Shqiptart e Palestins me apel ndaj Shqipris dhe Kosovs: Mos hapni ambasada n Tel Aviv, por hajdeni n Palestin, n Kuds!

Emri:  9B639025-DBB8-4BBC-A82D-F64EC8B7A217.jpg

Shikime: 99

Madhsia:  23.8 KB

T vendosur n Palestin, sipas disa gojdhnave, gjat ekspedits s Ibrahim Pashs, djalit t Mehmet Ali Pashs, sundimtarit t Egjiptit, e sipas disa gojdhnave nprmjet ushtrive t Shtetit Osman, e vetmja gj q i ka ngelur familjes Arnavut trashgimi nga historia sht mbiemri, q ka kuptimin e atdheut t tyre t dikurshm, me t cilin ata kan dshir t ken kontakte.

Familja Arnavut jeton n Kuds dhe Akka, qytetet m t rndsishme t Palestins historike, djepin e civilizimeve, i cili krahas arabve dhe hebrenjve, ka strehuar edhe kurd, turq dhe erkez.

Shqiptart palestinez, numri i t cilve sht afrsisht 550, kan marr traditat dhe zakonet e tokave t shenjta ku kan jetuar pr m shum se 200 vjet, dhe ata thuajse jan njsuar me shoqrin arabe palestineze.

Sot, shqiptart shquhen me besnikrin e tyre ndaj shtjes palestineze dhe Mesxhid al-Aksas n Kudsin Lindor, i cili sht nn okupimin izraelit, dhe po ashtu jan t rrezikuar nga politikat okupatore.

Ekipi i Anadolu Agency (AA) bisedoi me shqiptart palestinez pr historin, zakonet, traditat, nostalgjin pr t kaluarn dhe pritjet e tyre pr t ardhmen.

Shqiptart n Lindjen e Mesme jetojn prej m shum se 200 vitesh

“Nuk dihet data e sakt se kur shqiptart mbrritn n Palestin”, thot 52-vjeari Muhamed Fevzi Arnavut, antar i familjes shqiptare n Kuds.

Emri:  Muhamed-Fevzi-Arnavut.jpg

Shikime: 92

Madhsia:  19.2 KB

“Megjithat, ata kaluan nga rajoni n rajon n Lindjen e Mesme si pjestar t Perandoris Osmane. Por ne e dim q kemi qen n kto troje pr m shum se 200 vjet”, thekson ai.

“Ne jemi krenar pr prejardhjen ton”, tha Arnavut, i cili punon si administrator n nj shkoll n Kudsin Lindor t pushtuar, duke theksuar ai ndihet n mnyr ekuivalente palestinez dhe shqiptar.

“Po ashtu, jemi krenar q jemi palestinez dhe q jetojm ktu. Palestina sht nj nga vendet e rndsishme t bots islame dhe n t gjendet e bekuara Mesxhid al-Aksa. N t njjtn mnyr, sht nj vend ku gjenden lokacione t shenjta t Krishterimit dhe sht pik takimi e civilizimeve”, shprehet Arnavut.

Duke theksuar se palestinezt jan nj popull q jeton nn okupim dhe se nuk mund t ken kushte njerzore t jetess pr shkak t ktij okupimi, Arnavut tha se shqiptart palestinez jan gjithashtu t ekspozuar ndaj t gjitha ktyre situatave.

Ai thot se nuk u ka mbetur m asgj n jetn e tyre nga traditat dhe zakonet shqiptare.

Thirrje shtetit dhe popullit shqiptar

Muhamed Fevzi Arnavut nga Kudsi krkoi nga populli shqiptar t krijojn marrdhnie me popullin palestinez.

“Populli i Shqipris duhet ta dij se kan t afrm q jetojn n Palestin. Po kshtu, ne duam q ata t krijojn qendra msimore t gjuhs shqipe. Sigurisht, pr ne sht shum e rndsishme q flasim arabisht, por duam q krahas saj, fmijt tan t msojn edhe shqipen. Sepse gjuha ka nj rndsi t madhe pr t’u njohur dhe kuptuar. Ajo luan rol shum t rndsishm n kthimin ton n rrnjt tona dhe n ndrveprimin kulturor”, thot Arnavut.

Megjithse nuk di aspak shqip, ai thot se ka dshir t madhe ta msoj kt gjuh. Si thot ai, edhe gjenerata para tij nuk e dinte gjuhn shqipe.

“Dua shum t shkoj n Shqipri dhe t shtitem n at vend. Dua shum ta shoh vendin prej ku kemi ardhur dhe t takohem me bashkatdhetart atje”, thot Arnavut.

“Shqiptart n Lindjen e Mesme nuk kan struktur t organizuar”

Ndrkaq, Abdurrauf Arnavut, gazetar me prejardhje shqiptare, tha se nj nga paraardhsit e tij ka qen ushtar n ushtrin osmane.

“Duket sikur sht e vshtir t’i msoj rrnjt e familjes, sepse kemi t bjm me nj trekndsh midis Shtetit Osman, Mehmet Ali Pashs dhe Shqipris”, thot ai.

Emri:  Abdurrauf-Arnavut.jpg

Shikime: 106

Madhsia:  25.6 KB

Si shprehet gazetari, emri Arnavut sht i huaj pr palestinezt, mbiemri i tyre nuk u shkruhet asnjher n mnyr korrekte dhe ai prballet me pyetjen se prej cilit vend sht.

Ai thekson se ka br shum hulumtime pr t msuar se prej nga ka ardhur familja shqiptare n Palestin.

“Ka dy gojdhna. Ose kemi ardhur drejtprdrejt nga Anadolli me osmant, ose me Mehmet Ali Pashn. Supozoj se kt mund ta msojm m s miri n arkivat osmane”, tha Abdurrauf Arnavut.

Duke theksuar se shqiptart jetojn n shum vende t Lindjes s Mesme, por ata nuk kan nj struktur t organizuar, Arnavut tha: “Shqiptart q jetojn n kt rajon nuk kan asnj lidhje me vendin e tyre t origjins. Ky sht problem i vet Shqipris. Sepse ajo nuk interesohet”.

“Shqiptart dhe arabt jan br si mishi me thuan”

Arnavut po ashtu thekson se shqiptart palestinez nuk din shqip dhe nuk kan tradita dhe zakone shqiptare.

“Shqiptart jan br t afrm me palestinezt dhe jan br plotsisht palestinez. Nse m pyet, un e konsideroj veten palestinez. Traditat dhe zakonet tona jan t gjitha nga Palestina. Nuk kemi asnj lidhje me Shqiprin. Shqiptart dhe arabt jan br si mishi me thuan”, thot Arnavut.

Duke buzqeshur, ai thot se gjja e vetme q u ka ngelur sht inati.

“Un mendoj se e vetmja gj q na ka mbetur nga shqiptart sht shtja e inatit. E vetmja gj q ka vazhduar. Kjo flitet her pas here n familje dhe bhen shaka duke thn: ‘Ja, u shfaq koka shqiptare’. Shqiptari nuk heq dor kurr nga qndrimi i tij. N fakt, ata jan njerz shum t qet n kushte normale, por kur provokohen, kjo bhet problem i madh. Ktu lind inati”, tha Arnavut.

Ai tha se e ka vizituar Shqiprin m par dhe se ka qen shum i gzuar q ka shtitur mmdheun, ku familja e tij ka rrnjt.

“S bashku me bashkshorten vizituam Turqin, prej aty shkuam n Kosov dhe m pas n Shqipri. N hotelin ku qndruam n Shqipri, habiteshin kur u thonim se jemi shqiptar. U interesuan dhe na pritn me knaqsi. Jemi pritur shum mir pr sa koh q qndruam n Shqipri. Ishte vizita jon e par n Shqipri”, tregon Arnavut.

Ai i bri thirrje qeveris shqiptare t vendos lidhje me Palestinn dhe shqiptart n Palestin.

“Qeveria shqiptare ka nj prgjegjsi ktu. T gjitha vendet n bot kujdesen pr subjektet e tyre dhe krijojn marrdhnie me bijt e tyre q kan shkuar n vende t tjera. Pr shembull, Shqipria ka ambasad n Izrael. Ndrkaq, n ann palestineze, ajo nuk ka asnj prfaqsim. Nga qeveria shqiptare pritet t krijoj nj kanal komunikimi. Ky komunikim sht m i leht pr t’u vendosur sot. Ne do t dshironim t prfitonim nga njri-tjetri reciprokisht. Gjendja ekonomike e familjes Arnavut n Palestin sht e mir. Nuk ka nevoj pr ndihm nga dikush (n aspektin ekonomik). Nuk krkon nj gj t till. Megjithat, ky komunikim sht i nevojshm pr lidhjet gjuhsore dhe kulturore”, shprehet m tej Arnavut.

Duke vn n dukje se Izraeli po pengon palestinezt q jetojn n Bregun Perndimor t pushtuar dhe Rripin e Gazs t vijn n Kudsin Lindor t pushtuar dhe Mesxhid al-Aksa, shqiptari i bri thirrje popullit musliman shqiptar t vizitoj Mesxhid al-Aksan.

Nuk ka mbetur asnj lidhje me Shqiprin

Ndrkaq, 32-vjeari Abdullah Faid Arnavut, i cili jeton n Kudsin Lindor, gjithashtu deklaroi se pr shkak t okupimit, ai nuk ka asnj lidhje me shqiptart q jetojn n qytete t tjera t Palestins ose n vendet e tjera t rajonit.

Emri:  Abdullah-Faid-Arnavut.jpg

Shikime: 89

Madhsia:  20.9 KB

Duke theksuar se duan t krijojn lidhje me Shqiprin, nga ku i kan rrnjt, Arnavut tha: “Jo vetm un, por t gjith antart e familjes son duan t ken marrdhnie me Shqiprin dhe t msojn shqip. T gjith, nga t vegjlit deri te t mdhenjt, do t japin t njjtn prgjigje. Un gjithashtu dua t shkoj n Shqipri. Natyrisht, askush nuk ngurron t njoh trojet nga e ka origjinn. Megjithat, kushtet aktuale na e kan br t vshtir t shkojm jasht vendit”.

Ai deklaroi se nuk kan asnj trashgimi q ka t bj me Shqiprin.

“Ne e konsiderojm veten palestinez, jemi rritur me ndjenjn e t qenit palestinez dhe shteti pushtues na njeh po kshtu. N fakt, t jesh shqiptar sht njlloj, t jesh n harmoni me vendin n t cilin ndodhesh dhe t jesh i lidhur me t prmes sinqeritetit”, tha Arnavut.

“Shqiptart nuk e pranojn zullumin”

Arnavut tha se e konsideron t papranueshme vendosjen e marrdhnieve diplomatike t Shqipris dhe Kosovs me Izraelin.

“Shqiptart nuk e pranojn zullumin pa marr parasysh nga kush vjen dhe nuk pranon t jet i dobt. Kshtu kemi msuar nga paraardhsit tan. Paraardhsit tan gjithmon kishin forc dhe merrnin pjes n lirime. Qoft Kosova apo Shqipria, ne nuk i pranojm marrdhniet e ktyre dy vendeve me Izraelin. Pr shkak se ky shtet me t cilin ata i kan normalizuar marrdhniet sht po ai shtet q shtyp palestinezt me origjin shqiptare, t cilt kan gjakun e tyre”, thot Arnavut.

Ai thekson se ndihet krenar q sht shqiptar.

“Jemi krenar me popullin shqiptar dhe i duam shum. Ne duam q sa m par t krijojm kontakte dhe marrdhnie me ta”, u shpreh Abdullah Faid Arnavut.

Gazeta Impakt