Kompania Bello sht grupimi i par kompleks i organizatave kriminale shqiptare t trafikut t drogs; nj biznes me xhiro vjetore prej qindra milion eurosh, i shtrir n Amerikn e Jugut, Europ dhe Ballkan.

N ort e para t mngjesit t 15 shtatorit, qindra oficer policie prfshir skuadra t forcave t ndrhyrjes s shpejt, me asistencn e Europol dhe Eurojust, zhvilluan bastisje t koordinuara n 10 vende t ndryshme n Europ dhe n Lindjen e Mesme, duke arrestuar 20 t dyshuar, pjes e nj rrjeti kriminal shqiptar t njohur si Kompania Bello.

Sipas Europolit, ky rrjet ishte nj sindikat kriminale profesioniste dhe konsiderohet nj nga organizatat m aktive t trafikimit t kokains nga Amerika e Jugut n Europ.

Pr shum vite, trafikantt ndrkombtar t kokains punonin vemas nga grosistt dhe grupet kriminale q e shprndajn drogn n rrug, tha Europol nprmjet nj njoftimi pr shtyp.

N kt rast, ky grup kriminal shqiptar q sht nn hetim, e prmbysi kt model dhe kontrollonte t gjith zinxhirin nga sigurimi i drgesave t mdha nga Amerika e Jugut e deri n shprndarjen e saj n Europ, shtoi agjencia ligjzbatuese europiane.

Operacioni policor i koduar Los Blancos erdhi pas nj hetimi 5-vjear t udhhequr nga Prokuroria e Firences, i mbshtetur mbi nj grup hetimor t prbashkt italiano- holandez dhe konsiderohet si hetimi m kompleks dhe afatgjat i ndrmarr ndonjher kundr krimit t organizuar shqiptar.

Sipas vendimit t Gjykats s Firences pr masat e arrestit dhe sekuestrot preventive t lshuara kundr t dyshuarve nj kopje e t cils sht siguruar nga BIRN, ky kartel kriminal i cili prbhej nga disa organizata shqiptare t prfshira n trafikun dhe shprndarjen e kokains, drejtohej nga Dritan Rexhepi, nj 40 vjear me origjin nga Vlora, i burgosur n Ekuador prej vitit 2014.

Rexhepi ka krijuar nj kartel shqiptar t narkotrafikut, markn e tij t quajtur Bello, i t cilit sht kapo i padiskutueshm, duke disponuar sasi t pafundme kokaine, q e blen drejtprdrejt, bashkrisht ose nprmjet partnerve t tij amerikano- jugor t organizatave Narcos t pranishme n Ekuador, shkruhet n procedimin penal t Prokuroris s Firences.

Kjo struktur kriminale sht n gjendje ta shprndaj kokainn n t gjith Europn dhe n mnyr t veant n Itali, si dhe ka deg n t gjith Europn dhe Shqipri, q i prgjigjen Rexhepit edhe pr ndrmarrjen e krimeve t rnda si vrasja, shton prokuroria italiane.

Prve Rexhepit, prokuroria italiane ka ngritur akuza pr trafik ndrkombtar t drogs si dhe krijim e pjesmarrje n organizata kriminale pr 33 t dyshuar, pjesa m e madhe shtetas shqiptar me banim n Holand dhe Itali.

Prpara operacionit Los Blancos, 84 antar t dyshuar t kartelit kriminal jan arrestuar gjat 5 viteve t fundit n Itali, Ekuador, Holand, Mbretrin e Bashkuar, Zvicr dhe Gjermani.

Kompania Bello sht nj bashkim operatorsh kriminal, t cilt kan detyra t qarta dhe fitime t veuara nga njri-tjetri, shpjegoi nj prokuror shqiptar q ka marr pjes n operacionin Los Blancos.

Sigurisht q prbn rrezik pr rendin dhe sigurin publike n Shqipri, pasi kemi t bjm me nj bashkim operatorsh me potencial t madh kriminal dhe ekonomik, shtoi prokurori, i cili foli n kushtet e anonimatit.

El Chapo shqiptar

Emri:  Dritan-Rexhepi-foto-nga-Interpol-1.jpg

Shikime: 68

Madhsia:  46.7 KB
Dritan Rexhepi | Foto nga Interpol

Dritan Rexhepi, i cili prdor gjithashtu edhe emrin Gramoz ka nj karrier t gjat kriminale n Shqipri dhe Europ. Ai akuzohet se e filloi karriern kriminale si vrass me pages dhe sht dnuar m 25 vjet burg nga Gjykata pr Krime t Rnda pr vrasjen e dy personave n Kruj n vitin 1998 prfshir nj oficer policie. Rexhepi sht dnuar gjithashtu pr trafik kokaine n Itali dhe grabitje me dhun n Belgjik.

Prtej lists s gjat t krimeve t rnda pr t ciln akuzohet, Rexhepi ka krijuar nj reputacion legjendar n botn e nndheshme t krimit pr faktin se sht arratisur m shum her nga burgu se Juaqim El Chapo Guzman, kreu famkeq i kartelit t drogs s Sinaloas n Meksik.

Pasi sht ndaluar nga policia n vitin 2006, ai u arratis nga paraburgimi i Komisariatit t Policis s Durrsit, duke shfrytzuar nj moment pauze gjat marrjes n pyetje nga prokurori koh gjat s cils, dera e dhoms s shoqrimit ishte e hapur. Rexhepi raportohet t ket dal n korridor dhe ti ket thn policit roje mbarova pun, duke u arratisur me duar n xhepa.

Arben Frashri, nj nga ish-drejtuesit e policis shqiptare q ka marr n pyetje Dritan Rexhepin pas arrestimit t tij n vitin 2006, pohon se trafikanti shqiptar pwrfitoi nga mungesa e siguris kur ofiicert n policin e Durrsit po prgatiteshin q ti bnin foto me qllim publikimin e lajmit t arrestimit n media.

Pikrisht n kt moment, Dritan Rexhepi ka shfrytzuar nj pakujdesi dhe sht larguar nga ambientet e policis, tha Frashri.

Pas arratisjes s par Rexhepi u arrestua n vitin 2008 n Holand dhe u ekstradua n Itali pr t vuajtur dnimin pr trafik kokaine. N vitin 2011, ai arratis nga burgu i Voghera-s n Pavia s bashku me dy t burgosur t tjer, duke prdorur nj lim pr t prer hekurat dhe araft e burgut si litar. N t njjtin vit, ai arrestua n Spanj dhe u ekstradua n Belgjik, por edhe atje u arratis nga burgu n Antwerp.

N qershor 2014, Rexhepi u arrestua prsri n Quito t Ekuadorit si pjes e nj operacioni t policis vendore, ku u sekuestruan 278 kilogram kokain. N Ekuador, ai sht dnuar me 13 vite burg, dnim q po e vuan n burgun e siguris s lart n Latacunga.

Megjithse ndodhet n burg, Rexhepi ka disa krkesa nga Interpoli pr ekstradimin e tij n Shqipri, Itali dhe Belgjik. Prve trafikut t drogs, ai akuzohet nga autoritet shqiptare se ka urdhruar dhe orkestruar nga burgu n shkurt 2020, pengmarrjen n Kamz dhe m pas zhdukjen e 49-vjearit Jan Prenga.

Prokuroria Italiane e akuzon gjithashtu Rexhepin se ka urdhruar t paktn edhe dy vrasje t tjera gjat kohs q ka qen n burg nj n Ekuador dhe nj n Shqipri.

N nj intervist pr gazetarin veteran t kroniks, Artan Hoxha n shkurt 2020, Rexhepi i mohoi akuzat se ishte prfshir n pengmarrjen e Prengs dhe n vrasje me pages. Ai kujtoi se ne vitin 2005 ishte regjistruar n Universitetin e Tirans pr t studiuar si jurist dhe se sht detyruar t prfshihet n trafikun e drogs pr t mbijetuar, pas akuzave pr vrasje dhe arratisjes nga paraburgimi.

Kisha dy rrug, ti dorzohesha nj sistemi t padrejt dhe t kalbur n Shqipri q do m onte n burgim t prjetshm apo t krkoja nj mundsi t dyt pr t br dika tjetr me jetn time, tha Rexhepi n intervist.

Pr kt shkak u futa n trafikun e drogs, shtoi ai.


Organizimi i kartelit

Emri:  cocaine_bricks_scorpion_logo-768x576.jpg

Shikime: 65

Madhsia:  38.0 KB
Pako koikaine | Foto nga Drug Enforcement Administration

Nga qelia e tij n Eduador n fillim t marsit 2016, Dritan Rexhepi po negocionte shitjen e nj sasie prej 300 kilogramsh kokain me prfaqsuesin e tij t besuar n Europ, Jorin Llambro i cili njihej gjithashtu me nofkn qorri ose Montecarlo dhe banonte mes Shqipris dhe Holands.

Organizata e tij kriminale prdorte disa logo pr ti shenjuar pakot e kokains q trafikonte nga Ekuadori n Europ, prfshir Audi, RS6 dhe Bello.

N nj bised t prgjuar nga prokuroria italiane, Rexhepi e pyet Llambron se far logo duhej tu krkonte kolumbianve q t shtypnin mbi kokain dhe ky i fundit sugjeron C.B, iniciale t Kompanis Bello, duke shtuar se ata duhej t jepnin sinjalin se kjo ishte marka e tyre e fabriks.

Duhet t hyjm me emrin ton n treg, pasi nuk njihet shum mir, shkruan Llambro.

I entuziazmuar, Rexhepi iu prgjigj se marka e tyre do t ishte Bello, e cila q nga ajo dit ka shenjuar t gjith spedicionet e kokains s trafikantit shqiptar nga Amerika Jugore drejt Europs.

Sipas hetimeve t prokuroris s Firences, e ashtuquajtura Kompania Bello ishte nj kartel i prbr nga organizata kriminale shqiptare t prfshira n trafikun e drogs, i themeluar t paktn q nga viti 2014 n nj vend t paprcaktuar dhe q operonte n Ekuador, Holand, Belgjik, Shqipri dhe Itali.

Ky kartel prbhej nga 14 organizata kriminale, t cilat kan krijuar nj struktur organizimi t nivelit superior nj lloj federate t krimit transnacional, e cila ka qllim t prfitoj dhe t ndaj shrbime t prbashkta, q mundsojn trafikimin dhe shprndarjen e drogs dhe forcimin e entiteteve prbrse.

Qllimi i tyre ishte shtrirja e kontrollit mbi trafikun ndrkombtar t drogs dhe rritja n mnyr eksponenciale e fitimeve t antare t federuar, shkruan Prokuroria e Firences n krkesn pr masat e siguris kundr pjestarve t kartelit.

Federata u mundsonte ktyre organizatave kriminale importimin dhe shitjen e sasive t mdha t drogs nga Amerika Jugore n portet holandeze dhe belge n Europ, nprmjet nj raporti t privilegjuar me prodhuesit amerikano- jugor t kokains.

Prve organizats s Rexhepit, organizata t tjera themeluese t kartelit jan edhe dy grupe kriminale t rndsishme shqiptare, t udhhequr nga dy persona t paidentifikuar, t njohur nga prokuroria e Firences si Gimi dhe Reti.

Me qendr n Holand, grupi kriminal i drejtuar nga Reti sht ndrmjets i trafikut t drogs midis grupit t Rexhepit dhe organizatave t tjera kriminale shqiptare t nivelit m t ult, t prfshira n shprndarjen e drogs n Europ. Ndrkoh, grupi kriminal i Gimit, q sht gjithashtu themelues i kartelit Kompania Bello, ka lidhje direkte me importues t tjer shqiptar kokaine nga Amerika Jugore.

Nj tjetr grup i rndsishm kriminal i identifikuar nga hetimit sht dhe ai vllezrve Gerti dhe Edmond Marku, t cilt edhe pse t federuar n kartel nprmjet Retit dhe t furnizuar me drog gjithashtu nga Gimi, jan grosist t mdhenj t trafikimit t drogs nga Holanda drejt Italis, Gjermanis dhe vendeve t tjera t Europs.

Nj rol t rndsishm n kt kartel kishte dhe grupi kriminal i udhhequr nga Eldi Dizdarit i arrestuar si pjes e operacionit Los Blancos n Dubai, i specializuar n nxjerrjen e sasive t mdha t drogs nga portet holandeze.

Ky sht numri nj, shkruan Jorin Llambro n nj bised me Dritan Rexhepin t prgjuar nga policia italiane. Ky n nj rast ka nxjerr 4 tonelata, shton ai, duke iu referuar kokains.

Nj tjetr grup i spikatur i kartelit ishte ai i drejtuar nga Gentjan Manaj, i cili u arrestua n Shqipri si pjes e operacionit Los Blancos dhe q merrej me menaxhimin dhe transferimin e parave midis grupeve t ndryshme kriminale q prbnin Kompanin Bello.

Karteli mundsonte depozitimin dhe ruajtjen e sasive t mdha drogs n baza t fshehta n Holand dhe Belgjik, si dhe shprndarjen e saj sipas krkesave t organizatave pjesmarrse.

Ky rrjet kriminal kishte ndrtuar marrdhnie t qndrueshme me trafikantt amerikano- jugor, duke siguruar furnizim t qndrueshm me kokain pr tregun europian.

Gjithashtu, Kompania Bello kishte siguruar pakte dhe akorde midis organizatave kriminale shqiptare, pr shkmbimin ose ndarjen e korrierve pr trafikun e drogs mes Holands dhe Italis, si dhe n rekrutimin e shoferve dhe korrierve.

Kto organizata bashkpunonin edhe prsa i prket shkmbimit t informacioneve mbi hetimet dhe shtjet gjyqsore q preknin antart, si dhe prdornin e nj rrjeti komunikimi t kriptuar dhe kode t prbashkta me an t t cilave bheshin marrveshje dhe shkmbeheshin ide pr aktiviteteve kriminale.

Karteli u mundsonte antarve q t bnin pagesa n para n vende t ndryshme nga ku transferohej droga, nprmjet rrjeteve klandestine t pastrimit t parave. Gjithashtu, organizatat kriminale shqiptare ndanin nj rrjet t prbashkt korrupsioni t zyrtarve publik t ngarkuar me kontrollin e ngarkesave n porte, n fazat e ndryshme t transportit t kokains nga Amerika Jugore n Europ.

Prokuroi shqiptar q foli n kushtet e anonimatit i tha BIRN se Kompania Bello kishte nj hirearki solide dhe drejtuesit e kartelit, rekrutonin n Holland dhe Itali antar me prejardhje nga Shqipria, t cilve u besonin pun t rmdomta zakonisht pr ruajtjen e subtancave narkotike n Amsterdam, nga ku m pas kokaina shprndahej n tregun Italian.

Udhheqsit dhe promotort e organizats, fal kapacitetit t tyre operativ dhe krcnues, impononin paktin e heshtjes n rast se ndonj nga bashkpuntort arrestohej, tha prokurori.

E n rast se ky pakt i pashkruar nuk respektohej, vinin pasojat e rnda, duke u hakmarr kundr familjarve n Holland, Itali apo n Shqipri, shtoi ai.


Lidhjet me Narcos

Emri:  GI-TOC-Hotspots2-Map-p52-e1595515803335-1280x720-1.jpg

Shikime: 64

Madhsia:  32.1 KB
Rrugt e kokains drejt Europs

Sipas prokurorve italian, organizata kriminale e themeluar nga Dritan Rexhepi ishte m e shtrira gjeografikisht dhe m e rndsishmja n t gjith panoramn e trafikantve shqiptar t drogs q kan qen subjekt i hetimit 5-vjear.

Rexhepi kishte nj marrdhnie t privilegjuar me kartelet kolumbiane t prodhimit t kokains nprmjet trafikantit ekuadorian, Cezar Emilio Montenegro Castillo i njohur gjithashtu si Don Monti, i cili sht kreu i trafikantve ekuadorian t lidhur me kartelin kolumbian Norte dell Valle dhe kartelin meksikan t drogs s Sinaloas.

Karteli kolumbian Norte dell Valle sht nj organizat kriminale e nivelit superior q operon nga rajonin Valle della Cuca t Kolumbis, me qendr n qytetin bregdetar t Buenaventuras. Ky kartel u rrit n rndsi nga fundi i viteve 90, pas fragmentimit t karteleve t Calit dhe Medelin n Kolumbi.

Ndrkoh, karteli meksikan i Sinaloas me qendr n qytetin Culiacan t Meksiks, sht nj nga organizatat m t mdha t trafikut t drogs n bot, e udhhequr pr nj koh t gjat deri n arrestimin dhe ekstradimin e tij n SHBA nga Juaqim Guzman Loeira, i njohur me nofkn El Chapo.

Nprmjet nj vartsi t tij t identifikuar me emrin Diomar dhe q prdor kodin e komunikimit Antrax, Montenegro Castillo organizonte dhe promovonte trafikimin dhe eksportimin e kokains drejt Europs n sasi mbi 1 ton, duke e fshehur n anije q mbajn kontejner dhe bjn linjn Guyaquil Europ, drejt porteve t Holands dhe Belgjiks.

N kontakt direkt me Rexhepin pr importin drejt Europs t ngarkesave me kokain sipas rregullave t mirprcaktuara sipas t cilave do spedicion realizohet me modalitetin 50 me 50, [ekuadoriant] pr do ngarkes q i japin shqiptarve, shtojn edhe nj ngarkes t barabart pr llogari t tyre, e cila i besohet grupeve kriminale n Holand pr shprndarje, shkruan Prokuroria e Firences.

Sipas prokurorve italian, Rexhepi ka arritur t siguroj kredit dhe besim tek narkotrafikantt amerikano- jugor, jo vetm pr potencialin e tij t madh n trafikun e drogs, por edhe pr faktin se kishte arritur t konkurronte organizatat kriminale kineze n transferimin e parave t drogs.

Prgjithsisht, pagesa e kokains drejt Ameriks Jugore nga Europa bhet nprmjet organizatave kriminale kineze kundrejt tarifave t caktuara. Kriminelt i dorzojn parat cash pr t paguar kokainn n Holand dhe Angli dhe kjo sasi parash u paguhet trafikantve n Amerikn Jugore nga persona t lidhur me krimin kinez pa transferim fizik t parave nga Europa n Amerik.

Rexhepi sht prfshir n kt mekanizm, duke u propozuar ekuadorianve transferimin e parave me tarifa m t lira. Metoda e tij prfshinte transferimin fizik t paras nprmjet korrierve ose nprmjet transfertave t shumta, t realizuara nprmjet zyrave Western Union.

Madje n nj rast, pas sinjalizimit t policis italiane, nj ifti korriersh shqiptar iu bllokua nj sasi prej 350 mij eurosh n aeroportin e Guayaquil-it n Ekuador.

Curriculimi i Rexhepit tregon pa dyshim shtyrjen dhe kapacitetin e tij kriminal pr t menaxhuar trafiqe t rndsishme n nivel botror dhe prfshirjen e tij t plot n to, megjith gjendjen e tij si i burgosur, shkruan Prokuroria e Firences.


Perandoria e kokains

Emri:  container-537724_1920-768x512.jpg

Shikime: 60

Madhsia:  32.2 KB
Droga nga Amerika Jugore drejt Europs fshihet n kontejner mallrash

N janar 2017, Dritan Rexhepi n bashkpunim me Montenegro Castillo dhe Diomar organizuan drges droge me kontejner nga porti i Guayaquil n Ekuador n portin Antwerp n Holand, ku 371 kilogram nga ngarkesa i prkisnin trafikantit shqiptar.

Policia italiane, e cila ndrkoh po i prgjonte komunikimet e kriptuara me chatt midis trafikantve, njoftoi autoritetet gjyqsore ekuadoriane pr t tentuar identifikimin e kontejnerit dhe ndalimin e ngarkess s drogs.

Megjith prpjekjet e autoriteteve portuale, kontejneri nuk u identifikua. Konfirmimi pr kontrollet e policis ekuadoriane jepet edhe nga mesazhet e shkmbyera midis Rexhepit dhe Diomar. Ky i fundit, pas nisjes s anijes, i shkruan Rexhepit se megjithse kishte pasur nj risk t lart q droga t zbulohej, tashm malli ishte i sigurt.

Mik, dikush ka informuar pr ngarkesn dhe edhi nj kapiten bir kurve pr t zbarkuar arkat, i shkruan ai Rexhepit me 15 janar 2017. Megjithat, do gj shkoi mir, nuk pan asgj dhe tashm sht nisur, e qetsoi ai m tej.

Dy bashkbiseduesit knaqen me prfundimin me sukses t puns dhe mbi t ardhmen e trafikut t kokains, pasi kjo drgese ishte br pr nj grup t rndsishm trafikantsh shqiptar, me an t t cilve ata synonin t hapnin nj kanal t tyrin drejt Europs.

Shiko mik, n qoftse na ecn mir me ata njerz, nuk do t kesh ku ti fussh parat, m beso, i shkruan Rexhepi.

Metoda e fshehjes s kokains n kontejner nga grupi kriminal i Dritan Rexhepit njihet si sistemi. Ajo prfshinte hapjen e dyshemes s kontejnerit, mbushjen me pako kokaine dhe shkum izoluese t hapsirs boshe, rivendosjen e dyshemes dhe saldimin e saj pr t izoluar ngarkesn e paligjshme. Droga zakonisht rikuperohej pasi kompania importuese e mallit t ligjshm q ngarkohej n kontejner, arrinte n destinacion dhe shkarkohej.

Nj dit m von, Dritan Rexhepi dhe Diomar bjn llogarit. Nga biseda del q Rexhepi e kishte bler kokainn me 4400 USD pr kilogram dhe kostoja totale pr 371 kilogramt e tij ishte 1,63 milion USD, nga t cilat 1.2 milion USD ishin parapaguar.

Sipas bisedave t tjera t prgjuara nga Prokuroria dhe policia italiane, pr sasi m t mdha se 500 kilogram kokain, mimi i nisjes s kokains nga Ekuadori arrinte n 6500 USD me garancin e shtetit dhe 5500 pa garanci.

Pasi arrinte n Europ, mimi me t ciln iu shitej grosistve ishte midis 22 mij eurove dhe 24 mij eurove pr kilogram. Vetm sasia e drguar nga Rexhepi prej 371 kilogramsh n janar 2017, do ti siguronte atij nj shum prej 8 milion eurosh.

Vlersimi i t ardhurave nga trafiku i drogs sht i vshtir, pasi nuk ekzistojn statistika pr ekonomin e nndheshme.

Megjithat, duke vlersuar flukset mesatare t kokains s identifikuar gjat hetimeve, prokurort italian kan br nj vlersim t pjesshm pr grupin e vllezrve Marku dhe pr organizatn e drejtuar nga Dritan Rexhepi n mnyr q t nxirrnin urdhrat e sekuestros preventive pr asetet q dyshohet se kan rrjedhur nga aktiviteti kriminal.

Prsa i prket vllezrve Marku, duke u bazuar nga bllokimi n nj rast n Holand i 1.4 milion eurove q i prkisnin xhiros pr shitjet ditore t drogs, prokurort e Firences vlersojn se ata qarkullonin t paktn 50 kilogram n jav dhe arrinin nj xhiro vjetore prej 70.2 milion eurosh.

N realitet, qarkullimi mund t jet edhe m i madh, pasi n hetim theksohet se kishte dit q i njjti grup shiste deri n 50 kilogram kokain me 27,000 euro/kg.

Duke qen se hetimi ka fotografuar fenomenin kriminal q lidhet me vllezrit Marku nga viti 2014 deri n arrestimin e Gerti Markut n prill 2017, vlersohet se organizata ka qen aktive pr t paktn 3 vjet, thekson Prokuroria e Firences.

Fitimi i prgjithshm q mund t prllogaritet pr kohn kur ekzistenca e grupit kriminal sht monitoruar sht 210 milion euro, shton prokuroria.

Ndrkoh, pr grupin e Rexhepit, prokurort italian vlersojn se ai ka trafikuar t paktn 2368 kilogram kokain n vitin 2016 dhe 3654 kilogram n vitin 2017, me nj mim mesatar shitjeje me shumic prej 23,500 eurosh dhe nj vler totale t ardhurash pr dy vite prej 141 milion eurosh.

Prokurori shqiptar i prshir n operacionin Los Balncos t Europol i tha BIRN se shifra reale e drogs s trafikuara nga Rexhepi mund t jet edhe m e madhe se sasia e indetifikuar nga kolegt e tij italian, por theksoi se n kt biznes ka dhe humbje shum t mdha dhe llogaria duhet t bhet duke pasur parasysh edhe ato.

Sa pr shifrn reale t drogs, kjo besoj se mund t jet m e madhe, duke llogaritur dhe sasit e drogs q autoritet italaline nuk kan mundur t bllokojn dhe dokumentojn, tha magjistrati.

Por n nj biznes t till sigurisht q fitimet jan t mdha, por llogaria duhet t bhet duke pasur parasysh se dhe humbjet financiare jan shum t mdha, prfundoi ai.

Elton Qyno, gazetar i Ora News
BIRN