Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Sa i pasur sht Edi Rama?

  Edhe pse ka qen tashm pjesmarrs n politik pr m shum se 20 vjet, edhe pse ka drejtuar qeverin shqiptare pr plot 8 vjet, shqiptart ende nuk e din se far pasurie ka Edi Rama.

  Skeda e pasuris s deklaruar Edi Rama Kryeministr i Shqipris

  Me pasuri familjare prej 100 milion leksh n fund t vitit 2018, kryeministri Edi Rama rezulton me diferenc negative n nj vit t karriers, pr shkak se burimi financiar i shtpis s tij n Dajt mbetet i paqart.

  Edi Rama sht prej tet vitesh kryeministr i Shqipris dhe krkon nj mandat t tret qeveriss n zgjedhjet parlamentare t 25 prillit.

  Rama ka pasur nj karrier t larmishme prpara prfshirjes n politik. Ai ka qen pedagog i pikturs n Akademin e Arteve, lojtar i ekipit kombtar t basketbollit, publicist si dhe autor i dy librave; Refleksione s bashku me Ardian Klosin dhe Kurbani.

  Prfshirja e Edi Rams n jetn publike dhe politike z fill me lvizjen e viteve 90 q rrzoi regjimin komunist n Shqipri, ku ai ishte nj ndr zrat e spikatur publik. Pas nj largimi disavjear jasht Shqipris, Rama hyri n politik si ministr i Kulturs, Rinis dhe Sporteve n qeverin e kryeministrit Fatos Nano n vitin 1998.

  Rama u zgjodh kryetar i Bashkis s Tirans n vitin 2000 dhe e drejtoi kryeqytetin pr 11 vite radhazi. Ai u zgjodh kryetar i Partis Socialiste n vitin 2005 dhe e drejton at prej 16 vitesh.

  Ky raport u prodhua nga BIRN pas administrimit t deklaratave t pasuris s kryeministrit Edi Rama nga Inspektoriati i Lart i Deklarimit dhe Kontrollit t Pasurive dhe Konfliktit t Interesit, ILDKPKI. Ai ka pr qllim brjen e transparencs mbi pasurit e antarve t Kshillit t Ministrave gjat viteve 2013-2020.

  Skeda grafike e mposhtme paraqet pasurin e deklaruar nga kryeministri Edi Rama nga viti 2003 deri n fund t vitit 2018

  Emri: Screen Shot 2021-02-27 at 2.00.22 PM.jpg

Shikime: 123

Madhsia: 38.4 KB
  Emri: Screen Shot 2021-02-27 at 2.00.34 PM.jpg

Shikime: 117

Madhsia: 32.5 KB
  Emri: Screen Shot 2021-02-27 at 2.00.46 PM.jpg

Shikime: 115

Madhsia: 40.8 KB
  Emri: Screen Shot 2021-02-27 at 2.00.54 PM.jpg

Shikime: 123

Madhsia: 56.1 KB

  Skeda e pasuris familjare t deklaruar nga kryeministri Edi Rama nga viti 2003 deri n fund t vitit 2018.

  N deklaratn e par t dorzuar n ILDKPKI n vitin 2003, Rama deklaron pasuri me vler 6 milion lek dhe deri n fund t vitit 2018, pasuria familjare ka shnuar rritje me 16 her, duke kapur vlern e 100 milion lekve.

  N fund t vitit 2018, pasuria familjare e Z. Rama prbhet nga 73 milion lek pasuri t patundshme, 17.2 milion lek likujditete bankare, huadhnie prej 9.7 milion leksh, automjet me vler 400 mij lek si gjendje cash prej 182 mij leksh.

  T ardhurat familjare pr periudhn deklaruese jan 94.3 milion lek, nga t cilat paga e Z.Rama sht n masn 27% dhe t ardhurat nga puna e bashkshortes 38%. Rreth 16% e t ardhurave kan si burim qirat, 9.5% punn artistike t Z.Rama dhe shitjen e librit Kurban si dhe 8% kan si burim t ardhurat e krijuara nga i biri nga shitja e veprave t artit.

  Prve analizs pr rritjen/uljen e pasuris, strukturn e aseteve dhe t ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin aritmetik/logjik t deklarimeve t subjektit si dhe flamujt e kuq q identifikohen gjat kontrollit. Nga kontrolli aritmetik/logjik pr 14 vite t deklarimit, njra prej deklaratave rezultoi me probleme.

  N periudhn 2003-2018, Edi Rama ka shkputje nga funksioni publik dhe detyrimi ligjor pr t deklaruar pasurin nga korriku 2011 deri n shtator 2013. Pas zgjedhjes si kryeministr, Rama dhe bashkshortja e tij rideklarojn pasurin e plot n tetor 2013, e cila sht shtuar me 44,736,099 lek krahasuar me vitin 2011. Ndrkoh, burimet e deklaruara n rubrikat prkatse jan t pamjaftueshme pr t mbuluar shtesn e aseteve n shumn 29,641,593 lek.

  Shtpia e banimit n komunn Dajt n bashkpronsi me bashkshorten sht deklaruar pr her t par n vitin 2013 me vler 39,607,741 lek dhe prbn zrin kryesor n shtesn e aseteve. Rama deklaron se ka dorzuar n ILDKPKI dokumente shtes si leje ndrtimi dhe dokumente mbshtetse pr burimin e krijimit, t cilat BIRN nuk i disponon, por n rubrikat prkatse t formularit nuk rezulton burimi i krijimit t ksaj pasurie.

  N tetor 2013, subjekti deklaron se ka nj detyrim t pashlyer pr shtpin ndaj shoqris s ndrtimit n shumn 12,056,241 lek n pritje t miratimit t nj kredie bankare. Kredia bankare me vler 80,000 euro sht lvruar m 22 tetor 2013, me afat shlyerje 10 vjet.

  N analizn statistikore t pasuris jan prfshir edhe dy huadhnie t deklaruara nga Linda Rama n vitin 2010, n vlerat 30 mij euro dhe 40 mij euro. Kto hua nuk deklarohet t jen kthyer deri n fund t vitit 2018.

  N vitin 2012, Z.Rama ka br rivlersimin e nj apartamenti banimi parafabrikat 1 + 1, me sip 59 m2, i prfituar nga privatizimi, sipas mimit fiskal n vlern 5,422,000 lek. Apartamenti sht shitur n vitin 2017 n shumn 5,000,000 lek.

  Deklarata e pasuris s vitit 2003

  Deklarata e pasuris s vitit 2004

  Deklarata e pasuris s vitit 2005

  Deklarata e pasuris s vitit 2006

  Deklarata e pasuris s vitit 2007

  Deklarata e pasuris s vitit 2008

  Deklarata e pasuris s vitit 2009

  Deklarata e pasuris s vitit 2010

  Deklarata e pasuris s vitit 2011

  Deklarata Para Fillimit t Detyrs 2013

  Deklarata e pasuris s vitit 2013

  Deklarata e pasuris s vitit 2014

  Deklarata e pasuris s vitit 2015

  Deklarata e pasuris s vitit 2016

  Deklarata e pasuris s vitit 2017

  Deklarata e pasuris s vitit 2018

  BIRN
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-02-2021 m 14:59

Tema t Ngjashme

 1. Gjurm Shqiptare - Sa e pasur sht vrtet Shqipria?
  Nga Akuamarini n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-10-2020, 23:52
 2. Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 13-11-2014, 15:02
 3. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 13-09-2014, 05:45
 4. Kush eshte shqiptari me i pasur ne bote?
  Nga panchovilla n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 15-11-2012, 07:27
 5. Cili nga politikant shqiptar sht m i pasur?
  Nga Manci n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 16:48

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •