Close
Faqja 5 prej 26 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 513
  1. #81
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 19 Ord VITI B

    MË 8-8-2021.


    LEXIMI I UNGJILLIT: GJ, 6,41-51.


    41 Judenjtë murmurisnin kundër tij pse tha: “Unë jam buka që zbriti prej qiellit.”
    42 Ata thoshin: “Vallë, a nuk është ky Jezusi, biri i Jozefit? Po, a nuk ia njohim babain e nënën? Si mund të thotë tani: ‘Kam zbritur prej qiellit?’“
    43 Jezusi iu përgjigj: “Mos murmurisni me njëri-tjetrin!
    44 Askush s’mund të vijë tek unë,
    po qe se Ati, që më dërgoi, nuk e tërheq.
    Atë unë do ta ringjall në ditën e fundit.
    45 Profetët shkruan: ‘Të gjithë do të jenë nxënës të Hyjit.’
    Kushdo, pra e dëgjon Atin dhe e përvetëson mësimin e tij, vjen tek unë.
    46 Kjo s’do të thotë se ndokush e pa Atin, përveç Atij që është te Hyji; vetëm Ai e pa Atin!
    47 Përnjëmend, përnjëmend po ju them: ai që beson, ka jetën e pasosur.
    48 Unë jam buka e jetës.
    49 Etërit tuaj hëngrën manën në shkretëtirë dhe vdiqën.
    50 Kjo është buka që zbret nga qielli: që, kush ta hajë atë, të mos vdesë askurrë.
    51 Unë jam buka e gjallë që zbriti prej qiellit: nëse ndokush ha këtë bukë, do të jetojë për amshim. E buka që unë do ta jap është trupi im‑ për jetën e botës.”



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA


    FJALA E ZOTIT, USHQIMI I VETËM QË JEP JETËN.

    Ky tekst është pjesë e fjalimit të Jezusit mbi bukën e jetës, në sinagogën e Kapernaumit. Jezusi sapo ka shpallur:
    “Unë jam buka e jetës. Kush vjen tek unë nuk do të ketë më kurrë uri, kush beson në mua, nuk do të ketë më etje" (Gjoni 6,35).
    E kjo, lexuar nëpër rreshta, është një pretendim i fortë. Sepse anëtarët e Popullit të Zgjedhur e dinë mirë se ka dy lloje ushqimesh, materiale dhe shpirtërore. Ata gjithashtu e dinë se ushqimi i vetëm i vlefshëm, vërtet jetëdhënës, ushqimi shpirtëror është Fjala e Perëndisë. Buka, ushqimi material, mban trupin dhe mban jetën biologjike. Fjala e Zotit, ushqimi shpirtëror, mbështet jetën shpirtërore. Një ditë jeta biologjike mbaron, por jeta shpirtërore është e përjetshme, nuk mbaron kurrë.
    Jezusi dhe bashkëbiseduesit e tij janë mësuar të gjithë me këto lloj dallimesh. Të gjithë dëgjuesit e Jezusit, atë ditë, nuk do të kishin pasur problem të pranojnë mësimin e Jezusit deri në këtë pike.Por nuk mund ta ndjekin më Jezusin, kur ai pretendon të jetë vetë ai ushqimi që jep jetë. Ai madje shtoi "Unë jam buka që zbriti nga qielli"; që është saktësisht përkufizimi i Fjalës së Perëndisë në Besëlidhjen e Vjetër: "...për të jetuar njeriut nuk i del mjaft buka, thuhet në librin e Ligjit të Përtërirë, por i lypet edhe secila fjalë që del prej gojes së Zotit" (Dt 8,3). Ne mund të marrim me mend pyetjet që lindin: Si mund ta marrë Jezusi veten për Fjalën e Perëndisë? Si guxon të pretendojë se është ai që sjell jetën e përjetshme? Ne i njohim prindërit e tij, Jozefin dhe Marinë e Nazaretit. Ai është një njeri si gjithë të tjerët, as më shumë e as më pak: ai nuk zbret nga parajsa, por nga prindër shumë njerëzorë. A do ta merrte veten për Zotin vetë? Kjo është pyetja që është në zemër të misterit të krishterë: A mundet Jezusi, njeriu i vërtetë, të jetë Zoti i vërtetë?
    Ky reagim nga dëgjuesit e Jezusit, kjo vështirësi në ndjekjen e tij duket se është e arsyeshme. Por Jezusi e interpreton atë ndryshe: ai e sheh atë si një refuzim serioz për të besuar. Ai u tha atyre:
    “Mos murmurisni me njëri-tjetrin! Askush s’mund të vijë tek unë, po qe se Ati, që më dërgoi, nuk e tërheq. Atë unë do ta ringjall në ditën e fundit". Për veshët hebrenj, përdorimi i fjalës "murmurisni" është një qortim i ashpër: është një kujtesë e asaj që mund të quhet mëkati fillestar i Izraelit, murmuritjet e famshme në shkretëtirë. Dyzet vitet e Eksodit në Sinai u mbushën me kriza besimi: sapo hasën në një vështirësi të re, uri, etje, gjarpërinj helmues ose sulme nga fiset armike, ata murmurisin kundër Moisiut, kundër Aronit, madje edhe kundër Zotit. Ata dyshuan edhe te Moisiu dhe vetë Zoti, duke pretenduar se e kishin nxjerrë këtë mori të madhe njerëzish nga skllavëria e Egjiptit, sepse donin vdekjen e tyre. Kjo është ajo që frymëzoi frazën e famshme të Moisiut: “Le të të bjerë në mend dhe mos e harro assesi sesi e bëre të hidhërohet në shkretëtirë Zoti, Hyji yt. Që prej ditës që dole nga Egjipti, derisa arritët këtu, gjithmonë i keni kundërshtuar Zotit" (Dt 9,7). Pra, kjo vërejtje e Jezusi "Mos murmurisni" do të thotë "më besoni". Pranoni që të lini veten të privoheni nga ndjenjat juaj të “arsyeshme” dhe të mirë nga ana njerëzore dhe kini besim në atë që Ati ka dërguar: Lëreni veten të tërhiqeni nga Ati ".
    Pastaj Jezusi rifillon me durim, pikë për pikë, këtë Zbulesë që bashkëbiseduesit e tij e kanë aq shumë të vështirë ta pranojnë. Po, ai është Fjala e Perëndisë; po, ai është ai që jep jetën e përjetshme; po ai është Biri i Perëndisë. Ne besojmë se dëgjojmë Prologun e Ungjillit të Gjonit:
    "Në fillim ishte Fjala e Fjala ishte në Hyjin e Fjala ishte Hyj";
    Jezusi thotë saktësisht të njëjtën gjë kur citon profetët:
    “ Profetët shkruan: ‘Të gjithë do të jenë nxënës të Hyjit.’ Kushdo, pra e dëgjon Atin dhe e përvetëson mësimin e tij, vjen tek unë" (Gj 6,45).




    LE TË PRANOJMË TË HYMË NË MISTERIN.

    Pas shumëfizimit të bukëve, Galileasit e quanin Jezusin Profet të Madh, por ata ishin akoma shumë larg prej së vërtetës! Ai nuk është një Profet, sado i madh të jetë ai: ai është Fjala e Zotit. Ai është "buka e gjallë që zbriti nga qielli", domethënë Fjala e mishëruar; ai është ai që mbush urinë shpirtërore të njeriut; është ai që jep jetën e vërtetë. Ai flet për lidhjen unike që ekziston midis tij dhe Atit të tij në formulën e reciprocitetit: në një kuptim, Jezusi është i vetmi që mund të flasë në mënyrë të vlefshme për Atin (është vargu 46):
    “ Kjo s’do të thotë se ndokush e pa Atin, përveç Atij që është te Hyji; vetëm Ai e pa Atin!".
    Dhe në një drejtim tjetër, vetëm Ati mund të na çojë te Jezusi (ky është vargu 44): " Askush s’mund të vijë tek unë, po qe se Ati, që më dërgoi, nuk e tërheq. Atë unë do ta ringjall në ditën e fundit”).
    Në punën e shpëtimit, është Zoti ai që merr iniciativën; por ai nuk na kufizon, ai kërkon përgjigjen tonë falas. Por për ata që janë të gatshëm të lënë veten të tërhiqen nga Ati, Jezusi përfundon Zbulesën: në këto pak vargje, ai përsërit "Unë jam" tri here: këto fjalë “Unë jam”, përsëri, për një vesh hebre, janë pohimi i hyjnisë së tij. Vetëm Zoti mund të thotë "Unë jam", madje është Emri që ai i zbuloi Moisiut (Eks 3).
    Jezusi është i vetëdijshëm për vështirësinë që bashkëbiseduesit e tij, si edhe ne, të mund të ngrihen në këtë nivel. Kjo është arsyeja pse ai përdor frazën: "Amen, Amen, unë po ju them". Është një shprehje e zakonshme që tingëllonte dikur në në gojën e profetëve të Besëlidhjes së Vjetër: Shprehja "Orakulli i Zotit" në gojen e profetëve të Besëlidhjes së Vjetër ishte një mënyrë e të folurit: paralajmeronte që fjalët e profetit ishin të vështira pikërisht sepse ishin Fjalë të Zotit dhe për këtë arsye të paarritshme për arsyen tonë të varfër njerëzore, por ishin absolutisht të vërteta sepse vinin nga vetë Zoti që ishte garant i vërtetësisë dhe i rëndësisë së tyre.
    Pastaj ai merr përsëri këtë dallim që besimtarët izraelit e njohin mirë midis ushqimit material dhe ushqimit shpirtëror dhe ai flet përsëri për manën. Mana ishte vetëm ushqim material: "Etërit tuaj hëngrën manën në shkretëtirë dhe vdiqën. Kjo është buka që zbret nga qielli: që, kush ta hajë atë,të mos vdesë askurrë"(Gj, 6, 49-50). Këtu dëgjojmë përsëri prologun e Gjonit: " E Fjala u bë njeri e banoi ndër ne. Ne e pamë lavdinë e tij, atë lavdi që prej Atit i përket Birit të vetëm plot hir e të vërtetë"(Gjoni 1
    ,14).
    Ndryshuar për herë të fundit nga ninoenina : 05-08-2021 më 11:40

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITKA E LITURGJISË

    NGRITJA E MARISË NË QIELL. VITI B

    MË 15-8-2021

    LEXIMI I PARE:


    11, 19 Atëherë u hap tempulli i Hyjit që është në qiell dhe u duk Arka e Besëlidhjes së tij në tempullin e tij.
    12, 1 Në qiell u duk një shenjë e madhërueshme: një Grua e veshur me diell, me hënë nën këmbë, në kokë kezën me dymbëdhejtë yje!
    2 Shtatëzënë, bërtiste në mundime, në dhimbjet e lindjes.
    3 Pastaj në qiell u duk edhe një shenjë tjetër: Ja, Dragoi! I madh, i zjarrtë, me shtatë kokë e dhjetë brirë! Mbi kokë shtatë kurorë!
    4 Bishti i tij tërhiqte pas vetes një të tretën e yjeve të qiellit - dhe i rrëzoi për tokë! Dragoi zuri vend para Gruas që po lindte fëmijën që, posa të lindte fëmijën, t’ia hante.
    5 Dhe Ajo lindi fëmijën - një Djalosh - që do të sundojë të gjithë popujt me skeptër hekuri. Por Fëmija i Saj qe sjellë te Hyji dhe te froni i tij,
    6 kurse Gruaja iku në shkretëtirë ku Hyji i përgatiti një vend që atje të ushqehej për një mijë e dyqind e gjashtëdhjetë ditë.
    10 Atëherë dëgjova një zë të madh në qiell, që thoshte: »Ja, tani koha e shëlbimit, e pushtetit dhe e Mbretërisë së Hyjit tonë dhe e sundimit të Krishtit të tij! Sepse u hodh poshtë paditësi i vëllezërve tanë që ditë e natë i padiste para Hyjit tonë.




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    GRUAJA, FËMIJA DHE DRAGONI.


    Dihet se Apokalipsi i Shën Gjonit është një mesazh fitoreje drejtuar Kishës së re të Krishterë në mes të persekutimit. Për të shprehur këtë mesazh fitoreje, Shën Gjoni përdor shumë imazhe: ne kemi parë me radhë Arkën e Besëlidhjes dhe tre personazhe: gruan, dragoin, pastaj të porsalindurin. Merren tani këto imazhe njëra pas tjetrës.
    Arka e Besëlidhjes, për të filluar, është një kujtesë e asaj arke të famshme, kutisë prej druri që i shoqëronte njerëzit gjatë Eksodit në Sinai dhe u kujtonte vazhdimisht njerëzve të Izraelit Besëlidhjen që Perëndia kishte bërë me ta. Në kohën kur Gjoni po shkruante, kjo arkë ishte zdukur dfisa shekuj me parë, nuk dihet se si, në kohën e Mërgimit në Babiloni dhe u tha se Jeremia e kishte vendosur atë në strehë duke e fshehur atë diku në Malin Nebo; në përgjithësi besohej se ajo do të rishfaqej në kohën e ardhjes së Mesisë; tani Gjoni e sheh atë të rishfaqet: “...u hap tempulli i Hyjit që është në qiell dhe u duk Arka e Besëlidhjes së tij në tempullin e tij"(11,19). Për të, kjo është një shenjë se ka ardhur fundi i kohës: Besëlidhja e përjetshme e Zotit me njerëzimin është përmbushur përfundimisht.
    Pastaj shfaqet, ende në qiell:
    “Në qiell u duk një shenjë e madhërueshme:
    një Grua e veshur me diell, me hënë nën këmbë,
    në kokë kezën me dymbëdhejtë yje!
    Shtatëzënë, bërtiste në mundime, në dhimbjet e lindjes (12, 1-2).
    Menjëherë pyetja është: “Ke e përfaqëson kjo grua?”
    Edhe një herë Besëlidhja e Vjetër na jep çelësin; sepse shpesh marrëdhënia midis Perëndisë dhe Izraelit, Popullit të Tij të Zgjedhur, përshkruhet në terma të festës së dasmës. Profeti Osea, për shembull, foli për angazhimin e Perëndisë me popullin e tij. Dhe Isaia e zhvilloi këtë temë të dasmës për të arritur deri aty sa të paraqiste ardhjen e Mesisë si një lindje; sepse nga Izraeli do të lindë Mesia. Në këtë linjë, gruaja e përshkruar në Apokalipsi përcakton Popullin e Zgjedhur që lindi Mesinë; lindja aq e dhimbshme për dishepujt e Krishtit të ballafaquar me përndjekje; por Gjoni vjen për t'u thënë atyre saktësisht: ju jeni në procesin e lindjes së njerëzimit të ri.




    FORCAT E VDEKJES NUK DO TË FITOJNË.

    Personazhi i dytë është dragoi i postuar para grues kur "Ajo lindi fëmijën - një Djalosh - që do të sundojë të gjithë popujt me skeptër hekuri" (12,5). Kjo do të thotë lufta e forcave të së keqes kundër planit të Perëndisë. Për të krishterët e persekutuar të cilëve iu drejtohet Zbulesa, fjala "dragon" nuk është shumë e fortë. Dhe përshkrimi mbresëlënës thotë dhunën me të cilën ata ballafaqohen: dragoi është "i madh ... i kuq i zjarrtë, me shtatë koka dhe dhjetë brirë, dhe në secilën kokë ka një diademë": koka dhe brirët thonë inteligjencë dhe forcë, diadema përcakton fuqinë perandorake, domethënë aftësinë e tij reale për të dëmtuar. Dhe përveç kësaj, ai arrin të fshijë një të tretën e yjeve të qiellit dhe t'i hedhë poshtë në tokë: "Bishti i tij tërhiqte pas vetes një të tretën e yjeve të qiellit - dhe i rrëzoi për tokë!" (12,4) . Por kjo është vetëm një e treta e yjeve, kështu që është vetëm një pamje e fitores: pjesa tjetër e tekstit do të na tregojë se kjo fuqi e së keqes është vetëm e përkohshme.
    Dhe tani bëhet fjalë për fëmijën: “Dhe Ajo lindi fëmijën - një Djalosh - që do të sundojë të gjithë popujt me skeptër hekuri" (12,5).
    Për lexuesit e Gjonit, ai padyshim përcakton Mesinë; sepse Gjoni aludon këtu për një frazë nga Psalmi 2 që kishte të bënte me Mesinë:
    “Unë do ta shpall vendimin e Zotit.
    Ai më tha: “Ti je im Bir,
    unë sot të linda!
    M’i kërko e unë për pronë do të t’i jap popujt,
    nën sundimin tënd gjithçka përfshin toka.
    Sundo mbi ta me skeptër hekuri
    dhe do t’i thyesh porsi vegsha vorbëtari!" (Ps 2,7-9).
    Fjala bari ishte gjithashtu klasike për të folur për Mesinë.
    Imaxhi i mëposhtëm paraqet rrëmbimin e fëmijës "te Perëndia dhe në fronin e tij": simbolizon Ringjalljen e Krishtit; përsëri, ishte shumë e qartë për të krishterët e hershëm të mësuar të flisnin për të si "i Parëlinduri" i ulur tani në të djathtën e Perëndisë.
    Por njerëzit e tij banojnë në botë. Një botë e vështirë, por ku ata sigurohen për mbrojtjen e Zotit: ky është kuptimi i shkretëtirës e cila është ende një kujtesë e Eksodit, kurr Zoti nuk pushoi kurrë të kujdeset për njerëzit e tij. Pra, le të sigurohen besimtarët, nëse dragoi ka dështuar në parajsë, ai nuk mund të ketë sukses në tokë.
    Apokalipsi shpall fitoren e të krishterëve të parë që lindën një njerëzim të ri në dhimbjen e persekutimit: "Tani (që do të thotë që nga Ringjallja e Mesisë), ja tani koha e shëlbimit, e pushtetit dhe e Mbretërisë së Hyjit tonë dhe e sundimit të Krishtit të tij! Sepse u hodh poshtë paditësi i vëllezërve tanë që ditë e natë i padiste para Hyjit tonë" (12. 10).

  3. #83
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    NGRITJA E MARISË VITI B

    MË 15-8-2021


    Ps. 45,11-16.


    11 Më vështro, o bijë, shih e dëgjo:
    harroje popullin tënd dhe shtëpinë e babait tënd,
    12 atëherë mbretit do t’i pëlqejë bukuria jote.
    Ai është zotëria yt, nderoje atë!
    13 Populli i Tirit vjen me dhurata,
    përkrahjen tënde e dëshirojnë princat e popullit.
    14 E lavdishme është bija e mbretit përbrenda,
    e mbështjellë me petk të qëndisur me ar.
    15 Në petka lara‑lara ia sjellin mbretit,
    përcjellja e saj, shoqet e saja, vajza.
    16 Me hare u prijnë e me brohori,
    ja, po hyjnë në pallatet e mbretit!



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA

    NJË DASMË MBRETRORE, NJË SIMBOL I BESËLIDHJES.

    Kremtohet ceremoninë e martesës së mbretit të Jeruzalemit me një princeshë të re të huaj: Bijë e një mbreti, ajo është atje, në lavdinë e saj, e veshur me ar; shoqet e saj e çojnë atë, të veshur plotësisht, te mbreti. Mbreti i Izraelit bashkohet me një princeshë të huaj për të vulosur aleancën midis dy popujve. Dhe, natyrisht, në Izrael si diku tjetër, ky ishte një rast klasik. Gjatë historisë njerëzore, ne kemi parë aleanca midis shteteve të vulosura nga martesat.
    Por, duke qenë se feja e Izraelit ishte Besëlidhja ekskluzive me Zotin e Vetëm, çdo vajzë e re e huaj që bëhej mbretëreshë e Jeruzalemit duhej të pranonte një kufizim të veçantë, duhej të konvertohej edhe ajo në fenë e mbretit. Konkretisht, në këtë psalm, na thuhet se princesha që vjen nga Tiro dhe që prezantohet në oborrin e mbretit të Izraelit, do të duhet të heqë dorë nga praktikat e saj idhujtare në mënyrë që të jetë e denjë për Popullin e saj e ri dhe për mbretin e saj: “Më vështro, o bijë, shih e dëgjo:
    harroje popullin tënd
    dhe shtëpinë e babait tënd" (Ps 45,11).
    Dihet, për shembull, se ky ishte një problem vendimtar në kohën e mbretit Salomon i cili ishte martuar me të huaj, pra paganë; pastaj më vonë, në kohën e mbretit Akab dhe mbretëreshës Jezebel: ne kujtojmë luftën e madhe të zhvilluar nga profeti Elia kundër shumë priftërinjve dhe profetëve të Baalit që mbretëresha Jezebel kishte sjellë me veten në oborrin e Samarisë.
    Sigurisht, për ata që mund dinë të lexojnë midis rreshtave, kjo këshillë që i është dhënë Princeshës së Tirit, i drejtohet vërtet Izraelit; burri mbretëror i përshkruar në këtë psalm, nuk është askush tjetër veçse vetë Zoti dhe kjo "bija e mbretit e lavdishme përbrenda, e mbështjellë me petk të qëndisur me ar, vajza e mbretit, e udhëhequr e tëra e veshur" është populli i Izraelit i pranuar në intimitetin e Perëndisë së tyre.
    Edhe një herë, mund të jemi impresionuar nga guximi i shkrimtarëve të Besëlidhjes së Vjetër për të përshkruar marrëdhënien midis Zotit dhe popullit të tij, dhe, nëpërmjet tyre, të gjithë njerëzimit. Profeti Osea i pari krahasoi popullin e Izraelit me një nuse:
    "Prandaj vetë do ta josh atë,
    do ta shpie në shkretëtirë
    e do t’i flas zemrës së saj.
    Do t’i kthej vreshtat e saj,
    do ta shndërroj luginën Akor
    në derë shprese.
    Atje ajo do të përgjigjet
    porsi në ditët e rinisë së vet,
    porsi në ditët kur pati dalë
    prej tokës së Egjiptit!
    E do të ndodhë pikërisht atë ditë
    ‑ është fjala e Zotit,
    ti do të më thërrasësh: ‘Fati im’,
    e s’do të më quash më: ‘Baali im’"(Os 2,16-18).
    Pas tij Jeremia, Ezekieli, Isaia i dytë dhe i tretë zhvilluan këtë temë të dasmës midis Perëndisë dhe popullit të tij; dhe ne gjejmë në to të gjithë fjalorin e fejesave dhe dasmave: emra të butë, fustan nusërie, kurorë martese, besnikëri; për shembull:
    “Shko e shpall në veshët e Jerusalemit e thuaj:
    Kështu thotë Zoti:
    Me mall të kujtoj,
    e kujtoj afshin e rinisë sate,
    dashurinë e fejesës sate,
    kur më ndoqe në shkretëtirë,
    në vende ku asgjë nuk mbillet"(Jr 2,2).
    “E njëmend, sikurse i riu që martohet me të fejuarën,
    kështu me ty do të martohet ndërtuesi yt
    sikurse dhëndri që i gëzohet nuses,
    kështu do të gëzohet ty Hyji yt" (Is 62,5).
    Sa i përket Këngës së Këngëve, një dialog i gjatë, i përbërë nga shtatë poezi dashurie, askund nuk identifikohen dy të dashuruarit që shprehen dashurinë e vet në të; por hebrenjtë e kanë lexuar gjithmonë si dialog mes Zotit dhe popullit të tij; dëshmia është se ata e lexuan atë veçanërisht gjatë festës së Pashkës, festës së madhe të Besëlidhjes së Perëndisë me Izraelin. Për të qenë më të saktë, ata e lexuan atë të shtunën gjatë javës së festës së Pashkës, e cila zgjat një javë.



    DASHURIA IME NUK DO TË LARGOHET KURRË PREJ JUSH: ËSHTË FJALA E ZOTIT.

    Fatkeqësisht, kjo grua, shumë njerëzore, shpesh ishte jobesnike, pranoi idhujtarinë, dhe profetët do të flasin për tradhtinë e Popullit , për kalimin e tyre në idhujtari, me fjalorin e kurorëshkelies: prandaj flasin për xhelozinë, tradhtinë bashkëshortore, si dhe për ribashkimin dhe faljen, sepse Zoti është gjithmonë besnik. Isaia, për shembull, flet për gabimet e Izraelit në aspektin e zhgënjimit në dashuri. Është kënga e famshme e hardhisë:
    "1 Do t’ia këndoj të dashurit tim këngën e mikut tim mbi vreshtin e tij. Miku im kishte vreshtin në një kodër pjellore.
    2 E thuri, ia qëroi gurët, e mbëltoi me hardhi të zgjedhura,
    në mes të tij e ndërtoi kullën, në të punoi edhe shtrydhësin.
    Priste se do t’i bënte rrush, por i bëri vetëm larushk.
    3 Tani, banorë të Jerusalemit e ju burrat e Judesë,
    ndajeni këtë pleqëri mes meje e vreshtit tim.
    4 Ç’u desh tjetër të bëj për vreshtin që s’e bëra?
    Shpresoja se do të më jepte rrush,
    përse më bëri veç larushk?
    5 Juve tani po ju dëftoj
    ç’do t’i bëj unë vreshtit tim: do tà shthur gardhin e tij,
    që të bëhet djerr do t’rrëzoj ledhet e tij që të shkelmohet.
    6 Le të mbesë shkretë mos të kihet as mos të mihet,
    le ta mbulojnë halluga e ferra; reve unë do t’u urdhëroj
    një pikë shi mbi të të mos bjerë.
    7 Vreshti i Zotit të Ushtrive është shtëpia e Izraelit,
    fidanët e zgjedhur të tij janë banorët e Judesë.
    Prita të ushtrojnë virtytet, dhe ja, vetëm paudhësi,
    drejtësinë prita, ja ofshamat!”(Is 5,1 ... 7).
    Dhe profeti Osea, duke synuar kultet idhujtare, e quan Izraelin një prostitutë. Por pa pushim, Zoti premton pajtim: "Mos kini frikë, nuk do ta njihni më turpin ...
    Edhe sikur malet të largoheshin, nëse kodrat të tronditeshin, besnikëria ime nuk do të largohej prej teje, besëlidhja ime është Paqja nuk do të tronditej , thotë Zoti, duke treguar butësinë e tij ndaj jush. »(Os 54,4 ... 10).
    Dikush mund të pyesë veten: Pse idhujtaria është kaq e spikatur në fjalimet e profetëve? Sepse kjo nuk është një martesë njerëzore, saktësisht, dhe aksionet janë shumë serioze: si gjithmonë, Izraeli e di mirë se zgjedhja e tij nuk është ekskluzive; vetëm nëpërmjet besnikërisë së tyre ndaj Zotit, Populli i Zgjedhur do të jetë në gjendje të përmbushë thirrjen e tij si dëshmitar për të gjitha kombet. Sepse, në fund të fundit, Bibla guxon të mendojë se është e gjithë njerëzimi ajo që Zoti ka propozuar në martesë. Por si do ta dijë njerëzimi nëse askush nuk ua thotë?
    Kur Kisha e Krishterë feston Fjetjen e Marisë dhe futjen e saj në lavdinë e Zotit, ajo tashmë parashikon paraprakisht hyrjen e të gjithë njerëzimit, duke e ndjekur atë në intimitetin e Zotit të saj.

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    NGRITJA E MARISË NË QIELL VITI B

    MË 15-8-2021

    LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 1,39-56


    39 Ndër ato ditë Maria u nis me nxitim për krahinën malore në një qytet të Judës.
    40 Ajo hyri në shtëpinë e Zakarisë dhe e përshëndeti Elizabetën.
    41 Tashti, Elizabetës, posa e dëgjoi përshëndetjen e Marisë, i kërceu foshnja në kraharor. Elizabeta u mbush me Shpirtin Shenjt
    42 dhe brohoriti me zë të lartë: “Je më e bekuar se të gjitha gratë dhe i bekuar është fryti i kraharorit tënd!
    43 Dhe, nga e pata fatin të vijë tek unë Nëna e Zotit tim?!
    44 Ja, që, posa zëri i përshëndetjes sate arriti në veshët e mi, foshnja prej hareje kërceu në kraharorin tim.
    45 E lumja ti që besove se do të plotësohet çka të qe thënë prej Zotit!”
    46 Atëherë Maria tha:
    “Shpirti im e madhëron Zotin,
    47 shpirti im me hare i brohorit Hyjit, Shëlbuesit tim,
    48 sepse shikoi me pëlqim mbi shërbëtoren e vet të përvuajtur:
    ja, që tani të gjitha breznitë do të më quajnë të lumtur,
    49 sepse punë të mëdha bëri për mua Hyji i gjithëpushtetshëm
    ‑ i shenjtë është Emri i tij!
    50 Mëshira e tij brezni më brezni
    për ata që e druajnë.
    51 E tregoi fuqinë e krahut të vet:
    i hodhi poshtë qëllimet e krenarëve,
    52 i rrëzoi princat prej froneve të tyre
    e i lartësoi të përvuajturit.
    53 Me të mira i mbushi ata që s’kishin ç’të hanë
    e të pasurit i nisi duarthatë.
    54 I ndihmoi Izraelit, shërbëtorit të vet,
    duke e sjellë në mend mëshirën
    55 ‑ si ua pati premtuar etërve tanë ‑
    në të mirën e Abrahamit e të pasardhësve
    të tij në amshim.”

    56 Maria ndenji me Elizabetën rreth tre muaj e atëherë u kthye në shtëpinë e vet.


    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    E LUMJA TI QË BESOVE!


    "Nga e pata fatin të vijë tek unë Nëna e Zotit tim?" Kjo fjali e Elizabetës na përkujton një episod nga Besëlidhja e Vjetër: ardhja e Arkës së Besëlidhjes në Jeruzalem (2 Sam 6,1… 15). Kur Davidi u bë mbret në Jeruzalem, kur kishte një pallat të denjë për Mbretin e Izraelit, ai mendoi të sillte Arkën e Besëlidhjes në atë kryeqytet të ri. Por ai ishte i ndarë mes zjarrit dhe frikës.
    Pra, ishte një hap i parë në zell dhe gëzim: "Davidi mblodhi përsëri gjithë elitën e Izraelit: tridhjetë mijë burra. Pastaj ai u nis. Ai dhe të gjithë njerëzit që ishin me të u nisën nga Baale-Juda për të sjellë arkën e Perëndisë, mbi të cilën quhet një emër: emri i Zotit të ushtrive që ulet mbi Kerubinët. Ata e ngarkuan arkën e Perëndisë në një qerre të re dhe e morën nga shtëpia e Abinadabit në kodër. Ouzza dhe Ahyo, bijtë e Abinadabit, po ngisnin qerren me arkën e Perëndisë. Tani Ahyo po ecte para Arkës. Davidi dhe e gjithë shtëpia e Izraelit kërcenin përpara Zotit, nën zhurmën e veglave muzikore. Por këtu ndodhi një fatkeqësi që i kujtoi Davidit që nuk mund të vendosen duart mbi Perëndinë pa u ndëshkuar: një njeri që kishte vënë dorën në arkë pa qenë i autorizuar për ta bërë këtë, vdiq menjëherë.
    Kështu Davidin e kapi frika dhe tha: "Si mund të vijë tek unë arka e Zotit? Papritmas udhëtimi përfundoi atje: Davidi mendoi se ishte më e kujdesshme të hiqte dorë nga projekti i tij dhe ta vendoste Arkën përsëri në shtëpinë e një Obed-Edom të caktuar, ku ajo qëndroi për tre muaj, duke i sjellë lumturi kësaj shtëpie. Kështu Davidi u sigurua. "U raportua te mbreti David: 'Zoti ka bekuar shtëpinë e Obed-Edomit dhe gjithçka që i përket asaj, për hir të arkës së Perëndisë.' Davidi më pas u largua dhe nxori arkën e Perëndisë nga shtëpia Obed-Edom në Qytetin e Davidit, në mes të britmave të gëzimit ... Davidi, i veshur me një shtresë prej liri, vallëzoi para Zotit, duke rrethuar me gjithë forcën e tij ... Davidi dhe i gjithë populli i Izraelit sollën lart arkën e Zotit me një ovacion në këmbë nga tingulli i bririt".
    Ne mund të mendojmë se Luka ishte i lumtur të grumbullojë në tregimin e Vizitës detajet që kujtonin këtë tregim të ngritjes së arkës në Jeruzalem: dy udhëtimet, ai i Arkës, ai i Marisë, që ndodhnin në të njëjtin rajon; Arka hyn në shtëpinë e Obed-Edom dhe sjell lumturi atje: "Kështu Arka e Zotit qëndroi në shtëpinë e Obededom Geteut tre muaj dhe Zoti e bekoi Obededomin dhe mbarë familjen e tij. Maria hyn në shtëpinë e Zakarias dhe Elizabethës dhe sjell lumturi atje; Arka do të qëndrojë 3 muaj në këtë shtëpi në Obed-Edom, Maria do të qëndrojë 3 muaj me Elisabeth; më në fund Davidi po vallëzonte para Arkës (teksti na thotë se ai "vallëzonte duke u rrotulluar") (2 Sam 6,14), dhe Luka vëren se Gjon Pagëzuesi "kërcen nga gëzimi" përballë Marisë që mban fëmijë.


    MREKULLIA E MISHËRIMIT.


    E gjithë kjo nuk është e rastësishme, natyrisht. Luka na jep të sodisim në Marinë Arkën e re të Besëlidhjes. Tani Arka e Besëlidhjes ishte shenja e Pranisë së Perëndisë. Prandaj Maria e mban në mënyrë misterioze këtë Prezencë të Perëndisë brenda saj; tani e tutje Zoti banon në njerëzimin tonë: "Fjala u bë njeri dhe banoi ndër nesh". E gjithë kjo falë besimit të Marisë: Elisabetha i tha asaj: "E lumja ti që besove se do të plotësohet çka të qe thënë prej Zotit!”.
    Në përgjigje të fjalëve të Elizabetës, Maria intonon kengën e saj: MAGNIFICAT; një gjë mjaft befasuese për Magnificat: në Biblat tona në këtë faqe të Shën Lukës, ka shumë referenca për tekste të tjera biblike; dhe dikush mund të njohë fragmente të disa psalmeve në pothuajse të gjitha fjalitë e Magnificat. Që do të thotë se Maria nuk i shpiku fjalët e lutjes së saj. Për të shprehur habinë e saj ndaj veprimit të Zotit, ajo thjesht përsëriti frazat e folura nga paraardhësit e saj në besim.
    Këtu tashmë ka një mësim shumë i rëndësishëm për ne: Në mënyrë spontane, por e përballur me një situatë të jashtëzakonshme, Maria thjesht merr shprehjet e lutjes së popullit të saj. Sot do të kishim folur për "ndjenja e bashkësisë" së Marisë. Asnjë nga citimet biblikë të përfshira në Magnificat nuk është i një karakteri individualist; ato shqetësojnë gjithmonë të gjithë njerëzit. Kjo është një nga karakteristikat më të mëdha të lutjes hebraike dhe tani e lutjes së krishterë: besimtari nuk harron kurrë se është pjesë e një populli dhe se çdo thirrje, larg nga lënia mënjanë, besimtari e vë në shërbim të këtij populli.

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 20 Ord VITI B

    MË 15-8-2021


    LEXIMI I UNGJILLIT: GJ. 6, 51 – 58:


    Pas shumëfishimit të bukëve,
    në Sinagogën e Kafarnaumit, Jezusi tha:
    51 “Unë jam buka e gjallë
    që zbriti prej qiellit:
    nëse ndokush ha këtë bukë,
    do të jetojë për amshim.
    E buka që unë do ta jap
    është trupi im për jetën e botës”.

    52 Atëherë judenjtë filluan të grinden me shoqi shoqin e thoshin:
    “Si mundet ky të na japë trupin (e vet) për ushqim?”
    53 Prandaj Jezusi u tha: “Përnjëmend, përnjëmend po ju them:
    nëse nuk e hani trupin e Birit të njeriut
    e nuk e pini gjakun e tij,
    nuk keni jetë në vetvete!
    54 Kush ushqehet me trupin tim
    dhe pi gjakun tim ka jetën e pasosur.
    unë atë do ta ringjall në ditën e fundit.
    55 Sepse trupi im është ushqim i vërtetë
    e gjaku im është pije e vërtetë.
    56 Kush ushqehet me trupin tim
    dhe pi gjakun tim
    ai mbetet në mua
    dhe unë në të.
    57 Sikurse mua më dërgoi Ati i gjallë
    dhe unë jetoj për Atin,
    po ashtu edhe ai që më ha mua
    do të jetojë për mua.
    58 Kjo është buka që zbriti prej qiellit,
    jo porsi ajo që hëngrën etërit e vdiqën:
    kush ushqehet me këtë bukë
    do të jetojë në amshim”.




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA


    JETA E JEZUSIT E FLIJUAR QË BOTA TA KETË JETËN.


    "Unë jam buka e gjallë
    që zbriti prej qiellit:
    nëse ndokush ha këtë bukë,
    do të jetojë për amshim.
    E buka që unë do ta jap
    është trupi im
    ‑ për jetën e botës” (v. 51)
    Kjo nuk ka të bëjë me antropofaginë, të gjithë e kanë kuptuar këtë. Dhe dëgjuesit e Jezusit padyshim nuk mendonin që Jezusi do të kishte bërë një barbarizëm të tillë. Ne kemi parë tashmë se bota hebraike ka një zakon të madh për të përdorur metaforën e ushqimit dhe pijeve. Dhe Hebrenjtë dinin shumë mirë se ka uri më urgjente dhe të vazhdueshme sesa ato të stomakut. Megjithatë, ashtu si një njeri me stomak të ushqyer mirë, mund të vdesë nga uri emocionale, ashtu edhe zemrat tona, të mbajtura larg Zotit përfundimisht, mund të vdesin nga uria shpirtërore. Në këtë kuptim, Libri i Fjalëve të Urta paraqiti Urtësinë e Zotit si një zonjushë e shtëpisë duke ftuar gjerësisht:
    “Ejani, hajeni bukën time,
    pijeni verën që e kam përzier për ju!
    Lëreni marrëzinë e jetoni
    dhe ecni udhëve të mençurisë”!
    Hani bukën time, pini verën time ...
    Kush më gjen mua, gjen jetën
    dhe nxjerr hir prej Zotit...(Fu 9, 5)
    Ai që më gjen mua ka gjetur jetë" (8, 35).
    Kjo është arsyeja pse dëgjuesit e Jezusit që i njihnin mirë këto fjalë, u tronditën nga fjalët e tij: kush mendonte se ishte?
    Ai e mori veten për të Dërguarin e Zotit, ishte e qartë, por pikërisht, kjo gjë ishte e papranueshme nga njerëzit që e ndiqnin dhe e dëgjonin.
    Ne jemi në kapitullin 6 të Ungjillit të Gjonit; tashmë në kapitujt e mëparshëm, ungjilli na tregon se si në disa raste, Jezusi u shfaq si lajmëtari i Perëndisë që i jep jetë botës; çdo herë, ai është përballur me moskuptimin, madje edhe me refuzimin e disave prej tyre: që nga rreshtat e parë të Ungjillit të tij, që quhet "Prolog", Gjoni mediton, ndoshta me habi, mbi refuzimin që Jezusi e ka pasur nga shumë bashkëkohës të tij : “Erdhi ndër të vetët, e të tijtë nuk e pranuan" (Gjoni 1, 11).
    Vetëm disa po hynin gradualisht në mister: ata që, shumë thjesht, me përulësi, pranuan ta dëgjojnë atë dhe të lejojnë të mësojnë prej tij në vend që të fillojnë me arsyetimet e veta. Është e lehtë të kuptohet pse, këtë të diel, leximi i parë që na u ofrua, ngjalli mençuri të vërtetë, atë të Zotit, në krahasim me të ashtuquajturën mençuri të njerëzve, e cila nuk është gjë tjetër veçse marrëzi.
    Sidoqoftë, Jezusi, nga Nazareti në Galile, një hebre midis hebrenjve, foli me fjalët, arsyetimet, imazhet e kohës së tij: dëgjuesit e tij mund ta kuptonin atë të paktën në aspektin e fjalorit; por shumica nuk mund të vendosë ta ndjekë atë. Teksti ynë sot është një shembull tjetër mbresëlënës.



    I MADH ËSHTË MISTERI I BESIMIT!


    Duhet thënë se mësimi i Jezusit ishtë veçanërisht i vështirë. Mund të kërkojmë të kuptojmë më mirë çfarë ndodhi në sinagogën e Kafarnaumit, kur Jezusi mbajti fjalimin e tij të mrekullueshëm mbi bukën e jetës.
    Në ungjillin e tij, Gjoni nuk raporton institucionin e Eukaristisë në Dhomën e Sipërme në Jeruzalem mbrëmjen e së enjtes së Madhe. Por dikush ka përshtypjen se ungjilltari rilexon fjalimin e Kafarnaumit si një katekezë të madhe të Jezusit mbi Eukaristinë.
    Kur Gjoni shkroi ungjillin e tij, kishin kaluar tashmë disa dekada që kur të krishterët e parë filluan të ushqeheshin me trupin dhe gjakun e Krishtit çdo javë dhe meditonin për këtë mister të madh; nga ana jonë, kur themi "Misteri i besimit është i madh", në zemrën e kremtimit Eukaristik, pikërisht, ne po përpiqemi të deshifrojmë këtë realitet të pabesueshëm:
    "Sikurse mua më dërgoi Ati i gjallë
    dhe unë jetoj për Atin,
    po ashtu edhe ai që më ha mua
    do të jetojë për mua" (v..51).
    Kjo është dhurata që na ofron Zoti: që të jetojmë me vetë jetën e tij.
    Por le të bëhet një hap i ri në Zbulesë së misterit: Jezusi tani thotë se si e ushqen botën: kur ne lexojmë një fjali, ne përpiqemi ta kuptojmë atë, madje edhe për t'iu përshtatur jetës sonë me të. Por Jezusi shkon më tej: ai flet për ngrenjen e mishit, për trupin e tij që është ushqim i vërtetë, domethënë për asimilimin e thellë e personit të tij në ne:
    " Unë jam buka e gjallë
    që zbriti prej qiellit:
    nëse ndokush ha këtë bukë,
    do të jetojë për amshim.
    E buka që unë do ta jap
    është trupi im për jetën e botës (v.”51)
    Ai evokon këtu, me siguri, Pasionin dhe Kryqin e tij. Sigurisht, këtu përsëri, ne përballohemi me misterin e madh të besimit tonë dhe në Kafarnaum nuk munguan ata që e dëgjuan shpalljen e këtij misteri dhe nuk kuptuam dhe e kundërshtuan Jezusin, por nuk mund të mohohet që që në Besëlidhjen e re ky misteri i madh i besimit është shpallur me fjalë shumë të qarta dhe në mënyrë që kuptohet mirë që nëpërmjet mundimeve dhe Kryqit të e Krishtit bota ka gjetur jetë. A duhet të habitemi që nuk e kuptonin? Si do të arrinin inteligjenca dhe arsyeja (arsyeja jonë e rëndë njerëzore), misterin e Atit? Ne kemi vetëm një gjë për të bërë, që të lejojmë të tërhiqemi nga Perëndia: thotë letra e Shën Palit drejtuar Efesianëve:
    "Zoti na vuri në dijeni mbi misterin e vullnetit të vet
    ‑ synim që lirisht kishte vendosur
    që më parë ta kryente në Të" (Ef, 1: 9).
    Kjo është çudia: Zoti kërkon vetëm të na bëjë të njohur misterin e vullnetit të tij; për këtë ai dërgoi Birin e tij:
    "Unë linda dhe erdha në botë
    për të dëshmuar të vërtetën.
    Kush e do të vërtetën,
    ai e dëgjon fjalën time” (Gj. 18:37).
    Është një gjë shumë e vështire per t’u kuptuar? Sigurisht! Por ne kemi mësuesin më e mirë:
    "Të gjithë do të jenë nxënës të Hyjit",
    premtuan profetët për ditët e mëvonshme. Dhe Jezusi përshtatet mirë me këtë premtim:
    "Kushdo, pra e dëgjon Atin
    dhe e përvetëson mësimin e tij,
    vjen tek unë" (v..44)
    Kështu shkon besimi:
    "Askush s’mund të vijë tek unë,
    po qe se Ati, që më dërgoi, nuk e tërheq.
    Atë unë do ta ringjall në ditën e fundit" (v. 44).
    Faleminderit Zotit, në kuptimin e vërtetë të fjalës!
    Ne vetëm duhet të lejomë të tërhiqemi, të lejojmë veten të udhëzohemi nga Ati dhe nga Jezusit. Për ta thënë ndryshe, le të mos përpiqemi ta kuptojmë misterin, (do të ishtë një pretendim shumë të madh nga ana jonë), le të lejojmë veten të rrëmbehemi nga ai që vetëm mund të na bëjë të depërtojmë në të.

  6. #86
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA Ord 20 VITI B.

    MË 15-8-2021


    LEXIMI I PARË: Fu, 9,1-6.


    1 Urtia e ndërtoi shtëpinë e vet
    dhe i latoi shtatë shtylla.
    2 I kushtoi flitë e veta, e përzjeu verën
    dhe e shtroi tryezën e vet.
    3 I dërgoi shërbëtoret e veta
    në qytezë, në vendet e larta për të grishur:
    4 “Kush është i papërvojë, le të vijë tek unë”!
    e të pamendit i çoi fjalë:
    5 “Ejani, hajeni bukën time,
    pijeni verën që e kam përzier për ju!
    6 Lëreni marrëzinë e jetoni
    dhe ecni udhëve të mençurisë”!



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA

    URTËSIA E VËRTETË ËSHTË NJË DHURATË NGA ZOTI!


    Kudo, në të gjithë tokën, që nga fillimi i botës, njerëzit kanë grumbulluar mendime, maksima, fjalë të urta: një urtësi e tërë popullore që është e arritshme për të gjithë, pavarësisht nga lindja ose kultura. Kudo, gjithashtu, shkollat filozofike ofrojnë një reflektim më të përpunuar: në Izrael, në kohën e Salomoni, nën ndikimin egjiptian, shkruesit e oborrit të Jeruzalemit kanë mbledhur gjithë këtë pasuri. Libri i Fjalëve të Urta, nga i cili po lexojmë një ekstrakt këtë të Diel, është rezultati i një përmbledhjeje të të gjitha këtyre reflektimeve me origjinë dhe periudha të ndryshme nga koha e Salomonit dhe të mbretërve të tjerët deri në kthimin nga Mërgimi në Babiloni (fundi i shekullit të pestë). Të urtë të tjerë do të vazhdojnë punën dhe ne u kemi borxh librin e Sirach (ose Ben Sirac) rreth 180 pes. dhe libri i Urtësisë (i njohur si i Solomonit), drejt 50 av. J.-C.
    Të gjitha këto fjali të grumbulluara kanë më shumë se një veçori të përbashkët me ato të popujve fqinjë; megjithatë, mençuria e Izraelit ka theksa të veçanta: sepse ky popull ka zbuluar se vetëm Zoti e njeh Urtësinë e vërtetë dhe se e gjithë mençuria njerëzore mund të merret vetëm prej tij. Tregimi i fajit të Adamit ishte një mënyrë shumëngjyrëshe për të thënë këtë gjetje themelore: domethënë që njohuria e urtisë që vjen prej Zotit, e bën vërtet të lumtur njeriun, ose që mungesë e kësaj njohurie e bën atë të pakënaqur dhe jo i aftë për të jetuar në miqësinë me Perëndinë (Zanafilla 2, 8 - 3, 24). Nga ana tjetër, njeriut që pranoi të jetonte nën ligjin e Perëndisë, pema e jetës (urtësia e Perëndisë) i dha frytet e saj përgjithmonë: tregimi i Zanafillës (kapitujt 2-3) shkoi aq larg. Libri i Fjalëve të Urta transkripton këtë traditë:
    13 Lum njeriu që e fitoi urtinë,
    i lumi ai që e gjeti maturinë!
    14 Sepse më mirë është të fitosh atë se argjend,
    fryti i saj është më i vlefshëm se ari i pastër.
    15 Është ajo më e çmueshme se të gjitha perlat
    dhe me të s’mund të krahasohet asnjë gjë e çmueshme:
    16 në të djathtën e saj është jeta e gjatë
    e në dorën e majtë pasuria e nderi.
    17 Udhët e saja, udhë të bukura,
    të gjitha shtigjet e saja me paqe.
    18 Kush e fiton atë, fiton pemën e jetës,
    i lumi ai që mund ta mbajë atë!
    Lum ai që gjen urtësinë" (Fu. 3, 13-18).



    ZOTI E ZBULOI URTËSINË E TIJ IZRAELIT.

    Më mirë akoma, duke zgjedhur këtë popull të vogël dhe duke bërë një Besëlidhje me të, Perëndia ia zbuloi atij Urtësinë e Tij. Tani e tutje Izraeli është shkaku më i madh i krenarisë: ai është përballë botës populli depozitues i mençurisë së Perëndisë, sepse:
    "22 Kështu thotë Zoti:
    “Mos të mburret i urti me mençuri të vet,
    as trimi mos të mburret më trimërinë e vet,
    as pasaniku mos të mburret me pasurinë e vet;
    23 por kush mburret me këtë le të mburret:
    se ka dije për të më njohur mua,
    se jam Zoti që bën mirësi,
    zbaton të drejtën e drejtësinë në tokë,
    se këto janë gjërat që më pëlqejnë
    ‑ është fjala e Zotit" (Jr, 9, 22 -23).
    Tani e tutje:
    "Urtia e ndërtoi shtëpinë e vet
    dhe i latoi shtatë shtylla",
    në malin e shenjtë në Jeruzalem, shtatë duke qenë, siç e dimë, numri i plotësisë; kjo nuk na çudit: Urtësia është aq e çmuar sa i ngjan një pallati mbretëror, ose më mirë madje një tempulli të mbështetur në shtatë kolona; dhe mbretërit dhe priftërinjtë supozohet të jenë kujdestarët kryesorë të saj. Por ajo dëshiron t'u ofrojë veten të gjithëve: atje lart, ajo ofron bujarisht festën e saj:
    "I kushtoi flitë e veta, e përzjeu verën
    dhe e shtroi tryezën e vet" (2)
    dhe
    "I dërgoi shërbëtoret e veta në qytezë,
    në vendet e larta për të grishur" (3)
    të gjithë, sepse ajo, duke ftuar njerëzit nga vendet të larta, mund të dëgjohet nga të gjithë:
    “Ejani, hajeni bukën time,
    pijeni verën që e kam përzier për ju!
    Lëreni marrëzinë e jetoni
    dhe ecni udhëve të mençurisë!" (5v.)
    Tani, të arritur në këtë pikë, ne tundohemi të bëjmë lidhjen me shëmbëlltyrën e mysafirëve të dasmës të zhvilluar nga Jezusi:
    “Mbretëria e qiellit është e ngjashme me mbretin që bëri dasmë për djalin e vet. Mbreti dërgoi shërbëtorët e vet për të grishur të ftuarit në dasmë. Por ata nuk deshën të vijnë" (Mt, 22: 2-3). .
    Dhe kuptohet kjo gjë: “Por ata nuk donin të vinin, sepse të gjithë janë gjithmonë të lirë të refuzojë një ftesë: në tekstin e Fjalëve të urta, ftesa u drejtohet të gjithë kalimtarëve:
    " Kush është i papërvojë, le të vijë tek unë”!
    e të pamendit i çoi fjalë:
    “Ejani, hajeni bukën time,
    pijeni verën që e kam përzier për ju! (v. 4v)
    Të refuzosh ftesën, do të thotë të refuzosh qasjen në urtësi, do të thotë të mbetesh në mungesën tonë natyrore të inteligjencës. Sepse "njeriu të cilit i mungon inteligjenca e shëndoshe" është secili prej nesh, nëse mbështetemi në aftësitë tona: ne i qasemi mençurisë vetëm nëpërmjet një dhurate që Zoti na ofron falas; edhe ne ende na duhet të pranojmë ftesën ...dhe të marrim rrugën që na çon në shtëpinë e tij: "Lëreni marrëzinë e jetoni
    dhe ecni udhëve të mençurisë”! (v.6).
    Këtu përsëri gjejmë temën e dy rrugëve, një temë që është një imazh i zgjedhjeve që i ofrohen lirisë tonë.
    Libri i Ligjit të Përtërirë, në veçanti, shpesh i kthehet në këtë temë:
    "Jua vura para jetën e vdekjen,
    bekimin e mallkimin.
    Zgjidhe, pra, jetën,
    që të jetosh ti e trashëgimtarët e tu" (Dt 30, 20) ... "
    Dhe:
    “Shiko! Unë sot po të lus ndër sy të tu me jetën e lumturinë po edhe me vdekjen e mjerimin...
    Sot të duash Zoti, Perëndia juaj, për të ndjekur rrugët e tij, për të zbatuar urdhërimet e tij ... atëherë do të jetoni ...
    Por nëse zemra juaj largohet ... atëherë unë jua deklaroj, ju do të zhdukeni plotësisht. »(Dt 30, 15 ... 18).
    Zgjedhja e bindjes ndaj urdhërimeve të Zotit është e vetmja rrugë drejt lumturisë për njeriun; anasjelltas, zgjedhja e mosbindjes është një pjerrësi drejt vdekjes.
    Libri i Fjalëve të Urta merr këtë temë të dy rrugëve në një mënyrë shumë të gjallë, duke paraqitur këto dy qëndrime nën tiparet femërore:
    Zonja “Urtësi” dhe Zonja “Marrëzirë”; kjo e fundit na paraqitet në vargjet që pasojnë tekstin tonë të kësaj të diele:
    "Zonja “Marrëzirë” është e marrë e zhurmëmadhe,
    një marroqe që s’di asgjë" (Pr 9:13),
    Kurse Zonja “Urtësi” mund të thotë:
    "Kush më gjen mua, gjen jetën
    dhe nxjerr hir prej Zotit"(Fu, 8,35),
    ... Lëreni marrëzinë e jetoni dhe ecni udhëve të mençurisë!” (Pr. 9, 6).
    Të ecësh drejt Zotit është mençuri e vërtetë; është marrëzi të shkosh në drejtim të kundërt dhe kështu t’i kthesh shpinën dritës dhe jetës.
    Së fundi, Urtësia e Zotit, siç e pamë, personifikohet këtu; megjithatë, askush nuk duhet të gabojë: është vetë një alegori: monoteizmi i Beslidhjes së Vjetër është i rreptë, nuk ka asnjë dyshim për të konceptuar Urtësinë e Zotit si një person të plotë.

  7. #87
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 20 Ord VITI BMË 15-8-2021

    Ps.33 (34), 2-3, 10-11, 12-13, 14-15


    2 Përherë do ta bekoj Zotin,
    në gojën time përherë lavdi i tij.

    3 Shpirti im mburret në Zotin:
    le të dëgjojnë të përvuajturit e le të gëzohen
    10 Nderojeni Zotin, ju shenjtërit e tij,
    s’u mungon gjë atyre që e druajnë.
    11 Pasanikët u varfëruan dhe patën uri,
    ata që kërkojnë Zotin do të kenë çdo të mirë.
    12 Ejani, o bij, e më dëgjoni:
    do t’jua mësoj frikën e Zotit.
    13 A e dëshiron jetën, o njeri?
    A dëshiron ditë të shumta për të gëzuar të mirat?
    14 Rrudhe gjuhën tënde prej së keqes,
    gojën tënde prej fjalëve gënjeshtare.
    15 Ik prej së keqes e bëj të mirën, kërkoje paqen e ndiqe atë!



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA


    FILLIMI I URTËSISË ËSHTË FRIKA E ZOTIT.


    Leximi i parë i kësaj të diele është një meditim mbi urtësinë: në Besëlidhjen e Vjetër ka shumë meditime si ky; mesazhi është gjithmonë i njëjtë: vetëm Zoti mund të na mbushë me urtësinë e vetme që vlen, domethënë mund të na mësojë artin e të jetuarit që na bën të lumtur. Psalmi ynë është në të njëjtën drejtim:
    “ Ejani, o bij, e më dëgjoni:
    do t’jua mësoj frikën e Zotit...
    A e dëshiron jetën, o njeri?

    A dëshiron ditë të shumta për të gëzuar të mirat?
    Kush pastaj e do jetën dhe dëshiron ditët
    kur do të shohë lumturinë?" (v. 12v).
    Është shumë interesante që të verehet se si psalmet ndonjëherë duken më shumë një katekizëm sesa një lutje: ky është rasti këtu.
    Pelegrinët e panumërt që dynden në portat e Tempullit në Jeruzalem vijnë atje për të mësuar përsëri urtinë e vërtetë, lumturinë e vërtetë, të cilën vetëm Zoti mund ta japë. Modeli i tyre është Mbreti Salomon: ai la në Bibël kujtimin e një njeriu të etur për mençurinë që vjen nga Zoti (të paktën në fillim të mbretërimit të tij): libri i Urtësisë u vë buzëve të tij një lutje shumë të bukur që ai bëri gjatë kremtes së shugurimit mbretëror të tij: "Duke e ditur se ndryshe s'do ta kisha fituar
    vetëm nëse do të ma dhuronte Hyji...
    u solla kah Zoti dhe iu luta dhe me gjithë shpirt i thashë:
    "O Hyji i etërve të mi dhe Zoti i mëshirës,
    Ti që me anë e të fjalës sate e krijove ruzullin,
    që njeriun e krijove me anë të urtësisë sate
    për të sunduar krijesat që ti i përftove,
    për të drejtuar botën me shenjtëri dhe drejtësi
    dhe për të gjykuar gjyqin me shpirt të drejtë:
    ma jep urtinë që rri në fron pran Teje
    dhe mos më përjashto nga numri i fëmijëve të tu,
    sepse jam shërbëtori yt, biri i skllaves sate,
    njeri i vogël e jetëshkurtër,
    i paaftë për të kuptuar gjyq e ligj.
    Sepse edhe po t'u gjente
    ndër bijtë e njerëzve ndokush i përsosur,
    por në qoftë se se i mungon urtia jote,
    do t'i vlerësojë për asgjë... "(Urt 8, 21-9, 6).
    Le të rikthehet tani në psalmin që jemi duke komentuar:
    "Ejani, bijtë e mi, më dëgjoni se unë ju mësoj":
    çfarë do të mësojmë? Frikën e Zotit.
    “Ejani, fëmijët e mi, më dëgjoni,
    që unë t'ju mësoj frikën e Zotit".
    Nëse i jepet besim librit të Ben Sirac, forma më e lartë e urtisë është frika e Zotit:
    "Fillimi i urtësisë frika e Zotit ...
    Frika e Zotit është plotësia e urtisë...
    Kulmi i urtisë është ta druash Hyjin ... "(Si 1, 14 ... 20).
    “Rrënja e urtisë është ta kesh frikë Zotin” (Si. 1,25”.



    FRIKA NGA ZOTI ËSHTË DASHURIA NË VEPRIM.


    Dhe mesazhi i psalmit tonë është gjithashtu i qartë:
    "Nderojeni Zotin, ju shenjtërit e tij,
    s’u mungon gjë atyre që e druajnë" (V.12);
    atij që kërkon Zotin, nuk do t'i mungojë asnjë e mirë. Paralelizmi midis këtyre dy vargjeve sugjeron një përkufizim të frikës nga Zoti: është thjesht ta kërkosh Atë. Dhe besimtari e di shumë mirë se kjo është mënyra e vetme e vërtetë për të qenë të lumtur:"Frika nga Zoti", siç thoshim, nuk jeton me frikë: kur kemi frikë, ne kërkojmë të mbrojmë veten; përkundrazi, e gjithë qenia e atij që ka "frikën nga Zoti", është e shtrirë drejt Zotit. André Chouraqui na jep një përkufizim shumë të bukur të "frikës nga Zoti" në komentin e tij mbi këtë psalm, pikërisht. Ai tha: “Frika nga Perëndia është emocioni i shenjtë i dashurisë në prani të Zotit. "Ata që" kanë frikë nga Zoti, ai i quan "ata të cilëve u drodh zemra” sepse janë të vetëdijshme për praninë e Zotit".
    Në jetën e përditshme, ky emocion reflektohet në kërkimin e vullnetit të Zotit, domethënë në praktikimin e urdhërimeve: jo nga frika e ndëshkimit, por nga dëshira e fortë për t’u përshtatur me vullnetin e Zotit. Psalmi ynë shpreh këtë shumë mirë në pyetjen:
    "Kush e do jetën, atëherë, dhe dëshiron ditët kur do të shohë lumturinë!?".
    Dhe përgjigja është:
    "14 Rrudhe gjuhën tënde prej së keqes,
    gojën tënde prej fjalëve gënjeshtare.
    15 Ik prej së keqes e bëj të mirën,
    kërkoje paqen e ndiqe atë!"
    Mbani gjuhën tuaj nga e keqja dhe buzët tuaja nga fjalët tradhtare. Shmangni të keqen, bëni atë që është e drejtë, kërkoni paqen, kërkoni atë.
    Libri i Ligjit të Përtërirë këmbënguli shumë në këtë pikë:
    “E tani, o Izrael, çfarë kërkon Zoti, Hyji yt, prej teje?
    Kërkon që ta druash Zotin, Hyjin tënd,
    të ecësh udhëve të tija, ta duash e t’i shërbesh Zotit, Hyjit tënd,
    me gjithë zemrën tënde e me gjithë shpirtin tënd,
    t’i mbash rregullat e urdhërimet e Zotit,
    që po t’i jap unë sot për të mirën tënde" (Dt 10, 12-13).
    Ligji, rruga drejt lumturisë, është mesazhi i të gjithë psalmeve alfabetike (përfshirë këtë psalm 33).
    “ 10 Nderojeni Zotin, ju shenjtërit e tij,
    s’u mungon gjë atyre që e druajnë"
    (Dhe mund të vazhdojmë duke lexuar vargun tjetër)

    11 Pasanikët u varfëruan dhe patën uri,
    ata që kërkojnë Zotin do të kenë çdo të mirë.
    Mund të verehet këtu se ka një jehon i "Magnificat" këtu: nëse engjëlli Gabriel ishte në gjendje t'i thoshte Virgjëreshës Mari se ajo ishte plot hir, kjo ndodhte sepse ajo dridhej, digjej me dashuri në praninë e Zotit, sipas shprehjes së Andres Chouraqui. Dhe, për këtë arsye deri më tani fjala e Marisë: "Ja, që tani të gjitha breznitë do të më quajnë të lumtur", është akoma aktuale sepse Ajo është akoma e bekuar, siç parashikoi engjëlli.
    Po kështu, Ben Siraku u premton lumturi atyre që kanë etje për Perëndinë: “Ata që kanë frikë nga Zoti, do të kenë jetë të gjatë, sepse shpresa e tyre qëndron tek ai që mund t'i shpëtojë ata. Ai që i frikësohet Zotit nuk ka asgjë për të pasur frikë, ai kurrë nuk ka frikë, sepse ai (Zoti) është shpresa e tij. (Si 34, 14-16).
    E gjithë kjo na duket shumë e bukur dhe e lehtë, ndoshta? Sepse ne njohim disa "të etur për Perëndinë" e vërtetë që përballen me të keqen. Dhe këtu ne jemi përballur me problemin e përjetshëm: nga njëra anë, premtimi i lumturisë për ata që kërkojnë Zotin, nga ana tjetër, realiteti i fatkeqësisë që godet të gjithë, besimtarë dhe jobesimtarë. Ndoshta duhet të pajtohemi për përkufizimin e lumturisë? Do të flitet përsëri për këtë javën tjetër.

  8. #88
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 21 ORD. VITI B

    MË 22-8-2021.


    LEXIMI I PARË: Joz. 24, 1-2a. 15-17. 18b


    1 Jozuehu i bashkoi të gjitha fiset e Izraelit në Sikem dhe i grishi pleqtë, prijësit, gjyqtarët dhe udhëheqësit. Këta qëndruan në praninë e Hyjit.
    2 Atëherë Jozuehu iu drejtua mbarë popullit kështu:
    15 Por, në qoftë se u duket punë e ligë që t’i shërbeni Zotit, zgjidhni ju sot se kujt doni t’i shërbeni: zotave të cilëve u shërbyen të parët tuaj në Mesopotami, apo zotave të amorrenjve, në tokën e të cilëve banoni. Sa për mua e për shtëpinë time, ne do t’i shërbejmë Zotit”!
    16 Populli u përgjigj: “Zoti mos e thëntë që ta lëmë Atë e t’u shërbejmë zotave të huaj!
    17 Zoti, Hyji ynë, Ai na nxori ne dhe etërit tanë nga toka e Egjiptit, prej shtëpisë së skllavërimit. Ndër sy tanë bëri shenja mrekullisht të mëdha dhe na ruajti në çdo udhë ngado kaluam dhe në mes të gjithë popujve, ndër të cilët kaluam.
    18 Pastaj, Zoti i dëboi para nesh të gjithë këta popuj, posaçerisht amorrenjtë, banorët e këtij vendi, në të cilin hymë ne. Pra, edhe ne do t’i shërbejmë Zotit, sepse Ai është Hyji ynë”!


    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    JOZUEHU, I PANJOHURI.

    Nëse do t'i kthejmë Cezarit atë që është e Cezarit, siç tha Jezusi, atëherë ne jemi të padrejtë me JOZUHEUN. Ne mezi lexuam historinë e veprës së tij: megjithatë ekziston një libër i tërë i quajtur me emrin e tij dhe nuk është pa arsye! Ai shfaqet shumë herët në aventurën e madhe të Eksodit (Kapitulli 17), dhe duket se është më i afërti me Moisiun, dhe biri i tij shpirtëror, në një farë mënyre.
    Ai kishte treguar gjithmonë besnikëri të vazhdueshme ndaj Perëndisë dhe ndaj Moisiut; dhe, pak para vdekjes së tij, ky i fundit e emëroi publikisht pasardhësin e tij: “Moisiu e grishi Jozuehun dhe i tha në sy të mbarë Izraelit: “Ji burrë e ki guxim, sepse ti do ta shtiesh këtë popull në tokën për të cilën Zoti iu përbetua etërve të tyre se do t’ua japë. Ti atë ndajua me short. Vetë Zoti, që është prijësi yt, do të jetë me ty; ai s’do të të lëshojë as do të heqë dorë prej teje: mos u tremb as mos ki frikë!” (Dt 31,7-8).
    Prandaj ishte Jozuheu ai që pasoi Moisiun dhe pati nderin dhe përgjegjësinë për t'i sjellë bijtë e Izraelit në tokën e premtuar. Libri që mban emrin e tij regjistron ngjarjet e para që shënuan hyrjen e fiseve të Izraelit në Kanaan; teksti ynë për këtë të diel është momenti i fundit, i madh i karrierës së tij: para se të vdesë, ai thërret një asamble të madhe të dymbëdhjetë fiseve dhe vulos bashkimin e tyre rreth Besëlidhjes të bërë në Sinai.
    Emri i dytë i madh i këtij teksti, Sichem (tani Nablus); ne e gjejmë më shpesh nga Besëlidhja e Re: kur Shën Gjoni raporton historinë e takimit të Jezusit me gruan samaritane (Gjn 4), ai e konsideron të dobishme të specifikojë se kjo ndodh "jo shumë larg" nga Sichemi i lashtë; por, nëse Gjoni flet për të, kjo ndodh sepse, në Besëlidhjen e Vjetër, tashmë, ai kishte luajtur një rol të madh: u kujtua me gatishmëri se Abrahami kishte ngritur një altar atje; Jakobi gjithashtu; kjo është edhe vendi ku u varros Jozefi. Më vonë, pas përçarjes që copëtoi mbretërinë në dysh pas vdekjes së Salomonit, Sichem u bë kryeqyteti i parë i mbretërisë veriore.
    Por madhështia e vërtetë e Sikemit qëndron diku tjetër: sepse është bërë simboli i zgjedhjes; Jakobi kishte marrë tashmë një vendim të madh gjatë bredhjeve të tij; në një gjest të dukshëm besnikërie ndaj Zotit që kishte zbuluar veten në Bethel, ai e kishte detyruar familjen e tij të braktiste perënditë e rreme dhe ai kishte varrosur të gjitha statujat e tyre dhe amuletë të tjerë në këmbët e një peme (Zanafilla 35,4); dhe këtu është, me tekstin tonë nga libri i Jozuheut momenti i madh i Sichemit: "Jozuheu mbledh të gjitha fiset e Izraelit në Sichem".
    Kush mund ta ketë shkruar këtë tekst? Kur ? Dhe për kë? Ne nuk dimë si të themi, duke pasur parasysh vështirësinë e rindërtimit të historisë së vërtetë të hyrjes së fiseve të Izraelit në Kanaan. Tekstet e ndryshme biblike në këtë pikë nuk janë gjithmonë të pajtueshme; sepse qëllimi i tyre nuk është të bëjnë histori në kuptimin modern të fjalës: qëllimi i tyre është gjithmonë teologjik.



    KUR POPULLI DUHET TË BËJË NJË ZGJEDHJE!

    Këtu, mund të theksohen disa gjëra të vëçantë: së pari rolin e Jozuheut; padyshim, disa autorë donin ta theksonin atë: për shembull, libri i Numrave (13,16) vëren se, fillimisht, emri i tij nuk ishte Joshua, por Hoshéa: emri i tij i parë mund të përkthehet: "ai shpëton", i dyti, Joshua, është më saktë, pasi ai do të thotë: "Është Zoti që shpëton". Tani, këtu e shohim “Joshuan” në rolin e tij të shpëtimtarit: ai siguron unitetin e të gjithë njerëzve rreth Zotit të tyre. Dhe ai merr drejtimin e popullit të tij duke dhënë shembullin: "Sa për mua e për shtëpinë time, ne do t’i shërbejmë Zotit”! (v. 15). Dhe, natyrisht, ai i fton të gjithë të pranishmit të jenë si ai në shërbim të Perëndisë së Izraelit. Për këtë (në vargjet 3-14 që mungojnë në leximin tonë liturgjik) ai përkujton gjithçka bëri Zoti në favor të tyre, nga zgjedhja e Abrahamit "përtej Eufratit" deri në hyrjen në këtë vend të mirë (tokën e premtuar), përmes mrekullia e daljes nga Egjipti. Pastaj i vendos në njëfarë mënyre me shpatulla pas murit: " Por, në qoftë se u duket punë e ligë që t’i shërbeni Zotit, zgjidhni ju sot se kujt doni t’i shërbeni: zotave të cilëve u shërbyen të parët tuaj në Mesopotami, apo zotave të amorrenjve, në tokën e të cilëve banoni. Sa për mua e për shtëpinë time, ne do t’i shërbejmë Zotit”! (v. 15)

    Këmbëngulja e dytë e këtij teksti, domosdoshmëria, madje edhe urgjenca e zgjedhjes: nëse teksti ynë këmbëngul aq shumë në zgjidhjen e qartë të njerëzve të mbledhur në Sichem, kjo është ndoshta sepse pasardhësit e tyre të largët (për të cilët u shkruan këto rreshta) me të vërtetë kishin nevojë për këtë. Këtu gjejmë thekset e librit të Ligjit të Përtërirë: "Ruhuni të mos ju tradhtojë zemra e të largoheni prej Zotit dhe t’u shërbeni e t’i adhuroni zotat e huaj, që të mos e hidhëroni Zotin kundër jush e ta mbyllë qiellin e të mos bjerë shi, që toka të mos e japë prodhimin e vet, se atëherë më të shpejtë do të zhdukeni prej tokës së mirë që do t’jua japë Zoti” (Dt 11:16). Tani e dimë mirë se tundimi për t'u kthyer në idhujtari ishte i përhershëm, qoftë për shembull në kohën e mbretërve (mjafton të kujtojmë luftën e Elias kundër priftërinjve të Baalit, 1 Mbr 19), ose më vonë në kohën e Mërgimi në Babiloni (përmendja e perëndive të tokës përtej Eufratit ndoshta nuk është aty rastësisht). Teksti ynë është shembullor: padyshim, njerëzit e kuptojnë rëndësinë e pyetjes: "Më mirë të vdesësh sesa të braktisësh Zotin për t'u shërbyer perëndive të tjera!" "Dhe bëmë zgjedhjen e duhur:" Ne gjithashtu duam t'i shërbejmë Zotit, sepse ai është Hyji ynë".

  9. #89
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 21 Ord VITI B

    MË 22-8-2021.


    Ps, 34, 2-3, 16-17, 20-21, 22-23


    2 Përherë do ta bekoj Zotin,
    në gojën time përherë lavdi i tij.
    3 Shpirti im mburret në Zotin:
    le të dëgjojnë të përvuajturit e le të gëzohen.

    16 Sytë e Zotit shohin të drejtët,
    veshët e tij ua dëgjojnë ofshamat.
    17 Fytyra e Zotit është kundër keqbërësve
    për ta zhdukur prej dheut kujtimin e tyre.

    18 Klithin të drejtët, Zoti i dëgjon,
    i liron prej të gjitha vështirësive të tyre.
    19 Zoti është afër atyre që pendohen me zëmër,
    i shpëton shpirtpërgrirët.

    20 Sado të vështira të ketë i drejti,
    prej të gjithave do ta shpëtojë Zoti.
    21 Zoti i ruan eshtrat e tyre:
    asnjë prej tyre nuk do t’u thyhet.

    22 E keqja e vet do ta vrasë keqbërësin,
    e do ta paguajnë ata që e urrejnë të drejtin.
    23 Zoti e shpaguan shpirtin e shërbëtorëve të vet,
    nuk do të ndëshkohen ata që shpresojnë në të.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    KU ËSHTË ZOTI KUR NE VUAJMË?

    "Sytë e Zotit shohin të drejtët,
    veshët e tij ua dëgjojnë ofshamat.
    Fytyra e Zotit është kundër keqbërësve
    për ta zhdukur prej dheut kujtimin e tyre.
    Klithin të drejtët, Zoti i dëgjon,
    i liron prej të gjitha vështirësive të tyre" (V.16-18).
    A është kjo e vërtetë në shkallën e parë? A nuk ishte Virgjëresha Mari e drejtë? Sidoqoftë, ajo nuk ishte imune ndaj vuajtjeve. A nuk ishte Jezusi i drejti në shkallën më të lartë? Mund të themi se është liruar? Problemi i përjetshëm që qëndron tek ne përballë të gjitha vuajtjeve. Një problem me të cilin u përball libri i Jobit. Bibla nuk u përgjigjet të gjitha pyetjeve tona mbi këtë temë, por na tregon me vendosmëri rrugën për ta zgjidhur; nuk ka tjetër përveç rrugës së besimit të fortë. Ne duhet të besojmë, kundër të gjitha shanseve, dhe madje edhe nëse pamjet janë të kundërta, duhet të besojmë se Zoti është me ne kur vuajmë. Siç thotë vargu 16: "Veshët e tij ua dëgjojnë ofshamat". Kjo është një jehonë e zbulimit të jashtëzakonshëm të shkurret që digjet; Moisiu dëgjoi atje nga goja e Zotit vetë këtë fjali të paharrueshme: "Zoti i tha: “E pashë mjerimin e popullit tim në Egjipt dhe e dëgjova klithjen e tij për ndihmë për shkak të pashpirtësisë së mbikëqyrësve të tyre. Dhe, duke e ditur vuajtjen e tij, zbrita për ta çliruar nga duart e egjiptianëve, ta nxjerr nga ajo tokë dhe ta çoj në një vend të mirë e të gjerë, në dheun ku rrjedh qumësht dhe mjaltë... Kështu, pra, klithma e bijve të Izraelit arriti deri tek unë, po edhe unë vetë e pashë shtypjen e tyre që po e pësojnë prej egjiptianëve. Unë pashë, po, pashë mjerimin e popullit tim që është në Egjipt, dhe dëgjova klithmat e tyre ... i njoh vuajtjet e tij. »(Dal, 3,7-9).
    Sidoqoftë, ndihma e Perëndisë nuk është një shkop magjik që do të largonte çdo shqetësim, të gjitha vuajtjet nga jeta jonë ... Në shkretëtirë, prapa Moisiut, ose në Kanaan pas Jozuheut, njerëzit nuk u shpëtuan mrekullisht nga çdo shqetësim! Por prania e Zotit e shoqëroi në të gjitha rrethanat për ta ndihmuar të kapërcejnë pengesat; ky është një nga kuptimet e një vargu në fillim të këtij psalmi: "Engjëlli i Zotit ngreh llogore rreth atyre që e kanë frikë dhe i shpëton" (v. 8). Sipas librit të Eksodit, natën e daljes nga Egjipti, engjëlli i Zotit mbrojti ikjen e njerëzve: "Engjëlli i Hyjit, që u printe çetave të Izraelit, doli pas tyre, po ashtu me të edhe shtylla e resë, prej përpara doli prapa” ( Dal. 14,19);
    dhe ai e udhëhoqi marshimin drejt tokës së premtuar: "Ja, po e dërgoj engjëllin që të prijë e të të ruajë gjatë udhëtimit e të të shtjerë në vendin që kam përgatitur... Engjëlli im do të prijë e do të shtjerë në dheun e Amorreut, të Heteut, të Ferezeut, të Kananeut, të Heveut e Jebuseut. Unë këta do t’i asgjësoj. Ruaju se i adhuron hyjnitë e tyre e ruaj se u shërben. Mos bëj si bëjnë ata, por rrënoji hyjnitë e copëtoji gurngulët e tyre. (Dal 23,20. 23; dhe Dal 32,34; dhe 33,2).
    Në mësimin e tij mbi lutjen, ungjilli i Lukës na thotë saktësisht të njëjtën gjë:
    “Edhe unë po ju them: lypni e do t’ju jepet, kërkoni e do të gjeni, trokitni e do t’ju çelet. Sepse, kushdo lyp, merr; kush kërkon, gjen; atij që troket, i hapet dera. Dhe, cili prej jush që është babë, po i lypi djali peshk, në vend të peshkut do t’i japë gjarpër? Ose, nëse i lyp vezë, do t’i japë akrep? Nëse, pra, ju, edhe pse të këqij, dini fëmijëve tuaj t’u jepni dhurata të mira, sa më tepër Ati qiellor do t’u japë Shpirtin Shenjt atyre që ia kërkojnë!”(Luka 11,9-13).
    Le ta marrim edhe një herë tekstin: “Sytë e Zotit shohin të drejtët, veshët e tij ua dëgjojnë ofshamat". Në sprovë, në vuajtjet, në dhimbjet, jo vetëm që lejohet, por rekomandohet të bërtasim.



    GUXONI TË BERTISNI!

    Ne nuk do të çlirohemi në mënyrë magjike nga të gjitha vështirësitë, nga çdo dhimbje, por do të jetojmë me ta, të mbushur me Shpirtin e tij. Dhe ne do të gjejmë forcën për t'i duruar ato.
    Po kthehem në këtë shprehje: "Mjerë, mjerë i drejti": "I drejti", ose "të drejtët", kjo është një fjalë që shpesh del në këtë psalm, në kundërshtim me "të ligun": “Sytë e Zotit shohin të drejtët, veshët e tij ua dëgjojnë ofshamat (v.16)... "Fytyra e Zotit është kundër keqbërësve për ta zhdukur prej dheut kujtimin e tyre. Klithin të drejtët, Zoti i dëgjon, i liron prej të gjitha vështirësive të tyre"... E keqja e vet do ta vrasë keqbërësin, e do ta paguajnë ata që e urrejnë të drejtin". Ky kundërshtim është i shpeshtë në Bibël: qëllimi është të na bëjë të urrejmë një mënyrë të caktuar jetese dhe të na nxisë të zgjedhim rrugën e duhur; atë të urtësisë. Kjo quhet "tema e dyanshme". Kuptohet, ekziston vetëm një mënyrë e mençur e jetesës, nëse duam të jemi të lumtur, ekziston vetëm një mënyrë jetese për t'i pëlqyer Zotit, është e njëjta gjë pasi ai dëshiron lumturinë tonë. Është ta kërkosh atë pa pushim, (në gjuhën biblike, kjo quhet "frika nga Zoti"), është të ndjekësh urdhërimet e tij ditë pas dite. Sigurisht, nuk është për t'u habitur që ta gjejmë këtë temë të dy rrugëve në një psalm alfabetik si ky psalm 34, meqë shkrim -leximi është gjithmonë një mjet për të falënderuar Perëndinë për dhuratën e Ligjit.
    Sidoqoftë, ne nuk duhet të marrim fjalë për fjalë ashpërsinë që duket se kërcënon djemtë e këqij: së pari, ne po përdorim një lloj gjuhe që dëshiron të jetë kërcënuese për t'i bërë njerëzit të mendojnë; së dyti, nuk ka një grup "të ligësh" dhe një grup "të drejtë" në tokë! Zoti, gjykatësi i drejtë, e di më mirë se ne se sa e ndarë është çdo zemër njerëzore. Zoti lufton të keqen, ai nuk lufton njerëzit: "Fytyra e Zotit është kundër keqbërësve për ta zhdukur prej dheut kujtimin e tyre" (v.17). Por, tek çdo njeri, ai di të zbulojë, pafundësisht më mirë se ne, pjesën shumë të vogël të vullnetit të mirë që qëndron në gjumë; kjo duhet të na sigurojë për veten tonë: "Shpirti im mburret në Zotin:
    le të dëgjojnë të përvuajturit e le të gëzohen.
    4 Bashkë me mua jepni lavdi Zotit,
    le ta lartësojmë së bashku Emrin e tij" (v. 3v).

  10. #90
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 21 Ord. VITI B

    MË 22-8-2021


    LEXIMI I UNGJILLIT: Gj, 6, 60-69.


    60 Shumë prej nxënësve të tij, kur i dëgjuan këto fjalë, thanë:
    “I pakuptueshëm është ky mësim! Kush mund ta dëgjojë?”
    61 Kur Jezusi e hetoi se nxënësit e tij po murmurisnin lidhur me këtë mësim, u tha: “A po ju shkandullon kjo gjë? 62 E po ta shihnit Birin e njeriut duke u ngritur atje ku ishte më parë... ?
    63 Shpirti është ai që jep jetën, trupi nuk vlen asgjë. Fjalët që unë ju thashë, janë shpirt dhe janë jetë. 64 Por, janë disa ndër ju, që nuk besojnë”.
    Sepse Jezusi e dinte që në fillim cilët ishin ata që nuk besonin dhe cili ishte ai që do ta tradhtonte.
    65 Dhe shtoi: “Prandaj edhe ju thashë se askush s’mund të vijë tek unë,
    po qe se nuk iu dhurua nga Ati”.
    66 Që atëherë shumë prej nxënësve të tij u shmangën dhe nuk shkuan më me të.
    67 Atëherë Jezusi i pyeti edhe të Dymbëdhjetët:
    “A mos doni të shkoni ndoshta edhe ju?”
    68 Simon Pjetri iu përgjigj: “Te kush të shkojmë, Zotëri? Ti ke fjalët e jetës së pasosur!
    69 Ne besojmë dhe e dimë se ti je Shenjti i Hyjit!”


    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    DUHET TË BESOJMË APO TË MOS BESOJMË?


    Jemi në fund të fjalimit mbi bukën e jetës; ka ardhur koha për vendim; si të sapoardhurit në Tokën e Premtuar, pas Josuheut (leximi ynë i parë) duhej të zgjidhnin një herë se cilit Perëndi ata donin t'i shërbenin, edhe dëgjuesit e Jezusit duhej të merrnin një vendim, sepse nuk kishin më asnjë rrugë dalje. Po, ajo që ai thoshtë, ishte e vështirë të dëgjohej, a duhet të refuzonin ta dëgjonin? Kjo është e gjithë çështja.
    Ky është paradoksi i besimit: Fjalët e Jezusit janë njerëzisht të pakuptueshme dhe megjithatë ato na sjellin në jetë. Ne duhet të ndjekim rrugën e apostujve: këto fjalë, na ushqejnë dhe na depërtojnë pa pretenduar se i shpjegojmë ato. Tashmë ka një mësim të madh këtu: nuk është në libra që ne duhet të kërkojmë shpjegimin e Eukaristisë. Më mirë të marrim pjesë dhe ta lëmë Krishtin të na tërheqë në misterin e tij të jetës.
    Ne mund ta shohim qartë se në Ungjillin e Gjonit kjo pyetje e madhe qëndron: duhet të besojmë ose të mos besojmë. Nëse Jezusi është vërtet i dërguari i Atit, është marrëzi të mos e mirëpresim me habi dhe mirënjohje dhuratën që na jep Zoti. Pra, kjo është pyetja që u lind dëgjuesve të Jezusit: "Fjalët që unë ju thashë, janë shpirt dhe janë jetë. Por, janë disa ndër ju, që nuk besojnë” (v.63-64).
    Përgjigja padyshim do të jetë e larmishme; disa nga dishepujt e tij nuk do ta ndjekin më (v. 66); në emrin e të Dymbëdhjetëve, Pjetri, përkundrazi, do të ketë përgjigjen e besimit. Kjo ndodh në Kafarnaum dhe dikush pyet veten pse Gjoni e konsideron të dobishme ta specifikojë atë tri herë (v. 17, 24, 59). Misteri aktual i Pashkëve, i cili fshihet nën këtë mësim që bëri Jezusi në Kafarnaum, megjithatë ndodhi në Jeruzalem. Por u njoftua në Kafarnaum, në Galile. Sepse është vërtet një shpallje e Pasionit, këtu: braktisja e disave, zgjedhja e vendosur e të tjerëve parashikon kryqin. Jezusi është refuzuar tashmë nga numri më i madh: Dymbëdhjetë është gjithçka që mbetet nga shumica e madhe (pesë mijë burrat) e shumëfizimit të bukëve.
    Ndryshe nga tre Ungjijtë Sinoptikë, Ungjilli i Gjonit nuk raporton as profesionin e besimit të Pjetrit në Cezaren, as shpalljet e Pasionit; mund të konsiderojmë se kemi këtu diçka ekuivalent me shpalljen e Pasionit: "Buka që do t'ju jap, është mishi im, i dhënë në mënyrë që bota të ketë jetë". Profesioni i besimit të Pjetrit: “Te kush të shkojmë, Zotëri? Ti ke fjalët e jetës së pasosur! Ne besojmë dhe e dimë se ti je Shenjti i Hyjit!” (v. 68).


    “TË KUSH TË SHKOJMË, ZOTËRI?

    Jezusi u bëri pyetjen edhe atyre: "A doni të shkoni edhe ju?".Fjalori kurioz: "Disa u larguan ", por Pjetri tha: "Te kush do të shkojmë?" Edhe një herë, besimi nuk është një bagazh, por një shteg. Një rrugë në të cilën ne duhet të lëmë veten që dikush të na udhëheqë. "Askush nuk mund të vijë tek unë (Jezusi) nëse nuk i është dhënë Atit". I bekuar Pjetri që ishte i kënaqur të merrte dhuratën e Atit. Duke rilexuar të gjithë fjalimin, dikush habitet, për më tepër, nga frekuenca e foljes "të jap" këtu dhe në të gjithë Ungjillin e Gjonit. Ati i jep Birit, Biri jep jetën e tij; ai na jep jetë duke ndarë mishin dhe gjakun e tij. Ajo që Jezusi përmbledh duke i folur gruas samaritane:
    “ Po ta dije ti çka të dhuron Hyji
    dhe kush është ai që të thotë:
    ‘Më jep të pi!’,
    ti vetë do të lypje nga ai
    dhe ai do të të jepte ujë të gjallë!” (Gj, 4,10).
    Mbetet dhurata e fundit, ajo e Shpirtit. Sepse vetëm ai do t'i fusë besimtarët në mister: "Mishi (që do të thotë, njeriu i reduktuar në forcën e tij) nuk është i aftë për asgjë. Njoftimi është ende i mbuluar këtu: "Është shpirti që sjell jetë". Më vonë, në fjalimin pas Darkës së Fundit, një ditë para vdekjes së tij, Jezusi do të flasë për të në mënyrë shumë më eksplicite. A do të thotë kjo se koha për këtë zbulesë përfundimtare nuk kishte ardhur ende në Kafarnaum? A duhej që shpallja e dhuratës së Shpirtit të bëhej së pari në Jeruzalem? Është në Jeruzalem, me të vërtetë, që Jezusi do të thotë mbrëmjen e fundit:
    "26 E kur të vijë Mbrojtësi,
    të cilin do t’jua dërgoj prej Atit
    ‑ Shpirti i së Vërtetës, që rrjedh prej Ati
    ‑ Ai do të dëshmojë për mua.
    Por edhe ju gjithashtu do të dëshmoni për mua,
    sepse jeni me mua që në fillim". (Gj. 15, 26-27).
    Pjetri i ndjen të gjitha këto kur guxon të formulojë frazën vendimtare: “Te kush të shkojmë, Zotëri? Ti ke fjalët e jetës së pasosur! Ne besojmë dhe e dimë se ti je Shenjti i Hyjit!” (v.68-69).
    Më vonë, ai do të ketë shumë kohë për të medituar mbi fjalimin e jashtëzakonshëm të Jezusit në Kafarnaum: por së pari atij do t'i duhet të jetojë mundimet dhe Ringjalljen e Krishtit: Biri i njeriut, me të vërtetë njeriu, i vdekshëm, ishte me të vërtetë i dërguari i Zoti, "i Shenjti i Perëndisë". Tani ai "është ngritur atje ku ishte më parë" (v. 62); duke jetuar vetë jetën e Perëndisë, ai ua komunikon atë njerëzve: ai është me të vërtetë:
    "Buka e gjallë
    që zbriti prej qiellit:
    nëse ndokush ha këtë bukë,
    do të jetojë për amshim.
    E buka që unë do ta jap
    është trupi im
    ‑ për jetën e botës”(V. 51).
    Sepse vullneti i Atit është jeta e botës: Jezusi me të vërtetë kishte thënë:
    "Sepse zbrita prej qiellit,
    jo për të bërë vullnetin tim,
    por vullnetin e atij që më dërgoi.
    E vullneti i Atij që më dërgoi është
    të mos humbë asnjë
    prej atyre që më dha,
    por t’i ringjall në ditën e fundit"(V. 38-39).
    Tani e tutje:
    "Kushdo sheh Birin
    dhe beson në Të,
    ta ketë jetën e pasosur
    e unë do ta ringjall në ditën e fundit”:
    i tillë është vullneti i Perëndisë. Për ta bërë atë sa më shpejt të jetë e mundur, Jezusi na mësoi të lutemi: "U bëftë vullneti yt".

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 22Ord VITI B

    MË 29-8-2021



    UNGJILLI: - Marc 7, 1-8. 14-15. 21-23.


    1 Rreth Jezusit u bashkuan farisenjtë dhe disa skribë që kishin ardhur nga Jerusalemi.
    2 Ata vunë re se disa prej nxënësve të tij po hanin bukë me duar “të papastra” – d.m.th. të palara.
    3 Tashti farisenjtë dhe mbarë hebrenjtë nuk hanë bukë pa i larë duart deri në bërryl për arsye të zakoneve të të parëve.
    4 As kur kthehen nga tregu nuk hanë gjë pa u larë më parë. Janë edhe shumë gjëra të tjera që i mbajnë për shkak të traditës: larje gotash, katrovash e enësh remi (tryezash). 5 Prandaj farisenjtë dhe skribët e pyetën Jezusin:
    “Pse nxënësit e tu nuk i mbajnë traditat e të parëve, por hanë bukë me duar “të papastra”?”
    6 Ai u përgjigj: “Mirë parafoli për ju, o shtiracakë, Isaia, kur shkroi:
    ‘Ky popull më nderon me buzë, kurse zemra e tyre është larg meje.
    7 I kotë është kulti që më bëjnë, kur mësojnë gjasme mësimin e Hyjit ‑ rregulloret që i qitën njerëzit.’
    8 Ju lini pas dore urdhërimin e Hyjit e mbani traditat e njerëzve”.
    14 Atëherë e thirri përsëri popullin rreth vetes dhe i tha:
    “Më dëgjoni të gjithë dhe mbani mend!
    15 S’ka asgjë përjashta njeriut që mund ta bëjë atë të papastër duke hyrë në të, por çka del prej njeriut ‑ ajo e bën të papastër. Dhe vazhdoi: “Çka del prej njeriut ajo e bën të papastër,
    21 sepse prej brendisë ‑ prej zemrës së njeriut rrjedhin: mendimet e këqija, llojet e ndryshme të fëlligështisë, vjedhjet, vrasjet,
    22 kurorë‑ thyerjet, dëshira e tepruar e pasurisë, mashtrimet, shfrenia, smira, blasfemitë, krenaria, marrëzia.
    23 Të gjitha këto të këqija dalin nga brenda dhe e bëjnë njeriun të papastër”.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA


    Gjithçka filloi sepse dishepujt e Jezusit nuk i kishin larë duart para vaktit: në shumë vende të botës, kjo nuk do të ishte problem! Prova është se Marku është i detyruar t'u shpjegojë lexuesve të tij, të cilët nuk ishin me origjinë hebraike, zakonet e veçanta të Izraelit: "Farisenjtë dhe mbarë hebrenjtë nuk hanë bukë pa i larë duart deri në bërryl për arsye të zakoneve të të parëve. As kur kthehen nga tregu nuk hanë gjë pa u larë më parë. Janë edhe shumë gjëra të tjera që i mbajnë për shkak të traditës: larje gotash, katrovash e enësh remi (tryezash) (v..3v). Fjala "traditë", e përsëritur (në tekstin grek) në vargjet 3 dhe 5, nuk duhet kuptuar në mënyrë keqëpesuese: tradita është pasuria e marrë nga etërit. E gjithë puna e gjatë e pleqve për të zbuluar sjelljen që i pëlqen Perëndisë, transmetohet në formën e urdhërimeve që rregullojnë detajet më të vogla të jetës së përditshme. Pra, le të fillojmë duke bërë drejtësi ndaj farisenjve dhe skribëve: kur i imponohet vetes një disiplinë shumë të rreptë për të qenë besnikë ndaj fesë së vet, nuk mund t'i kuptohen ata që nuk bëjnë aq shumë. Dhe, në sytë e tyre, kjo ashpërsi respektimi duket thelbësore: ishte një çështje e ruajtjes së identitetit hebre; njerëzit e zgjedhur e panë zgjedhjen e tyre si një veçori dhe për këtë arsye çdo kontakt me paganët (ose objektet e prekura prej tyre) u bë i papastër, domethënë i papërshtatshëm për të festuar dhe madje për të jetuar jetën e përditshme me dinjitet.
    Natyrisht, farisenjtë dhe skribët e pranishme u indinjuan: "“Pse nxënësit e tu nuk i mbajnë traditat e të parëve, por hanë bukë me duar “të papastra? (v. 5) . Ajo që është më befasuese është reagimi i Jezusit: “Hipokritë!" Kjo ashpërsi sugjeron që ekziston një problem themelor. Si shpesh, para një auditori të tillë, Jezusi citon Shkrimin e shenjtë, i cili është referenca supreme për ta:
    “ E Zoti tha:
    “Pasi ky popull më afrohet vetëm me fjalë,
    e më nderon vetëm me buzë,
    kurse zemra e tyre është larg meje,
    frika e tij ndaj meje nuk është tjetër,
    veç një rregullore njerëzish, e mësuar"(Is 29:13).
    Dhe Jezusi komenton fjalën e Isaisë: " Ju lini pas dore urdhërimin e Hyjit e mbani traditat e njerëzve” (v. 8)
    Cili është atëherë urdhërimi i Perëndisë që farisenjtë dhe skribët e shpërfillin pa e ditur? Jezusi nuk e shpjegon këtu, por ai i qorton padyshim sepse ata "kanë një zemër larg Zotit". Çfarë të keqe kanë bërë ? Ata thjesht përbuzën të tjerët, dhe i përbuzën në emër të Zotit, kjo është e pafalshme. Gjendhet këtu një vërejtje të bërë shpesh kur kemi lexuar Ungjillin të Markut: Jezusi nuk pushon së foluri kundër çdo përjashtimi në emër të fesë; ky është sfondi i polemikave të tij me autoritetet fetare. Është keqkuptim i Ligjit të besosh se dikush do të duhej të ishte i ndarë nga njerëzit e tjerë për t'iu afruar Zotit! Përkundrazi, profetët kishin ushtruar gjithë fuqinë e tyre për të zbuluar se adhurimi i vërtetë që i pëlqen Perëndisë, fillon me respektin e njerëzve. Është turp që ligji, i krijuar për lumturinë e të gjithëve, të jetë bërë një kufizim i vrazhdë dhe një pretekst për përbuzje. Për t'i shërbyer Zotit të shenjtë të Levitikut, Perëndia i faljes i shpallur nga Isaia, nuk mund të mbahet në përbuzje ndaj të tjerëve.
    Duke shkuar më tej, Jezusi fillon një mësim mbi pastërtinë: në kuptimin biblik, pastërtia është aftësia për t'iu afruar Zotit; por Zoti është dashuri dhe falje, shumë profetë e kanë thënë atë pa pushim. Prandaj, pastërtia e vërtetë është një prirje e zemrës, është mëshirë; papastërtia për të cilën Jezusi i qorton kundërshtarët e vet, është "ngurtësimi i zemrës": "Çka del prej njeriut ‑ ajo e bën të papastër". Dhe, pak më vonë, ai përfundon mësimin për dishepujt e tij: "Sepse prej brendisë ‑ prej zemrës së njeriut, rrjedhin: mendimet e këqija, llojet e ndryshme të fëlligështisë, vjedhjet, vrasjet, kurorë‑ thyerjet, dëshira e tepruar e pasurisë, mashtrimet, shfrenia, smira, blasfemitë, krenaria, marrëzia. Të gjitha këto të këqija dalin nga brenda dhe e bëjnë njeriun të papastër” (7, 20-23).
    Le të vijmë edhe një herë në ndihmë të farisenjve dhe skribëve: ky mësim nuk mund të dëgjohej plotësisht derisa vetë Zoti, në Birin e tij, nuk do të kishte ardhur të banonte mes njerëzve; duke vërtetuar kështu se, në kundërshtim me shumë besime të përhapura, Zoti nuk ka frikë nga kontakti me qeniet e papastra si jemi ne. Për ta vërtetuar këtë, menjëherë pas kësaj polemike, Jezusi u nis për në një vend pagan.

    - Lëvizja fetare e "Farizenjëve" lindi rreth vitit 135 para Krishtit, e themeluar nga njerëz që dëshironin të konvertoheshin me të vërtetë. ; emri "farize" që do të thotë "i ndarë", përkthen një zgjedhje: refuzimin e çdo kompromisi politik, të çdo neglizhimi në praktikën fetare; dy çështje që ishin në rendin e ditës në vitin 135. Prandaj farizianizmi (si lëvizje) është mjaft i respektueshëm. Dhe Jezusi nuk e sulmon kurrë. Ai nuk refuzon të flasë me ta (Nikodemi, Gj 3; Simon, Lk 7). Por ideali më i mirë fetar mund të ketë kurthet e tij: ashpërsia e respektimit mund të krijojë një ndërgjegje shumë të mirë dhe t'i bëjë njerëzit përbuzës ndaj atyre që nuk sillen si ata. Më thellë, të dëshirosh të jesh "i ndarë" nuk është pa paqartësi, kur e dimë se plani i Zotit është një projekt i bashkimit në dashuri. Këto devijime frymëzuan disa fjalë të ashpra të Jezusit: ato synojnë atë që quhet "farizianizëm"; të gjitha lëvizjet fetare të të gjitha kohërave janë të afta për këtë.

  12. #92
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 22ORD VITI B

    MË 29-8-2021

    LEXIMI I PARË: Dt 4, 1... 8.


    1 “E tani, o Izrael, dëgjo urdhërimet dhe rregulloret që po jua mësoj që, duke i kryer ato, të jetoni dhe të hyni e ta bëni pronë tokën që Zoti, Hyji i etërve tuaj, do t’jua japë. 2 Mos u shtoni asgjë urdhrave që po ju jap dhe mos u mungoni asgjë! Mbani urdhërimet e Zotit, Hyjit tuaj, që po jua jap unë. 3 Sytë tuaj panë gjithçka Zoti bëri kundër Beelfegorit, sesi i përfaroi të gjithë adhuruesit e tij prej mesit tuaj, 4 kurse ju që i qëndroni besnikë Zotit, Hyjit tuaj, jeni gjallë të gjithë deri në ditën e sotme. 5 Ja, po ju mësoj urdhërimet e rregulloret, si më urdhëroi Zoti, Hyji im, që t’i zbatoni në tokën që do ta merrni pronë, 6 që t’i mbani e t’i vini në zbatim. Kjo do t’ju bëjë të dijshëm e të urtë në sytë e popujve. Kur t’i kenë dëgjuar të gjitha këto urdhërime, do të thonë:’Ja, një popull i dijshëm e i kuptueshëm! Ky qenka popull madhor!’ 7 E njëmend, ku gjendet një popull tjetër aq i madhërueshem, që t’i ketë hyjnitë e veta kaq afër vetes, siç është pranë nesh në të gjitha kërkesat tona Zoti, Hyji ynë?! 8 Dhe, ku ka një popull tjetër kaq të përmendur që të ketë urdhërime e rregullore të drejta, siç është i tërë ky Ligj, që unë sot po e shtroj para syve tuaj?!”


    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    Për të kuptuar mirë këtë fjalim, duhet të mbahet mend se libri i Ligjit të Përtërirë është shkruar shumë kohë pas vdekjes së Moisiut. Këto fjalë i atribuohen Moisiut; në fakt, ata thonë atë që Moisiu do të kishte thënë nëse do të ishte akoma i giallë kur u shkrua libri i Ligjit të Përtërirë (midis shekujve tetë dhe gjashtë). Nëse autori këmbëngul që asgjë të mos shtohet ose hiqet nga Ligji i dhënë në Sinai, kjo ndodhi sepse, edhe shumë përpara, u bënë disa ndryshime. Kështu në këtë libër, rikujtohen bazat, ato gjëra që nuk duhet ta kishim harruar kurrë.
    Gjegjësisht, më së pari, se Aleanca është një rrugë me dy drejtime. Zoti u zotua për këtë popull të vogël: ai premtoi një tokë, dhe kjo u bë; Perëndia me të vërtetë e mbajti premtimin e tij; Moisiu duhej të kishte thënë gjëra të tilla: “E tani, o Izrael, dëgjo urdhërimet dhe rregulloret që po jua mësoj që, duke i kryer ato, të jetoni dhe të hyni e ta bëni pronë tokën që Zoti, Hyji i etërve tuaj, do t’jua japë. Mos u shtoni asgjë urdhrave që po ju jap dhe mos u mungoni asgjë! Mbani urdhërimet e Zotit, Hyjit tuaj, që po jua jap unë" (v.1-2) Por ai kurrë nuk e pa realizimin e premtimit; ndërsa, shekuj më vonë, kur tingëllonin fjalët e Ligjit të Përtërirë, ato tingëllonin si një fyerje e përgjakshme; sepse nëse Zoti e mbajti premtimin e tij, nuk mund të thuhej e njëjta gjë për Popullin që ai vetë kishte zhgjedhur: që nga momenti kur Izraelitët hynë në Kanaan (ajo që më vonë do të quhej Toka e Izraelit), ata u tunduan përgjithmonë të braktisnin fenë e tyre për atë të fqinjëve të tyre të rinj. Dhe ata shpesh i kanë shkelur urdhërimet duke mos respektuar "Shabatin, prindërit, dhe të të gjitha urdhërimet për mbrojtjen e të varfërve dhe drejtësinë shoqërore.
    Tani Toka e Premtuar i ishte dhënë (ose më mirë i ishte besuar) këtij populli në mënyrë që të jetonte atje me shenjtëri: dhe dihet se fjala "e shenjtë" në Bibël do të thotë "tjetër". Na pëlqen të themi "Tokë e Shenjtë", por duhet të themi "Tokë tjetër", një tokë e krijuar për njerëzit që të jetojnë atje ndryshe; dhe ky është një program! Do të thotë të paktën tre gjëra:
    Së pari, një tokë e dhënë për lumturi, sepse plani i Zotit për njerëzimin nuk është gjë tjetër veçse lumturi; gjatë Eksodit, kur emisarët e Moisiut eksploruan për herë të parë tokën e Kanaanit, ata u kthyen nga ekspedita e tyre duke thënë: "Toka që na jep Zoti, është një tokë e mirë", përkthejeni: "një vend për të qenë i lumtur". Dhe njihet fraza e përdorur nga njerëzit: "Një tokë ku rrjedh qumësht dhe mjaltë", e cila simbolizon si bollëkun (rrjedh) ashtu edhe ëmbëlsinë (qumështin dhe mjaltin). Një vend ku rrjedh qumësht dhe mjaltë, kur je në shkretëtirë ... është ëndërr!
    Së dyti, toka e besuar nga Zoti u thirr të bëhet toka e drejtësisë dhe paqes; për shembull, që nga fillimi i instalimit të tyre në Kanaan, njerëzit mësuan nga goja e Zotit se nuk ishin vetëm në botë dhe se duhej të mësonin të jetonin së bashku. Dhe historia e gjatë e Izraelit mund të lexohet si një histori e konvertimit nga dhuna të paktën në nivelin e idealit individual dhe kolektiv.
    Së treti, (dhe këtu flitet për kushtet e nevojshme që të realizohen të dy të tjera), toka është dhënë në mënyrë që Izraeli të mund të jetojë sipas Tevratit. Toka e Shenjtë është hapësira ku dikush mund të mësojë të jetojë sipas Ligjit të Zotit. Dihet shumë mirë se kur Izraelitët u përzihen me popuj idhujtarë, tundimi për t’i imituar ata, ishte shumë i fortë; ka qenë një problem që përsëritej gjithmonë.
    E gjithë kjo nënkuptohet në rekomandimin e tekstit të kësaj të diele: “E tani, o Izrael, dëgjo urdhërimet dhe rregulloret që po jua mësoj që, duke i kryer ato, të jetoni dhe të hyni e ta bëni pronë tokën që Zoti, Hyji i etërve tuaj, do t’jua japë" (V.;1) nëse e dimë se ky tekst ndoshta daton nga Mërgimi në Babiloni, atëherë mund të përkthejmë: “Ky vend, nuk do ta kishit humbur kurrë nëse do të kishit jetuar në lidhje me Tevratin! Përfundim: Kur të arrini atje, përpiquni të jeni besnikë ndaj urdhërimeve këtë herë".
    Besnikëria nuk mund të jetë një gjë e lehtë, sepse autori shpik një argument të ri për ta justifikuar atë, siç është: "Tevrati ynë është më i miri në botë, dhe popujt e tjerë na kanë zili": "Ju do t'i mbani urdhërimet, do t'i mbani ato të vëna në praktikë; ato do të jenë mençuria dhe inteligjenca juaj në sytë e të gjithë popujve. Kur të dëgjojnë të gjitha këto urdhërime, ata do të bërtasin: "Nuk ka një popull të mençur dhe inteligjent si ky komb i madh!" Mund të njihet këtu një ngjashmëri me librin e Fjalëve të Urta, i cili konsideron se praktika e urdhërimeve është mësimi më i mirë i Urtësisë (shih komentin e Fjalëve të Urta 9: 1-6; e diela e njëzetë:
    "Urtia e ndërtoi shtëpinë e vet dhe i latoi shtatë shtylla. I kushtoi flitë e veta, e përzjeu verën dhe e shtroi tryezën e vet. I dërgoi shërbëtoret e veta në qytezë, në vendet e larta për të grishur: “Kush është i papërvojë, le të vijë tek unë”! e të pamendit i çoi fjalë: “Ejani, hajeni bukën time, pijeni verën që e kam përzier për ju! Lëreni marrëzinë e jetoni dhe ecni udhëve të mençurisë”!.
    Një argument tjetër, më i miri që mund të bëhet: ëmbëlsia e jetës në Besëlidhje; edhe një herë ne kthehemi në praninë e kësaj përvoje unike shpirtërore, për të cilën populli i Izraelit kishte privilegjin: "E njëmend, ku gjendet një popull tjetër aq i madhërueshem, që t’i ketë hyjnitë e veta kaq afër vetes, siç është pranë nesh në të gjitha kërkesat tona Zoti, Hyji ynë?! Dhe, ku ka një popull tjetër kaq të përmendur që të ketë urdhërime e rregullore të drejta, siç është i tërë ky Ligj, që unë sot po e shtroj para syve tuaj?!” (v. 7-8) "
    Nga ana jonë, njerëz të pagëzuar, ne mund të themi me të vërtetë: "Cili është kombi i madh, perënditë e të cilit janë aq afër sa Zoti Perëndia ynë është pranë nesh sa herë që e thërrasim?".

  13. #93
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 22Ord VITI B

    MË 29 – 8 - 2021


    PSALM 15, NË TERRËSINË:


    O Zot, e kush do të guxojë të hyjë në tendën tënde?
    Kush do të guxojë të banojë në malin tënd të shenjtë?
    2 Vetëm ai që jeton me nder, që vepron me drejtësi
    e prej zemrës flet të vërtetën,
    3 që s’i shpifet kujt me fjalë, që të afërmin s’e dëmton,
    që shokun nuk e çnderon:
    4 ai që keqbërësin e mban për asgjë
    e i çmon ata që e druajnë Zotin,
    ai që i përbehet dashamirit të vet dhe ia mban fjalën,
    5 nuk jep të holla me kamatë
    e nuk merr ryshfet kundër të pafajshmit.
    Kush vepron kështu kurrë e për këtë jetë nuk do të luhatet.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI- LUTJA.

    Shumica e psalmeve janë kompozuar që të këndoheshin në një liturgji, gjatë pelegrinazheve dhe festave në Tempullin në Jeruzalem. Psalteri mund të krahasohet me librat e këngëve që na mirëpresin në dyert e kishave tona, që përfshijnë këngë të destinuara për të gjitha llojet e festimeve; këtu pelegrini arrin te portat e Tempullit dhe bën pyetjen: a jam i denjë të hyj?
    Sigurisht, ai e di paraprakisht përgjigjen: "Jini të shenjtë, sepse unë jam i shenjtë, Zoti, Hyji juaj!", thuhet në librin e Levitikut (19: 2). Ky psalm nxjerr vetëm përfundimet: për këdo që dëshiron të hyjë në Tempull ("shtëpia" e Perëndisë), ai kujton kërkesat e sjelljes të denja për Perëndinë e shenjtë:
    "O Zot, e kush do të guxojë të hyjë në tendën tënde?
    Kush do të guxojë të banojë në malin tënd të shenjtë?" (v.1)
    Përgjigja është e thjeshtë:
    "Vetëm ai që jeton me nder,
    që vepron me drejtësi
    e prej zemrës flet të vërtetën,
    që s’i shpifet kujt me fjalë,
    ë të afërmin s’e dëmton,
    që shokun nuk e çnderon" (v. 2-3).

    Vargjet e tjera thjesht e detajojnë atë: jini të drejtë, të vërtetë, mos i bëni dëm askujt. Në përgjithësi, duket se urdhërimet e Dekalogut përmenden këtu:
    "Ju nuk do të bëni vrasje,
    nuk do të shkelni kurorën,
    nuk do të bëni rrëmbim,
    nuk do të dëshmoni
    në mënyrë të rreme kundër fqinjit tuaj,
    nuk do të synoni shtëpinë e fqinjit tuaj. ... ”(Dal. 20).

    Dhe kur Ezekieli vizaton skicën e njeriut të drejtë, ai thotë saktësisht të njëjtën gjë:
    “Njeriu që është i drejtë, që kryen drejtësinë e të drejtën, që nuk ha në lartësi, që s’i lartëson sytë drejt idhujve të Izraelit, që nuk e çnderon gruan e të afërmit, që nuk i afrohet gruas në gjendjen e mujoreve të saj, që nuk i bën dhunë njeriut, që ia kthen detorësit pengun, që nuk cubnon, që i jep bukë atij që s’ka, që e vesh të zhveshurin, që s’huajon me ujem, që nuk kërkon shtesë, e ruan dorën nga paudhësia, pleqëron drejt ndërmjet njërit e tjetrit, që ecën urdhërimeve të mia, që i mban gjyqet e mia për të bërë të vërtetën: ky është i drejtë dhe i tilli do të jetojë ‑ është fjala e Zotit Hyj" (Ez. 18, 5-9).

    Profeti Mikea, ndërkohë, na tregon pyetjen që kopeja e tij i bënte shpesh (është saktësisht e njëjtë me atë të pelegrinëve në psalmin tonë):
    "Çka kam të denjë t’i kushtoj Zotit
    kur bie në gjunj para të Tejetlartit Hyj?
    T’i kushtoj, vallë, fli shkrumbimi
    ose viça që e mbushën vitin?
    A thua Zotit do t’i pëlqejnë?
    mijëra deshë
    e përrenj vaji me miliarda?
    T’i kushtoj, thua, të parëlindurin
    si shpërblim për fajin tim,
    frytin e kraharorit tim
    për mëkat që bëra?”
    “T’është dëftuar ç’është e mirë, o njeri,
    e çka Zoti kërkon prej teje:
    s’kërkon tjetër pos të zbatosh drejtësinë,
    të duash mirësinë,
    të jetosh kujdesshëm me Hyjin tënd!” (Mi 6, 6-8).
    Dhe Isaia, bashkëkohësi i tij, nuk duhet të tejkalohet. Kur u pyet:
    "Kush prej nesh mund të durojë?", ai përgjigjet:
    "Ai që ecën me drejtësi,
    ai që flet çka është e drejtë,
    që s’kërkon fitim në cubëri,
    që shkund duart të mos marrë ryshfet,
    që mbyll veshët të mos dëgjojë vrasje,
    që mbyll sytë të mos shikojë të keqen,
    i tilli do të banojë në lartësi,
    strehimi i tij në qytezë të pathyeshme,
    bukë ka mjaft, ujët s’i mungon" (Is 33, 15-16).
    Pak më vonë, Zakaria do të ketë nevojë ta përsërisë përsëri:
    “Ja, pra, se çka ju duhet të bëni:
    thoni të vërtetën secili vëllait të vet
    dhe gjykoni drejtësisht në dyert tuaja.
    Askush në zemrën e vet të mos ia mendojë të keqen mikut të vet
    dhe mos e doni përbetimin në rrenë:
    për të vërtetë unë i urrej të gjitha këto” ‑ thotë Zoti" (Za 8, 16-17).
    Këta mësime janë shumë klasike dhe për fat të keq gjithmonë duhet të përsërisen. E kjo deri kur vetëm ai që është në gjendje të ndryshojë zemrat tona prej guri në një zemër prej mishi, siç thotë Ezekieli, do të nderhyjë.
    Kjo na shtyn të rilexojmë këtë psalm duke e referuar atë tek Jezu Krishti: Ungjijtë e përshkruajnë atë si: "Zemërbutë e i përvuajtur" (Mt 11,29), i vëmendshëm ndaj të përjashtuarve: lebrozët (Mk 1), gruaja kurorëshkelëse. (Gjoni 8), dhe sa të sëmurë dhe të poseduar, hebrenj ose paganë; dhe krejtësisht i huaj për idetë e fitimit, ai që nuk kishte (një gur) për të vënë kokën.
    Ai mbi të gjitha na fton të rilexojmë vargun 3 me të, duke i dhënë një dimension krejt të ri:
    "ai që s’i shpifet kujt me fjalë,
    që të afërmin s’e dëmton,
    që shokun nuk e çnderon"(v. 3).
    Me Jezu Krishtin, tani e tutje, ne e dimë se rrethi i "fqinjëve"tanë mund të shtrihet në pafundësi: është kuptimi i shëmbëlltyrës së Samaritanit të Mirë, për shembull.
    Në mes të këtyre ndjenjave të bukura, a nuk njollos diçka vargu 4?:
    "Ai keqbërësin e mban për asgjë":
    a nuk është vargu 4 kontradiktor me vargun e mëparshëm:
    "Ai s’i shpifet kujt me fjalë,
    që të afërmin s’e dëmton,
    që shokun nuk e çnderon"?
    Këtu është i gjithë vargu:
    "Ai që keqbërësin e mban për asgjë
    e i çmon ata që e druajnë Zotin,
    ai që i përbehet dashamirit të vet
    dhe ia mban fjalën".
    I ndëshkuari, domethënë ai që nuk është besnik ndaj Zotit, pabesimtari, idhujtari, meriton qortimin, siç sugjeron emri i tij, por ai është ende pjesë e “fqinjit”. Prandaj ky varg mund të duket i pamëshirshëm, por në realitet, është një zgjedhje e besnikërisë: pelegrini premton të refuzojë të gjitha format e idhujtarisë; mënyra për t'i thënë Zotit: "Unë ndaj çështjen tënde, e cila dëshmon besimin tim të mirë". Në thelb, është një formulim i problemit të përjetshëm të zgjedhjes, e ashtuquajtura "temë e dyanshme" që ne takojmë aq shpesh në psalmet dhe në profetët. Kur hyn në Tempull, pelegrini vendos të marrë rrugën e duhur për të mirë.

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    DIELA 23Ord. VITI B

    MË 5-09-2021/

    LEXIMI I PARË: Is. 35, 4-7a.


    4 Thuajuni atyre që i ka lëshuar zemra:
    “Mbahuni! Frikë mos kini!
    Ja, Hyji juaj! Erdhi hakmarrja!
    Ia behu shpagimi i Hyjit!

    Vetë do të vijë e do t’ju shëlbojë!”
    5 Atëherë sytë do t’u çelen të verbërve,
    veshët e të shurdhërve do të dëgjojnë;
    6 atëherë i shqepti do të kërcejë si dreri
    gjuha e të pagojit do të shpërthejë në hare,
    se në shkretëtirë do të burojnë ujërat,
    përrenjtë do të rrjedhin nëpër shkretëtirë.
    7 Toka e shkrumbuar liqen do të bëhet,
    vendi i thatë mbushur me burime!




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    HAKMARRJA E ZOTIT: AI DO TË NA SHPETOJË


    Duke dëgjuar këtë tekst, dy fjalë na befasuan, ndoshta, apo edhe na tronditën: hakmarrja e Zotit dhe shpagimi i Zotit:
    "Ja, Hyji juaj! Erdhi hakmarrja!
    Ia behu shpagimi i Hyjit!
    Vetë do të vijë e do t’ju shëlbojë!” (v.4)
    “Këtu është Zoti yt:
    është hakmarrja që vjen,
    hakmarrja e Zotit".
    Le ta themi menjëherë, ato dy fjalë, hakmarrja dhe shpagim, nuk kanë të njëjtin kuptim këtu si në gjuhën tonë të përditshme të shekullit njëzet e dy!
    Për t'i kuptuar ato, ato duhet të vendosen në kontekstin e tyre: Unë do t'ju lexoj të gjithë fjalinë: "Ji i fortë, mos ki frikë. Këtu është Zoti juaj, është hakmarrja e ardhshme, hakmarrja e Zotit. Ai vjen vetë dhe do t'ju shpëtojë ”; që do të thotë se hakmarrja e Zotit është të na shpëtojë. Për ta bërë këtë mirë, duhet të shkruani: "Këtu është hakmarrja e Zotit: (" dy pikë ") ai vetë vjen dhe do t'ju shpëtojë"; madje duhet thënë "këtu është hakmarrja e Zotit: (" dy pikë ") ai vetë vjen për t'ju shpëtuar".
    Dhe pjesa tjetër e tekstit është premtime: premtime për shërim, shërim për të verbërit, shurdhët, memecët, të çalët ... "Atëherë sytë e të verbërve do të hapen dhe veshët e të shurdhërve do të happen: Atëherë i çali do të kërcejë si një dre, dhe goja e memecit do të bërtasë nga gëzimi".
    Premtimet, mbi të gjitha, të kthimit në vend nga i cili u dërguan në mërgim në Babiloni: vargjet e mëposhtme që nuk lexohen këtë të diel vijnë për të ndriçuar kontekstin: “Ata do të kthehen, robërit e shpenguar (domethënë të“ liruar ”) nga Zoti , ata do të arrijnë në Jeruzalem me një zhurmë gëzimi, lumturia e pafund do të ndriçojë fytyrat e tyre; gëzimi dhe hareja do t'i bashkohen, dhimbja dhe ankimi do të largohen..." .
    Fjalët e Psalmit që i kemi përkthyer lirisht, janë me të vërtetë:
    "Për ta do të jetë udhë e drejtë,
    që të marrët të mos enden nëpër të" (v. 8)
    ...do të kthehen të shpërblyerit prej Zotit.
    Do të hyjnë në Sion me britma gëzimi,
    do t’u qeshë fytyra me gëzim të përhershëm,
    do t’i shoqërojë gëzimi e hareja,
    do të zhduket trishtimi e dënesa" (v. 10).
    Në të vërtetë, kur Isaia thotë këto fjalë, populli i Izraelit është në mërgim në Babiloni, pasi ka përjetuar mizoritë e rrethimit të Jeruzalemit nga ushtritë e Nabukodonozorit.
    Pesëdhjetë vjet, të jetuar si skllevër në megrim, janë mjaft për të humbur zemrën. Nuk ishte rastësi që Isaia u tha atyre: "Thuajuni atyre që i ka lëshuar zemra: “Mbahuni! Frikë mos kini! Thuaju njerëzve të shqetësuar: Ji i fortë, mos ki frikë" (v.4).
    Pesëdhjetë vjet gjatë të cilave të mërguarit në Babiloni, ku jetonin si skllevër ëndërruan për këtë kthim, pa guxuar të besojnë në të. Dhe tani profeti shpall kthimin në vend e tyre. Ai thotë: "Zoti do t'ju shpëtojë", domethënë "do t'ju lirojë". Për t'u kthyer në vend, rruga më e drejtpërdrejtë midis Babilonisë dhe Jeruzalemit kalon nëpër shkretëtirën arabe; por këtë kalim të shkretëtirës, Isaia e përshkruan atë si një marshim triumfues në një Parajsë të vërtetë: shkretëtira do të gëzohet, vendi i thatë do të gëzohet dhe do të qajë nga gëzimi!
    Do të "gëzohet", por thotë teksti hebraik në vargjet që i paraprijnë fragment që lexojmë sot me këmbënguljen:
    "Në shkretëtirë do të burojnë ujërat, përrenjtë do të rrjedhin nëpër shkretëtirë.
    Toka e shkrumbuar liqen do të bëhet, vendi i thatë mbushur me burime!" (v.6 e 7)
    Ne duhet të imagjinojmë të dëgjojmë tingëllimin e fjalëve të tilla në një vend thatësire dhe etjeje!
    Dhe kjo është hakmarrja e Zotit! Të eturit do të shuhen; akoma më mirë, të poshtëruarit do të jenë në gjendje të ngrenë kokën!
    " Atëherë sytë do t’u çelen të verbërve,
    veshët e të shurdhërve do të dëgjojnë;
    atëherë i shqepti do të kërcejë si dreri
    gjuha e të pagojit do të shpërthejë në hare" (v. 5 e 6).
    Pra, ky është kuptimi jashtëzakonisht pozitiv i fjalës "hakmarrje"; për njeriun e Biblës, është mjaft e qartë se Zoti nuk hakmerret ndaj nesh, nuk merr hak kundër nesh, por kundër së keqes që na prek e na dëmton; hakmarrja e tij është të na kthejë dinjitetin. Kjo është lavdia e Zotit.



    ZBULIMI I FYTYRËS SË VËRTETË TË ZOTIT

    Por duhet thënë se anëtarët e Popullit të Zgjedhur nuk kanë menduar gjithmonë kështu! Teksti i Isaisë është mjaft vonë në historinë biblike; u desh një rrugë e gjatë zbulimi për të arritur atje. Në fillim të historisë së tyre, njerëzit e Biblës ishin si të gjithë të tjerët: ata imagjinuan një Perëndi në imazhin e njeriut, një Perëndi që hakmerret si njerëzit. Pastaj, ndërsa Zbulesa përparonte, falë predikimit të profetëve, u fillua ta zbulohej një Perëndi ashtu siç është, dhe jo siç imagjinohej; atëherë fjala "hakmarrje" ngeci, por kuptimi i saj ndryshoi plotësisht; ne kemi parë tashmë disa herë në Bibël këtë fenomen të përmbysjes së plotë të kuptimit të një fjale: ky është rasti me sakrificën, për shembull, dhe gjithashtu me frikën ndaj Zotit.
    U deshën shumë faza dhe shumë shekuj që të zbulohej fytyra e vërtetë të Zotit, një Perëndi krejt tjetër se ne dhe krejt ndryshe nga ajo që ne imagjinojmë spontanisht:
    "Sepse mendimet tuaja, nuk janë mendimet e mia,
    as udhët tuaja nuk janë udhët e mia ‑ thotë Zoti" (Is. 55, 8).
    ... një Perëndi që nuk është gjë tjetër veçse dashuri dhe mëshirë për të gjithë njerëzit pa përjashtim, madje edhe për të ligun, një Perëndi që:
    Nuk dëshiron vdekjen e mëkatarit,
    por që ai të kthehet në besim dhe të jetojë...
    "Vallë, a thua i kënaqem vdekjes së mëkatarit
    ‑ është fjala e Zotit Hyj ‑
    e jo që të kthehet nga sjellja e vet e të jetojë? (Ez. 18, 23).
    Gradualisht u zbulua se shprehja "këtu është hakmarrja e Zotit: ai vetë vjen dhe do t'ju shpëtojë" do të thotë: "Zoti ju do më shumë se çdo qenie në botë, dhe, pavarësisht poshtërimit fizik ose moral që keni pësuar, ai vjen për t'ju çliruar, për t'ju rritur".
    Isaia foli për lirimin e robërve nga Babilonia dhe kthimin e tyre në Jeruzalem; por njerëzimi është ende në pritje të çlirimit përfundimtar nga çdo poshtërim, verbëri, shurdhim: kjo do të jetë vepër e Mesisë, bashkëkohësit e Jezusit e dinin mirë. Kjo është arsyeja pse për t'u paraqitur në sinagogën e Nazaretit (Lluka 4), Jezusi citoi një pasazh tjetër të ngjashëm nga Isaia:
    "Shpirti i Zotit Hyj është mbi mua,
    sepse Zoti më shuguroi,
    më dërgoi t’u sjell të përvujturve lajme të gëzueshme,
    t’i shëroj ata që kanë zemrën e plasur,
    t’u shpall skllevërve lirinë,
    të burgosurve, çlirimin;
    të shpall vitin e hirit të Zotit
    dhe ditën e hakmarrjes së Hyjit tonë,
    t’i ngushëlloj të gjithë ata që qajnë" (Is 61, 1-2).
    Dhe: " Kur të dërguarit e Gjonit shkuan, Jezusi filloi t’i flasë turmës për Gjonin: “Ç’dolët të shihni në shkretëtirë? Një kallam që e tund era? Atëherë, ç’dolët të shihni? Një njeri të veshur me petka të bukura? Porse njerëzit që veshen me petka të bukura, me shkëlqim e jetojnë në kënaqje banojnë në pallate mbretërore!" (Lk 7 , 24-25).
    Lajmi i mirë është se Zoti na merr dhe na shpëton.

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 23 Ord. VITI B

    MË 5-9-2021


    Ps 146), 6...10



    Zoti e ruan besnikërinë përjetë,
    7 u jep të drejtë të shtypurve
    dhe ushqim të uriturve.
    Zoti çliron të burgosurit.
    8 Zoti u hap sytë të verbërve,
    Zoti ngre ata që janë rrëzuar,
    Zoti i do të drejtët.
    9 Zoti mbron të huajt,
    ndihmon jetimin dhe gruan e ve,
    por përmbys udhën e të pabesëve.
    10 Zoti mbretëron përjetë,
    Perëndia yt, o Sion, brez pas brezi.
    Aleluja.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    KENGA E GËZIMIT PËR KTHIMIN NË ATDHE!






    Ky psalm duket si një inventar! Inventari i përfituesve të mirësive të Zotit: të shtypur, të uritur, të lidhur me zinxhirë, të verbër, të dërrmuar, të huaj, vejusha dhe jetimë. Me pak fjalë, të gjithë ata që njerëzit tjerë i injorojnë ose i përbuzin. Të gjitha këto, Zoti i ndihmon.

    Kur Izraelitët këndojnë këtë psalm që është një profesion i vërtetë besimi, është historia e tyre që ata tregojnë dhe falënderojnë për mbrojtjen e palëkundur të Perëndisë; dhe nëse liturgjia e Tempullit në Jeruzalem bën që ata të këndojnë këtë psalm, pikërisht, është që ata të mos harrojnë kujdesin që u ka treguar Zoti gjatë gjithë historisë së tyre, pavarësisht dobësive dhe mëkateve të tyre. Sepse Izraeli me të vërtetë i ka njohur të gjitha këto situata: shtypjen në Egjipt, nga e cila Zoti i çliroi "me një dorë të fortë dhe me një krah të shtrirë" siç thonë ata; dhe gjithashtu shtypja në Babiloni ku përsëri Zoti ndërhyri. Dhe ky psalm u shkrua pas kthimit nga Mërgimi në Babiloni, ndoshta për kushtimin e Tempullit të restauruar. Tempulli ishte shkatërruar në 587 para Krishtit nga trupat e mbretit të Babilonisë, Nabukodonozorit. Pesëdhjetë vjet më vonë (në 538 para Krishtit), kur Kiri, mbreti i Persisë, nga ana e tij, mundi Babiloninë, ai lejoi që hebrenjtë, të cilët ishin skllevër në Babiloni, të ktheheshin në Izrael dhe të rindërtonin shtëpitë e tyre dhe banonin tokën e tyre. Nuk ishte pa vështirësi, siç e dimë, por Tempulli u rindërtua përfundimisht në 515 dhe Përkushtimi i tij u festua me gëzim dhe zell. Libri i Ezdrës thotë: " Atëherë bijtë e Izraelit ‑ priftërinj, levitë e të tjerët të riatdhesuar nga mërgimi me gëzim të madh e bënë kushtimin e kësaj Shtëpie të Hyjit. Bijtë e Izraelit, priftërinjtë, Levitët dhe pjesa tjetër e të dëbuarve bënë me gëzim të madh kushtimin e kësaj Shtëpie të Hyjit" (Esd, 6,16).
    Ky psalm është mbushur me gëzimin e kthimit në shtëpi. Edhe një herë, Zoti sapo ka vërtetuar besnikërinë e tij ndaj Besëlidhjes së tij: Ai ka çliruar popullin e tij, ai ka vepruar si të afërmit e tij, hakmarrësi i tij, "shpenguesi" i tij (domethënë "çliruesi" i tij), siç thotë Bibla. Kur Izraeli rilexon historinë e tij, mund të dëshmojë se Zoti e shoqëroi gjatë gjithë luftës së tij për liri:
    "Zoti e ruan besnikërinë përjetë,
    u jep të drejtë të shtypurve
    dhe ushqim të uriturve.
    Zoti i heq të lidhurit me zinxhirë". (6V.).
    Atyre njerëzve të verbër, përsëri, Zoti ua ka hapur sytë, Perëndia u është zbuluar gradualisht, përmes profetëve të tij, për shekuj me radhë; janë ata të dërrmuar të cilët Perëndia i drejton pa u lodhur, të cilët Zoti i bën të qëndrojnë në këmbë; ata janë ky popull në kërkim të drejtësisë të cilën Zoti e udhëzon; ("Zoti i do të drejtët").
    Pra, ky psalm është një këngë mirënjohjeje që ata po këndojnë në Jeruzalem, ditën e shugurimit të tempullit.
    "Zoti u jep drejtësi të shtypurve /
    Të uriturve u jep bukë /
    Zoti i heq zinxhirët /
    Zoti u hap sytë të verbërve /
    Zoti ngre të shtypurit /
    Zoti i do të drejtët /
    Zoti mbron të huajin /
    ai mbështet vejushën dhe jetimin/.
    Zoti është Perëndia juaj përjet".

    Ju keni vënë re këmbënguljen në emrin "Zoti": me këtë fjalë përkthehet emri i famshëm i Zotit, EMRI i zbuloi Moisiut në shkurret e Djegura: katër shkronjat "YHWH" të cilat thonë praninë e përhershme, aktive, çlirimtare të Zotit në çdo moment të jetës së popullit të tij.

    Por, le të kthehemi në rreshtin e fundit që lexohet sot:
    "Zoti është Perëndia yt përgjithmonë".
    "Zoti është Perëndia juaj" është thënia tipike e Besëlidhjes: "Ju do të jeni populli im dhe unë do të jem Zoti juaj". Sa herë që hasim në shprehjen: « Zoti im », kjo është një kujtesë e Aleancës, e gjithë historisë, aventura e Aleancës midis Zotit dhe popullit të tij të zgjedhur: Aleancë në të cilën Zoti nuk dështoi kurrë.



    NJË PROGRAM JETE.

    "Zoti është Perëndia juaj përgjithmonë"; edhe një herë, vërej se lutja e Izraelit drejtohet drejt së ardhmes; ajo evokon të kaluarën vetëm për të forcuar pritshmërinë e saj, shpresën e saj.
    Dhe përveç kur Zoti i kishte thënë emrin e tij Moisiut, ai e kishte thënë atë në dy mënyra: këtë emër të famshëm, të padëgjueshëm me katër shkronja, YHWH që e gjejmë kudo në Bibël, dhe veçanërisht në këtë psalm, të cilin e përkthejmë "Zoti "; por gjithashtu, dhe për më tepër ai kishte filluar atje, ai kishte dhënë një formulë më të zhvilluar, "Ehiè asher ehiè" e cila përkthehet në shqip si nga koha e tashme: "Unë jam ai që jam", ashtu edhe nga koha e ardhshme: "Unë do të jem ai që do të jem”. Një mënyrë për të shprehur praninë e tij të përhershme dhe përgjithmonë me njerëzit e tij.
    Këtu, këmbëngulja për të ardhmen, "përgjithmonë" gjithashtu synon të forcojë angazhimin e njerëzve: është shumë e dobishme të përsërisim këtë psalm jo vetëm për të njohur të vërtetën e thjeshtë të veprës së Zotit në favor të Popullit të tij, por edhe t'i japë vetes një linjë sjelljeje: sepse, në fund të fundit, ky inventar është gjithashtu një program jete: nëse Zoti veproi kështu ndaj Izraelit, ky ndihet i detyruar të bëjë të njëjtën gjë për të tjerët; të gjithë të përjashtuarit do ta njohin dashurinë që Zoti ka për ta, vetëm përmes sjelljes së atyre që janë dëshmitarët e parë të saj. Dhe përveç kësaj, për të qenë të sigurt se njerëzit pak nga pak i përshtaten mëshirës së Zotit, Ligji i Izraelit përfshinte shumë rregulla të mbrojtjes së vejushave, jetimëve, të huajve.
    Ligji kishte vetëm një qëllim: ta bënte Izraelin një popull të lirë, duke respektuar lirinë e të tjerëve. Sepse Zoti e udhëheq pa u lodhur popullin e tij, dhe përmes tij, gjithë njerëzimin, në një rrugë të gjatë çlirimi.
    Sa për profetët, ishte kryesisht për qëndrimin ndaj të varfërve dhe të munduarve të të gjitha llojeve që ata gjykuan besnikërinë e Izraelit ndaj Besëlidhjes. Nëse marrim një inventar të fjalëve të profetëve, ne jemi të detyruar të pranojmë se thirrjet e tyre për të garantuar rendin, kembëngulin kryesisht me dy pika: një luftë e pamëshirshme kundër idhujtarisë, nga njëra anë, dhe thirrje për drejtësi dhe shqetësim për të tjerët, në anë tjetër. Madje guxoj të them duke ripërsëritur fjalët e Zotiti:
    " Dua dashurinë e jo flinë,
    njohjen e Hyjit më se holokaustet ”(Os 6, 6);
    ose përsëri:
    “T’është dëftuar ç’është e mirë, o njeri,
    e çka Zoti kërkon prej teje:
    s’kërkon tjetër pos të zbatosh drejtësinë,
    të duash mirësinë,
    të jetosh kujdesshëm me Hyjin tënd!” (Mi 6, 8).

    Lexohet në librin e Sirach se: "Lotët e vejushës rrjedhin mbi faqet e Perëndisë" (Si 35,18) ... kjo do të thotë se të gjithë lotët e atyre që vuajnë rrjedhin mbi faqet e Perëndisë... Nëse logjikisht, ne jemi aq afër Perëndisë, ata gjithashtu duhet të rrjedhin poshtë faqeve tona! ... A është ndoshta kjo, për të qenë në imazhin e tij?

  16. #96
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 23 Ord. VITI B.

    MË 5-9-2021

    LEXIMI I UNGJILLIT: Mk 7, 31 – 37.

    31 Pastaj doli prapë nga krahina e Tirit, e nëpër Sidon, erdhi drejt detit të Galilesë në krahinat e Dekapolit.
    32 I sollën një shurdhaman që mezi fliste dhe iu lutën ta vërë dorën mbi të.
    33 Ai e ndau prej popullit veçmas, ia futi gishtërinjtë e vet në veshë, me pështymë të vet ia preku gjuhën,
    34 i drejtoi sytë kah qielli, psherëtiu dhe i tha: “Effatha ‑ që do të thotë: “Çelu!” 35 E menjëherë iu çelën veshët e iu zgjidh pengesa e gjuhës dhe foli rrjedhshëm.
    36 Jezusi u urdhëroi të mos i tregojnë askujt. Por, sa më tepër që ai ua ndalonte, ata aq më tepër e shpallnin.
    37 ë mrekulluar mbi çdo masë thoshin:
    “Gjithçka bëri mirë! “Ky po bën të dëgjojnë të shurdhërit e të flasin memecët!”


    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.



    ARRITJA E MESISË NË NJË VEND PAGAN.



    Pas diskutimit me hebrenjtë mbi rregullat e pastërtisë, Jezusi kishte shkuar në territorin pagan; atje, ai shëroi vajzën e Siro-Fenikasit e cila kishte shfaqur një besim që Jezusit do t’i pëlqente ta gjente në mesin e bashkatdhetarëve të tij. Episodet e mëposhtme ndodhin gjithashtu në territorin pagan, në Dekapolin, më saktë: ishte një konfederatë prej dhjetë qyteteve greke, të vendosura në lindje të Jordanit, që Pompei ishte tërhequr nga administrata e Herodit dhe i ishte bashkangjitur provincës romake të Sirisë. Ata ishin qytete me kulturë greke dhe jo-hebraike. Mark nuk specifikon se cili qytet është, pika nuk është atje. Këtu zhvillohet episodi i kësaj të diele, shërimi i një njeriu që ishte dyfish i gjymtuar: ai ishte edhe i shurdhër edhe belbëzues. Do të shohim më vonë se Mark e ka zgjedhur me kujdes këtë fjalor.

    Për momentin, unë do të marr përsëri tekstin: Prandaj Jezusi largohet nga rajoni i Tirit. Duke kaluar nëpër Sidon, ai mori drejtimin e Liqenit të Galilesë dhe shkoi në zemër të Dekapolit (domethënë, në një mjedis pagan)"Pra, Jezusi bën diçka që nuk e kishte bërë kurrë më parë, ai e merr sakatin larg, larg turmës dhe bën gjestet që zakonisht bëjnë shëruesit mbi të: “I sollën një shurdhaman që mezi fliste dhe iu lutën ta vërë dorën mbi të. Ai e ndau prej popullit veçmas, ia futi gishtërinjtë e vet në veshë, me pështymë të vet ia preku gjuhën, i drejtoi sytë kah qielli, psherëtiu dhe i tha: “Effatha ‑ që do të thotë: “Çelu!” E menjëherë iu çelën veshët e iu zgjidh pengesa e gjuhës dhe foli rrjedhshëm. I sillen një belbëzues të shurdhër dhe i kërkohet të vërë dorën mbi të" (v. 32-35). Jezusi e mori atë larg, larg turmës, vuri gishtatnë veshët e tij dhe, duke marrë pështymë, preku gjuhën e tij. Prandaj ai nuk i ndryshon gjestet, por do t'u japë atyre një kuptim të ri: sepse, prej andej, Jezusi ndryshon nga të tjerët: "me pështymë të vet ia preku gjuhën, i drejtoi sytë kah qielli, psherëtiu dhe i tha: “Effatha ‑ që do të thotë: “Çelu!” Gjesti i ngritjes së syve drejt qiellit është i qartë: Jezusi shërohet vetëm falë fuqisë që i dha Ati i tij.
    Sa për psherëtimën, nëse do të besojmë fjalorin, është më shumë një rënkim: e njëjta fjalë përdoret në Veprat e Apostujve nga Shtjefnii në fjalimin e tij për të përshkruar vuajtjet e popullit të Izraelit në skllavërinë në Egjipt; Pali e përdor këtë fjalë edhe për të thënë padurimin e krijimit të robëruar në pritje të çlirimit të tij: "Sepse e dimë: mbarë krijesa gjëmon dhe vuan në dhimbjet e lindjes deri tani" (Rom 8:22), dhe ai ende e përdor atë kur flet për Shpirtin shenjt i cili lutet në zemrat e besimtarëve: "Edhe Shpirti Shenjt na ndihmon në paaftësinë tonë, sepse ne nuk dimë as çka të kërkojmë me lutje si duhet, por vetë Shpirti Shenjt lutet për ne me ofshamë të patregueshme"(Rm. 8, 26). Në Jezusin që rënkon, a nuk ka të gjitha këto? Njerëzimi po pret çlirimin? Dhe gjithashtu Shpirti Shenjt ndërmjetëson për ne? Sepse vuajtjet tona nuk mund ta lënë Zotin indiferent.



    “GJITHÇKA AI BËRI MIRË!...BËN TË DËGJOJNË TË SHURDHËRIT E TË FLASIN MEMECËT”.


    Dhe këtu është sakati ynë i shëruar: “E menjëherë iu çelën veshët e iu zgjidh pengesa e gjuhës dhe foli rrjedhshëm". Menjëherë gjuha e tij u lirua dhe ai foli saktë. Edhe një herë, Jezusi jep një udhëzim të rreptë të heshtjes: a shpreson të bindet? Përpjekje e humbur: “Jezusi u urdhëroi të mos i tregojnë askujt. Por, sa më tepër që ai ua ndalonte, ata aq më tepër e shpallnin" (v. 36).
    "Të mrekulluar mbi çdo masë thoshin: “Gjithçka bëri mirë!”

    Ky po bën të dëgjojnë të shurdhërit e të flasin memecët!” (v. 37).
    Pa e ditur, pasi ata janë paganë, ata citojnë Shkrimet:
    "Çdo gjë që ai bën është e admirueshme" është një përsëritje e vëzhgimit të Zanafillës; duke shikuar prapa punën që kishte bërë në gjashtë ditë: "Hyji shikoi gjithçka kishte bërë dhe, ja, ishin shumë të mira! Dhe u bë mbrëmje e mëngjes ‑ dita e gjashtë" (Za. 1, 31);
    "Ai i bën të shurdhërit të dëgjojnë dhe memecët të flasin" është një kujtesë e premtimeve të Isaisë për epokën e lumturisë e cila do të hapet në kohën e ardhjes së Mesisë:
    "Atëherë sytë do t’u çelen të verbërve,
    veshët e të shurdhërve do të dëgjojnë;
    atëherë i shqepti do të kërcejë si dreri
    gjuha e të pagojit do të shpërthejë në hare,
    se në shkretëtirë do të burojnë ujërat,
    përrenjtë do të rrjedhin nëpër shkretëtirë"
    (Is 35: 5-6; teksti i leximit të parë të kësaj të diele).
    Pra, premtimet mesianike janë për të gjithë, hebrenjtë dhe paganët. Dhe, çuditërisht, janë paganët, me sa duket, ata që lexojnë më së miri shenjat. Ata "shpallin" na thotë Marc; përsëri, ai sigurisht nuk e zgjedh fjalën rastësisht; ai përdori të njëjtën fjalën për Gjon Pagëzuesi:
    "Në shkretëtirë u duk Gjon Pagëzuesi e predikonte një pagëzim pendese për faljen e mëkateve" *Mk 1,4). , për lebrozin: " Por ai, posa doli, filloi të flasë e ta përflasë ngjarjen, kështu që Jezusi s’mund të hynte më haptas në qytet" (1,45); më në fund, do të jetë urdhri i dhënë nga Jezusi për apostujt e tij pas Ringjalljes së tij: " “Dilni në mbarë botën e predikojani Ungjillin të gjithë njerëzve. Kush do të besojë e do të pagëzohet, do të shëlbohet, ndërsa kush s’do të besojë, do të dënohet" (16, 15-16)
    Ndërkohë, apostujt kanë ende një rrugë të gjatë për të bërë: Marku grumbullon në ungjillin e tij shënime shumë negative për ta, duke nxjerrë kështu në pah vetminë e Jezusit. Në shumë raste, në fakt, ungjilltari raporton fjalë pa mëdyshje të Jezusit në lidhje me vështirësinë e tyre për të hyrë në misterin e tij: për shembull, pas shëmbëlltyrës së mbjellësit: "“Po a nuk e morët vesh këtë shëmbëlltyrë? Po, atëherë, si do t’i merrni vesh të gjitha shëmbëlltyrat e tjera "(4, 13); në fund të episodit "Stuhia u qetësua": "Pse jeni frikacakë? Po a ende nuk besoni?” Ata i kapi frikë e madhe dhe i thoshin njëri‑tjetrit: “Vallë, kush është ky të cilit po i nënshtrohen era dhe deti?”Pse keni kaq frikë? Nuk keni besim akoma?
    "(4, 40-41); dhe veçanërisht pas shumëzimit të dytë të bukëve:
    "‘Me sy në ballë e nuk shihni,
    me veshë në kokë e nuk dëgjoni?’
    Po a nuk po ju kujtohet
    se kur i ndava pesë bukë për pesë mijë vetë,
    sa shporta plot me copa mblodhët?”
    Ata iu përgjigjën: “Dymbëdhjetë!”
    “E kur ndava shtatë bukë për katër mijë vetë,
    sa shporta plot me copa mblodhët?”
    “Shtatë!” ‑ iu përgjigjën.
    “Dhe ende nuk po kuptoni?! ‑ u tha.
    Ju nuk e kuptoni akoma dhe nuk e kuptoni?
    Keni zemër të ashpër? Keni sy: nuk shihni?
    Keni veshë: nuk dëgjoni?"(8, 16-21).

    Ky shurdhim dhe verbëri do të mbetet deri pas Ringjalljes së Jezusit: "Në fund iu dëftua të Njëmbëdhjetëve ndërkohë që po ndodheshin në tryezë. I qortoi për pabesimin e tyre dhe për ngurtësinë e zemrës, pse s’u besuan atyre që e kishin parë të ngjallur prej së vdekuri"( 16, 14).

    Kështu që ne e kuptojmë më mirë interesin shumë të veçantë që ka Marku në historinë që na mban këtu (shërimi i të shurdhëve-memecëve në Dekapolin) dhe, pak më tej, në shërimin e një të verbëri në Betsaida, në territorin hebre këtë herë . (dy histori specifike për Marc); cilado qoftë ngadalësia jonë për të besuar, koha mesianike ka ardhur vërtet për të gjithë njerëzit.
    Siç tha Isaia edhe një herë:
    "S’do të errësohen më sytë e veguesve,
    me vëmendje do të dëgjojnë dëgjuesit,
    zemra e të paditurve do ta mësojnë urtinë,
    shpejt e rrjedhshëm do të flasë belbacaku" (Iz. 32, 3-4).

  17. #97
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    Diela 24 Ord VITI B

    MË 12-9-2021.

    LEXIMI I PARË: IS. 50, 5-9°.



    5 Zoti Hyj ma hapi veshin,
    s’kundërshtova, nuk u zmbrapsa.
    6 Shpinën ua solla atyre që më rrahnin,
    mollëzat e mia atyre që ma shkulnin mjekrrën:
    fytyrën time nuk e largova
    nga të sharat e pështymat.
    7 Zoti Hyj është ndihmëtari im,
    këndej edhe s’jam i tronditur,
    prandaj fytyrën time e bëra të fortë si shkëmbi
    pse e di se s’do të mbetem i turpëruar.
    8 Afër e kam atë që ma jep të drejtën,
    kush guxon të shtyhet në gjyq me mua?
    Le të dalim përballë njëri‑tjetrit!
    Kush është kundërshtari im?
    Le të më dalë përballë!
    9 Ja, Zoti Hyj është ndihmëtari im,
    kush është ai që do të më dënojë?




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    SHËRBËTORI I ZOTIT SIPAS ISAISË.


    Çelësi, për të kuptuar leximin e parë të liturgjisë së sotme, është në varg që sapo i paraprin leximit tonë sot:
    “ Zoti Hyj ma dha një gjuhë të ditur
    që të di ta përforcoj me fjalë të lodhurin.
    Çdo mëngjes veshin ma zgjon
    që të dëgjoj siç dëgjon nxënësi" (v. 4).
    Fjala më zgjon çdo mëngjes, çdo mëngjes më zgjon në mënyrë që të dëgjoj si ai që e lejon veten të mësohet. Njeriu që flet këtu, ushqehet nga Fjala e Zotit: është për shkak të kësaj fjale që ai persekutohet, por është gjithashtu për shkak të kësaj fjale që ai merr forcë për të përballuar persekutimin.

    Natyrisht, dikush pyet veten se kush është! Ky tekst është pjesë e një grupi të quajtur "Këngët e Shërbëtorit" në librin e Isaisë: katër tekste që pikturojnë një portret të një personazhi mahnitës të quajtur: "Shërbëtori i Zotit". Ai është një dëshmitar i vërtetë i Perëndisë, ai bën një jetë shembullore, por ai është i përndjekur; pas vdekjes së tij, ai njihet si zëdhënësi i Zotit, dhe në mënyrë misterioze, është nëpërmjet tij që njerëzimi shpëtohet. Prandaj është ai që realizon planin e Perëndisë të shpëtimit për të gjithë njerëzit. Sigurisht, ne menjëherë mendojmë për Jezu Krishtin!
    Por profeti Isaia padyshim nuk po mendonte për Jezu Krishtin kur shkroi këtë tekst, ndoshta në shekullin e gjashtë para Krishtit, gjatë Mërgimit në Babiloni. Për kë po fliste Isaia? Për një individ specifik? Ose më mirë për popullin e Izraelit në mërgim? Sepse populli i Izraelit është me të vërtetë ky shërbëtor i Perëndisë i ushqyer çdo mëngjes nga Fjala, por edhe i përndjekur për shkak të besimit të tij dhe i durueshëm, pavarësisht gjithçkaje, në të gjitha sprovat. Nëse kjo hipotezë do të ishte e saktë, atëherë ky tekst do të synonte të inkurajonte këta njerëz që të qëndronin në këmbë, të sigurt se nuk do të "ngatërroheshin" siç thotë Isaia.
    Sepse Isaia na përshkruan këtu marrëdhënien e jashtëzakonshme që e bashkon Shërbëtorin me Perëndinë e tij. Karakteristika kryesore e tij është siguria. "Të dëgjosh" Fjalën, "të lejosh të udhëzohesh" prej saj, kjo do të thotë të jetosh në besim: "Zoti, Zoti im më ka dhënë gjuhën e një njeriu që e lejon veten të mësohet" ... "Fjala më zgjon çdo mëngjes" ... "Unë dëgjoj si ai që e lejon veten të udhëzohet" ... " Zoti Perëndi ma hapi veshin ”.
    Profetët, njëri pas tjetrit, po thonë: "Dëgjo, Izrael" ose "Sot do ta dëgjosh Fjalën e Perëndisë ...?" Dhe në gojën e tyre, fjala "Dëgjo" "gjithmonë do të thotë" besoji Zotit pavarësisht çfarëdo ". Dhe Shën Pali do të thotë pse: sepse: "Ne e dimë se Hyji në gjithçka bashkëpunon me ata që e duan, me ata që, me vendimin e tij, janë të thirrur" (Rm, 8,28). Nga çdo e keqe, nga të gjitha vështirësitë, nga të gjitha sprovat, ai nxjerr të mirën; ndaj të gjithë urrejtjes, ai jep forcën për të kundërshtuar me një dashuri edhe më të fortë; në çdo persekutim, ai jep forcën e faljes; nga çdo vdekje ai lind jetën, ringjalljen. E keqja mbetet e keqe, por nga e keqja, Zoti lind të mirën.
    Është ky besim që e shtyn Shërbëtorin të pranojë misionin e besuar atij. Ky është me të vërtetë një "mision i besuar"; kjo nuk është lojë me fjalë: është shprehje e besimit reciprok. Zoti i beson Shërbëtorit të tij, ai i beson atij një mision; në këmbim Shërbëtori e pranon misionin me besim. Dhe është pikërisht ky besim që i jep atij forcën për të qëndruar në këmbë edhe në kundërshtimin që ai do të hasë në mënyrë të pashmangshme.
    Këtu misioni është ai i një profeti: "Zoti Hyj ma dha një gjuhë të ditur që të di ta përforcoj me fjalë të lodhurin" (v..4)... "Kështu që unë nga ana ime të di si t'i ngushëlloj ata që nuk mund ta durojnë" në një përkthim tjetër. Duke ia besuar këtë mision, Zoti jep forcën e nevojshme për ta kryer: ai jep" gjuhën e nevojshme: "Zot, Zoti im më ka dhënë gjuhën e një njeriu që e lejon veten të udhëzohet" ... Ai vetë e ushqen këtë besim, burimi i gjithë guximit në shërbim të të tjerëve: "Zoti Zoti më ka hapur veshin", që do të thotë se të dëgjosh (në kuptimin biblik, besimin) në vetvete është një dhuratë nga Zoti. Çdo gjë është një dhuratë: misioni, forca dhe besimi që ju bëjnë të patundshëm.



    MISIONI I PROFETIT, NJË MISION ME SHUMË RREZIQE!

    Është pikërisht karakteristika e besimtarit të pranojë gjithçka si një dhuratë nga Zoti. Dhe kushdo që jeton në këtë dhuratë të përhershme të forcës së Zotit mund të përballet me çdo gjë: "Unë nuk u rebelova, nuk u turpërova ..." Besnikëria ndaj misionit të besuar, nënkupton në mënyrë të pashmangshme persekutimin: profetët e vërtetë, domethënë ata që flasin vërtet në emrin e Zotit rrallë vdes në shtretërit e tyre ...
    Në këtë tekst nga Isaia, persekutimi përshkruhet në mënyrë shumë realiste: “ Shpinën ua solla atyre që më rrahnin,
    mollëzat e mia atyre që ma shkulnin mjekrrën:
    fytyrën time nuk e largova
    nga të sharat e pështymat. ... " (v. 6)

    Pse profetët, shërbëtorët e vërtetë, përndiqen në mënyrë të pashmangshme? Sepse besnikëria ndaj Fjalës së Perëndisë e çon në mënyrë të pashmangshme Shërbëtorin të dallohet, të mos pëlqejë; nëse ai në të vërtetë "dëgjon" Fjalën e Zotit, domethënë, nëse e zbaton atë në praktikë, ai shpejt bëhet jashtëzakonisht shqetësues. Konvertimi i tij i thërret të tjerët në konvertim. Disa e dëgjojnë thirrjen me radhë ... të tjerët e refuzojnë atë dhe, për arsyet e tyre të mira, persekutojnë Shërbëtorin.
    Dhe çdo mëngjes, Shërbëtori duhet të rimarrë forcat, duhet të përforcohet nga Ai që i lejon atij të përballojë gjithçka:
    "Çdo mëngjes veshin ma zgjon
    që të dëgjoj siç dëgjon nxënësi.
    Zoti Hyj ma hapi veshin,
    s’kundërshtova, nuk u zmbrapsa" (v.4-5). "
    Dhe atje Isaïa përdor një shprehje pak kurioze, por e zakonshme në hebraisht:
    "Prandaj fytyrën time e bëra të fortë si shkëmbi
    pse e di se s’do të mbetem i turpëruar" (v.7). Unë e bëra fytyrën time të fortë si gur: kështu shprehen vendosmëri dhe guxim; nganjëherë themi "të më mposhtë fytyra": mirë, këtu Shërbëtori pohon: "Asgjë nuk do të më shtypë, unë do të duroj çdo gjë që do të ndodhë, ju nuk do të më shihni me fytyrën time të mposhtur"; nuk është krenari apo pretendim, është besim i pastër: sepse ai e di mirë se nga vjen forca e tij:
    "Zoti Perëndi më vjen në ndihmë: kjo është arsyeja pse unë nuk jam prekur nga poshtërimet ..."
    E gjithë këtë Jezusi jetoi; dhe në Ungjillin e kësaj të diele, ai na fton ta ndjekim atë në këtë rrugë, çfarëdo që të ndodhë:
    “Nëse ndokush dëshiron të vijë pas meje, ta mohojë vetveten, ta marrë kryqin e vet çdo ditë dhe të më ndjekë. Sepse, kush do ta shpëtojë jetën e vet, do ta humbë, ndërsa kush ta humbë jetën e vet për shkakun tim, do ta shpëtojë" (Lk 9,23-24).

  18. #98
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 24 Ord. VITI B.

    MË 12-9-2021


    Ps. 116 , 1-2, 3ac-4, 5-6, 8ac-9


    1 E dua Zotin sepse e dëgjon
    zërin e lutjes sime,
    2 sepse mbi mua e priri veshin e vet
    atë ditë që e thirra në ndihmë.
    3 Më kishin rrethuar leqet e vdekjes,
    më kishin shtrënguar leqet e Nëntokës,
    më ndrydhën trishtime e dhembje,
    4 Emrin e Zotit e thirra në ndihmë:
    “Deh, o Zot, ma shpëto jetën”!
    5 I mirë e i drejtë është Zoti,
    Hyji ynë është vetë mirësia!
    6 Zoti është mbrojtësi i të vegjëlve:
    isha ngushtë e Ai më shpëtoi!
    8 Ai ma shpëtoi jetën prej vdekjes,
    sytë e mi prej lotëve,
    këmbët e mia prej rënies.
    9 Do të eci në praninë e Zotit
    në tokën e të gjallëve.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    Si gjithmonë në Psalmet, ai që thotë "Unë" nuk është një individ i izoluar, por është Populli i Zgjedhur që flet, janë të gjithë besimtarët e këtij populli që flasin. Një popull që vuajti, që u lut, duhet të them se "qau" dhe që përjetoi, madje edhe në mes të vuajtjeve, se Perëndia ishte aleati i tij:
    " E dua Zotin sepse e dëgjon
    zërin e lutjes sime,
    sepse mbi mua e priri veshin e vet
    atë ditë që e thirra në ndihmë" (v. 1-2).
    Unë e dua Zotin: ai dëgjon britmën e lutjes sime; ai ma drejton veshin: gjatë gjithë jetës sime do ta thërras në ndihmë. Në Izrael, mund të thuhet nga përvoja që është Zoti që merr iniciativën, dhe e ka bërë këtë gjithmonë, që nga fillimi. Me Adamin, me Noheun, me Abrahamin, çdo herë ishte Zoti ai që thirri njeriun në ekzistencë dhe në Besëlidhje për lumturinë e njeriut dhe jo për përfitimin e tij.
    Pastaj, kur njerëzit vuanin në Egjipt, Zoti u erdhi në ndihmë. Libri i Eksodit ka këtë frazë të bukur: “ Mirëpo, pas një kohe të gjatë, vdiq mbreti i Egjiptit. Izraelitët ende dënesnin në skllavëri. Klithnin të mjerët prej vuajtjeve të robërisë, dhe klithjet e tyre për ndihmë arritën te Hyji. Hyji i dëgjoi klithjet e tyre dhe iu kujtua Besëlidhja që Ai e lidhi me Abrahamin, me Izakun e me Jakobin. Zoti i pa izraelitët dhe u kujdesua për ta. Ai iu dëftua atyre" (Dal 2, 23-25). Dhe pastaj ishte zbulimi i madh i shkurret që digjej: "Zoti i tha: ‘E pashë mjerimin e popullit tim në Egjipt dhe e dëgjova klithjen e tij për ndihmë për shkak të pashpirtësisë së mbikëqyrësve të tyre. Dhe, duke e ditur vuajtjen e tij, zbrita për ta çliruar nga duart e egjiptianëve, ta nxjerr nga ajo tokë dhe ta çoj në një vend të mirë e të gjerë, në dheun ku rrjedh qumësht dhe mjaltë, në dheun e Kanaaneut, Heteut, Amorreut, Perezeut, Heveut dhe të Jebuzeut. Kështu, pra, klithma e bijve të Izraelit arriti deri tek unë, po edhe unë vetë e pashë shtypjen e tyre që po e pësojnë prej egjiptianëve. Pra, eja se dua të të çoj te faraoni që ta nxjerrësh popullin tim, bijtë e Izraelit, prej Egjiptit".(Dal 3, 7 -10)
    Sigurisht, gjendet kjo përvojë historike pas frazës së Psalmit:
    3 "Më kishin rrethuar leqet e vdekjes,
    më kishin shtrënguar leqet e Nëntokës,
    më ndrydhën trishtime e dhembje.
    4 Emrin e Zotit e thirra në ndihmë:
    “Deh, o Zot, ma shpëto jetën”! (Ps 116, 3-4).
    “Unë u kapa në rrjetën e vdekjes, u kapa në lidhjet e humnerës, ndjeva trishtim dhe ankth". Rrjetat e vdekjes për të cilat ai flet, janë skllavëria në Egjipt: Faraoni premtoi lirinë dhjetë herë, por gjithmonë në fund ai u soll si armik; vetëm Zoti mbështeti përpjekjen çlirimtare të popullit të tij dhe mbuloi ikjen e tyre.
    Dhe sa herë që Populli i Zgjeddhurt ka kaluar kohë të errëta, sepse i mposhtur nga popuj të tjerë, Zoti ka ndërhyrë. Psalmi mund të kuptohet kështu:
    "Zoti është mbrojtësi i të vegjëlve:
    isha ngushtë e Ai më shpëtoi!
    Zoti mbron të vegjlit: unë isha i dobët, ai më shpëtoi”(V. 6).
    Zbulimi shumë i madh i Izraelit thuhet këtu:
    "Zoti është drejtësia dhe mëshira, Perëndia ynë është butësia".
    Pastaj, në përgjigje, dhe vetëm në përgjigje, njerëzit falënderojnë: ata njohin veprën e Perëndisë:
    " Do të eci në praninë e Zotit
    në tokën e të gjallëve" (v.9).
    A ka falënderim më i bukur? "Unë do të ec, do të qëndroj në këmbë". Shërbëtori i Isaisë, ai që foli në leximin tonë të parë të kësaj të diele, ishte në gjendje t'i thoshte këto strofa, që tregojnë pa dyshim tërë të vërtetën vërtetën:
    "Zoti Perëndi më vjen në ndihmë:
    prandaj nuk jam i prekur nga zemërimet,
    prandaj e bëra fytyrë e fortë si një gur:
    E di që nuk do të ngatërrohem".



    JEZUSI E KËNDOI KËTË PSALM NË MBREMJEN E SË ENJTES SË SHENJTË.

    Sigurisht, ky psalm merr kuptimin e tij të plotë kur e dimë se është pjesë e psalmeve Hallel, (psalmet 112/113 deri 117/118) të cilët u kënduan me rastin e festës hebraike të Pashkës, disa në fillim dhe të tjerët në fund të vaktit. Kështu Jezusi e këndoi atë në mbrëmjen e së Enjtes së Shenjtë. Mateu thotë: " Dhe, pasi kënduan himnin, dolën për të shkuar në Malin e Ullinjve" (Mt. 26,30). Dhe ajo që është shumë e habitshme është marrëdhënia midis këtij psalmi që Jezusi këndoi të enjten në mbrëmje dhe atij që ai do të thotë në kryq:
    "O Hyj, Hyji im, pse hoqe dorë prej meje? Larg nga Shëlbimi im fjalët e dënesës sime!" (Ps. 22).
    Të dyja ngjallin dhimbje. Sapo kemi dëgjuar britmën e Psalmit 22, që psalmi i liturgjisë së sotme i përgjigjet:
    "Më kishin rrethuar leqet e vdekjes, më kishin shtrënguar leqet e Nëntokës, më ndrydhën trishtime e dhembje, Emrin e Zotit e thirra në ndihmë: “Deh, o Zot, ma shpëto jetën!" (Ps 116, 3-4).

    Të dy përfundojnë me falënderimin, dhe pothuajse në të njëjtat terma: Psalmi 22, 26-30:
    "Prandaj do të të lëvdoj në kuvendin e dheut,
    ndër sy të besimtarëve të tu do t’i kryej kushtet.
    Do të hanë skamnorët e do të ngihen,
    do ta lavdërojnë Zotin ata që e kërkojnë:
    'Rroftë zemra e tyre për amshim!’
    Do të kujtohen e do të kthehen te Zoti
    mbarë skajet e tokës,
    do të adhurojnë para tij mbarë familjet e kombeve.
    Sepse Zoti është mbret! Ai i sundon kombet!
    Atë, vetëm atë do ta adhurojnë
    të gjithë ata që pushojnë nën dhe,
    para tij do të përmbysen të gjithë ata që kthehen në pluhur".
    Në jehonë, psalmi që jemi duke studiuar, merr të njëjtën rezolutë:
    "Ai ma shpëtoi jetën prej vdekjes, sytë e mi prej lotëve, këmbët e mia prej rënies. Do të eci në praninë e Zotit në tokën e të gjallëve" (Ps 116, 8-9)
    "Toka e të gjallëve" është toka e premtuar; dhe fjala "qetësohu-pusho" ("Kthehu, shpirti im, në qetësinë tënde - Gjej pushimin tënd, shpirti im", v. 7) ka të njëjtin kuptim; kështu psalmi evokon të gjithë historinë e shpëtimit të Izraelit, nga dalja e Egjiptit, deri në hyrjen në posedim të tokës.
    Dhe Psalmi vazhdon: “Unë besoj dhe do të flas, unë që kam vuajtur shumë. I kushton Zotit të shohë njerëzit e tij të vdesin! A nuk jam unë, o Zot, shërbëtori yt, unë, zinxhirët e të cilit ke këputur? Unë do t'ju ofroj flijimin e falënderimit, do të thërras emrin e Zotit. Unë do t'i mbaj premtimet e mia Zotit, po, para gjithë popullit të tij, në hyrje të shtëpisë të Zotit, në mes të Jeruzalemit!".

  19. #99
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 24 Ord VITI B

    MË 12-9-2021


    LEXIMI I UNGJILLIT: Mk. 8, 27 – 35.


    27 Jezusi u nis me nxënësit e vet drejt fshatrave të Cezaresë së Filipit. Udhës i pyeti nxënësit e vet: “Çka thonë njerëzit, kush jam unë?”
    28 Ata iu përgjigjën: “Disa thonë se je Gjon Pagëzuesi, disa të tjerë Elia, disa të tjerë prapë se je njëri ndër profetët.”
    29 Atëherë i pyeti ata: “Po ju, kush thoni se jam?”
    “Ti je Mesia!” ‑ iu përgjigj Pjetri.
    30 Ai u urdhëroi rreptësisht të mos ia tregonin askujt këtë gjë për të.
    31 Atëherë filloi t’u shpjegojë se Birit të njeriut i duhet të pësojë shumë; se pleqtë, kryepriftërinjtë e skribët do ta përbuzin; se do të vritet dhe se do të ngjallet pas tri ditësh. 32 Ua tha këto krejt haptas. Atëherë Pjetri e ndau në një anë e zuri ta qortojë.
    33 Jezusi u soll, shikoi nxënësit e vet dhe i bërtiti Pjetrit: “M’u hiq sysh, he djall, se nuk ke ndër mend punët e Hyjit, por punët e njerëzve!”
    34 Atëherë grishi popullin bashkë me nxënësit e vet dhe u tha: “Nëse ndokush dëshiron të vijë pas meje, le t’i bjerë mohit vetvetes, ta marrë kryqin e vet e të më ndjekë. 35 Sepse, ai që do ta shpëtojë jetën e vet, do ta bjerrë, përkundrazi, ai që do ta bjerrë jetën e vet për mua e për Ungjill, do ta shpëtojë.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    MOHIMI I PARË I PJETRIT.

    Pjetri sapo ka guxuar fjalët më e jashtëzakonshme që mund të imagjinohej në atë kohë: "Ti je Mesia".
    Dhe ne jemi të befasuar nga reagimi i Jezusit; ai nuk e refuzon titullin, por menjëherë jep një udhëzim të rreptë të heshtjes.
    Ne tashmë, këtë vit, duke kexuar ungjillin e Markut, e kemi hasur këtë "sekret mesianik" të famshëm disa herë: është shumë herët për t'u thënë të gjithëve se Jezusi është Mesia, sepse ky titull është shumë i paqartë. Sepse Jezusi është me të vërtetë Mesia që pritej, por aspak siç pritej! Kjo është ajo që ai do të përpiqej të bëjë të kuptonin dishepujt e tij: "Atëherë filloi t’u shpjegojë se Birit të njeriut i duhet të pësojë shumë; se pleqtë, kryepriftërinjtë e skribët do ta përbuzin; se do të vritet dhe se do të ngjallet pas tri ditësh" (Mk. 8,31).
    Për veshët e Izraeliteve, ky fjalim ishte plotësisht paradoksal: në momentin kur Jezusi pretendoi titullin "Mesia" (Biri i njeriut ishte një sinonim), ai parashikoi dështim, vuajtje, vdekje.
    Disa fjalë së pari për këtë titull: "Biri i njeriut": kjo shprehje vjen drejtpërdrejt nga libri i Danielit, në kapitullin 7, 13-14:
    "Unë po shikoja kështu në vegimin e natës:
    dhe ja, në retë e qiellit,
    po vinte dikush si Biri i njeriut!
    Arriti deri tek i Tejetlashti i motit
    dhe qe paraqitur para tij.
    Ai i dha pushtetin, nderin e mbretërinë.
    Të gjithë popujt, fiset e gjuhët
    u shtruan nën shërbimin e tij:
    pushteti i tij pushtet i amshuar
    që kurrë s’do të merret,
    mbretëria e tij
    kurrë nuk do të prishet".
    Disa vargje më vonë, Danieli specifikon se ky Bir i Njeriut nuk është një individ i vetmuar, por një popull:
    "... do ta marrin veç prej tyre mbretërinë
    dhe do ta mbajnë për shekuj të shekujve
    shenjtërit e Hyjit të Tejetlartë" (7,18)....
    "Mbretëri e pushtet e madhëria e mbretërive
    do t’i jepen popullit
    të Shenjtërve të të Tejetlartit,
    mbretëria e të cilit
    është mbretëri e amshueshme
    dhe të gjithë mbretërit atij do t’i shërbejnë,
    atë do të dëgjojnë“ (7,27).
    Kur Jezusi i atribuon vetes këtë titull "Biri i Njeriut", ai e paraqet veten si ai që e vë veten në krye të popullit të Hyjit. Ai është me të vërtetë Mesia që vjen për të vendosur mbretërimin e Perëndisë në tokë.
    Këtu, në librin e Danielit nuk flitet në asnjë mënyre për vuajtje! Çfarë ideje! Pjetri me të drejtë është i mërzitur. Ashtu si shumë nga bashkëkohësit e tij, ai priste një mbret Mesia, triumfues, i lavdishëm, i fuqishëm që do të kishte dëbuar Romakët një herë e përgjithmonë nga Palestina. Pra, ajo që shpall Jezusi, është e papranueshme: Zoti i Plotfuqishëm nuk mund të lejojë që gjëra të tilla të ndodhin! Mund ta quhet ky tekst: "Mohimi i parë i Pjetrit", refuzimi i parë për të ndjekur Mesinë në vuajtje.
    Jezusi përballet me këtë refuzim spontan të Pjetrit si me një tundim të vërtetë për veten e tij dhe ai i thotë Pjetrit me ngulm:
    “M’u hiq sysh, he djall,
    se nuk ke ndër mend punët e Hyjit,
    por punët e njerëzve!” (Mk. 8, 33).


    PIKËPAMJET E ZOTIT NUK JANË PIKËPAMJET E NJERËZVE.

    Le të jenë pikëpamjet tona spontanisht "njerëzore"! Çfarë mund të jetë më e natyrshme?! Por ne duhet ta lëmë Shpirtin t'i transformojë pikëpamjet tona, nganjëherë t'i nderrojë plotësisht, nëse duam t'i qëndrojmë besnikë planit të Perëndisë. Ndryshe nga Mateu dhe Luka, Marku nuk tregon hollësitë e tundimeve të Jezusit në shkretëtirë, por nuk ka dyshim se ai na përshkruan një tundim të Jezusit këtu për ne, një tundim veçanërisht serioz që ngjalli një reagim shumë të gjallë nga ana e Jezusit, dëshmi se ai duhet të paguajë një luftë të vërtetë këtu:
    “Duke parë dishepujt e tij,
    ai i bërtiti Pjetrit ashpër:
    “M’u hiq sysh, he djall,
    se nuk ke ndër mend punët e Hyjit,
    por punët e njerëzve!”.
    Në mënyrë pozitive kjo tingellon kështu si një thjrrje e forte:
    Ki ndër mend punët e Hyjit, dhe jo punët e njerëzve: Ti më vij pas! Ti më ndiq".
    Pse Marku vëren këtu se Jezusi reagoi në këtë mënyrë për shkak të pranisë së dishepujve? Mund të mendohet sepse gabimi i Pjetrit është edhe më serioz, pasi rrezikon t'i tërheqë të tjerët në gabimin e tij? Titulli i Satanit ("pengesa") thotë qartë atë që është në rrezik: si Shërbëtori i Isaisë (leximi i parë), Jezusi është i vendosur të "dëgjojë" Atin e tij, të lejojë veten të udhëzohet dhe të arrijë deri në fund të misionit të tij, edhe nëse duhet të përballojë vuajtje zemërime, pështyje, goditje:
    “ Zoti Hyj ma hapi veshin,
    s’kundërshtova, nuk u zmbrapsa.
    Shpinën ua solla atyre që më rrahnin,
    mollëzat e mia atyre që ma shkulnin mjekrrën:
    fytyrën time nuk e largova
    nga të sharat e pështymat” (Is.50, 5-6).
    Sepse plani i Perëndisë për shpëtimin nuk përshtatet me një Mesi triumfues:
    që njerëzit të "arrijnë në njohjen e së vërtetës", siç thotë Pali (1 Tim 2, 4),
    ata duhet të zbulojnë Perëndinë e butësisë dhe të faljes,
    të mëshirës dhe të keqardhje;
    nuk do të jenë të mundur aktet e fuqisë,
    por vetëm dhurata supreme e jetës së Birit:
    "Dashuria më e madhe
    që ndokush mund
    të tregojë është:
    të japë jetën e vet për miqtë e vet" (Gj. 15,13).
    Dhe ai fton të gjithë dishepujt e tij të të gjitha kohërave që ta ndjekin.
    Marku vëren se Jezusi më pas thirri turmën dhe vazhdoi mësimin e tij mbi kërkesat e ungjillizimit:
    Duke thirrur turmën me dishepujt e tij, ai u tha atyre:
    "Nëse ndokush dëshiron të vijë pas meje,
    le t’i bjerë mohit vetvetes,
    ta marrë kryqin e vet e të më ndjekë.
    Sepse, ai që do ta shpëtojë jetën e vet, do ta bjerrë,
    përkundrazi, ai që do ta bjerrë jetën e vet
    për mua e për Ungjill, do ta shpëtojë" (8, 34-35).

  20. #100
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 25 Ord. VITI B

    MË 19 – 9 – 2021.


    LEXIMI I PARË: Ur. 2,12...20.


    Sepse thonë në vetëvete duke llogaritur gabimisht:
    12 “T’i vëmë pritë të drejtit, sepse na pengon,
    dhe u kundërshton veprave tona,
    sepse na qorton për mëkatet kundër Ligjit
    e na përplas në sy mungesat e edukatës që kemi marrë...
    17 Të shikojmë a janë fjalët e tij të vërteta,
    dhe të shqyrtojmë çfarë mbarimi do të ketë:
    18 Nëse i drejti është vërtet bir i Hyjit,
    Ai patjetër do të ketë kujdes, dhe do ta shpëtojë nga duart e kundërshtarëve,
    19 Ta vëmë në sprovë me fyrje e me mundime;
    e ta shiohim butësinë e sedrës së tij,
    ta sprovojmë durimin e tij.
    20 Ta dënojmë me vdekje të turpshme,
    sepse, siç thotë ai, shpëtimi do t’i vijë.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.



    BESIMTARËT NË NJË VEND PAGAN.

    Për të kuptuar këtë tekst të vështirë, duhet të vendoset në kontekst. Libri i Urtësisë është shumë i veçantë nga të gjitha pikëpamjet: së pari, është shkrimi i fundit i Besëlidhjes së Vjetër, vetëm tridhjetë ose pesëdhjetë vjet para lindjes së Krishtit; pastaj u shkrua në Egjipt dhe jo në tokën e Izraelit si shumica e librave të tjerë të Biblës; së fundi, është shkruar në greqisht dhe jo në hebraisht ose aramaisht.
    Që nga pushtimet e Aleksandrit të Madh, rreth vitit 330 para Krishtit, një koloni e tërë hebraike ishte vendosur në Egjipt, në Aleksandri, në Deltën e Nilit. Ata gëzonin liri të plotë fetare, ata kishin ndërtuar vendet e lutjes në fshatrat e tyre (ose lagjet e tyre, nëse jetonin në qytete), dhe për këtë arsye mund të vazhdonin në mënyrë perfekte të praktikonin fenë e tyre dhe t'ua përcillnin fëmijëve të tyre; pasi i gjithë rajoni fliste greqisht, edhe ata filluan të flasin në greqisht, sigurisht nga brezi i dytë; këtu, për të kuptuar Shkrimet, Bibla u përkthye në greqisht për të dhënë atë që ne e quajmë “Biblën e Septuagintave”.
    Prandaj, një numër i Judenjve të Aleksandrisë mbetën shumë besnikë ndaj besimit të paraardhësve të tyre; por ishte më pak e lehtë nga sa mund të mendojmë: kjo popullsi kishte një përkatësi të dyfishtë, së pari hebraike, por edhe greke, pasi ishin zhytur në rrethinat greke. Sidoqoftë, dy fetë, hebraike dhe greke, ishin krejtësisht të papajtueshme. Për një hebre të zhytur në qarqet greke, integrimi, siç thuhet sot, nënkuptonte braktisjen e të gjitha praktikave të tij. Prandaj ishte e nevojshme një zgjedhje: ose vendimi të qëndrojë besnik në të gjitha pikat ndaj fesë hebraike, me rrezikun e izolimit të vetes, ose integrimi në vendin e ri me rrezikun e largimit nga komuniteti hebre me braktisjen e praktikave hebraike njërës pas tjetrës. Ishtë e qartë se edhe brenda bashkësisë hebraike, këto dy pozicione kanë ekzistuar dhe kanë shkaktuar konflikte ndonjëherë shumë të ashpra.

    Këto konflikte e bëjnë besnikërinë edhe më të vështirë; sepse e dimë që grindjet fetare janë më të tmerrshmet! Por ata që mbajnë besimin, janë një qortim i gjallë dhe i vazhdueshëm për ata që e braktisin atë. Prandaj ata do të persekutohen, jo nga grekët, të cilët janë shumë liberalë në këtë pikë, por nga vëllezërit e tyre, të cilët nuk kanë ndërgjegje shumë të mirë dhe do të hakmerren ndaj tyre. Është klasike: në përgjithësi nuk na pëlqejnë mësuesit! Kur e dimë se kemi faj, nuk na pëlqejnë ata që na përkujtojnë atë, duke e vënë në dukje. Për hajdutin, njeriu i ndershëm është një fyerje e gjallë; për dhunuesin, njeriu paqësor dhe i butë është i patolerueshëm. Ekzistojnë dy zgjidhje: ndryshimi i sjelljes ose zdukja (heshtja) e atij që po na errëson.
    Teksti që po lexojmë këtë të diel pasqyron pikërisht këtë kontekst: askush nuk e di se kush e ka shkruar atë pasi Libri i Urtësisë nuk është nënshkruar. Por padyshim, ai është një besimtar që është dëshmitar i erozionit të bashkësisë hebraike dhe që dëshiron të inkurajojë vëllezërit e tij që të qëndrojnë besnikë. Ai u tha atyre: ju duhet të zgjedhni: po, besnikëria është e vështirë, para së gjithash sepse Ligji hebre është ekzigjent, por edhe sepse do jeni një qortim i gjallë për ata që nuk janë si ju dhe që do t'ju shohin si dhënës mësimesh: "Ata që meditojnë për të keqen thonë me vete: Le t'i tërheqim të drejtët në një kurth, sepse na shqetësojnë … Ata kundërshton sjelljen tonë, na fyen për mosbindjen ndaj Ligjit të Perëndisë dhe na akuzojnë për pabesin tonë ndaj edukimit tonë".



    BESNIKËRI NË KOHËN E PËRNDJEKJES..

    Çfarë bën një besimtar besnik kur ekspozohet kështu përndjekjes së atyre që janë pranë tij? Ai përpiqet t’i përballojë ata duke u mbështetur në besimin e tij dhe duke menduar me vete: "Zoti nuk do të më braktisë". Por pastaj autori shton: "Do të ketë më keq: ky besim që ju tregoni te Zoti kur thoni: "Ai është Ati ynë, ai nuk do të na braktisë" ... ky besim, që ju pretendoni të dëshmoni, do të behet diçka që do të pretendohet nga ata që janë laguar nga traditat e të parëve, do të jeni mbikqyrur dhe kontrolluar e çdo gabim, çdo faj do t’iu përmendet si një gjë e turpë për ju . Kjo është pikërisht vazhdimi i tekstit: Persekutuesit thonë: “Le të shohim nëse fjalët e tij janë të vërteta, le të shohim se ku përfundon. Nëse ky i drejtë është biri i Perëndisë, (siç pretendon ai), Zoti do ta ndihmojë dhe do ta çlirojë nga kundërshtarët e tij. Le ta nënshtrojmë zemërimin dhe mundimet; ne do të dimë se sa vlen butësia e tij, ne do të testojmë durimin e tij. Le ta dënojmë atë me një vdekje famëkeqe, pasi, thotë ai, dikush do të kujdeset për të".
    Natyrisht, nuk mund të mos mendohet se kjo është pikërisht ajo që ndodhi me Jezu Krishtin. Sjellja e tij e cila acaroi ... urrejtjen në rritje të të gjithë atyre që panë tek ai një dhënës mësimesh, një shqetësim ... arsyet e mira për ta shtypur atë: "Nuk mendoni se është më mirë për ju të vdesë vetëm një njeri për të gjithë, se të mbarojë krejt populli!” tha Kajfa. (Gjoni 11:50). Por libri i Urtësisë nuk foli për Jezu Krishtin, ai foli për bashkëkohësit e tij besnikërinë e të cilëve donte të inkurajonte, pavarësisht nga kostoja. Ai me siguri kishte disa shembuj të famshëm në mendje, duke filluar nga Patriarkët dhe profetët. Të gjithë duhej të vuanin për sinqeritetin e tyre.
    Shembulli i Jeremias ishte veçanërisht i famshëm; në ato që quhen "Rrëfimet" e tij, ai përshkroi gjithçka që duhej të kalonte; për shembull:
    I mjeri unë, o nëna ime,
    që më linde njeri grindjesh
    e kundërshtimi për mbarë vendin!
    Hua s’mora as nuk i dhashë kujt,
    megjithatë, të gjithë më mallkojnë!" (Jr15, l0) ...
    …« Më ngashënjeve, o Zot,
    dhe unë lejova të ngashënjehem,
    qe më i fortë se unë
    dhe më mbizotërove.
    U bëra gazi i ditës,
    të gjithë më përqeshin.
    Sa herë që më duhet ta shpall fjalën,
    më duhet të lëshoj kushtrimin,
    të bërtas: “Dhunë! Shkatërrim!”
    Fjala e Zotit u bë për mua
    poshtërim dhe përqeshje gjithë ditën!
    Një herë ai madje dëgjoi kërcënime me të cilët armiqtë e ti kërkonin ta shqetësonin: "Le ta shkatërrojmë pemën në tërësi, le ta heqim nga toka e të gjallëve; emri i tij as të mos përmendet!". Por ai nuk bëri si në qoftë nuk do të kishte kuptuar menjëherë se ata kërcënime ishin për të dhe ai tha: " Por ti, o Zot, më tregove dhe unë mora vesh; atëherë m’i dëftove synimet e tyre. Unë isha si qengji i butë që e çojnë për t’a prerë; nuk dija se ata kishin synime të mbrapshta kundër meje: “Ta presim drurin në fuqinë e saj tij të plotë, ta çrrënjosim nga toka e të gjallëve dhe emri i tij s’do të përmendet më” (Jr. 11, 18-19).
    Autori i Librit të Urtësisë ndoshta po aludon në këtë përvojë të tmerrshme të Jeremias. Por lexuesit e tij e dinë edhe gjëra më të rëndësishme, domethënë se Zoti nuk braktisi asnjë nga profetët e tij dhe për këtë arsye kurrë nuk i braktis ata që shkojnë deri në fund të besimit të tyre. Në vargjet vijuese ai pohon: “Kur të ligjtë arsyetojnë, ata gabohen: (ligësia e tyre i verbon)… ata nuk i dinë qëllimet e fshehta të Perëndisë. Dhe ai shton: "Shpirtrat e të drejtëve janë në dorën e Zotit, asnjë mundim nuk do t'i arrijë". Bindja e tij është e tillë që shkon aq larg sa të pohojë: edhe nëse armiqtë tuaj arrijnë t’ju vrasin, pra, përtej vdekjes, Zoti nuk do të na braktisë (kap. 3). Mënyra për të thënë: Prisni…Kini durim! Lumturia e vërtetë është atje. Urtësia e vërtetë është në besnikërinë.

Faqja 5 prej 26 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-02-2021, 09:44
  2. Zbukurimet E Festave *-*
    Nga alketi83 në forumin Albumi fotografik
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 17-01-2011, 23:54
  3. Atmosfera e Festave!
    Nga Mina në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25
  4. Si te ruajme linjat pak dite para festave.
    Nga Mina në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-12-2002, 23:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •