Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,705
  Postimet n Bllog
  2

  Katr leksione pr jetn nga filozofi i lasht grek, Epikuri

  Sokrati, Platoni dhe Aristoteli, jan treshja e art e filozofis antike, dhe kjo pr arsye t forta. T tre ata luajtn nj rol shum t rndsishm n zhvillimin e ideve perndimore. Por, shpesh kta njerz t mdhenj, mund t ln n hije individ t tjer t shklqyer.

  Epikuri jetoi n vitet 341-270 Para Krishtit, dhe shkroi m shum se 300 vepra gjat jets s tij. Megjithse shumica e tyre kan humbur, ajo q mbetet prej filozofis s Epikurit, sht e mbushur me njohuri t prjetshme.


  1.Menuria on n knaqsi

  Epikuri thekson rndsin e knaqsis, por jo knaqsin si e njohim sot:Me knaqsi nnkuptojm mungesn e dhimbjes n trup dhe t brengave shpirtrore. Ajo nuk vjen si pasoj e pijeve dhe argtimit t pafund sht nj arsyetim i matur duke i larguar ato mendime negative, prmes t cilave shqetsimet e mdha e zotrojn shpirtin ton.- Letr drejtuar Menoeceut, nga Epikuri.

  Me fjal t tjera, menuria sht elsi i nj jete t mir. Ajo na ndalon q ne thjesht t shpresojm tek fati i mir, dhe na jep fuqin pr t drejtuar jetn ton duke prdorur arsyen. Dhe t qenit i vetdijshm se e kemi nj fuqi t till, on gjithashtu n nj ekzistenc m paqsore, pasi stresi vjen kur ne ndiejm se nuk kemi m kontroll mbi jett tona.

  Pr m tepr, Epikuri argumenton se nuk sht kurr von pr t prqafuar menurin. Pavarsisht nga mosha apo gjrat q mund t kemi br apo nuk kemi br gjat gjith jets son, nuk sht kurr von pr t qen t menur.

  2.Frika nga vdekja sht nj marrzi

  Frika nga vdekja sht e zakonshme dhe nuk sht pr tu habitur. Ideja q jett tona do t ndalen nj dit, nuk sht nj mendim i kndshm. Por Epikuri nuk ka shum simpati pr ata q jetojn me kt frik:

  Budalla sht personi q thot se i trembet vdekjes, jo sepse ajo do t dhemb kur t vij, por sepse dhemb n perspektiv. letr drejtuar Menoeceut, nga Epikuri.

  Ktu, filozofi i madh argumenton se dhimbja ndaj vdekjes vjen nga shqetsimi, jo nga vet ngjarja n vetvete. Ai nuk ishte aspak i shqetsuar pr iden e vdekjes. Lumturia, sipas Epikurit, sht e vshtir pr ata q fiksohen vetm tek vdekja e tyre.

  N vend t ksaj, individi i menur fokusohet tek gjrat mbi t cilat ai ka kontroll:sht e mundur t kihet siguri ndaj gjrave t tjera, por pr sa i prket vdekjes, t gjith ne njerzit jetojm n nj qytet pa mure. letr drejtuar Menoeceut, nga Epikuri.

  3.Fama dhe pasuria, nuk ojn drejt prmbushjes

  T jetosh n shekullin XXI, sht n t njjtn koh edhe nj bekim edhe nj mallkim. Ndrsa shum prej nesh prfitojn nga jetgjatsia e madhe dhe nj ekzistenc (relativisht) paqsore, ne tundohemi vazhdimisht nga trheqja drejt fams dhe pasuris.

  Megjithat, asnjra nga kto dshira siprfaqsore, nuk ka aftsin t na bj vrtet t lumtur. N t vrtet, imazhi i njeriut t lumtur tek t qenit i famshm dhe i pasur, sht pothuajse nj klishe. Epikuri e njohu edhe kt, duke argumentuar se fama dhe pasuria nuk e ushqejn shpirtin:

  Shpirti as nuk i shpton shqetsimit, dhe as nuk fiton gzime t vlefshme prmes zotrimit t pasuris s madhe, as nga nderimi apo admirimi q t dhuron turma, apo prmes ndonj prej gjrave t tjera t krkuara nga dshira e pakufizuar.- Thnie t Epikuriy.

  Problemi tjetr me trheqjen materiale, sht se ajo na pengon t vlersojm at q tashm kemi. N vend q t krkojm m shum, Epikuri na inkurajon t shohim prreth dhe t jemi mirnjohs pr gjrat q tashm kemi.

  4.Miqsia sht jetike

  Ndrsa Epikuri sht nj avokat i vet-mjaftueshmris, ai gjithashtu e pranon gjallrin q vjen nga miqsia:Nga t gjitha prfitimet q vijn nga menuria pr t pasur lumturi gjat gjith jets, m e rndsishmja sht pasja e miqve. Doktrinat Kryesore, Epikuri.

  Prtej knaqsive t dukshme t biseds dhe puns me miqt e ngusht, Epikuri argumenton se miqt na bjn t ndihemi m t sigurt. Me fjal t tjera, kur gjendemi n situata t vshtira, kemi dik t cilit i drejtohemi.

  Prandaj, duhet t jemi t kujdesshm me ata q krijojm miqsi individt egoist vshtir se do t na gjenden pran n momentet tona t vshtira. Prandaj, ne duhet t jemi t kujdesshm me ata q lejojm t hyjn n jett tona. Ata q nxitojn t krijojn miqsi, rrall gjejn shoqri t mirfillt.

  sht pr t ardhur keq, q kaq shum ide t Epikurit kan humbur. Ajo q ka mbetur nga puna e tij, nuk do t pushoj kurr s qeni e vlefshme. Shum prej nesh shqetsohen pr vdekjen dhe grumbullimin e pasuris materiale. Nse do t kalonim m shum koh duke u prqendruar n menurin individuale dhe miqsit e ngushta, jett tona do t ishin shum m t knaqshme. / Medium Bota.al

 2. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  Albo (10-03-2021)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Katr leksione pr jetn nga filozofi i lasht grek, Epikuri

  Problemi me botkuptimin klasik e antik grek, ishte shum i dhn pas llogjiks dhe filozofis. Kjo manifestohet m s miri me pikn nj m lart t Epikurit, ku menuria sht elsi i lumturis n jet pr t. Problemi me kt botkuptim sht pasi prjetimi i bots s dukshme (natyrales) dhe bots s padukshme (shpirtrore) kufizohen nga limitet e intelektit t mendjes njerzore. Dhe njeriu, duke qen nj krijes e krijuar nga nj qenie e mbinatyrshme dhe e mistershme q na plqen ta quajm Zot, sht i kufizuar nga natyra e tij e krijuar njerzore pr t kuptuar misteret e universit, natyrs, apo vet njeriut, t cilat ishin t gjitha aplikim i natyrs s mbinatyshme s Krijuesit, par nga perspektiva njerzore.

  Do t duhej t kalonin disa shekuj, q edhe grekt e lasht, t kuptonin q menuria e intelekti njerzor nuk i afrohen dot natyrs hyjnore t Krijuesit. Filluan ta bjn kt dallim e ndryshim t madh, me ardhjen e Jisu Krishtit, i cili prmbante brenda Tij t dy natyrat: Hyjnoren dhe Njerzoren, t pandara nga personi i Tij, dhe t patrazuara me njra-tjetrn. Dhe Krishti na msoi se edhe pse natyra njerzore nuk mund t mbaj e kuptoj dot natyrn hyjnore, njeriu mund t prjetoj energjit e ksaj natyre hyjnore t Krijuesit, kur njeriu bn nj prpjekje pr t'iu afruar Krijuesit jo me arrogancn e nj filozofi, por me prulsin e nj krijese jetime q m n fund prballet me Krijuesin e vet.

  Krishtrimi ndryshoi plotsisht botkuptimin grek mbi jetn. Menuria dhe filozofia, ia lan rradhn prulsis dhe theoris (prjetimit t energjive t Zotit).

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Filozofi E Robris.
  Nga Darius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-08-2015, 10:24
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-09-2013, 15:51
 3. Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 08:29
 4. Thoma Simaku Katr Premiera n Katr Vende t Evrops
  Nga Henri n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-04-2005, 18:54
 5. Psikologji vs. Filozofi
  Nga citizen insane n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 13-03-2004, 17:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •