Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,619
  Postimet n Bllog
  2

  Ndoshta do humb vota, por Rama pr largimet nga Shqipria: Nuk sht fundi i bots, shqiptart i

  Emri: Rama-5-767x450.jpg

Shikime: 121

Madhsia: 23.1 KB

  I ndodhur n Vlor, n nj bashkbisedim me qytetart atje, ku prezantoi edhe projektet e reja pr qytetin, kryeministri Edi Rama iu prgjigj akuzave opozitare pr largimet nga Shqipria.


  Rama i cilsoi skandaloze akuzat, duke thn se shqiptart kan lvizur gjithmon n histori, vese n kohn kur i mbajti t mbyllur si n kafaz Enver Hoxha. Ikjet pr t nuk jan fund i bots, pasi gjra t tilla ndodhin n t gjitha vendet n tranzicion, ku njerzit jan t lir t jetojn e punojn ku duan.

  Ndoshta humb vota, por e vrteta sht q jetojm n nj faz historike ku trendi i largimit t njerzve nga vendi sht negativ, m shum ikin se vijn. Ky nuk sht vetm fenomen shqiptar, por i gjith vendeve q kan dal nga tranzicioni. Shqiptart skan dal ve kur i mbylli Enveri n kafaz dhe i bri gardelina q duhet t kndonin kngt e partis. N t kaluarn shqiptart kan qn popull q kan lvizur gjithmon. Un kurr nuk mund ti them nj 20 vjeari q thot dua ta provoj veten se nuk pres dot as nj mandat tjetr as 2 pr t m br ktu gjrat q kam dshir, por e dua sot dhe do shkoj ta marr atje.

  Sot jetojm n nj koh tjetr. Skandaloze ktu sht propaganda q bhet se ikn 500 mij vet kur erdhi Rama. Kto jan menduri. Mos harrojm q ka shum shqiptar q jan kthyer n kto periudha. Vajtja jasht sht eksperienc, shkmbim kulturash, Nuk sht fundi i bots. Trendi hisotik do kthehet, por kt nuk e vendos dot un. Po ata q lvizin nga Kroacia, Bullgaria e Rumania? Nuk i regjistron kund njeri si azilant se ata lvizin n nj treg t prbashkt.

  N 2019 ka pasur 100 mij kroat t regjistruar pr pun n Gjermani. shtja sht m komplekse. ne skemi shkop magjik, se bjm dot t atill q t rinjt shqiptar t gjejn sot ktu at q krkojn dhe shpesh e gjejn apo jo. Por ssht kollaj dhe atje n Gjermani e Itali, rndsi ka q jemi n drejtimin e duhur. Gjermania e Italia nuk jan ndrtuar pr 7 vjet.,
  - tha Rama./ballkanweb

 2. #2
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,619
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Ndoshta do humb vota, por Rama pr largimet nga Shqipria: Nuk sht fundi i bots, shqiptar

  N vitin 2016, sipas nj statistike, ishin rreth 47% shqiptar t emigruar gjat kohs, duke filluar nga viti 1990.
  Tani, e kalojn shifrn prej 50% me siguri, t mos themi m tepr.
  Tani, pa na thuaj zotrote, q na paraqitesh si koka e Zeusit, pr t mbrojtur kauzn 30 vjeare, m t ndyr t historis? Cili komb n bot, nga qefi, sipas teje, ka emigruar mbi 50% ? I cili, ashtu, pa u menduar gjat, ka ln vendlindjen, q pr do njeri n bot, sht e shenjt! Se bie fjala, edhe zotrone bre nj xhiro andej nga Franca ca koh. Duhet t t kujtohet, se me at punn duke pastruar kopshtet e Franczve, nuk t dilnin t blinje brisqe pr tu rruar. T kujtohet, q kur t mori Fatos Nano, nuk t njihnin m t afrmit, nga lezeti q i kishe nxjerr emigracionit. Apo nuk sht kshtu? T paktn kt ka pohuar Fatosi.
  Pra, i dashur, timonier, apo i zoti i tepsis, a mund ta imagjinosh sa t leht e kan pasur, ata bij e bija nnash, t cilt lan vendin, shtpin, familjen (bab, nn, motr, vllezr, t afrt, shok , miq.), dhe ikn, pr t ngritur nj jet t re, n nj vend t panjohur? N nj vend q se kishin iden far i priste, q nuk njihnin gjuhn, zakonet, traditat, t papriturat etj?
  E prse?
  Pr qefin e fytyrave dhe zemrave tuaja prej prbinshash, q nuk pyesni prve vetes dhe familieve tuaja.
  E kjo, nuk ka arritur, q kjo rrjedhje t pushoj. N mandatin tnd t tret, q vetm pr shqiptart nuk sht, ashtu si pretendini ju, rrjedhja do vazhdoj m me shpejtsi.
  Dhe, do t shkoj deri aty, q nnshtetasi i vetm q do t t ngelet, do jet vetm Zaho.
  Por, ruaje edhe at, q edhe ai t mos t t ik.
  Dhe kini goj t hapni pr premtime, gjra q edhe ju vet nuk i besoni! Dhe shpresoni tju besoj populli?
  Klas politike gjarprinjsh, keni ngulur dhmbt helmues, n thembrn e popullit, qe po jep shpirt!
  Tju vij turp t gjithve, e t keni frik nga ai Lart q sheh veprimet tuaja t turpshme!
  Brez pa besim e t pa Perndishm!

 3. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  Kryeplaku (20-02-2021)

 4. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,124

  Pr: Ndoshta do humb vota, por Rama pr largimet nga Shqipria: Nuk sht fundi i bots, shqiptar

  Njerezit kerkojne nje jete me te mire, prandaj largohen kaq shume. Kjo sepse kerkesat rriten. Nuk kenaqet me njeri me ato qe kenaqeshim para 10 vjeteve dhe kjo tregon progres te shoqerise dhe sensibilizim te njerezve. Nje nga pikat e luftes per demokraci pikerisht kjo ishte. E drejta per te levizur.
  Dhe shpesh politika nuk arrin dot t`i plotesoje shpejt te gjitha kerkesat ne rritje te njerezve, megjithese eshte bere shume. Kjo nuk tregon dobesi te qeverisjes, perkundrazi. Progresi shoqeror nxit per nje qeverisje akoma me te mire dhe plotesim sa te jete e mundur me shume te kerkesave dhe rritjes ne teresi te mireqenjes se njerezve. S`eshte aspak e vertete se rritja e emigracionit tregon dobesi te qeverisjes, por tregon se njerezit pelqejne nje jete me te mire, shpejt, qofte kjo edhe ne Suedi.
  Mos degjoni kukuvajkat, qe gjithmone shohin zi e me zi. Ketu une shoh vetem lufte politike dhe asgje tjeter.
  Edi dhe PS e vetmja force politike e afte te coje Shqiperine ne Evrope.Kjo, sepse ka qytetarine ne baze te saj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 19-02-2021 m 12:25
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #4
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166

  Pr: Ndoshta do humb vota, por Rama pr largimet nga Shqipria: Nuk sht fundi i bots, shqiptar

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Njerezit kerkojne nje jete me te mire, prandaj largohen kaq shume. Kjo sepse kerkesat rriten. Nuk kenaqet me njeri me ato qe kenaqeshim para 10 vjeteve dhe kjo tregon progres te shoqerise dhe sensibilizim te njerezve. Nje nga pikat e luftes per demokraci pikerisht kjo ishte. E drejta per te levizur.
  Dhe shpesh politika nuk arrin dot t`i plotesoje shpejt te gjitha kerkesat ne rritje te njerezve, megjithese eshte bere shume. Kjo nuk tregon dobesi te qeverisjes, perkundrazi. Progresi shoqeror nxit per nje qeverisje akoma me te mire dhe plotesim sa te jete e mundur me shume te kerkesave dhe rritjes ne teresi te mireqenjes se njerezve. S`eshte aspak e vertete se rritja e emigracionit tregon dobesi te qeverisjes, por tregon se njerezit pelqejne nje jete me te mire, shpejt, qofte kjo edhe ne Suedi.
  Mos degjoni kukuvajkat, qe gjithmone shohin zi e me zi. Ketu une shoh vetem lufte politike dhe asgje tjeter.
  Edi dhe PS e vetmja force politike e afte te coje Shqiperine ne Evrope.Kjo, sepse ka qytetarine ne baze te saj.
  Paske filluar drogen edhe ti?

  Kemi largimin me te madh ne Evrope. I gjen statistisikat ne: https://www.iom.int/

  Jo qe nuk ka komb evropian te emigroje kaq shume sa shqiptaret, por ne ua kemi kaluar shume vendeve te Afrikes per emigrim masiv. Shifrat tona i afrohen Sirise, Afganistanit dhe Irakut.... ndonese nuk kemi bere asnje lufte me askend.

  Behet fjale per deshtim total te moralit, arsimit dhe shtetit shqiptar. Shpjegim tjeter nuk ka.

 6. Anetart m posht kan falenderuar Kryeplaku pr postimin:

  Neteorm (20-02-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Fundi i Botes!?
  Nga Xhemis n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 23-01-2013, 12:12
 2. Fundi i botes 2012 eshte nje genjeshter
  Nga bluetone n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2011, 09:30
 3. Fundi i PDK? PDK humb zgjedhjet n Rahovec
  Nga veli44 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 137
  Postimi i Fundit: 19-12-2010, 09:42
 4. ESHTE MARREZI/2012 s'sht fundi i bots
  Nga muskulozi n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-11-2009, 13:26
 5. A eshte i afert fundi i botes?
  Nga Pasiqe n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 14:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •