FOTO/Trafik kokaine nga Argjentina në Evropë, kush është inxhinieri shqiptar i dënuar në Buenos Aires. Si e organizonte trafikun dhe si u zbulua nga Facebook

Emri:  3YPEMQZKJNE7HLIXXTKROHF2JY.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  14.1 KB

Një 38 vjeçar nga Elbasani, inxhinier kompjuterësh ishte vendosur në Buenos Aires në fillim të dekadës së fundit në një apartament në Recoleta. Ai pozon me femra në rrjetet sociale dhe nga festat në klubet e natës.

Bëhet fjalë për shqiptarin Arbër Likaj, ndaj të cilit në vitin 2013 u ngrit në një çështje penale. Ai akuzohet si organizator i trafikut të kokainës për në Athinë dhe në Romë me rreth 11 kg kokainë të zbuluara midis majit dhe qershorit të atij viti në aeroportin e Ezeizës.

Për atë trafik, shqiptari u burgos në burgun Devoto pasi u kap dhe u dënua më 26 shkurt pasi pranoi fajin dhe ra dakord për gjykim të shkurtuar me prokurorin Marcelo Agüero Vera.

Emri:  C2GYVGZUUBCZJFIU7NQZQAOJFU.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  31.0 KB

Ai është dënuar me 4 vjet e 10 muaj. Arbëri ishte i fundit i bandës së tij që ra në pranga, ndërsa më herët u arrestuar edhe tre bashkëpunëtorët e tij, një grek dhe dy shqiptarë, tashmë të dënuar. Historia e ekspertit të kompjuterëve është jashtëzakonisht e habitshme, me një sistem të veçantë maskimi narco.

Rasti i parë daton nga 17 maj 2013, kur një grek u ndalua në Ezeiza ndërsa po përpiqej të udhëtonte për në Athinë me një ndalesë në Amsterdam. Një sasi prej 6 kg e 900 gram kokainë u gjetën në valixhen e tij, të fshehur midis rrobave të bagazhit. Droga u zbulua gjatë një kontrolli rutinë në terminalin e aeroportit. Çanta u nda dhe u ekzaminua. Rrezet X zbuluan lëndë inorganike të ngjitura midis 46 rrobave të bardha që peshonin pak më shumë se normalja. Greku nuk ishte larg dhe u arrestua, emri i tij ishte në bagazh.

Më 22 qershor, pak më shumë se një muaj më vonë, një tjetër burrë me kombësi shqiptare u arrestua gjithashtu në Ezeiza. Modaliteti ishte identik: 2 kg 800 gram kokainë në një qese najloni në bagazhet e tij.

Emri:  2KQRYBMMSBF2LDQUPEVCE6LHTE.jpg

Shikime: 100

Madhësia:  26.4 KB

Greku dëshmoi në çështjen që pasoi. Si greku ashtu edhe shqiptari po luanin rolin e korrierit ndërkombëtar.

Gjatë qëndrimit në Buenos Aires, ai ishte në kontakt të përhershëm me personin i cili i dha valixhen në hotel që përmbante materialin narkotik. Ai gjithashtu tregoi që personi i përmendur (emri i të cilit nuk e dinte) hyri në hotelin ku ai qëndronte në disa raste.

Nga ana tjetër, ai tha se numri i telefonit që u rrëmbye kur u ndalua përmbante numrin e pajtimtarit me të cilin komunikonte me mashkullin e referuar. Burri, i cili fliste shumë mirë spanjisht, e siguroi atë se do të do të dërgohej menjëherë në Shqipëri sapo të mbërrinte në Athinë. Ai nuk i dha emrin. Greku shënoi hotelin dhe kamerat e sigurisë treguan të dyshuarin.

Një krahasim i regjistrave të celularëve dhe një sërë ndërhyrjesh pasi informacioni i dhënë nga korrieri çoi në identifikimin e partnerit të ekspertit të kompjuterëve. Bëhet fjalë për shqiptarin tjetër Arsen Qosja, i dënuar gjithashtu me 4 vite e 10 muaj.

Arbëri dhe Arseni kishin kontakte të rrjedhshme në Facebook dhe ishin miq në rrjetin sociale. Ishte pikërisht kjo listë e Qoses, ajo që bëri të mundur identifikimin e ekspertit të informatikës, me një profil me fotografi të dukshme për publikun.

Ata kishin lëvizje të përbashkëta, të dy kishin ardhur nga Amsterdami në 2013 në të njëjtën ditë sipas zyrë së Migracionit. Arbëri e kishte ndihmuar Arsenin të vendoset në Capital.

Sipas dëshmive, ai e prezantoi atë me një pronar të pasurive të patundshme. Ata kanë më shumë rastësi: Arsen, i cili më vonë përfundoi në një burg federal si partneri i tij, gjithashtu regjistroi adresën e tij në të njëjtin departament në Rrugën Cabello si eksperti i kompjuterave. Atëherë korrieri greke e vulosi përfundimisht rastin: Arbëri ishte dorëzuesi i valixhes.

Emri:  5y555.jpg

Shikime: 105

Madhësia:  39.1 KB

Panorama