Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  Sa persona kan dal deri m tani n zgjedhje?


  Emri: vota-zgjedhje-kqz-600x347.jpg

Shikime: 100

Madhsia: 18.6 KB

  Sipas KQZ-s mbi 480 mij persona kan dal n votime deri n ora 15:00, raporton Gazeta Express.

  Kjo sht br e ditur n faqen zyrtare t KQZ-s.

  Sipas Komisionit t Zgjedhjeve, n votime kan dal deri n mes t dits saktsisht 480 mij e 889 persona.

  Kjo i bie 32,25% e votuesve n nivel t Kosovs.

  Emri: Capture-80.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 19.8 KB
  GazetaExpress
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  “Procesi i votimit sht duke vijuar normalisht. Nuk ka raportime pr incidente t cilat mund t dmtojn integritetin e dits s zgjedhjeve. Deri n ora 11:00 kan votuar 8,30 pr qind e votuesve apo 145 mij e 650 votues nga 1 milion 794 mij e 862 votues. Deri n t njjtn koh n zgjedhjet e parakohshme parlamentare t vitit 2019 kishin votuar 9,64 pr qind apo 174 mij e 669 votues nga 1 milion e 937 mij e 868 votues sa kan qen at koh”, ka thn Daka.

  Numri i votuesve live

  GazetaExpress

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  Hera e par q KQZ monitoron procesin zgjedhor n t gjith Kosovn, gazetari i “News24”: Deri m tani asnj incident

  Sot mbahen zgjedhjet e katrta n Kosov pr krijimin e qeveris s re. Gazetari Osman Stafa n nj lidhje direkte pr ‘News24’ nga Prishtina, deklaroi se deri m tani nuk raportohet asnj incident.

  Sipas Stafs kjo sht hera e par q KQZ-ja merret me organizmin dhe monitorimin e t gjith territorit t Kosovs.

  Pasi m hert ka qen vendim i OSBE/ ODHIR q t merrej me Mitrovicn, pr shkak t pranis s madhe t serbve. Kujtojm se q prej 2014 e deri n 2021 kto jan t katrtat zgjedhje, ndrsa qeveria sht ngritur prmes koalicionit.  Balkanweb

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  Numrohet shumica e votave n Kosov, kryeson Lvizja Vetvendosje. Ndjekin PDK dhe LDK

  KOSOVA

  Tashm n Kosov jan numruar mbi 617 mij vota tashm. Vetvendosje po prin e para me 48.03% t votave. Ndrkoh e dyta sht PDK me 17.55% t votave dhe e treta vjen LDK me 13.32% t votave, shkruan Express.

  Aktualisht AAK ka 7.5% t votave. Kujtojm se n zgjedhjet e fundit AAK kishte dal 11.5%. Nisma aktualisht ka 2.76% t votave, pamjaftueshm pr ta kaluar pragun.

  Kto zgjedhje jan t parakohshme n Kosov, pasi Gjykata Kushtetuese rrzoi qeverin Hoti n dhjetor. Edhe vitin e kaluar Vetvendosje ishte n qeveri pr vetm disa muaj pasi koalicioni me LDK u prish. Tashm Vetvendosje synon q ta marr e vetme qeverin teksa n paktin parazgjedhor sht ln q kryeministr t jet Albin Kurti e Presidente Vjosa Osmani.

  Emri: Screenshot_4-18.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 40.9 KB

  (BalkanWeb)
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  Hoxhaj: PDK-ja nuk do t jet pjes e qeveris me Lvizjen Vetvendosje

  Ushtruesi i detyrs s kryetarit t Partis Demokratike t Kosovs, Enver Hoxhaj, njhersh edhe kandidati i ksaj partie pr kryeministr, uroi Lvizjen Vetvendosje pr fitoren dhe bri t ditur se partia e tij, nuk do t jet pjes e qeveris.

  “PDK-ja nuk do t jet pjes e qeveris me Lvizjen Vetvendosje, pasi kemi dallime t mdha n orientimet tona politike dhe nuk bjm kompromis me vlerat mbi t cilat sht ndrtuar dhe n t cilat qndron PDK-ja. Kosova ka nevoj pr stabilitet dhe ne zotohemi q do t jemi faktor i stabilitetit si parti n opozit ”, u shprej Hoxhaj gjat nj konference pr mediat.

  Balkanweb

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  VIDEO/ Kng dhe valle, simpatizantt e Vetvendosjes fillojn festn mes acarit n Prishtin

  KOSOVA

  Simpatizantt e Vetvendosjes nuk presin m dhe kan filluar festn e parakohshme diktuar dhe nga rezultatet e para.

  Vetvendosje rezulton fituese deri tani e zgjedhjeve t parakohshme, dhe simpatizantt kan filluar festn duke sfiduar edhe temperaturat e ulta bashk me pandemin n Prishtin.

  N pamjet e siguruara nga gazetarja e News24, Marsela Karapano duket se simpatizantt ia kan marr kngs dhe valles.  (BalkanWeb)

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  “Vetvendosje fitoi zgjedhjet n Kosov”, DW: Dy partit tradicionale PDK dhe LDK vijn m pas…

  Emri: Kurti1.jpg

Shikime: 59

Madhsia: 21.6 KB

  N Kosov u zhvillua nj proces zgjedhor i qet, pa asnj incident dhe n nj mot t ftoht dhe me masa t rrepta kundr pandemis Covid-19. Zgjedhjet e jashtzakonshme parlamentare u mbajtn pr 120 vende sa numron parlamenti i Kosovs. 20 vende jan t rezervuara pr partit e pakicave 10 nga to pr serbt e Kosovs. 888 qendrat e votimit ishin t hapura n t gjith territorin e Kosovs q nga ora 7:00 e mngjesit deri n orn 19:00 t mbrmjes kur edhe u mbylln. Sipas Komisionit Qendror t Zgjedhjeve, pjesmarrja n votime ishte 46.90 % pak m e madhe sesa n zgjedhjet e vitit 2019. Kryetarja e KQZ Valdete Daka tha se i gjitho procesi ka kaluar jashtzakonisht mir, pavarsisht sfidave t shumta.

  Pjesmarrje m e lart n votime u regjistrua n komunat veriore t banuara me shumic serbe, ku thuhet se dalja n votime ishte mbi 60%.

  Pr shkak t pandemis m shum se 140 ekipe mobile t KQZ-s, kan vizituar shum familje kosovare, duke iu ofruar mundsin q t votojn edhe personave t prekur me COVID-19, q jan t izoluar n shtpit e tyre.

  Fitore e bindshme e LVV

  Me t prfunduar orari zyrtar i mbylljes s qendrave t votimit, shum institute dhe organizata joqeveritare publikuan sondazhe, apo exit pooll-e, duke paraqitur prqindje t partive dhe ulseve t fituara n kuvend. Kto informacione jan jo zyrtare, ndrsa nga t gjitha matjet e tyre e shpallin fituese Lvizjen Vetvendosja t udhhequr nga Albin Kurt. Dy partit q tradicionalisht her njra dhe her tjetra ishin n pushtet q nga prfundimi i lufts, Lidhja Demokratike e Kosovs LDK dhe Partia Demokratike e Kosovs, PDK thuhet se kan shnuar rnje bazuar n rezultatet e zgjedhjeve t shkuara. Sipas rezltateve t paraqitura nga organizata t ndryshme, PDK z vendin e dyt ndrsa LDK t tretin, por rezultati sht shum i ngusht mes tyre.

  Liderit t lvizjes Vetvendosja Albin Kurti, nuk ju lejua q t garoj n kto zgjedhje, sepse kishte problem me ligjin pr shkak t nj dnimi t shkalls s prer. Ai ishte dnuar me kusht pr shkak t hudhjes s gazit lotsjells n parlamentin e Kosovs n vitin 2015. Sidoqoft, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve KQZ akoma nuk ka dal me rezultatet preliminare t zgjedhjeve. Procesi i numrimit t votave akoma po vazhdon.

  Vzhgimi i zgjedhjeve

  N zgjedhjet e jashtzakonshme parlamentare t 14 shkurtit, t drejt vote kishin 1.794.862 qytetar. KQZ-ja ksaj radhe ka larguar nga lista e votuesve rreth 122.000 persona, t cilt kan qen t regjistruar vetm me dokumente t UNMIK-ut. 30 mij vzhgues ishin akredituar nga KQZ-ja pr t vzhguar kt proces zgjedhor. N zgjedhje garuan 28 subjekte politike, nga to 21 parti politike, 2 koalicione dhe 5 iniciativa qytetare.

  Gjat dits shefi i zyrs s BE-s n Kosov dhe shefat e Misioneve t shteteve antare t BE-s n Kosov ndjekn si thon “me vmendje procesin zgjedhor”.

  “Nnvizojm rndsin e zgjedhjeve transparente, t besueshme dhe prfshirse. U bjm thirrje t gjitha institucioneve prkatse t Kosovs q t veprojn n prputhje me standardet ndrkombtare, t lir nga presioni politik dhe t’i respektojn vendimet e Komisionit Qendror t Zgjedhjeve dhe t gjyqsorit”, thuhej n deklaratn pr media.

  Bashkimi Evropian ka drguar n Kosov nj mision t ekspertve t zgjedhjeve q mbulon t gjith procesin e prgatitjes s zgjedhjeve, votimit dhe numrimit, duke prfshir edhe fazn e ankimimit. BE-ja thot se do ti qndroj besnik fuqishm partneritetit me Kosovn.

  “Jemi t gatshm q t angazhohemi me antart e zgjedhur t Kuvendit. Kemi besim se Presidenti do t zgjidhet shpejt nga Kuvendi i ri dhe do t formohet qeveria e re, me koh, n mnyr q t promovoj reforma dhe zhvillime t mtejshme, ta luftoj korrupsionin, ta forcoj sundimin e ligjit dhe ta oj prpara t ardhmen Evropiane t Kosovs, prfshir vazhdimin e Dialogut t lehtsuar nga BE n mes t Beogradit dhe Prishtins”, thuhet n deklaratn e zyrs s BE-s n Kosov.

  Partit kryesore politike q garuan n kto zgjedhje, kishin emrat e tyre q synonin postin e kryeministrit, i cili zgjidhet me votat e deputetve n parlament pas zgjedhjeve. Lvizja Vetvendosja ka kandidatin e saj pr kryeministr Albin Kurtin, i cili megjithat n kto zgjedhje nuk mundi t garoj n listn zgjedhore pr shkak q KQZ nuk e certifikoi at pr shkak t problemeve me ligjin. LDK, garoi pr kryeministr me kandidatin Avdullah Hoti, kryeministr aktual n detyr. PDK, garoi me Enver Hoxhajn q tashm udhheq partin, pas dorheqjes s Kadri Veselit i cili n Gjykatn Speciale po prballet me akuzat pr krime lufte. Ushtruesja e detyrs s presidentes Vjosa Osmani, iu bashkua lists Vetvendosja dhe ajo synon postin e presidentes. T njjtin post e synon edhe Ramush Haradinaj. Sfida e par e parlamentit t ri do t jet zgjedhja e presidentit, i cili m pas duhet ta propozoj formimin e qeveris s re. Pr zgjedhjen e presidentit nevojitet prania n sall e dy t tretave t deputetve dhe nse kjo nuk mund t arrihet n tre raunde, ather vendi serish shkon automatikisht n zgjedhje t jashtzakonshme.

  DW

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  Veton Surroi: Kosova prodhoi nj revolucion zgjedhor, prmbysi konceptin e deritanishm t elitave politike n pushtet

  Publicisti nga Kosova, Veton Surroi i ka cilsuar zgjedhjet e sotme si nj revolucion zgjedhor dhe prmbysje t elitave politike n pushtet.

  Sipas tij, mandate i LVV sht i paprecedent pasi sht kundr kapjes s shtetit.

  Ai thekson se tashm LVV dhe partit q morn votn e qytetarve kan para nj sfid dhe shans pr t ndrtuar koncensusin e ri pr Kosovn si shtet funksional dhe antar i familjeve t demokracive euro-atlantike.

  Vetvendosja sht drejt fitores n Kosov, madje rrezikon q t marr qeverin t vetme ndrsa partit e tjera tradicionale PDK, LDK e AAK ndodhen shum m posht me vota.

  STATUSI NGA VETON SURROI
  • M 14 shkurt Kosova prodhoi nj revolucion zgjedhor, duke prmbysur konceptin e deritanishm t elitave politike n pushtet.
  • LVV morri mandatin e paprecedent t shumics kundr kapjes s shtetit e pr avancimin e tij si shtet zhvillimor, t drejtsis sociale e sundimit t s drejts.
  • LVV s bashku me partit e tjera t spektrit politik q morn votn e qytetarit t Kosovs jan para nj sfide dhe shansi pr ndrtimin e nj koncensusi t ri pr Kosovn si shtet funksional, demokratik e antar i familjeve t demokracive euro-atlantike.

  Balkanweb

 9. #9
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,614
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  Un e votoj Vetvendosjen!

  1. Nse e votoni LDK-n, e votoni nj parti t kapur nga Isa Mustafa me 5 shok e shoqe t tij.
  T gjith t tjert aty jan t prjashtuar dhe t nnmuar.

  sht parti tagrambledhse, q para lufts shtpin e mbante me paret e popullit, e pas lufts me paret e vjedhura nga buxheti i Kosovs.

  sht parti dembele, q nuk punon asgj, merret me thashetheme, me intriga, shahen, fjalosen me kundrshtart dhe....LDK nuk ka Rini.
  Isa Mustafa sht thjesht nj intrigant.

  2. Nse e votoni PDK-n, e votoni nj parti q qe 21 vjet i mban Institucionet e vendit si prona private. PDK i ka n duar edhe gjykatat edhe administratn, prandaj gjithmon 'i fiton' zgjedhjet, edhe ather kur i humb.

  3. Nse e votoni AAK-n, sht njsoj sikur ta hidhni shurupin e trndafilit n det.

  Ramush Haradinaj sht mosmirnjohs, e natyra nuk njeh njeri m t lig sesa njeriu i till.
  Goethe kurr nuk ka par njeri t menur e mosmirnjohs.

  E vetmja gj q i intereson Ramush Haradinajt jan paret.

  4. Nse ia do t mirn vetes, e voton Vetvendosjen.
  Albin Kurti sht i vetmi kandidat pr kryeministr
  i pakorruptuar kombtarisht dhe materialisht.

  Rinia e Vetvendosjes e ka pr obligim ta sfidoj korrupcionin 21 vjear t PDK-s dhe korrupcionin 30-t vjear t LDK-s.

  5. Nse Kosova nuk ndryshon dhe nuk lirohet nga korrupcioni dhe nga krimi i organizuar,
  nse vazhdon kshtu, q katr rajone dhe disa familje mafioze t vendosin se si t bjn pazare me tokn, me ujin, me pasurin dhe me buxhetin e Kosovs, ather shtet nuk do t ket, ashtu si nuk ka sot.

  P.S. Un do t'ia bj si Martin Lutheri, anipse dyshoj shum se n kt vend t strkequr nga krimi i vjetr dhe nga hajnia, mund t bhet mir, shpejt qysh ma do zemra mua;
  anipse mendoj se nevojitet shum koh pr t'u liruar vendi nga kta armiq t shtetit,
  megjithat do ta mbjell nj pem t molls.

  Nga: Kimete Berisha
  Nse do mundoheshe t lexoje mendjen time, do t humbisje tnden..

 10. #10

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  Disa ndryshime midis Shtetit te Kosoves dhe Paavures Shqiperi : Votohet ne menyre te qete,numerohet votat dhe ne darke dalin rezultatet,plus edhe shqiptaret e Kosoves qe jetojne jashte kane te drejten e votes.

  Shqiperia e Sali Berishes,Ilir Metes,Fatos Nanos e Edi Rames dhe krmave te tjere edhe mbas 30 vjetesh nuk kane aritur as edhe nje minimum te tille. Nuk ka as vote te ndershme,as vote te qete,as numurim votash ne kohe te shkurter dhe shqiptaret qe jetojne jashte nuk kane te drejte te votes !

  Imagjinoni sa mbrapa jemi edhe perballe Kosoves. Hashim Thai eshte si eshte por kurre nuk mundet te krahasohet me Sali Berishen, qe ishte i pari qe jo vetem shkaterroj zgjedhjet dhe do forme demokracie zgjedhore por ariti deri aty qe kete forme mostroze t'ja trashegoje edhe socialisteve.


  Sa per Albinin dhe LVV urime,besoj dhe shpresoj qe do te vendosi nje standart te ri qeverisje dhe t'ju mesoj shqiptareve qe mundet te behet politike edhe pa vjedhur.

 11. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Neteorm (15-02-2021)

 12. #11
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,614
  Postimet n Bllog
  2

  Tani armiku i Albinit mund t jet vetm kryeministri Kurti

  Albin Kurti vendosi ti kthej zgjedhjet e 14 shkurtit n referendum dhe e fitoi at. Triumfi i tij nuk ishte ai i nj njeriu t vetm kundr t tjerve, por humbja e prbashkt e t gjith atyre q iu kundrvun nj vullneti t gjr popullor pr ndryshim. N kt kuptim, simboli i ksaj t diele t Shn Valentinit ka nj rezonanc shum m t madhe se ai i nj rotacioni t thjesht pushteti, i rikthimit t drejtsis dhe mir qeverisjes, apo i fillimit t kapjes s shtetit.

  Ai sht njkohsisht nj test dhe nj shpres, pr gjith rajonin ton, q nga Tirana e n mbar vendet e atij q pr konvencion jemi msuar ta quajm si Ballkani perendimor. Dhe kjo pr disa arsye

  T msuar me rotacione q nuk pjellin ndryshim, rrall kemi par q nj elit q ka zn rrnj, q ka krijuar prreth saj klienteln financiare, ka uzurpuar nj pjes t mir t shoqris civile dhe mediave, t arrij t prmbyset me zgjedhje. Natyrisht ka ndodhur dikur n Beograd, kur opozita e kohs me n krye Zoran Xhinxhiqin hodhi posht pushtetin e Millosheviit. Ngjau edhe tani s fundi n Podgoric, kur nj koalicion laraman partish e nxori n opozit vllazrin e prjetshme t Gjukanoviit.

  Por t dyja rastet, sado t suksesshme t ken rezultuar, kan qen n thelb lvizje anti.

  Risia e Vetvendosjes sht se ajo mbart me vete nj alternativ dhe nj projekt. Ajo ka nj koherenc ideore, nj kndvshtrim pr botn, nj propozim pr shoqri m t drejt dhe m t barabart, q e ka shpn n nj rritje galopante n katr pal zgjedhje, duke e uar progresivisht nga 13% n 2014, n fitoren e shumics sot.

  Ajo ka qen dhe vazhdon t jet tejet kritike me dogmn neoliberale t tranzicionit postkomunist, q krijoi nj kast t pasaniksh t kamur padrejtsisht, prmes privatizimeve t egra, krijimit t monopoleve dhe konkurencs fiktive. Ajo e ka luftuar kt model, q edhe n Kosov ashtu si n t gjith rajonin, ka prodhuar shum papunsi, pabarazi dhe emigrim masiv drejt shteteve m t pasura q aplikojn politika m sociale.

  Pikrisht pr kt qasje, nj grup prej 77 intelektualsh t s majts botrore, me n krye Slavoi Zhizhekun, bnin thirrje pr t votuar kt her Vetvendosjen, si nj alternativ ndaj paradigms neoliberale prball t cils duhet t rreshtohen t gjith ata q prbjn frontin kundr saj.

  Modeli q mbron VV, ai q Kurti e lexoi n progarmin e qeveris s par, pr kthimin e sensit t barazis n shoqri, sht nj refren i padgjuar n kto an. Po ashtu zotimet pr t qen nj kabinet pr mbrojtjen e puntorit dhe mos lejimin e shfrytzimit t orve t tij t puns, tingllojn si herezi n nj mjedis ku kryeministrat e tjer i ftojn investitort q t derdhin parat n nj vend ku nuk ka sindikata.

  Edhe zotimi pr shkrirjen e agjensis s privatizimit pr t krijuar Fondin Sovran, q do t menaxhoj pasurit e Kosovs, apo krijimi i Banks Zhvillimore q do t financoj sektort produktiv t ekonomis, q nxisin punsimin, jan praktika t patestuara m par.

  Ato s bashku premtojn nj shoqri m t ndershme, m t drejt, m pak t polarizuar, shkurt m t mir dhe m t jetueshme.

  Pra, rndsia e referendumit, apo e revolucionit me vot q prodhuan zgjedhjet e 14 shkurtit nuk sht vetm tek zotimet standarte q premtojn kudo opozitat, ato pr rrnjosjen e korrupsionit, largimin e hajnave, apo mbylljen e kapitullit t klanit pronto. Ai nuk sht as thjesht ndshkimi i nj klase politike t pa aft e t prapambetur, q i mbush boshllqet e saj me servilizmin proverbial ndaj t huajve. Ai nuk mund t reduktohet as me largimin e atyre q udhhiqnin sipas parimit: ju votoni, ne vendosim.

  Jo dhe jo. Thelbi i tij sht se ai propozon zvendsimin e nj modeli shoqror, me nj t ndryshm. Prandaj ajo q sht duke ndodhur n Prishtin nuk ka rndsi vetm pr Kosovn. Ai sht nj test pr gjith Ballkanin perendimor. Ai vlen si nj prov pr t par nse shteti i vrtet social mundet ti japi fund eksperimetit shkatrrimtar neoliberal q po kopjohet kudo njsoj, q pas rnies s komunizmit. Ai ka rndsi pr t kuptuar nse rotacioni i prodhuar nga zgjedhjet gjen dot forcn pr t ndryshuar dhe politikat.

  N kt sens, ajo q po ndodh kto dit sht e pa precedent. M shum sesa pr t sotmen ajo ka vler si nj perspektiv pr t ardhmen e t gjithve ne.

  Prandaj kundrshtart real t Albin Kurtit dhe Vetvendosjes nuk jan, as kasta e vjetr q ai i ka mundur, as ata q do e luftojn me do mjet, madje as lidert e tjer t rajonit, q po e vzhgojn me udi dhe frik, rritjen e pa imagjinueshme q ka realizuar, duke besuar n qllime dhe mjete krejt t ndryshme nga t tyret.

  Armiku Albinit mund t jet kryeministri Kurti.

  Rreziku i vrtet i tij do t jet tradhtimi i revolucionit t arritur me vot, n emr t sirenave q ftojn do knd pr t menduar vetm pr jetgjatsin e pushtetit.

  Askush sot nuk mund t vr bast, nse n rastin e Kosovs, profecia e Orruellit se t gjitha revolucionet prfundojn n nj dshtim, do t prgnjeshtrohet. Askush nuk mund t dal garant se as ne, nuk do t prjetojm para syve tan, lngatn e turmave t friksuara nga tradhtia e liderit, t ciln e prshkruan aq bukur Malaparte.

  Por edhe pa kto kto siguri absolute, srish, ajo q po ndodh kto dit sht e pa krahasueshme. Qoft edhe vetm si mirazh, apo qoft edhe vetm si ftes, q na bn t ndrrojm dhe t diskutojm pr nj shoqri t ndryshme, fitorja e Vetvendosjes ka vlera historike. Prandaj le ta shijojm kt dat q na dshmoi se shpresa pr ndryshim nuk ka vdekur. Por bashk me t, t nesrmen e fests, le t prgatitemi t jemi edhe gardian t vlerave dhe parimeve q na solln deri tek ajo, duke e mbrojtur at me do kusht, madje dhe nga vet Albini po qe e nevojshme.

  Andi Bushati
  Lapsi.al
  Nse do mundoheshe t lexoje mendjen time, do t humbisje tnden..

 13. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,782
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: 14 shkurt 2021 - Qytetart e Kosovs votojn sot pr t ardhmen e tyre

  T fitosh zgjedhje sht e leht. T qeverissh nj popull sht e vshtir. Ajo q e bn t vshtir qeverisjen sht se t duhet t bsh kompromise. A sht n gjendje Albin Kurti t bj kompromise pr t mirn e popullit t Kosovs? A sht ai n gjendje q t vr interesat e popullit t tij para kapriove t tij personale politike?

  Partnert ndrkombtare dhe gjith fqinjt do t'i japin t paktn nj tre-mujor koh pr t par se far toni e drejtimi do t'i japi qeveris s tij. Nse Albini i rikthehet zakonit t revolucionarit t pandreqshm, qeveria e tij do t marri fund para se t filloj punn e saj. Por nse Albini ka vn mend nga gabimet e t kaluars, dhe i peshon fjalt para se ti nxjerri nga goja, dhe punon pr t ngritur ura bashkpunimi dhe jo ura ndarse, qeveria e tij mund t jet qeveria pr t ciln Kosova ka nevoj.

  A e kaloi moshn e adoleshencs politike Albin Kurti?

  Prgjigjen e ksaj pyetje do ta marrim brenda 3 muajsh n pushtet.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-02-2021 m 03:50

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  35

  Fitorja e Albin Kurtit n kurriz t Burgosjes s Drejtuesve t UK

  Pavarsisht se fitorja e Albin Kurtit n zgjedhjet e dits s Shn Valentinit me 14 Mars ishte absolute n raport me partit e tjera t shqiptarve t Kosovs, kjo fitore duket qart se sht n kurriz t burgosjes s liderve t UK t cilt, jan ulur gabimisht me urdhr t gjykats s Hags, n karriket ku duhet t ishin t pandehur politikant dhe ushtarakt serb t cilt ushtruan genocid ndaj shqiptarve t Kosovs. M e rnda sht se Akoma sot qeveria serbe nuk ka krkuar t falur pr ngjarjet tragjike dhe genocidin e ushtruar ndaj shqiptarve t Kosovs.
  E par n retrospective fitorja e Albin Kurtit sht si `fitoret` e Pirros s Epirit, pra me shum humbje pr politikn e Kosovs. Prse?
  Sepse kjo fitore prmbledh luftn e ashpr midis grupimeve politike kosovare pr pushtet (nj luft e heshtur e cila ka filluar q hert mbasi Tito konfirmoi si Krahin Autonome Kosovs, me universitetin prkats dhe flamurin shqiptar), dhe u ashprsua pas viteve `80 dhe `90, njkohsisht me luftn pr pavarsi t Krahins Autonome t Kosovs. Kjo luft e heshtur midis dy rrymave kryesore njra paqsore e cila krkonte pavarsin nprmjet bisedimeve dhe zbatimit t ligjit t pushtuesit, dhe tjetra ajo e t rinjve q krkonte luft kundr okupatorit serb.
  Njra e drejtuar nga Rugova, dhe tjetra me drejtues t ndryshm luftarak si Adem Demai (ndrsa Albin Kurti punonte n kt zyr), por m n fund t drejtuar nga drejtuesi politik Thai. N kt prplasje ndikuan shum edhe problemet me minoritetet q zinin rreth 10% t popullsis s Kosovs.
  Pavarsisht ksaj, Albin Kurti si i ri luftarak u dallua pr her t par n tetor t `97, si lider i protestive studentore, dhe n `98 i u bashkua UK, dhe sht arrestuar disa her dhe hera e fundit u lirua n 2001 pr shkak t presionit ndrkombtar, por mbeti jasht partive politike deri n 2007 kur formoi Vetvendosjen, duke kritikuar korrupsionin e madh, madje ka qn edhe kundr UNMIK. Albin Kurti ka qn antar i Parlamentit Kosovar pas 2010 pr tre legjislatura rresht. sht arrestuar nga policia rumune e UN n 2007 n protesta kundr planit Ahtisari. N 2017 fitoi 32 vende n Parlament ( 200.000 vota), dhe n 2019 pas dorheqjes s Haradinajt n zgjedhje fitoi 26.7% dhe u b Kryeministr deri n 3 qershor 2020 sepse u zgjodh Abdullah Hoti, dhe tani m 14 shkurt 2021 fitoi zgjedhjet me 47.6% (378,550 vota), dhe u b partia kryesore duke u br gjithashtu Kryeministr pr her t dyt.
  Kurti ka deklaruar se ` shqiptart e Kosovs nuk jan pro unifikimit territorial dhe politik me Shqiprin dhe n vnd t ksaj krkojn integrim m Shqiprin dhe BE nprmjet suksesit t shtetit t Kosovs`
  Kurti ka deklaruar se prioritet ka luftn kundr korrupsionit, dialogun me minoritet n Kosov dhe BE si prioritetin kryesor, duke vendosur n vnd t fundit bisedimet me Serbin.
  Aktualisht Kosova sht njohur si shtet nga 98 vnde n raport me 198 vnde q ka OKB (n total 113 vnde e njohn Kosovn si shtet por 15 vnde e anulluan njohjen) https://en.ikipedia.org/iki/Albin_Kurti.
  Ktu mund t spjegohet se fitorja plebishitare e Kurtit, prve simpatis ndaj tij q ka populli i Kosovs si njeri i `pa njoll` prsa i prket korrupsionit, nj patriot i vrtet, por edhe n nj far mnyre radikalist i majt, prsa i prket dshirs pr t zgjidhur problemet gj q e ka treguar burgosja disa her madje dhe hedhja e bombave tymuese n Parlament; ka patur si aleat t fuqishm rnien gjithashtu spektakolare t dy partive t mdha tradicionalisht t kundrta pr nga strategjite dhe taktikat pr njohjen dhe ecurin e shtetit t Kosovs: LDK (e cila mori 13% t votave, dhe PDK 17.8% t votave).
  Nse LDK humbi simpatin e shqiptarve t Kosovs pavarsisht se ajo u krijua nga Rugova pacifisti, dhe u vazhdua nga Bujar Bukoshi i cili krijoi FARK. Humbja e simpatis ka ardhur qoft nga taktikat paqsore jo produktive q ndoqi Rugova dhe partia e tij, por dhe pjesmarrja jo aktive n luftn kundr Serbis, por dhe nga se NATO prkrahu UK, si dhe nga kontradiktat pr miratimin e Rezoluts 1244 n OKB, si dhe n negociatat n Rambuillet n pranvern e 1999 ku Thaci ishte kryenegociator dhe Rugova si zvnds i tij. Edhe pas shpalljes s Pavarsis s Kosov me 17 shkurt 2008, LDK nuk pati asnjher shumicn n votime.
  Nj shkak tjetr i armiqsis LDK UK ka qn edhe se kush ishte udhheqs i lufts pr pavarsi t Kosovs ibrahim Rugova apo Adem Jashari. T dy palt arritn t`ju ngren prmendore druesit pacifist Rugova dhe Heroit Adem Jashari i cili luftoi me arm n dor pr liri.
  Nj shkak tjetr ishte konflikti i ashpr me UK ku LDK akuzoidrejtuesit e UK pr vrasjen disa antarve t FARK-ut dhe simpatizantve t tyre si drejtuesin e FARK, Tahir Zemaj, i cili u vra n 2003 s bashku me nipin e tij Hasan n Pej, dhe po n 2003 u vran dhe Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj pjestar t FARK-ut. Gjithashtu u akuzuan Drejtues t UK PR edhe pr vrasjen e Bardhyl Ajetit gazetar i Bota Sot, Bekim Kastrati n 2001, si dhe armiqsia midis Familjeve Haradinaj-Musaj q u b dhe emblematike si armiqsi midis UK (PDK) dhe FARK (LDK) https://en.ikipedia.org/iki/Armed_...blic_of_Kosovo.
  Humbja e PDK n votimet e fundit ishte dhe m e rnda q nuk pritej, dhe ktu ndikuan jo vetm korrupsioni gjat qeverisjes s PDK n pushtet por edhe akuzat e prsritura kundr drejtuesve t UK q pas lirimit t Kosovs n 1999 nga ana e shtetit serb. Por akuzat m t rnda u formuluan pr vrasjet e pas lufts n Kosov .
  Prokuroria Speciale e Kosovs e ngritur n 2015 por e transferuar n Hag n 2019, ka ngritur akuza ndaj Presidentit t Kosovs, Hashim Thai dhe kryetarit t Partis Demokratike t Kosovs, Kadri Veseli, dhe 8 tw tjerwve, se jan penalisht prgjegjs pr afrsisht 100 vrasje t paligjshme pas lufts (sipas tyre).
  Duket qart se Serbia dhe BE nuk kan qn dakort q UCK t drejtonte Kosovn pr shkak sepse n krye t shtetit t Kosovs ishin drejtuesit e Forcave t armatosura. Pr kt arsye Serbia n mnyr t parreshtur ka akuzuar nprmjet Prokurorve t Hags, drejtuesit e UK pr genocid, dhe kjo ka kaluar n heshtje nga BE e cila duhej t vinte prball Serbis akuzn pr Genocid dhe jo ndaj lufttarve t Kosovs t cilt luftuan me aq sa mundn pr liri.
  Duke qn se akuzat kundr lufttarve t UK nga ana e Serbis pr `krime` gjat lufts nuk pati shum sukses edhe n opinionin ndrkombtar, sepse sht absurde fakti t akuzosh lufttart q duan lirin e vndit t tyre dhe t mos akuzosh pushtuesit faktik t ktij vndi-Serbin.
  Pr kt arsye u aktivizua akuza e vrasjeve t pas lufts duke aktivizuar individ qoft nga minoritetet, qoft ish spiun t Serbis qoft duke shfrytzuar armiqsine midis FARK- dhe UK. N kt pikpamje drejtuesit e UK u vun n shnjestr , e cila gjat gjith kohs duke u shfrytzuar dhe paknaqsia e viteve t drejtimit t PDK pr shkak t korrupsionit dhe keqmanaxhimit n drejtimin e vndit, nuk patn mundsi t drejtonin si duhet apo edhe t mbroheshin si duhet sepse goditja ndaj tyre erdhi nga vet individ shqiptar apo minoritar n Kosov t cilat mendohet se jan nxitur edhe nga vet shteti serb.
  Madje pr kt arsye me presionin serb n 2010 Kshilli i Europs akuzoi guerriljet e UK pr vrasjen e civilve serb dhe kundrshtarve politik etnik shqiptar dhe nga minoritetet n Kosov (https://en.ikipedia.org/iki/Kosovo_Liberation_Army).
  Ky presion i madh mbi UK dhe pjesn politike t PDK shkaktoi humbjen e rnd t klass politike t vjetr, dhe lindjen e nj Partie t re hibride t drejtuar nga nj ish antar i UCK si Albin Kurti dhe nga nj ish antare e LDK Vjollca Osmani.
  Fitorja e Albin Kurtit jep shpresa pr nj t ardhme m t mir t Kosovs e cila do t shihet n ditt e ardhme, por ka akoma rezerva n kto drejtime, pr sa i prket drejtimit t shtetit t Kosovs:
  - Mungesa e prparsis n bisedimet m Serbin
  - Mungesa e dshirs nga ana e t dy drejtuesve politik q fituan zgjedhjet e `Shn Valentinit` si Kurti dhe Osmani, pr t bashkpunuar ngusht me Shqiprin si vndi am,
  - E kaluara `radikaliste` e Albin Kurtit n zgjidhjen e problemve,
  - Mungesa e dshirs pr t mbrojtur luftn e UK dhe popullit t Kosovs kundr pushtuesit serb
  - Dyshimet se armiqsia e vjetr e dy rrymave politike njra properndimore dhe tjetra pacifiste me ngjyrime pro-turko-islamiste, mund t vazhdoj npr ulluqe t tjera, gj q mund t dmtoj edhe lidhjet ndrkombtare por mund t dmtoj seriozisht edhe mardhniet me Shqiprin, politikant e t cils gjithashtu jan t ndar prsa i prket problemeve politike dhe mnyrs s zgjidhjes s tyre n Kosov.
  Le t shpresojm se popullariteti pragmatist i Kurtit dhe feminiteti politik i Osmanit do t qetsojn Kosovn dhe do ta drejtojn at drejt BE.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-01-2016, 04:48
 2. Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 28-05-2010, 04:18
 3. Prgjigje: 107
  Postimi i Fundit: 09-12-2009, 06:42
 4. Si e parashikoni t ardhmen e Kosovs?
  Nga imprint n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 26-07-2007, 10:41
 5. Takim ne kongresin amerikan per te ardhmen e Kosoves
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-05-2003, 01:14

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •