Njėherė e njė kohė nė njė fshat,
zogjtė dhe macet bėnė traktat.

Zogjtė nė qiell nuk do fluturonin,
glasa maceve nuk do tu lėshonin.

Dhe macet zogj nuk do tė hanin,
me bar,barkun do ta mbanin.

Traktatin zogjtė na e kopsitėn,
shkronjė mė shkronjė e cukitėn.

Edhe macet,kur e panė ,
pėr ēdo shkronjė "dakort" u thanė.

C'u puthėn e c'u pėrqafuan,
mėritė e vjetra na i harruan.

Dhe vendosėn qė atė natė,
bashkė tė flinin pranė e pranė.

Kur doli hėna,macet u mblodhėn,
tė gjitha tok mbi zogjtė u hodhėn.

Tė shkretėt,natėn hiē nuk shihnin,
nuk panė nga vanė,s'dinin nga iknin.

Dhe macet u ngopėn me zogj tė vrarė,
dhe ranė tė flinin tok mbi bar.

(Ad'Anderseni, 2020)