Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Romani Zogjt e qyqes i shkrimtarit nga Peja, Gani Mehmetaj fiton mimin Kadare

  Arbr Ahmetaj, Ballsor Hoxha, Behar Jacaj, Gani Mehmetaj dhe Marcel Hila jan 5 autort finalist pr mimin letrar Kadare 2021. M 28 shkurt do t kurorzohet autori shqiptar fitues n gjinin e prozs, n edicionin e gjasht t ktij konkursi.

  Emri: 2cf592a2-20e4-4884-9e83-62d5f4cb3288.jpg

Shikime: 2130

Madhsia: 35.6 KB

  Dorshkrimet e paraqitura nga kta autor n gjinin e romanit dhe t prozs s shkurtr, u veuan mes 30 veprave t autorve shqiptar nga Shqipria, Kosova dhe diaspora, t cilt u prfshin n kt konkurs.

  Juria e kryesuar nga shkrimtari Pre Zogaj, ka n prbrje t saj profesorin e filozofis Blerim Latifi, shkrimtarin Loer Kume, shkrimtarin Ermir Nika, si edhe studiuesen e letrsis Genciana Abazi.

  Kryetari i juris, shkrimtari Pre Zogaj bn me dije se veprat e paraqitura pohojn fort dhe bindshm nj numr prfaqsues shkrimtarsh q gjakojn letrsin e mir. Nga dorshkrimet e paraqitura, vihet re nj tendenc q sa vjen e konsolidohet, sidomos nga autort e rinj, pr t shkruar letrsi q nuk njeh kufinj gjeografik apo konvencional., thot Zogaj.

  Ndrsa, pr shkak t kushteve t pandemis ndryshoi kalendari kohor i mbajtjes s ktij aktiviteti, procedura u ruajt e njjta, si edhe qllimi i tij pr nxitjen e lvrimit t prozs shqipe nga autort shqiptar brenda dhe jasht kufirit.

  Me nj tradit t konsoliduar tashm me 5 autor fitues q prej vitit 2015 kur nisi, mimi Kadare sht nj konkurs letrar q ka n fokus letrsin shqipe dhe nxitjen e mbshtetjen e autorve shqiptar

  Nj sinops i shkurtr i veprave t kualifikuara:

  Arbr Ahmetaj me romanin Koha e thertores

  Personazhi, Hetuesi L, gjat vizits n nj fshat t humbur, n fmijrin e tij, gjen n tavanin e shtpis s tezes, qindra qelqe negativash, foto q dshmojn historin e vendit tij. Por, sduhet tia tregoj kujt kt zbulim, pasi ato i jan ln n bes t zotit t kulls, nga frika se do tia shkatrronin Shqipris at thesar dokumentar. Ngjarjet zhvillohen n kohShqipria zien. Shenjat e lufts n Kosov nuk vonojn t bhen t lexueshme. Qyteti ku jan t vendosura ngjarjet sht n kufi Fati i Shqipris, si ai i xhamave t negativave t historis s saj, vjen prmes dinamiks s zhvillimit t secilit personazh. N emigracion, hetuesi, prpiqet t deshifroj smundjet e qytetit, nisur prej barnave! Vite m von, ia bn dhurat t birit regjistrin e vjetr n form libri. T gjith personazhet kryesore t ktij libri largohen nga Shqipria. Atdheu u thrrmohet npr duar. Prpiqen t rikrijohen jasht tij, si shprehje e ripohimit t vetes: atdheun n supe, n shpirt. Kto jan dhimbjet e personazhit, kjo sht nyja e rrfimit!

  Ballsor Hoxha me prmbledhjen me tregime Momenti, ndan lkurs

  Prmbledhja me tregime Momenti, ndan lkurs prmban gjasht kapituj, ku secili ndrlidh tregimet e tij me nj hyrje filozofike-poetike dhe nj prfundim t s njjts natyr. T gjith tregimet kan nj tem t trajtuar n situata dhe personazhe t ndryshm, gjithnj duke krijuar nj prmbledhje t s njjts tem n perspektiva t ndryshme. Po ashtu edhe si lajtmotiv i t gjitha tregimeve t prmbledhjes ndrlidhet edhe nj kng, e cila ndrthuret me temn e tregimit.

  N prgjithsi, kjo prmbledhje me tregime del si nj trajtim i menduar i tr bashkkohsis son, por edhe duke prfshir situata t t kaluars, t cilat provokojn reflektim tek lexuesi dhe mishrojn pavetdijsin ton n t prditshmen e rnd dhe shpesh tragjike. Po ashtu prmbledhja tenton t kap n trsin e saj kalimin e njeriut bashkkohor, ndrgjegjes dhe sjelljes son, n kt prshpejtim global t egzistencs s njeriut.

  Behar Jacaj me prmbledhjen me tregime Rrfimi i tredhjes

  Paka se me prmbajtje dhe personazhe t ndryshme, thuajse t gjitha tregimet e prmbledhjes Rrfimi i tredhjes, i bashkon konflikti q ka njeriu me shoqrin, me kohn, me vdekjen dhe mbi t gjitha konflikti q ka ai me veten.

  N konfliktin me shoqrin dy fate e presin individin: ose t fitoj ose t tredhet. T tredhet psikologjikisht. Konflikti me kohn t interrnon n harrim. T shndrron n nj hije nse nuk je i zoti ta mbarssh. Ti lsh nj gjurm. Tek konflikti me vdekjen njeriu nuk krkon asgj m shum sesa nj kapitullim t paqt. Lufta e luftrave sht lufta me veten. Ajo nuk bn amnisti as kur njeriu sht n gjum. Mizoria e ksaj lufte qndron tek fakti se as nuk mund iksh, as nuk mund t rrish. Paqja sht m e zorshmja pr tu arritur me t. Pjesa m intriguese e nj konflikti mund t duket fati q merr prballja, kush humb, kush fiton dhe me far kostoje vijn humbja dhe fitorja. Ky libr intrigohet nga vuajtja dhe dhimbja q shoqrojn gjat gjith kohs konfliket. Jo pa shkak, asnj tregim n kt prmbledhje nuk merret me shoqrin, por me individin, me ato skuta ku rrin t fshehura plagt dhe dhimbjet e tij.

  Gani Mehmetaj me romanin Zogjt e qyqes

  Romani Zogjt e qyqes sht qasje e veant, me personazhe t veant, n ambiente t pazakonshme e ekzotike. Jan tre breza kolonsh nga gjyshi t nipi, secili m ndrrat dhe zhgnjimet e veta.

  Romani Zogjt e qyqes sht kujtes dyzetvjeare e nj koloni serb. Dragani, protagonisti i kroniks, rrfen n vetn e par pr gjyshin, ish-xhandar i Kralit, baban milic i Titos, ai inxhinier- vrojtues pasiv dhe kronist i ngjarjeve, dhe s fundi pr t birin ushtarak, q kthehet shum vjet m von. Dashuria n mes serbit e shqiptares (Draganit e Vjollcs) sht nntema tjetr, ashtu si jan edhe martesat e prziera, n nj mjedis t przier.

  Dshprimi i protagonistit t paanshm, nis, kur sheh se jan mu si zogjt e qyqes q i kan hedhur n erdhen e huaj, ndrsa ata sdin si t sillen.

  Marel Hila me prmbledhjen me tregime Vllazri Ujqrish

  Tregimet marrin subjekte nga realiteti i afrt dhe bashkkohor shqiptar domethn i kohs s komunizmit apo edhe i aktualitetit problematik t sotm ndonse, tek kto rrfenja subjekti nuk sht nj element aq i rndsishm. Me nj narrativ t rrjedhshme shprfaqen galeria e personazheve t ktyre tregimeve, duke mbajtur gjall kuriozitetin e lexuesit pr ti shkuar rrfimit deri n fund. Personazhet komunikojn intensivisht me njri-tjetrin, duke i ln pak hapsir narratorit pr t orientuar lexuesin. Tregime ku ndjehen teknikat e romanit, por duke ruajtur pavarsin e gjinis tregimtare. Tregimet jan t shkputur nga njri-tjetri, n nj pavarsi t plot. Lnda jetsore ku mbruhen kto tregime dominon rrfimin, duke e mbajtur at larg moralizimeve. E vrteta e shkrimtarit mton t vij si kategori estetike.

  Panorama

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,889
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: mimi Kadare pr 2021, 5 emrat finalist, fituesi shpallet t dieln

  Romani “Zogjt e qyqes” i shkrimtarit nga Peja, Gani Mehmetaj fiton mimin “Kadare”

  Emri: Gani-Mehmetaj.jpg

Shikime: 2114

Madhsia: 29.4 KB

  Romani “Zogjt e qyqes” i autorit Gani Mehmetaj shpallet fituesi i mimit letrar “Kadare 2021”, ndrsa 5 finalistt e ksaj gare me dorshkrime n proz ishin autort Behar Jacaj, Ballsor Hoxha, Arbr Ahmetaj dhe Marcel Hila.

  Gazetar, publicist, shkrimtar, dramaturg dhe kineast, Gani Mehmetaj, (1955), ka lindur n Pej, ndrsa sht autor i nj numri veprash.
  “Zogjt e qyqes” sht rrfim intrigues pr njerzit dhe kohn, pr dashurin dhe urrejtjen, pr shpresat dhe zhgnjimin. Nj kolon serb, ndrsa mund t jet kolon i cilitdo komb, prmes situatave e veprimeve, dialogut e prsiatjeve, paraqet kronikn dyzetvjeare t ngjarjeve, fatin e ardhacakve dhe fatkeqsit e vendsve.
  Galeria e personazheve sht e gjer, etnit e ndryshme, si edhe shprfaqja e tyre dinamike.

  Romani “Zogjt e qyqes” trajton me vlera t spikatura letrare artistike, urrejtjen n mes t serbve e shqiptarve, marrdhniet e tyre t ndrsjellta, dashurin e pa realizuar q e intrigon lexuesin, ndrsa pasuron letrat shqipe.

  N edicionin e gjasht t ktij konkursi, nism e “Institutit Pashko”, morn pjes me veprat e tyre n dorshkrim n gjinin e prozs 30 autor shqiptar nga Shqipria, Kosova dhe diaspora, duke shnjuar nj produkt t lavdrueshm n krijimtarin shqip.

  Juria e kryesuar nga shkrimtari Pre Zogaj, kishte n prbrje t saj profesorin e filozofis Blerim Latifi, shkrimtarin Loer Kume, shkrimtarin Ermir Nika, si edhe studiuesen e letrsis Genciana Abazi.

  Kryetari i juris, shkrimtari Pre Zogaj bn me dije se “veprat e paraqitura pohojn fort dhe bindshm nj numr prfaqsues shkrimtarsh shqiptar prtej kufijve gjeografik, t cilt gjakojn letrsin e mir dhe premtojn nj nivel dinjitoz t letrave shqipe n hapsirn e prbotshme komunikuese t letrsis”.
  Me nj tradit t konsoliduar tashm me 5 autor fitues q prej vitit 2015 kur nisi, mimi “Kadare” sht nj konkurs letrar q ka n fokus letrsin shqipe dhe nxitjen e mbshtetjen e autorve shqiptar.

  Romani “Zogjt e qyqes” do t vij s shpejti n duart e lexuesit.
  Ndrsa pr shkak t kushteve t pandemis, ceremonia e dorzimit t ktij mimi do t organizohet n nj moment m t prshtatshm ku t jet e mundur prania e autorve finalist, disa prej t cilve jetojn jasht Shqipris.

  Balkanweb

Tema t Ngjashme

 1. Gani Mehmetaj: Prralla pr Nnn Terez
  Nga iliria e para n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2014, 16:19
 2. Peja fiton mimin e par si Destinacion turistik botror
  Nga Doni-88 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2013, 17:36
 3. Romani m i ri i shkrimtarit Rexhep Qosja "Bijt e askujt"
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-07-2010, 05:07
 4. Ismail Kadare viziton Prishtinn, fiton mimin letrar "Rexhai Surroi"
  Nga Anesti_55 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-01-2010, 19:30
 5. Ismail Kadare fiton mimin Pricipe de Asturias
  Nga skampin n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 09-07-2009, 20:38

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •