Gomari n grev urie!?


Stalla ishte plot me gomar. Njri prej tyre, nj dit vendosi t hyj n grev urie. Trupi iu ligshtua, vesht iu varn si flet aeroplani dhe kmbt mezi e mbanin. Gomari babae kuptoi gjendjen e t birit dhe iu afrua ta pyes mbi shkakun. Ai e mnjanoi dhe i tha:far ka ngjar more bir?! Prse je katandisur kshtu?! T kan sjell elbin m t mir pr t ngrn, kurse ti as q e ke prekur fare. Pa h njher, m thuaj far ke? Mos t ka ngacmuar ndokush?
I biri ngriti kokn dhe iu prgjigj t atit:Po baba, jan njerzit.
I ati e pyeti me habi:Njerzit?! far kan njerzit? far t kan br?
I biri iu prgjigj:Po ja, ata tallen me ne gomart.
I ati e pyeti:Pa m thuaj, si e bjn kt?
I biri:A si ke dgjuar q sa her q duan t tallen dhe t ofendojn dik prej tyre, i thrrasin:O gomar. Njerzit m injorant i quajn gomer. Prse e bjn kt, ndrkoh q ne nuk jemi t till? Ne po punojm dhe lodhemi gjith ditn, ne kuptojm dhe kemi ndjenja...
Gomari baba ndjeu nj pshtjellim dhe nuk dinte far prgjigje qetsuese ti jap t birit t shqetsuar, por shum shpejt e mori veten dhe pasi shkundi vesht sa majtas djathtas, filloi t bisedoj me t birin rreth logjiks s gomarve. Ai i tha:Dgjo more bir! Njerzit, Zoti i favorizoi ndaj t gjitha krijesave t tjera, megjithat ata e keqprdorn kt status dhe dmtuan veten, para se t na dmtojn ne gomarve. Ja pr shembull. N t gjith jetn tnde, a t kan zn syt ndonj gomar t grabis pasurin e gomarit tjetr?
Po ndonj gomar q vjedh ushqimin e gomarit tjetr?
A ke dgjuar ndonj gomar q ankohet pr ndonj tjetr nga lloji i vet?
A ke dgjuar ndonj gomar t shaj dhe ofendoj gomart e tjer?
A ke par ndonj gomar q rreh dhe keqtrajton gruan dhe fmijt e tij?
A ke par femra gomarsh t bredhin lart e posht, rrugve e diskove, pa ia ditur pr familjen dhe shtpin?
A ke dgjuar ndonjher q gomart serb e grek, planifikojn pr zhdukjen e gomarve shqiptar, apo pr tu marr qoft dhe elbin e tyre? Sigurisht, ti nuk i ke dgjuar kto krime. Prandaj un t krkoj q t prdorsh arsyen teksa gjykon pr veten dhe t tjert, si dhe ta mbash kokn lart, ashtu si e kemi zakon nga t part tan, gomar pas gomari. Le t thon njerzit far t duan. Ne na mjafton q jemi gomar dhe nuk vrasim, nuk vjedhim, nuk prgojojm, nuk ofendojm.
Kto fjal t babait, i plqyen gomarit fmij dhe n ast iu turr kovs me elb duke thn:Po babi. Do ta ruajm traditn ton dhe do t mbetem gomar e bir gomari.