Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,443
  Postimet n Bllog
  3

  8 shkurt 1991 - Gazeta e par opozitare botohet n Berat me titullin "Ideja Kombtare"

  Doli m 8 shkurt 1991 dhe u censurua menjher nga qeveria e arani, 30-vjetori i gazets s par opozitare n Berat q u botua vetm nj her

  Emri: gazeta-Berat-1.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 60.7 KB

  U mbushn plot 30-vjet nga themelimi i gazets s par opozitare n Berat, q u censurua menjher n ato vite nga qeveria komuniste. M 8 shkurt 1991,n Berat u botua gazeta “IDEJA KOMBTARE”, si botim i degs lokale t Partis Demokratike. Kjo ishte gazeta e dyt opozitare n vend, pas gazets Rilindja Demokratike q doli n treg n 5 Janar 1991.

  Kjo gazet u hodh n treg nga emra t njohur si: Xhovan Shyti,Valentin Veizi, Xhevair Lleshi, Pllumb Nako, Simon Vrusho, Llambi Gjikuli, Dhimitr Llazi e Piro Leka.

  Gazeta “Ideja Kombtare” ishte e para gazet e fjals s lir n qytetin e Beratit pas viti 1944, ku shpalosej jo vetm strategjia e liris e demokracis por nderoheshin edhe traditat e qytetit. Demokratt beratas menduan q gazets se tyre ti vendosnin t njjtin emr t cilin Islam Vrioni i vendosi kndit t botimeve t tij mbi fjaln e lir n vitet ’20.

  Gazeta “Ideja Kombtare” ishte projektuar pr t qen e prjavshme. Sapo doli n qarkullim numri i saj i par q ishte me format dika m i madh se “A-4” i sotm, t 2500 kopjet u shprndan brenda nj koh rekord. Kjo bri q qeveria komuniste, e kryesuar prej Adil aranit, nprmjet nj urdhri shkresor lshuar prej Ministris s Drejtsis, ta censuronte gazetn, duke mos e lejuar t dilte m tej, me pretekstin se ende nuk kishte nj ligj pr nxjerrjen e gazets dhe botuesit duhet t prisnin derisa ky ligj t dilte.

  Emri: gazeta-Berat-2.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 61.8 KB

  Emri: gazeta-Berat-3.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 61.5 KB

  Emri: gazeta-Berat-1.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 60.7 KB

  Balkanweb

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  SERAFIM DILO (16-02-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Botohet "Meshari" i Gjon Buzukut
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-04-2013, 23:40
 2. Libri "The Shack" tashme ne shqip nen titullin "Streha"
  Nga Matrix n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-06-2010, 04:21
 3. Botohet "E drejta kushtetuese ne RM" nga prof Mersim Maksuti
  Nga babadimri n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-02-2010, 07:29
 4. A bie ndesh ideja e "zotit" me lirin?
  Nga armandovranari n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 04-11-2009, 16:37
 5. "GAZETA E ATHINES" ne internet gazeta shqiptare e emigranteve ne Greqi
  Nga ILLYRIA-ARBERIA n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-05-2002, 20:13

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •