Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,159

  Zri i Paps dhe i Kishs n dialog me botn

  Audiencat dhe Lutjet e Engjellit te Tenzot

  Te dashur forumista,

  ketu do te shkruaj kohe pas kohe
  Lajmet, Audiencat dhe Lutjet e Engjellit te Tenzot bere nga Papa Franesku...

 2. #2
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,159

  Pr: Zri i Paps dhe i Kishs n dialog me botn

  Papa n kthim nga Iraku: “Bamirsia, dashuria e vllazrimi, kjo sht udha”

  N intervistn e tij me gazetart gjat fluturimit pr n Rom, Papa Franesku prshkon etapat e udhtimit t tij historik n Irak: takimin me “njeriun e urt e njeriun e Zotit” Al Sistani, emocionin para kishave t shkatrruara t Mosulit, emocionin pr fjalt e nns s krishter, q humbi djalin e saj dhe i fali vrassit, premtimin pr nj udhtim n Liban.

  Emri: cq5dam.thumbnail.cropped.1500.844 (2).jpg

Shikime: 42

Madhsia: 35.1 KB

  Bamirsia, dashuria dhe vllazrimi jan rrugt, q duhet t ndjek Iraku. Gjat udhtimit t kthimit nga Bagdadi n Rom, pas udhtimit hisorik n vendin e Gjirit Persik, Papa Franesku reflekton me gazetart, q e shoqrojn, mbi katr ditt e kaluara n ato troje, ku t krishtert kan jetuar prej shekujsh, por ku edhe sot e ksaj dite kan vshtirsi t jashtzakonshme.
  Ati i Shenjt Franesku tregoi prshtypjet e tij n takimin me ajatollahun shiit Al Sistani, emocionin para kishave t shkatrruara n Mosul dhe pohoi se i premtoi Patriarkut Bechara Rai nj udhtim pr n Liban. N fillim t takimit n avion, Papa prshndeti imzot Dieunonn Datonou, koordinatorin e ri t udhtimeve papnore, t cilin e quajti “sherifi i ri”. Pastaj iu drejtua gazetarve: “S pari, faleminderit pr punn, pr shoqrin dhe pr lodhjen tuaj.

  Dita e Gruas
  Sot sht Dita e Gruas, urime grave! N takim me gruan e presidentit t Irakut biseduam pse nuk ka festa pr burra. Thash: po sepse ne burrat festojm gjithmon! Gruaja e presidentit m foli pr grat, tha gjra t bukura sot, foli pr qndresn e grave, t cilat bjn t vazhdoj jeta, hisoria, familja, shum gjra t tjera. Dhe e treta: dje ishte ditlindja e gazetares s Cope-s: gzuar e duhet ta festojm, do t shohim pastaj si mund ta bjm ktu”.

  Dokumenti i Abu Dabit, Al Sistani e Libani
  I pyetur mbi Dokumentin mbi Vllazrimin Njerzor t Abu Dabit, mbi takimin me ajatollahun shiit e mbi udhtimin n Liban, Papa Franesku nnvizoi:
  Dokumenti i Abu Dabit i 4 shkurtit u prgatit s bashku me Imamin e Madh n fshehtsi, pr gjasht muaj, duke u lutur, duke reflektuar dhe duke e korrigjuar tekstin. Ishte – si t themi, merreni si mendjemadhsi nga ana jon – ishte nj hap i par. Mund t themi se ky [takimi me Al Sistanin] ishte i dyti dhe do t ket edhe t tjer. Rruga e vllazrimit sht e rndsishme. Dokumenti i Abu Dabit m la shqetsimin pr vllazrimin e, m pas, u publikua “Fratelli tutti”. T dyja dokumentet duhet t studiohen, sepse shkojn n t njjtin drejtim, n udhn e vllazrimit. Ajatollahu Al Sistani ka nj fraz, q prpiqem ta mbaj mend mir: njerzit, ose jan vllezr nga feja ose jan t barabart nga krijimi.
  Vllazrimi sht barazi e, nuk mund t shkojm posht barazis. Mendoj se sht edhe nj rrug kulturore. Le t mendojm pr ne t krishtert, pr Luftn e 30 viteve, pr natn e Shn Bartolomeut, sa pr t dhn nj shembull. Si ndryshon mendsia, edhe ndrmjet nesh: sepse feja na bn t kuptojm se kjo sht zbulesa e Jezu Krishtit e se dashuria dhe bamirsia na ojn drejt ksaj: sa shekuj pr t’i vn n praktik! Kjo sht e rndsishme, vllazrimi njerzor, si njerz jemi t gjith vllezr e duhet t ecim prpara bashk me fet e tjera. Koncili II i Vatikanit bri nj hap t madh prpara e, edhe institucionet pas tij, si Kshilli pr Bashkimin e t Krishterve dhe Kshilli pr Dialogun Ndrfetar.
  Ti je njerzor, ti je bir i Zotit e vllai im, pik! Kjo do t ishte kshilla m e madhe e, shpesh, duhet rrezikuar pr ta ndrmarr kt hap. Ka disa kritika: se papa nuk sht guximtar, se sht i paprgjegjshm, se po bn hapa kundr doktrins katolike, se sht nj hap nga herezia, se ka rreziqe. Por kto vendime merren gjithmon n lutje, n dialog, duke krkuar kshilla, n reflektim. Nuk jan teka e shkojn n drejtimin e msimeve t Koncilit.
  Prsa i prket Libanit, ai sht mesazh: Libani vuan, Libani sht m tepr se nj ekuilibr, ka brishtsin e ndryshimeve, disa prej t cilave nuk pajtohen ende me njra-tjetrn, por ka edhe qndresn e popullit t tij t madh, si kalaja e kedrave. Gjat ktij udhtimi, Patriarku Rai m’u lut t bja nj ndales n Bejrut, por m’u duk pak... Nj thrrime, para nj problemi, nj vendi, q vuan si Libani. I shkrova nj letr, i bra premtimin pr t shkuar atje n shtegtim. Por tani pr tani, Libani sht n kriz, por n nj kriz jete – pa dashur ta fyej. Libani sht kaq bujar n pritjen e refugjatve.

  Takimi me Al Sistanin, mesazh universal
  Sipas Paps, takimi me ajatollahun shiit Al Sistani sht mesazh universal pr t gjith. “E ndieva pr detyr t bj kt shtegtim feje e pendese, t shkoj pr t takuar nj njeri t madh, t urt, nj njeri t Zotit: vetm duke e dgjuar kuptohet kjo. Duke folur pr mesazhet, un do t thoja se mesazhi sht pr t gjith, e ai sht njeri, q e ka at urti e maturi. M tha: “Q prej 10 vitesh nuk pres njerz, q vijn t m vizitojn me qllime politike e kulturore… vetm me ato fetare. E ishte shum i respektueshm, shum i respektueshm n takim. U ndjeva i nderuar. Edhe n astin e prshndetjes, ai nuk ngrihet kurr n kmb... U ngrit pr t m prshndetur mua, dy her… njeri i prvuajtur dhe i menur, m bri mir n shpirt ky takim. sht nj drit e, kta t urt jan kudo, sepse menuria e Zotit sht e prhapur n t gjith botn.
  E njjta gj ndodh me shenjtort, q nuk jan vetm ata, t cilt lartohen n altar. Ndodh prdit, jan ata q un i quaj shenjtor t ports prball, burra dhe gra, t cilt e jetojn fen me qndres, do fe. Ata, q i jetojn vlerat njerzore me koherenc, e jetojn vllazrimin me koherenc. Mendoj se duhet t’i zbulojm kta njerz, t’i nxjerrim n pah, sepse ka kaq shum shembuj... Kur ka shkandulle, edhe n Kish, - jan shum e kjo nuk ndihmon – le t’u tregojm njerzve q po krkojn rrugn e vllazrimit, shenjtort e ports prball e, me siguri do t gjejm njerz t familjes, ndonj gjysh, ndonj gjyshe".

  Kthimi n Argjentin
  Gazetart e pyesin Papn nse dshiron t kthehet ndonjher n Argjentin, n udhtim apostolik e nse shtegtimi n Irak mund t konsiderohet kryeudhtimi i papnis s tij.
  “Prgjigjem gjithnj pak me ironi – vrejti Papa. – Kam qen pr 76 vite n Argjentin, mjafton, apo jo? Ka dika q, nuk e di pse, nuk thuhet: nj udhtim n Argjentin ishte planifikuar n nntor 2017. Filluam punn, duhej t shkonim n Kili, n Argjentin dhe n Uruguaj. Ishte pr fundin e nntorit… Por ather, Kili ishte n fushat zgjedhore. Ato dit, n dhjetor, u zgjodh pasardhsi i Michelle Bachelet e un duhej t shkoja prpara se qeveria t ndryshonte. Nuk munda. Ne kishim menduar ta bnim kshtu: t shkonim n Kili n janar dhe m pas n Argjentin e Uruguaj… Por nuk ishte e mundur, sepse janari sht si korriku e gushti pr t dyja vendet. Duke pasur parasysh kt, u sugjerua: pse t mos bashkojm edhe Perun? Peruja ishte hequr nga udhtimi n Ekuador, Bolivi e Paraguaj. U la mnjan. E prej andej lindi udhtimi n janar 2018 n Kili dhe Peru. Dua ta them kt q t mos ket fantazi pr ndonj “fobi nga atdheu”: kur t krijohet mundsia, do t bhet, sepse presin Argjentina, Uruguaj dhe Brazili i Jugut. E prsa u prket udhtimeve... Pr t marr nj vendim pr to, un dgjoj, dgjoj kshilltart e nganjher dikush vjen e m thot far mendon. M bn mir t dgjoj, kjo m ndihmon t marr vendime m von. Dgjoj kshilltart dhe n fund lutem, reflektoj shum, pr disa udhtime reflektoj shum”.
  Papa shpjegon se pr udhtimin n Irak e ka ndihmuar edhe leximi i librit “Vajza e fundit” shkruar nga Nadia Mourad, q flet pr historin e jazidve. Vet Nadien, Ati i Shenjt e takoi personalisht, duke i treguar me gojn e vet gjith historit e tmerrshme t vajzave t keqtrajtuara nga Isisi. Ati i Shenjt tregon se tani duhet t shkoj n Hungari, n meshn prfundimtare t Kongresit Eukaristik ndrkombtar. Nuk do t shkoj pr vizit n at vend, por vetm pr meshn. Budapesti, vrejti, sht vetm nj or me makin nga Sllovakia e kshtu, udhtimi mund t prmbaj etapa t tjera.

  Pandemia e udhtimi n Irak
  Gjat kremtimeve e takimeve t Paps n Irak pati shum njerz. Njri nga gazetart e pyeti Franeskun nse mendon se pjes e atyre njerzve mund t smuren nga Covid-19, q ndoshta, mund t jet prhapur kto dit. E Ati i Shenjt nnvizoi se Zoti, i cili pas lutjeve e reflektimeve t shumta, bri t mundur realizimin e udhtimit, do t mendoj pr njerzit. Gjithsesi, masat kundr pandemis u respektuan.

  Emri: cq5dam.thumbnail.cropped.1500.844.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 40.2 KB

  Sfidat e t krishterve n Lindjen e Mesme
  Ndrsa, prsa u prket sfidave t krishterve n Lindjen e Mesme – tjetr pyetje kjo – Papa Franesku nnvizoi se deri tani nuk ka menduar nj sinod pr ta, por mund t jet nj ide.
  “Jeta e t krishterve sht e trazuar, por jo vetm ajo e t krishterve, folm edhe pr jazidt… E kjo, nuk e di pse, m dha nj forc shum t madhe. Kemi problemin e migrimit. Ndrsa po ktheheshim nga Karakoshi n Erbil, pash shum njerz, t rinj, mosha sht shum e re. E dikush m pyeti: cila sht e ardhmja pr kta t rinj? Ku do t shkojn ata? Shum do t detyrohen t largohen nga vendi. Para se t niseshim pr udhtim u takova me 12 refugjat irakian: njri kishte protez n kmb, sepse iku nn kamion dhe u aksidentua. Migrimi sht nj e drejt e dyfisht: e drejta pr t mos migruar, e drejta pr t migruar. Kta njerz nuk kan as njrn, as tjetrn, sepse nuk mund t mos migrojn, nuk din ku t rrin. E nuk mund t migrojn, sepse bota nuk sht ende e vetdijshme se migrimi sht e drejt e njeriut. Nj sociolog italian m tregoi nj her pr dimrin demografik n Itali: brenda dyzet viteve do t na duhet t “importojm” t huaj q t punojn dhe t paguajn taksat pr pensionet.
  Por migrimi shihet si pushtim. Dje u takova, sepse ma krkoi ai vet, me babain e Alan Kurdit, pas meshs. Ky fmij sht simbol, Alan Kurdi sht simbol, q shkon prtej do fmije, q ka vdekur gjat migrimit. sht simbol i qytetrimeve q vdesin, q nuk mund t mbijetojn, simbol i njerzimit. Duhet t merren masa urgjente pr t’u siguruar njerzve pun n vendin e tyre, q t mos ken nevoj pr t migruar e, edhe masa pr ta mbrojtur t drejtn pr t migruar. sht e vrtet q do vend duhet t studioj mir aftsin e mikpritjes, sepse s’sht fjala vetm pr t’i pranuar, por edhe pr t’i shoqruar, pr t’u dhn mundsi emigrantve t prparojn e t integrohen”.
  Papa dha shembullin e terroristve n Belgjik, t lindur n at vend, ku kishin emigruar prindrit e tyre, por t paintegruar. Ndrsa n Suedi, vet Ati i Shenjt pati takuar nj ministre me origjin t huaj, plotsisht t integruar. Franesku falnderoi Libanin, ku strehohen dy milion sirian, si edhe Jordanin, ku strehohen nj milion e gjysm migrant.

  Udhtimi n Siri
  I pyetur pr mundsin e nj udhtimi n Siri, Papa Franesku u prgjigj se e ndien veten pran atij vendi t martirizuar, por tani pr tani, sht flur vetm pr nj udhtim n Liban. E kujtoi lutjen e prbashkt memsylimant pr Sirin.

  Audiencat e prgjithshme
  M pas, gjithnj duke iu prgjigjur pyetjeve t gazetarve, Papa Franesku vuri n dukje se dshiron me gjith zemr t kthehen audiencat e prgjithshme, n pranin e njerzve. Tani pr tani, ka filluar lutjen e Engjllit t Tnzot nga dritarja mbi Sheshin e Shn Pjetrit, por pr t br hapa t tjera, duhen dgjuar ekspertt e pandemis s koronavirusit. Megjithat, Papa kujtoi fjalt, q Zoti i tha Davidit: “Un t hoqa nga grigja, mos e harro grigjn”. Kontakti me popullin e Hyjit, na shpton e na bn t mos e konsiderojm veten si ndonj kast e privilegjuar kleriksh, nnvizoi Ati i Shenjt.

  Ndjenjat e Paps n Karakosh e Mosul
  E srish, gazetart kthehen n prshtypjet e Paps n Karakosh e Mosul, ku u takua me bashksin e martirizuar t krishter, aty ku Isisi u pati vn flakn kishave, i pati shndrruar shtatoret e shenjtorve n shnjestra pr qitje e pati vrar e prer k mundi.
  “Ajo q m emocionoi m shum – tregoi Franesku - ishte dshmia e nj nne n Karakosh. Dhan dshmi nj meshtar, q e njeh vrtet varfrin, shrbimin, pendimin dhe nj grua, q humbi djalin e saj n bombardimet e para t Isisit. Ajo tha nj fjal: falje. U emocionova. Nj nn q thot: fal, krkoj falje pr ta… E kemi humbur kt fjal, dim vetm t fyejm, dim t dnojm, un i pari. Por t falsh ... t falsh armiqt, ky sht Ungjill i pastr. Kjo m bri m shum prshtypje n Karakosh”.
  Papa u ndal edhe n emocionet e tij n Mosul:
  “Ndalova para kishs s shkatrruar, nuk kisha fjal. E pabesueshme, e pabesueshme... Jo vetm ajo kish por edhe kishat e tjera, madje edhe nj xhami e shkatrruar. Shihet se s’ishte dakord me kta njerz. E pabesueshme mizoria jon njerzore. E n kt ast, as q dua ta them fjaln, por po rifillojm: mjafton t shohim Afrikn. E me prvojn e Mosulit, me kto kisha t shkatrruara dhe gjithka tjetr, krijohet armiqsi, krijohet luft dhe i ashtuquajturi Shtet Islamik po fillon t veproj prsri. Kjo sht dika e keqe, dika shum e keqe. Nj pyetje q m erdhi n mendje n kish ishte kjo: kush po u shet arm ktyre shkatrrimtarve? Sepse ata nuk i prodhojn armt n shtpi, prve ndonj bombe... Por kush i shet armt? Kush sht prgjegjs? T paktn do t’u krkoja atyre, q shesin arm, sinqeritetin pr t thn: po, ne shesim arm. Por nuk e thon. Shmti e gjall!”.

  Roli i grave
  N Meshn e kremtuar n Erbil, Papa Franesku prmendi rolin e grave, por pavarsisht nga toleranca, kur nj grua e krishter martohet me nj mysliman, ose ansasjelltas, familja e prjashton nga gjiri i saj, shoqria nuk e pranon. E Ati i Shenjt komentoi:
  “Grat jan m t guximshme se burrat, por gjithnj ka qen kshtu. Por gruaja poshtrohet edhe sot, deri n ekstrem: njri prej jush m tregoi listn e mimeve t grave (prgatitur nga Isisi, q blinte gra t krishtera dhe jazide). Nuk mund ta besoja: nse gruaja sht kshtu e ashtu, ajo mosh kushton kaq… Grat shiten, grat skllavrohen. Edhe n qendr t Roms, puna kundr trafikimit sht e prditshme. Gjat Jubileut shkova pr t vizituar nj nga shtpit e shumta t Veprs s Don Benzit. Vajza t shptuara, njra me veshin e prer, sepse nuk solli para at dit, tjetra e marr nga Bratislava n bagazhin e makins, skllave, e rrmbyer. Kjo ndodh mes nesh, eh! Trafikimi i njerzve. N kto vende, veanrisht n Afrik, grat gjymtohen prmes nj rituali t zakonshm. Grat jan akoma skllave dhe ne duhet t luftojm pr dinjitetin e tyre. Ato e ojn historin prpara, kjo nuk sht ekzagjerim, grat e ojn historin prpara dhe nuk sht nj kompliment pr Ditn e Grave, q festohet sot... T mendosh se diku sht diskutuar nse refuzimi i gruas nga burri duhej br me shkrim a me goj. As e drejta pr t pasur aktin e refuzimit! Kjo ndodh sot, por pr t mos shkuar larg, majfton t mendojm pr qendrn e Roms, pr vajzat q rrmbehen dhe shfrytzohen. Mendoj se i thasht t gjitha ’kisha. Ju uroj fund t mbar t udhtimit dhe ju krkoj t luteni pr mua se kam nevoj”.

  Emri: cq5dam.thumbnail.cropped.1500.844 (1).jpg

Shikime: 38

Madhsia: 23.8 KB

  Radio Vatikani

 3. #3
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,159

  Pr: Zri i Paps dhe i Kishs n dialog me botn

  Papa, gjatё Kreshmёve, na drejton ftesn: "Ndalu, shiko e ktheju"

  Emri: cq5dam.thumbnail.cropped.750.422 (1).jpg

Shikime: 40

Madhsia: 29.5 KB

  Ndalu, shiko, ktheju! Koha e Kreshmve - kujton Papa Franesku - sht koh e prshtatshme pr t korrigjuar akordet, q nuk prkojn me jetn ton t krishter e pr ta pranuar lajmin gjithnj t ri, gazmor e shpresplot t Pashkve t Zotit tonё Jezu Krisht. Kisha, n urtin e saj amtare, na propozon ti kushtojm vmendje gjithkaje q mund ta ftoh e ta ndryshk zemrn ton besimtare.

  Ndalu, shiko e ktheju!. Tri fjal, pr t ngrohur zemrat, n nj koh si kjo e Kreshmve.
  Koha e Kreshmve - kujtoi Papa Franesku - sht koh e prshtatshme pr t korrigjuar akordet, q nuk prkojn me jetn ton t krishter e pr ta pranuar lajmin gjithnj t ri, gazmor e shpresplot t Pashkve t Zotit. Kisha, n urtin e saj amtare, na propozon ti kushtojm vmendje gjithkaje q mund ta ftoh e ta ndryshk zemrn ton besimtare.
  Koh e prshtatshme, Kreshmt, pr ti jerr maskn tundimeve t panumrta, zrave q mbjellin mosbesim. Koh pr tu ndaluar disa aste, e Papa Franesku na bn thirrje: ndalu, shiko e ktheju!

Tema t Ngjashme

 1. E ardhmja e Kishs Katolike dhe Paps s Ri sipas Nostradamus
  Nga pirro10 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2013, 15:16
 2. Libr: "Zri i popullit" dhe zri i Jusuf Grvalls
  Nga projekti21_dk n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 07-11-2012, 18:29
 3. Dialog me zemren
  Nga Xhenet.M.S. n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-09-2009, 07:39
 4. Letra e Kishs s Roms drejtuar Kishs s Korinthit
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •