Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Si po i shkatrrojn rrjetet sociale fmijt adoleshent? Shembulli i rradhs

  M krkoi seks, spranova, debati q nisi n Tik Tok dhe prfundoi n polici

  Emri: Seksii-2-600x360.jpg

Shikime: 646

Madhsia: 25.8 KB

  Dy nna kan hyr n komunikim me njra-tjetrn, pasi fmijt e tyre q ishin njohur n jetn virtuale u kthyen n nj stres familjar.

  Burimet bjn me dije se nna e vajzs, nj nxnse e moshs 15 vje krkoi ndihm nga e ma e djalit 23 vje, pasi pa q e bija qante dhe ishte nn ankth.

  Ky hall kishte nisur nga snapchat, nj adres q ishte marr nga i riu dhe nuk i kthehej m adoleshentes. shtja u hetua si krim kibernetik nga Policia e Shtetit, q verifikoi identitetin e djalit me inicialet H. F dhe q msohet se sht shqiptar i Maqedonis s Veriut.

  Policia pranon se 15-vjearja E. nisi komunikimin n snapchat dhe m pas ata t dy u zhvendosn n bisedime n instagram. Dyshohet se pas znkave H. F. e kanosi 15-vjearen si kan vepruar edhe t tjer n raste t tilla. Do t degjeneroj, fotot private q ke n snap do tua drgoj t njohurve, i shkruan mes t tjerash 24-vjeari q sakaq hapi instagram me emrin e adoleshentes dhe m pas u shkroi shokve t klass.

  E ma q ka vrejtur shprqendrim tek 15-vjearja ka insistuar pr t kuptuar far po ndodhte dhe kur ka marr prgjigje i shkroi 24-vjearit duke i krkuar mos tia ngacmonte vajzn e saj dhe shoqet. N nj ast i riu agravohet m tej dhe krcnon 15-vjearen: le t shkoj n burg paralajmron ai. E bindur se 23-vjeari ishte i vendosur pr far po bnte, e ma siguron numrin e nns s djalit dhe nis bisedimet me t, shpjegon policia.

  N nj nga prgjigjet gruaja tjetr i shkruan: nuk e paskam njohur fmijn tim, nuk ka shanse ti bj ai kto gjra. Mbas disa orsh gruaja rishkruan: denoncoje se nuk kam far t bj!

  N nj situat pa zgjidhje, kur 23-vjeari njkohsisht vazhdonte t njjtn sjellje prndjekse, e ma e vajzs komunikon edhe me motrn e H. F.

  Vajza i prgjigjet: Nuk e di q im vlla merret me kto gjra, fola me vllain dhe maman dhe ai u acarua. Na tha ju e keni m t leht t besoni ato t dyja se sa mua dhe doli nga shtpia.

  Negociatat me familjen kan zgjatur disa jav tregon policia, ndrsa djali pretendonte gjat bisedave se 15-vjearja ia kishte falur vet adresn e snapchat n form besimi. I riu pretendonte se nj numr i panjohur i ka shkruar mu harxhua telefoni m merr. Madje edhe e ma e djalit m pas ka akuzuar n rrjetet virtuale 15-vjearen. Ishte gusht kur nj numr telefoni m mori, krkoi t fliste me tim bir dhe pastaj m tha ti je vjehrra ime, mu prezantua si E.

  N kt mnyr t dyja familjet kan hyr n sherr virtual, ku secila nga palt ka mbrojtur fmijn e tij.

  E ma e vajzs shprehet n polici di q vajza ime E. nuk e ka takuar asnjher H. F. Nuk ka mundsi q t ket telefonuar nnn e tij dhe ti ket thn vjehrr. Por 23-vjeari kundrshton n bisedat e mtejshme. Ajo n bri follow tek adresa e instagramit, i shkroi shoqes sime: shif sa i mir ky uni. Ajo ka nj telefon iphone q e mban t fsheht nga prindrit dhe me t m drgonte foto provokative. Kurse un i drgoja video nga youtube pr t qeshur.

  I riu i shkruan nns s 15-vjeares se e bija krkoi marrdhnie me t, dhe ngaq ai nuk pranoi ajo u mrzit dhe nisi hakmarrjen. N fillim e mbaja kt adres, por nuk shkruaja, pasi i kapa E. adresn e snapchatit tek galeria ruajta fotografit dhe m tej i ndryshova passwordin. Ajo m tha q ishte 18.

  Policia ka administruar t gjitha bisedat e dy familjeve ku i riu e kshillon nnn shiko gocn se nuk e ke n rregull, kurse 15-vjearja ndrhyn dhe e akuzon m kthe snap chat. Policia pas kqyrjeve sqaron se adresa snapchat u mbyll pas raportimeve t familjes dhe shoqeve t vajzs e cila n shqetsim e sipr preu damart.

  E mora vesh q preu damart dhe dua q t m lr t qet shkruan 23-vjeari, sipas t cilit e ma duhej t kujdesej dhe mos ta lejonte n rrjetet sociale.

  Sidoqoft, policia ka nisur hetimet pr prndjekje dhe pr kt arsye ka administruar muaj t tr bisedime mes dy familjeve q kan folur n Whats App, Facebook dhe Instagram.

  Gazeta Express

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,158
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Si po i shkatrrojn rrjetet sociale fmijt adoleshent? Shembulli i rradhs

  Di te them qe nese ti nuk do vertet, akush nuk mund te te beje keq sidomos nga interneti, po ketyre u pelqejne perversitetet e kur shikojne qe kalojne limititet aty mendojne se cfare kane bere...

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Si po i shkatrrojn rrjetet sociale fmijt adoleshent? Shembulli i rradhs

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Di te them qe nese ti nuk do vertet, akush nuk mund te te beje keq sidomos nga interneti, po ketyre u pelqejne perversitetet e kur shikojne qe kalojne limititet aty mendojne se cfare kane bere...
  Ke qen ndonjher adoleshent vet ti Neteorm?

  Nuk sht e drejt t bsh me faj fmijt adoleshent q konsiderohen fmij t vegjl e jo t rritur. Barrn m t madhe t fajit n t tilla raste e kan vet prindrit e varfr, q fal presionit t fmijs dhe shoqris s asaj fmije, i lejojn fmijt t futen n Internet e rrjetet sociale pa i kontrolluar dhe monitoruar. Prindi sht prgjegjs pr at fmij derisa t arrij moshn madhore t paktn 18 vje, sipas ligjit.

  Shoqria mbart edhe ajo fajin e saj, q i lejon kto rrjete sociale t funksionojn pa i monitoruar, kontrolluar punn e tyre. Shteti ka kontroll t rrept pr impiantin e filtrimit t ujit q ajo fmij pi. Pr ushqimin q ajo fmij fut n goj. Pr at far ajo fmij shikon n ekranin e televizionit, por jo kur vjen fjala tek ekrani i Internetit, dhe ca m keq, ekrani i celularit q fmijt q adoleshent nuk e ndajn nga dora. Esht me t vrtet e nevojshme pr nj adoleshent t ket telefon me Internet ku mund t bjn far t doj?

  Esht e vshtir t rritesh si adoleshent n botn e sotme. Por sht akoma m keq t jesh prind i ktyre fmijve adoleshent. Prindrit ndihen t pafuqishm q t'iu vin n ndihm fmijve t tyre. Gjith sistemi dhe gjith bota sht duke br komplot kundr tyre dhe familjes s tyre.

  Albo

 4. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,158
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Si po i shkatrrojn rrjetet sociale fmijt adoleshent? Shembulli i rradhs

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ke qen ndonjher adoleshent vet ti Neteorm?
  Shteti ka kontroll t rrept pr impiantin e filtrimit t ujit q ajo fmij pi. Pr ushqimin q ajo fmij fut n goj. Pr at far ajo fmij shikon n ekranin e televizionit, por jo kur vjen fjala tek ekrani i Internetit, dhe ca m keq, ekrani i celularit q fmijt q adoleshent nuk e ndajn nga dora. Esht me t vrtet e nevojshme pr nj adoleshent t ket telefon me Internet ku mund t bjn far t doj?

  Esht e vshtir t rritesh si adoleshent n botn e sotme. Por sht akoma m keq t jesh prind i ktyre fmijve adoleshent. Prindrit ndihen t pafuqishm q t'iu vin n ndihm fmijve t tyre. Gjith sistemi dhe gjith bota sht duke br komplot kundr tyre dhe familjes s tyre.

  Albo
  Doja te ndalesha pak te kjo pjesa pasi shteti "sistemi" po kontrollon cdo gje qe ne bejme madje edhe ajo qe quajme ne liri prap eshte ne dore te sistemit.

  Dhe une kam qene gjithmone kundra kesaj pjese, pra cdo gje qe ti meson e zhvillohesh me qellim ti sherbesh sistemit sepse askujt nuk i intereson te jesh kunder.

  Ps. Sa i perket femijerise time ka qene e veshtire pasi kam harritur kohet pa internet dhe varferine nga fshati ne qytet kshuqe keto budallalleqet qe lexojme sot, mua me vjen te qesh sesa ato qe kemi kaluar ne..

Tema t Ngjashme

 1. Si po na e shkatrrojn jetn Rrjetet Sociale?
  Nga prizrenasi_30 n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-03-2021, 06:24
 2. Rrjetet sociale
  Nga Hermosa n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-10-2016, 02:16
 3. Interneti, fmijt t ekspozuar n rrjetet sociale !
  Nga Wordless n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-04-2014, 23:24
 4. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-01-2014, 13:44
 5. Rrjetet sociale!
  Nga peyoni n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-04-2012, 10:56

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •