Presidenti i Shqipris, Ilir Meta zhvilloi sot nj takim online me prfaqsues t shoqris civile me qllim ndrgjegjsimin e qytetarve, se n nj sistem demokratik, fuqia e tyre sht vetm vota e tyre. Vrejtjes s Afrim Krasniqit, kreu i shtetit iu prgjigj i vendosur se nuk do t rrij indiferent pasi rrezikohet e ardhmja europiane e Shqipris.

Jemi n nj klim t jashtzakonshme presioni dhe friksimi q u bhet qytetarve, hallexhijve me qllim paracaktimin e zgjedhjeve. Ashtu si sht bindja ime q sondazhet jan t gnjeshtrta pr t justifikuar nj manipulim t mundshm apo t planifikuar. Presidenti kurr nuk do t rrij indiferent sepse ktu jan tronditur themelet e Kushtetuts. Ktu sht ln Shqipria pa gjykat Kushtetuese n mnyr t qllimshme.

Fiksojeni n kok, presidenti nuk do t rrij indiferent n kt proces zgjedhor, pasi sht shtja m jetike pr Sqiprin pr sot e pr 100 vite q vijn. N 100 vite shtet kurr nuk kemi qen n nj situat t till. Jemi prapa Serbis, 8 vjet prapa pr eljen e negociatave.

Pranoj vrejtjen tuaj, por presidenti ka thn nse kjo shumic aktuale konfirmohet pa prekur votn e popullit, presidenti jep dorheqjen m 26 prill. Nuk ka asnj shqetsim. Le ta din t gjith. Un jam president, q nuk u jam trembur kurr zgjedhjeve.

Edhe dy vjet m par e kam thn kjo kriz zgjidhet me zgjedhje. Por ama t dhunosh vullnetin shqiptar nuk ka m ku t shkoj e ku t rrij sepse e dim shum mir se far mund t humbas Shqipria dhe e dim shum mir sa faktor jan q mund t minojn t ardhmen europiane. Pr presidentin ka rndsi q vota e qytetarve dhe vota e presidentit t jet e barabart,- tha Meta.

Koha Jon