FOTO/Trafik kokaine nga Argjentina n Evrop, kush sht inxhinieri shqiptar i dnuar n Buenos Aires. Si e organizonte trafikun dhe si u zbulua nga Facebook

Emri:  3YPEMQZKJNE7HLIXXTKROHF2JY.jpg

Shikime: 39

Madhsia:  14.1 KB

Nj 38 vjear nga Elbasani, inxhinier kompjutersh ishte vendosur n Buenos Aires n fillim t dekads s fundit n nj apartament n Recoleta. Ai pozon me femra n rrjetet sociale dhe nga festat n klubet e nats.

Bhet fjal pr shqiptarin Arbr Likaj, ndaj t cilit n vitin 2013 u ngrit n nj shtje penale. Ai akuzohet si organizator i trafikut t kokains pr n Athin dhe n Rom me rreth 11 kg kokain t zbuluara midis majit dhe qershorit t atij viti n aeroportin e Ezeizs.

Pr at trafik, shqiptari u burgos n burgun Devoto pasi u kap dhe u dnua m 26 shkurt pasi pranoi fajin dhe ra dakord pr gjykim t shkurtuar me prokurorin Marcelo Agero Vera.

Emri:  C2GYVGZUUBCZJFIU7NQZQAOJFU.jpg

Shikime: 37

Madhsia:  31.0 KB

Ai sht dnuar me 4 vjet e 10 muaj. Arbri ishte i fundit i bands s tij q ra n pranga, ndrsa m hert u arrestuar edhe tre bashkpuntort e tij, nj grek dhe dy shqiptar, tashm t dnuar. Historia e ekspertit t kompjuterve sht jashtzakonisht e habitshme, me nj sistem t veant maskimi narco.

Rasti i par daton nga 17 maj 2013, kur nj grek u ndalua n Ezeiza ndrsa po prpiqej t udhtonte pr n Athin me nj ndales n Amsterdam. Nj sasi prej 6 kg e 900 gram kokain u gjetn n valixhen e tij, t fshehur midis rrobave t bagazhit. Droga u zbulua gjat nj kontrolli rutin n terminalin e aeroportit. anta u nda dhe u ekzaminua. Rrezet X zbuluan lnd inorganike t ngjitura midis 46 rrobave t bardha q peshonin pak m shum se normalja. Greku nuk ishte larg dhe u arrestua, emri i tij ishte n bagazh.

M 22 qershor, pak m shum se nj muaj m von, nj tjetr burr me kombsi shqiptare u arrestua gjithashtu n Ezeiza. Modaliteti ishte identik: 2 kg 800 gram kokain n nj qese najloni n bagazhet e tij.

Emri:  2KQRYBMMSBF2LDQUPEVCE6LHTE.jpg

Shikime: 38

Madhsia:  26.4 KB

Greku dshmoi n shtjen q pasoi. Si greku ashtu edhe shqiptari po luanin rolin e korrierit ndrkombtar.

Gjat qndrimit n Buenos Aires, ai ishte n kontakt t prhershm me personin i cili i dha valixhen n hotel q prmbante materialin narkotik. Ai gjithashtu tregoi q personi i prmendur (emri i t cilit nuk e dinte) hyri n hotelin ku ai qndronte n disa raste.

Nga ana tjetr, ai tha se numri i telefonit q u rrmbye kur u ndalua prmbante numrin e pajtimtarit me t cilin komunikonte me mashkullin e referuar. Burri, i cili fliste shum mir spanjisht, e siguroi at se do t do t drgohej menjher n Shqipri sapo t mbrrinte n Athin. Ai nuk i dha emrin. Greku shnoi hotelin dhe kamerat e siguris treguan t dyshuarin.

Nj krahasim i regjistrave t celularve dhe nj sr ndrhyrjesh pasi informacioni i dhn nga korrieri oi n identifikimin e partnerit t ekspertit t kompjuterve. Bhet fjal pr shqiptarin tjetr Arsen Qosja, i dnuar gjithashtu me 4 vite e 10 muaj.

Arbri dhe Arseni kishin kontakte t rrjedhshme n Facebook dhe ishin miq n rrjetin sociale. Ishte pikrisht kjo list e Qoses, ajo q bri t mundur identifikimin e ekspertit t informatiks, me nj profil me fotografi t dukshme pr publikun.

Ata kishin lvizje t prbashkta, t dy kishin ardhur nga Amsterdami n 2013 n t njjtn dit sipas zyr s Migracionit. Arbri e kishte ndihmuar Arsenin t vendoset n Capital.

Sipas dshmive, ai e prezantoi at me nj pronar t pasurive t patundshme. Ata kan m shum rastsi: Arsen, i cili m von prfundoi n nj burg federal si partneri i tij, gjithashtu regjistroi adresn e tij n t njjtin departament n Rrugn Cabello si eksperti i kompjuterave. Ather korrieri greke e vulosi prfundimisht rastin: Arbri ishte dorzuesi i valixhes.

Emri:  5y555.jpg

Shikime: 39

Madhsia:  39.1 KB

Panorama