Emri:  barca.jpg

Shikime: 84

Madhsia:  32.9 KB

Barcelona prmbys humbjen 2-0 n Andaluzi, pasi mposhti Sevillan 3-0 pas 120 minutave loj n Camp Nou dhe siguroi kalimin n finale t Kups s Mbretit, ku do t diskutoj trofeun me fituesen e iftit Levante-Ath. Bilbao.


Katalant zhbllokuan sfidn q n minutn e 12 me nj gol fantastik t shnuar nga sulmuesi francez Ousmane Dembele, ndrsa m pas krijuan edhe nj mori rastesh t tjera, por vuajtn jo pak n finalizim.

N minutn e 73-t Sevilla pati rastin m t mir pr t vulosur kalimin n finale, pasi fitoi nj 11-metrsh, t cilin e shprdoroi Lucas ocampos, ndrsa n fillim t kohs shtes Fernando la andaluziant me 10 futbollist, pasi mori kartonin e dyt t verdh.

Barcelona shfrytzoi maksimalisht eprsin numerike pr t shnuar edhe nj gol t dyt me an t mbrojtsit Gerard Pique, ka bri q ndeshja t shkonte n kohn shtes. Edhe ktu ishin katalant dominues, pasi n minutn e 5-t gjetn edhe golin e tret me an t sulmuesit Braithwaite, ndrsa n minutn e 11 VAR anuloi nj penallti t akorduar fillimisht pr Sevillan.

Deri n fund rezultati mbeti i pandryshuar dhe Bara kaloi n finale, n nj kompeticion q mund tu shptoj sezonin, duke qen se nga Championsi jan thuajse t eliminuar dhe n kampionat larg kreut.