Close
Faqja 4 prej 26 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 503
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 13Ord VITI B

    MË 27-6-2021/

    Ps. 30. 2-4.5-6ab.6cd.12-13


    2 Të madhëroj, o Zot, pse më shpëtove
    e nuk lejove të ngihen armiqtë e mi mbi mua.
    3 O Zot, Hyji im, unë të thirra e ti më shërove,
    4 ti, o Zot, ma nxore shpirtin nga Nëntoka,
    më ktheve në jetë që të mos zbres në varr.
    5 Këndoni Zotit ju, o besimtarët e tij,
    falenderojeni Emrin e shenjtë të tij!
    6 Sepse një çast zgjat hidhërimi i tij
    e tërë jetën dashamirësia e tij!
    Mbrëmja vjen me lot,
    e mëngjesi plot hare!
    12 Ti vajin ma ktheve në valle,
    ma zhveshe grathoren time e më ngjeshe me hare,
    13 që shpirti im të të këndojë e të mos pushojë:
    “O Zot, Hyji im, do të të lavdëroj për amshim”!



    LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUITJA


    Psalmi 30 është shumë i shkurtër, përmban vetëm trembëdhjetë vargje (nga të cilët vetëm gjashtë lexohen gjatë liturgjisë së kësaj të Diele); por ne duhet të njohim të gjithë historinë themelore për ta kuptuar më mirë këtë psalm.
    Imagjinoni dikë që ra në fund të një pusi: ai qau, u lut, thirri për ndihmë ... madje dha argumente për dikë që ta ndihmonte (unë do të jem më i dobishëm për ty, i gjallë se i vdekur!); me sa duket, njerëzit përreth pusit nuk ishin të mërzitur fare duke e parë atë atje brenda dhe po talleshin ... por ai vazhdoi të qante për ndihmë: dikush do të përfundonte duke pasur mëshirë ... dhe dikush dëgjoi thirrjet e tij, dikush erdhi ta shpëtonte, e nxori nga pusi. Ky "dikush", duhet të shkruhet me një shkronjë të madhe, sepse është vetë Zoti. Sapo lart, përsëri në dritë dhe disi në jetë, njeriu ynë shpërthen nga gëzimi:
    " 12 Ti vajin ma ktheve në valle,
    ma zhveshe grathoren time e më ngjeshe me hare,
    13 që shpirti im të të këndojë e të mos pushojë:
    “O Zot, Hyji im, do të të lavdëroj për amshim”!"
    3 "O Zot, Hyji im, unë të thirra e ti më shërove,
    4 ti, o Zot, ma nxore shpirtin nga Nëntoka,
    më ktheve në jetë që të mos zbres në varr.
    5 Këndoni Zotit ju, o besimtarët e tij,
    falenderojeni Emrin e shenjtë të tij!" (Ps 130)
    Në realitet, si gjithmonë në Psalmet, ekzistojnë dy nivele leximi: historia që na tregohet, është ajo e një individi që ra në një pus; por kjo është vetëm një shëmbëlltyrë; më thellë, është populli në terësinë e tij që lutet, ose më saktë që këndon, që shpërthen nga gëzimi gjatë kthimit nga Mërgimi në Babiloni ...si Populli robër në Egjipt kishste kënduar, kërcyer, shpërthyer nga gëzimi pasi kaloi Detin e Kuq. Mërgimi babilonas është si një rënie për vdekje në një gropë pa fund, në një humnerë ... dhe shumë menduan se Izraeli nuk do të ngrihej më prej tij. Midis këtyre njerëzve, edhe ne mund të ishim kapur nga dëshpërimi ... Dhe, më shumë, kishin edhe armiq, me të vërtetë të lumtur, të cilët qeshnin me këtë rënie ...me një indiferencë të jashtëzakonshme.
    Gjatë gjithë kësaj periudhe sprove, njerëzit, të mbështetur nga priftërinjtë e tyre, profetët e tyre, mbajtën shpresën, pavarësisht gjithçkaje, dhe me forcë vazhduan të thirrisnin ndihmë (për fat të keq, ne nuk i dëgjojmë këto vargje këtë të Dielë):
    " 9 Atëherë ty, o Zot, të lëshoja kushtrimin,
    i lutesha Hyjit tim...
    11 Më dëgjoi Zoti e pati mëshirë për mua,
    Zoti u bë ndihmëtari im ”(vargjet 9 dhe 11).
    Në lutjen e tij, ai nuk hezitoi të përdorte të gjitha argumentet që të shpëtonte, për shembull të llojit "Çfarë dobi do të keni kur do të jem i vdekur" ... sepse, kur u shkrua ky psalm, Populli izraelit nuk besonte akoma në Ringjallje: imagjinohej se të vdekurit ishin në një dhomë në errësirës, "sheol" ku asgjë nuk po ndodhte. Dhe për këtë arsye, Populli u thoshte këto gjëra atyre që e pushtonin:
    "10 Ç’dobi nga gjaku im
    në qoftë se zbres në shkatërrim?
    A thua do të të lavdërojë pluhuri,
    e do ta kumtojë besnikërinë tënde? "(Vargu 10).



    KTHIMI NGA MËRGIMI.


    Dhe ndodhi mrekullia: Zoti e shpëtoi popullin e tij:
    "3 O Zot, Hyji im, unë të thirra e ti më shërove,
    4 ti, o Zot, ma nxore shpirtin nga Nëntoka,
    më ktheve në jetë që të mos zbres në varr".
    Flitet për çlirimin e popullit të mërguar, për kthimin e tij në tokën e tyre, Tokën e premtuar: njerëzit ishin si dënuar me vdekje, mund të mendohej se ata të ishin fshirë nga faqja e tokës; për këtë kur ata u kthyen në vendin e tyre, në shtëpitë e tyre të braktisur afërshisht 50 vjet më parë, mund të merreshin si njerëz që ishin kthyer në jetë.
    Kur i lexojmë këto vargje sot, pas njëzet shekuj besimi të krishterë, ne tundohemi të lexojmë në to një aludim për Ringjalljen. Por kjo do të ishte një anakronizëm. Në kohën e kthimit nga Mërgimi, populli ende nuk besonte në ringjalljen individuale. Tekste të tjera biblike, vizioni i Ezekielit për kockat e thata, për shembull, janë shkruar në të njëjtën frymë: restaurimi i njerëzve, kthimi nga internimi përshkruhet në termat e ringjalljes.
    Më vonë, shumë më vonë, në shekullin e dytë para Krishtit. (rreth 165) kur besimi biblik ka marrë hapin vendimtar dhe ka mirëpritur zbulimin e besimit në ringjallje, këto tekste do të rilexohen dhe një thellësi e re do të zbulohet në to. Sot, kur lexojmë këtë psalm ose profecinë e kockave të thata të Ezekielit, i themi vetes: "Kur autorët e tyre përdorën imazhe të ringjalljes, ata menduan vetëm për popullin, por ata nuk besuan aq mirë për të thënë: këto imazhe janë gjithashtu të vërteta në nivel individual".
    " 12 Ti vajin ma ktheve në valle,
    ma zhveshe grathoren time e më ngjeshe me hare,
    13 që shpirti im të të këndojë e të mos pushojë:
    “O Zot, Hyji im, do të të lavdëroj për amshim”!
    Tani, për të gjithë ata që besojnë në ringjallje, hebrenj dhe të krishterë, kjo fjali e fundit ka marrë një kuptim të ri. E njëjta gjë mund të thuhet për shumë fraza të tjera në Bibël që marrin kuptim të ri ndërsa besimi hebre ishte duke përparuar gjatë shekujve.
    E njëjta gjë mund të thuhet edhe për fjalën "Aleluja"... Fillimisht ajo ishte vetëm një dëshmi të gëzimit dhe të gëzimit për largimin nga Egjipti: kjo tashmë ishte gjë e marrë në konsideratë. Ja një koment i rabinëve për "Aleluja": "Zoti na ka sjellë nga robëria në liri, nga trishtimi në gëzim, nga vajtimi në ditën e festës, nga errësira në dritën e ndritshme, nga robëria në gëzim. Shpengimi. Kjo është arsyeja pse këndojmë Hallelujën para Tij!". Sigurisht, sot ne mund ta këndojmë edhe me më shumë bindje sepse e këndojmë me preferencë ditën e Pashkëve në përkujtim të ringjalljes së Krishtit dhe tonën.
    Mund të kthehet tani te psalmi që komentohet: sigurisht që shprehet gëzim për kthimin nga internimi, siç e kemi parë. Por ka edhe shumë aludime për kohën e tmerrshme e skllaverisë në Babiloni dhe ka edhe ajo shprehje mahnitëse:
    "Sepse një çast zgjat hidhërimi i tij
    e tërë jetën dashamirësia e tij!" (v. 6).
    Çfarë zemërimi është ky? Sigurisht, zemerimi i Zotit. * Gjatë Mërgimit Babilonas, mërgimtarët kishin mjaft kohë për të medituar mbi shkaqet e ndryshme të mundshme të kësaj tragjedie; dhe menduan se ndoshta fatkeqësia që vuanin, mund të ishte qenë pasojë e mëkateve të tyre. Zgjidhja e vetme për të mos rënë prapa, siç e dimë, është të jetojmë tani e tutje në besnikëri të Besëlidhjes:
    “O Zot, Hyji im, do të të lavdëroj për amshim” (v. 13).

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 13 VITI B

    MË 27-6-2021


    LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 5,21-43



    21 Kur Jezusi përsëri kaloi me barkë në anën tjetër, ngarendi tek ai turmë e madhe populli. Ai zuri vend në breg të detit. 22 Erdhi një nga kryetarët e sinagogës, që quhej Jair, e, kur e pa, ra në gjunjë para tij 23 dhe i lutej shumë: “E kam vajzën në fill të vdekjes! Eja, vëri duart mbi të që të shërohet e të jetojë!” 24 Jezusi shkoi me të. I shkonte pas një turmë e madhe dhe furej rreth tij nga çdo anë. 25 Një grua ishte e sëmurë që prej dymbëdhjetë vjetësh nga derdhja e gjakut. 26 Hoqi shumë keq ndër mjekë të ndryshëm e shpenzoi gjithçka pati pa farë dobie ‑ por, ishte edhe më keq. 27 Ajo kishte dëgjuar për Jezusin, hyri në turmë e, pas shpinës, ia preku petkun Jezusit. 28 I thoshte mendja: “Nëse ia prek vetëm petkat, do të shërohem.” 29 Aty për aty iu ndal gjaku e në trupin e vet ndjeu se u shërua nga sëmundja. 30 Jezusi përnjëherë e ndjeu në vete fuqinë që shpërtheu prej tij, u soll në mes të turmës e tha: “Kush m’i preku petkat?” 31 Nxënësit e tij iu përgjigjën: “Po a s’e sheh popullin si të furet në katër anët e thua: ‘Kush më preku’“ 32 Ai shikoi përreth për të parë atë që e kishte prekur.
    33 Gruaja, plot frikë e tmerr, sepse e dinte se ç’i ndodhi, u afrua, ra me fytyrë për dhe para tij dhe tregoi tërë të vërtetën. 34 Ai i tha: “Bijë, feja jote të shpëtoi! Shko në paqe! Dhe ji e shëruar nga sëmundja jote!”
    35 Ndërsa Jezusi ende po fliste, erdhën prej shtëpisë së kryetarit të sinagogës dhe i thanë: “Vajza jote vdiq. Pse ta trazosh më Mësuesin?” 36 Kur Jezusi dëgjoi ç’thanë, i tha kryetarit të sinagogës: “Mos ki frikë! Ti vetëm beso!” 37 Jezusi nuk lejoi ta përcjellë askush tjetër, përveç Pjetrit, Jakobit e Gjonit, vëllait të Jakobit. 38 Arritën te shtëpia e kryetarit të sinagogës. Jezusi vuri re një pështjellim të madh e njerëz që qanin e vajtonin me zë të lartë. 39 Hyri dhe u tha: “Pse bërtitni e vajtoni? Fëmija nuk ka vdekur, por fle.” Ata e përqeshën.
    40 Jezusi atëherë i nxori përjashta të gjithë. Me vete mori të atin e t’ëmën e fëmijës e përcjellësit e vet dhe hyri atje, ku ishte fëmija. 41 E kapi fëmijën për dore e i tha: “Talitha kum!” që do të thotë: “Vajzë, unë po të them: çohu!” 42 Vajza aty për aty u ngrit e nisi të ecë. Ishte dymbëdhjetë vjeçe. Të gjithë mbetën pa masë të habitur. 43 Jezusi u urdhëroi rreptësisht të mos ia tregojnë askujt ngjarjen dhe u tha t’i japin vajzës të hajë.



    LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.


    JEZUSI, MJESHTRI I JETËS.



    Dy rrëfimet për mrekullitë janë të ndërthurura; tre ungjijtë sinoptikë rrëfejnë të njëjtat ngjarje me të njëjtin rend: kërkesa e Jairit për shërim të vajzës së tij, pastaj shërimin e gruas dhe më në fund ringjalljen e vajzës. Gruaja është e sëmurë për dymbëdhjetë vjet, fëmija është dymbëdhjetë vjeçe; në secilin rast, sipas mjekëve, nuk ka shërime. Të gjitha ndihmët që mund të vijnë nga mjekësia, shterohen.
    Mark këmbëngul në këtë gjë; lidhur me gruan, ai specifikon se ajo " ishte e sëmurë që prej dymbëdhjetë vjetësh nga derdhja e gjakut. Hoqi shumë keq ndër mjekë të ndryshëm e shpenzoi gjithçka pati pa farë dobie ‑ por, ishte edhe më keq” (v.26-27)... për sa i përket vajzës së vogël, ai raporton fjalët e dëshpëruara të të afërmve të Jaire: “Vajza jote vdiq. Pse ta trazosh më Mësuesin?” (v. 35)".
    Nëse Marku dëshiron kështu të vërejë pafuqinë e mjekëve, është për të nxjerrë më mirë fuqinë e Jezusit: një fuqi e tillë që buron prej tij, që shpëton, e shëron gruan, një fuqi që shkon deri në ringjalljen e të vdekurit (vajza e Jairus).
    Një fuqi që i përket atij si person në të drejtën e tij; Marku dëshiron të bëjë ndryshimin midis Jezusit dhe profetëve të Besëlidhjes së Vjetër: Elia ringjall djalin e vejushës së Zarephath (1 Mbretërve 17,17-24), Eliseu duke sjellë përsëri në jetë djalin e Shounamitit (2 R 4 , 18-37), të dy fillojnë me thirrjen e Zotit. Mark i njeh përmendësh këta shembuj shumë të famshëm; dhe saktësisht, ai manifeston fuqinë e drejtpërdrejtë të vetë Jezusit mbi sëmundjen dhe vdekjen: "Mos ki frikë, vetëm beso", u tha ai Jairit dhe të tjerëve: "Pse ky shqetësim dhe këto lotë? Fëmija nuk ka vdekur: ajo është duke fjetur".
    Në këtë mënyrë, Marku synon të na thotë se vetë Jezusi është Zoti i jetës; tani e dimë që vdekja është një gjumë nga i cili Jezusi mund të na zgjojë. Ringjallja e vajzës së Jairit është një shëmbëlltyrë dhe një shije paraprake e ringjalljes sonë: ashtu si Jezusi mori vajzën e re për dore, kështu do të na marrë edhe neve duart, secila me radhë: siç tha Isaia:
    " Sepse jam unë Zoti, Hyji yt,
    që të marr për dore
    e të them: “Mos druaj,
    unë do të të ndihmoj!?" (Is. 41.13).
    Njerëzimit mbarë një ditë Shpëtimtari do t'i thotë: "Talitha koum", që do të thotë: "Vajzë e re, çohu!". Ne tashmë kemi një shije të kësaj gjëjeje të parë në Pagëzim. A e dinte Marku tashmë këtë këngë pagëzimi të komuniteteve të para, të raportuar në letrën drejtuar Efesianëve:
    " ‘Zgjohu ti që fle,
    ngrihu nga të vdekurit,
    dhe do të të shndrisë Krishti!’?"(Ef 5,14).



    E GJITHÇKA ËSHTË E MUNDUR PËR ATA QË BESOJNË.


    Për të marrë pjesë në këtë fuqi të shërimit, të ringjalljes së Jezusit, ekziston vetëm një kusht: që të besojmë në të: “Bijë, feja jote të shpëtoi! Shko në paqe! Dhe ji e shëruar nga sëmundja jote!” (v. 34). . Besimi, i dhënë lirisht, është një kusht i domosdoshëm dhe i mjaftueshëm për shpëtimin tonë: kjo është sigurisht tema e dytë e Markut; të gjithë mund të arrijnë këtë besim: Jairus është një sundimtar esinagogës, njeriu më i lavdërueshëm që ekziston në atë vend; por në skajin tjetër të shkallës shoqërore, për të thënë kështu, është kjo grua, e ndaluar në një farë mënyre; sëmundja e saj që rezultoi në humbje të vazhdueshme të gjakut e vuri atë në një gjendje të papastërtisë ligjore: megjithatë është për këtë grua të papastër që Jezusi flet për shpëtimin; duke shikuar mbi të gjithë, ai e rivendos atë në komunitet. Këtu gjejmë një këmbëngulje të Markut, e hasur tashmë në fillim të ungjillit të tij, në episodin e shërimit të lebrozit (Mk 1, 40-45): luftën e Jezusit kundër çdo përjashtimi (shih e Dielën e 6 Ord. VITI B). Por ne mbetemi të lirë; mund të refuzojmë të besojmë, dhe mund të marrim anën e "tallësve" ("Por ata u tallën me të", vargu 40), është "të rreshtohemi me partinë e vdekjes", siç thotë libri i Urtësisë (Leximi i parë ): të refuzojmë të hymë në rrugën e jetës do të thotë të qëndrojmë larg Zotit dhe për këtë arsye larg jetës.
    Një tjetër temë shumë e rëndësishme për Mark: duhet të besojmë se lexuesit e tij kishin nevojë ta dëgjonin këtë: pak më tej, ai do të jetë i vetmi që do të raportojë fjalinë e Jezusit: "Gjithçka është e mundur për ata që besojnë"(Mk 9,23). Për momentin, Jezusi kujdeset shumë për të edukuar dishepujt e tij në besim: ne gjejmë tre dishepujt më të afërt, gjithmonë të njëjtë: Pjetrin, Jakobin dhe Gjonin, ata të orës së parë (1,16-20), ata që do të dëshmojnë Shpërfytyrimin e Jezusit në mal (9,2) dhe lutjen e tij në Gjetsemanin (14,33); gjithashtu edhe ata të cilëve ndonjëherë u dha një mësim special, do të jenë më vonë figurat e mëdha të Kishës së parë, të cilët Pali i citon në letrën drejtuar Galatasve: "Duke njohur hirin që më qe dhënë, Jakobi, Kefa e Gjoni ‑ që çmohen shtyllat e fesë ‑ na i shtrinë të djathtat e veta, mua dhe Barnabës, në shenjë të bashkësisë, kështu që ne të shkonim ndër paganë e ata ndër të rrethprerë. Jakobi, Pjetri dhe Gjoni, të cilët konsiderohen si shtyllat e Kishës" (Ga 2, 9): kur Marku shkruan ungjillin, nuk ishte ndoshta një gjë padobishme të tregohej simpati e madhe që Jezusi u tregonte gjithmonë këtyre tre apostuj.
    Më në fund, duhet të thuhet një fjalë për një veçanti e fundit të Markut, për forcën me të cilën ai përkujton udhëzimet e heshtjes të dhëna nga Jezusi pas çdo shfaqjeje të tij të fuqisë: "Jezusi u urdhëroi rreptësisht të mos ia tregojnë askujt ngjarjen dhe u tha t’i japin vajzës të hajë" (v. 43). Jezusi i urdhëroi vendosmërisht që të mos i linin askënd në dijeni; mbase duhet të shohim këtu edhe një herë "sekretin mesianik": fakti që Jezusi nuk mund të njihet si Mesia pa rrezik keqkuptimi deri pas Pasionit; por ka një shpjegim tjetër: Jezusi është shumë i suksesshëm; e kemi provë për këtë në dy fjali nga Marku para dhe pas rrëfimit tonë sot: në kapitullin 3: "E meqenëse shëroi shumë ‑ të gjithë të sëmurët turreshin drejt tij për ta prekur. E shpirtrat e ndytë kurdoherë e shihnin, binin përmbys para tij e bërtisnin: “Ti je Biri i Hyjit!” Por Jezusi u urdhëronte rreptësisht të mos dëftonin se kush është. Ai kishte bërë shumë shërime, kështu që të gjithë ata që vuanin nga ndonjë e keqe vrapuan tek ai për ta prekur” (Mk 3,10-12) ... dhe në kapitullin 6: "Menjëherë shpejtuan të shkojnë nëpër mbarë krahinën e filluan të sjellin të sëmurët në vigje atje ku dëgjonin se ishte. E kudo që hynte: në fshatra, në qytete apo në katunde, i vendosnin të sëmurët në sheshe dhe e lutnin t’ia preknin së paku kindin e petkut. Të gjithë ata që e preknin, shëroheshin" (v. 55-56).
    Marku nuk u zgjerua si Mateu dhe Luka në përmbajtjen e tundimeve me të cilat Jezusi duhej të përballej gjatë jetës së tij; pa dyshim që ai e kishte ditur atë të lavdisë; Mateu e tregon atë në majë të Tempullit duke i rezistuar atij që e nxiti të bëntë diçka spektakulare për të tërhequr vëmendjen mbi veten; Marku nuk na tregon gjëra të tilla, por ai përpiqet të tregojë përulësinë e Jezuit që shmang çdo vlerësim personal. Përkundrazi, duke larguar vëmendjen nga vetja, ai ia kthen shikimin e të gjithëve vajzës së re që zgjohet dhe, fare thjesht, "u thotë ta ushqejnë".

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 13 VITI B

    MË 27-6-2021


    LEXIMI I PARË: Ur. 1,13-15 ; 2,23-24



    13 Hyji nuk e krijoi vdekjen
    dhe nuk i gëzohet humbjes së të gjallëve.
    14 Sepse gjithçka krijoi që të jetojë:
    dhe në botë breznitë janë shpëtimprurëse.
    E në to nuk ka vrer shkatërrues
    dhe Nëntoka nuk e sundonn tokën:
    15 sepse drejtësia është e pavdekshme.
    2,23 E pra Hyji e krijoi njeriun që të mos prishet
    dhe e bëri atë shëmbëllesë të përngjasimit të vet
    24 por, prej smirës së djallit, vdekja hyri në botë
    dhe do ta shijojnë ata që i përjkasin atij.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJE


    HYJI E KRIJOI NJERIUN QË TË MOS PRISHET
    .

    Fillimi i Librit të Urtësisë na kujton Librin e Zanafillës; të dy fillojnë me një meditim të gjatë mbi fatin e njeriut: njëmbëdhjetë kapituj te Zanafilla, pesë te Urtësia; të shkruara në kohë të ndryshme, në stile shumë të ndryshme gjithashtu, ata megjithatë trajtojnë të njëjtat probleme, ato të jetës dhe vdekjes, ato të marrëdhënies së njerëzve me Zotin. Kjo është pikërisht tema jonë sot.
    Autorët janë hebrenj, të ushqyer nga përvoja fetare dhe meditimi i njerëzve të Besëlidhjes së Vjetër; por të dy janë në kontakt me botën pagane dhe kanë të bëjnë me ruajtjen e integritetit të besimit hebre. Një besim karakteristika e parë e të cilit është optimizmi. Deklarata në librin e Urtësisë: Zoti "gjithçka ka krijuar që të jetojë dhe në botë breznitë janë shpëtimprurëse" (1,14) është një variant i pohimit te Zanafilla: "Hyji shikoi gjithçka kishte bërë dhe, ja, ishin shumë të mira!” (Za 1,31). Dhe ajo që kemi dëgjuar këtu: "Hyji e krijoi njeriun që të mos prishet dhe e bëri atë shëmbëllesë të përngjasimit të vet" është një kopje e frazës së famshme nga Zanafilla: " Hyji krijoi njeriun në përngjasimin e vet, e krijoi në përngjasimin e Hyjit; i krijoi mashkull e femër" (Za. 1,27).
    Fraza e famshme? Sigurisht, por a i nxjerrim të gjitha pasojat? Nëse Zoti na bëri vërtet në shëmbëlltyrën e tij, atëherë ne jemi të gjallë, të krijuar për të jetuar përgjithmonë. Veç kësaj, mjaftonte të lexohej e gjithë fjalia: "Hyji e krijoi njeriun që të mos prishet dhe e bëri atë shëmbëllesë të përngjasimit të vet" (2,23). Ma të vërtetë Zoti e krijoi njeriun dhe e bëri atë një imazh të identitetit të tij.
    Por atëherë, a do të kishte dështuar Zoti? Sigurisht që jo; vetëm ai rrezikoi të na krijojë të lirë. Të lirë të zgjedhim vdekjen, të jemi në anë të atyre që zgjedhin vdekjen, siç thotë teksti: por këtu nuk flitet për vdekjen biologjike, domethënë, për transformimin e thjeshtë të krizalidës në një flutur; por këtu flitet për vdekjen për të cilën flet Bibla, për vdekjen shpirtërore, që konsiston në një ndarje nga Zoti, që "do ta shijojnë ata që i përjkasin atij" si pasojë të një zgjedhje që vetë e kanë bërë.
    Pesë kapitujt e parë të Urtësisë i dallojnë saktësisht të drejtit nga të pabesit: të drejtët janë ata që jetojnë nga këtu poshtë dhe përjetë jetën e Zotit; dhe të pabesit, ata që janë anuar me vdekjen, domethënë ata që nga këtu poshtë, megjithë dukjen, nuk jetojnë më me të vërtetë, sepse janë larg Zotit.



    DUKE E NDARË SHPIRTIN E HYJIT

    Për të shpjeguar këtë me një mënyrë tjetër, të drejtët janë ata që jetojnë duke e ndarë Shpirtin e Zotit, të paudhët, ata që nuk lejojnë më të drejtohen nga ai. Kur historia e dytë e Krijimit në librin e Zanafillës thotë që Zoti i dha frymën e tij në vrimat e hundës së njeriut dhe se në atë moment njeriu u bë një qenie e gjallë, kjo sugjeron që ne të jemi bërë të varur në Shpirtin e Zotit. Ata që nuk e pranojnë këtë varësi dhe largohen prej Zotin me pretekst që nuk kanë nevojë për të në realizimin e jetës së tyre, duan të mbajnë krahun e partisë së vdekjes.
    Autori i Librit të Urtësisë padyshim që dëshiron të inkurajojë lexuesit e tij që "të qëndrojnë pranë Zotit", për të përdorur shprehjen e tij.
    Psalmi 1 këndon këtë kundërshtim midis të drejtit dhe të pabesit:
    1 "Lum njeriu që nuk i ndjek këshillat e keqbërësve,
    që nuk qëndron në udhën e mëkatarëve
    e nuk rri së bashku me përqeshës,
    2 por kënaqet në Ligjin e Zotit
    dhe e kujton atë ditë e natë...
    3 Ai është porsi pema e mbjellë në bregun e ujit që rrjedh,
    e cila frytin e vet e jep në stinë
    dhe gjethet kurrë s’i vyshken ...
    4 Jo, kështu jo, s’do t’u ndodhë të paudhëve,
    por ata janë porsi byku që shpërndan era.
    5 Prandaj të paudhët s’do t’i bëjnë ballë gjyqit
    as mëkatarët bashkimit të të drejtëve!
    6 Sepse Zoti e di udhën e të drejtëve,
    kurse udha e keqbërësve do të mbarojë".
    Autori i Librit të Urtësisë e njihte mirë këtë psalm: ai ishte me siguri shumë i etur për t’u kujtuar bashkëkohësve të tij këto të vërteta tërheqëse. Ata ishin në një pozitë të vështirë dhe, tani për tani, gjithçka dukej se përfitohej nga të pabesët, nga paganët. Pa qenë në gjendje të specifikojmë datën e saktë, të paktën e dimë që Libri i Urtësisë është shkruar në Aleksandri, rreth vitit 50 apo edhe 30 vjet para Krishtit, për hebrenjtë, natyrisht, të ballafaquar me kulturën greke, pra pagane. Nëse autori u jep shkrimeve të tij titullin "Libri i Urtësisë së Solomonit" (pasi Solomoni kishte vdekur afërsisht nëntëqind vjet më parë), kjo është për shkak se ai është në përputhje të plotë me Judaizmin. Për të, është çështja e dhënies së argumenteve vëllezërve të tij për të mbojtur besimin hebre, përballë arsyetimeve të paganëve.




    JETA JONË E TANISHME ËSHTË FARA E PËRJETËSISË



    Problemi i paraqitur këtu është ai i qëndrimit që duhet të adoptohet përballë vdekjes: hebrenjtë kanë ditur gjithmonë, si dhe grekët, që vdekja është e pashmangshme; por sipas besimeve të tyre, që janë të ndryshme, ata sjellin pasoja krejt të ndryshme.
    Për shkak se ekzistojnë dy qëndrime të mundshme, mund të thuhet shkurtimisht se ky është qëndrimi i paganëve: le të shijojmë kohën e tanishme, le të bëjmë çfarë të duam, sepse gjithçka do të mbarojë së shpejti.
    Autori ynë e përmbledh mendimin e tyre në fillim të kapitullit 2 si më poshtë: "Ekzistenca jonë është e shkurtër dhe e trishtuar, asgjë nuk mund ta shërojë njeriun në fund të jetës së tij, askush nuk është kthyer kurrë nga Hadesi. Ne kemi lindur rastësisht, dhe atëherë do të jemi sikur të mos ekzistonim ... Me kalimin e kohës, emri ynë do të harrohet, dhe askush nuk do të dijë se çfarë kemi bërë ... Pra, le të shkojmë! Le të gëzojmë të mirat që janë atje; shpejt, le të përfitojmë nga krijesat, ndërsa ne jemi të rinj. "(Ur. 2,1 ... 6).
    Hebrenjtë kanë një tjetër besim, një tjetër qëndrim: për ta, jeta jonë e tanishme është tashmë fara e përjetësisë: Hyji e krijoi njeriun që të mos prishet dhe e bëri atë shëmbëllesë të përngjasimit të vet. Ndoshta jeta në tokë nuk i shpërblen gjithmonë ata që kanë bërë mirë, por Zoti që është pafundësisht i drejtë do të përfundojë duke bërë drejtësi.
    Ky tekst shumë i vonë, i fundit në Besëlidhjen e Vjetër, kurorëzon meditimin hebre të disa shekujve mbi problemin e ndëshkimit: përballë padrejtësisë së dukshme të ekzistencës (ku shohim që njerëz të pafajshëm vdesin pa ngushëllim), besimtari pohon se "drejtësia është e pavdekshme".
    Pra, paganët gabojnë: "Kështu mendojnë të patenzonët, por gabojnë; i verboi paudhësia e tyre, nuk i njohin fshehtësitë e Hyjit,nuk e presinshpërblimin për shenjtëri, dhe nuk besojnë në shpërblimin e shpirtrave të pastër ”(Ur 2,21-22).
    Traduisez « Mes frères, tenez bon, Dieu saura vous récompenser. »
    Reste la dernière phrase : « La mort est entrée dans le monde par la jalousie du diable, et ceux qui se rangent dans son parti en font l’expérience. » Il ne peut s’agir de la mort biologique, car tous, croyants ou païens, en feront l’expérience, un jour ou l’autre. Il s’agit de la mort spirituelle, la privation de Dieu : pour l’auteur du livre de la Sagesse, la résurrection n’était promise qu’aux justes ; il pensait encore que les païens, eux qui se sont rangés dans le parti de la mort, c’est-à-dire contre Dieu, ne connaîtront pas la résurrection.
    Il faudra attendre la venue du Christ, offert « pour la multitude » pour que nous découvrions la foi en la résurrection promise à tous, car, comme le dit Saint Jean « Dieu est plus grand que notre coeur ».


    Përkthejeni “Vëllezërit e mi, qëndroni të vendosur, Zoti do të dijë t’ju shpërblejë. "
    Mbetet fjalia e fundit: "... prej smirës së djallit, vdekja hyri në botë
    dhe do ta shijojnë ata që i përjkasin atij".
    Nuk flitet këtu për vdekje biologjike, sepse të gjithë, besimtarët dhe paganët, do ta përjetojnë atë një ditë ose një tjetër. Bëhet fjalë për vdekjen shpirtërore, privimin nga Zoti: për autorin e librit të Urtësisë, ringjallja u ishte premtuar vetëm të drejtëve; ai akoma mendonte se paganët, ata që ishin në anën e partisë së vdekjes, që do të thotë kundër Zotit, nuk do ta njohin ringjalljen.
    Ne do të duhet të prisnim për ardhjen e Krishtit, të ofruar "për shumë njerëz" në mënyrë që të zbulojmë besimin në ringjalljen e premtuar për të gjithë, sepse, siç thotë Shën Gjoni "Zoti është më i madh se zemra jonë".


  4. #64
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 14 Ord VITI B

    MË 4-7-2021

    LEXIMI I PARË: Ez. 2, 2 – 5


    2 Si tha kështu, një shpirt hyri në mua,
    më ngriti në këmbë dhe e dëgjova atë që po fliste me mua.
    3 Ai më tha: “Biri i njeriut, unë po të dërgoj te bijtë e Izraelit,
    te një popull kryengritësish që kanë çuar kokë kundër meje.
    Ata dhe etërit e tyre kanë mëkatuar kundër meje deri në ditën e sotme.
    4 Njerëzit, te të cilët po të dërgoj, janë kokëfortë e zemërgurë.
    Ti thuaju: Kështu thotë Zoti Hyj!
    5 Dëgjuan ose s’dëgjuan ‑ sepse janë pjellë e keqe ‑
    megjithatë le ta dinë se në mesin e tyre është profeti!



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA



    ZOTI ËSHTË EDHE NË BABILON.


    Le të jetë e qartë, fjalët që Zoti i drejtoi Ezekielit, nuk ishin vetëm ato që lexohen në këtë të Dielë në liturgjinë e meshës e që jemi duke studiuar!
    Ky tekst është vetëm një pjesë shumë e vogël e rrëfimit të gjatë të thirrjes së Ezekielit, në kapitujt e parë të librit të tij. Liturgjia e fjalës sot na propozon vetëm disa vargje për këtë të Dielë. Dhe kështu thirrja e Zotit do të dukej pak e shkurtër dhe e ashpër; këto vargje do të kishin mjaftuar për të galvanizuar Ezekielin për vite me rradhë? Ndoshta po: Ezekieli ishte një profetë shumë i fortë. Kur Zoti dërgon në një mision, ai gjithmonë jep forcën e nevojshme: për Ezekielin, ishte një vizion madhështor, i paharrueshëm, kujtimi i të cilit tani e tutje do të mbështeste të gjitha përpjekjet e tij. Por për të kuptuar mirë këto pesë vargje, nuk duhet të harrohet klima, dhe konteksti në të cilën kumbuan këto fjalë.
    Ne jemi në Babiloni, në fillim të Mërgimit në Babiloni, kur në këtë qytet arriti grupi i parë të Izraelitëve të dëbuar nga Jeruzalemi nga Nabukodonosori në vitin 597. Shumë larg, atje, në kodrën e Sionit, tempulli është akoma në këmbë dhe Zoti qëndron ende atje, meqenëse e premtoi. Por atëherë çfarë mbetet për të mërguarit? Tani larg nga Zoti, nga tempulli, nga qyteti i shenjtë, nga shtepitë e tyre, u kanë mbetur atyre vetëm sytë për të qarë, duke pritur ditë më të mira.
    Por tani Zoti po i flet Ezekielit, në Babiloni, larg vendit amë dhe tempullit: ky është lajmi i parë i mire që mund të lexohet në librin e Ezekielit: Zoti nuk është caktuar të qëndrojë në Jeruzalem, ai është gjithashtu i pranishëm në Babiloni, në brigjet e lumit Kebar, ku mërgimtarët dëbohen. Ezekieli sheh qiejt që hapen dhe ai është zhytur në një univers me bukuri të patregueshme: më vonë ai do të përpiqet të tregojë vizionin e tij edhe për të gjithë ata që nuk morën pjesë në këtë aventurë; ai duhet të flasë për diçka në të vërtetë të paimagjinueshme: një univers flakësh, zjarrish, gurësh të çmuar, pishtarësh të gjallë me fytyra njerëzish, kafshësh me krahë, që lëviznin duke e mbartur karrocën që mbante fronin e Zotit. Sigurisht, misioni i tij do të jetë shumë i vështirë, por zjarri që buron nga froni i Zotit sapo ka ndezur shpirtin e Ezekielit: ai është i armatosur për misionin e tij që duhet të jetë e vështirë: "Bir njeriu, unë të dërgoj te bijtë e Izraelit, te një komb rebel që është rebeluar kundër meje...”.
    Mbase jemi mësuar të besojmë se njerëzit në Mërgim në Babiloni ishin të bashkuar rreth priftërinjve dhe profetëve të tyre, në besnikëri ndaj Ligjit dhe shpresës së kthimit. Në fakt, nëse ky tekst duhet të besohet, realiteti nuk ishtë kështu. Ka të ngjarë që atje, në kontakt me idhujtarinë përreth, tundimet për të braktisur besimin hebre ishin shumë të forta. Aq më tepër, nëse dëshiron të mbijetosh larg vendit, duhet të përshtatesh. Disa njerëz ndoshta mendojnë se papajtueshmëria nuk është plani i duhur.
    Për më tepër, në atë kohë, lindi një pyetje: nëse ne jemi populli i mundur, a nuk është kjo prova që Zoti ynë është më pak i fuqishëm se të tjerët? Dhe, papritmas, disa u tunduan të ndryshojnë fenë e tyre.



    CA REBELË QË KANË NEVOJË PËR ZOTIN.


    Mund të mendohet, duke lexuar këta rreshta, se profeti do të ketë shumë për të bërë: fjala "rebelë" del disa herë nën pendën e tij: "Është një popull kryengritësish që kanë çuar kokë kundër meje. Ata dhe etërit e tyre kanë mëkatuar kundër meje deri në ditën e sotme. Njerëzit, te të cilët po të dërgoj, janë kokëfortë e zemërgurë" (v.3-4). Ne mund të diagnostikojmë një "rebelim bashkëlindur" në një farë mënyre! Tema e njohur shumë më parë se Ezekiel: tashmë Moïsiu u ankua për këtë: nuk është rastësi që ai kishte transformuar emrin e skenës së Rephidim në Sinai në Massa dhe Meriba (provë dhe grindje) në kujtim të akuzave të vazhdueshme të njerëzve kundër Zotit dhe kundër vetvetes gjatë Eksodit.
    Shekuj më vonë, në kohën e Mërgimit, saktësisht, duke medituar për këtë përvojë të ashpër të Moisiut, libri i Ligjit të Përtërirë e bëri atë të thoshte: "Le të të bjerë në mend dhe mos e harro assesi sesi e bëre të hidhërohet në shkretëtirë Zoti, Hyji yt. Që prej ditës që dole nga Egjipti, derisa arritët këtu, gjithmonë i keni kundërshtuar Zotit... E atëherë më tha :’Mirë po e shoh se ky popull është kokëtrashë! (Dt 9, 7. 13).
    Në tekstin e sotëm, qortimi është veçanërisht i ashpër: sepse njerëzit krahasohen me vetë Faraonin, modelin e ngurtësimit të zemrës! Në vargun 4, kur profeti tha: " Njerëzit, te të cilët po të dërgoj, janë kokëfortë e zemërgurë" Ezekjeli përdor saktësisht të njëjtën fjalë hebraike që karakterizonte mbretin e Egjiptit në librin e Eksodit: "Por zemra e faraonit iu ngurua dhe nuk deshi t’i dëgjojë ata po ashtu si kishte thënë Zoti" (Dal 7:13). Prandaj është qortimi më i madh. Dhe ja, Ezekieli është paralajmëruar mirë; dhe këta njerëz janë aq rebelë saqë profeti, pa dyshim, do të ketë shumë për të bërë për t'u dëgjuar dhe për të justifikuar autoritetin e tij; kjo është arsyeja pse ai bën të jetë e qartë se ai nuk flet për veten e tij: "Si tha kështu, një shpirt hyri në mua, më ngriti në këmbë dhe e dëgjova atë që po fliste me mua".
    Në ajetin vijues, Zoti do ta ftojë zëdhënësin e tij të jetë i guximshëm: "E ti, biri i njeriut, mos ua ki frikën as mos u tremb nga fjalët e tyre: megjithëse je i rrethuar me murriza e ferra e banon me galloma. Fjalët e tyre mos i druaj as fytyra e tyre të mos të të shtijë frikë, sepse janë pjellë mëkatare.Ti tregoju fjalët e mia, le të dëgjojnë ose le të mos dëgjojnë, sepse janë njerëz kundërshtarë. "(Ez. 2, 6-7).
    Por, saktësisht, përmes vetë gravitetit të qortimeve të drejtuara nga Zoti për popullin e tij, ne mund të lexojmë Lajmin e dytë shumë të mirë të tekstit të kësaj të diele: ky popull është i vështirë dhe rebel, kështu qoftë; mirë, edhe kjo nuk e ndalon besnikërinë e Zotit ndaj Besëlidhjes së tij: cilido qoftë qëndrimi i tyre, qoftë duke dëgjuar apo refuzuar, "ata do ta dinë që ka një profet midis tyre”. Përkthehet, ata do ta dinë që Zoti vazhdon t'u flasë, t'i thërrasë."Dëgjoni, bir njeriu, mos kini frikë prej tyre dhe mos kini frikë nga fjalët e tyre, ju jeni në mes të kundërshtarëve dhe ferrave., Ju jeni ulur mbi akrepat; mos kini frikë nga fjalët e tyre dhe mos kini frikë nga fytyrat e tyre, sepse ata janë një racë rebelësh. Do t'u thuash atyre fjalët e mia, pavarësisht nëse ata ju dëgjojnë ose nuk ju dëgjojnë: ata janë rebelë. »(Ez 2, 6).

  5. #65
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 14 Ord VITI B

    MË 4-7-2021


    Ps. 123, 1-2. 3-4


    Drejt teje po i lartësoj sytë, e mi,
    drejt teje që banon në qiell.
    2 Ja, porsi sytë e shërbëtorëve
    drejt dorës së zotërinjve të vet,
    porsi sytë e shërbëtores
    drejt duarve të zonjës së vet,
    ashtu priren sytë tanë drejt Zotit, Hyjit tonë,
    derisa të ketë mëshirë për ne.
    3 Ki mëshirë për ne, o Zot, ki mëshirë për ne,
    sepse për së tepërmi na kanë mbuluar me përbuzje.
    4 Sepse u ngi së tepërmi shpirti ynë
    me përqeshje të të ngopurve,
    me përbuzje të krenarëve.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    LUTJA E TË MBJETUARVE PAS MERGIMIT NË BABILONI.

    Rreshti i parë i këtij psalmi specifikon se ai është një "kantik i ngjitjeve": domethënë një nga pesëmbëdhjetë psalmet (nga 120 deri në 134) i përbërë tërësisht dhe qëllimisht për t'u kënduar gjatë ngritjes në Jeruzalem gjatë tre pelegrinazheve vjetore . Por nga pesëmbëdhjetë, ky ka një ton shumë të veçantë dhe vetëm historia mund ta hedhë dritë mbi të.
    Nëse lexojmë mirë librat e Esdras dhe Nehemiah, pas Mërgimit në Babiloni, të mbijetuarit u kthyen në vend të tyre, në Jerusalem dhe në Palestinë me shumë entuziazmë , me shumë gëzim, plot zjarr, gati për të bërë gjithçka ishte e nevojshme për rindertuar qytetin, tempullin dhe për të rivendosur kultin dhe besimin e tyre : mezi arritën, para se të ishin në gjendje të rindërtonin tempullin, ata rivendosën adhurimin në ambiente të improvizuara. Ata kishin në krah mbrojtjen e Kirit, sunduesit të ri të botës, atë që kishte pushtuar Babiloninë dhe kishte dërguar të internuarit në shtëpi, në vitin 538, me urdhra që të rindërtonin qytetet dhe tempujt e tyre. Por frika i kapi të gjithë njësoj (Ezdra 3,3), sepse në mungesë të tyre, ishin vendosur në Jeruzalem popullatat e tjerët që nuk morën një vështrim shumë pozitiv për kthimin e të mërgimtarëve. Sidoqoftë, këta të fundit filluan të hedhin themelet e Tempullit të ri; Zorobabel kishte marrë përgjegjësinë e operacioneve. Por ata mezi kishin filluar, kur kundërshtimet filluan: konflikti u përshkallëzua aq shumë sa arriti në veshët e administratës persiane dhe puna u ndërpre. Ne kemi disa versione të fakteve, të ndryshme dukshëm, në varësi të burimit: për disa, Zorobabel, udhëheqësi i të ardhurve, të mërguarit që ktheheshin, ishte tepër kërkues ndaj garancive të besnikërisë së njerëzve të vendit që gjithashtu donin të merrnin pjesë në punë. Të tjerët thonë se ishin vendasit ata që denoncuan punën e Zerubbabelit në administratën Persiane si një akt rebelimi dhe revolte të fshehtë. Puna nuk vazhdoi deri në vitin 520 me thirrjen e profetëve Haggai dhe Zakaria.
    Ishte në këtë klimë kundërshtimi-dyshimi që lindi lutja e psalmit tonë: ata që u kthyen me Zorobabelin, plot shpresë, nuk pushojnë kurrë të zhgënjehen. Ne lexojmë këtu poshtërimin e tyre. Ata që janë në vend duket se janë njerëz të sistemuar mirë e tani të pasur, dhe jo të varfër si të kthyerit: kush tjetër përveç Zotit mund ti mbrojë e ti ndihmojë që të respektohen të drejtat e këtyre të fundit?:
    "Ki mëshirë për ne, o Zot, ki mëshirë për ne,
    sepse për së tepërmi na kanë mbuluar me përbuzje.
    Sepse u ngi së tepërmi shpirti ynë
    me përqeshje të të ngopurve,
    me përbuzje të krenarëve" (v. 3-4).
    Edhe një herë, me sa duket, besimi nuk paguan!
    Shumë kohë më vonë, pelegrinët që "ngjiten" në tempullin e Jeruzalemit për pelegrinazh për tre festa të mëdha vjetore kujtojnë këtë periudhë të vështirë; dhe evokojnë vuajtjet e atyre që kishin rindërtuar Tempullin, përkundër të gjitha mosmarrëveshjeve. Ishtë një gjë e mirë për ata që shkonin në pelerinaxh, të përqafonin dhe prërjetonin ndjenjat e tyre, sepse poshtërimi nuk ka mbaruar dhe përulësia mbetet. Tempulli është rindërtuar, kjo është e sigurt, por Izraeli nuk e ka rifituar pavarësinë e tij të plotë (përveç periudhës së shkurtër Hasmonean, 142-63 para Krishtit), më vonë dhe deri në ardhjen e Mesisë, besimëtarët do të kishin lutur pa u lodhur:
    "Ki mëshirë për ne, o Zot, ki mëshirë për ne".

    Thirrja për ndihmë ["Drejt teje po i lartësoj sytë e mi,
    drejt teje që banon në qiell" (Ps. 123,1)]
    merr formulën e psalmit të parë të ngjitjeve, imazhin e syve të ngritur:
    " Sytë e mi i çoj drejt maleve:
    prej nga do të më vijë mua ndihma?
    Ndihma ime vjen prej Zotit,
    i cili krijoi qiellin e tokën" ( 120,1).
    Kjo është një nga shprehjet e zakonshme të adhurimit dhe besimit ; kthehet katër herë në psalmin e sotëm.


    Tema e shikimit, në Bibël, është sinonim i fjalës “besim ndaj Zotit”.
    Këtu janë disa shprehje të marra nga psalme të tjerë:
    " Sytë e mi përherë i drejtoj te Hyji,
    sepse ai i nxjerr këmbët e mia prej lakut”(Ps 25,15);
    "Para sysh e kam dashurinë tënde,
    jetoj e veproj sipas drejtësisë sate" (26,3);
    "U këputa duke lëshuar kushtrim,
    m’u tha krejtësisht gurmazi,
    m’u mor drita e syve duke pritur Hyjin tim.
    " (Ps 69,4);
    "Sytë po më shteren prej dëshirës së fjalës sate
    e them: “Kur do të ma japësh ngushëllimin?”
    (Ps 119.82);
    “Sytë po më shteren prej dëshirës së shëlbimit tënd
    dhe të fjalës së drejtësisë sate" (Ps 119,123);
    "Tek Ti, o Zot, o Hyji im, janë sytë e mi, ty të rashë ndore, mos lejo të birret shpirti im”(Ps 140 / 141,8);
    “Sytë e të gjithëve spresojnë në ty, ti u jep ushqim në kohën e duhur ”(Ps 145,15).
    Të gjitha këto vargje na tregojnë se në çfarë mase tema e vështrimit është e pranishme në Bibël.




    DORA E ZOTIT.

    Një imazh tjetër i besimit, referimi në dorën e Zotit: është ajo që ka mbrojtur, udhëhequr, përmbushur gjithmonë Izraelin. Kështu me këta imaxhe evokohet në lutje kalimi i Detit të Kuq: lexohet në Dal. 14,31:"Dhe dorën e fortë që e ushtroi Zoti kundër egjiptianëve. Populli i dha nderim Zotit, e vuri besimin e vet në Zotin dhe në Moisiun, shërbëtorin e tij". Izraeli pa që me atë dorë të fuqishme Zoti kishte vepruar kundër Egjiptit; dhe pastaj në librin e Josuheut, 4, 23-25, lexojmë: "‘Izraeli e ka kaluar këtu Jordanin terikut, sepse Zoti, Hyji juaj, i thau ujërat e tij para jush derisa e kaluat, siç pati bërë më parë në Detin e Kuq, që e thau para nesh derisa e kaluam. Bëri kështu që ta njohin popujt e mbarë tokës dorën e fuqishme të Zotit dhe që ju ta druani në çdo kohë Zotin, Hyjin tuaj”.
    Kjo dorë e Zotit mban të gjithë tokën: "Në duart e Hyjit është pushteti mbi tokë" (Si 10,4), por duart e tij mbajnë edhe më shumë Popullin e tij të Zgjedhur: "... jam unë Zoti, Hyji yt, që të marr për dore e të them:
    “Mos druaj, unë do të të ndihmoj!
    Mos u tremb, Jakob he krimb,
    o burra të Izraelit!
    Unë do të të ndihmoj”
    ‑ thotë Zoti, Shpëtimtari yt, Shenjti i Izraelit"(Is 41,13);
    " Unë, Zoti, të thirra në drejtësi
    e për dore të kam marrë;
    të kam trajtuar e caktuar besëlidhje të popullit
    edhe dritë për të gjithë popujt" (Is 42,6).
    “Pse a nuk mund të sillem me ju si ky vorbar, o shtëpia e Izraelit? ‑tha Zoti. Ja, ju jeni në duart e mia, o shtëpia e Izraelit, si deltina në dorën e vegsharit!"(Jr 18,6). Në fakt, në hebraisht, ne mund ta shohim atë qartë këtu, fjala dorë gjithashtu do të thotë "pushteti", dhe "fuqi".

    Për ta përfunduar, le të dëgjohet Isaia edhe një herë:
    " Jo, nuk u shkurtua dora e Zotit
    që të mos mund të shpëtojë,
    as s’është rënduar veshi i tij
    që më të mos dëgjojë;
    por mëkatet tuaja hapën një greminë
    ndërmjet jush e ndërmjet Hyjit tuaj,
    mëkatet tuaja ia zunë fytyrën
    që ai juve të mos ju vështrojë.
    Duart tuaja janë të zhytura në gjak,
    gishtat tuaj plot fajësi;
    buzët tuaja flasin rrena,
    gjuha juaj bëlbëzon fajësi". (Is. 59,1-3).
    Është e lehtë të kuptohet këtu pse psalmi i lutet "Mëshirës" tri herë,
    por pa harruar se "dora e Zotit nuk është shumë e shkurtër për të shpëtuar".

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    DIELA 14 VITI B

    MË 4 KORRIK 2021.


    LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 6, 1 - 6


    1Jezusi u nis prej andej e shkoi në vendin ku u rrit.
    E përcollën edhe nxënësit e tij. 2 Kur erdhi e shtuna, filloi të mësojë në sinagogë. Shumica e dëgjuesve çuditeshin e thoshin: “Nga i vijnë këtij këto? Ç’është kjo dije që iu dhurua? Po këto mrekulli të mëdha që bëhen nga duart e tij? 3 Po a nuk është ky zdrukthëtar, i biri i Marisë, vëllai i Jakobit, i Jozetit, i Judës, i Simonit? Po a nuk janë këtu ndër ne motrat e tij?” Kështu u bë për ta arsye e mosbesimit në të.
    4 Jezusi u tha: “Profeti ndahet pa nder vetëm në vendin e vet, në farefisin e vet dhe në shtëpinë e vet.” 5 Dhe nuk mundi të bëjë aty asnjë mrekulli, përveç se shëroi disa të sëmurë duke vënë mbi ta duart. 6 E çuditej për mosbesimin e tyre.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    JEZUSI NË SINAGOGË TË NAZARETH.



    Sipas Ungjillit të Markut, Jezusi u largua nga fshati i tij Nazareth në fillim të jetës së tij publike për t'u bashkuar me Gjon Pagëzuesin në brigjet e Jordanit dhe për t'u pagëzuar (1,9). Pastaj ai filloi predikimin e tij duke udhëtuar në një pjesë të Galilesë; ai madje shkoi përtej Detit të Tiberiadit në qytetet e Decapolit (kap. 5). Kur vendoset diku, Kapernaumi duket të jetë qyteti i tij i zgjedhur; për Nazaretin nuk flitet fare gjatë pesë kapitujve të parë të Markut; sa për ata që e rrethojnë, ai ka zgjedhur miq, të cilët i quan dishepuj të tij (3,13). Si po reagon familja e tij? Marku shënon vetëm në kapitullin 3 kundërshtimin e disa që menduan se ai ishte çmendur.
    Të tjerët janë dukshëm të ndarë: shumë janë ata që u joshën nga Jezusi, nga mësimi dhe mrekullitë e tij; Farisenjtë dhe skribët e tyre, nga ana e tyre, tashmë kanë treguar armiqësinë e tyre në disa raste; disa madje kanë vendosur tashmë ta heqin qafe atë (3,6): krimi i tij, është që i shëron të sëmurët, në çdo kohë, madje edhe në Shabat.
    Dhe ja, me Ungjillin e kësaj të Diele, Jezusi kthehet për herë të parë në fshatin e tij Nazareth. A i ka paraprirë reputacioni i tij? Ndoshta, pasi njerëzit tashmë janë të shqetësuar për të në Jeruzalem (3,22), dhe se, që nga fillimi i tekstit, Marku na tregon pyetjen e dëgjuesve të tij: "Nga buron kjo ... këto mrekulli të mëdha që kryhen nga duart e tij? "
    Këtu pra tregohet që biri i Fshatit kthehet në vendlindjen e tij dhe në sinagogën e Nazaretit një të shtunë në mëngjes. Marku vëren vetëm praninë e dishepujve të tij: "Jezusi u nis prej andej e shkoi në vendin ku u rrit. E përcollën edhe nxënësit e tij!" (v. 1). Pastaj ai nuk flet më për ta; ata do të jenë dëshmitarë të skenës, me sa duket di9shepujt nuk ndërhynë në ngjarjen, por gjithçka panë, do t'u shërbejë atyre si një mësim për të ardhmen që i pret vetë. Sepse nëse, deri më tani, Jezusi tashmë kishte hasur në kundërshtim, këtu është shumë më keq, ai pëson një dështim të vërtetë: deri në atë pikë sa të mos jetë në gjendje të kryejë as një mrekulli të vetme (v. 5); vetë fshati i tij e refuzon atë: e gjithë vëmendja e historisë është përqendruar vërtet në reagimin e ish-fqinjëve të Jezusit. Dyshim në fillim, ata gradualisht bëhen sinqerisht armiq.
    E gjitha fillon me pyetje shumë njerëzore: “Nga i vijnë këtij këto? Ç’është kjo dije që iu dhurua? Po këto mrekulli të mëdha që bëhen nga duart e tij? Po a nuk është ky zdrukthëtar, i biri i Marisë, vëllai i Jakobit, i Jozefit, i Judës, i Simonit? Po a nuk janë këtu ndër ne motrat e tij?”(v.2-4). Një fjalë, së pari, për vëllezërit e tij: ata janë në të vërtetë të afërmit e tij, ndoshta kushërinjtë e tij: dy (Jacques dhe Jozefi) më vonë do të paraqiten nga Marc si djem të një Marie tjetër (krh. 15, 40-47). Përveç kësaj, nëse Jezusi do të kishte vëllezër gjaku, ai nuk do t'ia besonte nënën Gjonit.

    Unë kthehem në fjalinë: “Nga i vijnë këtij këto? Ç’është kjo dije që iu dhurua? Po këto mrekulli të mëdha që bëhen nga duart e tij? Po a nuk është ky zdrukthëtar, i biri i Marisë, vëllai i Jakobit, i Jozetit, i Judës, i Simonit? Po a nuk janë këtu ndër ne motrat e tij?" "Kjo përkthehet: mësimet e tij dhe ato gjëra që dihen për punën e tij në rajon, e bëjnë atë një personaxh të jashtëzakonshëm; megjithatë, ne e dimë shumë mirë nga vjen; ai është si ne, asgjë më shumë; nga do të vinin fuqitë e tij? Nëse ai do të ishte një profet, ne do ta dinim atë tashmë; ekziston papajtueshmëri midis madhështisë së Zotit dhe modestisë së origjinës së tij njerëzore.
    Kjo është tragjedia e disa prej bashkëkohësve të Krishtit, Marku duket se thotë: të mbyllur në idetë e tyre për Zotin, ata nuk mund ta njihnin atë kur ai erdhi.
    Marku shpesh i kthehet kësaj pyetjeje të shtruar nga personaliteti i Jezusit: në Kapernaum, tashmë, njerëzit pyesnin njëri-tjetrin : “Ç’u bë kështu!?”
    “Ja, një mësim i ri i pajisur me pushtet!”
    “Ky u urdhëroka deri edhe shpirtrave të ndytë dhe ata po e dëgjokan!”
    E menjëherë u hap zëri për të gjithkund në katër anët e krahinës së Galilesë" (Mk 1,27-28).




    NGA SURPRIZA DERI NË ARMIQËSI

    Në Nazaret (6,2), si në Kapernaum (1,22), ndihmësit në fillim u "goditën me habi"; por në Nazaret, gjërat dolën keq, habia u kthye në skandal: këtu, Marku sigurisht zgjodhi fjalën Greke (skandalon) me qëllim. Kjo fjalë evokoi pengesën për të cilën foli Isaia; imagjinoni një përgjegjës të një kantjerit i cili e gjen veten përpara një guri të një forme të paparashikuar: ose ai e integron atë në ndërtimin e tij, nga i cili bëhet një gur qendror; ose ai e përbuz atë dhe e lë të shtrirë rreth e rrotull në vend, me rrezikun e përplasjes mbi të. Kjo imazh ilustroi për Isainë kontrastin midis atij që beson dhe atij që refuzon të besojë. Për atë që beson, Zoti është kështjella e tij, siç thonë disa psalme, siguria e tij; por ata që nuk pranojnë të besojnë, privohen nga kjo siguri dhe zgjedhja e besimtarëve bëhet e pakuptueshme dhe me të vërtetë skandaloze për ta.
    Shën Pjetri, në letrën e tij të parë, merr të njëjtën shëmbëlltyrë kur flet për Krishtin: “Këndej thuhet në Shkrimin e shenjtë: "Ja, po vë në Sion një gur këndi, të zgjedhur, të çmueshëm: kush beson në Të, jo, nuk do të mbetet i turpëruar!"
    Për ju, pra, që besoni - nder; kurse për ata që nuk besojnë - guri që përbuzën ndërtuesit, dhe Ai u bë gur i këndit.
    Gur në të cilin zihet në thua, buzë shkëmbi nga thyhet qafa. Ata zënë në thua sepse nuk e dëgjojnë predikimin e Ungjillit, për çka edhe janë të caktuar"(1 P 2,6-8).
    Tek Mateu dhe Luka, e njëjta temë merret në një formë tjetër: " I lumi ai që nuk e bjerr besimin në mua!” thotë vetë Jezusi. (Mt 11.6; Lk 7.23). Për ta thënë ndryshe, të lumtur janë ata që kanë patur lumturinë të hapen para misterit të Jezusit dhe të njohin në të Mesinë; për ta, Krishti tani e tutje është qendra e jetës së tyre; përkundrazi, të pakënaqur janë ata që, si në Nazaret, ishin të mbyllur për fjalën dhe veprimin e tij.

    Padyshim, Jezusi nuk e priste këtë reagim të skandalizuar, pasi Marku thotë: "E çuditej për mosbesimin e tyre" (v. 6). Ne tashmë mund të habitemi vetë që Jezusi është i habitur: kjo do të thotë që, për të, gjithçka nuk ishte shkruar paraprakisht; Nga ana tjetër, kjo habi është e përzier me trishtim: pak më lart, përballur me një kundërshtim të ngjashëm nga farisenjtë, Marku vuri në dukje se Jezusi ishte
    ... i pikëlluar për shkak të ngurtësisë së zemrës së tyre, i shikoi rreth e rrotull me hidhërim e i tha njeriut: “Shtrije dorën!” (Mk 3,5). Në nivelin e Jezusit, ky episod i lavdishëm i Nazaretit tashmë jep një paraqitje të kryqit; për të ardhmen, ajo paralajmëron fatin e profetëve të të gjitha kohërave, përballur me një mosbesim gati strukturor. Ne duam ta dëgjojmë, por mbetemi të ftothë si një mërmeri.
    Dhe kjo indiferencë nga ana e pjesëmarrësve bllokon rrugën drejt mrekullive: në kapitujt e mëparshëm, Marku ka vërejtur vazhdimisht se mrekullitë dhe besimi shkojnë dorë për dore; qoftë gjatë stuhisë së qetësuar (4,35-41), çlirimit të demonit nga Gerasa (5,1-20), apo shërimit të vajzës së Jairus dhe hemorroideve (5,20- 43). Këtu Marku kthen fjalinë: atje ku nuk ka besim, nuk mund të ketë mrekulli.
    E megjithatë, episodi përfundon me një dritë të vogël optimizmi: edhe në Nazaret, në këtë klimë armiqësie, Jezusi ishte ende në gjendje të bënte disa shërime; kjo do të thotë në gjuhë të thjeshtë se përkundër gjithë vullnetit tonë të keq, e gjithë shpresa nuk humbet kurrë!


    Disa ditë pas kësaj, pas shërimit të paralizuarit, skribët pyetën veten: "Kush mund të falë mëkatet, nëse jo vetëm Zoti? "(2.7); në liqen, pasi ai e qetësoi stuhinë, apostujt pyetën gjithashtu veten: "Kush është ky që edhe era dhe deti i binden?" "(4.41).

    Ezekiel e përkthen këtë përvojë të predikuesit të zhgënjyer në një fjali madhështore. Vetë Zoti i tha: "“Biri i njeriut, bijtë e popullit tënd flasin për ty përbri muresh e në dyer të shtëpive e i thonë njëri‑tjetrit: ‘Ejani e dëgjoni ç’fjalë vjen prej Zotit!’ E vijnë te ti si në kuvendin e dheut. Ulen para teje e i dëgjojnë fjalët e tua, por nuk i zbatojnë: bëjnë gjasme u pëlqejnë, por zemra e tyre jepet pas dobisë së pandershme. Je bërë për ta si këngë dashurie, që këndohet me zë të këndshëm e shoqërohet me muzikë të ëmbël: i dëgjojnë fjalët e tua, por nuk i zbatojnë. E kur të ndodhë çfarë u parapa ‑ dhe ja po vjen ‑ atëherë do ta dinë se ka qenë ndër ta një profet.”»(Ez 33,30-33).

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 15 Ord. Viti B

    MË 11-7-2021

    Ps - 85, 9-10, 11-12, 13-14



    9 Do të dëgjoj çka thotë Zoti Hyj,
    ai premton paqe për popullin e vet,
    për të dashurit e vet e për ata që me gjithë zemër kthehen.
    10 Shpëtimi i tij është afër atyre që e druajnë,
    lavdia e tij do të banojë në vendin tonë.
    11 Mëshira dhe e vërteta do të përpiqen,
    drejtësia e paqja do të merren ngrykë.
    12 E vërteta do të mbijë nga toka
    e drejtësia do të shikojë prej qiellit.
    13 Sepse Zoti ka për të dhënë çdo të mirë
    edhe toka jonë do ta japë frytin e vet.
    14 Drejtësia do t’i shkojë përpara
    dhe do t’u tregojë udhën hapave të tij.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.




    KTHIMI NGA MËRGIMI: NGA ENDRRAT NË REALITET.



    Psalmi 85 u shkrua pas kthimit të popullit të Izraelit nga mërgimi në Babiloni: një kthim i shumëpritur, i dëshiruar. Duhej të ishte një rifillim i mrekullueshëm: ishte kthimi në shtëpi, në tokën e etërve, së pari, por edhe fillimi i një jete të re, në liri ... Zoti po fshinte të kaluarën, dhe njerëzit kishin përshtypje që gjithçka do të kishte rifilluar nga e para që të ishte me të vërtetë e re dhe e bukur... Realiteti ishtë më pak rozë. Së pari, me të vërtetë mund të plëanifikoheshin “zgjidhje të mira", dhe merreshin vendime të prerë e të mençur për të rifilluar gjithçka në një mënyrë të përsosur, sipas dëshirave të të gjithëve (të gjithë dimë diçka për këtë!): por gjithmonë njerëzit hasin të gjithë të njëjtat vështirësi... dhe kjo është shumë zhgënjyese. Shkeljet e Ligjit, pabesitë në Aleancë kanë filluar përsëri, në mënyrë të pashmangshme.
    Pastaj, duhet thënë se Mërgimi në Babiloni zgjati, përafërsisht, pesëdhjetë vjet (nga 587 në 538 pes); mërgimtarët ishin burra dhe gra të moshës mesatare, të fortë, të cilët u dëbuan dhe që i mbijetuan marshimit të detyruar midis Jeruzalemit dhe Babilonisë ... Kjo do të thotë që pesëdhjetë vjet më vonë, në kohën e kthimit, shumë prej tyre kishin vdekur; ata që ktheheshin në vend ishin ose të rinj që u dëbuan në Babiloni në 587, kujtimet e të cilëve për vendin e etërve ishin të largët, natyrisht, ose të rinj të lindur gjatë Mërgimit. Pra, mund të thuhet, ishte një brez i ri, për pjesën më të madhe, ajo që bënte udhëtimin e kthimit. Kjo nuk do të thotë se ata nuk do të ishin shumë të zjarrtë, as shumë besimtarë, as shumë të katekizuar ... Prindërit e tyre ishin të etur t'u kalonin atyre besimin e paraardhësve; ata ishin pa dyshim të etur të kthehen në tokën aq të dashur nga prindërit e tyre, ata ishin të etur për të rindërtuar tempullin dhe për të filluar një jetë të re. Por në vendin e tyre", saktësisht, ata ishin , në pjesën më të madhe, të huaj, dhe, natyrisht, ata nuk moren mirëseardhjen që kishin ëndërruar; për shembull, rindërtimi i tempullit do të dalë kundër kundërshtimit të ashpër aty për aty.
    Në fillim të këtij Psalmi 85, ne mund ta ndiejmë qartë këtë përzierje ndjenjash; disa vargje që nuk janë pjesë e liturgjisë së kësaj të Diele, shpjegojnë mirë kontekstin: kthimi nga Mërgimi ishte një fakt një realitet:
    "Përsëri e pëlqeve, o Zot, tokën tënde, i riatdhesove të humburit e Jakobit. Ia fale fajet popullit tënd, i mbulove të gjitha mëkatet e tyre.
    I vure cak zemërimit tënd të madh, zure vend nga shfrimi i zemërimit tënd" (V. 2-4).
    Por, me gjithë këtë, meqenëse gjërat po shkonion keq, njerëzit vazhdonin t'i pyesnin veten nëse Zoti nuk ishter akoma i zemëruar:
    "A thua gjithmonë do të jesh i hidhëruar me ne e do ta shtrish hidhërimin tënd nga breznia në brezni?" (V.6).
    Atëherë Populli vazhdonte të lutej :
    "Na e trego, o Zot, mëshirën tënde e na jep shëlbimin tënd!" (V.8).
    Dhe kërkonte hirin e kthimit përfundimtar:
    "Na përtërij, o Hyj, Shëlbuesi ynë, largoje zemërimin tënd prej nesh" (v.5);
    e gjithë pjesa e parë e psalmit luan në foljen: "të kthehem": "të kthehem" në kuptimin e kthimit në vend pas mërgimit, është bërë; "Të kthehesh" në kuptimin e "kthimit te Zoti"; "të kthehesh" te Zoti; eshte me e veshtire! Dhe ne e dimë shumë mirë se forca, shtysa për kthimin në besim është një hir, një dhuratë nga Zoti. Një konvertim që kërkon një angazhim nga besimtari:
    "Unë jam duke dëgjuar ... çfarë do të thotë Zoti Hyji?”
    "Të dëgjosh", në gjuhën biblike, është pikërisht qëndrimi i vendosur i besimtarit, i kthyer drejt Zotit të tij, i gatshëm t'u bindet urdhërimeve, sepse ai njeh në to mënyrën e vetme për lumturinë të shënuar për të nga Zoti i tij.
    "Ajo që thotë Zoti, ështe paqe për popullin e tij dhe për besimtarët e tij".
    Por kjo nuk mjafton. Kompozitori i këtij psalmi është realist! Ai shton:
    “ Do të dëgjoj çka thotë Zoti Hyj, ai premton paqe për popullin e vet, për të dashurit e vet e për ata që me gjithë zemër kthehen. Le të mos kthehen kurrë ata (besnikët) në çmendurinë e tyre! "(9c).



    KËNGA E BESIMIT TË PËRTËRIRË.

    Fundi i këtij psalmi është një këngë me besim të shkëlqyeshëm, në një farë mënyre "kënga e besimit të përtërirë", siguria se plani i Zotit, plani i paqes për të gjithë popujt, po lëviz në mënyrë të papërmbajtshme drejt përmbushjes së tij. "Shpëtimi i tij është afër atyre që e druajnë, lavdia e tij do të banojë në vendin tonë" (V. 10).
    Lavdia (domethënë shkëlqimi i Prezencës së Zotit) do të banojë në tokën tonë... " Drejtësia do t’i shkojë përpara dhe do t’u tregojë udhën hapave të tij" (v.14) "Mëshira dhe e vërteta do të përpiqen, drejtësia e paqja do të merren ngrykë" (V.11).
    Psalmi flet në kohën e tashme; megjithatë, ai nuk mashtron, nuk është një ëndërr! Ai vetëm parashikon! Ai e sheh Ditën e ardhshme, ditën kur, pas kaq luftimesh dhe dhimbjesh të panevojshme dhe urrejtjes budallaqe, njerëzit më në fund do të jenë vëllezër!
    Për të krishterët kjo ditë ka gdhirë që kur Jezu Krishti u ringjall prej së vdekurish, dhe të krishterët nga ana e tyre kënduan këtë psalm, dhe për ta, natyrisht, në dritën e Krishtit ky psalm gjeti gjithë kuptimin e tij. Psalmi tha:
    "Shpëtimi i tij është afër atyre që e druajnë, lavdia e tij do të banojë në vendin tonë” (v.10),
    dhe saktësisht emri i Jezusit do të thotë: "Shpëtimi i Zotit" ose "Zoti shpëton"; psalmi tha:
    "E vërteta do të mbijë nga toka";
    Vetë Jezusi tha "Unë jam e Vërteta" dhe fjala "krimb", të mos e harrojmë, ishte një nga emrat e Mesisë në Besëlidhjen e Vjetër (“Vërtet unë jam krimb e jo njeri” (Ps 22,7). Por psalmi 85 tha: "Lavdia do të banojë në tokën tonë",
    dhe Shën Gjoni, në Ungjillin e tij thotë: " E Fjala u bë njeri e banoi ndër ne. Ne e pamë lavdinë e tij, atë lavdi që prej Atit i përket Birit të vetëm plot hir e të vërtetë”(Gj 1.14).
    Psalmi tha: "Dëgjoj, çfarë do të thotë Zoti, Hyji?";
    Gjoni e quan Jezusin Fjalën, Fjalën e Zotit; psalmi tha: "Ajo që thotë Zoti është paqe për popullin e tij"; gjatë takimeve të tij me dishepujt pas Ringjalljes së tij, fjalia e parë e Jezusit për ta do të jetë: "Paqja me ju".
    Me të vërtet, e gjithë Bibla na thotë që paqja, ky fitim që na duket i pamundur për njerëzimin, është megjithatë e ardhmja jonë, me kusht që të kujtojmë se është një dhuratë nga Zoti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ninoenina : 09-07-2021 më 10:47

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 15 Ord. VITI B

    MË 11-7-2021.


    LEXIMI I PARË: Am 7, 12 – 15.


    12 E Amasia i tha Amosit: “Shporru, o vegimtar! Ik në dheun e Judës. Atje ha bukë e atje profetizo!
    13 Sa për në Betel mos guxo më të profetizosh, sepse kjo është shenjtërorja e mbretit e tempulli i mbretërisë!”
    14 Atëherë Amosi iu përgjigj Amasisë: “Nuk jam profet, as s’jam bir profeti, por jam tubanik e vjelës fiqsh.
    15 Por vetë Zoti më mori prej pas deleve e më tha Zotynë:
    ‘Shko e profetizoji popullit tim, Izraelit!’



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    "SHTËPIA E ZOTIT" NË TOKË.


    "Bethel" thjesht do të thotë: "Shtëpia e Zotit", si "Betlehem" do të thotë: "Shtëpia e bukës". " Shtëpia e Zotit" është mjaft një program; dhe Betheli e meriton emrin e saj për një kohë të gjatë: Abrahami tashmë kishte fushuar atje dhe Zoti i ishte shfaqur; si kujtim, ai kishte ngritur një altar atje (Zan 12,8). Gjithashtu mund të evokohet kujtimi i Jakobit: ky i fundit në arrati pasi kishte lënë jashtë trashëgimisë në një mënyrë pak elegante vëllain e tij, kishte marrë atje premtimin e ndihmës së Zotit. Dy herë Zoti iu shfaq: Hera e parë ka mbetur e famshme nën emrin "shkalla e Jakobit": ndërsa flinte me kokën mbi një gur, ai pa një ëndërr: një shkallë lidhi tokën me qiellin dhe engjëjt u ngjitën dhe zbritën; ai e quajti këtë vend "porta e qiellit"(Gn 28,12-19).
    Dhe të dytë herë, Zoti i kishte përsëritur premtimet e dhëna Abrahamit: "Unë jam Zoti, Perëndia i Abrahamit, atit tënd, Perëndia i Isakut. Tokën mbi të cilën po shtrihesh, unë po ta jap ty dhe pasardhësve të tu. Pasardhësit tuaj do të jenë të shumtë si pluhuri i tokës ... Në ju dhe në pasardhësit tuaj do të bekohen të gjitha familjet e tokës"(Zan 28,13) ..."Toka që unë i dhashë Abrahamit dhe Isakut, unë po ta jap ty dhe do t'ua jap pasardhësve të tu pas teje»(Zan 35.12).
    Kur, shekuj më vonë, në vitin 931, Jeroboam I, mbreti i mbretërisë së re shumë të vogël të Veriut, (i lindur nga shkëputja e fiseve të veriut, pas vdekjes së Solomonit), u përpoq të pajiste vendin e tij me një vend të shenjtë që mundte të garonte me Jeruzalemin, vendi i Bethelit, kaq i paharrueshëm, ishte absolutisht vendi më i përshtatshëm.
    Dhe tani me këtë tekst jemi dyqind vjet më vonë, rreth vitit 750, gjatë mbretërimit të Jeroboamit të II. Ishte në Bethel, pikërisht, që Amos iu desh të përmbushte karrierën e tij të shkurtër si profet: ndoshta ka duruar vetëm disa muaj; por ai kishte pasur kohë për të folur mjaft që predikimi i tij të lindte një libër, i pari nga librat profetikë. Një libër shumë i shkurtër (mezi dhjetë faqe në Biblat tona), por i admirueshëm: një frymë e jashtëzakonshme kalon nëpër këto faqe dhe edhe nëse prifti Amazias do të kishte qenë në gjendje ta mbyllte gojën e profetit, asgjë nuk do të kishte fshijrë kurrë fjalët e tij, pasi ato tani janë shkruar në këtë libër të vogël. Duhet t'i lexojmë të gjitha këto faqe menjëherë që të tërhiqeni nga forca të një bisede të zjartë të këtyre nëntë kapitujve, forca e veçante të profetëve të Besëlidhjes së Vjetër. Amos përdor një stil jashtëzakonisht shumëngjyrësh dhe të larmishëm që alternon oraklet solemne, vizione të çuditshme, përralla kuazi-gazetareske, madje edhe enigma ndonjëherë.



    NJË "SHTËPI E ZOTIT" E BANUAR NË NJË MËNYRË SHUMË TË KEQE.


    Sa i përket substancës, ne gjejmë në Amos dy aspektet e predikimit të zakonshëm të profetëve: fjalët e shpresës, premtimet e shpëtimit për ata që po kalojnë një periudhë të vështirë; paralajmërime dhe madje kërcënime për ata që shumë lehtë harrojnë kërkesat e Besëlidhjes. Dhe në këtë pikë, Amos ka shumë për të bërë: kudo ai sheh vetëm padrejtësi, mbretërimin e parave, korrupsionin, shtypjen e të varfërve. Ai nuk i zbut fjalët e tij; ishte ndoshta në Bethel që ai tha me urdhër të Zotit:
    “I urrej, i përbuz festimet tuaja,
    nuk u kënaqem të kremteve tuaja!
    Po dhe në më kushtofshi fli shkrumbimi,
    kushtimoret tuaja s’i pranoj,
    as që i shikon
    flitë e majme për pajtim.
    Ma largoni zhurmën e këngëve tuaja,
    s’dua ta ndiej zërin e lyrave tuaja!"(5.21-23);
    Ja vlen këtu të theksohet se edhe profeti Isaia sulmonte ashpër në të njëjtën kohë dhe pothuajse në të njëjtat terma, në Jeruzalem këtë herë:
    “Ç’më duhen flitë tuaja të panumërta?”
    ‑ thotë Zoti. ‑
    “Jam ngopur me fli shkrumbimi deshësh,
    me dhjamë bagëtish të majura;
    e gjak demash,
    qengjash e cjepsh nuk dua!
    Kur donit të dilni përpara meje,
    kush i kërkoi këto prej duarve tuaja
    që të shëtitni nëpër tremet e mia?
    Pushoni së më sjelluri fli të padobi;
    inat e kam kemin.
    Hëna e re, e shtuna dhe tubimet...
    s’duroj dot paudhëri e festime bashkë!
    Hënat e reja e festimet tuaja
    i urren shpirti im,
    u bënë barrë e rëndë për mua,
    s’mund t’i duroj më! (Is 1,11-14).
    Sidoqoftë, jo më shumë se profetët e tjerë (jo më shumë se Isaia në Jeruzalem), Amosi nuk dëshiron të shtypë adhurimin ose pelegrinazhet, madje as shenjtëroren e Bethelit; ai nuk e di që, njëqind vjet më vonë, përafërsisht, mbreti Josiah do të shtypë të gjitha vendet e shenjta; vetëm Tempulli i Jeruzalemit do të miratohet si një vend pelegrinazhi; por akoma nuk jemi atje. Tani për tani vazhdon të jetë në fuqi e drejta për të të kryer sakrifica në Bethel, por së pari duhet që njerëzit të konvertohen. Këtu është vazhdimi i këtij predikimi të famshëm:
    “ Më mirë të rrjedhë si uji e drejta,
    si lumi që s’shter drejtësia "(5.24).
    Përkthe: «Mos mendoni se do të liroheni nga Zoti duke bërë ceremonitë e tua të bukura; filloni duke jetuar në bindje të vullnetit të Zotit, domethënë duke praktikuar drejtësinë. Duhet thënë se korrupsioni ishte aq i shfrenuar sa që Amos mund të thotë: "Ata e shndërrojnë të drejtën në helm e drejtësinë përtokë e flakin!"(5.7);
    “I di fajet tuaja të shumta,
    mëkatet tuaja tejet të mëdha:
    shtypni të drejtin, merrni dhurata
    i shtypni të varfërit në log të gjyqit "(5.12).
    Ai madje shkon aq larg sa t'i lejojë vetes një fjalëshkrim mbi emrin Bethel: "Shtëpia e Zotit", Betheli do të bëhet prapësi!" (5.5). Si të gjithë profetët, ai na kujton se praktika të tilla gjithmonë çojnë në katastrofa. Hosea, vëllai i tij më i ri për disa vjet, do të ketë këtë fjali madhështore dhe të tmerrshme në të njëjtën kohë, rreth, saktësisht, Samarisë, kryeqytetit të mbretërisë së Veriut: "Pasi mbjellin erë, stuhi do të korrin!" (Os 8.7).
    Kuptohet pse klerikët vendas preferuan të bënin pa shërbimet e Amos! Për të hequr qafe këtë njeri që fliste shumë, ai akuzohet për vërejtje joshëse; ai denoncohet tek mbreti për nxitje të revoltës; ky është teksti ynë për këtë të Dielë:
    "Krenaria e Izraelit
    kundër tij i bën dëshmi,
    e s’u kthyen te Zoti, Hyji i vet,
    me të gjitha këto as që e kërkojnë! (7:10).
    Ky turp na dha historinë e thirrjes së profetit: një rritës bagëtish në mbretërinë jugore, në Teqoa, afër Betlehemit, asgjë nuk e predispozoi atë në këtë karrierë të pakëndshme. Por Zoti e "kapi" atë, siç thotë ai, si të rezistojë?
    “ Ulërin luani, kush nuk trembet? Foli Zoti Perëndi: kush të mos profetizojë? Samaria e prishur do të mbarojë" (Am 3,8).

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 15 Ord VITI B

    MË 11-7-2021.


    UNGJILLI: Mk. 6, 7-13.


    7 Atëherë i thirri të Dymbëdhjetët e nisi t’i dërgojë dy nga dy dhe u dha pushtet mbi shpirtrat e ndytë. 8 U urdhëroi të mos marrin në udhëtim asgjë tjetër, përveç shkopit: as bukë, as strajcë, as para bakri në brez, 9 por të mbathin vetëm sandalet e të mos veshin dy palë petka.
    10 Dhe u thoshte: “Kudo që të hyni në ndonjë shtëpi, rrini aty derisa të largoheni nga ai vend. 11 Po qe se ndokund nuk ju pranojnë dhe nuk ju dëgjojnë, dilni dhe shkundni pluhurin nga këmbët tuaja si dëshmi kundër tyre.”
    12 Ata shkuan dhe u predikuan njerëzve kthimin kah Hyji. 13 Dëbonin shumë djaj, lyenin me vaj shumë të sëmurë dhe i shëronin.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA



    UDHZIME PËR MISIONARËT.


    Këtu flitet për të Dymbëdhjetët në fillim të aktivitetit të tyre misionar: Jezusi me siguri kishte planifikuar një kohë për t' i formuar, përpara që t'i dërgonte në mision. Meqenëse, nga kapitulli 3, Marku na tregon se i kishte zgjedhur për këtë qëllim: “[I emëroi, pra, të Dymbëdhjetët:] Simonin ‑ të cilit ia ngjiti emrin Pjetër, Jakobin, birin e Zebedeut, dhe Gjonin, vëllain e tij, që i quajti: Boanerges, që do të thotë: Bijtë e rrufesë; pastaj Andreun, Filipin, Bartolomeun, Mateun, Tomën, Jakobin e Alfeut, Tadeun, Simonin Kananeas dhe Judën Iskariot, i cili edhe e tradhtoi” (Mk. 3,16-19).
    Ai u ngjit në mal dhe i thirri ata që donte. Ata erdhën tek ai dhe ai caktoi të dymbëdhjetët që të ishin me të dhe t'i dërgonte për të predikuar ungjillin me fuqinë për të dëbuar demonët. Kështu ai Jezusi i themeloi të Dymbëdhjetët: Pjetrin - ky është emri që ai i dha Simonit -, Jakobin, birin e Zebedeut dhe Gjonin, vëllain e Jakobit - ai u dha atyre emrin e "Boanerguès”, që do të thotë: "Bijtë e rrufesë "- Andreun, Filipin, Bartolomeun, Mateun, Thomën, Jakobin, birin e Alfeut, Tadeun, Simonin e Zelotit dhe Judën Iscariot, pikërisht ai që e dha"(3,16-19). Që atëherë, ata e kanë ndjekur atë kudo dhe kanë marrë mësimet e tij. Ata dëshmuan fuqinë e tij: kapitujt e parë të Markut regjistrojnë shumë mrekulli të të gjitha llojeve.
    Me tekstin e sotëm, Jezusi i dërgon me radhë, gjithashtu të pajisur me fuqinë për të dëbuar demonët: «Jezusi thirri të Dymbëdhjetët; kështu që ai filloi t'i dërgojë ata ... Ai u dha atyre autoritet mbi shpirtrat e ndyrë. Ai gjithashtu u jep atyre tre udhëzime: shkoni dy nga dy, merrni vetëm gjërat e domosdoshme, mos u frikësoni nga persekutimi i pashmangshëm, dhe me këtë shprehje "shkundni pluhurin nga këmbët".
    Së pari, shkoni dy nga dy: kjo duket të jetë një praktikë e zakonshme e Jezusit; Marku jep disa shembuj më vonë: për shembull, për t'u përgatitur për hyrjen në Jeruzalem: "Kur iu afruan Jerusalemit ‑ te Betfaga e te Betania, afër Malit të Ullinjve, Jezusi i dërgoi dy prej nxënësve të vet dhe u tha: “Shkoni në fshatin që është para jush. Posa të hyni, do të gjeni një gomar të lidhur, të cilit askush ende nuk i ka hipur në shpinë. Zgjidheni e ma bini”(Mk. 11,1-2); e njëjta gjë për t'u përgatitur për Pashkën: "Jezusi i dërgoi dy prej nxënësve të vet dhe u tha: “Shkoni në qytet e atje do t’ju takojë një njeri që mbart një katrovë uji: shkoni pas tij. Ku të hyjë ai, thuajini të zotit të shtëpisë: ‘Mësuesi thotë: ku është salloni im, ku do të mund të ha Pashkë me nxënësit e mi?’ Ai do t’ju tregojë në katin e sipërm një sallon të madh, të shtruar e të përgatitur. Aty na përgatitni darkën”(14,13-15). Ndoshta këtu ka një gjurmë të zakonit hebre sipas të cilit një dëshmi ishte e pranueshme vetëm kur u soll nga të paktën dy persona: "Është krejtësisht pa vlerë dëshmimi i një dëshmitari të vetëm kundër kujtdo, çfarëdo faji ose delikti të ketë bërë ky; çështja duhet të vendoset me fjalën e dy ose tre dëshmitarëve" (Dt 19,15). Ungjillizimi, gjithashtu, është çështje dëshmie, nuk është çështje individuale. Më vonë, Apostujt do ta mbajnë këtë zakon: kështu Pjetri dhe Gjoni shkojnë së bashku për të predikuar në tempullin e Jeruzalemit (Vap, 1); Pali dhe Barnabas bashkohen për një kohë të gjatë në Siri dhe Azinë e Vogël (Vap 13-15); pas ndarjes së tyre, Pali vazhdon misionin me Silas (Veprat 16-17).
    Së dyti, merrni vetëm atë që është rreptësisht e nevojshme: “U urdhëroi të mos marrin në udhëtim asgjë tjetër, përveç shkopit: as bukë, as strajcë, as para bakri në brez, por të mbathin vetëm sandalet e të mos veshin dy palë petka”(V.6, 8-9). Instrumentet e tyre të vetme duhet të jenë ato të marshimit për misionin. Duke dëgjuar këtë udhëzim, apostujt ndoshta i referoheshin ecjes së etërve të tyre në besim, natën e Pashkës së famshme, kur ata u larguan nga Egjipti: "Hajeni kështu: me ijë të ngjeshura, me sandale në këmbë dhe shkop në dorë: hajeni me shpejtësi, sepse, janë Pashkët /d. m. th. kalimi i/ e Zotit!" (Dal. 12, 11). Marshimi i gjatë i Kishës, popullit të Zotit, fillon këtu. Kërkon lëvizshmëri, disponueshmëri, liri të mendjes.
    Udhëzimi i tretë i dhënë nga Jezusi, për të mos u bërë përshtypje nga përndjekja e pashmangshme. Sipas rrëfimit të Markut, apostujt sapo kanë qenë dëshmitarë të dështimit të Jezusit në Nazaret (6,1-6); dhe që nga fillimi i ungjillit ata kanë parë që kundërshtimi i skribëve dhe farisenjve ishte duke ngritur dhe rritur. Duket se përndjekja duhet të ishte gjithnjë pjesa e predikuesve dhe e profetëve: leximi i parë na jep një shembull thumbues me Amosin, e dërguar në shtëpinë e tij pas vetëm disa muajsh predikimi ("Ti, shikuesi, ik prej këtu" Am. 7). Dikush mund të pyesë pse persekutimi ishte i pashmangshëm, pse: "Profeti ndahet pa nder vetëm në vendin e vet, në farefisin e vet dhe në shtëpinë e vet” (Mk 6, 4-5). Dhe nuk mundi të bëjë aty asnjë mrekulli, përveç se shëroi disa të sëmurë duke vënë mbi ta duart. Nëse ungjillizimi konsiston në shpalljen e dashurisë dhe faljes së Zotit kudo, pse has kaq shumë kundërshtime? Sepse kemi një "qafë të ngurtë", siç tha Moisiu; sepse kemi ide të tjera rreth Zotit; së fundmi, sepse zemrat tona janë ngurtësuar: megjithatë, nëse Zoti është dashuri dhe falje, ai do të na kërkojë të jemi në shëmbëlltyrën e tij dhe për këtë arsye të pyesim veten. Ishte për të gjitha këto arsye të këqija që Jezusi u kryqëzua dhe shumë të tjerë u martirizuan nga ana e tyre.



    SHKUNDNI PLUHURIN NGA KËMBËT E TUAJA.

    Përballë këtyre refuzimeve, Jezusi nuk predikon dhunën, as padyshim përbuzjen; por këmbëngulje dhe qetësi: Nëse, në një vend, banorët nuk do t'ju mirëpresin dhe nuk do t'ju dëgjojnë, shkoni dhe shkundni pluhurin nga këmbët tuaja: kjo do të jetë një dëshmi për ta. Kjo është pikërisht ajo që Pali dhe Barnabas bënë në Antioki në Pisidi kur puna u bë e vështirë: "Ata atëherë e shkundën pluhurin e këmbëve të veta si dëshmi kundër tyre dhe shkuan për Ikon” (Vap 13,51). Si ta kuptojmë këtë gjest që duhet të jetë për njerëzit një "dëshmi"? Së pari, kjo është një mënyrë për të thënë: ne e respektojmë lirinë tuaj, ne nuk kemi ardhur në vendin tuaj për të marrë asgjë kundër vullnetit tuaj, madje edhe pluhurin e shkundim nga këmbët tona.
    Shën Luka ka këtë formulë: "Në cilindo qytet që të hyni e nuk ju pranojnë, dilni në rrugët e tij e thuajuni: ’Deri edhe pluhurin e qytetit tuaj që u kap për sandalet tona, po e shkundim e po jua lëmë: Por veç ta dini: u afrua Mbretëria e Hyjit!’" (Lk 10,11-12).
    Është gjithashtu një ftesë për të mos lënë dështimin të ndalet, për të filluar përsëri lehtë, pa marrë parasysh çfarë.
    Por, për fat të mirë, apostujt nuk do të takojnë vetëm armiqësi dhe zemra të ngurtësuara. Rritja e komuniteteve të krishtera pas Ringjalljes së Krishtit është prova e kësaj gjëje. Dhe Veprat e Apostujve regjistrojnë emrat e shumë njerëzve që u kanë hapur shtëpitë predikuesve të ungjillit. Në këtë rast, rekomandimi i Jezusit ishte i thjeshtë: “7 Rrini në atë shtëpi! Hani e pini çka t’u ketë qëlluar; sepse punëtori ka tagër në rrogën e vet. Mos kaloni prej një shtëpie në një tjetër!” (Lk.10,7) Të pranosh mikpritjen e të tjerëve do të thotë ta nderosh atë.

  10. #70
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 16 Ord VITI B

    MË 18-7-2021


    LEXIMI I PARË: Jr. 23,1-6


    1 “Vaj për barinjtë që e lënë të sharrojë dhe e shpërndajnë grigjën e kullotës sime” ‑ thotë Zoti. 2 Për këtë arsye kështu thotë Zoti, Hyji i Izraelit, për barinjtë që e kullotin popullin tim: Ju e humbët grigjën time; i shpërndatë delet e mia e nuk u kujdesuat për to. Ja, pra, unë vetë do të merrem me ju: do ta ndëshkoj sjelljen tuaj të keqe! ‑ është fjala e Zotit! 3 Po, unë vetë do ta bashkoj tepricën e grigjës sime nga të gjitha vendet, ku i pata flakur e do t’i kthej në kullotat e tyre: do të sillen mbarë e do të shumohen. 4 Unë vetë do t’u caktoj barinj që do t’i kullotin; më s’do të kenë frikë as nuk do të tremben, asnjë kokërr nuk do të mungojë ‑ është fjala e Zotit.
    5 “Ja, po vijnë ditët ‑ është fjala e Zotit ‑ kur do t’ia ngre Davidit pinjollin e drejtë; që do të mbretërojë si mbret i vërtetë dhe do të jetë i urtë e do të ushtrojë në vend të drejtën e drejtësinë. 6 Ndër ato ditë Juda do shpëtojë e Izraeli do të jetojë në paqe. Ja emri me të cilin do ta quajnë: “Zotynë ‑ drejtësia ‑ jonë”!



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA

    MBRETI SI NJË BARI.

    Metafora e bariut ishte e njohur për popujt e Lindjes së Mesme, dhe përdorej për të folur për mbretërit; dhe skeptri mbretëror ishte në të vërtetë një shkop, shkopi i barinjëve. Në Izrael, ky imazh përdorej veçanërisht mirë për Davidin, bariun e vjetër, dhe vazhdoi të evokohej për pasardhësit e tij. Një mbret i mirë është ai që, si një bari, kujdeset për sigurinë dhe prosperitetin e kopesë së tij, të popullit të tij. Fatkeqësisht, historia e familjes mbretërore ishte shumë e trazuar dhe ndërsa kishte disa barinj të mirë, kishte edhe shumë të tjerë të këqij. Libri i parë i Samuelit ofron një përshkrim shumë të ashpër të institucionit mbretëror, por nuk mund të thuhet se nuk ishte realiste: "Popullit që i kishte kërkuar mbretin, Samueli ia tregoi të gjitha fjalët e Zotit. U tha: “Ja e drejta e mbretit që do t’ju sundojë: bijtë tuaj do t’i marrë e do t’i vërë në karrocat e tija. Do t’i bëjë kalorës e do të vrapojnë para karrocave të tija. Do të caktojë ja e ja. Do të lëvrojnë tokat e tija, do të korrin të mbjellat e tija. Do t’i bëjë mjeshtër për armë e për karroca të tija. Po edhe vajzat tuaja do t’i marrë për t’i përgatitur erëra të mira, për t’i zier e për t’i pjekur atij bukë. Do t’i marrë tokat tuaja më të mirat, vreshtat dhe ullishtat e do t’ua japë oborrtarëve të vet. Ai do t’ju marrë edhe të dhjetat e të mbjellave tuaja, të prodhimit të vreshtave tuaja e do t’ua japë oborrtarëve dhe zyrtarëve të vet. Do t’i marrë edhe shërbëtorët e shërbëtoret tuaja, qetë tuaj më të mirët dhe gomarët tuaj do t’i marrë për të punuar punën e tij. Do të marrë të dhjetën e grigjave tuaja dhe ju do të bëheni skllevërit e tij (1 Sam 8,10-17). Fatkeqësisht, në shumë rrethana, ky përshkrim nuk është një ekzagjerim. Për këtë arsye profetët, dhe në veçanti, Jeremia i kritikojnë ashpër mbretërit e kohës së tyre.
    Teksti që po lexojmë këtu u drejtohet mbretërve të fundit të Jeruzalemit në kohën e Mërgimit Babilonas: “Sa keq për ju, barinj! Ti do të vdesësh dhe do të shpërndahen delet e kullotës sime”. Por Zoti po e shikon këtë: sepse, në rastin e fundit, bariu i vetëm i Izraelit, bariu i vërtetë, është vetë Zoti: "Zoti është bariu im: nuk më mungon asgjë" këndon Psalmi 23. Në kohë të këqija, sa herë profetët nuk kanë pasqyruar dhimbjen e Zotit për shpërndarjen e kopesë së Tij? Shqetësimi i vetëm i Zotit është ta ribashkojë Popullin e tij; dhe, në besimin e tyre, profetët nuk dyshojnë për asnjë moment se Zoti do të ketë sukses dhe do të ribashkojë Popullin e vet: një ditë, mbase e largët, por e sigurt, më në fund do të lindë një mbret i mirë. Qysh në Besëlidhjen e Vjetër, imazhi i bariut të mirë ishte bërë një nga shprehjet e pritjes mesianike.
    Në Librin e Mikeas për shëmbull lexohet:
    “E ti, o Betlehem ‑ Efratë, i vogël ndër qytetet princërore të Judës, prej teje do të më dalë ai që do ta sundojë Izraelin.
    Zanafilla e tij prej kohëve të hershme, prej ditëve të amshimit.
    Prandaj Hyji do t’i dorëzojë derisa të lindë ajo që ka për të lindur. Atëherë Teprica e vëllezërve të tij do të kthehet ndër bijtë e Izraelit.
    Ai do të ngrihet, do të udhëheqë me fuqinë e Zotit, me madhërinë e emrit të Zotit
    Hyjit të vet. Do të banojnë në qetësi, sepse Ai do të jetë i madh skaj më skaj të vendit: e Ai ‑ ai vetë do të jetë paqja! (Mi 5,1-3).
    Teksti i Jeremias që lexojmë sot, ndjek këtë vijë të preferuar zakonisht nga profetët, që shprehin të njejtat mendime: " Ja, pra, unë vetë do të merrem me ju: do ta ndëshkoj sjelljen tuaj të keqe! ‑ është fjala e Zotit! Po, unë vetë do ta bashkoj tepricën e grigjës sime nga të gjitha vendet, ku i pata flakur e do t’i kthej në kullotat e tyre: do të sillen mbarë e do të shumohen. Unë vetë do t’u caktoj barinj që do t’i kullotin; më s’do të kenë frikë as nuk do të tremben, asnjë kokërr nuk do të mungojë ‑ është fjala e Zotit" (v.2-4). Por, në kohën kur Jeremia po predikonte, shumica e njerëzve ndoshta nuk besuan në premtimet e bukura të së ardhmes, sepse profeti u shumëfishua (pesë herë në këto vargje!) garancitë se ishte me të vërtetë një fjalë që vinte nga Zoti, me formulën "Fjala e Zotit" ose me një formulë tjetër ekuivalente.



    NJË PINJOLL MBI TRUNGUN E JESEUT.

    Atëherë predikimi për të ringjallur shpresën, pranon një imazh tjetër, atë të "Pinjollit": Kjo fjalë rrallë shfaqet në Bibël, por është, siç duhet të jetë, e rëndësishme sepse perdoret nga profetët për të bërë premtimet dhe për të garantuar nga ana e Zotit zbatimet e tyre; natyrisht, për të filluar, foljet "të mbin, të rritet" (tsamah), me të vërtetë ngjallin shpresë të rritjes së një fare. E njëjta folje përdoren në historinë e Krijimit: "Zoti Hyj bëri që prej toke të mbijë çdo lloj peme, e bukur për t’u parë dhe e shijshme për t’u ngrënë e në mes të parrizit pemën e jetes e pemën e dijes të mirës e të së keqes" ( Za 2,9). Por profetët Isaia, Jeremia, Zakaria… e bënë atë shëmbëlltyrën e një shprese shumë specifike: atë të plotësimit të premtimeve të bëra Davidit (birit të Ieseut) që më në fund do të përmbushen; me fjalë të tjera, profetët përdorin fjalën “pignoll” për të lajmëruar ardhjen e Mesisë. Aq sa fjala "Pinjoll" (sidomos në frazën "Pinjoll i Davidit") është bërë sinonim i Mesisë. Sa më të vështira janë kohët, aq më shumë profetët përdorin këtë sinonim të fjalës Mesisë për të mbështetur këtë shpresë. Ky është rasti këtu:
    “Ja, po vijnë ditët ‑ është fjala e Zotit ‑ kur do t’ia ngre Davidit pinjollin e drejtë; që do të mbretërojë si mbret i vërtetë dhe do të jetë i urtë e do të ushtrojë në vend të drejtën e drejtësinë. Ndër ato ditë Juda do shpëtojë e Izraeli do të jetojë në paqe" (v.5-6). Në ato ditë Juda do të shpëtohet dhe Izraeli do të banojë i sigurt. Ligji, drejtësia, siguria, kjo është ajo për të cilën njerëzit aspirojnë, kjo është ajo që Mesia do t'u sjellë atyre. Emri i mbretit fajtor dhe të pafat, Zedekiah, i zënë me zinxhirë në Babiloni në 587, nënkuptonte: "Zoti është drejtësia ime"; por ai ishte kryesisht i pabesë me këtë program të shkëlqyer. Për ironi të fatit, Jeremia njofton se Mesia do të dijë ta mbajë këtë emër në shërbim të të gjithë popullit: "Ja emri me të cilin do ta quajnë: “Zotynë ‑ drejtësia jonë”!
    Ky është emri që do t'i vihet atij: Zoti është drejtësia jonë".
    Më vonë, në një kohë kur trungu mbretëror duket përfundimisht i zhdukur, (restaurimi i pritshëm i Zerobabelit pas Mërgimit ishte një dështim), profetët vazhdojnë të pohojnë se nga çdo pemë e ngordhur Zoti mund të sjellë fidane të reja dhe se lumturia herët a vonë do të vijë në kohën e ardhjes së mesisë: " Po, porsi toka që bën të mbijë gjelbërimi, porsi kopshti që bën të mbijë fara e tij, kështu Zoti Hyj do të bëjë të mbijë drejtësia edhe lavdi në sy të të gjithë popujve” (Is 61,11). Zoti Perëndi do të bëjë që drejtësia të mbijë.
    - Akoma më vonë, një profet tjetër (ky anonim) do të marrë plotësisht përsipër predikimin e Jeremisë 23,5-6: “Ja, po vijnë ditët ‑ është fjala e Zotit ‑ kur do t’ia ngre Davidit pinjollin e drejtë; që do të mbretërojë si mbret i vërtetë dhe do të jetë i urtë e do të ushtrojë në vend të drejtën e drejtësinë. Ndër ato ditë Juda do shpëtojë e Izraeli do të jetojë në paqe. Ja emri me të cilin do ta quajnë: “Zotynë ‑ drejtësia ‑ jonë!”.
    Dhe fjalët e tij do të integrohen në librin që mban emrin e Jeremias: ato gjenden në Jr 33,15-16:
    Në ato ditë e po në atë kohë, do të bëj të ngallitë për Davidin një pinjoll drejtësie, Ai do ta çojë në vend të drejtën e drejtësinë mbi tokë.
    Ndër ato ditë Juda do të shpëtojë e Jerusalemi do të banojë në siguri. Dhe ja, emri me të cilin do të quhet Qyteti: ‘Zoti është Drejtësia jonë’.
    - Psalmi 85 i së Dielës së kaluar (e diela e pesëmbëdhjetë) ishte në të njëjtën linjë:
    " 9 Do të dëgjoj çka thotë Zoti Hyj, ai premton paqe për popullin e vet, për të dashurit e vet e për ata që me gjithë zemër kthehen. 10 Shpëtimi i tij është afër atyre që e druajnë, lavdia e tij do të banojë në vendin tonë.
    11 Mëshira dhe e vërteta do të përpiqen, drejtësia e paqja do të merren ngrykë. 12 E vërteta do të mbijë nga toka e drejtësia do të shikojë prej qiellit.
    13 Sepse Zoti ka për të dhënë çdo të mirë edhe toka jonë do ta japë frytin e vet. 14 Drejtësia do t’i shkojë përpara dhe do t’u tregojë udhën hapave të tij.

    Vërejtja e fundit: Jeremia, duke folur për Mesinë e premtuar, na thotë: «Në ato ditë Juda do të shpëtohet dhe Izraeli do të banojë i sigurt. "Duke ditur që "Juda” nënkuptonte mbretërinë jugore dhe" Izraeli"atë të veriut, në kohën kur kishte dy mbretëri (para vitit 721), ne mund të dëgjojmë nga profeti një paralajmërim të ribashkimit të dy mbretërive.

  11. #71
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 16 Ord. VITI B

    MË 18-7-2021.

    Ps 23, 1-6:


    1 Zoti është bariu im, asgjë nuk më mungon.
    2 Më pushon kullotave të gjelbra, më prin në ujëra të qeta,
    3 shpirtin ma përtërin. Ai më prin shtigjeve të drejta, në saje të dashurisë së Emrit të vet.
    4 Po edhe në kalofsha nëpër luginën e hijes së vdekjes, s’trembem nga e keqja sepse ti je me mua: thupra jote dhe kërraba për mua janë ngushëllim.
    5 Ti ma shtron tryezën përpara ndër sy të armiqve të mi, me vaj erëmirë kokën ma lyen, gotën ma mbush plot e përplot.
    6 Hiri dhe mirësia do të më përcjellin në të gjitha ditët e jetës sime, do të banoj në shtëpinë e Zotit derisa të jem gjallë.




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA



    BARIU I IZRAELIT.

    "Po, unë vetë do ta bashkoj tepricën e grigjës sime nga të gjitha vendet, ku i pata flakur e do t’i kthej në kullotat e tyre: do të sillen mbarë e do të shumohen”. Do të lexojmë këtë mesaxh të bërë në emër të Zotit në Jer, 23,3; Psalmi 23 përgjigjet: "Zoti është Bariu im". Sepse, si gjithmonë, ai që flet në këtë psalm është i gjithë populli i Izraelit. Izraeli që e njeh veten si popullin e Zotit, tufën e Zotit: " Sepse ai është Hyji ynë, ne jemi populli i kullotës së tij, grigja që ai ruan" (Ps 95, 7).
    Sot mund të mos e shohim shumë lajka termin tufë! Por ne duhet të vendosim veten në kontekstin biblik: në atë kohë tufa ishte mbase e vetmja pasuri; tashmë për Abrahamin, u tha: "Abrami ishte jashtëzakonisht i pasur me tufa, argjend dhe ar” (Za 13,2). Dhe mjafton të shohim se si libri i Jobit përshkruan pasurinë dhe më pas rrëzimin e heroit të saj. Mund të llogaritet në numrin e fëmijëve, së pari, në numrin e kafshëve menjëherë pas: " Na ishte dikur në tokën Hus një burrë që quhej Job. Ishte njeri i patëmeta dhe i drejtë, i cili e kishte frikë Hyjin dhe i shmangej të së keqes. I kishin lindur shtatë djem e tri vajza. Kishte shtatë mijë dele, tri mijë deve, pesëqind pendë qe, pesëqind gomare dhe shumë shërbëtorë. Ishte ky njeri shumë i madh ndër të gjithë njerëzit e Lindjes” (Jb 1,1-3). Dhe kur dikush vjen t'i njoftojë Jobit të gjitha fatkeqësitë që i ndodhin, kjo ka të bëjë me fëmijët e tij dhe kopetë e tij.
    Por atëherë, nëse kopetë konsiderohen një pasuri, ne mund të guxojmë të mendojmë se Zoti na konsideron si një nga pasuritë e tij. E kjo është njëlloj një guxim i madh në nivelin teologjik! Në jehonë, libri i Proverbave thotë se Urtësia e Zotit "gjen kënaqësinë e saj me bijtë e njerëzve" (Pr 8,31). Më vonë, do të shkohet shumë më larg, meqenëse do të guxohet të thuhet: " Vërtet, Hyji aq fort e deshi botën sa që dha një të vetmin Birin e vet kështu që, secili që beson në të, të mos birret, por të ketë jetën e pasosur.
    Në të vërtetë Hyji nuk e dërgoi Birin që ta dënojë botën, por që bota të shpëtojë nëpër të” (Gjn 3,16-17). “Zoti e deshi aq botën (domethënë njerëzimin), sa Ai dha Birin e tij të Vetëm".
    Për t'u kthyer në psalmin tonë sot, ai shpreh dashurinë e Zotit për popullin e tij me fjalorin e bariut:
    "Zoti është bariu im, asgjë nuk më mungon.
    Më pushon kullotave të gjelbra, më prin në ujëra të qeta, shpirtin ma përtërin.
    Ai më prin shtigjeve të drejta" (v.1-3).
    Folja “të udhëheq” është ajo që karakterizon më së miri në Biblën një bari të denjë për këtë emër. Në leximin e parë të liturgjisë së sotme, përkundrazi, Jeremia u ankua për barinjtë e Izraelit (dëgjo mbretërit), të cilët, saktësisht, nuk "i drejtuan" njerëzit, sepse ata ishin mbi të gjitha të interesuar për fitime të tyre personal.



    MOS KI TJETËR ZOT, PËRVEÇ MEJE–MOS BËJ KURRFARË IDHULLIN!


    Në këtë psalm, fraza: " Ai më prin shtigjeve të drejta, në saje të dashurisë së Emrit të vet",
    synon saktësisht të njëjtën gjë: në gjuhën biblike, fjala "shteg" do të thotë gjithmonë një jetë të jetuar në besnikëri ndaj Besëlidhjes me një Zot të vetëm. Kjo gjë, pra, nënkupton braktisjen e vendosur e idhujtarisë; megjithatë historia tregon se kjo nuk është fituar kurrë nga Populli izraelit dhe se në çdo epokë të gjithë profetët kanë bërë një luftë të pandërprerë kundër idhujtarisë; mund të thuhet se ata do të kishin shumë për të bërë edhe sot në vendin tonë për të çrrenjosur adhujtarinë; sepse një idhull nuk është domosdoshmërisht një statujë prej druri ose suva ... është gjithçka që rrezikon të monopolizojë mendimet tona deri në kompromentimin e lirisë sonë: qoftë idhulli një person, një e mirë e lakmuar ose një ide, Zoti dëshiron të na çlirojë , jo për të na bërë skllevër të tij, por për të na bërë të lirë. Ky është "nderi i Emrit të tij": Zoti çlirimtar dëshiron që çdo njeri të jetë i lirë.
    Për ta çliruar përfundimisht njerëzimin nga të gjitha këto drejtime false, Zoti dërgoi Birin e tij; dhe këtej e tutje, të krishterët kanë në mendje frazën e Jezusit në Ungjillin e Gjonit: "Unë jam Bariu i Mirë, jap jetën time për delet e mia" (Gjn 10). Ai jep jetën e tij, në kuptimin më të vërtetë të fjalës. Kështu që ne mund të këndojmë nga ana jonë: "Ti, o Zot, ti je bariu im ... Ti je me mua, shkopi yt (kryqi yt) më udhëzon dhe më jep siguri".
    Në fillim të Kishës, ky psalm natyrshëm u bë psalmi i veçantë për Liturgjinë e Pagëzimit; të pagëzuarit (në shumës sepse pagëzimet gjithnjë festoheshin në një bashkësi), duke dalë nga pagëzimorja, shkonin në procesion në vendin e konfirmimit dhe të kremtimit të Eukaristisë. Dhe evokimi i ujërave të qeta, gjallëruese (për Pagëzimin), evokimi i tryezës dhe i gotës të mbushur plot e përplot (për Eukaristinë), dhe evokimi i vajt erëmirë (për Konfirmim) na kujton qartë këtë liturgji të trefishtë të Vigjiljes së pashkëve.
    Tani e tutje, hiri dhe lumturia shoqërojnë të pagëzuarin, pasi, siç na premtoi Krishti, ai është me ne deri në mbarimin e botës. Shën Mateu në kapitull 28, 20 thotë: " Dhe, ja, unë jam me ju gjithmonë ‑ deri në të sosur të botës!”

  12. #72
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 16 Ord VITI B

    MË 18-7-2021.


    LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 6, 30-34


    30 Apostujt u bashkuan prapë te Jezusi dhe i treguan gjithçka kishin bërë dhe kishin mësuar.
    31 Atëherë ai u tha: “Ejani dhe ju në një vend të pabanuar e pushoni pak në vetmi.” Sepse aty aq shumë njerëz vinin e shkonin sa që s’kishin kohë as të hanin. 32 Ata u nisën me barkë për në një vend të pabanuar, në vetmi.
    33 Porse njerëzit i panë në ç’drejtim u nisën e shumica e morën me mend vendin ku do të shkonin dhe, në këmbë, prej të gjitha qyteteve, shkuan atje e arritën para tyre.
    34 Kur Jezusi doli nga barka, pa një turmë të madhe të popullit, iu dhimsën, sepse ishin porsi ‘delet pa bari’, e filloi t’u mësojë shumë gjëra.




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.



    KTHIMI NGA MISIONI. PUSHONI PAK!


    Të Dielën e kaluar, ne ishim dëshmitarë të dërgimit të Të Dymbëdhjetëve në mision për herë të parë (Mk 6,7-13); dhe Marku përshkroi shpejt se si e kishin bërë: “Ata shkuan dhe u predikuan njerëzve kthimin kah Hyji. Dëbonin shumë djaj, lyenin me vaj shumë të sëmurë dhe i shëronin"(6,12-13). Kështu ata bënë pikërisht atë që kishin parë që Jezusi bënte që nga fillimi i takimit të tyre: shëronin të sëmurët, dëbonin demonët, jepnin mësim; Marku sigurisht dëshironte që lexuesit e tij të kuptonin se misioni i Të Dymbëdhjetëve ishte në vazhdimësi të përsosur me atë të Jezusit.
    Sepse Marku u kujdes shumë që t’i përshkruante paralelisht misionin e Jezusit dhe misioni e të dymbëdjetëve.
    Me të vërtetë mund të konstatohet se fillimi i misionit të Jezusit dhe ai i misionit të Të Dymbëdhjetëve ishin të ngjashëm: vendi ishte i njëjtë (Galilea), dhe veçanërisht edhe konteksti ishte i njëjtë: Jezusi filloi "Pasi e burgosën Gjonin, dhe shkoi në Galile" (1,14) dhe apostujt filluan nga ana e tyre në kohën e vdekjes së të njëjtit Gjon Pagëzuesit: sipas Markut Gjon Pagësuesi u arrestua dhe u ekzekutua në intervalin ndërmjet dërgimit të tyre në mision nga Jezusi dhe kthimit të tyre (6,17-29). Për sa i përket përmbajtjes së mësimit, Marku nuk na thotë asgjë, por, sigurisht ata predikonin çka kishin mësuar nga Mjeshtri i tyre qysh nga fillimi: “Pasi e burgosën Gjonin, Jezusi shkoi në Galile. Atje predikonte Ungjillin e Hyjit. Thoshte: “Koha u plotësua e Mbretëria e Hyjit është afër! Kthehuni e besojini Ungjillit!” Pas arrestimit të Gjonit (Pagëzuesit), Jezusi shkoi në Galile për të shpallur Ungjillin e Zotit; ai tha: "Kohët janë përmbushur: mbretërimi i Zotit është shumë afër". Shndërroni dhe besoni në ungjill. ”(Mk 1,14-15).
    Çuditërisht, kur ata u kthyen, gjëja e parë që Jezusi u ofrua atyre qe të merrnin një distancë nga moria e madhe njerëzish që i ndiqte: “Ejani dhe ju në një vend të pabanuar e pushoni pak në vetmi” (6,30). Nëse kujtojmë mirë, pas ditës së tij të parë në Kapernaum, ku ai kishte mësuar gjerësisht, shëroi të sëmurët, dëboi demonët (1,21-34), edhe Jezusi kishte marrë një farë distance nga njerëzit që e ndiqnin . Marku vuri në dukje: “Herët në mëngjes, kur ende ishte natë, Jezusi u çua e shkoi në një vend të pabanuar e atje lutej" (1.35). Ai kishte pasur një sukses të jashtëzakonshëm dhe kishte shkuar në malin, në një vend të pabanuar, për t'u rinuar në lutje. "Të dërguarit" e të gjitha kohërave sigurisht janë të ftuar të bëjnë të njëjtën gjë: Marku përsërit dy herë këtë tërheqje të Jezusit dhe apostujve të tij "në një vend të pabanuar" (v. 31 dhe 32). Midis këtyre dy detajeve që formojnë një "përfshirje", Mark vuri në dukje praninë e turmës: një mënyrë për të na thënë se 'nuk është një fluturim dhe një evazion që Jezusi u ofron atyre: është një dhuratë që Jezusi u bënte atyre që pastaj të mund t'i shërbenin më mirë turmës'. Në Kapernaum, pas një pauze të tillë, Jezusi tërhoqi forcën për t'u shkëputur nga tundimi dhe për të vazhduar misionin e tij më i vendosur (1,38).



    NË SHËRBIM TË NJERËZVE.


    Por turma i ndjek ata, ajo imponohet dhe bashkë me të, u imponohet atyre urgjenca e misionit; në ungjillin e tij, Marku shpesh insiston në këtë prani të turmës që ndjek Jezusin kudo: për shembull në tregimin e thirrjes së Mateut: "Jezusi përsëri doli në breg të detit. Populli mbarë shkonte tek ai e Jezusi e mësonte”(Mk 2,13); ose për të futur ligjërimin në shëmbëlltyra: “Jezusi filloi prapë të mësojë në breg të detit. Një turmë e madhe u mblodh rreth tij. Prandaj hyri në barkë në det dhe u ul, kurse populli qëndronte në breg të detit. I mësonte shumë gjëra në shëmbëlltyra ”(Mk 4,1); ose përsëri, te Gennesareth: "E kudo që hynte: në fshatra, në qytete apo në katunde, i vendosnin të sëmurët në sheshe dhe e lutnin t’ia preknin së paku kindin e petkut. Të gjithë ata që e preknin, shëroheshin"(6.56). Marku këmbëngul, duke thënë se kjo turmë nuk vjen vetëm nga Galilea, vjen nga kudo: "Jezusi me nxënësit e vet u shmang kah bregu i detit. E ndiqte një turmë të madhe populli prej Galilesë. Gjithashtu edhe prej Judesë, prej Jerusalemit, prej Idumesë, prej Transjordanisë e prej rrethit të Tirit e të Sidonit ‑ turmë e madhe ngarendi tek ai, pse dëgjuan ç’bënte.
    Prandaj u tha nxënësve të vet ta kenë përherë gati një lundër që turma e popullit të mos e shtrydhte. E meqenëse shëroi shumë ‑ të gjithë të sëmurët turreshin drejt tij për ta prekur" (3,7-10). Dhe kjo turmë nganjëherë qëndron me ditë duke dëgjuar.
    Kjo do ta dëtyrojë Jezusin të kryejë shumëfizimin e dytë të bukëve: "Ndër ato ditë u bashkua përsëri një turmë e madhe populli. Pasi s’kishin çka të hanë, Jezusi i thirri nxënësit e u tha:
    “Po më dhimbsen këta njerëz se ja, ka tri ditë që po rrinë me mua e nuk kanë çka të hanë. Nëse i nisi të shkojnë të uritur në shtëpitë e veta, do të mbesin udhës. Disa prej tyre kanë ardhur prej së largu” (Mk 8,1-3).
    E gjithë kjo sugjeron që Jezusi mori një pritje shumë të mirë nga shumica e bashkëkohësve të tij; por vetë ky sukses nxiti shqetësimin e autoriteteve fetare: nga kapitulli 3, mësojmë se skribët "zbritën nga Jeruzalemi" (3,22).
    Le të kthehemi tek teksti ynë: Jezusi, pra, pa këtë turmë të madhe (pesë mijë burra): "Ai u kap me dhembshuri ndaj tyre sepse ishin si delet pa bari. Kështu ai filloi t'i mësonte gjatë". Ai u shpalli Ungjillin atyre së pari, pastaj ai do të kryejë një shumëfizim të parë të bukëve (6,35-44). Dy mënyra për t'i ushqyer ato. Kur Marku flet për dhembshurinë e Jezusin, ai përdor fjalën greke "splangna", një fjalë që përkthehet në shqip me fjalën zorrët, diçka që ka të bëjë me thellësinë e qenies; është një ekuivalent i fjalës hebraike "rahamim" që shpesh përkthehet me fjalën mëshirë. Nuk është çudi që Jezusi ndjeu për njerëzit atë dëmbshuri që e ndjeu edhe Ati kur dërgoi Birin e tij në këtë botë; Marku, ndryshe nga Gjoni (Gjn 10), nuk e zhvillon temën e bariut të mirë, që megjithatë është i pranishëm këtu në sfond: “Po më dhimbsen këta njerëz se ja, ka tri ditë që po rrinë me mua e nuk kanë çka të hanë"(Mc 8,1-3). Dhe më pare në kapitullin 6, Marku kishte shkruar: “Ai u kap me dhembshuri ndaj tyre sepse ishin si delet pa bari (Mk.6,34).
    Ankesat e Jeremisë për barinjtë e këqij që mashtronin popullin Izraelit (kjo ishte tema e leximit të parë të liturgjisë së fjalës të kësaj të diele) jehojnë këtu . Dhe, për shekuj me radhë, Populli i Zgjedhur ka pritur për Mesinë i cili do të ishte një bari i mirë. Këtë herë, na tregon Marku, Bariu i Mirë, Mesia është mes nesh.

  13. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 17 Ord. VITI B

    MË 25-7-2021

    LEXIMI I PARË: 2Mbr 4,42-44


    42 Erdhi një njeri prej Baalsalisës dhe i solli njeriut të Hyjit bukë të fryteve të para:
    njëzet bukë elbi dhe grurë të ri në duqet e veta. Elizeu tha: “Ndaju njerëzve të hanë”!
    43 Shërbëtori iu përgjigj: “Si t’ua vë para këto njëqind njerëzve”?
    Por ai i tha sërish: “Jepi popullit të hajë! Sepse kështu thotë Zoti: ‘Do të hanë dhe to t’u teprojë’!”
    44 Ua shtroi, pra, dhe ata hëngrën dhe u teproi sipas fjalës së Zotit.



    LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA



    MREKULLITË E SHUMTA TË ELISEUT PROFET

    Elizeu ishte një profet në Mbretërinë Veriore midis 850 dhe 800 para Krishtit. Historia e tij lexohet si një roman: ajo gjendet në pjesën më të madhe në Librin e Dytë të Mbretërve; Elizeu ishte pasardhësi i profetit të madh Elia, ai ishte djali i tij shpirtëror; dhe, për më tepër, autorët biblikë i atribuojnë atij fuqi të ngjashme me ato të profetit të madh.
    Ja si, shumë më vonë, rreth vitit 200 para Krishtit, libri i Siracidit përmbledh jetën e tij: «Kur Elija u fsheh në vorbullën, Elizeu u mbush me shpirtin e tij. Gjatë ditëve të tij, ai nuk u trondit nga asnjë udhëheqës dhe askush nuk mund t'ia impononte atë. Asgjë nuk ishte shumë e vështirë për të ... Gjatë jetës së tij ai bëri mrekulli, edhe pas vdekjes veprat e tij ishin të mrekullueshme. »(Si 48,12-14)
    Sidoqoftë, Elizeu nuk la asnjë shkrim, por mrekullitë dhe fjalët e tij të zjarrta dukshëm shënuan kujtimin e Izraelit; i njohur nga mbretërit, ai nuk i gërmonte fjalët e tij: me sa duket, liria e tij e fjalës ishte e plotë sepse u njoh si një njeri i Zotit: “Këtu është Elizeu, biri i Safatit, që i qiste Elisë profet ujë duarve”. Jozafati tha: “Në të është fjala e Zotit”(2 Mbr 3,11 - 12). Dhe, për fat të keq, ai shpesh gjente gabime në popullin e vet, sepse gjatë jetës së tij idhujtaria kurrë nuk pushoi në Mbretërinë e Veriut. Më shumë se një herë, ai u përfshi në politikë kur erdhi puna për të favorizuar një mbret të gatshëm për të mbajtur Aleancën. Kështu, një ditë të bukur, ai përfitoi nga udhëtimi i mbretit Akhazias për të shuguruar shpejt një tjetër, Jehun, në vendin e tij
    Por ky "njeri i Zotit" u bë shumë i fanshëm kryesisht për mrekullitë e tij të shumta: dy prej tyre na propozohen diku tjetër në liturgji: lindja e birit të Shunamitit (2 Mbretërve 4,8-16) dhe shërimi i lebrozit sirian, Naaman (2 Kr 5). Por ka shumë të tjerë; duke filluar me gjestin e tij të parë, ai që i dha mundësi të fitonte respekt si zëdhënësi i Zotit: ai hapi ujërat e Jordanit dhe kaloi në tokë të thatë (2 Mbretërve 2,14), siç kishte bërë Jozueu, kur hyri në Tokën e Premtuar (Jos 3), siç kishte bërë vetë Elia para tij (2 Mbretërve 2,8);
    Duhet të përkujtohen shkurtimisht disa mrekulli të tjera të bëra nga Elizeu, sipas renditjes së tregimit të librit të Mbretërve: kur ujërat e Jerikos u keqësuan dhe goditën njerëzit dhe kopetë me shterpësi, ishte ai që u thirr, dhe ai i pastron ata: "Banorët e qytetit i thanë Elizeut: “Ja, është bukur të banohet në qytet, siç po e sheh vetë, zotëri; porse mjerisht ujët është shumë të këq dhe toka e papëlleshme”. E ai u tha: “Më sillni një enë të re dhe qitni në të kripë”! Kur ia sollën ata, shkoi te burimi i ujit, e qiti kripën në të e tha: “Kështu thotë Zoti: Ja, e shërova ujët! Në të s’do të ketë më vdekje as shterpësi”! Dhe u shërua uji deri më sot sipas fjalës që e tha Elizeu profet" (2 Mbr 2,19-22); ai ndërhyri në disa raste në emër të familjes së Shunam që e kishte mbajtur si mik në shtëpi, në veçanti ai ringjalli një fëmijë të tyre (2 Mbr 4 dhe 8). Së fundmi, ne nuk flasim shpesh për mrekullinë e vajt, që është shumë i bukur: një e ve e varfër ishte përndjekur nga kreditorët, që ishin gati të rrëmbenin dy djemtë e saj për t'i bërë ata skllevër; ajo thirri Elizeun në ndihmë; ky i tha: “Po çka do që të bëj për ty? Çka ke në shtëpinë tënde? Më trego!” Ajo iu përgjigj: “Shërbëtorja jote s’ka asgjë tjetër në shtëpinë e vet përveç një poçi të vogël me vaj”. Ai i tha: “Shko e merr hua prej të afërmve të tu enë të zbrazëta sa më shumë që të mundesh. Hyr në shtëpi dhe mbylle derën pas vetes. Kur të jesh brenda ti dhe fëmijët e tu, diko prej tij në to. Secilën enë që ta mbushësh, nxirre në një anë”.
    Shkoi, pra, gruaja, e mbylli derën pas vetes e pas fëmijëve të vet. Ata i sillnin enët e ajo i mbushte. Kur i mbushi enët, i tha djalit të vet: “Më sill edhe një enë”. Ai iu përgjigj: “S’kam më”! Vaji u ndal. Gruaja erdhi e i tregoi njeriut të Hyjit. Ai i tha: “Shko e shite vajin e ktheja detyrën huadhënësit tënd, kurse ti e djemtë e tu jetoni me vajin që do t’ju teprojë”(2 Mbr 4,2-7).



    BAMIRËSIA SIPAS RENDIT TË DUHUR…MOS FILLO NGA VETJA

    Le të vijmë te shumëfishimi i bukëve, i cili është leximi ynë i parë këtë të Dielë. Edhe një herë, Elizeu vepron në një kontekst të varfërisë: falë historianëve, ne e dimë se mbretëria e Izraelit ka përjetuar zi buke disa herë pas një periudhe thatësire. Duke pasur parasysh këtë, çdo arsyetim nuk është në anën e tij: ne nuk e dimë shumë mirë se çfarë madhësie kishin njëzet bukë elbi, por duhet të besojmë se ato ishin jashtëzakonisht të pamjaftueshme, pasi, me shumë mençuri dhe në qëllimet më të mira të botës, shërbëtori i tij u përpoq ta bindte atë: " “Si t’ua vë para këto njëqind njerëzve”? Por ai i tha sërish: “Jepi popullit të hajë! Sepse kështu thotë Zoti: ‘Do të hanë dhe to t’u teprojë’!” Ua shtroi, pra, dhe ata hëngrën dhe u teproi sipas fjalës së Zotit. Si t'ia japësh këtë njëqind njerëzve?" Bamirësia e mirë-urdhëruar fillon me veten. Por besimi, ai i vërtetë, është kokëfortë: pa humbur kontrollin dhe pa ndryshuar asnjë fjalë, për më tepër, Elizeu përsërit: "Jepja të gjithë këtyre njerëzve për të ngrënë"; këtë herë, megjithatë, ai shpjegoi: "Sepse kështu thotë Zoti: Ata do të hanë dhe do të ketë. "Shërbëtorit i mbetet vetëm t'i bindet, sepse, padyshim, Elizeu nuk e tërhoqi guximin e tij nga vetja. Si gjithmonë, ka një zë të arsyes njerëzore ... dhe tjetri, ai e di se: "Zoti është afër të gjithë atyre që e thërrasin, të gjithë atyre që e thërrasin me çiltërsi", siç thotë fjala e urtë, psalmi i kësaj të diele (Ps. 145, 18).
    Për të përfunduar, disa vërejtje, për vetë mrekullinë: në të gjitha tregimet e mrekullive, qofshin ato nga Besëlidhja e Vjetër apo nga Besëlidhja e Re, ekzistojnë katër elementë, gjithmonë të njëjtët që duhet të merren parasysh: së pari, një nevojë reale: sëmundja, paaftësia, vdekja , apo edhe uria si këtu ...
    Së dyti, një gjest i bërë falas: këtu, dikush ka marrë bukë nga të korrat e tij, pikërisht në kohë urie…
    Së treti, rekursi tek ai që konsiderohet të jetë i dërguari i Zotit: këtu, Elizeu; bukët i ofrohen atij, sepse ai njihet si njeriu i Zotit: na thuhet se ato janë bukë e frutave të para, (fjalë për fjalë, të korrjes së re), domethënë oferta liturgjike.
    Dhe e katërta, besimi në ndërhyrjen e Zotit: kundër këshillës së shërbëtorit të tij, Elizeu mban vendimin e vet. Gatishmëria e tij për të kryer vullnetin e Zotit qe garancia që ai vepronte me të drejtë, dhe mrekulli u bë!
    Morali i kësaj historie? Bamirësia e bërë mirë ... nuk fillon me veten tënde!
    Ndryshuar për herë të fundit nga ninoenina : 22-07-2021 më 09:07

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 17 Ord VITI B

    MË 25-7-2021


    UNGJILLI: Gj, 6,1-15

    1 Pastaj Jezusi kaloi në anën tjetër të detit të Galilesë, që quhet edhe i Tiberiadit. 2 E ndiqte një shumicë e madhe, sepse shihnin mrekullitë që bënte në të sëmurë. 3 Jezusi u ngjit në një kodër, ku u ul të rrijë bashkë me nxënësit e vet. 4 Ishin afër Pashkët, e kremtja e judenjve.
    5 Jezusi çoi sytë dhe pa një shumicë të madhe njerëzish që po vinte tek ai e i tha Filipit: “Ku do të blejmë bukë që të hanë këta njerëz?”
    6 Foli kështu për ta sprovuar, sepse ai vetë e dinte se çka kishte në mend të bënte.
    7 “As dyqind denarë bukë ‑ iu përgjigj Filipi ‑ nuk do të dilnin mjaft për t’i dhënë secilit nga një grimë.”
    8 I tha njëri nga nxënësit, Andreu, i vëllai i Simon Pjetrit:
    9 “Këtu është një djalosh që ka pesë bukë elbi dhe dy peshq të vegjël. Por, çka janë këto për kaq njerëz?”
    10 Jezusi u tha: “Thuajuni njerëzve të ulen.”
    Në atë vend kishte shumë bar.U ulën, pra, rreth pesë mijë burra. 11 Jezusi mori bukët, falënderoi dhe ua dha atyre që ishin ulur. Po ashtu edhe prej peshqve ‑ aq sa deshën. 12 kur u nginë, u tha nxënësve të vet: “Mblidhni tepricat që të mos tresë asgjë.” 13 I mblodhën, pra, dhe mbushën dymbëdhjetë shporta me copat që u tepruan atyre që hëngrën prej pesë bukësh elbi. 14 Njerëzit, kur panë mrekullinë që bëri Jezusi, thanë: “Ky është përnjëmend Profeti që duhet të vijë në botë.” 15 Kur Jezusi hetoi se duan të vijnë e ta kapin për ta bërë mbret, u tërhoq përsëri në mal, krejtësisht vetëm.



    LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA


    ISHIN AFËR PASHKËT, E KREMTJA E JUDENJVE.


    Reagimi i turmës pas shumëfizimit të bukëve flet shumë për ngazëllimin që mbretëronte në Izrael gjatë kohës së Jezusit; sepse njerëzit prisnin me padurim Mesinë: kështu, kur panë Jezusin duke shëruar të sëmurët, filluan ta ndiqnin atë; Gjoni tregon: "E ndiqte një shumicë e madhe, sepse shihnin mrekullitë që bënte në të sëmurë" (6,2)
    Dhe pritja ishte veçanërisht e madhe, sigurisht, në ditët përpara Pashkës; kjo festë e çlirimit të kaluar (nga skllavëria në Egjipt) paralajmëronte në sytë e të gjithëve çlirimin përfundimtar që Mesia do të kishte sjellur. Dhe nëse Gjoni merr mundimin të sqarojë: "Ishin afër Pashkët, e kremtja e Judenjve", ky është një element i rëndësishëm për të kuptuar tregimin e shumëfizimit të bukëve.
    Të dielave të ardhshme, do të kemi mundësinë të kuptojmë se sa misteri i Pashkëve po qëndron në themel të të gjithë mësimit të Jezusit për bukën e jetës.
    Tani për tani, Jezusi e çon turmën në mal: «Jezusi u ngjit në mal dhe atje ishte ulur me dishepujt e tij. Fjala "mal", në Galile, afër liqenit, mund të jetë vetëm simbolike (kodrat ngrihen në disa qindra metra); pa dyshim që Gjoni dëshiron që ne të kuptojmë se ora e banketit mesianik të shpallur nga profeti Isaia është afër:
    "Zoti Hyji i Ushtrive do të bëjë përmbi këtë mal një gosti për të gjithë popujt: me mish të majmë e me verë të moçme, me mish të majmë plotë me palcë, me verë të kulluar, të qartë si loti”(Is 25,6).
    Për këtë turmë të uritur për festën e Zotit, Jezusi do t'i japë shenjën se kjo ditë e shumëpritur është me të vërtetë këtu. Sepse është ai që merr iniciativën.
    Ai fillon duke e pyetur Filipin, njërin nga të Dymbëdhjetët: "Ku do të blejmë bukë që të hanë këta njerëz?” (6,5). Dhe Gjoni komenton: "Foli kështu për ta sprovuar, sepse ai vetë e dinte se çka kishte në mend të bënte” (v. 6). Pa dyshim, si kudo tjetër, ungjilltari dëshiron të këmbëngulë në njohjen paraprake të Jezusit; por nga çfarë konsiston kjo "provë" e apostujve? Për një hebre si Gjoni, kjo shprehje është një kujtesë e përvojës së Eksodit: sepse udhëtimi i gjatë në Sinai u kuptua më vonë si një kohë e "provës"; libri i Ligjit të Përtërirë shpjegon: "Të të bjerë në mend udhëtimi që Zoti, Hyji yt, ka bërë ta kalosh për këta dyzet vjet nëpër shkretëtirë, me qëllim që të përulte, të sprovonte e të mësonte çka ndryhet në zemrën tënde" (Dt 8,2). Filipi, mbase, nuk e kuptoi menjëherë që Jezusi provonte besimin e tij, ai përgjigjet në një mënyrë shumë njerëzore, me kuptim të shëndoshë: “As dyqind denarë bukë ‑ iu përgjigj Filipi ‑ nuk do të dilnin mjaft për t’i dhënë secilit nga një grimë” (V. 7). Dhe Andre shton: “Këtu është një djalosh që ka pesë bukë elbi dhe dy peshq të vegjël. Por, çka janë këto për kaq njerëz?” (v. 9).



    ARSYETIMI E GJYKIMI I SHËNDOSHË...OSE BESIMI?


    Nga pikëpamja njerëzore, nuk mund të vërtetohet se Filipi dhe Andrea ishin në gabim! Por një gjykim i shëndoshë ose një arsyetim korekt nuk janë gjithmonë këshilltarë të mirë. Pra, a e kanë harruar ata, Filipi dhe Andrea, historinë e profetit Elizeu (leximi i parë këtë të diel)? Me qëllim të mirë, shërbëtori i profetit kishte thënë, në një rast shumë të ngjashëm, të njëjtën gjë: pak bukë për njëqind njerëz, nuk mund të mjaftojnë! Por Elizeu kishte anashkaluar ... Jezusi bën të njëjtën gjë, ai thjesht thotë: “Thuajuni njerëzve të ulen.”
    Pse Jean specifikon" se atje ishte shumë bar? Sigurisht për ta bërë të qartë se një "bari i mirë" (një imazh tjetër mesianik; krh. Gjn 10) gjithmonë kujdeset që t'i çojë delet e tij në kullota të mira? "Kështu ata u ulën, dhe ishin afërsisht pesë mijë burra.
    Të katër Ungjijtë shënojnë disproporcionin midis pesë bukëve dhe pesë mijë burrave (një disproporcion shumë më pak i shënuar në shumëfizimin e bukëve nga Elizeu); historia e shënimit të tepricës së dhuratave mesianike.
    Kur mbërriti atje, Gjoni ndryshoi tonin: "Jezusi mori bukët, falënderoi dhe ua dha atyre që ishin ulur. Po ashtu edhe prej peshqve ‑ aq sa deshën" (v.11) . Ne i njohim me lehtësi fjalët e Darkës së Fundit; Gjon, është e vërtetë, askund nuk ka të bëjë me institucionin e Eukaristisë; (ai e zëvendëson atë me larjen e këmbëve, Gjn 13); por këtu, padyshim, ai i referohet institucionit të Eukaristisë: të krishterët të cilëve ai u drejtohet, menjëherë e kuptojnë se mrekullia e bukëve në malin e vogël të Galilesë, është shenja e banketit të Eukaristisë që ata festojnë çdo të Dielë që nga Ringjallja e Krishtit .

  15. #75
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 17 Ord VITI B

    MË 25-7-2021




    Ps: 144, 10-11,15-16,17-18



    10 Le të lavdërojnë , o Zot, të gjitha veprat e tua e le të bekojmë shenjtërit e tu.
    11 Le të tregojnë lavdinë e Mbretërisë sate, le të kuvendin për pushtetin tënd.
    15 Sytë e të gjithëve shpresojnë në ty, ti u jep ushqim në kohën e duhur
    16 Ti e hap dorën tënde, dhe e mbush me të mira çdo gjë të gjallë.
    17 I drejtë është Zoti në të gjitha udhët e veta dhe i shenjtë në të gjitha vepra e veta.
    18 Zoti është afër të gjithë atyre që e thërrasin, të gjithë atyre që e thërrasin me çiltërsi.




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI- LUTJA.


    NJË PSALM “ALFABETIK”.



    Nuk mund të gjendhet asgjë më mirë se ky Psalm 144 për t'i bërë jehonë leximit të parë të kësaj të diele! Profeti Elizeu, duke shumëfizuar bukët në kohë urie, kishte qenë instrumenti i mirësisë së Perëndisë:
    "Sytë e të gjithëve shpresojnë në ty, ti u jep atyre ushqim në kohën e duhur; ti e hap dorën tënde; dhe e mbush me të mira çdo gjë të gjallë" (v.15-16).
    Ky psalm është një britmë mirënjohjeje dhe falënderimi:
    "Le të lavdërojnë , o Zot, të gjitha veprat e tua e le të bekojmë shenjtërit e tu" (v.10)". Mund të kemi parasysh edhe me këta pak rreshtët, paralelizmin nga njëra rresht në tjetrën e secilit varg: ajo është veçanërisht e theksuar; do të ishte me vlerë të lexohej në dy zëra ose dy kore të alternuara.
    “Le të lavdërojnë , o Zot, të gjitha veprat e tua // e le të bekojmë shenjtërit e tu.
    Le të tregojnë lavdinë e Mbretërisë sate// le të kuvendin për pushtetin tënd.
    Sytë e të gjithëve shpresojnë në ty// ti u jep ushqim në kohën e duhur.
    Ti e hap dorën tënde// dhe e mbush me të mira çdo gjë të gjallë.
    I drejtë është Zoti në të gjitha udhët e veta// dhe i shenjtë në të gjitha vepra e veta.
    Zoti është afër të gjithë atyre që e thërrasin// të gjithë atyre që e thërrasin me çiltërsi.
    Goja ime do ta shfaqë lavdinë e Zotit// çdo njeri doi ta bekojë emrin e tij të shenjtë për gjithmonë e jetës.
    Përbërja e këtij psalmi është, pra, shumë e kujdesshme; nëse do të merret në duart Bibla jonë, mund të kuptohet çfarë është një psalm "alfabetik": ai përfshin njëzet e dy vargje, secila prej të cilave fillon me një nga shkronjat e alfabetit hebraik. Në letërsi, kjo quhet akrostik. Këtu nuk bëhet fjalë për një arritje të stilit. I përdorur në Bibël, ky proces tregon gjithmonë se qëllimi kryesor i psalmit është të falënderohet Zoti për Besëlidhjen: një mënyrë për të thënë: "E gjithë jeta jonë, nga A në Z, (në hebraisht nga Aleph në Tav) ka të bëjë me Besëlidhjen dhe varet nga butësia e Zotit” që është i ngadalshëm në zemërim dhe i mirë.
    Le të mos jemi të befasuar që ky psalm lutet nga besimtarët izraelitë çdo mëngjes: për hebreun besimtar, mëngjesi (agimi i ditës së re) në mënyrë të parezistueshme evokon agimin e ditës përfundimtare, të botës që do të vijë, atë të Besëlidhjes së Re ... Nëse hyjmë pak më thellë në përshpirtërinë hebraike, Talmudi (mësimi i rabinëve të shekujve të parë pas erës sonë) thotë se kushdo që e lexon këtë psalm tri herë në ditë "mund të jetë i sigurt se do të jetë bir i botës që duhet të vijë”.
    Nga njëzet e dy vargje të këtij psalmi, për fat të keq lexohen në liturgjinë e fjalës së sotme vetëm gjashtë, por i gjithë mësimi biblik mbi Zotin gjendhet në këto pak rreshta. Për shembull, flitet këtu për madhështinë, lavdinë, mbretërimin e Zotit: "Besnikët e tu të bekojnë! Ata do të flasin për lavdinë e mbretërimit tënd //
    do të flasin për bëmat e tua".
    Flitet këtu për mirësinë e Tij ndaj nesh dhe për afërsinë e tij: "Ai është afër atyre që e thërrasin // me të gjithë ata që e thërrasin me të vërtetë".



    I GJITHË TJETRI, I GJITHË AFËR (ZOTI ME NE).

    Është me të vërtetë një nga zbulimet e admirueshme të popullit të Izraelit që ka arritur të artikulojë me aq shumë forcë këto dy të dhëna të Zbulesës, secila prej tyre aq e rëndësishme sa tjetra: Zoti është Gjithë-Tjetri (d.m.th. mbretëria, pushteti dhe lavdia i përkasin vetëm atij) dhe në të njëjtën kohë ai është i Gjithë afër. Aq afër sa lotët tanë rrjedhin nëpër faqe siç thotë libri i ben Siracit. Ai nuk është një mbret si ata që njohim në tokë. Ai është një mbret i plotfuqishëm dhe i mirë në të njëjtën kohë: ai dëshiron vetëm lumturinë tonë ... Ky është zbulimi që Izraeli ka bërë gjatë gjithë historisë së tij. Kur flasim për fuqinë e këtij mbreti si ndryshëm nga të gjithë mbretërit tjerët, ne e dimë se fuqia e tij është vetëm dashuria; ne kujtojmë atë që Zoti i tha Moisiut për veten e tij: “Zoti, Zoti, Hyji i mëshirshëm e i butë, i durueshëm e shumë i mëshirshëm dhe i vërtetë" (Da 34,6).
    Kjo është ndoshta përmbledhja më e mirë që mund të jepet për të gjithë zbulesat biblike.
    Një zbulim që populli Izraelit që ishte përfituesi i parë i tij, nuk mund dhe nuk dëshiron ta mbajë për vete! Sepse misioni i tij, ai e di, është ta këndojë me zë të lartë këtë të vërtetë në mënyrë që të gjithë ta njohin: pasurinë e faljes, butësinë dhe mëshirën e Zotit, ato janë për të gjithë!
    "Zoti është vetë butësia e mëshira
    i ngadalshëm në zemërim dhe plot dashuri:
    Zoti është i mirë për të gjithë,
    i dhimshëm për të gjitha krijesat e veta" (Ps 145, 8-9):
    Pas leximit të këtij psalmi, përkujtojmë sigurisht, fjalët: "Ai është afër atyre që e thërrasin // për të gjithë ata që e thërrasin me çiltërsi". Ky universalitet i planit të Zotit është një nga zbulimet më të mëdha të Besëlidhjes së Vjetër: Zoti e do gjithë njerëzimin dhe plani e tij të dashurisë, "qëllimi i tij dashamirës" ka të bëjë me tërë njerëzimin dhe gjithë krijimin.
    Së fundmi, nëse i referohemi tekstit të plotë të këtij psalmi, ne zbulojmë në të një lidhje fare të fortë me lutjen që na ka mësuar Jezusi: “Ati ynë”: për shembull, fjalët “Ati ynë” i drejtohen Zotit si fjalët “Atë” dhe “mbret”: Ati ynë një baba dhe njëkohesisht është Zoti i butësisë dhe i mëshirshëm për të cilin flet ky psalm ... Ati ynë është një mbret qëllimi i vetëm i të cilit është lumturia e të gjithë njerëzve. "Ati ynë ... na dhuro ... na fal ... na çliro nga e keqja ... mbretëria jote le të vijë, vullneti yt le të bëhet këtu në tokë por edhe në qiell ..." sepse, ne e dimë, që siç thotë Shën Pali, "Vullneti I Zotit është që të shëlbohen të gjithë njerëzit dhe ta arrijnë njohjen e së vërtetës". (1 Tm 2.4).
    Ne e kuptojmë, atëherë pse ky Psalm 145 është bërë lutja e mëngjesit e njerëzve që mësuan të flasin me Perëndinë si me një baba.

  16. #76
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 18 ORD VITI B

    MË 1-8-2021



    LEXIMI I PARE: Dal 16,2-4.12-15


    E pesëmbëdhjeta ditë e të dytit muaj pasi kishin dalë prej dheut të Egjiptit!
    2 Mbarë bashkësia e bijve të Izraelit zuri të ankohet kundër Moisiut e Aronit në shkretëtirë. 3 I thonin njëri‑tjetrit: “Oh, sikur të kishim vdekur prej dorës së Zotit në dheun e Egjiptit, kur rrinim mbi vegsha mishi e hanim bukë derisa s’u ngopnim! Po pse na nxorët dhe na sollët në këtë shkretëtirë të vdesë urie mbarë bashkësia?!”
    4 Atëherë Zoti i tha Moisiut: “Ja, unë po bëj t’ju bjerë bukë prej qiellit. Le të dalë populli e le të mbledhë, aq sa t’i dalë mjaft për çdo ditë. Dua t’i vë në provë palè a do të ecin në ligjin tim apo jo.
    12 “I dëgjova ankimet e bijve të Izraelit. Thuaju: Sonte do të hani mish e nesër në mëngjes do të ngiheni me bukë e atëherë do ta pranoni se unë jam Zoti, Hyji juaj”!
    13 Posa u bë mbrëmje, ia behën shkurtat dhe e mbuluan tëbanishën, kurse në mëngjes një shtresë vese rreth e rrotull zemërimiës. 14 E kishte mbuluar sipërfaqen e shkretëtirës! Atëherë u duk mbi tokë kokërrizë e hollë porsi brymë. 15 Kur e panë bijtë e Izraelit, i thanë njëri‑tjetrit: “Manhu?” /që do të thotë: “Çfarë është kjo?”/. Sepse nuk dinin se çka ishte. Moisiu u tha: “Kjo është buka që Zoti jua dha për ta ngrënë!




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA


    REKRIMINIME DHE MURMURITJE.



    Në përgjithësi, edhe pse ishin skllevër në Egjipt, hebrenjtë nuk ishin ushqyer keq! Një përgjegjës i mençur kujdeset për punëtorët e vet.
    Në shkretëtirë, ishte ndryshe ... Ndoshta, Moisiu thoshte që tani Populli ishte i lirë. Por, ndërkohë, në shkretëtirë, Populli vdiste nga uria. Dhe njerëzit, të sfilitur nga vuajtjet, murmurisnin duke thënë pak a shumë haptas: “Nëse do të kishin dashur Moisiu dhe Aroni të na bënin të vdesin nga uria, nuk do ta kishin bërë ndryshe ... Dhe, në fund të fundit, disa mund të kenë menduar dhe thënë se ky mund të kishte qenë qëllimi i manovrës së tyre...” Ne mund të mendojmë se për këtë bisedonin njerëzit kur ktheheshin çdo mbrëmje secili në çadër të vet. Këta bashkëbisedime teksti që jemi duke studiuar, i quan "rekriminime" (të tjerët përkthejnë "murmuritjet") e njerëzve. Më të guximshmet ndër tyre shkonin drejtpërdrejt duke u thënë shefave: "Ju bëtë të dilnin në këtë shkretëtirë këta njerëz të mbledhur që të vdesin të uritur gjithë!" E cila ishte padyshim prova më serioze e qëllimit të shefave: fakti që Populli që doli nga Egjipti, nuk ishe më i kënaqur dhe mendonin që ishte kot të bënin pyetjen: “Pse keni rrezikuar të na çonit në këtë shkretëtirë?", Apo, sepse situata ishte shumë e rënde, nuk guxonin më të fajësonin organizatën e keqe, duke thënë për shembull: “Ju bëtë gjithçka në mënyrën më e keqe që të gjithë të vdisnin këtu"; murmuritjet shkonin deri atje sa të arrinin të dyshonin edhe për qëllimet e shefave: "Në thelb, qëllimi juaj nuk ishte të na çlironit nga skllavëria e Egjiptianëve por që të vdisnim në këtë shkretëtirë, atë që donit, ishte vdekja jonë”.
    Dhe përmes Moisiut, është vetë Zoti që vihet në shënjestër: në vargjet që mungojnë (vargjet 5-11 dhe 16-36 nuk lexohen në këtë liturgji të Fjalës), Moisiu thotë qartë: "Zoti e dëgjoi ankimin tuaj kundër tij. Sepse, kush jemi ne? Murmuritjet juaj nuk janë kundër nesh, por kundër Zotit”(V. 8); gjë që vërteton se Moisiu ishte gjithnjë i qartë në këtë pikë; të gjitha ndërmarrjet e tij drejtohen nga Zoti: puna e "daljes" së Egjiptit, e çlirimit, është me të vërtetë vepër e Zotit. Dhe përveç kësaj, teksti është shkruar në një mënyrë të tillë që ne të kuptojmë se është Zoti ai që vepron pandërprerë: ai ka dëgjuar murmuritjet e Popullit të tij, ai dërgon ushqimin, (bukën pastaj mishin), ai i vë njerëzit në provë.
    Le të kthehemi te këto tre pika: pëshpëritje, dhënia e ushqimit, testimi.
    Këto murmuritje janë një mëkat kundër besimit: ato janë dyshime të lindura nga ankthi; në këtë rast, pas një qëndrimi të gjatë në rajonin shumë pjellor të Deltës së Nilit, të arratisurit duhet të përballen me pasigurinë dhe varfërinë e shkretëtirës; ata nuk e vunë re menjëherë: pasi u larguan nga Egjipti (Da 14), gjithçka ishte pranuar dhe bërë me entuziazëm; kapitulli 15 i Daljest regjistron këngën e fitores dhe të falënderimeve që u këndua përtej detit:
    1 “Le t’i këndojmë Zotit, sepse mrekullisht ngadhënjeu: kalë e kalorës plandosi në fund të detit!
    2 Zoti është forca dhe fuqia ime, Ai, veç Ai, më shpëtoi! Ai është Hyji im, Atë lavdëroj! Është Hyji i atit tim: Atë e lartësoj!" (Dal 15,1-2).
    Por në zhgënjimin e parë në buzë të një vrime uji që doli të ishte i njelmët, toni ndryshoi dhe u dëgjuan pëshpëritjet e para; kjo nga fundi i të njëjtit kapitull 15! Pozicionimi i dy teksteve është elokuent: tregon për lëkundjet e zemrave tona, nga falënderimet te dyshimet.
    A do të kishte ndryshuar Zoti sepse rrethanat e jashtme kanë ndryshuar?

    PËRGJIGJA E ZOTIT.

    Në përgjigje të këtyre murmuritjeve, Zoti, i cili nuk ka ndryshuar, dërgon ushqimin, bukën dhe shkurtat. Duket se episodi i shkurtave nuk është përsëritur; nga ana tjetër, disa tekste pohojnë se mana tani ka rënë çdo mëngjes; Zoti kishte premtuar: "Nga qielli do të bjerë bukë për ty", dhe, tani e tutje, çdo natë (përveç asaj të Shabatit), për dyzet vjet: "Natën kur në fushim binte vesë, binte gjithashtu edhe mana (Num 11,9).
    Dhe libri i Jozueut specifikon se kjo dhuratë nga qielli, pushoi në kohën e hyrjes në Tokën e Premtuar: "Prej së nesërmes filluan të ushqehen me prodhimet e atij vendi, me bukë të pabrumë e përvëlak kokrrash elbi të përzhitur po atë ditë. Të nesërmën, pasi hëngrën prej prodhimeve të vendit, edhe mana pushoi të bjerë. Bijtë e Izraelit nuk e përdorën më atë ushqim, por atë vit u ushqyen me prodhimet e tokës së Kanaanit" (Js 5,11-12).
    Çuditërisht, në të njëjtën kohë kur ai premton ushqim, Zoti flet për provën: “Ja, unë po bëj t’ju bjerë bukë prej qiellit. Le të dalë populli e le të mbledhë, aq sa t’i dalë mjaft për çdo ditë. Dua t’i vë në provë palè a do të ecin në ligjin tim apo jo" (Dal 16,4-5). Duket se prova është e dyfishtë; së pari, sepse çdo dhuratë e Zotit sprovohet nga mirënjohja jonë. Zoti është përgjithësisht aq i matur sa që harrojmë se gjithçka është një dhuratë; pyetja që shtrohet është kjo: "A do të jeni në gjendje të kapërceni tundimin e murmuritjes, të dyshimit, a do të jeni në gjendje të më besoni mua, të njihni dhuratat dhe praninë time?"
    E po, saktësisht, murmuritjet nuk kanë ndalur deri më tani! Më vonë madje erdhi një kohë kur mana u gjet se ishte mjaft monotone: "Njerëzit e huaj, që u ishin mbështetur atyre, e kapi dëshira e grykësisë dhe bashkë me ta u ulën edhe bijtë e Izraelit filluan të ankoheshin: “Kush do të na ngijë me mish? Na bie në mend peshku që e hanim falas në Egjipt. Na bien në mend trangujt, shalqiri, purrinjtë, qepët dhe hudhrat! Tani na u tha fyti: sytë tanë nuk shohin tjetër përveç manës”! Ende kujtojmë peshqit që kemi ngrënë për asgjë në Egjipt, dhe kastravecët, pjeprat, preshin, qepët dhe hudhrat!" Tani fytet tona janë tharë; ne kurrë nuk shohim asgjë përveç manës!"(Num, 11.5-6).
    Pastaj, prova e dytë, pyetja e dytë "A do të jesh në gjendje të më bindesh dhe të mbash urdhërimet e mia, atë të Shabatit dhe atë të ndarjes?" Sepse Zoti kishte parashikuar gjithçka: secili mund të mblidhte çdo ditë saktësisht sasinë e nevojshme për të ; që do të thotë se në këtë mënyrë do të kishin mësuar të lënin diçka për të tjerët! Dhe ishte e pamundur të grumbullohej; disa fëmijë të zgjuar u përpoqën, por teprica u kalb menjëherë; nga ana tjetër, në ditën e gjashtë (në pragun e Shabatit), ra një racion i dyfishtë dhe të gjithë mund të mbanin ca për ditën tjetër; sepse, në mënyrë që të gjithë të respektonin pjesën tjetër të Shabatit, mana ra vetëm gjashtë ditë në javë. Këtu përsëri, herën e parë, kishte tundime: ose për të marrë më shumë sesa ishte e nevojshme, ose për të shpresuar për ta gjetur atë. Mëngjesi i Shabatit: nëse do të kishte rënë natën e Shabatit, do të ishte shumë budalla për ta mohuar atë. Por ata shpejt e kuptuan: Zoti kishte vendosur ta edukonte popullin e tij.

  17. #77
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 18 Ord VITI B

    MË 1-8-2021


    LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 6, 24 – 35


    24 Kur njerëzit panë se aty nuk ishte Jezusi as nxënësit e tij,
    hynë në lundra dhe kaluan në Kafarnaum për të kërkuar Jezusin.
    25 Kur e gjetën në anën tjetër të detit, i thanë: “Rabbi, kur erdhe këtu?”
    26 Jezusi iu përgjigj:
    “Përnjëmend, përnjëmend po ju them:
    më kërkoni, jo pse patë mrekullitë,
    por pse hëngrët nga ato bukë
    dhe u ngitë.
    27 Veproni,
    por jo për ushqim që prishet,
    por për një ushqim që qëndron për jetën e amshueshme:
    atë do t’jua japë Biri i njeriut,
    sepse këtë e vulosi Ati‑Hyj.
    28 Atëherë ata i thanë:
    “Çka na duhet të bëjmë për t’i kryer veprat që kërkon Hyji?”
    29 Jezusi iu përgjigj:
    “Vepra që Hyji kërkon është kjo:
    besoni në Atë
    që Ai e dërgoi.”
    30 “Çfarë shenje bën ti, ‑ i thanë ata ‑ që ta shohim e të besojmë?
    Cila është vepra jote?
    31 Etërit tanë hëngrën manën në shkretëtirë si shkruan
    edhe në Shkrim e shenjtë: ‘U dha të hanin bukë prej qiellit. ’“
    32 Jezusi iu përgjigj:
    “Përnjëmend, përnjëmend po ju them:
    Nuk jua dha Moisiu bukën prej qiellit,
    por Ati im jua jep bukën prej qiellit,
    atë të vërtetën:
    33 sepse buka e Hyjit është Ajo,
    që zbret prej qiellit
    dhe që i jep botës jetën.”
    34 Atëherë i thanë:
    “Zotëri, na e jep vazhdimisht atë bukë!”
    35 Jezusi u përgjigj:
    “Unë jam buka e jetës.
    Kush vjen tek unë
    nuk do të ketë më kurrë uri,
    kush beson në mua,
    nuk do të ketë më etje.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    USHQIM MATERIAL DHE SHPIRTROR


    Në javën 18 Ord vazhdohet leximin e kapitullit 6 të Ungjillit të Gjonit: ka pasur së pari shumëfizimi i bukëve; historia përfundoi me një largim të befasishëm të Jezusit, sepse, Gjoni na tregon: “Jezusi hetoi se duan të vijnë e ta kapin për ta bërë mbret, dhe u tërhoq përsëri në mal, krejtësisht vetëm" (Gj 6,15).
    Dhe pastaj Gjoni vazhdon me tregimin e shtujsë: " Kur u bë natë, nxënësit e tij zbritën në det, hynë në lundër e u nisën për në anën tjetër të detit, për në Kafarnaum. Ishte errur e Jezusi ende nuk kishte ardhur tek ata. Deti u trazua nga era e fortë që fryente. Pasi rremuan reth njëzet e pesë apo tridhjetë stadje, panë Jezusin duke ecur përmbi det e po i afrohej lundrës. I kapi frika. Ai u tha: “Unë jam! Mos druani!” Deshën ta marrin në lundër, dhe ja, lundra përnjëherë preku tokën në atë vend ku ishin drejtuar" (6,16-21). Dhe në sinagogën e Kapernaumit Jezusi dha fjalimin e tij të madh për bukën e jetës që fillon me pjesën e ungjillit që komentohet tani.
    Ai fillon në një mënyrë shumë solemne: ndërsa njerëzit e pyesnin atë se si arriti atje ("Rabbi, kur erdhe këtu?"), Jezusi nuk i përgjigjet pyetjes drejtpërdrejt; ai deklaron: “Përnjëmend, përnjëmend po ju them:
    më kërkoni, jo pse patë mrekullitë,
    por pse hëngrët nga ato bukë
    dhe u ngitë".
    “Përnjëmend, përnjëmend po ju them... "; kjo formulë në Besëlidhujen e re ka saktësisht të njëjtin funksion të formulës shumë të zakonshme të profetëve: "Orakulli i Zotit" ose "Kështu thotë Zoti"; mënyra për të thënë: "Kini kujdes, ajo që unë kam për t'ju thënë është serioze, e vështirë për t'u dëgjuar, por sidoqoftë është e vërteta".
    Ne jemi paralajmëruar; në të vërtetë, mësimi për bukën e jetës është sigurisht një nga gjërat më të vështira për t'u kuptuar. Prova është se, tri herë, dëgjuesit do ta ndërpresin atë me kundërshtime; por, Jezusi, me durim, hap pas hapi, do t'i çojë ata deri në fund të Zbulesës. Sepse ajo që e bën vështirësinë e këtij fjalimi (dhe shkëlqimin e tij gjithashtu) është se ai artikulon të gjitha elementet e Zbulesës së misterit të Krishtit: njeriu i vërtetë dhe prapë Biri i Zotit, i cili erdhi në botë për t'i shpallur të vërtetën, dhe duke dhënë jetën e tij për të vulosur atë dëshmi. Në ligjërimin për bukën e jetës, ne dëgjojmë në çdo kohë që kumbon meditimin e gjatë të Gjonit në Prolog: Ai është Fjala, Ai erdhi në botë, për ata që besojnë në të ai sjell jetën.
    Por Jezusi shkon hap pas hapi, ne kemi thënë: mjafton ta ndjekim atë. Pasi i lajmëroi ata për vështirësinë e asaj që ai do t'u thoshte atyre: “Përnjëmend, përnjëmend po ju them", ai flet përsëri për shumëfizimin e bukëve që sapo kishte ndodhur, por është për t’u thënë atyre se nuk kanë kuptuar asgjë: “më kërkoni, jo pse patë mrekullitë, por pse hëngrët nga ato bukë dhe u ngitë".
    Me fjalë të tjera: ju keni marrë parasysh vetëm ato gjëra sypërfaqësore që durojnë një moment; keni kaluar shumë mirë, keni shijuar vaktin, ndoshta edhe keni menduar se gjërat ishin të organizuara mirë, por nuk e morët thelbin, kuptimin e thellë të ngjarjes: Unë ju solla ushqim tokësor, por ishte shenja e diçkaje shumë më të rëndësishme; atje ku patë vetëm kohën e duhur të vaktit që po ju dhuroja, ju duhet ta kishit njohur Atin duke punuar përmes meje. Ai më ka dërguar t'ju sjell ushqimin që ruhet deri në jetën e përjetshme.
    Ky dallim midis ushqimit material dhe ushqimit shpirtëror ishte një temë e preferuar e fesë hebraike; ne e dinim përmendsh frazën nga libri i Ligjit të përtërirë: "Për të jetuar njeriut nuk i del mjaft buka, por i lypet edhe secila fjalë që del prej gojes së Zotit" (duke nënkuptuar Fjalën e tij; Dt 8,3); dhe atë të Librit të Urtisë: "Nuk janë llojet e ndryshme të fryteve që e ushqejnë njeriun, por fjala jote është ajo që i ruan ata që besojnë në ty" (Urt 16, 26).
    Për më tepër, dëgjuesit e Jezusit e kuptuan shumë mirë këtë dallim që ai u ofroi atyre:
    "27 Veproni,
    por jo për ushqim që prishet,
    por për një ushqim që qëndron për jetën e amshueshme:
    atë do t’jua japë Biri i njeriut,
    sepse këtë e vulosi Ati‑Hyj" (6, 27).
    Ata e kanë kuptuar aq mirë sa që menjëherë pyesnin:
    “Çka na duhet të bëjmë
    për t’i kryer veprat që kërkon Hyji?”
    Sipas Jezusit, të punosh në punët e Zotit është shumë e thjeshtë, thjesht duhet të besosh në të:
    “Vepra që Hyji kërkon është kjo:
    besoni në Atë që Ai e dërgoi.”




    ERDHI NDËR TË VETËT, E TË TIJTË NUK E PRANUAN

    A është kjo shumë e thjeshtë? Thuhet shpejt. Nëse kthehemi te kushtet e leximit tonë, Jezusi e shpall veten si Birin e njeriut, atë të cilin Ati e ka shënuar me vulën e tij dhe ai gjithashtu paraqitet si i dërguari i Zotit: këta ishin në kohën e tij dy tituj me të cilët u caktua Mesia.
    Dhe pse dikush do të duhej të besonte në Jezusin? Cilat ishin referencat e tij?
    Moisiu kishte bërë mrekullinë e manës; dhe, akoma në kohën e Jezusit, flitej për manën që do të kishte ardhur, atë që do të kishte qenë ushqimi i kohërave të ardhshme, atyre të Mesisë, "kohërave mesianike". Dhe kështu, me arsyen e tyre të shëndoshë, dëgjuesit e Jezusit këmbëngulin: "Çfarë shenje do të bësh që të mund ta shohim dhe të të besojmë?" Çfarë pune do të bësh? "
    Në mënyrën e tij për të treguar këtë epizod, Shën Gjoni këmbëngul qartë në atë që duket se është problemi themelor i bashkëkohësve të Jezusit: ai ishte Mesia, por shumë pak e njohin atë; nga kapitulli i parë i ungjillit të tij, kapitulli i prologut, Gjoni përmbledh situatën: "Erdhi ndër të vetët, e të tijtë nuk e pranuan" (Gj. 1,11) Ai erdhi në shtëpinë e tij dhe të tij nuk e pritën.
    Ky moskuptim nuk e ndalon Jezusin: ai e di mirë për vështirësinë e bashkëbiseduesve të tij, pasi ai përdor formulën:
    "Amen, Amen, po të them";
    por ai vazhdon punën e tij të zbulesës; teksti ynë për sot përfundon me njoftimin e Eukaristisë:
    “Unë jam buka e jetës.
    Kush vjen tek unë
    nuk do të ketë më kurrë uri,
    kush beson në mua,
    nuk do të ketë më etje" (Gj 6,35).
    Një temë tjetër që shfaqet shumë shpesh në Ungjillin e Gjonit: mjafton të besosh për të pasur jetën e vërtetë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ninoenina : 28-07-2021 më 09:28

  18. #78
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 18 Ord VITI B

    MË 1-8-2021


    PS – 77, 3-4,23-24,25.52.54


    3 Ato që dëgjuam e mësuam,
    çka na treguan etërit tanë,
    4 nuk do t’i fshehim para fëmijëve të tyre,
    do t’i kalojmë gojë më gojë në breznitë e ardhshme
    lavditë e Zotit e mrekullitë e tija,
    veprat e bindshme që ai bëri.
    23 Kështu u urdhëroi reve prej së larti,
    i hapi pendët e qiellit,
    24 porsi shi e lëshoi manën për ushqim,
    u dha bukë nga qielli:
    25 njeriu hëngri bukë engjëjsh,
    u dha ushqim me mbushulli.
    52 Porsi dele prej andej e nxori popullin e vet,
    i priu porsi grigjës nëpër shkretëtirë.
    54 I çoi në Tokën e vet të shenjtë,
    në bjeshkën që pushtoi e djathta e tij.




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    BESNIKËRIA E ZOTIT DHE MOSMIRËNJOHJA E POPULLIT.



    Psalmi 77 është shumë i gjatë, por ne sot, në liturgjinë e fjalës, do të marrim në konsideratë vetëm disa vargje, që, kur lexohen, do të na paraqesin vetëm një aspekt: këtu gjithçka duket e mrekullueshme; populli i Izraelit është mirënjohës për dhuntitë e Zotit; dhe nëse ky psalm është zgjedhur për këtë të Dielë, është veçanërisht sepse falënderon për dhuratën e manës gjatë Eksodit: “Ja, unë po bëj t’ju bjerë bukë prej qiellit" (Dal 16,4). "... porsi shi e lëshoi manën për ushqim, u dha bukë nga qielli: njeriu hëngri bukë engjëjsh, u dha ushqim me mbushulli" (V. 24v).
    Por pjesa tjetër e Psalmit tregon historinë e vërtetë të Izraelit, një histori që është shkruar midis dy aktorëve, në shekuj, në vazhdën e brezave. Zoti besnik përballë një populli që e njeh veten të paqëndrueshëm.
    I paqëndrueshëm sepse i pavëmendshëm: Izraeli është shumë i vetëdijshëm për rëndësinë e përkujtimit: "Ato që dëgjuam e mësuam, çka na treguan etërit tanë, nuk do t’i fshehim para fëmijëve të tyre, do t’i kalojmë gojë më gojë në breznitë e ardhshme lavditë e Zotit e mrekullitë e tij, veprat e bindshme që ai bëri" (V. 3v).
    Që besimi të transmetohet, dje si sot, nevojiten tre kushte: së pari, dikush ka pasur një ngjarje shpëtimi, një përvojë shpëtimi dhe mund të thotë: "Zoti më ka shpëtuar";
    së dyti, ai ndan përvojën e tij, ai dëshmon;
    së treti, komuniteti i tij kujton, e mban këtë dëshmi.
    Ne mund të themi se besimi është një përvojë e shpëtimit e ndarë në komunitet. Pra, kjo prezupozon një jetë në komunitet ...
    Populli hebre gjithmonë e ka ditur që besimi nuk është një bagazh intelektual, por një përvojë e përbashkët: përvoja e dhuratave dhe të faljes së Zotit. Ky psalm shpreh gjithë këtë: autori kujton në shtatëdhjetë e dy vargje përvojën e tij të shpëtimit; përvoja e madhe që themeloi besimin e Izraelit ishte ajo e çlirimit nga Egjipti, prandaj ky psalm është i mbushur me aludime për Eksodin në Sinai. Dhe baballarët u treguan këtë përvojë bijve të tyre të cilët nga ana tjetër u treguan djemve të tyre etj. Padyshim, nëse një brez neglizhon detyrën e tij të transmetimit, zinxhiri prishet. Djemtë duhet të jenë akoma të gatshëm të dëgjojnë dhe ta përmbajnë mësimin: përkthimi ynë "kemi dëgjuar" është shumë i dobët, gjuha shqipe nuk përcjell forcën e shprehjes biblike; të "dëgjosh", në Bibël do të thotë t'i përmbahesh me gjithë zemër Fjalën e Zotit.
    Etërit ishin gjithashtu të detyruar t'u rrëfeheshin bijve të tyre se shpesh ishin ankuar kundër Zotit; me gjithë veprimet e tij të përsëritura për të shpëtuar popullin e tij, Zoti shpesh nuk kishte hasur asgjë tjetër përveç mosmirënjohjes. Pas çdo ndërhyrjeje të Zotit, ne fillojmë, natyrisht, duke kënduar, vallëzuar, në ekstazë; dhe pastaj ditët kalojnë dhe ne harrojmë; dhe nëse lind një vështirësi e re, ne zbulojmë se ky Zot me të vërtetë mungon ose është joaktiv. Dhe në atë moment, dikush tundohet të kërkojë ndihmë nga perënditë e tjera, siç është viçi i artë.
    Kjo është ajo për të cilën flet psalmi kur akuzon njerëzit për pabesi, për paqëndrueshmëri: një nga vargjet që ne nuk e lexojmë këtë të diel thotë: " 34 Kur i vriste, atëherë e kërkonin e përsëri ktheheshin tek Hyji;
    35 u binte në mend se Hyji është strehimi i tyre, Hyji i tejetlartë Shëlbuesi i tyre.
    36 Porse prapë e gënjenin me gojën e tyre, e rrenin me gjuhën e vet:
    37 zemra e tyre nuk ishte me të, besë nuk kishin në Besëlidhjen e tij” (Ps 77, 34-37). Ajo që synohet këtu është idhujtaria e cila ka qenë shënjestra e të gjithë profetëve.



    VETEM BESIMI NË ZOTIN NA BËN NJERËZ TË LIRË.


    Pse ndodh kjo? Mund të jemi të sigurt se, nëse profetët sulmojnë idhujtarinë me kaq dhunë, kjo është për shkak se është një fatkeqësi e madhe për njerëzimin. Sepse derisa njerëzimi nuk do ta zbulojë Zotin, jo siç e imagjinon atë, (duhet të thuhet më mire si e karikaturon atë), por siç është ai me të vërtetë, sigurisht ai (njerëzimi) nuk do të jetë në gjendje të përparojë në marshimin e tij drejt lumturisë.
    Çdo idhull na bën të tërhiqemi nga rruga e lirisë; ky është edhe përkufizimi i një idhulli: një idhull është gjithçka na pengon të jemi të lirë; kur Marksi tha: "Feja është opiumi i njerëzve", ai po thoshte me vrazhdësi se çfarë pushteti, unë duhet të them se çfarë diktature, çfarë manipulimi, çfarëdo feje mund të ushtrojë mbi njerëzimin. Supersticioni, fetishizmi, magjia na ndalojnë të jemi të lirë dhe të mësojmë të ushtrojmë lirisht përgjegjësitë tona, sepse ato na bëjnë të jetojmë në një regjim frike. Çdo adhurim idhulli na largon nga Zoti i gjallë dhe i vërtetë: dhe vetëm e vërteta mund të na bëjë njerëz të lirë; kulti i tepruar i një personi ose i një ideologjie na bën gjithashtu skllevër: thjesht mendoni për të gjithë fondamentalizmin, fanatizmat që na shpërfytyrojnë. Paraja, gjithashtu, shumë mirë mund të bëhet idhull ...
    Në vargje të tjera, të cilat gjithashtu nuk janë pjesë e liturgjisë së kësaj të diele, psalmi ka një imazhe shumë të qartë, që në mendjen e autorit duhet të shpallin dashurinë e madhe të Zotit, që gjatë historisë bëri gjithçka ishte e mundur për të shpëtuar Popullin e tij të Zgjedhur, por mjerisht sytë e tyre ishin të verbër, të paaftë për të parë, dhe veshët e tyre të paaftë për të dëgjuar, njerëzit ishin absolutisht të mosmirënjohes. Populli i zgjedhur jepte përshypje që sillej si një adoleshent i sotëm që ndonjëherë harron gjithë dashurinë për të cilën ai ka qenë objekt, buzëqeshjet që prindërit e tij i dhanë atij, durimin, vigjiljet, kujdesin e të gjitha llojeve, lodhjen ... dhe me një bindje me të madhe dhe me të mirë në botë, ai mund të thotë: "mua, prindërit e mi nuk më kanë dashur kurrë" ...Por ishte pikërisht në mes të kësaj mosmirënjohjeje që Izraeli pati përvojën më të bukur, atë të faljes së Zotit.


  19. #79
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 19 ORD VITI B

    MË 8-8-2021


    LEXIMI I PARË: 1 Mb, 19, 4-8.


    4 Ai vetë mori rrugën e shkretëtirës e udhëtoi një ditë rrugë. Kur mbërriti,
    u ul të pushojë nën një dëllinjë, i dëshiroi vetes vdekjen e tha:
    “S’mundem më, o Zot! Ma merr tani jetën se nuk jam më i mirë se të parët e mi”!
    5 Atëherë ra e fjeti në hijen e dëllinjës. Por ja, e preku engjëlli dhe i tha: “Çohu e ha”!
    6 I hapi sytë, dhe ja, te koka e tij një bukë e pjekur në vatër të skuqur
    dhe një katrovë me ujë. Elia hëngri e piu dhe përsëri ra e fjeti.
    7 Porse engjëlli i Zotit u kthye edhe të dytën herë, e preku dhe i tha: “Çohu e ha, sepse të duhet të bësh rrugë të gjatë”.
    8 Elia u çua, hëngri e piu. I forcuar me atë shujtë, udhëtoi dyzet ditë e dyzet net deri në malin e Hyjit, në Horeb.




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA


    ELIA KUNDËR MBRETIT AKAB DHE MBRETËRESHËS JEZABEL.


    Ne tashmë kemi pasur rastin të flasim për profetin Elia (E Diela e Nëntëmbëdhjetë e Zakonshme A). Është mirë që të përkujtohet përsëri historinë e profetit Elia.Ai jetoi në pjesën e parë të shekullit nëntë dhe historia për të cilen flitet këtu shvillohet nga viti 875 deri në vitin 850 para Krishtit.
    Elia ishte nga Tishbe-Galaadi (në veri të asaj që ne tani e quajmë Jordaninë), dhe ai u mbiquajt Elia Tishbite. Duhet të kujtojmë emrin e tij të vërtetë: Eliyyah, që do të thotë: "Zoti im, është Yah" (rrokja e parë e emrit të Zotit), sepse përmbledh mirë jetën e tij, e cila ishte një luftë e pandërprerë kundër idhujtarisë.
    Sidoqoftë, mbretëria veriore ku Elia ushtroi misionin e tij si profet po kalonte një krizë serioze fetare: Mbreti Akab ishte martuar me një princeshë pagane, Jezebel, vajza e mbretit të Sidonit. Atje, adhurohej Baali. Mbretëresha e re nuk e kishte ndryshuar fenë e saj duke u martuar me Akabin; përkundrazi, ajo e kishte futur idhujtarinë e saj në pallatin e mbretit në Samari: kishte sjellë me vete statuja të hyjnive të saj, dhe më keq akoma, priftërinj dhe profetë të panumërt të Baalit që sundonin pallatin.
    Historia që lexohet këtë të diel 19 të kohës së rëmdontë ndodhi në një moment vendimtar në marrëdhënien midis mbretëreshës pagane, e cila jep një shembull të tmerrshëm për të gjithë njerëzit e saj dhe Elias, profetit të Zotit të Izraelit. Ajo që ndodhi kur Jezabel erdhi në oborrin e Samarisë, mund të përmbledhet në dy episode të mëdha: një periudhë të gjatë thatësire dhe sakrificën e Karmelit.
    Akti 1, Thatësira: është një fakt historik që pati një thatësirë shumë e rëndë në Lindjen e Mesme në shekullin e nëntë. Historiani hebre Flavius Josephus (shekulli i parë pas Krishtit) flet për të. Në një civilizim ekskluzivisht bujqësor, thatësira do të thotë uri dhe për këtë arsye vdekje shumë shpejt: shumë qytete të lashta janë zhdukur nga harta vetëm gjatë një thatësire të qëndrueshme. I paralajmëruar nga Zoti, Elia fillon duke deklaruar solemnisht: "Pasha jetën e Zotit, Hyjit të Izraelit, në shërbimin e të cilit jam unë : në këto vite s’do të bjerë as vesë as shi, përveç në thënça unë” (1Mb 17, 1). Është si në qoftë Profeti do të kishte thënë: Perëndia i Izraelit është mjeshtri i vetëm i elementeve. Baalët tuaj nuk mund të bëjnë asgjë për këtë. Pastaj ai kërkon një vend të sigurt sepse Zoti i kishte thënë: “Largohu prej këndej e shko në lindje dhe fshihu në përroin Kerit, që është përballë Jordanit. Kështu do të mund të pish ujë nga përroi, kurse korbave u kam urdhëruar të ta sjellin ushqimin atje”. (1 Mb 17,3-4). Ndërsa thatësira vazhdon, përroi ndalon të rrjedhë dhe Perëndia dërgon Elian pak më tej, në Zarephath, pranë Sidonit. Atje, Elia do të shpëtohet nga një vejushë e varfër dhe do të ketë mundësinë të provojë mirënjohjen ndaj saj duke bërë dy mrekulli për të. (1 Mb 17,7-24; do të meditohet ky tekst përsëri pas disa javëve në liturgjinë e fjalës së të Dielës tridhjetë e dyta).



    FLIJIMI MBI MALIN KARMEL.

    Akti 2, Flijimi mbi malin Karmel: pas dy vitesh thatësire, Perëndia njofton se do të bjerë shiu dhe ai dërgon Elian për të paralajmëruar Akabin; por në vend që të kënaqet me bartjen e lajmit të mirë, Elia kërkon të shfrytëzojë situatën për të mirën e Perëndisë së tij; ai sfidon profetët e panumërt të Baalit: a është Baali apo Perëndia i Izraelit ai që është në gjendje të dërgojë zjarr nga qielli? Sfida u takua, Elia në njërën anë, grupi prej katërqind profetësh të Baalit në anën tjetër, secili duke ndërtuar një altar gjigant dhe duke përgatitur një flijim në malin Karmel. Por profetët e Baalit mund të thërrasin perënditë e tyre gjatë gjithë ditës, asgjë nuk ndodh. Kështu, nga ana e tij, Elia fillon të lutet:
    “O Zot, Hyji i Abrahamit, i Izakut dhe i Izraelit, dëfto sot se ti je Hyji në Izrael, se unë jam shërbëtori yt dhe se të gjitha këto i kam bërë me urdhrin tënd" (1Mb 18,36); dhe zjarri i qiellit vë në flakë tërë pirën në një çast. Njerëzit janë të shtangur. Elia përfiton nga gëzimi i përgjithshëm për të masakruar të gjithë profetët e Baalit. (Mes nesh thuhet se Zoti nuk e kishte pyetur!) Siç do të pritej, mbretëresha Jezebel hyn në tërbim të madh dhe kërcënon Elian me vdekje. E tëra që ai duhet të bëjë është të ikë.



    ZOTI SHOQËRON PROFETIN E TIJ TË DEMORALIZUAR


    Dhe këtu jemi në fillim të leximit tonë të kësaj të diele: “U tremb, pra, Elia, u çua e shkoi për të shpëtuar jetën. Kur arriti në Bersabenë e Judës, aty e nisi të shkojë shërbëtorin e vet. Ai vetë mori rrugën e shkretëtirës e udhëtoi një ditë rrugë. Kur mbërriti, u ul të pushojë nën një dëllinjë, i dëshiroi vetes vdekjen e tha: “S’mundem më, o Zot! Ma merr tani jetën se nuk jam më i mirë se të parët e mi”! Atëherë ra e fjeti në hijen e dëllinjës. Por ja, e preku engjëlli dhe i tha: “Çohu e ha”!" (19,3-6). Profeti Elia, duke ikur nga armiqësia e Mbretëreshës Jezebel, eci gjithë ditën në shkretëtirë. Ai është vetëm; sepse e la shërbëtorin e tij në Beer-Sheva dhe u fundos në vetminë e shkretëtirës. Këtu ai është shumë i lodhur, më keq madje edhe i dekurajuar dhe kishte humbur besim në vetveten: "Unë nuk jam më i mirë se baballarët e mi", tha ai. Pse? Sepse, papritmas, ai kupton padenjësinë e tij: ai shpalli një Zot të tmerrshëm, dhe i eliminoi të gjithë kundërshtarët e vet; a nuk ishte ai duke bërë një luftë të padrejtë? Më keq, ai kërkoi prova për praninë e Zotit të tij: a nuk u ngjan ai baballarëve të tij, të cilët, gjatë Eksodit, murmuritën kundër Perëndisë dhe e detyruan të dilte përpara?
    Tani, vini re, edhe në mes të fluturimit dhe shqetësimit të tij, ai do të zbulojë një Perëndi të dhembshurisë; engjëlli i Zotit i sjell ushqimin e nevojshëm për të mbijetuar gjatë ecjes së tij të gjatë: "... engjëlli i Zotit u kthye edhe të dytën herë, e preku dhe i tha: “Çohu e ha, sepse të duhet të bësh rrugë të gjatë”. Elia u çua, hëngri e piu. I forcuar me atë shujtë, udhëtoi dyzet ditë e dyzet net deri në malin e Hyjit, në Horeb" (19, 7-8). ).
    Ai nuk shkon atje rastësisht: sepse aty Perëndia i ishte shfaqur Moisiut: në zjarrin e shkurret që digjej, ai zbuloi emrin e tij dhe tregoi shqetësimin e tij për popullin e tij (Dal 3); atje në fuqi, erë, stuhi dhe tërmet ai i dha pllakat e Ligjit Moisiut (Dal 19); në një shpellë Zoti e fshehu atë për ta mbrojtur nga shkëlqimi i lavdisë së tij (Dal 33,21-23). Hapat e Elias e çojnë natyrshëm drejt kësaj shpelle të Moisiut.
    Aty ai do të zbulojë fytyrën e vërtetë të Zotit të tij; sepse ka ardhur koha për të mirëpritur një fazë të re të Zbulesës. Zoti është i plotfuqishëm, po, por fuqia e tij e plotfuqishme është ajo e dashurisë. Ajo zbulohet jo në uragan, as në tërmet, as në zjarr, por "në një puhi fryme të hollë, në pëshpëritjen e një flladi të lehtë" (1Mb 19.12). Ndërkohë, Elia nuk ka shumë kohë : vetëm dyzet ditë dhe dyzet net për t'u përgatitur për misionin e vet: në Bibël, numri dyzet i referohet gjithmonë një kohe të nevojshmë për të arritur plotësimin. Në këtë shëtitje të gjatë që është edhe koha e kthimit në besim, ai ushqehet nga "Engjëlli i Zotit", një mënyrë modeste për të folur personalisht për Perëndinë.
    Tani e tutje, sa herë që i afrohemi tryezës Eukaristike, dëgjojmë që Zoti na fton: “Çohu dhe ha, sepse rruga që të mbetet për ty është e gjatë".

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,396
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 19 Ord. VITI B

    MË 8-8-2021


    PSALM:- 33 (34),2-3,4-5,6-7,8-9


    2 Përherë do ta bekoj Zotin,
    në gojën time përherë lavdi i tij.
    3 Shpirti im mburret në Zotin:
    le të dëgjojnë të përvuajturit e le të gëzohen.
    4 Bashkë me mua jepni lavdi Zotit,
    le ta lartësojmë së bashku Emrin e tij.
    5 E kërkova Zotin e ai më dëgjoi
    edhe më çliroi nga çdo frikë që pata.
    6 Shikojeni atë e do të ndriçoheni
    fytyra juaj nuk do të turpërohet.
    7 Ja, ky skamnor e thirri në ndihmë e Zoti e dëgjoi
    dhe e shpëtoi nga të gjitha vuajtjet e tija.
    8 Engjëlli i Zotit ngreh llogore rreth atyre
    që e kanë frikë dhe i shpëton.
    9 Sprovoni e shihni sa i mirë është Zoti!
    I lumi ai që shpreson në të!



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA


    KY SKAMNOR E THIRRI NË NDIHMË E ZOTI E DEGJOI.

    Edhe një herë, në këtë psalm gjendet paralelizmi: çdo varg është ndërtuar në dy rreshta të cilat i përgjigjen njëra -tjetrës; idealja do të ishte të këndoheshin në dy kore të alternuara, rresht pas rreshti. Nga ana tjetër, ky është një psalm tjetër alfabetik: jo vetëm që ka njëzet e dy vargje, njëzet e dy është edhe numri i shkronjave të alfabetit hebraik: është ajo që në poezi quhet akrostike: alfabeti është shkruar vertikalisht në pjesën e bardhë të faqes para psalmit, një shkronjë para çdo vargu, sipas radhës ... dhe çdo varg fillon me shkronjën që është shkruar menjëherë para psalmit; ky proces, mjaft i shpeshtë në psalmet, tregon gjithmonë se dikush është në prani të një psalmi falënderimi për Besëlidhjen. Në fakt, fjalori i falënderimit është i kudondodhur në këtë psalm, qoftë edhe në vargjet e para! Ne duhet të lejojmë që ky bollëk fjalësh të ketë jehonë: "Bekoni, lëvdoni, lavdëroni, festoni, madhëroni, lartësoni, shkëlqeni"! "Përherë do ta bekoj Zotin,
    në gojën time përherë lavdi i tij" 9v.2).
    "Shpirti im mburret në Zotin:" (v.3)
    Unë do të përlëvdohem në Zotin ...
    "Lartësojeni Zotin me mua,
    le të lartësojmë të gjithë emrin e tij së bashku" (v.4);
    "Shikojeni atë e do të ndriçoheni
    fytyra juaj nuk do të turpërohet" (v.6).
    Një veçori tjetër e fjalorit biblik: "Ai që shikon drejt tij, do të shkëlqejë"; shprehja "të shikosh drejt", (ndonjëherë gjendet shprehja "të shikosh lart") është shprehja e adhurimit që i bëhet atij që dikush e njeh si Zot. Është e gjithë përvoja e Izraelit që flet këtu, dëshmon për veprën e Perëndisë: një Perëndi që "përgjigjet, jep, dëgjon, shpëton ...";
    “ E kërkova Zotin e ai më dëgjoi
    edhe më çliroi nga çdo frikë që pata" (v.5).
    ... "Ja, ky skamnor e thirri në ndihmë e Zoti e dëgjoi
    dhe e shpëtoi nga të gjitha vuajtjet e tija" (v.7).
    Kjo vëmendje e Zotit për atë që vuan, është gdhendur në episodin e shkurret e djegur:
    "Zoti i tha: “E pashë mjerimin e popullit tim në Egjipt dhe e dëgjova klithjen e tij për ndihmë për shkak të pashpirtësisë së mbikëqyrësve të tyre. Dhe, duke e ditur vuajtjen e tij, zbrita për ta çliruar nga duart e egjiptianëve, ta nxjerr nga ajo tokë dhe ta çoj në një vend të mirë e të gjerë, në dheun ku rrjedh qumësht dhe mjaltë, në dheun e Kanaaneut, Heteut, Amorreut, Perezeut, Heveut dhe të Jebuzeut. Kështu, pra, klithma e bijve të Izraelit arriti deri tek unë, po edhe unë vetë e pashë shtypjen e tyre që po e pësojnë prej egjiptianëve" (Dal 3, 7-10).
    Profeti Elia, gjithashtu, përjetoi këtë vetminë e Perëndisë: në leximin e parë e pamë atë, kur u largua me frikë nga Mbretëresha Jezebel, e cila donte ta vriste. Ai ishte i dëshpëruar, i neveritur nga jeta dhe ndoshta mbi të gjitha nga vetja, deri në pikën që tha: “S’mundem më, o Zot! Ma merr tani jetën se nuk jam më i mirë se të parët e mi!" Dhe Zoti i erdhi në ndihmë për të rikthyer forcën e tij për të ardhmen: "(Elia) ra e fjeti në hijen e dëllinjës. Por ja, e preku engjëlli dhe i tha: “Çohu e ha”! (v.5) dhe ai: "I hapi sytë, dhe ja, te koka e tij një bukë e pjekur në vatër të skuqur dhe një katrovë me ujë. Elia hëngri e piu dhe përsëri ra e fjeti. Porse engjëlli i Zotit u kthye edhe të dytën herë, e preku dhe i tha: “Çohu e ha, sepse të duhet të bësh rrugë të gjatë”. Elia u çua, hëngri e piu. I forcuar me atë shujtë, udhëtoi dyzet ditë e dyzet net deri në malin e Hyjit, në Horeb".
    Gjatë gjithë historisë së tij, populli i Izraelit është vetë ky njeri i varfër që ka përjetuar mëshirën e Perëndisë: kur Populli këndon në Psalmin 34:
    “Ja, ky skamnor e thirri në ndihmë e Zoti e dëgjoi
    dhe e shpëtoi nga të gjitha vuajtjet e tija",
    populli i Izraelit flet fillimisht për vetveten. Por ky psalm gjithashtu e fton atë të zgjerojë horizontet, sepse thotë: "Ja, ky skamnor...", domethënë çdo i varfër, kudo në planet therret në ndihmën e Zoti e dëgjon dhe e shpëton nga të gjitha vuajtjet e tij.



    SI BËN EDHE ZOTI, LE TË DËGJOJMË EDHE NE SKAMNORIN QË NA THERRET NË NDIHMË.


    Papritur, Izraeli zbulon thirrjen e tij: është i dyfishtë.
    Së pari, ai duhet të jetë Populli që i mëson të gjithë të përulurit në botë të kenë besim! Besimi pastaj shfaqet si në një dialog midis Zotit dhe njeriut: njeriu e thërret në ndihmë në shqetësimet e tij dhe ... Zoti e dëgjon atë ... Zoti e çliron, e shpëton, i vjen në ndihmë ... dhe njeriu flet përsëri, këtë herë për të dhënë falënderime: nëse e mendojmë pak , lutja përfshin gjithmonë këtë lëvizje të dyfishtë të kërkesës, dhe të lavdërimit ... para së gjithash thirrjen për ndihmë dhe pastaj ndërhyrjen e Zotit:
    "Ky skamnor e thirri në ndihmë, e Zoti e dëgjoi
    dhe e shpëtoi nga të gjitha vuajtjet e tija.
    Engjëlli i Zotit ngreh llogore rreth atyre
    që e kanë frikë dhe i shpëton" (v.7-8).
    Pastaj, pas ndërhyrjes së Zotit, falënderime:
    "Bashkë me mua jepni lavdi Zotit,
    le ta lartësojmë së bashku Emrin e tij" (v.4).
    Aspekti i dytë i thirrjes së popullit të Izraelit është për të mbështetur veprën e Perëndisë:
    ashtu si Moisiu ose Josueu ishin mjetet e Zotit që e çliruan popullin e tij dhe e çuan në Tokën e Premtuar, kështu Izraeli është ftuar të jetë vetë veshi i hapur për të dëgjuar të varfërit që e therrasin në ndihmë dhe mjeti me të cilin Zoti u vjen në ndihmë atyre. Thirrja e Izraelit ndër shekuj do të jetë që të kumbojë kjo britmë e skamnorëve, më mirë mund të thuhet, që thirrja e Izraelit është që të bëjë të dëgjohej në gjithë botë kjo simfoni e përzier me vuajtje, lëvdata dhe shpresë. Dhe gjithashtu Populli i zgjedhur është thirrur për të bërë gjithçka është e mundur për të lehtësuar format e panumërta të varfërisë.
    Kjo ndoshta na lejon të kuptojmë më mirë lumturinë e famshme të varfërisë që lexohet në ungjillin e Shën Lukës: “Të lumët ju, o skamnorë,
    sepse juve ju përket Mbretëria e Hyjit!"(Lk 6,20)
    dhe një varg të psalmit që jemi duke medituar: " Le të dëgjojnë të përvuajturit e le të gëzohen” (v.3). Të varfërit janë ata që e dëgjojnë Zotin e që për këtë do të jenë të lumtur edhe pse duhet të vuajnë diçka! E lumturia e Jezusit, si gjendet në ungjillin sipas Lukës, e si e kemi kuptuar në meditimin dëshmon edhe një herë se Jezusi ishte futur thellë në mënyrat e të folurit të etërve të tij në Izrael). Në këtë "Lumturia e varfërisë", ne mund të dëgjojmë të paktën dy gjëra: së pari, "Gëzohu, o njeri, Zoti nuk është i shurdhër, ai do të ndërhyjë ... dhe ai ka zgjedhur instrumentet e kësaj tokës për të të ardhur në ndihmë".
    Së dyti, "Lum ata që janë të varfër në zemër": ata që pranojnë ta njohin veten si shumë të vegjël dhe që guxojnë t'i kërkojnë Zotit ndihmën e tyre. Sepse vetëm Zoti mund të na japë forcën për të lehtësuar vëllezërit dhe motrat tona. Siç tha Jezusi në Ungjillin e Shën Mateut: " “Lum skamnorët në shpirt sepse e tyre është Mbretëria e qiejve!”(Mt 5,3).

Faqja 4 prej 26 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-02-2021, 09:44
  2. Zbukurimet E Festave *-*
    Nga alketi83 në forumin Albumi fotografik
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 17-01-2011, 23:54
  3. Atmosfera e Festave!
    Nga Mina në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25
  4. Si te ruajme linjat pak dite para festave.
    Nga Mina në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-12-2002, 23:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •