Close
Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 429 prej 429
 1. #421
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E PARA E ARDHJES- VITI B

  M 3-12-2023.


  LEXIMI I PAR: Is. 63, 16b-17, ; 64, 1.2b-7


  16b: Por Ti, o Zot, je Ati yn, Shptimtari yn: i amshueshm sht emri yt.
  17: Pse na bn t endemi, o Zot, larg prej udhve t tua, o Zot? Pse na e ngurove zemrn q t most t druam? Ktheu pr dashuri ndaj shrbtorve t tu, pr dashuri t fiseve t prons sate! 19,b: Oh, sikur t`i shqyeje qiejt dhe t zbrisje!
  64, 1 Sikurse zjarri q i djeg krandet, dhe ujin e bn t vloj ‑ q armiqt e tu t’i bsh ta njohin emrin tnd. Para fytyrs sate pagant do t dridhen
  2 kur t bsh mrekulli q ne nuk i shpresonim.
  2b: Ti zbrite dhe para fytyrs sate mallet u dridhn!
  3 Qysh se ka zn jeta fill, nuk u ndie, kurr me vesh nuk u dgjua, askurr syri nuk e pa, se nj Zot, prve Teje, t ket vpruar ndonj gj t till pr ata q shpresojn n T.
  4 U ndihmon atyre q me gzim zbatojn t drejtn, edhe atyre q n udht e tua, t kujtojn. Ja, ti u hidhrove sepse ne mkatuam; n udht e dikurshme do t gjjm shptim.
  5 T gjith ne kemi qen porsi i papastri, si petk i ndyt t gjitha drejtsit tona, t gjith u vyshkm porsi gjethi, t t kqijat tona na tresin si era. 6 S’ sht asnj q e thrret emtinn tend, q t zgjohet e t mbshtetet n ty, sepse e hshehe prej nesh fytzrn tnde dhe na lshove n dor t keqbrsis son.
  7 Megjithat , Ati yn je ti, o Zot, ne jemi argjil e ti je vorbtari yn, t gjith jemi vepr e duarve t tua.  LECTIO DIVINA - MEDITIM – LUTJE.

  KUR IZRAELI E QUAJTI ZOTIN “ATI YN”.


  Katekizmi i fmijve t vgjel hebre dhe i fmijve t krishter kan t paktn nj pik t prbashkt: t dy pohojn se Zoti sht At! Ky tekst i Isais ndoshta u shkrua pesqind vjet para Krishtit, q do t thot se sht afrshisht dy mij e pesqind vje; ai sht shum i qart n msimin e tij pr Hyjin q e quan: "At" dy her: n tekst si na sht propozuar nga liturgjia, formohet ktu ajo figur letrare q quhet "prfshirje"; rreshti i par dhe i fundit jan identik dhe kornizojn tr tekstin; rreshti i par: "Ti je, o Zot, Ati yn" ... rreshti i fundit: "Zot, je ti Ati yn". Imazhi i poarit vijon: "Ati yn je ti, o Zot, jemi argjil e ti je vorbtari yn, t gjith jemi vepr e duarve t tua, t gjith jemi vepr e dors sate".
  Imazh shum interesant, ai i poarit, i cili thot qart se n 'kuptim Zoti sht Ati: nuk sht fjala pr nj atsi trupore t ngjashme me atsin njerzore; poari nuk sht babai biologjik i objektit q krijon; ai sht krijuesi, kjo sht krejt tjetr gj.
  Dhe atje, edhe nj her, Izraeli dallohet nga popujt fqinj; sepse, si thuhet pak m par, nuk u prit fare q Beslidhja e re ta quante Zotin "At". Por t jemi plotsisht t sinqert, as Beslidhja e vjetr nuk e pritm, as populli hebre; popujt e tjer gjithashtu e thrrasin zotin e tyre si Atin e tyre; pr shembull, n shekullin e katrmbdhjet para Krishtit, n Ugarit (n Siri, n veri t Palestins), Perndia suprem quhej "El, baba mbret".
  Por titulli "babai", tek popujt t tjer, ka dy kuptime: s pari, nj ndjenj autoriteti; s dyti, nj ndjenj e atsis biologjike; Bibla ka ruajtur kuptimin e par t autoritetit, por gjithmon ka refuzuar ta shoh Zotin si nj baba biologjik n mnyrn njerzore. Zoti sht Gjith-Tjetri, edhe n kt nivel.
  Pr kt arsye, pr m tepr, gjendet mjaft rrall, dhe vetm me vones, n Beslidhjet e Vjetr pophime t llojit: "Zoti sht Ati yn"; pr shum koh, duke prdorur kt shprehje, do t kishte rrezikuar nj keqkuptim duke imagjinuar Zotin si nj baba n mnyrn njerzore, si tek popujt fqinj.
  N t kundrt, gjendhet m hert dhe m shpesh titulli "bir": ai prdoret pr t gjith antart e popullit t Izraelit; sht padyshim m pak e paqart: nuk ka rrezik t mendosh pr kt zhvendosje t nj populli t tr n aspektin e seksualitetit. Pr shembull, nga libri i Eksodit, n nj tekst ndoshta shum t vjetr, mund t lexojm "Kshtu thot Zoti: djali im i parlindur sht Izraeli" (Dal. 4,22; i parlinduri do t thot ktu "i dashur”, “djali i preferuar ”). E kjo padyshim sjell ndrmend zgjedhjen e Izraelit.
  Faza e dyt, q nga Davidi mbreti quhet "bir i Zotit"; dihet formula e Psalmit 2, t shqiptuar n ditn e kurorzimit t nj mbreti t ri: "Ti je biri im, sot t kam lindur".
  Ather, pak nga pak, do t kuptohet se secili prej nesh mund ta konsideroj veten bir t Zotit, domethn objektin e dashuris s tij ... Lutja "Ati yn" vjen nga shum larg; aq larg sa q i gjejm praktikisht t gjitha frazat e Atit ton n lutjet hebraike q lexoheshin n sinagoga shum prpara se t lindte Jezusi.


  KUR IZRAELI E QUAJTI ZOTIN “LIRIMENTARIN TON”.


  Titulli tjetr q i sht dhn Zotit nga Isaia sht ai i "Shlbuesit", q do t thot "liruesi"; sa her q takojm fjalt "Shlbues", "Shlbim", duhet t mendojm pr "lirimtar", "lirim"; Zoti i Beslidhjes s Vjetr sht ai q dshiron se njeriu t jet i lir: i lir nga do skllavri njerzore dhe gjithashtu nga do idhujtari, sepse kjo sht skllavria m e keqe.
  Pr t kuptuar m mir, Isaia prdor nj fjal shum specifike ktu, Go'el; sht nj term ligjor q ne e prkthejm me fjalt "Shlbues" dhe "lirues".
  Shpesh her n Beslidhjen e Vjetr, Zoti quhet "Shlbuesi", "shlbuesi" i popullit t tij. Pr shembull, ne e njohim profesionin e famshm t besimit t Jobit: “Un e di se Shlbuesi im (liruesi im) sht gjall".
  Sigurisht, kur prdoret n kt kontekst termi "shlbimi", duke nnvizuar q sht vet Zoti shlbuesi, nuk merret n konsiderat nj transaksion tregtar; por pohohen dy gjra: s pari, Zoti sht i afrmi i njerzve t tij; s dyti, Zoti dshiron q do njeri t jet i lir.
  Kur Shn Pali, n letrat e tij, insiston aq shum n lirin e fmijve t Zotit, ai sht djali dhe nxensi i largt shpirtror i Isais.

 2. #422
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA 1 E ARDHJES – VITI B

  M 3-12-2023


  PSALMI: 80, 2v.15v.18v.


  2 Dgjo ti, o Bariu i Izraelit,
  ti q i prin Jozefit si grigjs,
  ti, q rri n fron mbi kerubin, shklqe
  3 para Efraimit, Beniaminit e Manseut:
  zgjoje pushtetin tnd dhe eja n ndihm
  pr t na shptuar!
  15 Kthehu, Hyji i ushtrive,
  shikoje nga qielli e shihe,
  eja, shihe kt vresht
  16 dili zot se ti vet e mbolle:
  18 Dora jote qoft mbi njeriun e t djathts sate,
  mbi birin e njeriut q pr vete e rrite.
  19 Kurr m nuk do t largohemi prej teje:
  na prtrij e do ta thrrasim Emrin tnd.

  20 O Zot, Hyji i ushtrive, deh ti, na prtrij,
  kthjelle fytyrn tnde e na shpto!  LECTIO DIVINA – MEDITIM – LUTJE.

  PSALM PR KREMTIM T PNDES.


  “Kurr m nuk do t largohemi prej teje:
  na prtrij e do ta thrrasim Emrin tend (v. 19).
  Ky psalm sht nj thirrje ndaj Zotit n nj koh t vshtir, t jetuar me nj ankth t madh: Izraeli, me siguri n nj kremtim pendestare, e lartson drejt Zotit nj lutje pr t krkuar ndihmn. Isht nj lutje e knduar, me siguri, sepse prbhet nga pes strofa t ndara me nj refren; strofat ndrtohen n mnyr alternative: nj strof prkujton mrekullit e s kaluars ... dhe strofa q vijon sht nj thjrrje ndaj Zotit pr t marr ndihm n situatn e vshtir e tanishme. Sa pr refrenet, ata jan nj krkes pr falje:
  "O Zot, Hyji i ushtrive, deh ti, na prtrij, kthjelle fytyrn tnde e na shpto"(v. 20).
  Ky psalm, dhe posarisht refreni i tij, flet pr dshirn e zjart e njerzve pr t par prmbushjen prfundimtare t premtimeve t Zotit:
  "Zgjoje pushtetin tnd dhe eja n ndihm pr t na shptuar"(v. 3).
  N veshtirsi pr t ruajtur shpresn, Populli i Zgjedhur mbshtetet n kujtimet e s kaluars. Zoti e ka provuar dashurin e tij pr popullin e tij her pas here ... kshtu ai do t vazhdoj t'i shptoj ata prsri, tani e prgjithmon. Kujtimet e s kaluars: kto jan, sigurisht, fillimet e ktij populli me daljen nga Egjipti, hyrja n Tokn e Premtuar, Beslidhja e Zotit me dymbdhjet fiset, pushtimi progresiv i Toks s Premtuara ... dhe mbi t gjitha prparimi i parezistueshm i ktij populli i cili filloi nga asgjja (n fillim ishte vetm nj grusht skllevrish t arratisur).
  Dhe kt prparim t jashtzakonshm, kta njerz e din shum mir se ia kan borxh Zotit, dhe Prezencs s tij t vazhdueshme: sht me t vrtet ai q lindi dhe rriti popullin e tij, dhe q e mbrojti at pa u lodhur me kalimin e kohs.
  Kjo dashuri e Zotit pr Popullin e tij, ky prkushtim i tij q sht prjetuar kaq shum her, shprehet prmes dy imazheve t privilegjuara n Bibl, asaj t bariut dhe asaj t vreshtarit. Dy figura q flasin, njra dhe tjetra, pr kujdesin xheloz me t cilin Zoti e rrethon Popullin e tij: ashtu si nj vreshtar kujdeset pr vreshtin e tij dhe nj bari i ruan delet e tij q t mos humbas asnj, "Bariu i Izraelit...Ti q udhheq grigjn tnde ... Vizito kt hardhi q dora jote e fuqishme ka mbjell ... Le t mbshtes dora jote t mbrojturin".


  PRKUJDESJA E BARIUT DHE E VRESHTARIT.

  Pr kt kemi medituar javn e kaluar, ditn e fests s Krishtit Mbret: kemi msuar n veanti predikimin madhshtor e profetit Ezekiel: "Kshtu si nj bari ruan delet e kopes s tij. kshtu do t kujdesem pr delet e mia ... do t krkoj delet e humbura. Deles q sht e dobt, un do t'i rikthej forcn".
  Vreshtari, gjithashtu, sht nj shembull i shklqyeshm i prkujdesis s dashur t Zotit: sepse hardhia sht e njohur pr t qen nj kultur krkuese. Aq sa, n nj kng t famshme t dasms, e njjta vmendje e dashur i rekomandohej burrit t ri ndaj gruas s tij. Kur, nga shekulli i tet para Krishtit, profett, duke filluar me Osean, filluan ta konsiderojn Beslidhjen midis Zotit dhe popullit t tij jo vetm si nj kontrat ligjore, por si nj lidhje dashurie, ather imazhi i hardhis u b thelbsor: Zoti, si nj vreshtar, rrethon njerzit e tij me kujdes t vazhdueshm.
  Prandaj vreshti sht br nj metafor e privilegjuar e Beslidhjes: dhe koht e fundit, n dieln njzet e shtat, kemi dgjuar predikimin e Isais :
  "Vreshti i Zotit t Ushtrive sht shtpia e Izraelit, fidant e zgjedhur t tij jan banort e Judes "(Is. 5,7).
  Rrushi gjithashtu ofronte ushqim pr t menduar: mir apo keq, simbolizonte sjelljen e njerzve dhe udhheqsve t tyre. Dhe profett Osea, Isaia, Jeremia, Ezekiel shpesh ankoheshin pr shkeljen e Beslidhjes dhe pr aq shum fruta t kqija:
  "E pra, un t mbltova vresht t zgjedhur, do fidan hardhi t but, si ather erdhe e u shndrrove n shermende t zvetnuara t vreshtit t egr?" tha Jeremia (Jr 2,21).
  Pastaj erdhi mrgimi n Babiloni dhe njerzit u krahasuan me nj hardhi t shkret:
  " Vreshtin nga Egjipti e nxore...Gardhin pse ia theve q ta vjel do kalimtar? E dmtoi derri i egr, e kulloti do egrsir" (kjo sht nj nga temat e ktij psalmi: Ps 80,9-14).  "KERUBINAT",

  Vrejtja e fundit: ka nj emr kurioz n kto vargje: "Kerubin"; sht nj fjal hebraike q e dha fjaln ton "kerubin". Kjo sht prsri nj kujtes e kohrave t lumtura. Arka e Beslidhjes ishte nj kuti e muar prej druri akacie, e veshur me ar, e cila ishte e gjat njqind e njzet e pes centimetra dhe shtatdhjet e pes centimetra e gjer. Arka prmbante rasat e Ligjit t dhna nga Zoti Moisiut n Sinai. Kjo kuti u mbulua nga nj pllak ari (e quajtur vendi i mshirs) dhe mbi t kishin dy statuja t kerubinve n dru ulliri t veshur me ar. Kerubint ishin kafsh: me trupin dhe putrat e nj luani, kokn e nj njeriu dhe krah t mdhenj.
  Roli i tyre ishte t mbronin Arkn me kraht e tyre dhe ata u pan si stoli e fronit t padukshm t Zotit. Gjat gjith Eksodit, Arka, e strehuar n nj tend, shoqronte njerzit; m von, mbreti Salomon e vendosi at n tempullin n Jeruzalem. Sigurisht, kurr nuk kemi menduar ta mbyllim pranin e Zotit n nj tend ose n nj tempull, por Arka ishte shenja e dukshme, simboli i ksaj Prezence. "Ju q uleni mbi Keroubim ..."
  Kjo kujtes ktu jo vetm q evokon shklqimin e ktij Tempulli t mrekullueshm; mbi t gjitha, ajo evokon Pranin e Zotit besnik q kurr nuk e ka braktisur dhe nuk do t braktis popullin e tij.

 3. #423
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E PAR E ARDHJES VITI B

  M 3-12-2023


  UNGJILLI: Mk. 13, 33 – 37


  33 Rrini me kujdes! Rrini zgjuar, sepse nuk e dini kur do t vij ai ast. 34 Me t do t ndodh, si me at njeri q, duke u nisur pr rrug, e la shtpin e vet dhe ua la nn kujdes shrbtorve: secilit ia caktoi punn e vet e dertarit i urdhroi t rrinte zgjuar.
  35 Prandaj: rrini zgjuar, sepse nuk e dini kur do t vij i zoti i shtpis: n mbrmje a n mesnat, kur kndojn gjelat apo n mngjes ‑
  36 q, nse vjen papritmas, t mos ju gjej fjetur.
  37 ka po ju them juve, ua them t gjithve: rrini zgjuar!”  LECTIO DIVINA – MEDITIM - LUTJE

  RRINI ME KUJDES! RRINI ZGJUAR!


  N pjesn e ungjillit t vet, q i paraprin ungjillit q do t lexojm, meditojm dhe lutemi n liturgjin e diels s par t ardhjes, Jezusi sapo u ka folur dishepujve t tij pr at q ai e quajti: "Ardhja e Birit t njeriut" dhe ai shtoi:
  “Sa pr at dit e pr at or, s’di askush, as engjjt n qiell, as Biri, por vetm Ati" (Mk. 13,32).
  Dhe ai nxjerr pr dishepujt e tij at q sapo kemi lexuar : nse ai, Biri, si e quan veten, nuk e di orn e ardhjes s Birit t njeriut, ne e dim at edhe m pak; dhe pr kt arsye, ai shton: "Rrini me kujdes! Rrini zgjuar ", sepse nuk e dini se kur do t jet momenti". Mund t mendohet se kuptimi i fjalve t Jezusit sht: Rrini me kujdes! Rrini zgjuar q t mos arrij ai momenti kur ju nuk e pritni".
  Pjesa tjetr e tekstit shkon plotsisht n kt drejtim:
  "Rrini zgjuar, sepse nuk e dini kur do t vij ai ast” (v.33) dhe “Rrini zgjuar, sepse nuk e dini kur do t vij i zoti i shtpis: n mbrmje a n mesnat, kur kndojn gjelat apo n mngjes ‑ q, nse vjen papritmas, t mos ju gjej duke fjetur” (v. 35-36). Fjalt "n orn kur kndon gjeli" mund t jen nj aludim pr mohimin e Pjetrit (Marc ishte shum afr Pjetrit); kjo fjali sht nj paralajmrim: nse nuk jeni t kujdesshm dit pr dit, n do moment mund q t'ju ndodh juve ka i ndodhi Pjetrit, dhe ndonjher mund t m ofendoni, t m bini mohit si ai, duke mos qen t vetdishme pr kt.
  Disa or para ktij mohimi t Pjetrit, Jezusi, n Gjetsemane, u kishte thn tre apostujve q e shoqruan:
  "Rrini zgjuar dhe lutuni t mos bini n tundim. Shpirti sht i gatshm, por trupi sht i ligsht”(Mk. 14, 38). Dhe shtoi: "Shpirti sht i gatshm, por trupi sht i ligsht”... Nj mnyr pr t thn deri n far mase jemi ndar prgjithmon n brendsin ton midis vlerave t Mbretris dhe kthimit te egoizmi, indiferenca , mosbesimi. Kjo sht arsyeja pse ne duhet t lutemi pa pushuar, n mnyr q t mos ndahemi prej Zotit.
  Kjo hedh drit mbi tekstin e Ungjillit q jemi duke msuar: "T rrish zgjuar" do t thot: "t lutesh"; por t mos i lutemi Atit q t realizoj Mbretrin e tij vet, i vetm, pa ne. Ky nuk sht projekti i tij. Por q t lutemi q t mbushemi me Shpirtin e tij i cili do t bj t hyjm n projektin e Atit. Ather ne mund ta shohim botn, q sht lnda e par e Mbretris, me syt e Zotit, pr t thn kshtu. Dhe ather do t bhemi t aft t veprojm, t sillemi duke pasur para sysh gjithka sht n prkim me prparimin e Mbretris.
  Njihet msimi i Luks pr lutjen: “Lypni e do t’ju jepet, krkoni e do t gjeni, trokitni e do t’ju elet. 10 Sepse, kushdo lyp, merr; kush krkon, gjen; atij q troket, i hapet dera. 11 Dhe, cili prej jush q sht bab, po i lypi djali peshk, n vend t peshkut do t’i jap gjarpr? 12 Ose, nse i lyp vez, do t’i jap akrep? 13 Nse, pra, ju, edhe pse t kqij, dini fmijve tuaj t’u jepni dhurata t mira, sa m tepr Ati qiellor do t’u jap Shpirtin Shenjt atyre q ia krkojn!”(Lk. 11, 9-13).
  Po, dita dhe ora jan sekreti i Zotit ... "Askush nuk i njeh prve Atit", si thot Jezusi; por kjo nuk sht arsye pr t'u shqetsuar: Shpirti sht me ne. sht akoma e nevojshme t'i lutemi, domethn ta dshirojm; nuk do t na pushtoj kundr vullnetit ton.
  Me t vrtet, kjo hedh drit mbi at q teksti i ungjillit quan nj tundim: "Rrini zgjuar dhe lutuni t mos bini n tundim" (Mk,14,38) thot Jezusi; dhe n tekstin e sotm ai e krahasoi veten me nj pronar t nj shtpie q shkon n nj udhtim:
  "34 Me t do t ndodh, si me at njeri q, duke u nisur pr rrug, e la shtpin e vet dhe ua la nn kujdes shrbtorve: secilit ia caktoi punn e vet e dertarit i urdhroi t rrinte zgjuar" (Mk. 13, 34).
  Tundimi, n nj far mnyre, sht t flesh, domethn t lsh pas dore shtpin; megjithat, ne jemi n fund t Ungjillit t Markut, disa dit para fests s Pashks, domethn pak para Pasionit; ashtu si shmblltyra e gjykimit t fundit te Mateu, t ciln ne e kemi lexuar pr festn e Krishtit Mbret; m duket se msimi sht i njjt: me Mateun, ne kemi dgjuar se antart e dy grupve than: "Kur t pam t uritur... dhe (nuk) t kemi ndihmuar", dhe kemi kuptuar se folja "t pam" do t thot: "Kemi pasur kujdes pr...ose i kemi ruajtur vllezrit tan", n mnyr q Mbretria, n t ciln do njeri do t jet mbret, t rritet. Marc na jep nj imazh tjetr dhe nj msazh tjetr: ai tha: "Misioni juaj sht t mbikqyrni shtpin, t jeni prgjegjs pr mbarvajtjen e shtpis"!  KUJDESTAR T SHTPIS S ZOTIT.

  Ktu ne promovohemi kujdestar t shtpis s Zotit! Ne jemi kta shrbtor, ky dertar. Ky sht Lajmi i Mrekullueshm, i jashtzakonshm q do t na prsritet gjat gjith Ardhjes: jeta jon, sado q t jet modeste, mund t kontribuoj n shtatznsin dhe n lindjen e nj njerzimi t ri. Kjo sht ajo q na bn shum t lumtur, sepse jemi thirrur t jemi t dobishme tek vllezrit n nevoj. Ai "secilit ia caktoi punn e vet": kjo do t thot q secili prej nesh ka nj rol pr t luajtur, rolin e tij. Dhe nj rol efektiv, pasi duke u larguar ai u dha t gjith pushtetin shrbtorve t tij: "...e la shtpin e vet dhe ua la nn kujdes shrbtorve".
  Kjo mund t jet nj nga arsyet pse askush, madje as Biri (ndrsa ishte me ne) nuk e di orn e ardhjes prfundimtare t Mbretris: kjo sht pr shkak se ne kemi pjesn ton n ndrtimin e saj.
  Dhe m duket se ky sht mesazhi m urgjent q duhet t'u drgojm t rinjve tan; kjo supozon, sigurisht, q ne t mos presim ardhjen e Mbretris s Zotit si e presim trenin n nj station, por q pritja jon t jet aktive.
  Por problemi yn, saktsisht, sht se, shum shpesh, ne mbetemi pasiv, ose m keq, harrojm se jemi duke pritur pr dika, ose m mir pr Dike! Dhe kshtu, ne e zm kohn me dika tjetr; por ta zsh kohn me dika tjetr, kur bhet fjal pr Mbretrin e Zotit, sigurisht q sht serioze. Dhe kjo sht arsyeja pse Jezusi i paralajmron apostujt e tij. Dhe Shn Pjetri, i cili me siguri i rrfeu mohimin e tij Markut, e di at vetm shum mir.
  Kjo sht arsyeja jon pr t jetuar: dhe far programi! Portiert e shtpis s Zotit: na takon neve t'i sjellim t gjith njerzit. Pa harruar msimin e shmblltyrs s talenteve: i zoti i shtpis na beson, ai na beson me thesaret e tij. E vetmja prgjigje e denj pr nderin q ai na jep sht t'i besojm atij si kthim dhe t hapim mngt! Tani nuk sht koha t shqetsohemi pr ndonj gj tjetr!

 4. #424
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E PAR E ARDHJES VITI B

  M 3-12-2023.


  LEXIMI I 2: 1 KOR. 1,3-9.


  3 Pai hir e paqe prej Hyjit, Atit ton, dhe prej Zotit Jezu Krisht!
  4 Prher i falem nderit Hyjit tim pr ju q ju dha hirin hyjnor me an t Krishtit Jezus,
  5 sepse n Krishtin ju u bt t pasur me gjithka ‑ n do fjal e n do dije.
  6 Kshtu, aq u prforcua n ju dshmia e Krishtit,
  7 sa q nuk ju mungon asnj dhurat juve q pritni Zbulimin e Zotit ton Jezu
  Krishtit.
  8 Por edhe Ai do t’ju forcoj deri n fund q t jeni pa mungesa n Ditn e Zotit ton Jezusit (Krisht).
  9 Besnik sht Hyji q ju thirri n shoqrin e Birit t vet, Jezu Krishtit, Zotit ton.  LECTIO DIVINA – MEDITIM – LUTJE.


  ARDHJA SI VENDIM N PERSPEKTIV


  Ndrsa po krkonim nj imazh q mund t na ndihmonte t hynim n kt tekst t Palit, ai i busulls m erdhi: fardo q t ndodh, nj busull e denj pr emrin do t'ju drejtoj gjithmon nga Veriu; n mnyr t paprmbajtshme, ajo gjithmon kthehet; pr Palin, nj i krishter sht si nj busull: ai sht i kthyer drejt s ardhmes... Nse Pali merr stilolapsin pr t'u shkruar korintasve, kjo ndodh sepse ata e kishin humbur pak rrugn n disa pika. Pastaj u kujton atyre at q n syt e tij sht karakteristika e par e t krishterve, duke pritur: "…nuk ju mungon asnj dhurat juve q pritni Zbulimin e Zotit ton Jezu Krishtit” (v. 7).
  T krishtert nuk shikojn nga e kaluara, por nga e ardhmja.
  Natyrisht, nse ky lexim na ofrohet pr t dieln e par t Ardhjes, sht pikrisht sepse Ardhja sht koha kur ne rizbulojm t gjitha dimensionet e Pritshmris s Krishterve, ku e vendosim veten prsri n perspektivn e Ardhjes q Zoti na premton.
  N nivelin e par, Ardhja sht para s gjithash koha e prgatitjes pr Krishtlindje; do t jemi t ftuar t prkujtojm nj ngjarje historike: ardhjen e Krishtit n historin njerzore. Ardhja sht koha pr t'u prgatitur pr kt prvjetor. Dhe kshtu, do vit, n kt koh, ne rilexojm n Bibl shpalljet e profetve, premtimet e Zotit: premtimet e shptimit, domethn t lumturis. E njjta tem rikthehet vazhdimisht n forma t ndryshme: "Gzohu... Zoti vjen t t shptoj"... Ndonjher, premtimet bhen m t qarta: sht Isaia q thot "Virgjresha do t lind", ose Jeremia (23,5). ) "Un do t nxjerr te Davidi nj far drejtsie"...
  Por historia e shptimit nuk ndalet n erdhen n Betlehem. Kt pritje e jetojm edhe sot pr veten ton. Sapo kremtuam festn e Krishtit Mbret dhe kishim t drejt: po, Krishti sht Mbret... TASHM me vdekjen dhe ringjalljen e tij, sepse TASHM jeta e ka mposhtur vdekjen, TASHM dashuria ka mposhtur indiferencn dhe urrejtjen. Por Mbretria e tij ende nuk sht realizuar plotsisht: ne vetm duhet t lexojm gazetat, t dgjojm radio ose t shikojm televizor, ose m thjesht t shikojm brenda vetes dhe rreth nesh, pr t'u bindur pr kt!
  Krishti do t jet plotsisht mbret kur, n secilin nga vllezrit e tij, dashuria do t mbretroj. Kjo sht ajo q ne presim n t njjtn koh me kthimin e Krishtit. Ne presim shfaqjen prfundimtare t fitores s tij n krye t njerzimit: nj njerzim i tr i liruar prfundimisht nga skllavria e mkatit dhe e vdekjes. Ne jemi njerzit q mbartin kt shpres. Edhe kur e keqja, urrejtja, dhuna, racizmi duket se udhheqin historin e bots, ne besojm, jemi t sigurt se e keqja nuk do ta ket fjaln e fundit. Sipas nj fjale nga Ati Joseph Templier: "Humbja e s keqes sht planifikuar dhe sht prfundimtare". Aq sa duhet t dim t lexojm tekstet e ktyre t Dielave t Ardhjes n tre nivele:
  Niveli i par: pritja pr Mesian midis popullit hebre, nga Davidi deri n lindjen e Jezusit n Betlehem.
  Niveli i dyt: shptimi i arritur tashm n Jezu Krishtin: at q Jezusi pruron me vdekjen dhe ringjalljen e tij; njerzimi sht m n fund i aft n nj prej t vetave (Jezusit) q t jet plotsisht i prshtatur me Dashurin dhe vullnetin e Atit; do t thot t jetosh plotsisht dhe ekskluzivisht vlerat e dashuris, ndarjes, solidaritetit, butsis, faljes.
  Niveli i tret: pritshmria jon pr Ditn e Perndis, pr vendosjen prfundimtare dhe universale t fitores s Krishtit, t mbretris s Perndis. At Dit, i gjith njerzimi do t'i jetoj kto vlera q mishroi Jezu Krishti. Dhe ne e dim se nuk sht thjesht nj ndrr e bukur, pasi Jezusi na tregoi se sht e mundur.
  Pr shembull, kur Pali u tha vllezrve t tij n Korint:
  “Pai hir e paqe prej Hyjit, Atit ton, dhe prej Zotit Jezu Krisht!”,
  nuk sht nj mirsjellje e thjesht apo edhe nj dshir e dashur; ai flet si gjithmon nga kndvshtrimi i projektit t Zotit. "Hiri dhe paqja" sht nj mnyr pr t shprehur projektin e Zotit: hiri sht vet atributi i Zotit, ne mund t prkthejm "dashuri", "dhurat falas", prani dashurie e Zotit. T jesh n hir do t thot t jesh n bashksi me Perndin; paqja sht pasoja n shkalln ton. Por projekti i Zotit sht pikrisht ky: t sjell t gjith njerzimin prfundimisht n bashksin e dashuris s Trinis.
  Dhe Shn Pali, ktu, ndodhet n tre nivelet pr t cilat fola m par: ne i lexojm ato shum qart n kt pasazh:


  RRUGA DREJT HIRIT.

  Niveli i par: ky pr
  ojekt i Zotit, hirit dhe paqes, sht planifikuar nga gjith prjetsia; dhe gjat historis biblike, Populli i Zgjedhur u b gjithnj e m t vetdijshm pr kt.
  Niveli i dyt: hiri sht dhn tashm, ky projekt i Perndis sht inauguruar tashm n Jezu Krishtin. Shn Pali u tha korintasve:
  “Prher i falem nderit Hyjit tim pr ju
  q ju dha hirin hyjnor me an t Krishtit Jezus,
  sepse n Krishtin ju u bt t pasur me gjithka
  ‑ n do fjal e n do dije”(v.4-5)
  Niveli i tret: “Hir dhe paqe pr ju... pr ju q prisni t shihni Zotin ton Jezu Krisht t zbuluar. sht ai q do t'ju bj t mbani fort deri n fund..." Me fjal t tjera, ai do t'ju ndihmoj t mos e humbni Veriun, ose ta gjeni prsri nse e kishit humbur pr momentin. Dhe pr t ushqyer guximin e korintasve t tij (dhe tanve), Pali shton:
  “Besnik sht Hyji
  q ju thirri n shoqrin e Birit t vet,
  Jezu Krishtit, Zotit tone” (v. 9).
  Prandaj Ardhja sht nj koh shum dinamike! Ky sht momenti par excellence kur ne kujtojm vazhdimisht besnikrin e Perndis ndaj projektit t tij, n mnyr q t nxjerrim prej tij forcn pr ta uar prpara, secili sipas mundsive t tij.

 5. #425
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  F. A.: E DIELA E DYT E ARDHJES VITI B.


  PRGATITJA E LIURGJIS


  E DIELA E 2 E ARDHJES VITI B


  M 10-12-2023.

  UNGJILLI: Mk. 1,1-8.


  1 Fillimi i Ungjillit t Jezu Krishtit, Birit t Hyjit.
  2N prkim me fjalt q shkruan Isaia profet:
  “Ja, un po drgoj lajmtarin tim para teje
  q do ta bj gati udhn tnde;
  3 sht zri i njrit q brtet n shkrettir:
  ‘bni gati udhn e Zotris,
  rrafshoni shtigjet e tij!’“,
  4 n shkrettir u duk Gjon Pagzuesi e predikonte nj pagzim pendese pr faljen e mkateve.
  5 Mbar krahina e Judes e t gjith jerusalemasit shkonin tek ai. Pasi ata i rrfenin mkatet e veta, Gjoni i pagzonte n lumin Jordan.
  6 Gjoni ishte i veshur me nj petk prej leshi deveje e rreth ijesh kishte brez lkure. Ushqehej me karkaleca e me mjalt t egr.
  7N predikimet e veta thoshte:
  “Pas meje po vjen nj m i fort se un. Un nuk jam i denj as t ulem para tij pr t’ia zgjidhur rripin e sandaleve t tij.
  8 Un ju pagzova me uj, ndrsa ai do t’ju pagzoj me Shpirtin Shenjt”.


  LECTIO DIVINA – MEDITIM – LUTJE.
  Sot do t dgjojm faqen e par t Ungjillit sipas Markut.
  Ishte shkruar n nj koh dramatike pr komunitetin e krishter t Roms. Persekutimi i Neronit sapo kishte marr fund, gj q na sht rrfyer n nj faqe dramatike nga historiani Tacit.
  Ndr viktimat e ktij persekutimi ishin Pjetri dhe Pali. Zhdukja e ktyre dy apostujve e ka tronditur thell kt komunitet dhe e ka br at t reflektoj dhe t kuptoj se dshmitart okular t jets s Jezusit fatkeqsisht ishin duke zhdukur.
  Le t dgjojm si Mark e fillon Ungjillin e tij:
  “Fillimi i Ungjillit t Jezu Krishtit, Birit t Hyjit” (v. 1).
  Kjo mnyr e fillimit t shkrimit t nj libri, "Fillimi i Ungjillit", duket e uditshme: sht sikur Marku donte t na thoshte: shiko, tani po filloj t shkruaj librin tim!
  Nse kjo do t ishte domethnia e fjals s par t Ungjillit sipas Markut, do t ishte vrtet nj mnyr e parndsishme pr t filluar, por fjala q ai prdor "arhe" n greqisht do t thot "fillim" i Lajmit t mir.
  Kjo fjal fillim u zgjodh nga Marku pr t na kujtuar fjaln e par me t ciln fillon Bibla, “n fillim”.
  Ishte fillimi i bots, krijimi i bots, i asaj bote q ka zgjatur kaq gjat, n t ciln jan br dhe vazhdojn t kryhen kaq shum ligsi; nj bot q nuk na plqen, nj bot e vjetr.
  Me kt fjal "fillim", Marku dshiron t'u thot t krishterve t komuniteteve t tij dhe neve: tani do t'ju them se si filloi bota e re! Ajo bota e re e dishepujve t Jezusi q kan zgjedhur si norm t jets s tyre "Lumturit e Jezusit t Nazarethi".
  Ne propozojm veten si nj shoqri alternative ndaj shoqris pagane n t ciln jetojm. sht fillimi, fillimi, i atyre "qiejve t rinj dhe t toks s re" n t ciln drejtsia pr t ciln foln Profett do t banoj prgjithmon.
  sht fillimi i shpalljes s Ungjillit, jo i librit t tij, t Ungjillit!
  Kur flasim pr Ungjillin, e kemi fjaln pr kta katr libra, t Mateut, Markut, Luks dhe Gjonit, por kta libra filluan t quhen Ungjij m shum se 100 vjet m von. Hera e par q u quajtn kshtu, sht n "Apologjin e Justinit".
  Ather, cili sht kuptimi q i jep Marku fjals Ungjill? Ai nuk i referohet librit. “Euanghelion” sht nj fjal greke q njihej q nga koha e Homerit, do t thot "lajm i mir", "sihariq"; kushdo q shpallte nj mesazh q ngjallte gzim, si thuhej n at koh, "shpallte nj Ungjill".
  Kishte Ungjij t natyrs publike, nj fitore ushtarake ishte nj Ungjill. Ungjilli ishte nj fitore sportive, ose kishte Ungjij t natyrs private. Shrimi i nj smundjeje ishte nj lajm i mire: "Euanghelion".
  Kur perandort u ngjitn n fron, ata i paraqitn ungjijt e tyre popullit: lajmin e tyre t mir, programet e tyre me premtime q do t krijonin mirqenie, shndet, paqe...
  Mbi t gjitha, lajmet q lidheshin me jetn e perandorit ishin ungjijt: n Priene n Azin e Vogl, u gjet nj mbishkrim q sht br i famshm, q daton q nga viti 9 pas Krishtit, kur Jezusi ishte 16 vje; n t thuhet se viti do t fillonte m 23 shtator dhe jep arsyen: sepse at dit lindi Augusti. Dita e lindjes s "perandorit August" ishte pr botn fillimi i Ungjillit, i lajmit t mir, fillimi i "pax romana" knduar nga Virgjili, fillimi i nj kohe paqeje, dhe begatie pr botn mbar.
  N kohn kur Marku shkroi librin e tij, Augusti tashm kishte m shum se 50 vjet q kishte vdekur dhe shpresat e vendosura tek ai ishin zhgnjyer, tashm n vitet e pasardhsit t tij Tiberius, djalit t tij t adoptuar, kur Sejanusi ishte n krye n Rom dhe Tiberius ishte i smur n Capri, n Rom jeta ishte br nj slalom mes helmeve dhe kamave... Larg epoks s art!
  N fakt nga 12 Cezart e par, 7 ndoshta 8, vdiqn me nj vdekje t dhunshme dhe pikrisht kur Marku filloi punn e tij, shprtheu lufta civile e shkurtr, por shum e dhunshme. Nuk mund tthuhet sigurisht q dita e lindjes s Perandorit August t ket qen nj lajm t mir.
  Marku, duke marr kt term pr t caktuar predikimin e krishter, ardhjen n botn e Jezusit, synon t'u thot lexuesve t tij:
  "Ungjijt e Augustit dhe t perandorve t tjert na kan zhgnjyer. Ata nuk kan br asgj t re. Vetm i kan dhn vazhdimsi asaj bote t vjetr q n t vrtet nuk u plqente m Romakve, ata kan tradhtuar shpresat".
  Ather, cili sht lajmi i mire q Marku dshiron t na shpall?
  Nuk sht nj informacion, sht nj person q ai na paraqet, sht Jezusi i Nazaretit ai q sht lajmi i madh dhe i mrekullueshm, sepse ata q e dgjojn at, ata q e shikojn at, marrin lajmin e mrekullueshm t fytyrs autentike t Perndis dhe t njeriut t suksesshm sepse esht e aft t duaj t tjert.
  Ata q e dgjojn me t vrtet kt lajm, ata q e shohin Jezusin e Nazaretit, menden nga gzimi dhe nse nuk menden nga gzimi, kjo do t thot se nuk e kan kuptuar, nuk e kan takuar, se ai i sht paraqitur keq, se ky lajm sht shprfytyruar.
  Jezusit, Marku i jep dy tituj: “Krishti, i mirosuri dhe Biri i Perndis”.
  N Beslidhjen e Vjetr, mbretrit dhe priftrinjt u mirosn, sepse ishin njerz q duhej t impenjoheshin me nj forc q nuk i prkiste ksaj bote, por vinte nga qielli, nj forc hyjnore. Ata duhej t kryenin misione q ishin mbi fuqit njerzore, por nj "i mirosur i Zotit, Mesia" ishte premtuar dhe Marku na thot se ky "i mirosur i Zotit" sht Jezusi i Nazaretit;
  Pastaj Marku thot "bir i Zotit": n kulturn semite kur thuhet bir i..., kjo shprehje nuk nnkupton nj lindhje biologjike..., por nnkupton nj ngjashmri vlerash t ndar, t pranuar nga ati dhe t prvetsuar...
  Nj baba e njihte si djalin e tij, at q kishte lindur prej tij, kur dhe nse i ngjante atij, kur riprodhonte imazhin e tij, vlerat n t cilat kishte besuar, jetonte t njjtat plane jete si i ati.
  Duke na thn se Jezusi sht Biri i Hyjit, Marku na thot: “Kur sheh Jezusin e Nazaretit, ti e sosdit fytyrn e Atit q sht n qiell!”.
  Ai sht nj Perndi krejt ndryshe nga ai q njerzit kishin imagjinuar, jo m nj Perndi q jep urdhra, q dshiron t shrbehet, q gjykon dhe dnon ashpr ata q nuk u binden urdhrave t tij, nj Perndi q sht i ndjeshm, jo! Fytyra e Jezusit riprodhon nj fytyr krejt tjetr!
  Ky sht lajmi i mir, sepse Perndia i shpikur nga njerzit, nuk ishte aspak burim gzimi, por vetm burim frike.
  N kt pik do t prisnim q Marku t fillonte t na tregonte pr jetn e Jezusit duke filluar me lindjen e tij... N Ungjillin e Markut mungon nj tregim i lindjes dhe fmijris s Jezusit; Mateu dhe Luka do ta bjn.
  Marku interesohet vetm pr at q tha dhe bri Jezusi gjat jets s tij publike, q nga pagzimi i Gjonit e deri te Pashkt.
  Historia e Markut sht historia e nj udhtimi t duruar 3 vite n t cilt Jezusi ecte rrugve t Palestins, vizitonte fshatrat, qytetet, msonte n sinagoga, kujdesej pr t smurt, ndalonte n sheshe...
  far donte t arrinte Jezusi? Vetm nj gj Marku ua tregoi t gjithve: fytyrn e vrtet t Perndis, q kujdeset pr t varfrit, shkon n shtpi, feston me mkatart... Nj fytyr e Perndis q m n fund na mbush me gzim: nuk sht Perndia i shpikur nga ne.
  Askush, duke u ndeshur me kt Ungjill q sht Jezusi i Nazaretit, nuk mund t mbetet indiferent; mundte ta urrente sepse preferonte fytyrn e perndis s vjetr, fytyrn e nj Zoti ligjdhns, ose mundte ta donte si Jezusi meriton.
  Le t prpiqemi t pyesim veten: cili sht Ungjilli q paraqesim?
  Sepse na takon neve t paraqesim kt lajm t madh e t mir q sht Jezusi.
  N Beslidhjen e Re fjala "Ungjill" ndodh 76 her dhe folja "ungjillzon", d.m.th., jep lajmin e mir, 54 her, kumbon pothuajse n do faqe.
  Ather, pse kaq shpesh ata q dgjojn shpalljen ton, paraqitjen ton t Jezusit t Nazaretit, mbeten indiferent apo nuk ndihen menjher t prfshir?
  Le t pyesim veten, a kemi njoftuar lajmin e gzueshm t dashuris s pakushtzuar t Perndis apo dika t shpikur nga ne?
  Ata q dgjojn lajme t mira trhiqen: nse ikin, le t prpiqemi t pyesim veten pse e bjn kt.
  Tani Marku prezanton, si do t bjn ungjilltart e tjer, figurn e Gjonit t pagzuesit dhe i prezanton atij nj citim nga Bibla. Le ta dgjojm:
  Si sht shkruar n profetin Isaia: “Ja, un po drgoj lajmtarin tim para teje q do ta bj gati udhn tnde; sht zri i njrit q brtet n shkrettir: ‘bni gati udhn e Zotris, rrafshoni shtigjet e tij!’” (v. 2-3).
  Marku e prezanton Gjonin pagzues me nj citim biblik t marr nga Profeti Isaia, i cili n fakt sht nj kolazh i 3 teksteve t Beslidhjes s Vjetr.
  Isaia pr t cilin flet ungjilltari, sht Profeti q jetoi n Babiloni s bashku me t dbuarit; ai quhet "engjll" "Anghelos", dhe sht i ngarkuar pr prgatitjen e popullit pr t mirpritur Zotin q donte t'i lironte nga vendi i skllavris pr t'i kthyer n vendin e etrve t tyre.
  Detyra e ktij engjlli ishte shum e mundimshme, sepse izraelitt u msuan me gjendjen e tyre n tokn e skllavris. N t vrtet shum kishin arritur t vendoseshin shum mir n tokn pagane, ata kishin mohuar besimin e tyre, nuk donin m t dgjonin pr Patriarkt, pr pritjen e Mesis... Ata jetonin n at vend dhe kishin ardhur pr t'u gjetur shum mir, ishin br pagan.
  N kt engjll q u predikoi t dbuarve n Babiloni, Marku sheh nj imazh t misionit q Gjon Pagzuesi ishte thirrur pr t kryer, domethn, pr ta prgatitur kt popull pr t mirpritur Zotin q do t kishte ardhur pr t'i liruar, pr t'i uar n vendin e vrtet t liris.
  N figurn e Gjon Pagzuesit dhe t ktij engjlli q jetoi n Babiloni, ka nj mesazh q sht shum actual edhe pr ne sot.
  Vini re, se Zoti e prcakton mir detyrn e ktij engjlli: Ai nuk duhet t prgatis rrugn pr t dbuarit, pr njerzit q jan n skllavri q t shkojn tek Ai! Ai sht thirrur pr t pastruar popullin mrgimtar nga ajo q e pengon at t hyj n jetn e popullit t tij.
  Ne t gjith e prjetojm eksperiencn e skllavris ndonjher, n disa momente t jets son, dhe nse Krishti vjen t na liroj me Ungjillin e tij, me Fjaln e tij, sigurisht dikush ia prgatiti rrugn q t mund t hyj n zemrat tona.
  Kta njerz kan nj emr, ata jan engjj q, ashtu si Profeti i mrgimit dhe si Gjon Pagzuesi, kan prgatitur rrugn e Zotit.
  Le t pyesim edhe veten: A kam qen ndonjher engjll pr dik q kishte nevoj ta linte t hynte Krishti n jetn e tyre?
  Dhe tani ja ku vjen pararendsi:
  “N shkrettir u duk Gjon Pagzuesi e predikonte nj pagzim pendese pr faljen e mkateve. Mbar krahina e Judes e t gjith jerusalemasit shkonin tek ai. Pasi ata i rrfenin mkatet e veta, Gjoni i pagzonte n lumin Jordan” (v.4-5).
  Gjoni shpalli nj pagzim pr konvertim: fjala "konvertim" nuk prkthen kuptimin e fjals greke "metanoia", nga folja greke "metanoei" q nnkupton nj ndryshim, n t vrtet nj ndryshim t dyfisht. Para s gjithash, ndryshimi i mendjes, i mnyrs s t menduarit: nse nuk jemi t gatshm t lejojm bindjet tona, sigurit tona, zakonet tona, at q kishim besuar dhe menduar gjithmon, Zoti e Ungjilli i Tij nuk mund t hyjn n jetn ton, e ne do t mbetemi skllevr!
  Nse nuk e lejojm veten t vihet n diskutim imazhi i Perndis q kemi br pr veten ton, t cilit ne jemi akoma shum t lidhur, edhe nse sht ende imazhi i nj Zot q na skllavron, ne e duam at Perndi sepse ai na ngjan dhe mendon si ne. Nse nuk lejojm q gjithka t vihet n diskutim nga Ungjilli, ne kurr nuk do t jemi t lir.
  Kjo sht arsyeja pse Gjon Pagzuesi krkon kt gatishmri, pr ta ln Ungjillin t vr n diskutim t gjitha mnyrat tona t t menduarit.
  Rreziku sht se krkojm n Ungjill konfirmimin e asaj q kemi menduar gjithmon.
  Konvertimi i dyt q krkohet, ndryshimi i dyt, sht ai i sjelljes.
  Gjon Pagzuesi nuk specifikon se nga far konsiston ky ndryshim, sepse t gjith tashm e din: t gjith e din mir se nuk po sillen si than Profett se Zoti donte q ata t silleshin. Le t kujtojm Profetin Isaia kur n kapitullin e par ai thot:
  "Krkoni drejtsi, dorzoni t shtypurit, jepini drejtsi jetimit, mbroni shtjen e vejushs"(Is. 1, 17).
  Ata q pranojn t pagzohen nga Gjoni deklarojn gatishmrin e tyre pr kt shndrrim, pr kto ndryshime dhe pr kt arsye zgjedhjen pr t'i dhn fund padrejtsis.
  Kjo sht Falja e mkateve! Q t fshihen, t bhet t zhduken do e kqe, do padretsi dhe ligshti!
  Fshini, bni q e keqja dhe padrejtsia t zhduken!
  Cila ishte prgjigja e popullit ndaj ksaj krkese pr shndrrimin propozuar nga Gjon Pagzuesi?
  Prkthimi thot se t gjith banort e Judes dhe t Jerusalemit u dyndn tek ai... Nuk sht q u dyndn tek ai me nxitim: folja q prdoret "exeporreueto" do t thot "ata doln tek ai".
  Nga kan ardhur?
  sht e nevojshme t dim dika pr vendin n t cilin Gjon Pagzuesi predikonte e pagzonte n mnyr q t kuptohet mesazhi teologjik i ktij treguesi gjeografik. Gjon Pagzuesi ishte n Bethabara, n ann lindore t lumit Jordan, n vendin e Moabitve, populli q izraelitt e kishin takuar pr her t fundit kur doln nga Egjipti dhe kishin ngritur shum rezistenc ndaj kalimit t tyre.
  Gjon Pagzuesi ndodhej n at vend ku Josueu kishte kaluar lumin Jordan pr t hyr n Tokn e Premtuar. Ky lum nuk kishte pasur kurr rndsi ekonomike, por gjithmon rndsi si kufi midis toks pagane dhe Toks s Shenjt, toks s Izraelit, asaj q ata mendonin se ishte toka e liris prfundimtare. Marku thot se banort e Judes dhe t gjith banort e Jerusalemit doln dhe shkuan te Gjon Pagzuesi.
  Ata po dilnin nga ajo q besonin se ishte toka e premtuar:
  Gjon Pagzuesi i thirriste dhe i trhiqte jasht, n token pagane: "Ju nuk keni hyr ende n Tokn e Premtuar, vendi i liris s vrtet sht nj tjetr!"
  Gjon i pagzoi, domethn i bri t kalonin lumin Jordan dhe pastaj ia dorzoi Moisiut t ri q sht Krishti, i cili do t'i udhhiqte n vendin e mbretris s Perndis, n vendin e liris ku rrfeheshin mkatet e tyre.
  sht hapi i par pr t'u ndrmarr, ata i njohn t metat e tyre, pabesit e tyre.
  Pr sa koh q dikush nuk bhet i vetdijshm pr gabimet e tij, konvertimi nuk mund t bhet, asnj "metanoia" nuk sht e mundur nse dikush nuk bhet i vetdijshm pr kt realitet.
  Gjon Pagzuesi nuk iu drejtua krerve t institucionit fetar, por njerzve q u dyndn tek ai. Le t dgjojm se si duket dhe far thot:
  “Gjoni ishte veshur me nj petk prej leshi deveje e rreth ijesh kishte brez lkure. Ushqehej me karkaleca e me mjalt t egr. N predikimet e veta thoshte: “Pas meje po vjen nj m i fort se un. Un nuk jam i denj as t ulem para tij pr t’ia zgjidhur rripin e sandaleve t tij. 8 Un ju pagzova me uj, ndrsa ai do t’ju pagzoj me Shpirtin Shenjt” (v.6-8).
  Pse Marku interesohet pr mnyrn se si vishej Gjon Pagzuesi?
  Ai sigurisht dshiron ta paraqes at si nj njeri i rrept, i cili nuk vrapon pas mods, rrobave t stilistve: interesat e tij ishin t ndryshme dhe vlerat q ai kultivonte, ishin t ndryshme.
  Jezusi gjithashtu ndal n kt aspekt t rrept t Gjonit kur pyet: “ka dolt t shihni n shkrettir? Kallamin q e luhat era? 8 Apo ka dolt t shihni? Njeriun q vishet me petka t bukura? Ja, ata q vishen me petka t bukura, ata banojn n pallate mbretrore! 9 Po, pse ather dolt? T shihni nj profet? Po, po ju them: edhe m tepr se nj profet, 10 sepse Gjoni sht ai, pr t cilin Shkrimi i shenjt thot: ‘Ja, un po e drgoj lajmtarin tim para teje q ta bj gati udhn tnde para teje!’ (Mt. 11, 7-9).
  Por kjo nuk sht arsyeja kryesore pse Marku ndal n zakonin e Gjon Pagzuesit. “Gjoni ishte i veshur me nj petk prej leshi deveje” (v. 6)
  Kjo ishte veshja q dallonte Profett n Beslidhjen e Vjetr. Profeti Zakaria thot: “Jezuai ishte i veshur me petka t ndyta dhe qndronte n kmb para engjllit. Ky u tha atyre q qndronin para tij: “Hiqjani petkat e ndyta!” Edhe vazhdoi dhe i tha atij: “Ja, e hoqa prej teje fajsin; po t vesh me petka t linjta!”: pra profett mbanin mantelin e gzofit. Ungjilltari Marku, duke thn se Gjon Pagzuesi isht veshur me nj mantel t till, e vendos at n mesin e Profetve.
  Edhe m e rndsishme sht referimi pr rripin e lkurs rreth ijve, sepse e bashkon Gjon Pagzuesin me m t madhin e profetve, pra me Elin q paraqitet n Librin e 2-t t Mbretrve me nj rrip lkure rreth ijve t tij.
  Me kt hollsi, Marku dshiron t'u prgjigjet atyre q prisnin kthimin e Elis, n fakt thuhej se ai do t vinte pr t prgatitur ardhjen e Zotit, duke uar zemrat e etrve prsri tek fmijt, dhe zemrat e fmijve prsri tek etrit.
  N fakt, besohej se pr sa koh q nuk do t kishte paqe midis familjeve, Zotria nuk do t kishte ardhur. Duke iu referuar zakonit t Gjon Pagzuesit, Marku dshiron t'u thot lexuesve t tij:
  "Shikoni, Elin q po pritni, sht Gjon Pagzuesi"
  Pastaj ushqim, karkaleca, dhe mjalt i egr: Karkalecat jan nj ushqim t pastr sipas Levitikut, 11, 21-22: “Prej t gjitha ktyre kandrrave q ecin n katr kmb, por kan kmbt e sprasme m t gjata e me pulpa, me an t t cilave krcejn prmbi tok, mund t’i hani. T tilla jan: t gjitha llojet e karkalecave, gjinkallave dhe bulkthi”. Dhe mjalti aromatik, ai i shkrettirs, ishte shum i muar. Ai nuk dshiron t tregoj se Gjon Pagzuesi ishte asket, se ai bri pendes... Kjo nuk sht qllimi i Markut! Ungjilltari Marku thjesht dshiron t na thot se Gjon Pagzuesi sht n shkrettir. Kta ishin ushqimet e atyre q jetonin n shkrettir.
  Marku na paraqet predikimin e Gjonit ndryshe nga Mateu dhe Luka; n Markun nuk gjejm n buzt e Gjon Pagzuesit krcnimet q gjejm te Luka dhe Mateu.
  Gjon Pagzuesi nuk thot: spata sht vendosur n rrnjn e pemve... Pemt q nuk japin fryte priten dhe hidhen n zjarr. Pastaj ai nuk sulmon farisenjt dhe saducenjt duke thn se ata jan “Pjell shlligash” q prpiqen t'i shptojn zemrimit t afrt... Asnj nga kto. N Mark Pagzuesi thot thjesht:
  "Dikush m i fort se un po vjen" (v. 7).
  Nga far konsiston kjo forc dhe kundr kujt do t lirohet?
  sht ajo e fitores mbi t keqen, mbi t keqen q sht n bot q duket e pathyeshme: Jezusi do t thot gjithashtu: bota sht n duart e t ligut.
  Por tani ata arritn m t fort se ai, prandaj nj arsye pr shpres, n t vrtet pr sigurin se e keqja sht e destinuar t zhduket.
  Ka nj ndryshim t dyt q Gjon Pagzuesi paraqet mes vetes dhe atij q do t vij... sht pagzimi q sht ndryshm.
  Me sa duket dy pagzimet ngjajn me njra-tjetrn, por ato jan krejtsisht t ndryshme. Ajo e Gjon Pagzuesit sht nj ablucion i jashtm. Hebrenjt bnin shum pastrime. N Qumran pr shembull, murgjit zhyteshin disa her n dit n mikvot pr t'u pastruar.
  Pagzimi i Gjonit nuk ishte nj nga spastrimet e shumta, ishte unik sepse tregonte se dikush hoqi dor nga nj jet e vjetr pr t'iu prmbajtur nj jete krejt t re, por ishte nj ablucion i jashtm, nuk prodhoi nj ndryshim q mund t fillonte nj jet vrtet t re.
  Pr far arsye? Sepse nj ablucion i jashtm nuk dha forcn e nevojshme pr t jetuar nj jet t re.
  Kjo sht domosdoshmria e pagzimit t Jezusit, q sht nj pagzim me "Shpirtin", ndryshimi sht pikrisht ai i ujit! Uji n pjesn e jashtme lahet, por kur hyn si limf brenda nj bime, ather sht nj forc q prodhon fruta.
  Pagzimi i Jezuit sht dhurata e Shpirtit t tij, ajo forc e brendshme q na lejon t jetojm jetn e fmijve t Perndis, prandaj dashuria e pakushtzuar. Ja far na thot Marku kt t diel n fillim t Ungjillit t tij!
  Le t prgatitemi pr t mirpritur kt Shpirt q Zoti erdhi t sjell n bot.

 6. #426
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 2 ARDHJES VITI B

  M 10-12-2023

  LEXIMI I PAR: Is. 40, 1-5. 9-11


  1 “Ngushllojeni, ngushllojeni popullin tim,
  thot Perndia juaj!
  2 Flisni zemrs s Jerusalemit,
  dhe klithini atij
  se mori fund skllavria e tij,
  u shprblye paudhsia e tij,
  sepse ka marr prej dors s Zotit
  ndshkim t dyfisht pr t gjitha mkatet e veta.”
  3 Nj z lshon kushtrimin:
  “N shkrettir prgatiteni udhn e Zotit,
  rrafshoni n step
  shtigjet e Tenzot.
  4 Le t ngritet do lugin,
  le t ulet do mal e kodr,
  rruga e shtrembr le t bhet e drejt,
  e rrpira le t bhet e rrafsht:
  5 do t zbulohet hiri i Zotit,
  ather t gjith njerzit s bashku do t shohin
  se ka folur goja e Zotit!”
  9 Ngjitu mbi nj mal t lart,
  ti q i sjell sihariqin Sionit;
  ngrite me gjith fuqi zrin tnd,
  ti q i sjell sihariqin Jerusalemit!
  Klith me t madhe, mos druaj,
  thuaju qyteteve t Juds:
  “Ja, Hyji juaj,
  10 ja, Zoti, Hyji juaj, po vjen me fuqi,
  zotron krahu i tij:
  ja, me t sht shpagimi i tij,
  e para tij shprblimi i tij!
  11 Si bariu e kullot grigjn e vet,
  n dor i merr qengjat,
  n’prqafim i mbart;
  i shikon me kujdes pllejat”.


  LECTIO DIVINA – MEDITIM – LUTJE.

  NGUSHLLOJENI, NGUSHLLOJENI POPULLIN TIM.


  Kshtu fillon nj nga pasazhet m t bukur n Librin e Isais; quhet “Libri i Ngushllimit t Izraelit” sepse fjalt e para t tij jan: “Ngushllojeni, ngushllojeni popullin tim, thot Perndia juaj”. Kjo fjali, n vetvete, sht tashm nj Lajm i Mir i jashtzakonshm, pothuajse i papritur, pr ata q din ta dgjojn e ta kuptojn! Sepse shprehjet “populli im” dhe “Perndia juaj” jan kujtesa e Beslidhjes.
  Tani kjo ishte shtja e madhe e t mrguarve n Babiloni. Gjat mrgimit n Babiloni, domethn midis viteve 587 dhe 538 para Krishtit, ata mund t pyesin veten nse nuk do ta kishte braktisur Zoti popullin e tij, nuk do t kishte hequr dor nga Aleanca e tij...? Ai, Zoti, mund t ishte lodhur prfundimisht nga tradhtit e prsritura n t gjitha nivelet?”.
  I gjith objektivi i ktij libri t Ngushllimit t Isais sht t thot se nuk sht kshtu. Zoti ende pohon: “Un do t jem Hyji juaj e ju do t jeni populli im” (Jr. 7,23) ose ju do t jeni populli im dhe un do t jem Zoti juaj, q ishte motoja ose m mir ideali i Aleancs, e q sht ajo q Isaia donte ta trasmetonte.

  Thjesht e marr tekstin sipas radhs:
  “Flisni zemrs s Jerusalemit,
  dhe klithini atij
  se mori fund skllavria e tij” (v. 2)
  thot Isaia; kjo do t thot se skllavria n Babiloni ka marr fund; sht pra nj njoftim pr lirimin dhe kthimin n Jeruzalem.
  "U shprblye paudhsia e tij,
  sepse ka marr prej dors s Zotit
  ndshkim t dyfisht pr t gjitha mkatet e veta” (v. 2).
  “U shprblye paudhsia e tij”: n hebraisht, fjal pr fjal, kjo do t thot q paudhsia e tij sht "e mbuluar" n kuptimin "e mbuluar" nga falja e Perndis sepse populli ka marr nga dora e Zotit nj ndshkim t dyfisht t merituar pr t gjitha mkkatt e tij. Sipas ligjit t Izraelit, nj hajdut duhej t kthente dyfishin e mallit q kishte vjedhur (pr shembull, dy kafsh pr nj). T folurit pr kt ndshkim t dyfisht me nj folje n kohn e shkuar ishte nj mnyr e figurshme pr t thn se lirimi po afrohej pasi dnimi ishte kryer tashm.

  Ato q profeti ktu i quan "fajet" e Jeruzalemit, "paudhsia" e tij, jan t gjitha shkeljet e Beslidhjes: adhurimi idhujtar, shkeljet e s shtuns dhe urdhrave t tjera t Ligjit, dhe mbi t gjitha shkeljet e shumta t drejtsis dhe, madje, m serioz se t gjitha t tjerat, prbuzje pr t varfrit. Populli hebre gjithmon e ka konsideruar mrgimin si pasoj e t gjitha ktyre pabesive. Sepse n at koh njerzit ende mendonim se Zoti i ndshkonte pr gabimet e tyre.


  KTHIMI NGA MRGIMI SI EKZOD I RI.

  “Nj z lshon kushtrimin”: askund autori i ktij “Librit t Ngushllimit t Izraelit” na thot se kush sht; ai e paraqet veten si “zri q brtet nga Zoti”; ne tradicionalisht e quajm at "Isaia i dyt".
  N shkrettir, prgatit udhn e Zotit". Tashm nj her tjetr n historin e Izraelit, Zoti prgatiti n shkrettir rrugn q e oi popullin e tij nga skllavria n liri: prkthejeni nga Egjipti n Tokn e Premtuar. Mir, na thot profeti, meq dikur Zoti dinte ta lironte popullin e tij nga shtypja egjiptiane, sot do t dij si ta liroj nga shtypja babilonase n t njjtn mnyr:
  "3 Nj z kumton: “N shkrettir prgatiteni udhn e Zotit,
  rrafshoni n step
  shtigjet e Tenzot.
  4 Le t ngritet do lugin,
  le t ulet do mal e kodr,
  rruga e shtrembr le t bhet e drejt,
  e rrpira le t bhet e rrafsht:
  5 do t zbulohet hiri i Zotit” (v. 3-5).
  Ishte nj nga knaqsit e fitimtarit t detyronte t mundurit t kryenin punime t mdha toksore pr t prgatitur nj rrug triumfuese pr kthimin e mbretit fitimtar. Prkeqsohet: nj her n vit, n Babiloni, kremtohej festa e madhe e perndis Marduk dhe, me kt rast, skllevrit hebrenj duhej t bnin kt pun toksore: mbushjen e prrenjve... uljen e kodrave dhe madje edhe maleve, shtigjet e thjeshta gjarpruese bjn rrug t gjera... pr t prgatitur rrugn triumfale npr t ciln do t kalonte kortezhi, mbreti dhe statujat e idhullit n krye!
  Pr kta hebrenj besimtar, ishte poshtrimi suprem dhe thyerja e brendshme e zemrs. Ather Isaia, prgjegjs pr t'u shpallur atyre fundin e afrt t skllavris s tyre n Babiloni dhe kthimin n vend, u tha atyre: “Kt her, sht n shkrettirn q ndan Babilonin nga Jeruzalemi, q ju do t gjurmoni nj shteg... Dhe nuk do t jet pr nj idhull pagan, do t jet pr ju dhe Zotin tuaj!
  "Ather t gjith njerzit s bashku do t shohin se ka folur goja e Zotit!” (v.5). Ather lavdia e Zotit do t zbulohet dhe do qenie mishore do t shoh q goja e Zotit ka folur": ne mund t prkthejm "Perndia m n fund do t njihet si Perndi dhe t gjith do t shohin q Perndia i ka mbajtur premtimet e tij”.

  “Ngjitu mbi nj mal t lart,
  ti q i sjell sihariqin Sionit;
  ngrite me gjith fuqi zrin tnd,
  ti q i sjell sihariqin Jerusalemit!
  Klith me t madhe, mos druaj,
  thuaju qyteteve t Juds:
  “Ja, Hyji juaj” (v. 9).
  N kalim, ju keni vn re paralelizmin e ktyre dy fjalive: paralelizm i prsosur q synon thjesht t theksoj kt Lajm t Mir drejtuar Sionit ose Jeruzalemit, sht e njjta gj: padyshim bhet fjal pr njerzit dhe jo pr qytetin. Prmbajtja e ktij lajmi t mir vijon menjher:
  “ja, Zoti, Hyji juaj, po vjen me fuqi,
  zotron krahu i tij:
  ja, me t sht shpagimi i tij,
  e para tij shprblimi i tij!
  Si bariu e kullot grigjn e vet,
  n dor i merr qengjat,
  n’prqafim i mbart;
  i shikon me kujdes pllejat” (v. 10-11).
  Ktu gjejm te Isaia imazhin e dashur pr nj profet tjetr t s njjts periudh, Ezekielin.
  Prandaj, ky tekst n trsi dukej si nj lajm i jashtzakonshm pr vesht e bashkkohsve t Isais, n shekullin e gjasht para Krishtit. Dhe ja, pesqind apo gjashtqind vjet m von, kur Gjon Pagzuesi pa Jezusin e Nazaretit q po i afrohej Jordanit dhe po krkonte Pagzimin, dgjoi kto fjal t Isais t rezononin brenda tij dhe u mbush me prova verbuese: ja ku sht ai q bashkon prfundimisht kopen e Atit... Ktu sht ai q do t'i shndrroj shtigjet dredha-dredha t njerzve n shtigje drite... Ktu sht ai q vjen pr t rivendosur dinjitetin e popullit t Zotit.. .Ja ai tek i cili shfaqet lavdia (pra prania) e Zotit. Iku koha e profetve, tani vet Zoti sht mes nesh!

 7. #427
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS
  ]
  E DIELA E 2 E ARDHJES VITI B.

  M 10 -12-2023.

  PS 85, 9-14:


  9 Do t dgjoj ka thot Zoti Hyj,
  ai premton paqe pr popullin e vet,
  pr t dashurit e vet e pr ata q me gjith zemr kthehen.

  10 Shptimi i tij sht afr atyre q e druajn,
  lavdia e tij do t banoj n vendin ton.

  11 Mshira dhe e vrteta do t prpiqen,
  drejtsia e paqja do t merren ngryk.

  12 E vrteta do t mbij nga toka
  e drejtsia do t shikoj prej qiellit.

  13 Sepse Zoti ka pr t dhn do t mire
  edhe toka jon do ta jap frytin e vet.

  14 Drejtsia do t’i shkoj prpara
  dhe do t’u tregoj udhn hapave t tij.


  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA

  VSHTIRSIT E KTHIMIT NGA MRGIMI.


  Psalmi 85 u shkrua pas kthimit t popullit t Izraelit nga mrgimi: ai kthim i shumpritur, i dshiruar. Pritej t kshte qen nj fillim i mrekullueshm: ishte kthimi
  n shtpi, s pari, por edhe fillimi i nj jete t re ... Zoti do t kishte fshir t kaluarn, populli do t kishte filluar nga e para ...
  Realiteti sht m pak roz. S pari, edhe pse merrnin vendime t mira, ndrronin t niseshin t fillonin nga hii, gjithmon e shihnin shkeljet e Ligjit, pabesit e Aleancs kan filluar prsri, n mnyr t pashmangshme.

  Pastaj, duhet thn se Mrgimi n Babiloni zgjati, prafrsisht, pesdhjet vjet (nga 587 deri n 538 para Krishtit); mrgimtart ishin burra dhe gra t aft dhe t fort; shumica e tyre ishin t nj moshe mesatare. U dbuan dhe i mbijetuan marshimit t detyruar n shkrettir midis Izraelit dhe Babilonis ... Kjo do t thot q pesdhjet vjet m von, n kohn e kthimit, shum prej tyre kishin vdekur; ata q ktheheshin n vend e tyre ishin ose ata q, akoma shum t rinj, u larguan n 587, kujtesa e t cilve pr vendin e tyre ishte nj gj e vogel, padyshim, ose t rinj t lindur gjat Mrgimit.
  Pra, pjesa m e madhe e atyre q bnin udhtimin e kthimit,ishte nj brez i ri. Kjo nuk do t thot se ata nuk do t ishin shum t zjarrt, as shum besimtar, as shum t katekizuar ... Prindrit dhe gjyshrit e tyre kishin qen padyshim t etur t'ua len trashgimin tek ata besimin e paraardhsve; ata ishin t etur t ktheheshin n tokn aq t dashur nga prindrit e tyre; ata ishin t etur pr t rindrtuar tempullin dhe pr t filluar nj jet t re.
  Por n vend ku kishin arritur, saktsisht, ata ishin, n pjesn m t madhe, t huaj, dhe, natyrisht, nuk merrnin mirseardhjen q kishin ndrruar; pr shembull, rindrtimi i tempullit hasi kundrshtime t ashpra n vend.
  N psalmin e liturgjis s sotme, ne mund ta shohim qart kt przierje ndjenjash: pr ta dgjuar at, duhet t'u referohemi vargjeve t para t ktij psalmi, t cilat nuk u zgjodhn pr liturgji kt t Diel.
  Kthimi nga Mrgimi sht i dhn:
  "Prsri e plqeve, o Zot, tokn tnde, i riatdhesove t humburit e Jakobit.
  Ia fale fajet popullit tnd, i mbulove t gjitha mkatet e tyre. I vure cak zemrimit tnd t madh, u ktheve nga trbimi yt i madh" (Ps 85,2-5).
  Por, pr gjith kt, meqense situata ishte akoma e keqe, dikush fillonte t mendonte nse Zoti mund t mos ishte i zemruar akoma:
  "A thua gjithmon do t jesh i hidhruar me ne e do ta shtrish hidhrimin tnd nga breznia n brezni?" (Ps 85,6).
  Pastaj luteshin:
  "Na e trego, o Zot, mshirn tnde e na jep shlbimin tnd!" (v. 8).


  LUTJA PR T KRKUAR HIRIN E KONVERTIMIT.

  Dhe ata krkonin hirin e kthimit prfundimtar:
  "Na kthe, o Hyj, Shlbuesi yn, largoje zemrimin tnd prej nesh" (v. 5);
  e gjith pjesa e par e psalmit luan n foljen "t kthehem": "t kthehesh" n kuptimin e kthimit n vend pas mrgimit, kjo sht br; "t kthehesh" n kuptimin e "t kthehesh tek Zoti", kjo sht edhe m e vshtir! Dhe ne e dim shum mir se forca, vrulli i shndrrimit sht nj hir, nj dhurat nga Zoti.
  Konvertimi krkon nj angazhim nga besimtari:
  "Un jam duke dgjuar ... far do t thot Zoti?”
  "Dgjimi", n gjuhn biblike, sht pikrisht qndrimi i vendosur i besimtarit, i kthyer drejt Zotit t tij, i gatshm t'u bindet urdhrimeve, sepse ai njeh n to mnyrn e vetme pr t arritur lumturin t shnuar pr t nga Zoti i tij:
  " Do t dgjoj ka thot Zoti Hyj, ai premton paqe pr popullin e vet, pr t dashurit e vet e pr ata q me gjith zemr kthehen" (v. 9);
  por kompozitori i ktij psalmi sht realist! Ai shton:
  “Le t mos kthehen kurr ata (besnikt) n mendurin e tyre!”(v. 9c).
  Pjesa e fundit e ktij psalmi sht nj kng e shklqyer besimi: "knga e besimit t sapo gjetur", siguria q projekti i Zotit, projekti i paqes pr t gjith popujt, po shkon n mnyr t paprmbajtshme drejt prmbushjes s tij.
  "Lavdia (domethn shklqimi i Prezencs s Zotit) do t banoj n tokn ton".
  "Drejtsia do t ec para tij dhe hapat e tij do t shnojn rrugn".
  "Dashuria dhe e Vrteta takohen, Drejtsia dhe Paqja prqafohen".
  Psalmi flet n kohn e tashme; nuk mashtron, nuk sht n ndrr! Ai vetm parashikon! Ai paraqet Ditn e ardhshme, ditn kur, pas kaq shum luftimesh dhe dhimbjesh t panevojshme, dhe urrejtjes budallaqe, njerzit m n fund do t jen vllezr!

  Q NGA DITA E RINGJALLJES S KRISHTIT.

  Pr t krishtert, kjo Dit sht arritur, ajo tashm ka filluar: ka filluar kur Jezu Krishti u ngrit nga t vdekurit. Dhe, pr t krishtert ky psalm natyrisht, ka gjetur gjith kuptimin e tij n dritn e Krishtit t ringjallur: psalmi tha:
  "Shptimi i tij sht afr atyre q e duan"
  dhe pikrisht emri i Jezusit do t thot "Shptimi i Zotit" ose "Zoti shpton".
  Psalmi tha:
  "E vrteta do t mbij nga toka". Vet Jezusi tha "Un jam e Vrteta" dhe fjala "pinjoll", t mos e harrojm, ishte nj nga emrat e Mesis n Beslidhjen e Vjetr.
  Psalmi tha "Lavdia do t banoj n tokn ton", dhe Shn Gjoni, n Ungjillin e tij thot: "E Fjala u b njeri e banoi ndr ne. Ne e pam lavdin e tij, at lavdi q prej Atit i prket Birit t vetm plot hir e t vrteti" ( Gjn 1,14).
  Psalmi tha: "Un po dgjoj, far do t thot Zoti Hyji"; dhe Gjoni e quan Jezusin Fjaln, Fjaln e Zotit.
  Psalmi tha: "Zoti premton paqe pr popullin e vet, pr t dashurit e vet e pr ata q me gjith zemr kthehen".
  Gjat takimeve t tij me dishepujt e tij pas Ringjalljes s tij, fjalia e par e Jezusit pr ta do t jet: "Paqja me ju".
  Paqja, kjo dhurat, ky fitim q duket e pamundur edhe n ditt tona pr njerzimin, sht akoma, e gjith Bibla na prkujton kt, e ardhmja jon, me kusht q t kujtojm se sht nj dhurat e Zotit.

  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 06-12-2023 m 09:38

 8. #428
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E DYT E ARDHJES VITI B

  M 10-12-2023.

  LEXIMI I DYT: 2 Pt. 3, 8-14.


  8 Por nj gj, fort t dashur, assesi s’duhet ta harroni, e kjo sht se te Zoti nj dit sht si nj mij vjet, po edhe nj mij vjet jan si nj dit e vetme: 9 Nuk vonon Zoti ta oj n vend premtimin, si disa e mendojn t ngadalshm, por sht i durueshm me ju, se nuk do q ndokush t birret, por do q t gjith ta ken mundsin t kthehen.
  10 Dita e Zotit do t vij si vjedhsi: At dit qiejt do t zhduken me krizm; elementet do t shkrihen prej t nxehtit dhe toka e veprat n t do t gjenden para Gjyqit.
  11 Pasi kshtu do t shkatrrohen t gjitha kto, sa njerz t mir duhet t jeni ju t gjith me jet t shenjt, me prshpirtri, 12 ju q e prisni dhe e shpejtoni Ditn e Ardhjes s Hyjit, n t ciln qiejt do t shkatrrohen me zjarr dhe elementet e bots do t shkrihen prej nxehtsis. 13 Ne ve, sipas premtimit t tij, presim qiellin e ri dhe tokn e re, ku banon drejtsia. 14 Kndej, o t dashur, ju, ndrsa i prisni kto, mundohuni t jeni para tij t panjoll, t patmet, n paqe!


  LECTIO DIVINA – MEDITIM – LUTJE.


  PADURIMI I NJERZVE DHE DURIMI I PERNDIS.


  “Nj gj, fort t dashur, assesi s’duhet ta harroni” (v.8), e nuk duhet t mos merrni n konsiderat. Nse Pietri flet n kt mnyr, sht pikrisht sepse ne jemi prirur ta harrojm kt gj q i duket kaq e rndsishme! "E kjo sht se te Zoti nj dit sht si nj mij vjet, po edhe nj mij vjet jan si nj dit e vetme” (v. 8).
  Nuk sht udi q ne priremi ta harrojm, sepse pr ne sht e paimagjinueshme! Nj mij vjet apo nj dit, pr ne, n t vrtet nuk sht njsoj. Jett tona jan nn shenjn e kohs, kt e dim shum mir; i matur, i numruar, shum i shkurtr, dshmitar i pjekuris dhe plakjes son; dshmitar gjithashtu pr prpjekjet tona dhe prparimin e ngadalt, shum i ngadalshm n syt tan, por i sigurt i projektit t Perndis.
  Por Zoti sht jasht kohs: ne themi se ai sht “I prjetshm”; ky sht padyshim nj nga kuptimet e emrit t tij "UN JAM": nnkuptohet "Un jam prjetsisht i pranishm n ann tuaj".
  Me sa duket, sht pikrisht kjo ngadalsi n realizimin e projektit t Zotit q zgjoi padurimin dhe pyetjet e t krishterve t par, dgjuesve t Pjetrit. Ai ngre pyetjen: "A nuk vonon Zoti n mbajtjen e premtimit t tij?" dhe prgjigja e tij nuk mund t ishte m e drejtprdrejt: “(Jo,) Zoti nuk vonon shum pr t mbajtur premtimin e tij, ndrsa disa pretendojn se ai sht von”
  Prball padurimit t dgjuesve t tij, Pjetri pohon prandaj durimin e Perndis; thuajse sikur t thoshte: “Ti je i paduruar me Zotin, por Zoti sht i durueshm me ty”. Natyrisht, pikpamjet e njerzve dhe t Zotit jan domosdoshmrisht krejt t ndryshme. Isaia e kishte thn tashm dhe ne duhet ta prsrisim shpesh kt fraz me vete: “Mendimet e Perndis nuk jan mendimet tona” (Is. 55,8-9)... Pr ne q jemi n koh, e gjejm shum t gjat pritjen pr Mbretrin; dhe shpesh zbulojm se bota nuk po prmirsohet shum shpejt. Perndia sht i durueshm, sepse, thot Pjetri, "ai dshiron q t gjith t arrijn kthimin n besim... ai nuk dshiron t lr q disa t humbasin", Hyji “sht i durueshm me ju, se nuk do q ndokush t birret, por do q t gjith ta ken mundsin t kthehen” (v.9); mnyr pr t riafirmuar edhe nj her se plani i Perndis pr shptimin ka t bj me t gjith njerzimin.
  Por, sht e rndsishme t theksohet, Pjetri nuk thot: "Pr ata (t pabindurit, pagant...) sht i durueshm, sepse nuk dshiron t lr q disa prej tyre t humbasin..." thot. : “ka durim me ty”; kjo sht ndoshta fjalia m e rndsishme e ktij fragmenti: jo, Zoti nuk vonon n prmbushjen e premtimit t tij, por ai me durim pret kontributin ton n projektin e tij; q do t thot dy gjra:
  S pari, Perndia ka shum respekt pr lirin ton pr t na detyruar n Mbretrin e Tij; kshtu q ai pret.


  ROLI YN N AFRIMIN E DITS S ZOTIT

  S dyti, dhe ky sht nj njoftim i jashtzakonshm, Zoti na ofron t marrim pjes n realizimin e projektit t tij pr t shptuar t gjith njerzit. sht n fuqin ton ta “prshpejtojm” Ditn e Zotit. (Andr Chouraqui madje prktheu "Ju q prisni dhe shpejtoni ardhjen e Dits s Zotit"). Q do t thot se sht n fuqin ton t "ngutemi" dhe madje si tha Chouraqui, t "nxitim" ditn e Zotit.
  Le t kthehemi te teksti i Isais (65,17 i cituar m sipr): sht edhe m i bukur nga sa besojm:
  “17 Sepse, ja, un po krijoj,
  qiell t ri e tok te re,
  t kaluarat s’do t kujtohen,
  m ndr mend nuk do t bien.
  18 Por do t gzohet e do t galdohet
  prgjithmon
  n ato q un po krijoj:
  Jerusalemin do ta bj gzim,
  popullin e tij do ta bj hare” (Is.65,17-18).
  Prkundrazi, sht nj entuziazm dhe ngazllim i prhershm q Zoti do t krijoj: n fakt, ngazllimi q do t krijoj, do t jet Jeruzalemi dhe entuziazmi do t jet populli i tij. Ajo q na propozohet sht t punojm pr entuziazmin dhe ngazllimin e vllezrve tan. Kjo i jep kuptim jets son dhe duhet t na jap kurajo.
  Shn Elizabets s Turingis shum t re i atribuohet kjo fraz:
  "Un ju thash se duhet t'i gzojm njerzit".
  E kishte lexuar apo jo Shn Elizabeta kapitullin 65 t Isaias? N do rast, ajo kuptonte gjithka. Dhe Isaia vazhdon, duke detajuar jetn e re t Mbretris: "As Vdekja m s’do t jet, as vaj, as ofsham, as dhimbje m s’do t ket” (Zb. 21,4), atje nuk do t dgjohen m as lot, as klithma..." dhe ju e dini t tjerat, " S’do t bjn dm as nuk do t vrasin mbi mbar Malin tim t shenjt ‑ sht fjala e Zotit”(Is. 65,25).
  Kur Pjetri thot: "Kndej, o t dashur, ju, ndrsa i prisni kto, mundohuni t jeni para tij t panjoll, t patmet, n paqe!” (v.14), ai do t thot "jeto tashm sipas vlerave t Mbretris, kshtu do ta shpejtosh mbrritja”.
  N mes t pasazhit ton, Pjetri prshkruan me terma mbreslns kt dit t ardhshme t Perndis. Ne njohim nj njoftim t famshm nga profeti Malakia: “19 Dhe, ja, po vjen dita e ndezur flak porsi furra! T gjith krenart dhe ata q bjn prapsi do t jen kasht. Do t’i djeg Dita q po vjen ‑ thot Zoti i Ushtrive ‑ e s’do t’u lr as rrnj as gem! 20 Kurse pr ju q e keni frikn e Emrit tim do t’ju lind dielli i drejtsis me rreze shndetsjellse e do t dilni e do t krceni porsi viat n kullos!”(Mal. 3,19-20).
  Ky prshkrim i “Diellit t Drejtsis” nuk duhet t na shqetsoj, prkundrazi. Si gjithmon, ky gjykim i shpallur nuk do ta ndaj njerzimin n dysh, sikur disa t ishin krejtsisht t mir dhe t tjer krejtsisht t kqij. Nuk ka njeri krejtsisht t lig apo krejtsisht arrogant, por tek secili prej nesh, pak arroganc dhe pak keqdashje: kjo sht ajo q do t zhduket sa hap e mbyll syt, e djegur n zjarrin e dashuris s Zotit; do t mbeten vetm farat e mbretris: dielli i drejtsis do t'i bj t mbijn. Kjo sht arsyeja pse Pjetri prfundoi citimin nga Isaia "ne presim qiejt e rinj dhe tokn e re ku do t banoj drejtsia".
  Kjo sht edhe arsyeja pse Pietri mund t'i kshilloj me qetsi bashkbiseduesit e tij q t jen t qet: "Bni gjithka q t gjendeni pa njolla ose t meta, n paqe": nuk kemi asgj pr t'u friksuar nga nj diell q sjell shrim n rrezet e tij!

 9. #429
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,309
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 2 E ARDHJES VITI B.

  M 10 - 12- 2023.

  UNGJILLI: Mk. 1, 1 – 8


  1 Fillimi i Ungjillit t Jezu Krishtit, Birit t Hyjit.
  2N prkim me fjalt q shkruan Isaia profet:
  “Ja, un po drgoj lajmtarin tim para teje
  q do ta bj gati udhn tnde;
  3 sht zri i njrit q brtet n shkrettir:
  ‘bni gati udhn e Zotris,
  rrafshoni shtigjet e tij!’“,
  4 n shkrettir u duk Gjon Pagzuesi e predikonte nj pagzim pendese pr faljen e mkateve.
  5 Mbar krahina e Judes e t gjith jerusalemasit shkonin tek ai. Pasi ata i rrfenin mkatet e veta, Gjoni i pagzonte n lumin Jordan.
  6 Gjoni ishte i veshur me nj petk prej leshi deveje e rreth ijesh kishte brez lkure. Ushqehej me karkaleca e me mjalt t egr.
  7N predikimet e veta thoshte:
  “Pas meje po vjen nj m i fort se un. Un nuk jam i denj as t ulem para tij pr t’ia zgjidhur rripin e sandaleve t tij. 8 Un ju pagzova me uj, ndrsa ai do t’ju pagzoj me Shpirtin Shenjt”.  LECTIO DIVINA – MEDITIM – LUTJE.

  ARDHJA E MBRETIT T RI T BOTS  " Fillimi i Ungjillit t Jezu Krishtit, Birit t Hyjit": me katr fjal thuhet i gjith misteri i Jezusit t Nazaretit: ky njeri, i ardhur n botn ton n mnyr njerzore, sht Krishti, Biri i Perndis: domethn njkohsisht mbret, Mesia, ai q prmbush pritshmrit e popullit t tij, por edhe vrtet Biri i Perndis, domethn vet Zoti... dhe atje pritshmrit e Popullit t Zgjedhur jo vetm u prmbushn, por edhe u tejkaluan n mas t madhe. Tani e tutje i gjith Ungjilli i Markut do t jet zhvillimi i ktij vargu t par.
  “Ungjilli”: duhet ta dgjojm kt fjal me gjith forcn e saj! N kuptimin e "Lajmit t Madh", Lajme t shklqyera q do t ishin me t vrtet t jashtzakonshme. Etimologjikisht, pikrisht ky sht kuptimi i fjals “ungjill”. N at koh, lajmet e gzueshme t mdha zyrtare si lindja e nj mbreti ose nj fitore ushtarake quheshin "ungjij". Ardhja e Jezusit mes njerzve sht me t vrtet Lajmi i fillimit t nj Mbretrie, at t vet Perndis.

  Mateu, Marku, Luka dhe Gjoni nuk kan shkruar libra kujtimesh, biografi t Jezusit t Nazaretit; pr ta ky sht nj lajm i jashtzakonshm dhe i mir! "Besoni n Lajmin e Mir" (kjo sht nj fraz tjetr nga Marku) do t thot "besoni se lajmi sht i mir!". Kt lajm t mir, ungjilltart nuk munden, nuk duan ta mbajn pr vete; pastaj ata marrin stilolapsin pr t'i thn bots dhe brezave t ardhshm: ka ardhur ai q populli i Zotit priste: ai i jep kuptim jets dhe vdekjes, ai na hap horizontet, na ndrion syt e verbr, i bn daullet tona t dridhen t ngurtsuara, v n lvizje gjymtyrt e paralizuara dhe shkon aq larg sa t ringjall t vdekurit. Ky sht nj lajm i mir!
  Ndryshe nga tregimet e Mateut dhe Luks, ky Lajm i Mir nuk fillon, te Marku, me historit e lindjes ose t fmijris s Jezusit, por menjher me predikimin e Gjon Pagzuesit:
  "Gjoni, ai q pagzoi, u shfaq n shkrettir". Dhe Marku citon profetin Isaia: “2 Ja, un po drgoj lajmtarin tim para teje
  q do ta bj gati udhn tnde;
  3 sht zri i njrit q brtet n shkrettir:
  ‘bni gati udhn e Zotris, rrafshoni shtigjet e tij!’.
  “Prgatitni udhn e Zotit” (Is 40:3): teksti origjinal hebraik dhe prkthimi i tij n greqisht nuk kan saktsisht t njjtat shenja piksimi. Ktu sht teksti hebraik: "Nj z brtet n shkrettir: Prgatitni udhn e Zotit"; dhe teksti grek (nga e cila rrjedh liturgjia jon): “Nj z thrret: npr shkrettir, prgatititni udhn e Zotit!”.
  Kjo fjali e fundit sht marr nga libri i dyt i Isaias n kt tekst, i cili fillon me kto fjal madhshtore "Ngushllojeni, ngushllojeni popullin tim, thot Perndia juaj" (Is 40: leximi i par kt t diel). Nga ana tjetr, fjalia e par “Ja ku po drgoj lajmtarin tim prpara teje pr t t hapur rrugn” nuk sht nga profeti Isaia, por Marku bn nj lidhje shum interesante ktu, me nj fjali nga profeti Malakia dhe nj tjetr nga libri i Eksodit; ne do t'i kthehemi ksaj m posht.
  “Gjoni ishte i veshur me nj petk prej leshi deveje e rreth ijesh kishte brez lkure. Ushqehej me karkaleca e me mjalt t egr” (v. 6). sht e rrall q ungjijt t prshkruajn veshjen dhe ushqimin e dikujt! Nse Marku e bn kt ktu pr Gjon Pagzuesin, do t thot se ka kuptim. Karkalecat dhe mjalti i egr jan ushqimi i shkrettirs, me far do t thot asketizmi, por edhe premtimi, pasi pikrisht n shkrettir filloi aventura e madhe e Aleancs me Zotin: nj mnyr pr t thn: "Ardhja e Gjon Pagzuesit sht shansi juaj pr nj kthim n shkrettir, nj ribashkim me Perndin tuaj”.
  Dhe kjo sht arsyeja pse, besoj, Mark bashkoi citimet e ndryshme q lexuam pak m lart. Profeti Malakia shkroi: “Ja, un dua ta drgoj t drguarin tim. Ai do ta bj gati udhn para meje” (Ml. 3,.1); ne jemi n perspektiv t ardhjes s Dits s Zotit; dhe n librin e Eksodit gjejm: “Ja, po e drgoj engjllin q t prij e t t ruaj gjat udhtimit e t t shtjer n vendin q kam prgatitur”(Dal. 23,20); sht nj kujtes e eksodit nga Egjipti.
  Ajo q Marku thot ktu me pak fjal sht se Gjon Pagzuesi na on nga Beslidhja historike e lidhur n shkrettirn e Eksodit te Beslidhja prfundimtare n Jezu Krishtin.
  Sa i prket veshjes s leshit t deves, ishte ajo e profetit t madh Elia (2 Mbr. 1,8). Veshja me lesh deveje ishte br uniform e profetve; madje ndodhi q disa sharlatan e prdorn at pr t'u paraqitur si profet (Za. 13, 4). Pikrisht nga kjo u njoh nga larg. Prandaj Gjon Pagzuesi paraqitet si pasardhsi i Elias; zakonisht thuhej se Elia do t kthehej personalisht pr t njoftuar ardhjen e Mesis. Kjo bazohej n nj profeci t Malakis: "Dhe ja, un do t’ju drgoj profetin Eli
  para se t vij Dita e Zotit
  e madhe edhe e tmerrshme” (Ml. 3, 23).
  Nuk sht udi, pra, q ka kaq shum emocione rreth Gjopn Pagzuesit: kush e di? Ndoshta ishte Elia ai q u kthye; kjo do t thot se ardhja e Mesis sht e afrt. (Me kllapa, kjo eksitim gjithsesi dshmon se pritja e Mesis ishte e gjall n kohn e Jezusit). Turmat, pra, vrshojn rreth Gjon Pagzuesi, na thot Marc, por ai nuk e l veten t dehet nga suksesi i tij: ai e di se ai sht vetm nj z, nj shenj dhe se ai shpall dika m t madhe se vetja. Ai i kundrshton me vendosmri ata q e marrin pr Mesin dhe thjesht nxjerr pasojat: Ai q njoftoj sht shum m i madh se un, sa nuk jam i denj as t prkulem para kmbve t tij pr t'i zgjidhur rripin e sandalit.


  AI DO T’ JU PAGZOJ N SHPIRTIN SHENJT.

  Ashtu si Elia, si do profet i vrtet, Gjon Pagzuesi predikon kthimin n besim: dhe t gjith atyre q duan t ndryshojn jetn e tyre, ai u ofron pagzimin. Nuk sht m vetm nj shtje e larjes s duarve para do vakti, si e krkonte feja hebraike, sht nj shtje e zhytjes trsisht n uj pr t demonstruar vendosmrin e patundur pr t pastruar gjith jetn e dikujt: le t dgjohet dhe t kuptohet si nj kthim t shpins t gjith idhujve, fardo qofshin ato. N disa manastira t kohs s Gjon Pagzuesit dhe Jezusit, ata madje shkuan aq larg sa t bnin nj larje pastrimi t prditshm pr t demonstruar dhe ruajtur kt dshir pr kthim n besim.
  Por Gjon Pagzuesi e bn t qart: midis Pagzimit t tij dhe atij t inauguruar nga Krishti, ka nj bot (n kuptimin e vrtet t fjals)! “Un t pagzoj n uj”: sht nj shenj q tregon dshirn tuaj pr nj jet t re; gjesti i pagzuesit dhe lvizja e t pagzuarit jan gjeste njerzish. Ndrsa gjesti i Krishtit do t jet vet gjesti i Perndis: “Ai do t'ju pagzoj (t zhyt) n Shpirtin shenjt”. sht vet Zoti ai q do ta pastroj popullin e tij duke i dhn Shpirtin e tij.
  Ktu, sht vet koncepti yn i pastrtis q duhet t konvertohet:
  S pari, pastrtia nuk sht ajo q ne mendojm: spontanisht, ne mendojm pr pastrtin n terma t pafajsis, nj lloj pastrtie shpirtrore; dhe pastrimi ather do t ishte i rendit t pastrimit, n nj far mnyre. Sikur mund t pastronit shpirtin tuaj. N realitet, pastrtia n kuptimin fetar ka t njjtin kuptim si n kimi: nj trup thuhet se sht i pastr kur sht pa przierje. Zemra e pastr sht ajo q sht trsisht e kthyer kah Zoti, e cila ua ka kthyer shpinn idhujve; (n t njjtn mnyr q Shn Gjoni, duke folur pr Jezusin n Prolog, thot "Ai u kthye nga Zoti").
  S dyti, pastrimi yn nuk sht puna jon, nuk sht n dorn ton, sht vepr e Zotit: pr t na pastruar, na thot Gjon Pagzori, Zoti do t na mbush me Shpirtin Shenjt. Thjesht duhet t largohemi dhe t mirpresim dhuratn e Zotit.

Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-02-2021, 09:44
 2. Zbukurimet E Festave *-*
  Nga alketi83 n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 17-01-2011, 23:54
 3. Atmosfera e Festave!
  Nga Mina n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25
 4. Si te ruajme linjat pak dite para festave.
  Nga Mina n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2002, 23:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •