Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  555

  Shqiptart jan pasardhsit e vetm t drejtprdrejt t Ilirve antik!

  Ilirt, ishin nje popull pergjithsi te nji prejardhje te cilet kan banuar n zonn e Gadishullit Ballkanik q nga fundi i epoks s bronzit dhe n kohrat antike, prmendet pr her t par rreth vitit 500 para Krishtit.
  Edhe pse shkenca nuk ka dhn ende nj prgjigje prfundimtare pr origjinn e tyre,shnime t shumta dhe zbulime arkeologjike na kan sjell m pran pamjes, jets s prditshme dhe kulturs s ktij populli.
  Ata jetuan n bashksi patriarkale, n beteja t brendshme dhe n armiqsi me kolonistt grek, maqedonasit dhe m von romakt, dhe u morn me bujqsi, gjueti dhe pirateri.
  Kur m n fund ran nn sundimin e Roms, ata vendosn t prshtateshin, duke u shrbyer me besnikri interesave t zotrve t rinj.
  Njohur me aftsit e tyre lufttar,Romakt i prfshin me knaqsi n ushtri.
  Nga mesi i shekullit III, ilirt dhan disa nga perandort m t rndsishm romak dhe roli i tyre n mbrojtjen e kufijve t perandoris nga ndrhyrjet barbare u tregua jashtzakonisht i rndsishm.
  N Illyricum, e cila ishte nj provinc kufitare, Sllavt e Jugut u vendosn n shekullin VII.
  Si nj popull m i shumt, gjat shekujve ata u sllavizuan shumicn e ilirve, por gjithashtu morn prej tyre shum zakone, t cilat jetojn deri m sot.
  Knga tradicionale te Hercegovins ganga, prmes vallzimeve Dalmatiane, kapels Likas, tatuazheve t grave Boshnjake, hakmarrjes s gjakut - e gjith kjo sht trashgimi ilire n kt zon!
  Megjithat, ishte nj pjes e fiseve ilire q nuk u sllavizuan.
  E mbrojtur nga malet e Ballkanit Jugor, ajo ka ruajtur gjuhn dhe kulturn e saj.
  Fiset q banonin n malet n jug t Liqenit t Shkodres gjat shekujve u bashkuan n nj popull - Shqiptart.
  Mbetjet ilire jan t dukshme n gjuhn, vallzimin, muzikn dhe veshjet e tyre popullore (edhe vet emri i popullit i ka rrnjt n fisin ilir Albanoi!)
  Historiant besojn se shqiptart jan i vetmi popull n Evropn Juglindore q rrjedhin direkt nga Ilirt.
  https://povijest.hr/istaknuto/albanc...drevnih-ilira/
  Nga: Lucia Kapural
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 03-03-2021 m 09:42

Tema t Ngjashme

 1. Vetm Talebant nuk jan t korruptuar
  Nga NablA n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 02-09-2010, 21:16
 2. A mund ta kene Shqiptaret vetem nje FE dhe vetem nje ATDHE?
  Nga Andi Ballshi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 06:38
 3. A jan vetm meshkujt ata q paguajn?!
  Nga sLimShady n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 30-11-2008, 15:53
 4. A jane shqiptaret e sotem te vetmit pasardhes te ilireve?
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-12-2006, 01:56
 5. Pse jane vetem 4 khalife
  Nga albprofiler n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 02-11-2004, 09:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •