Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Dionis Senjo, gjeniu i vogl 6 vjear

  Dionis Senjo sht 6 vje. Ai sht shqiptari i par i pranuar n Organizatn Botrore t Gjenive.

  N testin e inteligjencs rezultati ishte 99.9 prqind. N shkolla ai merr trajtim ndryshe nga t tjert.  Msuesi i matematiks, Faik Felaj shprehet: Rezultati i tij duke ditur se Mat-testi mat n mnyr t prgjithshme njohurit e matematiks, se rezultatet e tij ishin shum-shum t shklqyeshm q kalonte n nivelin e 99.9 prqind pr shkolln 9-vjecare. Nga Matsi i Progresit Akademik ai merr leksione shtes n matematik.

  Kemi vazhduar, kemi kaluar programin e klass s dyt, klass s tret shum shpejt me Dionisin, vetm kemi dhn ato njohurit kryesore dhe konceptet kryesore pasi Dionisi sht i aft q t zgjidh ekuacionet por mbase mosha shum e vogl dhe nuk di nj koncept t vogl dhe shum elementar. Kemi kaluar programin e klass s tret dhe t katrt. Dy muaj m par kemi vazhduar me programin e klass s pest dhe ne mendojm q deri n fundin e vitit shkollor, t ktij viti akademik, t kalojm dhe programin e klass s gjasht me Dionisin. Kur futemi thell n matematik, s bashku me Dionisin, nganjher i thirr vetes dhe i them kthehu mbrapsht sht nj fmij 6-vjecar, thot Felaj. Arsimi shqiptar nuk sht i prgatitur pr fmij si Dionisi.

  Kto lloj fmijsh t talentuar, duhet t ken nj prkushtim ndryshe nga Ministria e Arsimit. Nuk jan t gjith msuesit ata q mund t msojn nj fmij t till. Ktu flas edhe pr veten, un mundohem ti rris nivelin e atyre gjrave q Dionisi di. E ardhmja e Dionisit duhet gjykuar nga personalitetet t ndryshme t fushs s msimdhnies.

  Dionisi sht fmij i nj ifti doktorsh.

  Ana Senjo, mamaja e Dionist: Ishte vetn nj vje e gjysm kur ne vum re q Dionisi kishte msuar shkronjat e alfabetit anglisht. At koh i trhiqnin vmendjen kudo q i shikonte n televizion, npr libra, npr supermarkete, npr rrug dhe m pas ne e prezantuam me alfabetin shqip. Vum re se ai bnte nj lidhje logjike nprmjet shkronjave t alfabetit anglisht dhe atij shqip. M pas ai filloi ti shkruante n ajr dhe ne mendomi se kjo ishte nj dika normale q mund ta bnte do fmij. Por, m pas kur i dham fletore pr t vizatuar apo pr t zhgaravitur si do fmij n at mosh, vum re se ai filloi ti shkruante kto shkronja. Madje m pas filloi t lexonte fjal, fjali dhe me kalimin e kohs rreth moshs 3-vjecare ai mund t lexonte rrjedhshm tekste m t gjata. Aty filloi dhe me leximin e librave pr fmij, enciklopedi t ndryshme.

  Dhuntit e Dionisit shtrihen n anatomi, gjeografi, kimi, gjuh t huaja...

  Sotiraq Senjo, babai i Dionisit: Dionisi arriti, pasi gjeti nj atlas t anatomis n librat e mi, arriti ta msoj gati pr dy pasdite gjith anatomin e njeriut. Dhe ndrsa ne kemi qen tek nj vizit te pediatri, gjen aty nj grafi dhe filloj t interpretonte pjest, e mushkrit, zemrn, kockat t gjitha dhe aty na uditi dhe ne se e dinim q e dinte anatomin por nuk e mendonim se do t bnte lidhjen tek grafia

  Ai e sheh t vshtir t ardhmen e t birit n Shqipri,

  Aktualisht ne po hasemi n vshtir pr sa i prket arsimimit t tij. Pr Dionisin jemi konsultuar me nj psikologe n New York, q merret apostofat me fmijt gifted si i thon dhe na ka sugjeruar pasi i prshkruam gjith situatn, q q tani ju duhet t mendoni vetm Hravardin ose Oksfordin pr Dionisin dhe duhet ta prgatisni pr kt gj. Pr t vazhduar n kto shkolla duhet nj shkolle internacionale, puna sht se edhe internacionale t jet shkolla, ajo duhet t ket nj program t veant specifik sipas avantazheve q ka do fmij, e cila n Shqipri sht e pamundur t realizohet.Dionisi ka dhe plot pasione. M i madhi i momentit sht pianoja.
  Bardha Besho, msuesja e pianos: Un i msoja nj gj dhe mendoja se do t reagonte si t gjith fmijt e tjer q duan disa msime pr t msu. Ja jepsha sot un, hern tjetr e kisha t br pjesn. Nj tjetr, nj tjetr dhe ai libri q zakonisht me fmijt e tjer m shkon tre muaj, tre muaj e gjysm, Dionisi pr tre jav i kishte mbaruar t gjith. Gjat gjith do program t ri, program t ri, vetm e asimilon. Lodhemi nj cik pr ti vazhduar, d.m.th gjithmon nj gj t re, megjithat fundi sht jashtzakonisht i lumtur dhe i knaqur se ky i bn edhe kollaj edhe bukur dhe mrekullisht mir.

  Gazeta Shqiptare

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Dionis Senjo, gjeniu i vogl 6 vjear

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Dionis Senjo, gjeniu i vogl 6 vjear


 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Dionis Senjo, gjeniu i vogl 6 vjear


 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Dionis Senjo, gjeniu i vogl 6 vjear


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Dionis Senjo, gjeniu i vogl 6 vjear

  Dionis Senjo, djali shqiptar 5 vje q ka lexuar 875 libra, ja far synon tani

  Emri: d3482ee845807c5d07d0549926bffbbb.jpg

Shikime: 875

Madhsia: 44.7 KB

  Dionisi sht nga ata fmijt e rrall q nuk i takon shpesh. E kemi par n Tu si que vales, ku shfaqi talentin e tij pr gjuht dhe matematikn, por Dionisi nuk resht s impresionuari.

  Blog.urbanus.al i ka kushtuar nj shkrim ku msojm m shum rreth ktij gjeniu, t cilin autorja e shkrimi Denisa Canameti dshiron t’ia prezantoj edhe Ellen DeGeneris, pr ta ftuar n programin e saj.

  Dionis Senjo sht djali i nj ifti mjeksh nga Tirana. sht vetm 5 vje dhe sht shum aktiv edhe n rrjetet sociale ku ka mbi 3700 ndjeks n faqen e tij n Facebook. Aty mund ta shohim duke gjetur shtetet n hart, duke zgjidhur probleme, por edhe duke hapur pet byreku…Denisa Canameti e prkufizon si nj djal i zakonshm me njohuri t jashtzakonshme.

  Kur ishte 1 vje Dionisi tregoi interes mbi t msuarit e shkronjave, numrave, formave gjeometrike. Po kshtu ai msoi t gjith emrat e kafshve n shqip dhe n anglisht si edhe ka mundur t formoj ‘puzzles’ t moshs 4 vje. Brenda pak muajsh, Dionisi ka msuar t lexoj dhe t shkruaj numrat dhe shkronjat n shqip dhe n anglisht. Ka shkruar diktim q n moshn 2 vje!

  “Ne ia ndaluam sepse kemi menduar se nuk do t jet e dobishme pr t n t ardhmen dhe kshtu e orientuam n alfabetin grek q ai e ka msuar n nj pasdite, n t shkruar dhe n t folur. 3 vje mund t kryente mbledhje, zbritje me shifra pa fund, kryente veprime matematikore me numrat negativ, ndrsa shumzimin dhe pjestimin jemi munduar ta ndalim t’i msoj pasi kemi menduar se mund t humbas interesin n shkoll, por ai arrin t’i llogaris edhe pse e kemi penguar. N tabeln e Mendelejevit q shitet n librarit shqiptare gjeti dy gabime”, shprehen prindrit e Dionisit pr blog.urbanus.

  Brenda nj jave Dionisi msoi numrat greke deri n nj miliard. N t njjtn koh ai mund t thot alfabetin anglisht nga A n Z dhe nga Z n A me t njjtn shpejtsi. Kur ishte tre vje filloi t lexoj gjithka shpejt n gjuhn shqipe. Si edhe mund t lexonte numra shum t gjat, me 40 shifra, n shqip dhe n anglisht, gjithashtu. N kt mosh i njihte t gjith planetet, shum yje dhe galaktika, njeh shum mir gjeografin e bots n hartn memece. Njeh do kryeqytet, flamuj, lumenj, male, dete, monedha, t gjitha elementet periodike, anatomin njerzore, t gjitha llojet e dinosaurve. Ai mund t shkruaj do gj n gjuhn shqipe dhe pjesrisht n anglisht dhe greqisht. N moshn 3 vje i vizatoi nj trup gjeometrik nj arkitekteje, e cila nuk e njihte as si emr! Kur ishte katr vje, n shrbimin e pediatris, gjeti nj Xray dhe filloi ta interpretoj, shkruan blog.urbanus.a. Po kshtu n tre muaj ai filloi t lexoj rrjedhshm anglisht! Ka lexuar 700 libra shqip, 135 n anglisht midis tyre dhjetra enciklopedi.

  ClassLifestyle.com

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Dionis Senjo, gjeniu i vogl 6 vjear

  Gjeniu nga Shqipria Dionis Senjo “godet” srish, ja rezultati q arriti n testin e shkolls amerikane

  Dionis Senjo, voglushi 6 vjear, djali i nj ifti onkologsh nga Tirana “godet” srish.

  Pasi u pranua n shoqatn botrore t gjenive “Mensa Internacional”, me nj inteligjenc t t njjtit spekter si fizikanti Albert Ajnshtain, Dionisi ka shklqyer n testin e MAP (Measure of Academic Progress) n Amerik.

  Testi s cilit iu nnshtrua Dionisi sht nj test i kompjuterizuar q teston nivelin e nxnsit q hyn n shkoll.

  Fillimisht, gjeniu 6-vjear bri testin pr klasat 2-5 dhe arriti t’i zgjidhte 100% t gjitha ushtrimet e matematiks, ndrsa dje iu nnshtrua testit pr klasn 6-9 dhe zgjidhi mbi 99% t ushtrimeve.

  Ky rezultat ka befasuar gjithknd por jo prindrit e voglushit t cilt tanim i njohin mir aftsit e tij dhe kan vn re se Dionisi zgjidh edhe ushtrime nga gjimnazi.

  Dionisi pas ktij rezultati sht regjistruar n klasn e par, pasi ligji yn nuk lejon kaprcimin e menjhershm t klasave, edhe pse kemi t bjm me nj gjeni.

  Gazeta Impakt

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Dionis Senjo, gjeniu i vogl 6 vjear

  T gjith kta fmij gjeni qr kan nj potencial kaq t madh, duhen ndihmuar jo vetm nga shteti, por duhen ndihmuar edhe nga organizatat jo-qeveritare brenda dhe jasht vendit. T gjith ne shqiptart jasht q kemi mundsi ti ndihmojm financiarisht, duhet t krijojm nj fond dhe nj program pr ta. Kta fmij nuk duhet t jetojn n Shqipri, duhet t jetojn n Perndim e t ndjekin shkollat m t mira t bots, n mnyr q at talent e inteligjenc t jashtzakonshme, ta vn n pun pr t zgjidhur probleme q has sot bota.

  A ekzistojn organizata t tilla dhe a ka shqiptar n bot q mund ti ndihmojn kta fmij e familjet e tyre? Un personalisht do t dhuroja lek pr kt fond, pr aq koh sa ato lek shkojn pr shkollimin dhe mbshtetjen e ktyre fmijve.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-03-2021, 15:26
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2016, 21:41
 3. "Gjeniu i vogel" edicioni i trete
  Nga shigjeta n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-04-2010, 17:46
 4. Gjeniu i vogl i Britanis s Madhe
  Nga Davius n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-06-2007, 05:02
 5. Gjeniu i vogel
  Nga helene n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-02-2005, 08:11

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •