Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  Si t prballoj dhimbjen dhe depresionin e shkaktuar nga vdekja e prindit?

  Pershendetje.
  Po humb nje nga prindrit mamane, nga kanceri. Nuk e di si ta perballoj depresionin pasi po e sheoh se po behet cdo dite me rende. A njihni njeri apo ka njeri eksperince me kte fenomen ne kte moshe?

  Fmld.

 2. #2
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,621
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Si t prballoj dhimbjen dhe depresionin e shkaktuar nga vdekja e prindit?

  Me vjen vertet keq, ngushellime tregohu e forte uroj qe familjaret e tu te te ndihmojne ne kete pjese.

  Zoti e bekofte mamane tende!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Si t prballoj dhimbjen dhe depresionin e shkaktuar nga vdekja e prindit?

  M vjen keq pr nnn tnde dhe dhimbjen q t ka shkaktuar. Nuk sht dika q kalohet leht dhe e kam t qart q edhe t kujdesesh pr nnn kur ka qen duke u kuruar me smundjen e keqe nuk ka qen e leht. Por far e zuri njeriun e shkret dhe nuk e kaloi?

  S pari, do njeri e prjeton humbjen e njeriut t dashur n mnyrn e vet. Esht mse normale q t ndjesh dhimbje n shpirt, dhe t vajtosh pr t. Kshilla e par q do t jepja sht q vajtoje kt humbje n mnyrn tnde. Nxirre at dhimbje q ndjen n shpirt, qofshin duke derdhur lot, qofshin duke sjell ndrmend kujtimet e tua me prindin q sapo humbe. Shum njerz bjn gabimin q hiqen sikur nuk ka ndodhur asgj, duke mos e vajtuar humbjen dhe duke mos u prballur me t. Kjo krijon nj dhimbje q l m shum pasoja m von. Njeriu duhet ta nxjerr at q ndjen n shpirt, qoft gzim, qoft dhimbje. Kjo sht edhe tradita shqiptare, q ne kemi trashguar nga brezat para nesh. Dhe do njeri e vajton humbjen n mnyrn e vet.

  S dyti, kur njeriu prjeton nj humbje n familje, gjja m e rndsishme sht q t mos mbyllesh n vetvete, por ta rrethosh veten me njerzit e tu t dashur, qofshin kta familje apo miq e shok. Po t shikosh traditn e shqiptarve n shekuj, gzimi dhe dhimbja ndahet me t gjith. Mos e bj gabimin t mendosh se t duhet ta prjetosh kt dhimbje vetm. Shpenzo sa m shum koh t mundsh me familjen tnde dhe rrethin tnd shoqror. Ky sht "ilai" m i mir kur t ndodh nj fatkeqsi e till. Dhe kur kalon koh me ta, flisni pr nnn tuaj, sillni ndrmend kujtimet me t, qofshin kto kujtime t bukura q t bjn t ndihesh mir, qofshin kto kujtime t hidhura q nuk t bejn t ndihesh mir. Pr aq koh sa i ndan ato me njerzit e tu e nuk i mban prbrenda, do t ndihmoj jasht mase me lirimin e dhimbjes. Dhimbja pr humbjen e nj prindi nuk ikn kurr, por t paktn ajo sht nj dhimbje q nuk t paralizon apo krijon ty probleme me shndetin.

  Se treti, ti e njihje nnn m mir se kushdo. Bj dika q t nderosh kujtimin e saj, dika q ajo do t bnte vet por nuk pati mundsi, ose dika q ishte pasioni i saj. Ose dika q ti do t bje n jetn tnde, q do ta bnte nnn tnde t lumtur. Nuk ka prse t jet nj projekt i madh. Mund t jet dika e thjesht dhe simbolike por shum kuptimplot. Kjo sht mnyra mnyra juaj se si nderoni kujtimin e nns tuaj. Kjo do t bj t ndihesh mir. Nj nga ndjenjat q e mbrthen njeriun kur has ndarje t tilla, sht ndjenja e fajit q nuk pate mundsi ti tregoje t afrmit tnd se sa shum e doje ose sa shum mirnjohse ishe karshi sakrifics s saj. Kjo sht mnyra m e mir pr t prballur at ndjesi q sht shum e fort. Akti tjetr i madh i mirnjohjes, sht tu tregosh fmijve t tu apo miqve e njerzve n rrethin tnd shoqror, pr nnn tnde. Terapia m e mir sht t shprehsh at mirnjohje me fjal, ose duke i nxjerr nga goja, ose duke i hedhur n form t shkruar. Esht mbase terapia m e mir n raste t tilla. Forumi shqiptar pr shembull t krijon mundsin ta bsh kt gj, n nj mnyre anonime.

  S katrti, kur humbet nj njeri t afrm, t pushton edhe frika e prballimit t jets pa njeriun e dashur. Kt frik duhet ta luftosh duke i dhn kurajo vetes. Mbase ti ishe shum e lidhur me nnn, mbase ajo bnte shum gjra pr ty q t ndihmonin n jetn e prditshme. Tani ti duhet t gjesh forcn dhe kurajon q ti prballosh kto sfida vet. Jo me frik, por me kurajo. far e zuri njeriun e shkret dhe nuk e kaloi? Ti nuk je as e para e as e fundit q po prjeton humbjen e nns. Dhe duhet t gjesh forcn e brendshme q t bhesh e fort pr vetveten dhe pr njerzit e familjes tnde. Kujdesi ndaj prindit tjetr, motrave, vllezrve apo fmijve t tu. Ki parasysh, q nuk je vetm ti q po e prjeton kt humbje. Ajo ishte nj nn por ishte edhe nj grua, ishte mbase nn edhe pr fmij t tjer, ishte motr pr t tjert, gjyshe pr fmijt e tu. Eshte detyra jote q t gjesh forc q t mos paralizohesh vet nga dhimbja, por t ndihmosh sa t mundsh edhe pjestart e tjer t familjes, q mund t jen duke e prjetuar kt humbje m keq se ty. Duke e br kt gj, do t kuptosh se do t ndihmosh jasht mase edhe veten.

  S pesti, ti je ndar vetm fizikisht me nnn, por nuk je ndar shpirtrisht me t. T gjitha fjalt e msimet e saja, t gjitha kujtimet q ke me t, jan brenda teje n do moment t jets tnde. Kujtoji ato fjal e ato msime. Silli nd rmend dhe kshillat e saj pr jetn tnde. Nuk do t kaloj nj dit e jets tnde ku ti nuk do t mendosh pr t. Dhe kjo duhet t t ngushlloj, pasi do kuptosh q vdekja nuk na ndan dot nga njerzit e dashur. Ata jetojn n mendjet e zemrat tona. I kemi me vete kudo q shkojm dhe n do stad t jets son. Nesr mund t jet rradha jote t bhesh nn/baba. N lindje dhe n vdekje njeriu e kupton q ka qen n trajnim pr tu br prind gjith jetn e tij!

  Msimi m i madh n jet sht q lindja dhe vdekja nuk jan tabu, jan pjes e jets. Nuk duhet t kemi frik prej tyre. Si lindim, edhe nj dit do t vdesim. Gzimi dhe dhimbja jan pjes e jets. Dhe nj njeriu q i ka prjetuar t dyja, ka jetuar. Ajo q e rrit shpirtrisht njeriun nuk sht gzimi i tepruar, por sht dhimbja e shkaktuar nga vshtirsit e pafundme t jets! Duhet ti japsh kurajo vetes me fjalt q kt q ti po prjeton e kan prjetuar shum njerz para teje. Dhe e gjitha kjo dhimbje e frik q prjeton sot, do t t kthehet n forc nesr. Ti do t jesh m e fort fizikisht e shpirtrisht pas ksaj q t ndodhi! Sepse u prballe me humbjen dhe dhimbjen e shkaktuar nga ajo humbje jete.

  Urtsia e jets njerzore nuk fillon me lindjen, fillon me vdekjen. Vdekja sht ajo q na ndihmon q t fitojm urtsin e duhur pr t kuptuar se far sht e rndsishme n jet. Dhe besimi n Zot luan nj rol t madh n kt drejtim. Njerzit jan n gjendje vetm ta mpijn dhimbjen q ndjejn n shpirtin e tyre e t msojn t jetojn me t. Por Zoti sht i vetmi doktor i shpirtrave tan q e largon dhimbjen nga shpirti. Dhe n shumicn e rasteve, dhimbja kthehet n gzim. Njerzit besimtar jetojn me shpres Perndie. Shpresa se Zoti nuk na braktis as n t gjall, as n t vdekur. Dhe me shpresn se nj dit do t ribashkohemi me t afrt tan n at botn tjetr t prtej varrit, q Zoti ka prgatitur pr ne. Njerzit me besim, i prdorin ngjarje t tilla pr t rindezur flakn e shpirtit t tyre, e pr t komunikuar me Zotin m rregullisht me lutjet e tyre.

  Kurajo. Besim. Shpres.

  Albo

 4. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (06-03-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Si perballoj nje tradheti dhe zhgenjim
  Nga Ester Mera n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-03-2015, 08:45
 2. Dhimbja e koks n mngjes lidhet me depresionin
  Nga Xhuxhumaku n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-06-2014, 14:44
 3. C'mendim keni mbi depresionin???
  Nga Ada n forumin Pyetni psikologun
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 15-12-2011, 15:20
 4. Islami: Perjashtimi, si do te perballoj Ramen
  Nga shigjeta n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-08-2010, 02:34
 5. Nj grop n dhe kuron depresionin
  Nga Eagle n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-11-2005, 01:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •