Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,192

  Tri tundimet e jezu krishtit n shkrettir

  TRI TUNDIMET E JEZU KRISHTIT N SHKRETTIR

  Pr ti spjeguar tundimet e Jezu Krishtit i cili jetoi kto dit n shkrettir n tundim q ne mund ta tejkalojm duke u lutur, duke agjruar dhe duke br lmosh. Kto mendime mund t na ndihmojn q t kuptojm m n thellsi kuptimin e Krezhmve.

  Mbi t gjitha shkrettira, aty ku Jezu Krishti trheqt, sht vendi i qetsis, i varfris, aty njeriu sht i kufizuar nga mbshtetjet materiale dhe gjendet pran pyetjeve thelbsore t ekzistencs, dhe kshtu sht i shtyr t shkoj n esenciale dhe pikrisht pr kt i sht m leht ta takoj Zotin.
  Por, shkrettira sht edhe vendi i vdekjes, sepse aty ku nuk ka uj nuk ka as jet, dhe sht vendi i vetmis, n t ciln njeriu ndjen tundimin n mnyr m t dukshme.
  Jezu Krishti shkon n shkrettir, dhe aty ai pson tundimin q ta lej jetn e treguar nga Zoti pr t ndjekur rrug t tjera m t lehta dhe m botrore.
  Dhe kshtu Ai ngarkohet nga tundimet tona, ai bart mbi Vete ligshtit tona, pr ta fituar djallin dhe t hapet kah Zoti, pra, ecja e kthimit ton t vazhdueshm.

 2. #2
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,192

  Pr: Tri tundimet e jezu krishtit n shkrettir

  TUNDIMI I PAR

  T reflektojm apo t mendojm mbi tundimet q Krishti ishte i kapluar n shkrettir, sht nj ftes pr secilin nga ne q t prgjigjemi me nj pyetje thelbsore: ka sht me t vrtet me rndsi n jetn time? N tundimin e par, djalli propozin Krishtit t shndrroj nj gur n buk q ta shuaj urin. Jezusi me forc i prgjigjet q njeriu jeton edhe nga buka, por jo vetm nga buka: pa prgjigje t uris pr drejtsi, pr uri pr Zotin, njeriu nuk mund t shptohet!.

 3. #3
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,192

  Pr: Tri tundimet e jezu krishtit n shkrettir

  TUNDIMI I DYT

  N tundimin e dyt, djalli propozin Jezu Krishtit rrugn e pushtetit: e shpien n lartsi n mal dhe i ofron zotrimin e bots; por nuk sht kjo rruga e Zotit: Jezu Krishti e ka t art shum mir q nuk sht pushteti i ksaj bote ajo e cila e shpton botn, por pushteti i Kryqit, i Pervujtris, i Dashuris.

 4. #4
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,192

  Pr: Tri tundimet e jezu krishtit n shkrettir

  TUNDIMI I TRET

  N tundimin e tret, djalli propozon Krishtit q t hudht nga maja e Tempullit te Jeruzalemit dhe le t shptohet nga Zoti nprmjet Engjjve t vet, q t bj diqka senzacionale q ta ven n prov Zotin; por prgjigja sht ajo e Zotit, q vet Zoti nuk sht nj gj q ne mund ti vejm kushte: Zoti sht gjithka!

  Pra, nuk ka Pashk pa Krezhme!


  Nj pyetje: A sht Zoti, zotria i jets time, apo jam un i vetvets?

  Prgjigja: Cili pra sht thelbi i tri tundimeve t cilat tundohet Jezu Krishti? Pra, sht propozimi i strumentalizimit t Zotit, t prdort sipas intereseve personale, pr lavdi personale dhe pr suksese personale. Pra, t vhet vetvetja para Zotit. Pra, duhet t mundim tundimet e t jemi ata q e vejn Zotin n vend t par gjithmon. E tr kjo, na krkon shpres, fe dhe dashuri..

  Thirrje: Kisha n thrret t gjithve t agjrojm nga ushqimet dhe nga pijet (in memoriam t Krishtit), t marrim pjes n Udhn e Kryqit t jets ton t pendohemi t rrefehemi t kthehemi, sa nuk sht von.

Tema t Ngjashme

 1. T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!
  Nga marcus1 n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 22-12-2009, 02:36
 2. Komente pr: T Prjetosh Thellsit e Jezu Krishtit!
  Nga marcus1 n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 14-11-2009, 09:12
 3. Lutja e Jezu Krishtit
  Nga Himitsu n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-09-2009, 03:09
 4. Njerzorja e Jezu Krishtit (Isau a.s.)
  Nga Senadi_ul n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2006, 17:06
 5. Si vazhdon historia e Jezu Krishtit?
  Nga pyetesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 19-07-2006, 12:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •