I quajtur mbreti i tangos, ndahet nga jeta n moshn 90-vjeare kngtari Rudolf Stambolla

Emri:  Stambolla-1.jpg

Shikime: 103

Madhsia:  59.8 KB

Shuhet kngtari shkodran Rudolf Stambolla. Kngtari i njohur i muziks s leht shqiptare t para viteve 90, u nda nga jeta n moshn 90-vjeare.

Ai u lind m 1931 n Tiran. Prindrit e tij zhvendosen nga Shkodra pr n Tiran, para se Rudolf Stambolla t vinte n jet. Rikthimi i tij pr ca vite n Shkodr, m 1940, do t ndryshoj rrjedhat e muziks shqiptare. N kt qytet, m 1941, si dhjetvjear angazhohet t kndoj kngn satirike t Pjetr Gjinit, Knga e Salepit.

Rudolf Stamboll sht kngtari romantik, i cili me zrin melodioz ishte nj emr i suksesshm n krijimtarin muzikore q para viteve 60. Gjethet e vjeshts, Kndo kitara ime, Dashuria e par, Nn dritare, Malli i dashuris, etj, jan kngt q pr her t par jan knduar nga kngtari Rudolf Stambolla, ndrsa pr vite m pas kto kng u solln n sken dhe nga t tjer emra.

Emri:  Rudolf-Stambolla.jpg

Shikime: 102

Madhsia:  212.9 KB

Emri:  Stambolla-1.jpg

Shikime: 85

Madhsia:  30.9 KB

M 1943 kthehet n Tiran, ndrsa m 1946 do t jet pjes e grupit Havajana, t parit grup shqiptar t muziks s leht. Antar t ktij grupi ishin q t gjith muzikant me nam: Njac Guralumi (kontrabas), Medi Prodani (kitar), Mustafa Zymeri (klarinet e saksofon) dhe kompozitori i madh shqiptar i muziks s leht, Agim Prodani (fizarmonik).

Kngtari, i cili q n vitin 1956 ishte i angazhuar pran radio Tirans kujton me jo pak nostalgji krijimtarin e atyre viteve. Vlerson profesionalizmin e emrave q merreshin me muzikn dhe tregon dhe suksesin e Festivalit t par t Kngs q m 1962. I cilsuar si kngtar i tangos dhe i dashuris, Rudolf Stambolla ishte nj nga emrat e kngtarve q kujtohet jo pak nga publiku, i cili zbulon se muzika italiane ka qen ajo q e ka frymzuar n karriern e tij si kngtar.

Balkanweb