Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 33
 1. #1
  Rrofte Shqiperia! Maska e E1m9m8m2A
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  37
  Postime
  45
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tave dheu me karkaleca deti dhe panna ...

  Perberesit :

  - gjalp 50 gr
  - karkaleca 200 gr
  - miell 40 gr
  - panna 200 gr
  - djathe 100 gr


  Pregatitja :

  Gjeja e pare qe behet eshte te ngrohen tavat e dheut ne 220 grade .

  Si fillim skuqen karkalecat me gjalpe dhe pas 10 min shohet edhe mielli . Trazohen derisa edhe mielli te skuqet pak dhe me pas shtohet panna . Nese panna nuk eshte shume e lengshme mund te hollohet me qumesht . Lihen vetem per pak minuta se bashku dhe me pas shtohet djathi kackavall (guda) i cili duhet te jete i grire ne menyre qe te shkrihet . Lihen ne zjarr per nja 5 min dhe me pas e gjithe masa hidhet ne tavat e dheut te cilat tashme jane mese te ngrohta . Hapi i fundit eshte pjekja ne furre derisa te mari nje ngjyre si te verdhe . Shoqerohet me vere te bardhe !
  Do as you wuold be done by!

 2. #2
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Thumbs up hmmm

  rrofsh Merita,


  pasi me mesove nje recete gatimi te karkalecave,pasi nuk di se si mund te gatuhen ndryshe karkalecat e detit, pervec te skuqurit.

  kam nje sugjerim,

  po sikur gjate skuqjes karkalecat para se t'i hedhim panan t'i shuajme pak me vere te bardhe, them se shija e tyre do lezetoset akoma e me shume .

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e gera
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Mosha
  38
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pana????????????? per c'fare e keni fjalen, se duket recete interesante.............???????

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Klerinda
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto Canada
  Mosha
  42
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up mmmmmmmmm

  O Gera ne radhe te pare po flasim per taven e dheut si me e bo mi lal po une nje gje nuk po kuptoj ca eshte kjo panna me se nuke more vesh . Ma shpjegoni pak pls thanx nga toronto

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  38
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Panna

  Mos eshte gje krem qumeshti kjo panna? Te pakten keshtu e kishte fjalori...

 6. #6
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  54
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime
  Tava dheut shqip i bie te kete brenda gjize, melci, erza dhe t'lyne.
  Tave dheu me karkaleca?????????? Pppppsssssss kushedi si do te jete per ata qe nuk i pelqejne prodhimet e detit si puna ime. Megjithate gatim te mbare.
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

 7. #7
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  dhe une se kuptoj cfare dmth panna ?

  duket interesante se dhe une vdes per shrimps ( karkaleca)
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 8. #8
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Cdo gje e re duhet provuar pastaj komentuar.

  DI qe karkalecat i perdorin indianet ne gjelle me domate dhe ereza indiane...

 9. #9
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Panna- eshte fjale italisht dhe eshte CREM-qumeshti ne mos gaboj...

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Panna eshte "heavy whip cream" per ata qe jetojne ne USA, pra krem qumeshti.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e florjan
  Anėtarėsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  milano
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  o kalamaja pana eshte qumesht i cili perdoret per spagetti a`la karbunara e kuptoniiiiiiiiiiiii

  kush ka pyetje mund ti pergjigjem
  cfare mund te them???

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Ledina
  Anėtarėsuar
  09-10-2003
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Pana eshte nga italishtja, kurse ne North America zakonisht e gjen te pergatitur per cdo gje nen emrin Alfredo Sauce.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e florjan
  Anėtarėsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  milano
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  antipast me fruta deti

  100 gr karkaleca te vegjel
  100 gr kallamar te pastruar dhe te prer ne feta te vogla
  100 gr sepie te pastruar
  1 thelp hudher
  50 gr majdanos
  50 gr vere te bardh
  limon 1 kokerr  marim tiganin dhe hedhim vajin me hudhren e cila duhet te jete e prer ne copa te vogla.pastaj shtojme kallamarin dhe sepien pasi i kemi trazuar te dyja bashk shtojme karkalecin dhe fillojme qe ti perziejme me kujdes njekohesisht duke shtuar veren...dhe piperin mbasi ti kemi lene 7 min.i hedhim majdanozin dhe pak limon...........kjo pra kalamaja quhet antipasta me fruta deti

  doni me..............................
  cfare mund te them???

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Postuar mė parė nga Ledina
  Pana eshte nga italishtja, kurse ne North America zakonisht e gjen te pergatitur per cdo gje nen emrin Alfredo Sauce.
  Ledi e di mire ti? Se Alfredo vjen me gjithe makarunat

 15. #15
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Alfredo sauce eshte pak a shume e njejta salce qe ne i hedhim pastices para se ta pjekim. Ne US mund ta blesh te gatshme ne kavanoz, por mund ta besh dhe vete. Une ble kete te kavanozit se eshte e shijshme... dhe e shtoj ne timja qe t'i jape shije.

  Merr nje luge gjelle me miell dhe e skuq ne gjalpe por duhet ta besh ne nje mase te njesuar. Pastaj i shton qumeshtin dhe kackavall te grire (parmesano). Pastaj kripa dhe erezat qe jane si te duash. Pas kesaj ne fund i hedh sa te dua edhe prej asaj Alfredos te blere prej kavanozi.

  Salces mund t'i futesh brenda dhe kerpudha ose piperka/speca te prera holle, por keto te fundit nuk e di nese shkojne me karkalecat.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 16. #16
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Angel- kjo e fundit nuk eshte cream por eshte salce me djathe.
  Mos ngaterro hunin me sapunin tani, e te keqen.

 17. #17
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Duke qene se Alfredo Di Leilo (pronari i pare i restoranteve Alfredo ne Rome) vdiq duke marre me vete dhe sekretin e salces se tij, njerzit sot nuk i dine te gjithe perberesit e salces se vertete te quajtur Alfredo.

  Disa thone se sekreti i kesaj salce ndodhej tek kremi, disa tek djathi, disa tek vaji ullirit etj. Si rrjedhoje sot Salca e Alfredos behet ne menyra dhe me perberes te ndryshem(ne varesi te vendodhjes). Megjithate jo dhe aq te ndryshem se pastaj do fillonin te quanin ndryshe , pra ne te gjitha menyrat qe kjo salce gatuhet sot ne bote perberesit kryesore jane krem i trashe qumeshti, gjalpe, hudhra dhe djathe (parmesan). Zakonisht gjate perzjerjes i hidhet dhe leng pule, per ti bashkuar disi perberesit. 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po mire kjo sounds so good po ajo tava e dheut si behet ??????? Ka ndonje te na ndimoje si behet tava e dheut ?????????
  Thank You

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po mire kjo sounds so good po ajo tava e dheut si behet ??????? Ka ndonje te na ndimoje si behet tava e dheut ?????????
  Thank You

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e florjan
  Anėtarėsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  milano
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  tave dheu???ka dy lloje tavash ka me leci ka dhe me mish ke recete do?
  cfare mund te them???

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Thjeshtė e shpejt - gatuani pėr veten tuaj...
  Nga kundraRRYMES nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 174
  Postimi i Fundit: 19-10-2010, 13:04
 2. Rizoto me karkaleca dhe kunguj
  Nga CuLi-GoaL nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 10:58
 3. Gatimet e detit!
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 28-04-2009, 14:00
 4. Recetat e Visit
  Nga Resto nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 19:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •