Ish-shefi dikur i policis sekrete t Maqedonis s Veriut, Saso Mijalkov, u dnua me 12 vjet burg pr organizimin e prgjimit t paligjshm t mijra njerzve midis vitit 2008 dhe 2015.

Emri:  Saso-Mijalkov-court-by-BIRN-1280x721.jpg

Shikime: 65

Madhsia:  42.7 KB

N nj vendim t shkalls s par, Gjykata Penale e Shkupit t premten e gjeti ish-shefin e policis sekrete, Saso Mijalkov, fajtor pr t tre akuza, lidhje kriminale, shfrytzim posti dhe pr marrje shprblimi pr ndikim t paligjshm, duke e dnuar at me 12 vjet burg.

Vendimi n gjyq, q synonte t prcaktonte prgjegjsin pr afern masive t prgjimit t paligjshm q ishte n zemr t krizs s gjat politike t Maqedonis s Veriut disa vjet m par, vjen gjasht vjet pasi Social Demokratt n at koh n opozit zbuluan pr her t par operacionin n 2015.

Zbulimet e futn vendin n nj kriz t thell politike, e cila prfundoi vetm me rrzimin e ish-kryeministrit Nikola Gruevski dhe partis s tij VMRO DPMNE n mes t 2017.

Gjykata gjithashtu shpalli fajtor edhe 10 t pandehurit e tjer n gjyqin e profilit t lart Target-Fortress. T gjith t dyshuarit ishin ish-zyrtar t lart dhe ish-punonjs policie.

Ish zyrtart e policis sekrete Goran Grujevski dhe Nikola Boskoski u dnuan me 15 vjet burg secili, pasi u shpall fajtor pr shoqri kriminale dhe keqprdorim t detyrs. T dy burrat u gjykuan n munges, megjithat, pasi ata po i fshihen drejtsis n Greqi.

Ish-zyrtari i policis sekrete Toni Jakimovski u dnua me gjasht vjet burg, ndrsa nj tjetr ish-zyrtare e policis sekrete, Nadica Nikoli, u dnua me tre vjet burg pasi u shpall fajtore pr pjesmarrje n grupin kriminal q organizoi dhe kreu prgjimet e paligjshme.

Gjykata gjithashtu dnoi me katr vjet burg ish-ministren e brendshme Gordana Jankuloska e cila u shpall fajtore pr asistim n shkatrrimin e pajisjeve prgjuese t prdorura pr prgjimet e paligjshme gjat 2015.

Sipas akuzave, midis vitit 2008 dhe 2015, kur Gruevski ishte n pushtet, t pandehurit prgjuan n mnyr t paligjshme m shum se 4,200 numra telefonik pa marr urdhra gjykate pr ta br kt.

1,541 telefona t tjer u prgjuan gjithashtu me urdhr t gjykats pr nj periudh kohe, por sipas prokuroris, ata u ndoqn n mnyr t paligjshme si prpara lshimit t urdhrave t gjykats ashtu edhe pasi ato kishin skaduar.

Gjykata ishte padyshim e bindur se prgjimi masiv i paligjshm ishte br duke keqprdorur policin sekrete dhe pajisjet e saj dhe nuk ishte kryer nga ndonj pal e tret ose individ, i tha gjykats nj nga kryetart e trupit gjykues, Vladimir Tufegdzi.

Gjykata tha gjithashtu se ishte e bindur se organizatori i ktij grupi kriminal ishte pikrisht i pandehuri Saso Mijalkov, n nj koh kur ai mbante pushtetin e vrtet, tha Tufegdzi.

Mijalkov mbajti nn kontroll antart e tjer t grupit, garantoi imunitetin e tyre nga ndjekja penale dhe prgatiti motivet e mbikqyrjes s paligjshme t qytetarve duke thn se telefoni i kujt duhej t prgjohej. Ai kishte njohuri pr gjurmimin e numrave n do moment, vazhdoi Tufegdzi.

Kur afera u b publike n vitin 2015, grupi u prpoq t mbulonte gjurmt e tyre dhe shkatrroi n mnyr t paligjshme pajisjet q ata kishin prdorur n mnyr t paligjshme me pretekstin e rrem se ishin t vjetra, dgjoi gjykata.

Gjykata dha dnime me kusht me dy vjet burg pr pes t pandehurit: Vladimir Varelov, Marijan Sumolikovski, Silvana Zlatkova, Vasil Isakovska dhe Valentina Simonovska.

Si nj rrethan lehtsuese pr kta t pandehur, gjykata vuri n dukje se, si punonjs t rangut m t ult n policin sekrete, ata ishin nn presion t jashtzakonshm nga eprort e tyre pr t ndihmuar n krime.

Prgjimet n zemr t krizs politike t Maqedonis s Veriut

M 9 shkurt 2015 kur opozita e athershme dhe tani Social Demokratt n pushtet zbuluan pr her t par skemn masive t prgjimeve t paligjshme, ata akuzuan kryeministrin e athershm Gruevski dhe shefin e policis sekrete Mijalkov pr organizimin e prgjimit t mijra njerzve.

Prgjimet ngritn akuza serioze n lidhje me ndikimin e regjimit t Gruevskit, duke sugjeruar q qeveria ishte e prfshir n emrimin e gjykatsve dhe prokurorve, manipulimin e zgjedhjeve, futjen n kurth t kundrshtarve politik, prgjimin e opozits, biznesmenve, bankierve, avokatve dhe reporterve dhe madje edhe vet ministrave t tij.

Skandali e futi vendin n nj kriz politike pr dy vjet e gjysm q prfundoi n maj 2017 me rnien nga pushteti t Gruevskit dhe partis s tij VMRO DPMNE.

Gjyqi i koduar Target-Fortress nga autoritetet, filloi m 22 dhjetor 2017. Mijalkov dhe dhjet t tjer u vetdeklaruan t pafajshm.

Para fillimit t gjykimit, nj e pandehur tjetr, punonjse e policis sekrete Elena Dzilanova, pranoi fajsin dhe mori nj dnim me kusht.

Nj nga momentet m t rndsishme n gjyq ndodhi m 6 nntor 2018, kur personi q ndihmoi n marrjen e prgjimeve inkriminuese nga policia sekrete nj ish-punonjs i policis sekrete, Gjorgi Lazarevski dshmoi n gjykat.

Lazarevski, s bashku me kolegun e tij Zvonko Kostovski nga Agjencia tashm e shprbr e Siguris dhe Kundrzbulimit, UBK, dhe nj ish-oficer i inteligjencs, Zoran Veruseski, prbnin treshen q ndihmoi n kontrabandimin e prgjimeve inkriminuese nga ndrtesa e policis sekrete. Materiali prfundoi n duart e Social Demokratve.

Lazarevski i tha gjykats se treshja nisi ti merrte provat inkriminuese t prgjimeve t paligjshme n 2010.

Ai prdori DVD pr t nxjerr prgjimet dhe e bri kt deri n vitin 2013, kur u shkarkua. Ai tha se ia dorzoi Verusevskit, i cili ishte afr Social Demokratve dhe q dinte t analizonte si duhet bisedat e regjistruara fshehurazi.

Un e konsideroja Verusevskin nj profesionist i cili nuk ishte antar konvencional i partis. Verushevski dinte si ti prpunonte materialet, ai ishte diskret dhe punoi vetm, tha ai.

Verusevski tha se ai ia dorzoi materialet udhheqsit t Social Demokratve Zoran Zaev, i cili tani sht kryeministr, duke besuar se kjo do t ishte mnyra m e mir pr t zbuluar skemn e paligjshme.

Por ai tha gjithashtu tha se ai beson se ish-shefi i policis sekrete Mijalkov u akuzua gabimisht pr organizimin e operacionit, duke argumentuar se organizatori i vrtet pas prgjimit ishte ish-kryeministri Gruevski, pr shkak t fiksimit t tij pr t qndruar n pushtet.

Megjithat, Gruevski kurr nuk u padit drejtprdrejt pr pretendimet pr prgjimet masive. Ai u largua nga vendi n 2018, duke shmangur nj dnim me burg n nj shtje tjetr. Ai q ather ka shijuar azil politik n Hungari.

Kryeministri aktual Zaev dshmoi n kt shtje n tetor 2019, duke konfirmuar se i kishte marr kasetat nga Verusevski dhe duke thn se ai vendosi ti bnte publike ato, sepse nuk kishte besim te sistemi gjyqsor nn udhheqjen e Gruevskit.

Partia e Zaevit m von ia dorzoi t gjith grupin e prgjimeve Prokuroris Speciale, e cila nisi hetimin fillestar pr kt shtje.

Gjat gjyqit, shum gazetar, biznesmen, politikan dhe individ t tjer t shquar q u prgjuan u shfaqn pr t dshmuar si dshmitar.

N 18 janar t ktij viti, Mijalkov prsriti n gjykat se ai ishte i pafajshm pr t gjitha pikat n aktakuz.

Mijalkov kmbnguli se ai kurr, askujt ose n asnj mnyr, nuk i kishte dhn nj urdhr verbal ose me shkrim pr ndonj veprim n lidhje me mbikqyrjen e ndonj komunikimi.

Gjat gjith gjyqit nuk kemi par nj prov t vetme materiale ose verbale q sugjeron t kundrtn, tha ai.

Mijalkov i qndroi pretendimit t tij gjat gjykimit se prgjimi ishte nj vepr e shrbimeve t fshehta t inteligjencs q nuk ishin pjes e policis sekrete.

Pasi Zaev filloi t m krcnonte n vitin 2015, Ministria e Brendshme ftoi ekspert t lart n kt fush nga nj kompani e njohur e huaj, e cila qe n gjendje t prcaktonte, duke prdorur pajisjet e veta, q koh pas kohe, n vende t ndryshme , kryesisht n qendr t Shkupit, nj autor i panjohur po kryente prgjime t paligjshme dhe regjistronte biseda telefonike, duke prdorur pajisje t lvizshme vendndodhja e t cilave ndryshonte vazhdimisht, tha Mijalkov.

Sinisa Jakov Marusic
BIRN