Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Katekizmi i Kishs Katolike

  T nderuar miq,

  ky sht prkthimi n gjuhn shqipe t Katekizmit t Kishs Katolike, varianti origjinal i t cilit i prket Catechismus Catholicae Ecclesiae (viti 2005).

  Prmbledhja e Katekizmit t Kishs Katolike (KKK) ndahet n katr pjes, n harmoni me ligjet themelore t jets n Krishtin.

  • Pjesa e par, e titulluar Shpallja e fes, prmban nj prmbledhje t prshtatshme t lex credendi, domethn t fes s dshmuar nga Kisha Katolike, nxjerr nga Simboli apostolik i ilustruar me Besojmn Niceo-Konstandinopolitane, shpallja e vazhdueshme e t cilit n asamblet e krishtera ruan t gjall kujtesn pr t vrtetat themelore t fes.


  • Pjesa e dyt, e titulluar Kremtimi i misterit t krishter, paraqet elementet thelbsor t lex celebrandi. N t vrtet, kumtimi i Ungjillit e gjen prgjigjen e vet t privilegjuar n jetn sakramentore. N t, besimtart provojn dhe dshmojn n do moment t ekzistencs s tyre efektshmrin shptimtare t misterit pashkor, nprmjet t cilit Krishti e ka prmbushur veprn e shlbimit ton.


  • Pjesa e tret, e titulluar Jeta n Krishtin, na kujton lex vivendi, domethn angazhimin q t pagzuarit kan pr ta shfaqur n sjelljet e tyre dhe n zgjidhjet e tyre etike besnikrin ndaj fes s shpallur dhe t kremtuar. N t vrtet, besimtart jan t thirrur nga Zoti Jezus pr t br vepra q i kan hije dinjitetit t tyre si bij t Atit n dashurin e Shpirtit Shenjt.


  • Pjesa e katrt, e titulluar Lutja e krishter, ofron nj prmbledhje t lex orandi, domethn t jets s lutjes. Nn shembullin e Jezusit, shembull i prsosur i atij q lutet, edhe i krishteri sht i thirrur n dialog me Zotin n lutje; njra prej shprehjeve m t privilegjuara sht Ati yn, urata q na e ka msuar vet Jezusi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 08-03-2021 m 05:50

 2. #2
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Pr: Katekizmi i Kishs Katolike

  1. Cili sht projekti i Hyjit pr njeriun?

  Hyji, pafundsisht i prkryer dhe i lum n vetvete, pr nj projekt trsisht mirsie e ka krijuar lirisht njeriun pr ta br pjesmarrs t jets s vet t lume. Kur u plotsua koha, Hyji At drgoi Birin e Vet si shlbues dhe shptimtar t njerzve t rn n mkat*, duke i mbledhur n Kishn e Tij dhe duke i br fmij t birsuar nprmjet veprimit t Shpirtit Shenjt* dhe trashgimtar t lumnis s Tij t amshuar.

 3. #3
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Njeriu sht i aft pr ta pranuar Hyjin

  Ti je i madh, o Zot, dhe krejt i denj pr lavd []. Na ke br pr Ty dhe zemra jon nuk gjen pushim derisa nuk pushon n Ty (Shn Agustini).


  2. Prse brenda njeriut banon dshira pr Hyjin?

  Vet Hyji, duke e krijuar njeriun n shmbllimin e Vet, ka ngulur n zemrn e tij dshirn pr ta par At. Edhe pse kjo lloj dshire shpesh nuk njihet, Hyji nuk resht s trhequri njeriun kah Vetja, me qllim q ai t jetoj dhe t gjej n T at plotsi t s vrtets dhe t lumturis, q e krkon pareshtur. Prandaj, pr nga natyra dhe thirrja njeriu sht nj qenie fetare, e aft t hyj n bashksi me Perndin. Kjo lidhje intime dhe jetsore me Hyjin i jep njeriut dinjitetin e tij themelor.

  3. Si mund t njihet Hyji vetm me dritn e arsyes?

  Duke u nisur nga krijimi, d.m.th. nga bota dhe nga personi njerzor, njeriu, me siguri, mund ta njoh vetm me arsye Hyjin si zanafill dhe qllim t gjithsis, si t Mirn m t madhe, si t vrtetn dhe bukurin e pafund.

  4. A mjafton vetm drita e arsyes pr ta njohur misterin e Hyjit?

  Njeriu, duke e njohur Hyjin vetm me dritn e arsyes, has shum vshtirsi. Prve ksaj, ai nuk mund t hyj i vetm n gjirin e misterit hyjnor. Pr kt arsye, Perndia ka dashur t bj drit me Zbulesn e Vet jo vetm mbi ato t vrteta q e tejkalojn kuptimin njerzor, por edhe mbi t vrteta fetare e morale, q, edhe pse n vetvete jan t arritshme pr arsyen, t mund t jen t njohura si t tilla prej t gjithve pa vshtirsi, me qartsi t plot dhe pa rrezik gabimi.

  5. Si mund t flitet pr Hyjin?

  sht e mundur t flitet pr Hyjin, me t gjith dhe t gjithve, duke u nisur nga prsosmrit e njeriut dhe t qenieve t tjera, t cilat jan nj shmbllim, edhe pse i kufizuar, i prsosmris s pakufishme t Perndis. Megjithat, sht e domosdoshme q t folurit ton t pastrohet vazhdimisht prej fantazive dhe gjrave t paprkryera q prmban, duke ditur krejt mir se kurr nuk do t jet e mundur t shprehet plotsisht misteri i pafund i Hyjit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 08-03-2021 m 15:29

 4. #4
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Hyji i del prpara njeriut

  6. far i zbulon Hyji njeriut?

  Hyji, n mirsin dhe n urtin e Vet, i zbulohet njeriut. Me ngjarje e me fjal zbulon Vetveten dhe projektin e Vet t dashamirsis, q e ka paracaktuar q n amshim n Krishtin pr t mirn e njerzimit. Ky projekt qndron n faktin se t gjith njerzit, pr hir t Shpirtit Shenjt, mund t marrin pjes n jetn hyjnore, si bij t Tij t adoptuar n Birin e Tij t vetm.

  7. Cilat jan etapat e para t Zbuless s Hyjit?

  Hyji, qysh prej fillimit, u shfaqet prindrve t par, Adamit e Evs dhe i fton n nj bashkim intim me T. Pas rnies s tyre n mkat, nuk e ndrpret zbulesn e Vet dhe premton shlbimin pr t gjith pasardhsit e tyre. Pas prmbytjes, bn me Noehin nj beslidhje mes Tij dhe t gjitha qenieve t gjalla.

  8. Cilat jan etapat e mtejshme t Zbuless s Hyjit?

  Hyji zgjedh Abramin duke e thirrur jasht Vendit t tij pr ta br at babn e shum kombeve (Zan 17,5) dhe duke i premtuar se do ti bekoj n t t gjitha fiset e toks (Zan 12,3). Pasardhsit e Abrahamit do t jen ruajtsit e premtimeve hyjnore q u jan br Patriarkve. Perndia formon Izraelin si popullin e Vet t przgjedhur, duke e shptuar at nga skllavria e Egjiptit, lidh me t Beslidhjen e Sinait dhe, nprmjet Moisiut, i jep Ligjin e Vet. Profett shpallin nj shlbim rrnjsor t popullit dhe nj shptim q do ti prfshij t gjitha kombet n nj Beslidhje t re dhe t amshuar. Prej popullit t Izraelit, prej fisit t mbretit David, do t lind Mesia: Jezusi.

  9. Cila sht etapa e plot dhe prfundimtare e Zbuless s Hyjit?
  65-66; 73
  Kjo etap sht realizuar n Fjaln e Tij t mishruar, Jezu Krishtin, ndrmjets dhe plotsi e Zbuless. Ai, duke qen i Njlinduri Bir i Hyjit i br njeri, sht Fjala e prsosur dhe prfundimtare e Atit. Me drgimin e Birit dhe me dhurimin e Shpirtit Zbulesa tashm sht kryer plotsisht, edhe pse, prgjat shekujve, fes s Kishs do ti duhet ta kuptoj pak nga pak rndsin e madhe t tij.

  Prderisa ai na ka dhuruar Birin e Vet, q sht Fjala e Tij e vetme dhe prfundimtare, Hyji na ka thn gjithka njhersh n kt Fjal t Tijn dhe nuk ka m asgj pr t thn (Shn Gjoni i Kryqit).

  10. far vlere kan zbulesat private?

  Edhe pse nuk i prkasin thesarit t fes, zbulesat private mund t japin ndihmesn e tyre n t jetuarit e besimit, me kusht q t ruajn orientimin e tyre t ngusht kah Krishti. Magjisteri i Kishs, t cilit i takon shoshitja e ktyre zbulesave private, nuk mund ti pranoj zbulesat q pretendojn se tejkalojn apo korrigjojn Zbulesn prfundimtare q sht Krishti.

 5. #5
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Primi i Zbuless hyjnore

  11. Pse dhe n far mnyre prohet Zbulesa hyjnore?

  Hyji do q t shlbohen t gjith njerzit dhe tia arrijn njohjes s t vrtets (1 Tim 2,4), pra t Jezu Krishtit. Pr kt arsye sht e nevojshme q Krishti tu kumtohet t gjith njerzve, sipas vet urdhrit t Tij: Shkoni e bni nxns t mi t gjith popujt (Mt 28,19). Kjo gj realizohet me Traditn Apostolike.

  12. far sht Tradita Apostolike?

  Tradita Apostolike sht primi i mesazhit t Krishtit, q, qysh prej fillimit t krishterimit, bhet nprmjet predikimit, dshmis, institucioneve, kultit, shkrimeve t frymzuara. Apostujt u kan pruar pasardhsve t vet, Ipeshkvijve dhe, nprmjet tyre, t gjitha breznive deri n fundin e kohve, gjrat t cilat i kan marr prej Krishtit dhe i kan msuar prej Shpirtit Shenjt.

  13. N far mnyrash realizohet Tradita Apostolike?

  Tradita Apostolike realizohet n dy mnyra: me primin e gjall t Fjals s Hyjit (t quajtur edhe thjesht Tradita), dhe me Shkrimin e Shenjt, q sht i njjti kumtim i shptimit, por i shkruar.

  14. far lidhjeje ka mes Tradits dhe Shkrimit t Shenjt?

  Tradita dhe Shkrimi i Shenjt jan shum t lidhur mes tyre dhe komunikojn mes tyre. Ata e bjn t gjall dhe frytdhns misterin e Krishtit n Kish dhe rrjedhin nga i njjti burim hyjnor: prbjn nj t vetmin thesar t fes, prej t cilit Kisha merr sigurin e vet rreth t gjitha t vrtetave t zbuluara.

  15. Kujt i sht besuar thesari i fes?

  Thesari i fes i sht besuar prej apostujve mbar Kishs. Mbar populli i Hyjit, me ndjenjn e mbinatyrshme t fes [sensus fidei], i mbshtetur nga Shpirti Shenjt dhe i udhhequr nga Magjisteri i Kishs, e pranon Zbulesn hyjnore, gjithnj e m tepr, e kupton dhe e v at n jet.

  16. Kujt i takon ta interpretoj n mnyr autentike thesarin e fes?

  Interpretimi autentik i ktij thesari i takon t vetmit Magjister t gjall t Kishs, domethn Pasardhsit t Pjetrit, Ipeshkvit t Roms, dhe Ipeshkvijve n bashksi me t. Magjisterit, i cili gzon karizmn e sigurt t s vrtets duke i shrbyer Fjals s Hyjit, i takon t prcaktoj edhe dogmat, q jan formulime t s vrtets t prmbajtura n Zbulesn hyjnore. Ky autoritet shtrihet edhe n t vrtetat q jan domosdoshmrisht t ndrlidhura me Zbulesn.

  17. far lidhjeje ka mes Shkrimit t Shenjt, Tradits dhe Magjisterit?

  Ata jan t lidhur aq ngusht me njri-tjetrin, saq asnjri prej tyre nuk ekziston pa tjetrin. S bashku kontribuojn n mnyr t efektshme, secili sipas mnyrs s vet, nn veprimin e Shpirtit Shenjt, pr shptimin e njerzve.

 6. #6
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Shkrimi i shenjt

  18. Prse Shkrimi i Shenjt e mson t vrtetn?

  Sepse vet Hyji sht autori i Shkrimit t Shenjt: pr kt arsye ai quhet i frymzuar dhe mson pa gabime ato t vrteta, q jan t nevojshme pr shptimin ton. N fakt, Shpirti Shenjt i ka frymzuar autort njerzor, t cilt kan shkruar at q Ai ka dashur t na msoj. Megjithat, feja e krishter, nuk sht nj religjion i Librit, por i Fjals s Hyjit, q nuk sht nj fjal e shkruar dhe memece, por Fjala e mishruar dhe e gjall (Shn Bernardi i Kiaravales).

  19. Si duhet ta lexojm Shkrimin e Shenjt?

  Shkrimi i Shenjt duhet t lexohet dhe t interpretohet me ndihmn e Shpirtit Shenjt dhe nn udhheqjen e Magjisterit t Kishs, sipas tre kritereve: 1) kujdes ndaj prmbajtjes dhe njsis s krejt Shkrimit; 2) lexim i Shkrimit n Traditn e gjall t Kishs; 3) respektim i analogjis s fes, d.m.th. i lidhjes s t vrtetave t fes mes tyre.

  20. far sht kanoni i Shkrimeve?

  Kanoni i Shkrimeve sht lista e plot e shkrimeve t shenjta, q Tradita Apostolike e Kishs ka caktuar. Ky kanon prmban 46 shkrime t Beslidhjes s Vjetr dhe 27 t Beslidhjes s Re.

  21. far rndsie ka Beslidhja e Vjetr pr t krishtert?

  T krishtert e nderojn Beslidhjen e Vjetr si Fjal t vrtet t Hyjit: t gjitha shkrimet e saj jan hyjnisht t frymzuara dhe ruajn nj vler t gjithmonshme. Ata dshmojn pedagogjin hyjnore t dashuris shptimtare t Hyjit. U shkruan mbi t gjitha pr t prgatitur ardhjen e Krishtit, Shptimtar t gjithsis.

  22. far rndsie ka Beslidhja e Re pr t krishtert?

  Beslidhja e Re, objekti kryesor i t cils sht Jezu Krishti, na dorzon t vrtetn prfundimtare t Zbuless hyjnore. N kt Beslidhje, katr Ungjijt e Mateut, Markut, Luks dhe Gjonit, duke qen dshmia kryesore mbi jetn dhe doktrinn e Jezusit, prbjn zemrn e t gjith Shkrimeve dhe zn nj vend unik n Kish.

  23. far njsie ekziston ndrmjet Beslidhjes s Vjetr dhe Beslidhjes s Re?

  Shkrimi sht nj, meq nj sht Fjala e Hyjit, nj sht projekti shptimtar i Hyjit, nj sht frymzimi hyjnor i t dyja Beslidhjeve. Beslidhja e Vjetr prgatit Beslidhjen e Re dhe Beslidhja e Re prmbush Beslidhjen e Vjetr: t dyja ndriojn njra-tjetrn.

  24. far funksioni ka Shkrimi i Shenjt n jetn e Kishs?

  Shkrimi i Shenjt mbshtet dhe fuqizon jetn e Kishs. Pr bijt e saj ajo sht patundshmri e fes, ushqim dhe burim i jets shpirtrore. sht shpirti frymzues i teologjis dhe i predikimit baritor. Thot Psalmisti: ai sht dritz pr kmbt e mia, drit pr udht e mia (Ps 119,105). Prandaj Kisha nxit nj lexim t shpesht t Shkrimit t Shenjt, sepse mosnjohja e Shkrimeve sht mosnjohje e Krishtit (Shn Jeronimi).

 7. #7
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Un besoj

  25. Si i prgjigjet njeriu Hyjit q i zbulohet atij?

  Njeriu, i mbshtetur prej hirit hyjnor, i prgjigjet me dgjesn e besimit, domethn i beson plotsisht Hyjit dhe pranon t Vrtetn e Tij, meq garantohet prej Tij, q sht vet e Vrteta.

  26. Cilt jan dshmitart kryesor t dgjess s besimit n Shkrimin e Shenjt?

  Ka shum dshmitar, dy n veanti: Abrahami, i cili, i vn n prov, i besoi Hyjit (Rom 4,3) dhe gjithmon iu bind thirrjes s Tij, dhe pr kt u b ati i t gjith besimtarve (Rom 4,11.18); dhe Virgjra Mari, e cila realizoi n mnyrn m t prkryer, gjat krejt jets s saj, dgjesn e besimit: Fiat mihi secundum Verbum tuum – m ndodht si the ti (Lk 1,38).

  27. far do t thot pr njeriun t besoj n Hyjin?

  Do t thot t bashkohet me vet Hyjin, duke ia besuar veten Atij dhe duke miratuar t gjitha t vrtetat e zbuluara prej Tij, sepse Hyji sht e Vrteta. Do t thot t besosh n nj Hyj t vetm n tre Persona (tri Veta): Atin, Birin e Shpirtin Shenjt.

  28. Cilat jan karakteristikat e besimit?

  Besimi, dhurat falas e Hyjit, mund t pranohet prej atyre q e krkojn me prvujtri, sht virtyti mbinatyror i nevojshm pr t’u shptuar. Akti i besimit sht nj akt njerzor, do t thot nj akt i inteligjencs s njeriut q, nn shtytjen e vullnetit t vn n lvizje prej Hyjit, jep lirisht miratimin e vet ndaj s vrtets hyjnore. Gjithashtu feja sht e sigurt, sepse sht e bazuar mbi Fjaln e Hyjit; sht vepruese me dashuri (Gal 5,6); sht n rritje t vazhdueshme, fal dgjimit t Fjals s Hyjit dhe lutjes. Ajo, qysh tani na bn t parashijojm gzimin qiellor.

  29. Prse s’ka kundrshtime mes fes dhe shkencs?

  Edhe pse feja e tejkalon arsyen, nuk mund t ket kurr kundrshtime mes fes dhe shkencs, pasi t dyja e kan zanfilln te Hyji. Vet Hyji sht Ai q i jep njeriut si dritn e arsyes, ashtu edhe fen.

  Beso pr t kuptuar, kupto pr t besuar (Shn Agustini).
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 11-03-2021 m 05:56

 8. #8
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Ne besojm

  30. Prse besimi sht nj akt vetjak dhe n t njjtn koh kishtar?

  Besimi sht nj akt vetjak, fal prgjigjes s lir t njeriut ndaj Hyjit q zbulohet. Por n t njjtn koh sht edhe nj akt kishtar, q shprehet n shpalljen Ne besojm. N fakt, sht Kisha ajo q beson: ajo, n kt mnyr, me hirin e Shpirtit Shenjt, i paraprin, e lind dhe e ushqen besimin e do t krishteri. Pr kt arsye Kisha sht Nn dhe Msuese.

  Nuk mund ta ket At Hyjin ai q nuk e ka Nn Kishn (Shn ipriani).

  31. Prse jan t rndsishme formulat e fes?

  Formulat e fes jan t rndsishme, sepse mundsojn t shprehim, t prvetsojm, t kremtojm dhe t bashkndajm me t tjert t vrtetat e fes, duke prdorur nj gjuh t prbashkt.

  32. N mnyr feja e Kishs sht nj e vetme?

  Kisha, megjithse sht e formuar nga persona t ndryshm prsa i takon gjuhs, kulturs e riteve, dshmon njzri fen e vetme t marr nga nj Zot i vetm dhe t pruar prej nj Tradite t vetme Apostolike. Shpall nj Hyj t vetm At, Bir dhe Shpirt Shenjt dhe dfton nj rrug t vetme shptimi. Prandaj, ne u besojm, me nj zemr t vetme e nj shpirt t vetm, gjrave q prmban Fjala e Hyjit, e pruar ose e shkruar dhe q propozohet nga Kisha si hyjnisht e zbuluar.

 9. #9
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Besojma

  Besojma Apostolike

  Besoj n Hyjin, Atin e gjithpushtetshm,
  Krijuesin e qiellit e t toks.
  N Jezu Krishtin, Birin e Tij t vetm,
  Zotin ton, i cili u ngjiz
  pr virtyt t Shpirtit Shenjt,
  lindi prej Maris Virgjr,
  psoi mundimet nn Poncin Pilat, qe kryqzuar
  vdiq e u varros; zbriti n mbretrin e t vdekurve
  t tretn dit u ngjall prej t vdekurve;
  u ngjit n qiell, rri n t djathtn e Atit t gjithpushtetshm,
  prej aty do t vij pr t gjykuar
  t gjallt e t vdekurit.

  Besoj n Shpirtin Shenjt,
  shenjten Kish katolike,
  bashksin e shenjtrve,
  faljen e mkateve,
  ngjalljen e trupit,
  jetn e pasosur.
  Amen.


  Symbolum Apostolicum

  Credo in Deum Patrem omnipotntem, Creatrem cli et terr,
  et in Iesum Christum, Flium Eius nicum, Dminum nostrum, qui concptus est de Spritu Sancto, natus ex Mara Virgine.
  passus sub Pntio Pilto, crucifxus, mrtuus, et sepltus, descndit ad nferos, trtia die resurrxit a mrtuis, ascndit ad clos, sedet ad dxteram Dei Patris omnipotntis, inde ventrus est iudicre vivos et mrtuos.
  Et in Spritum Sanctum,
  sanctam Ecclsiam cathlicam,
  sanctrum communinem,
  remissinem peccatrum,
  carnis resurrectinem,
  vitam ternam.
  Amen.
  Besojma Niceo-Konstandinopolitane

  Besoj n nj Hyj t vetm,
  Atin e gjithpushtetshm,
  Krijuesin e qiellit e t toks,
  t gjitha sendeve q shihen dhe q nuk shihen.
  Dhe n nj Zot t vetm, Jezu Krishtin,
  nj t lindurin Birin e Hyjit,
  t lindur prej Atit
  para t gjith shekujve:
  Hyj prej Hyjit, Drit prej Drits, Hyj i vrtet
  prej Hyjit t vrtet, t lindur, jo t krijuar,
  i nj substance me Atin;
  nprmjet t cilit u krijuan t gjitha sendet.
  Ai pr ne njerzit dhe pr shptimin ton
  zbriti prej qiellit,
  dhe u mishrua pr virtyt t Shpirtit Shenjt
  n kraharorin e Virgjrs Mari dhe u b njeri.
  U kryqzua pr ne nn Poncin Pilat,
  vdiq e u varros,
  t tretn dit u ngjall sipas Shkrimeve,
  e u ngjit n qiell dhe rri n t djathtn e Atit.
  E prsri do t vij, n lavdi, pr t gjykuar
  t gjallt e t vdekurit
  e Mbretria e tij nuk do t ket mbarim.

  Besoj n Shpirtin Shenjt,
  q sht Zot dhe jetbrs,
  q rrjedh prej Atit e prej Birit.
  Dhe s bashku me Atin e Birin
  adhurohet e lavdrohet,
  q foli me an t profetve.

  Besoj nj Kish t vetme, shenjte,
  katolike dhe apostolike.
  Dshmoj nj pagzim t vetm
  pr faljen e mkateve.
  Pres ngjalljen e t vdekurve
  dhe jetn e pasosur.
  Amen.

  Symbolum Nicnum Constantinopolitanum

  Credo in unum Deum,
  Patrem omnipotntem,
  Factrem cli et terr,
  visiblium mnium et invisiblium
  et in unum Dminum Iesum Christum,
  Filium Dei unignitum
  et ex Patre natum
  ante mnia scula:
  Deum de Deo, Lumen de Lmine, Deum verum de Deo vero,
  gnitum, non factum consubstantilem Patri: per quem mnia facta sunt;
  qui propter nos hmines
  et propter nostram saltem,
  descndit de clis, et incarntus est de Spritu Sancto ex Mara Vrgine et homo factus est, crucifxus tiam pro nobis sub Pntio Pilto, passus et sepltus est, et resurrxit trtia die secndum Scriptras,
  et ascndit in clum, sedet ad dxteram Patris, et terum ventrus est cum glria, iudicre vivos et mrtuos, cuius regni
  non erit finis.
  Credo in Spritum Sanctum, Dminum et vivificntem, qui ex Patre Filique procdit, qui cum Patre et Flio simul adortur et conglorifictur, qui loctus est per prophtas.
  Et unam sanctam cathlicam et apostlicam Ecclsiam.
  Confiteor unum Baptsma
  in remissinem peccatrum.
  Et exspcto resurrectinem morturum, et vitam venturi sǽculi.
  Amen.

 10. #10
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Un besoj n hyjin at

  Simbolet e fes

  33. far jan Simbolet e fes?

  Jan formula t ndrthurura, q quhen edhe Shpallje feje ose Besojma, me t cilat Kisha, q prej fillimit t saj, e ka shprehur prmbledhtazi dhe e ka pruar fen e vet me nj gjuh normative, t prbashkt pr t gjith besimtart.

  34. Cilt jan Simbolet m t hershme t fes?

  Jan Simbolet pagzimore. Meqense Pagzimi jepet N emr t Atit e t Birit e t Shpirtit Shenjt (Mt 28,19), t vrtetat e fes t shpallura aty jan t ndrthurura duke iu referuar tre Personave t s Shenjtrueshmes Trini.

  35. Cilt jan Simbolet m t rndsishm t fes?

  Ata jan Besojma Apostolike, q sht Simboli i hershm pagzimor i Kishs s Roms, dhe Besojma niceo-konstandinopolitane, fryt i dy Koncileve t para Ekumenike t Nices (325) dhe t Konstandinopojs (381), edhe sot e prbashkt pr t gjitha Kishat e mdha t Lindjes dhe t Perndimit.

 11. #11
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  un besoj n hyjin, atin e gjithpushtetshm, krijuesin e qiellit e t toks

  UN BESOJ N HYJIN, ATIN E GJITHPUSHTETSHM, KRIJUESIN E QIELLIT E T TOKS

  36. Prse shpallja e fes fillon me Un Besoj n Hyjin?

  Sepse pohimi Besoj n Hyjin sht m i rndsishmi, burimi i t gjitha t vrtetave t tjera mbi njeriun, mbi botn dhe i krejt jets s do besimtari n T.

  37. Prse shpallim nj Hyj t vetm?

  Sepse Ai i sht zbuluar popullit t Izraelit si i Vetmi kur tha: Dgjo, Izrael, Zoti sht nj i Vetm (Lp 6,4), e tjetr s’ka (Is 45,22). Jezusi vet ka pohuar: Hyji sht nj Zot i vetm (Mk 12,29). T shpallsh se Jezusi dhe Shpirti Shenjt jan edhe ata Hyj dhe Zot nuk sjell asnj ndarje n Hyjin Njini.

  38. Me far emri zbulohet Hyji?

  Moisiut Hyji iu zbulua si Hyji i gjall, Un jam Hyji i atit tnd Abrahamit, Hyji i Izakut dhe Hyji i Jakobit (Dal 3,6). Po Moisiut Hyji i zbulon Emrin e Vet t mistershm Un Jam Ai q Jam (YHWH). Emri i pashprehshm i Hyjit qysh n koht e Beslidhjes s Vjetr qe zvendsuar prej fjals Zot. Kshtu n Beslidhjen e Re, Jezusi, i quajtur Zot, shfaqet si Hyj i vrtet.

  39. Vetm Hyji sht?

  Ndrsa krijesat kan marr prej Hyjit gjithka q jan dhe q kan, vetm Hyji sht n vetvete plotsia e qenies dhe e do prsosmrie. Ai sht Ai q sht pa fillim dhe pa mbarim. Jezusi zbulon se edhe Ai mban Emrin hyjnor: Un jam (Gjn 8,28).

  40. Prse sht e rndsishme zbulesa e emrit t Hyjit?

  Duke zbuluar emrin e Vet, Hyji i bn t njohura pasurit q prmbahen n misterin e Vet t pashprehshm: vetm Ai sht, qysh prej amshimit e prgjithmon. Ai q tejkalon botn dhe historin. sht Ai q ka br qiellin e tokn. sht Hyji besnik, gjithmon afr popullit t Vet pr ta shptuar at. sht Shenjti n mnyr t prsosur, i pasur me mshir (Ef 2,4), gjithmon i gatshm pr t falur. sht Qenia shpirtrore, transhendente, e gjithpushtetshme, e amshuar, personale, e prkryer. sht e vrteta dhe dashuria.

  Hyji sht qenia pafundsisht e prsosur, q sht e Shenjtrueshmja Trini (Shn Toribi i Mogrovejit).

 12. #12
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Pr: Katekizmi i Kishs Katolike

  41. N kuptim Hyji sht e vrteta?

  Hyji sht vet e Vrteta dhe si i till nuk mashtrohet dhe nuk mund t mashtroj. Ai sht drit dhe n T nuk ka kurrfar errsire (1 Gjn 1,5), Biri i amshuar i Hyjit, Urtia e mishruar, sht drguar n bot pr t dshmuar t vrtetn (Gjn 18,37).

  42. N mnyre Hyji zbulon se Ai sht dashuri?

  Hyji i zbulohet Izraelit si Ai q ka nj dashuri m t fort se nj baba apo nj nn pr bijt e vet ose se nj bashkshort pr bashkshorten e vet. Ai n vetvete sht Dashuri (1 Gjn 4,8.16), q dhurohet plotsisht dhe falas dhe q aq fort e deshi botn sa q e dha nj t vetmin Birin e Vet, kshtu q, secili q beson n T, t mos birret (Gjn 3,16-17). Duke drguar Birin e Vet dhe Shpirtin Shenjt, Hyji zbulon se Ai vet sht shkmbim i amshuar dashurie.

  43. far rrjedh nga t besuarit n nj Hyj t vetm?

  Nga t besuarit n Hyjin, t Vetmin, rrjedh: t njohurit e madhshtis dhe t madhris s Tij; t jetuarit n falnderim; t besuarit Atij gjithmon, edhe n fatkeqsi; t vlersuarit e njsis dhe t dinjitetit t vrtet t t gjith njerzve t krijuar n prngjasim t Tij; t prdorurit si duhet t gjrave t krijuara prej Tij.

  44. Cili sht misteri qendror i fes dhe i jets s krishter?

  Misteri qendror i fes dhe i jets s krishter sht misteri i t Shenjtrueshmes Trini. T krishtert pagzohen n emr t Atit e t Birit e t Shpirtit Shenjt.

  45. A mund t njihet misteri i t Shenjtrueshmes Trini vetm me an t arsyes njerzore?

  Hyji ka ln gjurm t qenies s Trinis n krijim dhe n Beslidhjen e Vjetr, por brendsia e Qenies s Tij si Trini e Shenjt prbn nj mister t paarritshm vetm me an t arsyes njerzore, si edhe pr fen e Izraelit, para Mishrimit t Birit t Hyjit dhe t drgimit t Shpirtit Shenjt. Ky mister sht zbuluar prej Jezu Krishtit dhe sht burimi i t gjith mistereve t tjer.

  46. far na zbulon Jezu Krishti nga misteri i Atit?

  Jezu Krishti na zbulon se Hyji sht At, jo vetm sepse sht Krijues i gjithsis dhe i njerzimit, por sidomos sepse lind prej amshimit Birin, n kraharorin e Vet, q sht Fjala e Tij, bredhja [rrezatimi i] e Lavdis dhe vula e qenies s Hyjit (Heb 1,3).

  47. Kush sht Shpirti Shenjt, q na u zbulua nga Jezu Krishti?

  sht Personi i tret i t Shenjtrueshmes Trini. sht Hyj, nj dhe i barabart me Atin e me Birin. Ai buroj prej Atit (Gjn 15,26), i cili, fillim pa fillim, sht zanafilla e krejt jets s Trinis. Dhe rrjedh edhe prej Birit (Filioque), fal dhurimit t amshuar q Ati i bn Birit. I drguar prej Atit dhe prej Birit t mishruar, Shpirti Shenjt udhheq Kishn pr ta njohur tr t vrtetn (Gjn 16,13).

  48. Si e shpreh Kisha fen e vet trinitare?

  Kisha e shpreh fen e vet trinitare duke dshmuar nj Hyj t vetm n tre Persona: Ati e Biri e Shpirti Shenjt. Tre Personat hyjnor jan nj Hyj i vetm, sepse secili prej tyre sht identik me plotsin e t njjts natyr hyjnore t vetme dhe t pandashme. Ata jan realisht t dalluar mes tyre, fal lidhjeve q kan me njri-tjetrin: Ati lind Birin, Biri lind prej Atit, Shpirti Shenjt rrjedh prej Atit e prej Birit*.

  49. Si veprojn tre Personat hyjnor?

  T pandar n substancn e tyre t vetme, Personat jan t pandar edhe n veprimin e tyre: Trinia ka nj veprim t vetm e t njjt. Por, n t vetmin veprim hyjnor, do Person sht i pranishm sipas veoris prkatse n Trini.

  O Hyji im, Trini q adhuroj... qetsoje shpirtin tim: bje qiellin Tnd, banesn Tnde t dashur dhe vendin e pushimit Tnd. Mos t lnsha kurr vetm, por qofsha aty, me gjith veten time, krejt syel n besimin tim, krejt adhuruese, krejt e kushtuar ndaj veprimit Tnd krijues (Elizabeta e Trinis).

Tema t Ngjashme

 1. "Jezu Krishti sht Zot". Nga katekizmi i Kishs katolike.
  Nga torrkerry n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 225
  Postimi i Fundit: 08-04-2016, 09:36
 2. Martiret e Kishes Katolike
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-03-2012, 03:24
 3. Deklarata e Kishs Katolike...
  Nga Mexhid Yvejsi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-12-2010, 03:15
 4. Martiret e Kishes Katolike
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-08-2006, 09:56
 5. Jezu Krishti - Katekizmi i Kishes Katolike!
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2006, 02:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •