Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,728
  Postimet n Bllog
  3

  Albanistan: Ura e Drojs n rrezik shembjeje vetm dy vjet pas ndrtimit

  Nj ur e ndrtuar dy vite m par dhe e mburrur pr cilsi nga kryeministri Edi Rama rrezikon t shembet, duke krcnuar me izolim qindra banor.

  Emri: Ura-e-drojes-komenti-i-rames-1.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 60.8 KB

  Ura e Drojs q lidh Kurbinin me Fush Krujn, u inaugurua me buj n shtator 2018, por dy vite e gjysm m pas sht n prag shembjeje.

  Autoriteti Rrugor Shqiptar, ARRSH i tha BIRN se kishte konstatuar n nj inspektim dmtime t konsiderueshme, deri n shkatrrimin e mbrojtjes s shpatulls s Urs nga drejtimi i Tirans.

  ARRSH shpenzoi 12.8 milion lek n vitin 2018 pr projektimin e 8 urave, ku prfshihej edhe ura e Drojes. Ndrtimi i saj u financua sipas Ministris s Infrastrukturs nga kompania e imentos Antea Cement me 1 milion euro, por kmbt nuk mbajtn gjat.

  N nj postim n Facebook n gusht 2018, kryeministri Edi Rama e mburri urn e Drojes dhe n replika me komentues tha se ndonse investimi ishte dhurat nga nj kompani private, puna e mir dhe cilsore ishte prgjegjsi e rolit ky t ministris s tij t Infrastrukturs dhe Energjis.

  Pyetja nuk sht asnjher n kto raste ku u gjetn lekt pr ta br nj vepr publike, po si organizohet e sa cilsore sht puna ndrtuese, shkroi Rama.

  Reshjet e fillimit t ktij viti fajsohen pr dmtimin e kmbve mbajtse. Por banort i than BIRN se kjo tregonte q punimet nuk kishin qen serioze dhe investimi nuk ishte kryer si ishte reklamuar.

  Pr ndrtimin e ksaj ure jan harxhuar 1 milion euro, por si e shikoni kjo ur rrezikon t bjer srish. Me pak fjal, ktu nuk sht shpenzuar as gjysma e parave kan qen planifikuar e ato q po i vuajm pasojat jemi ne banort, pasi po rrezikojm srish izolimin, tha Preng Lala, banor i fshatit Shprdhet.

  Nj tjetr banor thot se kalimi i urs ishte br i frikshm pr ta. Kalimi ktu sht mjaft i frikshm dhe i rrezikshm, pasi ura rrezikon shembjen, tha Maringlen Doi nga Mamurrasi.

  Ai thot se banort ve friks s urs, i friksohen edhe nj izolimi t dyt, pasi ura krijon probleme pr qindra familje nga Kurbini dhe Fush-Kruja.

  Autoriteti Rrugor Shqiptar tha se ishte ngritur nj grup pune dhe situata sht verifikuar n terren dhe pritej prfundimi i analizs pr t prcaktuar shkaqet e dmtimeve.

  Pr prcaktimin e shkaqeve q kan sjell kt gjendje t urs duhet t realizohet nj studim i plot teknik, thuhet n prgjigjen e ARRSH-s, e cila shtoi se sht n pritje t raporteve topografike, gjeologjike dhe hidrologjike t cilat do t zbardhin edhe shkakun e ktyre dmtimeve.

  Elvis Lila, Ora News, Lezh

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,728
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Albanistan: Ura e Drojs n rrezik shembjeje vetm dy vjet pas ndrtimit

  Fillon puna pr rindrtimin e Urs s Drojs

  Emri: DSC_4277-768x513.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 38.5 KB

  Ura e Drojs e cila lidh Mamurrasin me Thumann dhe Fush Krujn do t rindrtohet. Ministri i Infrastrukturs dhe Energjis Damian Gjiknuri pa nga afr fillimin e puns pr rikonstruksionin e urs s shkatrruar gjat prmbytjeve t pak muajve m par.

  “N bashkpunim me kompanin Titan, pra me grupin Antea dhe me Autoritetin Rrugor Shqiptar, ne po bjm t mundur riparimin e ksaj ure dhe kthimin e saj n parametrat q duhet. Ktu do t kemi nj rikonstruksion t plot t t gjith urs, nj investim q do t kap vlern e 1 milion eurove. Nj investim q brenda disa muajsh do t bj t mundur q kjo ur t rikthehet si duhet dhe t jet n ndihm t gjith komunitetit dhe bizneseve t lidhura me kt rrug. Realisht ne jemi duke punuar me shum investitor q projekte t tilla t mund ti zbatojm edhe n pjes t tjera t Shqipris”, u shpreh ministri Gjiknuri.

  Investimi pr rikonstruksionin e urs sht financuar nga kompania Titan n kuadr t programeve sociale pr komunitetet e zons ku ushtron aktivitetin. Ura parashikohet t ndrtohet me gjrsin 10.5 metra; me dy vija kalimi nga 3.5 metra dhe trotuare. Faza e investimit do t realizohet pr nj periudh 3-4 mujore.

  BIRN
  Postuar m: 20/06/2018

Tema t Ngjashme

 1. Gjykata: Vetm 2 vjet burg pr sekretarin pedofil t Koo Kokdhims
  Nga palushi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 179
  Postimi i Fundit: 11-12-2014, 16:21
 2. Gjykata: Vetm dy vjet burg pr vrasje pr djalin e deputetes Luiza Xhuvani
  Nga mesuesi_1 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 190
  Postimi i Fundit: 10-11-2014, 16:01
 3. Albanistan 2011.
  Nga Endri_ n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 25-05-2011, 23:29
 4. 10/10/10.........vetem nje here ne 100 vjet
  Nga prenceedi n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 11-10-2010, 21:58
 5. Prse Evropa mbyllet kundrejt Shqipris? (Albanistan)
  Nga ideus n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 04-01-2007, 18:40

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •