e jashteligjshme, sic jane fotokopjet, librat pirat, te cilat shumezohen pa leje, duke mos paguar te drejten e autorit dhe detyrimin ndaj shtetit.

  Respekte

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Un nuk shpresoj m fare ti botoj. Un po krkoj vetm nj botues i cili ti lexoj njher sepse kt nuk po e gjej asgjkund. Un e di q duhen lek pr t botuar,por,djalli ta marri,njsoj duhem trajtuar un q kam fituar gjith ato mime ,m nj nallban q ka lek ,e nuk di t lidhi dy fjal ? Njsoj ai,njsoj edhe un ,q kam nisur t shkruaj q kur isha 16 vjec? Pra,m gjen dot nj botues i cili ti lexoj ,pa krkuar lek?...vetm ti lexoje njher ,vetm kaq.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2021
  Postime
  29

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga Ad'Anderseni Lexo Postimin
  Un nuk shpresoj m fare ti botoj. Un po krkoj vetm nj botues i cili ti lexoj njher sepse kt nuk po e gjej asgjkund. Un e di q duhen lek pr t botuar,por,djalli ta marri,njsoj duhem trajtuar un q kam fituar gjith ato mime ,m nj nallban q ka lek ,e nuk di t lidhi dy fjal ? Njsoj ai,njsoj edhe un ,q kam nisur t shkruaj q kur isha 16 vjec? Pra,m gjen dot nj botues i cili ti lexoj ,pa krkuar lek?...vetm ti lexoje njher ,vetm kaq.
  Nga forumi kan dale talente.
  Demoralizmin lere ne nje ane,edhe perqendrohu tek krijimtaria.

  Nese te duhen ndihm modeste te holla do gjenden ne krah nje pjes antaresh ,ku nder ta do jem e une.
  Sukses!

 9. Anetart m posht kan falenderuar Eloh ! pr postimin:

  Neteorm (12-03-2021)

 10. #9
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga Ad'Anderseni Lexo Postimin
  Un nuk shpresoj m fare ti botoj. Un po krkoj vetm nj botues i cili ti lexoj njher sepse kt nuk po e gjej asgjkund. Un e di q duhen lek pr t botuar,por,djalli ta marri,njsoj duhem trajtuar un q kam fituar gjith ato mime ,m nj nallban q ka lek ,e nuk di t lidhi dy fjal ? Njsoj ai,njsoj edhe un ,q kam nisur t shkruaj q kur isha 16 vjec? Pra,m gjen dot nj botues i cili ti lexoj ,pa krkuar lek?...vetm ti lexoje njher ,vetm kaq.
  I nderuar une jetoj dhe punoj ne Kosove. Nese ke deshire qe te bisedoj me shtypshkronjat kosovare atehere te lutem me lajmero. Respekte per punen qe ben.

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga Eloh ! Lexo Postimin
  Nga forumi kan dale talente.
  Demoralizmin lere ne nje ane,edhe perqendrohu tek krijimtaria.

  Nese te duhen ndihm modeste te holla do gjenden ne krah nje pjes antaresh ,ku nder ta do jem e une.
  Sukses!
  More vlla,un tek krijimtaria jam prqndruar ,dhe me sa duket ky ka qen gabimi. Un duhet t kisha hequr dor nga prqendrimi tek krijimtaria,t kisha bere ca miliona ,dhe pastaj fare mir mund tja u jepja botuesve edhe ta shkruanin ,edhe ta botonin librin. Por un doja t krijoja,t shkruaja ,sepse mendoja se detyra e shkrimtarit sht te shkruaj,dhe detyra e shtpis botuese sht te lexoje far ai ka shkruajtur. Nse un rri tri vjet pr t shkruajtur disa prralla,dhe i ripunoj 200 her,sepse dua t dalin sa m t bukura ,ather ti si botues rri t paktn 30 minuta dhe lexoji. Un kshtu e mendoja ,dhe paskam gabuar. Ngado q shkova,askush,absolutisht askush nuk pranonte ti lexonte ,nse un me pare nuk do tu jepja lek. Un u orientova fare,sepse nuk e merrja me mend nj situat t till. Nuk e kuptova se me far kisha te bja,me njerez,apo me prbindsha nga ata te prrallave. Mendova se botuesit i ndihmonin shkrimtart. Por,paska qene e kunderta. Arlinda Dudaj me tha "e ke fajin vete qe nuk i botojme".N Sarand,tek shtpia botuese "Milosao",m nxorren gati me dhun prjashta,kur e kuptuan q s'kisha lek. far faji kam un? Un e bra detyrn time,shkrimet i bra,mimet kombtare i fitova qysh n gjimnaz,njeri pas tjetrit. Nse ju kini koh,hidhini nj sy,i kini ktu tek forumi,tek letrsia. Do ta shihni se nuk shkruaj aq keq,dhe nuk e meritoj t nxirrem prjashta.

 12. Anetart m posht kan falenderuar Ad'Anderseni pr postimin:

  Eloh ! (12-03-2021)

 13. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga NoName Lexo Postimin
  I nderuar une jetoj dhe punoj ne Kosove. Nese ke deshire qe te bisedoj me shtypshkronjat kosovare atehere te lutem me lajmero. Respekte per punen qe ben.
  Sigurisht q m intereson t bashkpunoj ,por prpara hidhini nj sy shkrimeve t mija. I kini ktu tek letrsia. Pastaj ,nse dshironi,un mund t'u coj dorshkrimin,dhe ju ojeni diku nse mundeni. Por si fillim ,hidhini nj sy. Ju siguroj se nuk do zhgnjeheni. Do t gjeni n to nj nivel krijimtarie dhe fantazie m t lart se ai q keni par tek shkrimtart e tjer shqiptar. Pikrisht ky ishte qllimi pr t ciln i shkrova. Duke qen i pasionuar pas prrallave,un zhgenjehesha sa her q nuk gjeja tek prrallat shqiptare at nivel q shihja tek prrallat e huaja.Doja t bja dika n kt drejtim,ta shkpusja prralln shqiptare nga ai kodi tradicional ,nga moralizimet,patriotizmit etj si kto. Por,pa e anashkaluar folklorin shqiptar,sepse ai sht shum i pasur. Dhe n fakt n prrallat e mija do gjeni plot elemente nga folklori shqiptar,por n nj dimension ndryshe. Tek prralla "Gjeneza e Sirenave" ,m kane sulmuar pr faktin se nipi therr gjyshen. Por ajo nuk ishte gjyshja e tij,por fantazma e saj e ngritur nga varri,si n legjendn e Kostandinit.Un bra nj ndrthurje,sepse doja ti jepja nj karakter m ndrkombtar prralls shqiptare. Besoj se ja kam arritur qllimit,derisa lexuesit e huaj online i kan plqyer. Dy prej tyre jan publikuar n nj revist amerikane online,mi krkoi vet redaktorja e revists. Pra,ju lutem,shihni njher ,pastaj vendosni.

 14. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga NoName Lexo Postimin
  I nderuar une jetoj dhe punoj ne Kosove. Nese ke deshire qe te bisedoj me shtypshkronjat kosovare atehere te lutem me lajmero. Respekte per punen qe ben.
  Kur lexova n anglisht librin "Harry Potter",u frymzova,dhe desha t shkruaja dika t ngjashme. Si prfundim,shkrova nj novel n gjuhn angleze,t titulluar "Shkolla e Xhineve". E shkrova n anglisht,sepse doja ta merrja m vete kur t ikja jasht. Tash q nuk po iki,mund ta prkthej n shqip. Novela rrfen aventurat e nj vajze t vogl,e cila shkon n qytetin Elxhin,qytetin ku banojn xhinet e llampave,dhe futet n shkoll pr t msuar artin magjik t realizimit t dshirave. Nse dini anglisht ,e kini ktu tek "krijimet n gjuh t huaj".

 15. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga NoName Lexo Postimin
  I nderuar une jetoj dhe punoj ne Kosove. Nese ke deshire qe te bisedoj me shtypshkronjat kosovare atehere te lutem me lajmero. Respekte per punen qe ben.
  Novela sht publikuar fillimisht n kt websajt t huaj:https://www.booksie.com/611748-the-school-of-the-jinni

 16. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Forumi shqiptar t ndihmon me publikimin dhe leximin e krijimtaris suaj, pr nj publik t gjer shqiptar. Antar t forumit t apasionuar pas letrsis, mund t bjn edhe vlersime e kritika t krijimtaris suaj, pa asnj detyrim financiar nga juaj, plotsisht falas. Pra duke marr pjes n forum, zgjidh nj nga dy problemet e tua.

  Pr problemin me botimin e krijimtaris suaj, un nuk t ndihmoj dot pasi nuk e njoh at fush dhe nuk jam as edhe nj njohs i mir i letrsis. Por mund t t jap disa kshilla miqsore. Nganjher, t duhet t investosh tek vetvetja. At pagesn fillestare pr leximin e shkrimeve t tua nga shtpit botuese, shikoje jo si nj tarif por si nj investim q bn pr vetveten. E kuptoj q 50 apo 100 euro mund t t duken shum, por nse botimi do t t sjell t ardhura 10fish m shum se aq, nuk ka asgj t keqe q ta bsh kt gj, apo jo?

  Gjja tjetr q do t rekomandoja sht q ti hysh vet biznesit t publikimit t librave. Ti po nxjerr n drit nj problem q t prek ty, por prek edhe shum t rinj t tjer shqiptar t apasionuar pas letrave, q nuk kan t ardhura t investojn pr kto gjra. Shum mir ti mund t hapsh nesr nj shtpi t vogl botimi, ose nj shrbim si kritik letrar, pr kto shtpi botimi. Ti mos e bj pr 100 euro, bje m pak se aq pr t konkuruar me to.

  Nna e shpikjes sht nevoja. Kur prballesh me vshtirsi t tilla, mund t ankohesh pr to, ose mund t bsh dika pr ti zgjidhur ato vshtirsi jo vetm pr vete, por edhe pr ata q do t vijn pas teje.

  Albo

 17. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Forumi shqiptar t ndihmon me publikimin dhe leximin e krijimtaris suaj, pr nj publik t gjer shqiptar. Antar t forumit t apasionuar pas letrsis, mund t bjn edhe vlersime e kritika t krijimtaris suaj, pa asnj detyrim financiar nga juaj, plotsisht falas. Pra duke marr pjes n forum, zgjidh nj nga dy problemet e tua.

  Pr problemin me botimin e krijimtaris suaj, un nuk t ndihmoj dot pasi nuk e njoh at fush dhe nuk jam as edhe nj njohs i mir i letrsis. Por mund t t jap disa kshilla miqsore. Nganjher, t duhet t investosh tek vetvetja. At pagesn fillestare pr leximin e shkrimeve t tua nga shtpit botuese, shikoje jo si nj tarif por si nj investim q bn pr vetveten. E kuptoj q 50 apo 100 euro mund t t duken shum, por nse botimi do t t sjell t ardhura 10fish m shum se aq, nuk ka asgj t keqe q ta bsh kt gj, apo jo?

  Gjja tjetr q do t rekomandoja sht q ti hysh vet biznesit t publikimit t librave. Ti po nxjerr n drit nj problem q t prek ty, por prek edhe shum t rinj t tjer shqiptar t apasionuar pas letrave, q nuk kan t ardhura t investojn pr kto gjra. Shum mir ti mund t hapsh nesr nj shtpi t vogl botimi, ose nj shrbim si kritik letrar, pr kto shtpi botimi. Ti mos e bj pr 100 euro, bje m pak se aq pr t konkuruar me to.

  Nna e shpikjes sht nevoja. Kur prballesh me vshtirsi t tilla, mund t ankohesh pr to, ose mund t bsh dika pr ti zgjidhur ato vshtirsi jo vetm pr vete, por edhe pr ata q do t vijn pas teje.

  Albo
  Shkurt hesapi ,jam i pashpres.

 18. #16
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga Ad'Anderseni Lexo Postimin
  Shkurt hesapi ,jam i pashpres.
  I nderuar, ne lufte mund te vritesh vetem nje here, por ne letersi shume here. Prandaj leviz vete, prpara se te levizesh boten. Suksese!
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 15-03-2021 m 07:56

 19. Anetart m posht kan falenderuar NoName pr postimin:

  Neteorm (15-03-2021)

 20. #17
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,767

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Ti ke nje produkt/krijese tenden.
  Qe esht frut pune/pasioni.

  Ti duhet te kesh besim, optimizem, je ti qe duhet ta dergosh ne destinacion...

  Lexova edhe ate ceshtjen e pageses qe te kane kerkuar per ta lexuar. Menoj se ne pozicionin qe je ti, duhet te besh kompromis...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 21. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2021
  Postime
  41
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Ti ke nje produkt/krijese tenden.
  Qe esht frut pune/pasioni.

  Ti duhet te kesh besim, optimizem, je ti qe duhet ta dergosh ne destinacion...

  Lexova edhe ate ceshtjen e pageses qe te kane kerkuar per ta lexuar. Menoj se ne pozicionin qe je ti, duhet te besh kompromis...
  T bsh kompromis me matrapazt q e kan shkatrruar letrsin shqiptare? Jo,kompromise t tilla nuk do t bj kurr.

 22. #19
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,767

  Pr: Shkrimtari i papun ,krkon ndihm.

  Ad'Andersen,
  me pelqen qendrimi yt.

  Se di por, me shkoi mendja tek shkrimtaret, poetet dhe artistet qe bashkjetuan me sistemin komunist.
  M'korrigjoni nese gaboj, por qe te gjithe ne njefare mnyre kane bere kompromis me sistemin. Dhe sidoqofte kjo nuk ua zbehu punen e tyre, perkundrazi.

  Nje krahasim jo fort korrekt, por per te perforcu kshillen time:
  Nese ti neser ke nje femije (krijese e jotja...) dhe semuret, shkon tek mjeku dhe te kerkon 50 vetem per ta vizitu, ti cfare do besh?
  Do e lesh te vdesesh sepse ti nuk ben kompromis me matrapazet?!

  .......

  Du te jem i sinqerte,
  ne ato qe ke shkruar ktu, un mendoj se ti nuk beson edhe aq tek niveli i krijimatrise qe kerkon te botosh..., dhe po mundohesh te gjesh nje arsye per te justifiku vehten tende....
  paqen, e sjell vetem drejtsia

Tema t Ngjashme

 1. Kosova krkon ndihm pr shkrimin e historis
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-01-2013, 09:45
 2. Ajo krkon m shum seks, ai krkon ndihm nga policia
  Nga tutankamon n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 14-04-2012, 06:12
 3. Lugina kerkon ndihme!!
  Nga Gameness n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-08-2011, 11:56
 4. Rama ju kerkon ndihme atyre qe ai u mbylli deren!
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 00:19
 5. Jetimorja krkon ndihm nga biznesi
  Nga Zemrushja n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 18-04-2007, 16:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •