Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,144

  Porfiri i Beogradit, Patriarku i ri i Serbise

  Pas jete nderrimit te te ndjerit Irineu, zgjidhet Patriarku i ri i Serbise, Porfiri

  http://www.spc.rs/files/u5/2014/8/pa..._porfirije.jpg
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 19-02-2021 mė 17:35
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,144

  Pėr: PORFIRI I BEOGRADIT Patriarku i ri i Serbise.

  U zgjodh me 18 shkurt Patriku i ri i Serbise, Mitropoliti i Zagrebit Fortlumturia e Tij Porfirij.
  Me nje jete te kaluar midis sherbimit pastoral, pjesemarrjes ne organizata humanitare dhe nje jete akademike si profesor teologjie, ishte njeri nga tre emrat te cilet u vendosen ne zarf, brenda Ungjillit te Shenjte.
  I diplomuar ne teologji nga Universiteti i Beogradit ne 1986, me pas vazhdoi studimet pas universitare ne Athine. Ne 2004 mbron tezen e Doktoratures po ne Universitetin Kapodistrian te Athines.
  Me pas vazhdoi si Fakultetin e Teologjise Orthodhokse. Flet Greqisht, Anglisht, Gjermanisht dhe Rusisht.
  Ne vitin 2014 u fronezua si Mitropolit i Zagrebit dhe Lubljanes. Atje u be nje ure lidhese midis dy popujve kroate dhe serbe, duke marre pjese ne organizata te ndryshme Humanitare.
  Me 19 shkurt u fronezua si Patriku i 46te i Kishes Serbe.
  AXIOS!
  Duaje te afermin tend si veten

Tema tė Ngjashme

 1. Patriarku i Moskes ne Shqiperi
  Nga ilia spiro nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 09-05-2018, 16:36
 2. Patriarku Latin i Jerusalemit....
  Nga Mexhid Yvejsi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 04:34
 3. Zgjidhet patriarku i ri i Bullgarise
  Nga Archon nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-02-2013, 13:32
 4. Shqiptarėt e Beogradit mes Serbisė dhe Kosovės
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 22-08-2010, 19:28
 5. Papa, Patriarku Dhe Kosova
  Nga Mexhid Yvejsi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-01-2010, 06:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •