Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,704
  Postimet n Bllog
  2

  Tre zakonet q do ta forcojn m tej shpirtin tuaj krijues

  Emri: Screenshot-2021-02-10-at-12.28.53-PM.jpg

Shikime: 116

Madhsia: 48.6 KB


  Aftsia pr t qen kreativ,nuk sht e lindur. Prkundrazi, ajo sht nj aftsi q mund t zhvillohet prmes adaptimit t zakoneve t caktuara. Dhe si nj siprmarrs q jam, ajo sht nj aftsi t ciln un kam e prdorur shum pr ngritjen e bizneseve t suksesshme. Dhe nuk jam i vetmi q e kam br kt.

  Studimet e IMB dhe LinkedIn, zbuluan se krijimtaria sht nj nga aftsit m t vlefshme dhe t krkuara q mund t ket nj punonjs. Nse doni q t prmirsohet karriera juaj, q biznesi juaj t dalloj nga pjesa tjetr, apo q arti juaj t fitoj nivele t reja t larta, filloni q t zgjeroni kreativitetin tuaj. Ja cilat jan 3 nga veprimet q un bj rregullisht pr t pasur sa m shum kreativitet n punn dhe jetn time.

  Ndrtoni nj lloj kalendari q e mbshtet kreativitetin
  Ju mund t jeni duke menduar se njerzit kreativ kan nevoj pr liri, dhe jo pr caktime oraresh, por strukturimi i kohs sht dika q ndihmon vrtet. Kur e planifikoni ditn, ju zhdukni nevojn pr t marr vendime gjat gjith dits pr detyra t vogla.

  Me nj orar t strukturuar, ju nuk keni pse t`a harxhoni kohn duke menduar se far t hani pr drek apo kur t kryeni nj telefonat me ekipin tuaj, pasi ajo tashm sht br. Kjo gj krijon m shum koh dhe energji pr tu prqendruar n krijimin e ideve t reja apo formimin e zgjidhjeve.

  Shum udhheqs t njohur, kan folur pr ndikimin q mund t ket reduktimi i vendimeve t vogla ditore, kur krkohet prqendrimi tek ato q kan vrtet rndsi. Gjeni koh pr t hartuar dit m par nj orar javor dhe ditor pr veten tuaj, dhe pastaj prdoreni at pr t kursyer energjin tuaj dhe kreativitetin tuaj pr gjrat q kan m shum nevoj.

  Konsumoni krijimet e t tjerve
  Gjeni koh n jetn tuaj pr t konsumuar prmbajtje q ngjallin kuriozitet brenda jush. Futuni n rrjedhn e kreativitetit,duke e rrethuar mendjen tuaj me art dhe njerz q krijojn prmbajtjet e tyre. Konsumimi i asaj q krijojn njerzit e tjer, siguron vler duke zbuluar vrima apo boshllqe q mund tu ken shptuar krijuesve.

  Kjo qasje ju lejon q ta perceptoni artin e tyre prmes prvojs tuaj. Meq n fakt nuk ka asnj ide t re, gjithka ka t bj me perceptimin ndryshe t gjrave, dhe prdorimin e imagjinats tuaj n procesin e krijimin. Por pr t`a br kt, ju duhet qt`a dini se far ka atje.

  Ndaj krijoni pak hapsir kohore pr t shijuar konsumimin e krijimeve t t tjerve, hulumtimin e prmbajtjes mediatike t konkurrentve, apo prvetsimin e nj arti krejtsisht t ndryshm nga arti juaj. Krijimtaria e t tjerve, do t ndez dika unike brenda jush, por q mund t`a shihni vetm ju.

  Prcaktoni se far duhet t ket prioritet gjat reflektimit
  Pa reflektim nuk mund t ket rritje. Pr t krijuar, ju duhet q t reflektoni mbi at q konsumoni. Kurioziteti sht shpesh burimi i shpikjes, prandaj jini vazhdimisht kureshtar pr gjithka q ju rrethon. Pyesni pse gjrat funksionojn dhe pse jo, dhe synoni t kuptoni jo vetm krijimet, por edhe njerzit.

  Pastaj tek fundit, merrni n analiz far ka funksionuar dhe far jo. Un vet kam nj zakon ditar, dhe do dit reflektoj mbi ato q kam prjetuar, vzhguar dhe msuar gjat dits. Ky nivel intensiv reflektimi, e detyron mendjen tuaj t punoj n nj gjendje t ngritur, dhe e mban t mpreht shikimin tuaj rreth asaj q po ndodh rreth jush.

  Kur t filloni q t bheni kureshtar pr gjithka, ather do t filloni t gjeni kudo ide dhe mundsi t varrosura. Mos lejoni q vetja tju ndaloj t mendoni se mund t jeni krijues. Mos lejoni q i gjith arti q ekziston tashm n bot, tju ndaloj q t bni artin tuaj. Q t shklqeni, bhuni t qllimshm n lidhje me ndrtimin e zakonit t krijimtaris n jetn tuaj. / Inc.com Bota.al

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Tre zakonet q do ta forcojn m tej shpirtin tuaj krijues

  Kjo sht formula ime, paksa m ndryshe nga ajo m lart:

  1. Kurioziteti sht elsi haps i krijimtaris

  N do fush t jets, shkencs, artit, kulturs, po t vini re se cilt njerz jan krijuesit m t mir, jan ata q jan kurioz nga natyra. Jo t diturit, jo t menurit, jo t shkolluarit, por ata q jan tepr kurioz nga natyra e tyre. Bjn shum pyetje, duan t msojn pr gjithka dhe kdo me t cilt bien n kontakt. Dhe ky kuriozitet, i shtyn t realizojn dy gjra m mir se t tjert: 1) t mbledhin sa m shum informacion rreth gjithka q i rrethon e ta sistemojn n mendjen e tyre 2) t krijojn nj rrjet t gjer shoqror; kur bn shum pyetje, krijon shum lidhje, kontakte, miqsi. T gjith njerzit kan aftsi krijuese, por ky grup njerzish q jan tejet kurioz nga vet natyra e tyre, kan prirjen m t madhe t prodhojn si sasi edhe cilsi n krijimtarin e tyre.

  2. Syri kritik

  Kur je kurioz nga natyra, dhe nuk pushon s msuari e lexuari, problemi q has sht q nis shum projekte, por nuk mbaron asnj. Ktu ndodh edhe nj seleksionim natyral i njerzve me natyr kurioze. Ata q paralizohen n krijimtarin e tyre nga shuarrja e etjes s kuriozitetit. Dhe ata q din ta kontrollojn kt etje, dhe t przgjedhin nj fush studimi apo interesi q i trheq m shum se do gj tjetr. Ky grupi i dyt jan ata q fillojn e reflektojn pr fushn e tyre, gjendjen e saj aktuale, dhe e shikojn me syrin kritik pr t gjetur dika q nuk shkon n at fush. Dika q atyre nuk u plqen, q nuk sht perfekte n syt e tyre, q duhet ndryshuar e perfeeksionuar. Kjo sht n vetvete dhe mundsia q ata vetkrijojn, pr t ln gjurmt e tyre krijuese n at fush interesi. Por prpara se t lindi ideja se far e si duhet ndryshuar, syri kritik sht i rndsishm pr t br dallimin e asaj q shkon bukur kshtu si sht, dhe asaj q duhet ndryshuar.

  3. Qetsia

  Kur fmija lind nga barku i nns, ai lind mes dhimbjesh t forta e klithmave t nns, aqsa edhe fmija kur lind fillon e qan. Shenja e par e jets s fmijs sht e qarra e tij/saj. Por kur vjen fjala tek krijimtaria jon si njerz, parakushti sht qetsia absolute. Vetm kur njeriu mbyllet n mendjen, zemrn e tij, ai sht n gjendje t prodhoj krijimtari mahnitse. Asnj kng, roman, tragjedi apo komedi, nuk sht prodhuar nga nj "komitet njerzish". N t gjitha kto raste, ideja lindi tek nj njeri i vetm, i cili shkruajti vargjet e kngs, apo kompozoi muzikn e saj, apo shkruajti historin e romanit, apo skenarin e komedis. Kur njeriu nuk ka qetsi dhe kushte pune pr t punuar i qet n qetsi, delli krijues i atij njeriu nuk do t ket rendiment. Dhe n qetsi, lind dhe merr form ideja e re.

  4. Vlera

  do njeri q krijon dika, e bn pr t zgjidhur nj problem apo shqetsim pr shoqrin, pr t treguar dika t vrtet e t bukur si jan artet e bukura, apo pr ta br jetn e njerzve m t leht apo m t pasur. Kur ideja lind e merr form, shqetsimi i krijuesit kthehet tek ajo q un e quaj vlera e krijimit t tij. Ka njerz q e shikojn vlern e krijimtaris s tyre t lidhur me aspektin monetar. Ka njerz q e lidhin vlern e krijimtaris s tyre me nj aspekt kulturor apo shpirtror, apo njerzor. Shqetsimi kryesor sht "perfeksionimi" i nj projekti e ideje, por kjo faz nuk zgjat gjat, pasi shum shpejt e kupton q e rndsishme nuk sht q krijimtaria juaj t jet perfekte, por t jet e vlersuar nga shoqria e gjer. Mosha dhe vitet tek njeriu, bjn punn e tyre, pr ta ndrgjegjsuar njeriun se njeriu vet sht i vdekshm. Por krijimtaria e tyre, nse vlersohet ashtu si duhet, sht e pavdekshme. Mozarti ka shekuj q ka vdekur, por kompozimet klasike t tij dgjohen sot me po at knaqsi si shekuj n kohn e tij.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-03-2021 m 16:29

 3. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Neteorm (14-05-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Ullinjt forcojn dshirn seksuale t meshkujve
  Nga [Asteroid] n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-12-2012, 07:01
 2. Andrea Stefi - Krijues sui Generis
  Nga Askusho n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-09-2012, 15:35
 3. per shpirtin tuaj
  Nga xnjeri n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-12-2006, 20:03
 4. Tradita dhe Zakonet Shqiptare
  Nga dodoni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-04-2005, 22:13
 5. Ndue Shyti, krijues i prsosur i muziks popullore
  Nga StormAngel n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-09-2004, 11:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •