Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622

    Shqiptarët janë pasardhësit e vetëm të drejtpërdrejtë të Ilirëve antikë!

    Ilirët, ishin nje popull pergjithsi te nji prejardhje te cilet kan banuar në zonën e Gadishullit Ballkanik që nga fundi i epokës së bronzit dhe në kohërat antike, përmendet për herë të parë rreth vitit 500 para Krishtit.
    Edhe pse shkenca nuk ka dhënë ende një përgjigje përfundimtare për origjinën e tyre,shënime të shumta dhe zbulime arkeologjike na kanë sjellë më pranë pamjes, jetës së përditshme dhe kulturës së këtij populli.
    Ata jetuan në bashkësi patriarkale, në beteja të brendshme dhe në armiqësi me kolonistët grekë, maqedonasit dhe më vonë romakët, dhe u morën me bujqësi, gjueti dhe pirateri.
    Kur më në fund ranë nën sundimin e Romës, ata vendosën të përshtateshin, duke u shërbyer me besnikëri interesave të zotërve të rinj.
    Njohur me aftësitë e tyre luftëtar,Romakët i përfshinë me kënaqësi në ushtri.
    Nga mesi i shekullit III, ilirët dhanë disa nga perandorët më të rëndësishëm romakë dhe roli i tyre në mbrojtjen e kufijve të perandorisë nga ndërhyrjet barbare u tregua jashtëzakonisht i rëndësishëm.
    Në Illyricum, e cila ishte një provincë kufitare, Sllavët e Jugut u vendosën në shekullin VII.
    Si një popull më i shumtë, gjatë shekujve ata u sllavizuan shumicën e ilirëve, por gjithashtu morën prej tyre shumë zakone, të cilat jetojnë deri më sot.
    Kënga tradicionale te Hercegovinës ganga, përmes vallëzimeve Dalmatiane, kapelës Likas, tatuazheve të grave Boshnjake, hakmarrjes së gjakut - e gjithë kjo është trashëgimi ilire në këtë zonë!
    Megjithatë, ishte një pjesë e fiseve ilire që nuk u sllavizuan.
    E mbrojtur nga malet e Ballkanit Jugor, ajo ka ruajtur gjuhën dhe kulturën e saj.
    Fiset që banonin në malet në jug të Liqenit të Shkodres gjatë shekujve u bashkuan në një popull - Shqiptarët.
    Mbetjet ilire janë të dukshme në gjuhën, vallëzimin, muzikën dhe veshjet e tyre popullore (edhe vetë emri i popullit i ka rrënjët në fisin ilir Albanoi!)
    Historianët besojnë se shqiptarët janë i vetmi popull në Evropën Juglindore që rrjedhin direkt nga Ilirët.
    https://povijest.hr/istaknuto/albanc...drevnih-ilira/
    Nga: Lucia Kapural
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 03-03-2021 më 09:42

Tema të Ngjashme

  1. A jané vetém meshkujt ata qé paguajné?!
    Nga sLimShady në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 13-04-2024, 04:44
  2. “Vetëm Talebanët nuk janë të korruptuar”
    Nga NablA në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 02-09-2010, 21:16
  3. A mund ta kene Shqiptaret vetem nje FE dhe vetem nje ATDHE?
    Nga Andi Ballshi në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 06-09-2009, 06:38
  4. A jane shqiptaret e sotem te vetmit pasardhes te ilireve?
    Nga DYDRINAS në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 31-12-2006, 01:56
  5. Pse jane vetem 4 khalife
    Nga albprofiler në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 02-11-2004, 09:55

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •