Emri:  Screenshot-2021-02-10-at-12.28.53-PM.jpg

Shikime: 15

Madhsia:  48.6 KB


Aftsia pr t qen kreativ,nuk sht e lindur. Prkundrazi, ajo sht nj aftsi q mund t zhvillohet prmes adaptimit t zakoneve t caktuara. Dhe si nj siprmarrs q jam, ajo sht nj aftsi t ciln un kam e prdorur shum pr ngritjen e bizneseve t suksesshme. Dhe nuk jam i vetmi q e kam br kt.

Studimet e IMB dhe LinkedIn, zbuluan se krijimtaria sht nj nga aftsit m t vlefshme dhe t krkuara q mund t ket nj punonjs. Nse doni q t prmirsohet karriera juaj, q biznesi juaj t dalloj nga pjesa tjetr, apo q arti juaj t fitoj nivele t reja t larta, filloni q t zgjeroni kreativitetin tuaj. Ja cilat jan 3 nga veprimet q un bj rregullisht pr t pasur sa m shum kreativitet n punn dhe jetn time.

Ndrtoni nj lloj kalendari q e mbshtet kreativitetin
Ju mund t jeni duke menduar se njerzit kreativ kan nevoj pr liri, dhe jo pr caktime oraresh, por strukturimi i kohs sht dika q ndihmon vrtet. Kur e planifikoni ditn, ju zhdukni nevojn pr t marr vendime gjat gjith dits pr detyra t vogla.

Me nj orar t strukturuar, ju nuk keni pse t`a harxhoni kohn duke menduar se far t hani pr drek apo kur t kryeni nj telefonat me ekipin tuaj, pasi ajo tashm sht br. Kjo gj krijon m shum koh dhe energji pr tu prqendruar n krijimin e ideve t reja apo formimin e zgjidhjeve.

Shum udhheqs t njohur, kan folur pr ndikimin q mund t ket reduktimi i vendimeve t vogla ditore, kur krkohet prqendrimi tek ato q kan vrtet rndsi. Gjeni koh pr t hartuar dit m par nj orar javor dhe ditor pr veten tuaj, dhe pastaj prdoreni at pr t kursyer energjin tuaj dhe kreativitetin tuaj pr gjrat q kan m shum nevoj.

Konsumoni krijimet e t tjerve
Gjeni koh n jetn tuaj pr t konsumuar prmbajtje q ngjallin kuriozitet brenda jush. Futuni n rrjedhn e kreativitetit,duke e rrethuar mendjen tuaj me art dhe njerz q krijojn prmbajtjet e tyre. Konsumimi i asaj q krijojn njerzit e tjer, siguron vler duke zbuluar vrima apo boshllqe q mund tu ken shptuar krijuesve.

Kjo qasje ju lejon q ta perceptoni artin e tyre prmes prvojs tuaj. Meq n fakt nuk ka asnj ide t re, gjithka ka t bj me perceptimin ndryshe t gjrave, dhe prdorimin e imagjinats tuaj n procesin e krijimin. Por pr t`a br kt, ju duhet qt`a dini se far ka atje.

Ndaj krijoni pak hapsir kohore pr t shijuar konsumimin e krijimeve t t tjerve, hulumtimin e prmbajtjes mediatike t konkurrentve, apo prvetsimin e nj arti krejtsisht t ndryshm nga arti juaj. Krijimtaria e t tjerve, do t ndez dika unike brenda jush, por q mund t`a shihni vetm ju.

Prcaktoni se far duhet t ket prioritet gjat reflektimit
Pa reflektim nuk mund t ket rritje. Pr t krijuar, ju duhet q t reflektoni mbi at q konsumoni. Kurioziteti sht shpesh burimi i shpikjes, prandaj jini vazhdimisht kureshtar pr gjithka q ju rrethon. Pyesni pse gjrat funksionojn dhe pse jo, dhe synoni t kuptoni jo vetm krijimet, por edhe njerzit.

Pastaj tek fundit, merrni n analiz far ka funksionuar dhe far jo. Un vet kam nj zakon ditar, dhe do dit reflektoj mbi ato q kam prjetuar, vzhguar dhe msuar gjat dits. Ky nivel intensiv reflektimi, e detyron mendjen tuaj t punoj n nj gjendje t ngritur, dhe e mban t mpreht shikimin tuaj rreth asaj q po ndodh rreth jush.

Kur t filloni q t bheni kureshtar pr gjithka, ather do t filloni t gjeni kudo ide dhe mundsi t varrosura. Mos lejoni q vetja tju ndaloj t mendoni se mund t jeni krijues. Mos lejoni q i gjith arti q ekziston tashm n bot, tju ndaloj q t bni artin tuaj. Q t shklqeni, bhuni t qllimshm n lidhje me ndrtimin e zakonit t krijimtaris n jetn tuaj. / Inc.com Bota.al