Refugjati kosovar zbrthen sekretin e ors zvicerane

Koha nuk ka qndruar n vend pr emigrantin shqiptar t Kosovs Rexhep Rexhepi, i cili me ort artizanale q po prodhon n Zvicr, ia ka dal t trheq trofe prestigjioz dhe vmendjen e industris.

Emri:  clock-3179167_1280.jpg

Shikime: 415

Madhsia:  42.6 KB

Ka shum histori suksesi q prfshijn imigrant shqiptar n Zvicr, ku katr lojtar futbolli me origjin nga Shqipria ose Kosova Granit Xhaka, Valon Behrami, Xherdan Shaqiri dhe Blerim Dzemaili kan arritur majat atje.

Por asnj nga kto tregime nuk sht aq i mrekullueshm sa ai i Rexhep Rexhepit, 31 vje, i cili ka arritur sukses t jashtzakonshm n atdheun e tij t dyt n botn ekskluzive t orve shum t shtrenjta.

I fiksuar me ort zvicerane q fmij, sa her q i ati, i cili punonte n Zvicr n vitet 1990 kthehej n shtpi, ai befasohej nga tingujt e ors s tij Tissot, raporton nj faqe interneti shqiptare n Zvicr, Albinfo.

I rritur nga gjyshja n Kosov, Rexhepi u largua nga vendi kur shprtheu lufta me Serbin dhe iu bashkua t atit n Zvicr n moshn 12-vjeare.

Atje, ndrrat e tij t fmijris rreth orve do t bheshin t vrteta, n nj vend t njohur pr okollatn, bankat, ort e murit dhe ato t dors.

I ati dshironte q djali t bhej avokat por q nga momenti q Rexhepi mbrriti n aeroportin e Gjenevs dhe pa npr disa dyqane, ai e kishte t qart se ort ishin pasioni i tij.

Sipas tij Zvicra ishte si Disnejlend, raporton Albinfo t thot Rexhepi.

Megjithat, hyrja n industrin ekskluzive n Zvicr nuk ishte e leht pr nj refugjat.

N moshn 15-vjeare, Rexhepi hyri n shkolln prestigjioze Patek Philippe si nj praktikant dhe kshtu filloi udhtimin e tij.

Pasi punoi me disa orndreqs t tjer, ai krijoi kompanin e tij AkriviA n vitin 2012.

sht nj rast i rrall q nj nismtar i pavarur t deprtoj n nj industri t vjetr dhe konservatore, si prodhimi i orve zvicerane, shkroi revista amerikane Watch Time n nj profil t botuar n tetor.

N panairin e Baselworld t ktij viti, Rexhepi qe n qendr t vmendjes me Chronometre Contemporain e tij, me mim prej 58.000 frangash zvicerane ose 50,900 euro.

Prshkruar si nj or oficersh e stilit t 1940, i rikrijuar pr shekullin 21, ajo ishte ora m mbreslnse e vitit 2018 dhe sht tani nj favorite pr mimin GPHG t ktij viti n kategorin e orve pr meshkuj, shkruan Watch Time n profilin e titulluar Mbrritja e Rexhep Rexhepit.

T premten, n Gjenev, Rexhep Rexhepi fitoi mimin e Madh pr ora.

Ai e nisi AkriviA me 100,000 franga zvicerane. Sot, me pes punonjs, prfshir edhe vllain e tij, ort artizanale t tij arrijn mime nga 55,000 deri n 240,000 franga zvicerane secila.

T tjera media si faqja e njohur e internetit pr ora Quill & Pad i vlersojn prodhimet e Rexhepit pr ndrthurjen e mekanizmave t ndrlikuar.

Gazetari i nj uebsajti tjetr, WatchGecko, tha se ndihej pa fjal me modelet e fundit t Rexhepit n panairin e Baselworld 2018. Ishte promovimi m i fuqishm i Baselworld 2018 dhe padyshim i preferuari im, shtoi ai.

E nisa me 100,000 franga, t cilat i kisha grumbulluar mezi. Kam shkatrruar veten duke kursyer, tha Rexhepi pr Albinfo.

Die Morina
BIRN