Close
Faqja 6 prej 26 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 513
  1. #101
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 25 Ord VITI B

    MË 19 – 9 - 2021


    Ps 54, 3-4, 5, 6-8.


    3 Më shpëto, o Hyj, pashë Emrin tënd,
    me fuqinë tënde mbroje të drejtën time.
    4 O Hyj, vështroje lutjen time,
    vështroji fjalët e gojës sime!
    5 Sepse krenarët u çuan kundër meje,
    mizorët kërkojnë të ma marrin shpirtin:
    për Hyjin ata s’kanë kujdes.
    6 Por, ja, Hyji po më vjen në ndihmë,
    shpirtin tim ai po e merr ndore.
    8 E unë me ëndje do të të kushtoj fli,
    do ta lavdëroj Emrin tënd, o Zot, sepse është i mirë.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    KLITHMA E DYFISHTË TË BESIMTARIT TË PËRSEKUTUAR.



    Në Bibël, këtij psalmi i paraprijnë dy tregues: njëri thotë se si duhet të këndohet, i shoqëruar me instrumente me tela; tjetri është shumë më interesant, sepse aludon në një episod të veçantë të historisë së Izraelit: "Kur Zifhitët erdhën t'i thonë Saulit: A nuk është Davidi i fshehur mes nesh?”, Davidi ishte në një pozitë të keqe: Mbreti Saul, i cili në fillim e trajtoi si djalin e tij, gradualisht u zhyt në një xhelozi të egër: gjithçka po shkonte shumë mirë për këtë të ri që së shpejti do të ishte rivali i tij, nëse mbreti nuk do të kishte marrë masat e nevojshme kundër tij; gjërat ishin aq të këqija sa Davidi iku nga oborri i Saulit; por sa herë që ai strehohej diku, dikush e denonconte atë. Në episodin në fjalë, Davidi fshihej në malet e Judesë, pranë një fshati të quajtur Zifh, dhe vendasit e raportojnë atë gjë te mbreti Saul. Davidi nuk kishte shpresë të shpëtonte vetëm, nëse Zoti nuk ndërhynte.
    Duke pasur parashysh këto gjëra, mund të imagjinohet që lutja e Davidit duhej të ishte frymëzuar nga ngjarja personale e tij sepse psalmi është një klithmë e dyfishtë të një besimtari të persekutuar: së pari brithma e atij që është në ankth, në rrezik, i dëshperuar: një klithmë, një thirrje që mund të shkojë deri në atë pikë në të cilën shprehet dëshira për të parë vdekjen e armikut; dhe pastaj një klithmë e dytë që del nga zemra e besimtarit të përsekutuar, por i sigurt për fitoren, sepse Zoti nuk mund të mos vijë në ndihmë të besimtarëve të tij.
    Në fakt, kur një psalm jep një tregues të tillë, nuk po pretendohet me këtë se teksti, që lexojmë tani, është si doli nga goja ose stilolapsi i Davidit; por mund të mendohet që psalmi, që u shrua disa shekuj pas Davidit, flet për një situatë, për një ngjarje që populli i Izraelit përjetoi, e që ishte e ngjashme me atë të Davidit. Disa herë gjatë historisë së tij Populli i Zgjedhur qe kërcënuar me shkatërrim total. Në kohën e Mërgimit, për shembull, gjithçka sugjeroi që ky popull i vogël së shpejti do të fshihej nga harta e botës: në sytë e njerëzve, nuk kishte dyshim.
    Por pastaj ai popull shqiptoi këtë klithmë të dyfishtë: Thirrjen për ndihmë, së pari. Lexojmë: "Me emrin tënd, Zot, më shpëto, me fuqinë tënde, më jep drejtësi"; të thuash "Me emrin tënd më shpëto" do të thotë të thërrasësh Besëlidhjen e Perëndisë: sepse është pikërisht atje, në Besëlidhjen në Sinai, që Perëndia ia zbuloi emrin e vet popullit të vet. Ky është vërtet argumenti më i fortë i lutjes së tij: besnikëria e Zotit ndaj zgjedhjes së tij, ndaj premtimit të tij, ndaj Besëlidhjes së tij. Ishte Zoti ai që zgjodhi këtë popull të vogël, që dërgoi Moisiun në krye të tyre për t’i liruar nga robëria e Egjiptianëve dhe që më pas propozoi Besëlidhjen e tij; vetë, nuk do ta kishin menduar që një gjë të tillë do të ishte e mundur! As Davidi nuk kishte kërkuar asgjë; ishte Zoti ai që dërgoi profetin Samuel për të zgjedhur Davidin nga të gjithë bijtë e Isait dhe e dërgoi atë në oborrin e mbretit Saul për t'u përgatitur për misionin e tij mbretëror më vonë. Ai, David, nuk do ta kishte pasur kurrë një ide të tillë dhe aq më tepër një arsye për ta pranuar seriozisht zgjedhjen e tij si mbret. Kjo është arsyeja pse ai thërret fuqinë e Zotit: "Me fuqinë tënde, Zot, më jep drejtësi" ... mënyra për të thënë: "Je ti, mbreti suprem, ai që më zgjodhi mua si mbret".
    Brithma e dytë të kësaj lutjeje është tashmë falënderimi, si në të gjitha lutjet hebraike, sepse në çdo kohë jemi të sigurt se po dëgjohemi. Kur Jezusi, në lutjen e tij, i tha Atit të tij: "Unë e di që ti më dëgjon gjithmonë" (Gjoni 11), ai ishte me të vërtetë trashëgimtari i besimit të popullit të tij. Papritur, psalmisti, qoftë Davidi, qoftë i gjithë populli, tashmë parashikon ceremoninë e falënderimit: "Me gjithë zemrën time do t'ju ofroj flijimin". Ai flet në të ardhmen, dhe jo në kusht, sepse çlirimi i tij është i sigurt. Por ka edhe në këtë lutje të besimtarit të përsekutuar brithma hakmarrjeje, fjalë urrejtjeje, duhet të pranohet kjo gjë: pikërisht në momentin kur ai që lutet pranon se Zoti i tij është me të, ai i kërkon atij ta lirojë nga armiku edhe duke e hequr atë nga toka e të gjallëve: “Por tani Zoti më vjen në ndihmë, Zoti është mbështetja ime mes të gjithëve». Dhe ai shton: "Le të bjerë e keqja mbi ata që më shikojnë; me të vërtetën tënde, Zot, shkatërroji ata".



    MUND T'I THEMI ZOTIT GJITHÇKA.

    Ne shpesh hasim fjalë të këtij lloji në psalmet; gjenden gjithashtu edhe tek profetët, për shembull në Jeremian! Edhe ai bëri lutje të këtij lloji: në lidhje me leximin e librit të Urtësisë, ne kemi përmendur disa pjesë nga "Rrëfimet" e tij në të cilat ai ankohet se është tallur, kërcënuar, përndjekur; por ka edhe nganjëherë në lutjet e tij, që është një profet i madh, lutjet me të cilat ai qartë kërkon hakmarrjen:
    " O Zoti i Ushtrive, gjykatës i drejtë,
    që i shqyrton veshkat e zemrat,
    bëj të shoh si hakmerresh,
    sepse ty ta kam besuar çështjen time" (Jer 11,20) ...
    " Ti di, o Zot,
    më kujto e më ndihmo,
    hakmerru për mua mbi armiq.
    Për shkak të durimit tënd,
    mos lejo që unë të mbaroj,
    dije se për shkak tëndin po më poshtërojnë!
    ..." Le të turpërohen armiqtë e mi,
    e jo unë;
    le të tremben ata e jo unë;
    Sille mbi ta Ditën e tmerrit,
    zhduki me zhdukje të dyfishtë!"(Jer 17:18).

    Ky lloj dhunë verbale na trondit aq shumë sa ne tentojmë ta censurojmë atë. Por në emër të kujt mund të përballojmë për të censuruar Shkrimet? Prandaj një mësim i parë: nuk ka vetëm ndjenja të devotshme në psalmet, domethënë në lutjet që bëhen; ne nuk kemi pse të maskojmë ndjenjat tona para Zotit. Le të tregohemi ashtu siç jemi, është ai që do të na kthejë në besim.
    Do të thotë gjithashtu se ne e dimë se Zoti është i angazhuar me ne, se ai është pranë nesh, në luftën tone kundër gjithçkaje që shkatërron dinjitetin e njeriut. Ne e dime se e keqja është armiku i Hyjit: "Le të jetë e keqja mbi ata që më shikojnë" është pikërisht lutja e Davidit të përndjekur nga Sauli: disa herë Davidi u tundua të hakmerrej dhe refuzoi ta bënte këtë; por mund të jetë për shkak se ai i la në dorë Perëndisë të zgjidhë çështjet me armiqtë e tij, veçanërisht me Saulin, që Davidi gjeti forcën, shumë herë, për të mos marrë hak.
    Një lutje e këtij lloji ("Le të jetë e keqja mbi ata që më shikojnë") prandaj tashmë pasqyron një përparim në ndërgjegjen morale të njerëzve të Perëndisë: dikush ka mësuar të mos hakmerret për veten dhe të mbështetet në Zotin. Ai që është Drejtësia, nuk do të dështojë të "bëjë drejtësi". Ky është tashmë një hap shumë i rëndësishëm në pedagogjinë biblike.
    Do të mbetet për t'u zbuluar se hakmarrja në urrejtje nuk është mënyra e duhur për të rimarrë dinjitetin dhe se falja na bën shumë më të ndërshme. Jezusi, dhe pas tij Shtjefni do t'i falin torturuesit e tyre dhe do të luten për ta. "O Atë, fali ata, ata nuk dinë se çfarë po bëjnë"; është lutja e atij që është dashuri e përsosur, nuk është ende e jona, spontanisht.
    Pra, kur hasim në fraza të tilla në psalme, ne jemi të ftuar ta bëjmë veten një shpirt vëllazëror: ka në çdo moment në sipërfaqen e tokës burra dhe gra që nuk kanë asnjë burim tjetër përveç urrejtjes dhe etjes për hakmarrje që e ruajnë dinjitetin e tyre, si mendojnë ata; le ta themi këtë lutje me ta në mënyrë që ata t'i rezistojnë tundimit për t'u hakmarrë vetë. Dhe ne mund të gjejmë atje guximin për t'i ndihmuar ata. Dhe pastaj, asgjë nuk na pengon të shtojmë, në emrin e tyre, lutjen e Krishtit në kryq: "Atë, fali ata, ata nuk e dinë se çfarë po bëjnë".

  2. #102
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË.

    E DIELA 25 Ord. VITI B.

    MË 19-9-2021.


    LEXIMI I UNGJILLIT: Mk 9, 30 – 37.



    30 Si u nisën prej andej, kaluan nëpër Galile, por nuk donte ta dinte kush,
    31 sepse i mësonte nxënësit e vet. U thoshte: “Biri i njeriut do t’u dorëzohet njerëzve e ata do ta vrasin, por kur ta kenë vrarë, ai do të ngjallet pas tri ditësh”.
    32 Ata nuk e morën vesh këtë fjalë e kishin frikë ta pyesinin.
    33 Arritën në Kafarnaum. Si hyri në shtëpi, i pyeti: “Mbi çka biseduat rrugës?”
    34 Ata nuk bënë zë, sepse udhës kishin biseduar kush ishte më i madhi.
    35 Jezusi u ul, i thirri rreth vetes të Dymbëdhjetët e u tha: “Kush dëshiron të jetë i pari, le të bëhet i sprasmi i të gjithëve dhe shërbëtori i të gjithëve”.
    36 Pastaj mori një fëmijë të vogël, e vuri në mes të tyre, e pëqafoi dhe u tha:
    37 “
    Kush e pranon një vogëlush si ky në Emrin tim, më pranon mua; e kush më pranon mua, nuk më pranon mua, por atë që më dërgoi mua”.


    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    “MENDIMET E ZOTIT NUK JANË MENDIMET TONA”.


    “Ata nuk e morën vesh këtë fjalë e kishin frikë ta pyesinin” (v.32), na thotë Marku ... Ne i kuptojmë ata! Megjithatë kjo nuk është hera e parë që Jezusi shpall ngjarje të tilla; meqenëse në kapitullin e mëparshëm, në të njëjtin Ungjill të Markut, pas profesionit të famshëm të besimit të Pjetrit në Cezare, Jezusi tashmë tha saktësisht të njëjtën gjë; por ende nuk është e qartë! Për dishepujt, është madje një shpallje e pabesueshme, tronditëse, kontradiktore.
    Pse? Sepse fjalët e Jezusit janë krejtësisht në kundërshtim me idenë e tyre për Perëndinë dhe krejtësisht në kundërshtim me idenë e tyre për Birin e Njeriut, dhe për Mesinë.
    Dhe për tre dishepuj të privilegjuar, Pjetrin, Jakobin e Gjonin, që kishin qenë dëshmitarët të Shpërfytyrimin e Jezusit (në Ungjillin e Markut, Shpërfytyrimi është vendosur në fillim të po këtij kapitulli 9), ndoshta është edhe më skandaloz, i pabesueshëm. Ata janë ende në dritë, në verbimin e Shndërrimit ... Jezusi është shpallur Biri i dashur, ai që duhet të dëgjohet, nga Ati ... dhe këtu ai po shpall për veten e tij poshtërimet më të mëdha; ai i paraqet ato si të sigurta, të pashmangshme.
    Edhe nëse jo të gjithë kishin qenë dëshmitarë të Shpërfytyrimit, të gjithë dëgjuan profesionin e besimit të Pjetrit: "Ti je Mesia", domethënë ai që Zoti zgjodhi për të shpëtuar popullin e tij, për të mbretëruar mbi popullin e tij. Në Ungjillin e Markut, Jezusi mezi i përgjigjet Pjetrit, ai nuk komenton, por është e qartë se ai pajtohet me të, pasi ai u urdhëron dishepujve të tij ta mbajnë çështjen sekrete për momentin... “Jezusi i pyeti: Dhe ju, kush thoni se jam? Duke folur, Pjetri i përgjigjet: Ti je Krishti. Dhe ai i urdhëroi ata rreptësisht të mos i tregojnë askujt për këtë".
    Dhe menjëherë më pas ai tha këto gjëra të mahnitshme: Biri i njeriut duhet të vuajë shumë, të refuzohet nga pleqtë, kryepriftërinjtë dhe skribët, të dënohet me vdekje dhe, tre ditë më vonë, ai do të kthehet në jetë.
    Ne jemi në kulmin e kontradiktës: ai për të cilin thuhet se është i Dashuri i Zotit, i zgjedhuri i Zotit, Mesia, mbreti i pritur, Biri i njeriut... e gjithë kjo i premton atij një fat të lavdishëm sepse edhe në vizionet e profetit Daniel (Dan 7, 13-14), Biri i njeriut është ai që duhet të marrë drejtimin mbi të gjithë njerëzimin… megjithatë Jezusi tha se ai duhet të përballet me vuajtjet dhe urrejtjen e njerëzve, me pak fjalë, me kryqin. Por në mendjen e dishepujve, si në atë të të gjithë bashkëkohësve të tyre (dhe ndoshta në tonat), lavdia dhe kryqi nuk përzihen, nuk shkojnë së bashku!
    Një kontradiktë tjetër, ose diçka që është shumë e vështirë të kuptohet, ose që duket krejtësisht e pamundur: së pari, ai do të dorëzohet, do të vritet, do të reduktohet në gjendjen e një objekti pasiv të urrejtjes njerëzore. Ai që duhet të marrë drejtimin e gjithë njerëzimit, do të trajtohet si llum! Dhe pastaj, në një hap të dytë, ai do të ngrihet përsëri, ai do të triumfojë! I fundit do të jetë i pari. Lavdia dhe kryqi nuk do të jenë vetëm të pandashme, por më tepër duket se lavdia kalon nëpër kryq!



    BOTA ME KOKË POSHTË.

    Është bota me kokë poshtë: nuk është çudi që dishepujt nuk kuptojnë dhe nuk mund të hyjnë në harmoni me mesazhin e Jezusit! Sepse "mendimet tona nuk janë mendimet e Perëndisë, por të njerëzve", siç i tha Jezusi Pjetrit: “M’u hiq sysh, he djall, se nuk ke ndër mend punët e Hyjit, por punët e njerëzve!” (8,33). Vetëm më vonë dishepujt do të kuptojnë se "ishte e nevojshme" që Krishti të shkonte atje, në Malin Kalvari, në kryq, për të "lavdëruar" Atin e tij, domethënë për të zbuluar dashurinë e tij. Tani për tani, ata nuk duan të jenë fare të fundit! Përkundrazi, menjëherë pas këtyre fjalëve shqetësuese të Jezusit, ata filluan të grinden mes tyre duke diskutuar se cili prej tyre ishte më i madhi! Ata janë në një gjendje të rivalitetit, e ngjashmë me atë për të cilën Shën Jakobi flet në leximin e dytë të liturgjisë së fjalës së sotme. Çuditërisht, Jezusi nuk duket i zemëruar, i tmerruar: ai nuk u thotë atyre: "Është e gabuar të duash të jesh i pari", madje ai u jep atyre mjetet për të arritur këtë qellim.
    Patjetër, ne kalojmë nga befasia në habi në këtë tekst.
    Sipas Jezusit, mënyra për të qenë i pari është shumë e thjeshtë dhe brenda mundësive të të gjithëve! "Kush dëshiron të jetë i pari, le të jetë i fundit dhe shërbëtori i të gjithëve". Në kapitullin vijues të të njëjtit Ungjill të Markut, ne do të gjejmë pak a shumë të njëjtën shpalosje: shpallja e Mundimeve të Krishtit, rivaliteti midis dishepujve për vendin e parë dhe përgjigja e Jezusit: “Kush dëshiron të jetë i pari, le të bëhet i sprasmi i të gjithëve dhe shërbëtori i të gjithëve” (9,34)...Nëse dikush dëshiron të jetë i pari ndër ju, le të jetë skllav i të gjithëve. Sepse Biri i njeriut nuk erdhi për t'i shërbyer, por për të shërbyer ... "Ne nuk mund të mos bëjmë lidhjen me historinë e larjes së këmbëve në Ungjillin e Gjonit.
    Por këtu, në këtë pjesë të ungjillit, Jezusi merr një shembull i cili është me të vërtetë i arritshëm për të gjithë: ai merr një fëmijë, e vendos atë në mesin e tij dhe e puth: ky gjest, nga ana e Jezusit, është sigurisht shumë domethënës; në atë kohë, fëmija nuk ishte "fëmija-mbret" siç themi ne sot! Duke puthur një fëmijë, Jezusi përqafon vogëlsinë dhe tregon preferencën e tij për më të vegjelit. Me këtë gjesht Jezusi e shpall tërë programin e vet.. Pastaj ai u tha atyre: “Kush e pranon një vogëlush si ky në Emrin tim, më pranon mua; e kush më pranon mua, nuk më pranon mua, por atë që më dërgoi mua” (9,37). ... Ne mendojmë se po dëgjojmë shëmbëlltyrën e famshme të Gjykimit të Fundit në Ungjillin e Mateut: " ‘Për të vërtetë po ju them: çkado bëtë për njërin ndër këta vëllezërit e mi më të vegjël, e bëtë për mua’ ” (25, 40). Jezusi e bën të qartë: "nëse e bëni këtë në emrin tim". Ky është ndoshta sekreti i madhështisë së vërtetë në sytë e Zotit: nuk janë veprimet në vetvete ato që janë të mëdha! Është për t'i bërë ato në emër të Jezu Krishtit.
    Edhe këtu ka një lajm tjetër të mirë: sepse edhe kjo është brenda mundësive të të gjithëve!

  3. #103
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 29 VITI B

    MË 17-9-2021


    LEXIMI I PARË: Is, 53,10-11.


    Por Zotit i pëlqeu ta ndrydhë me vuajtje.
    Nëse e jep jetën e vet fli shpërblyese,
    do të shohë një trashëgimi motgjatë,
    me anë të Tij do të kryhet vullneti i Zotit.

    Për shkak të vuajtjes së shpirtit të tij
    do ta shohë dritën
    e do të ngihet me njohjen e saj.
    Shërbëtori im i drejtë do të shfajësojë shumë,
    mbi vete fajet e tyre do t’i marrë.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    MËRGIMTARËT SKLLEVËR NË BABILONI.


    Le të përpiqemi së pari ta lexojmë këtë tekst pa menduar menjëherë për Jezu Krishtin: profetin Isaia i cili shkroi në shekullin e gjashtë para Krishtit, foli së pari për bashkëkohësit e tij; përndryshe kush do të dëgjonte? Një predikues që sot do të na kishte folur për njerëzit e vitit 3000 me vështirësi do të kishte dëgjuar! Prandaj ne duhet të kërkojmë atë që Isaia donte t'u thoshte bashkëkohësve të tij, që mesazhi i tij mund t'i stimulonte ata.
    E vetmja gjë e qartë në rreshtat e paktë që lexojmë dhe meditojmë sot, është se Isaia ndodhet në një kontekst persekutimi: një "Shërbëtor" dërrmohet nga vuajtja. Meqenëse ky pasazh është futur në librin e Isaisë së dytë (d.m.th. Is. kapitujt 40-55), mund të supozohet se profeti flet për kohën e Mërgimit në Babiloni. Prandaj profeti flet këtu për vuajtjet e atij populli që ka humbur gjithçka dhe që mund të shkojë aq larg sa të ndihet i braktisur nga Zoti. Kështu profeti ndërhyn për të dhënë arsye për të jetuar dhe për të shpresuar, arsye për të qëndruar besnik, pavarësisht gjithçkaje. Ai vjen për të thënë: vuajtja juaj nuk është e padobishme, ajo ka një kuptim, ju mund t'i jepni një kuptim.
    Ai citon shembullin e një Shërbëtori, por pa e caktuar atë në mënyrë specifike; kush eshte ky "sherbetor"? I njëjti titull vjen me këmbëngulje në katër tekstet që me të drejtë quhen: "Këngët e Shërbëtorit", në Isaian e dytë. Ndoshta janë vetë njerëzit e internuar, ose ajo që mbetet prej tyre: bërthama e vogël që përpiqet me çdo kusht të vazhdojë t’i shërbëjë Zotit.
    Në meditimin tonë për të kuptuar kush është ky shërbëtor, është mirë që të fillohet me fjalinë më të vështirë në këtë tekst: “Por Zotit i pëlqeu ta ndrydhë me vuajtje. Nëse e jep jetën e vet fli shpërblyese, do të shohë një trashëgimi motgjatë, me anë të Tij do të kryhet vullneti i Zotit" (v.10).
    Gabimi i tmerrshëm, që nuk duhet të behet, do të ishte të besohej për një sekondë të vetme se Zoti mund të gëzojë çdo kënaqësi në vuajtjet e një njeriu; si mund të kuptojmë në këtë mënyrë tekstin që jemi duke studiuar, duke përkujtuar të gjitha gjëra që kemi mësuar diku tjetër e që dimë shumë mirë, domethënë se Zoti është Dashuri ...? Edhe ne, që nuk jemi shumë të mirë, nuk gëzohemi për vuajtjet e të tjerëve! Pra, le të mos e bëjmë këtë tekst të thotë atë që nuk thotë! ... Askund në tekstin hebraik nuk thuhet se Zoti pati kënaqësi të shtypë Shërbëtorin e tij me vuajtje.
    Folja hebrike që përkthehet në kët tekst "i pëlqeu", është një fjalë e përdorur në lidhje me sakrificat për të nënkuptuar se ato janë pranuar me pëlqim nga Zoti dhe se Ai i dha faljen e Tij të gjithë njerëzve. Për ta thënë ndryshe e në një mënyrë më të qartë, në vuajtjet e tij, shërbëtori ftohet të fitojë, të këtë një qëndrim që Perëndia mund ta pranojë si një vepër dëmshpërblimi, faljeje.

    Ce qui revient à dire que le serviteur peut transformer sa souffrance en une œuvre de salut. D’abord pour lui-même : derrière l’expression « broyé par la souffrance », il y a l’image du « cœur brisé » d’Ézéchiel ou du psaume 50/51: un cœur de pierre qui devient cœur de chair... dans la souffrance, et spécialement celle infligée par les hommes, la persécution, on peut réagir par le durcissement (haine pour haine), ou par l’amour et le pardon. C’est donc au sein même de sa souffrance que le serviteur peut tracer un chemin de lumière : c’est le sens de la phrase « par suite de ses tourments, il verra la lumière ». De tout mal, Dieu peut nous aider à faire sortir un bien ! Voilà la merveille, la puissance de l’amour de Dieu.


    Kjo do të thotë se shërbëtori mund ta shndërrojë vuajtjen e tij në një vepër shpëtimi. Së pari për veten e tij: pas shprehjes "të shtypur nga vuajtja", ekziston imazhi i "zemrës së thyer" të Ezekielit ose të Psalmit 50/51: një zemër prej guri që bëhet zemër prej mishit ... në vuajtje; dhe veçanërisht kundër vuajtjeve të shkaktuar nga njerëzit, gjatë një persekutimi mund të reagohet me ngurtësimin e zemrës (urrejtja për urrejtjen), ose me dashuri dhe falje. Prandaj, brenda vuajtjeve të tij, shërbëtori mund të gjurmojë rrugën e dritës: ky është kuptimi i frazës: "Për shkak të vuajtjes së shpirtit të tij do ta shohë dritën e do të ngihet me njohjen e saj" (v. 11).
    Nga çdo e keqe, Zoti mund të na ndihmojë të nxjerrim të mirën! Kjo është çudia, fuqia e dashurisë së Zotit.



    LE TË PËRGATITET RRUGA QË ÇON NË DRITË.

    Por ky shërbëtor me vuajtjet e tij mund të kontribuojë edhe në shpëtimin e të tjerëve. Ky është mesazhi i dytë i Isaisë: Këtë vuajtje që ju kanë shkaktuar njerëzit, ju mund ta bëni atë një mjet shpëtimi për ta; Zoti pranon qëndrimin tuaj të brendshëm, sipas të cilit jeni gati për të ofruar vuajtjet tuaja si sakrificë të përqyeshëm Zotit që do t'i falë të gjithë, përfshirë torturuesit tuaj. Është e vërtetë që ju nuk po bëni një sakrificë në Tempullin e Jeruzalemit sipas riteve tradicionale, por, në mëshirën e tij për të gjithë njerëzit, Zoti mirëpret qëndrimin tuaj të brendshëm, gatishmërinë tuaj për të ofruar nje sakrificë dëmshpërblimi dhe faljeje. Duke kuptuar se është gjithmonë Zoti ai që riparon, ai që fal.
    Kjo është ajo që thuhet këtu nga Isaia për Shërbëtorin: e shtypur nga urrejtja e njerëzve, përgjigja e të Drejtit është heshtja dhe falja. Zoti lejoi që kjo falje të jetë shpëtimi i xhelatëve ...! Le të kthejë kjo falje zemrat e torturuesve sepse ata janë hapur ndaj faljes së ofruar nga Zoti.
    Pastaj Isaia jep mesazhin më të rëndësishëm të profecisë së tij: "Me anë të Tij do të kryhet vullneti i Zotit"; kjo është fjalia qendrore e këtij teksti; ky vullnet i Zotit, Isaia e di mirë, siç e dinte Moisiu para tij, është të shpëtojë njerëzimin, ta çlirojë atë nga të gjithë zinxhirët e tij; dhe zinxhirët tanë më e keqja janë urrejtja, dhuna, xhelozia që na gërryen zemrat. Ky vullnet i Zotit është pra shumë thjesht që njerëzimi të rizbulojë paqen; kjo mund të bëhet falë shërbëtorëve të Zotit. Kjo është ajo që thotë Isaia: "Nëse Shërbëtori bën një sakrificë për shpërblimin e jetës së tij ... nëpërmjet tij ajo që i pëlqen Zotit do të ketë sukses". Nga kjo falje e dhënë nga Zoti, të gjithë mëkatarët, të çliruar nga faji i tyre, mund të fillojnë një jetë të re. Para qëndrimit të Shërbëtorit, zemrat e xhelatëve do të zbuten: “ Shërbëtori im i drejtë do të shfajësojë shumë, mbi vete fajet e tyre do t’i marrë". Ajo që Isaia po thotë këtu është se shpëtimi i xhelatëve është në duart e viktimave të tyre. Sepse vetëm falja e dhënë nga viktima mund ta zbusë zemrën e torturuesit të tij dhe ta kthejë atë në besim.

    Është kuptimi i Fjalëve të Jezusit: “E unë, kur të jem lartësuar nga toka, do t’i tërheq tek unë të gjithë njerëzit” (Gj 12,32), edhe ata që e kanë paditur të pafajshëm, adhe ata që e kanë dënuar, edhe ata që e kanë gozhduar dhe lartësuar në kryq, edhe ata që afër kryqit të tij e përqeshnin, e malkonin, e ofendonin…

  4. #104
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 29 VITI B

    MË 17-10-2021.

    Ps 33, 4-5. 18-20.22.


    4 Sepse e drejtë është fjala e Zotit
    e të gjitha veprat e tija me besë.
    5 E do drejtësinë e gjyqin,
    plot është toka me mirësinë e Zotit.
    18 Ja, sytë e Zotit janë mbi ata që e druajnë,
    mbi ata që shpresojnë në mirësinë e tij:
    19 për t’i shpëtuar nga vdekja
    e për t’i ushqyer në kohën e urisë.
    20 Shpirti ynë shpreson në Zotin,
    ai është ndihma dhe mburoja jonë.
    22 Mirësia jote qoftë mbi ne, o Zot,
    sikurse ne shpresojmë në ty.



    LECTIO DIVINA –MEDITIMI – LUTJA.

    NJË FJALË QË ËSHTË DRITË!


    Gjë e keqe për ne: kemi dëgjuar vetëm disa vargje të këtij psalmi madhështor që fillon me këto fjalë:
    "1 Galdoni, o të drejtë në Zotin,
    të drejtëve u ka hije lavdërimi!"
    Ai është plot gëzim, me të vërtetë. Ka njëzet e dy vargje, që tashmë është një program mjaft i mirë, e kemi parë shpesh. Për shkak se njëzet e dy është numri i shkronjave të alfabetit hebraik, thuhet se ky psalm është një psalm "alfabetik". Kur lutemi me një psalm "alfabetik", dihet paraprakisht se i është kushtuar Besëlidhjes që Perëndia i ofroi popullit të tij për t'i shpallur planin e tij botës dhe për ta zbatuar atë. Një mënyrë simbolike për të shprehur përsosmërinë e planit të Zotit, i cili është i gjithë jeta jonë, "nga A në Z".
    Besëlidhja, plani i Perëndisë për shpëtimin e Popullit të Tij, është pra në qendër të këtij psalmi: fjala "Besëlidhje" nuk do të shqiptohet as një herë, por nënkuptohet në zgjedhjen e këtij numri prej njëzet e dy vargjesh. Dhe përveç kësaj, kuriozisht, (dhe sigurisht nuk është një rastësi), strofa qendrore e këtij psalmi (v. 11) thotë:
    "Synimi i Zotit qëndron për amshim,
    mendimet e zemrës së tij prej breznie në brezni".
    Dhe menjëherë pas (në vargun 12), vjen kujtesa e zgjedhjes së Izraelit, domethënë e thirrjes së tij të veçantë në shërbim të planit të Perëndisë:
    "Lum ai komb që për Hyj e ka Zotin,
    populli që Zoti e zgjodhi për pronë"
    Prandaj nuk jemi të befasuar kur dëgjuam që psalmi fillon me këto fjalë:
    "Po, e drejtë është fjala e Zotit
    e të gjitha veprat e tija me besë".
    Fjala e Zotit është e drejtë; ajo është besnik në gjithçka që bën. Bibla mediton vazhdimisht për këtë ngjarje të jashtëzakonshme: Zoti i paarritshëm i flet njeriut. Ai flet për të krijuar, ai flet për të propozuar Besëlidhjen e tij, ai flet për të udhëhequr ecjen e popullit të tij, dhe me të, të gjithë njerëzimit gjatë shekujve. "Po, Fjala e Zotit është e drejtë," ajo ka qenë në një vijë të drejtë që nga fillimi, ajo është ende duke ndjekur një projekt të vetëm. Krahasimi i dy rreshtave të këtij vargu është shumë interesant:
    “Po, e drejtë është fjala e Zotit
    e të gjitha veprat e tija me besë".
    Në kundërshtim me sa duket, këtu nuk ka dy pohime të dallueshme, njëra në lidhje me Fjalën e Zotit, tjetra në lidhje me veprimet e tij, në lidhje me atë që ai bën. Tek njerëzit, fjalimi dhe veprimi nuk janë gjithmonë shumë të qëndrueshëm; fjalimet tona të bukura shpesh janë pa të ardhme. Por tek Zoti fjala është akt: e njëjta fjalë hebraike "Davar" do të thotë edhe "fjalë" edhe "veprim, punë, ngjarje". Atë që thotë Zoti, Ai e bën! "Ai tha dhe u bë", përsërit tregimi i krijimit në kapitullin 1 të Zanafillës. Ose mbani mend Isainë në kapitullin 55, 10-12:
    "Dhe sikurse zbret shiu e bora nga qielli
    e atje nuk kthehet,
    por e ujit tokën, e zbrun
    dhe i jep fuqi të blerojë,
    i jep bujkut farën dhe bukën për ushqim,
    kështu edhe fjala ime që del prej gojës sime,
    s’do të kthehet tek unë pa fryt,
    pa pasë kryer gjithçka më pëlqen
    dhe pa pasë zbatuar atë për çka e nisa".
    Sigurisht që ka edhe atje, si shumë shpesh në Bibël, një aluzion (do të doja të them një putër) për idhujt të cilët ata janë të heshtur dhe inertë, të pafuqishëm.
    "...e drejtë është fjala e Zotit
    e të gjitha veprat e tija me besë".
    Ai është besnik në gjithçka që bën: është ende dhe gjithmonë një pyetje për këtë projekt të Zotit: dhe psalmi detajon gjithë këtë vepër të Zotit: Krijimi jo si një akt i së kaluarës, por si një prani e Zotit, përkujdesje mbi të gjithë ata që ai i ka thirrur në ekzistencë; kam përdorur fjalën "përkujdesje" sepse do ta gjejmë për pak kohë.
    Për të udhëhequr ecjen e njerëzve të tij, Perëndia flet përmes Ligjit të tij. Ne kemi një jehonë të kësaj gjëje në këtë varg:
    “E do drejtësinë e gjyqin,
    plot është toka me mirësinë e Zotit!".
    Ai e do ligjin dhe drejtësinë e mirë, toka është e mbushur me dashurinë e tij. E gjithë Krijimi ka një thirrje për t'u bërë vendi i dashurisë, ligjit dhe drejtësisë. Mbani mend fjalën e profetit Mikea:
    "T’është dëftuar ç’është e mirë, o njeri,
    e çka Zoti kërkon prej teje:
    s’kërkon tjetër pos të zbatosh drejtësinë,
    të duash mirësinë,
    të jetosh kujdesshëm me Hyjin tënd!” (Mi 6, 8).
    Është Ligji që gradualisht edukon këtë popull dhe promovon ligjin dhe drejtësinë, si Zoti deshiron. Në të gjithë popujt e botës, ligji është krijuar për të garantuar dhe zhvilluar vlerat më të rendësishme të shoqërisë; e veçantë në Izrael është se Ligji është dhënë nga Zoti dhe prandaj Ligji mbron ato vlera që sipas Zotit janë të përshtatshme për të edukuar Popullin e tij: dashurinë, lirinë, respektin reciprok, solidaritetin; të gjitha urdhërimet priren t'i edukojnë njerëzit në këtë drejtim.
    Vargjet e tjera që dëgjojmë këtë të diel, janë pjesë e fundit të psalmit, por ato janë një vazhdim logjik i atyre që sapo kemi parë:
    "Ja, sytë e Zotit janë mbi ata që e druajnë,
    mbi ata që shpresojnë në mirësinë e tij".
    Perëndia kujdeset për ata që kanë frikë prej tij, të cilët shpresojnë në dashurinë e tij, sepse frika nga Zoti përfshin gjithmonë një dimension të bindjes ndaj Ligjit të tij: bindja e diktuar nga besimi; sikurse një fëmijë dëgjon dikë që e paralajmëron për rrezikun, nëse i beson gjithsesi. Mund të verejmë se këtu kemi një përkufizim të bukur të "frikës nga Zoti": "Të kesh frikë" nga Zoti do të thotë të shpresosh në dashurinë e tij. Edhe një herë, duhet të thuhet se shpreja "frika e Zotit" nuk ka lidhje fare me atë qendrim të brendshëm që në gjuhet tona perendimore shprehet me fjalën "frika".


    ZOTI TREGOHET SHUMË I KUJDESSHËM PËR POPULLIN E TIJ.

    “Ja, sytë e Zotit janë mbi ata që e druajnë,
    mbi ata që shpresojnë në mirësinë e tij:
    për t’i shpëtuar nga vdekja
    e për t’i ushqyer në kohën e urisë".
    Zoti kujdeset për ata që kanë frikë prej tij, të cilët kanë shpresën te dashuria e tij, për t’i shpëtuar ata nga vdekja, për t’i mbajtur ata gjallë në ditët e zisë. Është e lehtë të shihet pse ky varg u zgjodh pikërisht për këtë të Dielë, si një përgjigje të leximit të parë: kënga e Shërbëtorit të Vuajtur në kapitullin 53 të Isaisë. Në vuajtje, shërbëtori duron vetëm sepse e di se ai është objekti i përkujdesjes së Zotit: thotë Isaia: "Për preferencën e Zotit". Në hebraisht, teksti i psalmit tonë thotë:
    "Syri i Perëndisë është
    mbi ata që kanë frikë prej tij".
    Mënyrë e bukur për të shprehur shqetësimin e tij. Sa i përket citimit të "ditëve të urisë", sigurisht që është një aluzion për kohën e Eksodit: gjatë shëtitjes në shkretëtirë, Zoti me të vërtetë i shpëtoi njerëzit që vunë shpresën tek ai, duke i dërguar atyre mana, çdo ditë në mëngjes.
    Sidoqoftë, shprehja "për t'i shpëtuar ata nga vdekja" ngre pyetje: për të gjithë, besimtarë ose jobesimtarë, vdekja është e pashmangshme dhe, në kohën kur u shkrua ky psalm, askush nuk ishte ringjallur akoma! Zoti nuk ka çliruar askënd nga vdekja fizike! Por ka të bëjë me njerëzit: dhe, me të vërtetë, ky popull mund të dëshmojë se Zoti e çliroi disa herë nga vdekja: qoftë në Egjipt, qoftë në Babiloni, apo diku tjetër.
    Vargu i fundit është një përmbledhje e bukur e Besëlidhjes, një shprehje e një besimi të jashtëzakonshëm: njerëzit e vendosin të gjithë shpresën tek ai që i shoqëron me përkujdesjen e tij:
    “Mirësia jote qoftë mbi ne, o Zot,
    sikurse ne shpresojmë në ty".
    Dashuria jote, o Zot, qofsh mbi ne, pasi shpresa jonë është tek ti. Ky besim nuk duhet të na lërë kurrë, pasi, me besim, ne e dimë se:
    "Plani i Zotit mbetet për gjithmonë,
    planet e zemrës së tij qëndrojnë
    nga breznia në brezni".
    Në momentet tona të dekurajimit, ne duhet ta përsërisim këtë frazë për vetveten në brendësinë tonë!


  5. #105
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË.

    E DIELA 29 VITI B

    MË 17-10-2021.


    UNGJILLI: Mk. 10, 35-45.

    35 Atëherë Jakobi e Gjoni, bijtë e Zebedeut, iu afruan dhe i thanë:
    “Mësues, dëshirojmë të bësh për ne çka po të kërkojmë.”
    36 “Çka dëshironi ‑ u tha Jezusi ‑ të bëj për ju?”
    37 Ata i thanë: “Bëj që në lavdinë tënde të rrimë njëri në të djathtën e tjetri në të majtën tënde.”
    38 Jezusi u përgjigj: “Nuk dini çka lypni. A jeni të zotët ta pini gotën që unë e pi? Ose të pagëzoheni me atë pagëzim me të cilin unë pagëzohem?”
    39 “Jemi të zotët!” ‑ iu përgjigjën ata.
    Jezusi vijoi: “Vërtet do ta pini gotën që unë e pi dhe do të pagëzoheni me pagëzim me të cilin unë pagëzohem.
    40 Por të vë ndokënd të më rrijë në të djathtën ose në të majtën time ‑ kjo nuk është në pushtetin tim ta jap ‑ kjo gjë u përket atyre për të cilët është bërë gati.”
    41 Kur e morën vesh dhjetë të tjerët, u hidhëruan me Jakobin e në Gjonin.
    42 Prandaj Jezusi i thirri përreth dhe u tha: “Ju e dini se ata që mbahen për sundues të popujve, i sundojnë me ashpërsi dhe qeveritarët e tyre ushtrojnë mbi ta pushtetin e tyre. 43 Kështu veç, nuk duhet të jetë ndër ju. Përkundrazi, kushdo prej jush që do të jetë më i madh, le të bëhet shërbëtori juaj,
    44 dhe ai që prej jush do të jetë i pari, le të bëhet skllavi i të gjithëve,
    45 sepse Biri i njeriut nuk erdhi për të qenë shërbyer, por që ai të shërbejë e të japë jetën e vet si shpërblim për të gjithë”.


    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    PËR TË SHPËTUAR TË GJITHË NJERËZIT.

    Le të fillojmë me këto fjalë të fundit: "Shpërblesë për të gjithë": për fat të keq ato kanë ndryshuar plotësisht kuptimin që kishin në kohën e Krishtit, dhe për këtë arsye ne jemi në rrezik ta keqkuptojmë ungjillin e sotëm. Sot, kur dëgjojmë fjalën “shpërblesë”, është në kontekstin e pengmarrjes, bëhet fjalë për pagesën e shumës së kërkuar nga rrëmbyesit, e vetmja mënyrë për të marrë lirimin e të burgosurit. Fjala "shpërblesë" përcakton shumën që duhet të pagohet. Për shembull, mund të thuhet se pengmarrësit kërkojnë një "shpërblesë të rëndë". Ndërsa në ditët e Krishtit, përkundrazi, fjala "shpërblim" nënkuptonte çlirimin, domethënë të vetmen gjë që ishte e rëndësishme në fund. Fjala greke e cila është përkthyer si shpërblim rrjedh nga një folje “λύτρον” që do të thotë "humb, lësho, dorëzo". Prandaj është një gabim, një keqkuptim, të lexohet teksti i Ungjillit të Shën Markut, duke kuptuar se Jezusi duhej të pagonte diçka për ne. Ky keqinterpretim e shpërfytyron plotësisht imazhin e Zotit: një këngë e famshme e Krishtlindjeve bëri mirë duke folur për qetësimin e zemërimit të Zotit, por kushdo që e shkroi atë, sigurisht nuk e kishte lexuar plotësisht Besëlidhjen e Vjetër! Dishepujt e Jezusit e kishin lexuar vetë, dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë rrezik për ta keqinterpretuar atë. Sidomos pasi e gjithë Bibla flet për përpjekjen e gjatë të Zotit për të çliruar popullin e tij, së pari, dhe të gjithë njerëzimin, së dyti, nga të gjitha llojet e skllavërisë së tyre. Zoti është Zoti çlirues, ky është artikulli i parë i Besimit të Izraelit.
    Nga ana tjetër, ne jemi të vetëdijshëm se të gjithë profetët luftuan me gjithë fuqinë e tyre kundër praktikës së tmerrshme të flijimit njerëzor, të cilin ata e quajtën të neveritshëm. Kështu, kur dishepujt dëgjuan Jezusin duke u thënë atyre: "Unë duhet të jap jetën time si shpërblim për të gjithë", atyre nuk u shkoi ndërmend për një minutë që Zoti mund të kërkonte ekzekutimin e Birit të tij për të shuar çdo zemërim: Ata e kishin ditur për një kohë të gjatë se Zoti nuk ka zemërim kundër njerëzimit dhe se ai nuk dëshiron sakrifica njerëzore.
    Nga ana tjetër, ata prisnin një çlirim: nga okupatori romak së pari, për të qenë të sigurt; dhe keqkuptimi zgjati një kohë të gjatë për disa prej tyre, përfshirë Judën, me siguri. Më thellë, ata ishin besimtarë dhe për këtë arsye, ata gjithashtu prisnin çlirimin përfundimtar të njerëzimit nga e gjithë e keqja që e kafshon atë: e keqja fizike, morale, shpirtërore. Dhe ata dëgjuan Jezusin duke u thënë atyre: "Unë duhet t'i kushtoj jetën time kësaj pune hyjnore të çlirimit të njerëzimit". Por Jezusi gjithashtu u tha atyre se kjo punë e çlirimit të njerëzimit kalon përmes konvertimit të zemrës së njeriut; dhe kjo do t'i kushtojë atij jetën, ai e dinte këtë. Ai sapo u ka folur atyre për mundimet, vdekjen dhe ringjalljen e tij për herë të tretë; njoftim që vetëm konfirmon frikën e tyre; Marku vëren më lart se ata janë në rrugën për në Jeruzalem dhe se Jezusi po ecën para grupit; ata ndjekin pa dëshirë, sepse kanë frikë, dhe me të drejtë, nga ajo që i pret në Jeruzalem.



    I THIRRUR PËR TË SHËRBYER ME ÇDO KUSHT, SA DO QË TË KUSHTOJË!

    Nga grupi, dallohen dy burra, ndoshta më të trimat, apo më largpamësit? Jakobi dhe Gjoni, bijtë e Zebedeut, ata që Jezusi i quajti "bijtë e bubullimës". Pra, nga ky njoftim i tretë që konfirmon frikën e tyre më të keqe, ata preferojnë të kujtojnë vetëm fundin dhe i kërkojnë Jezusit t'i sigurojë ata: neve që do të shkojmë në Jeruzalem me ty, na premton që atëherë do të marrim pjesë në lavdinë tënde. Jezusi përgjigjet: “Nuk dini çka lypni. A jeni të zotët ta pini gotën që unë e pi? Ose të pagëzoheni me atë pagëzim me të cilin unë pagëzohem?” Pra, për të thënë, unë nuk mund të shmang rrugën e vuajtjes dhe vdekjes në të cilën më udhëheqin njerëzit; dhe ju, a jeni gati të ecnin në të njëjtën rrugë?
    Fjalia e fundit e Jezusit është shumë kurioze, nëse e mendojmë: "Biri i njeriut nuk erdhi për të qenë shërbyer, por që ai të shërbejë e të japë jetën e vet si shpërblim për të gjithë”. Biri i njeriut nuk erdhi për të qenë shërbyer: por, pikërisht, Biri i njeriut, sipas profetit Daniel (Dn 7), ishte ai i cili do të kurorëzohej mbret i gjithë njerëzimit. Një portret kurioz i një mbreti që gjunjëzohet para njerëzimit në vend që të ulet në fronin e tij mbi të tjerët.
    Është e qartë, këtu, Jezusi nuk e paraqet veten si një mbret triumfues, por si shërbëtori i Isaisë, portretin e të cilit e lexuam në leximin e parë: "Biri i njeriut nuk erdhi për t'i shërbyer, por për të shërbyer dhe për të dhënë jetën e tij". ; Isaia tha: "Nëpërmjet tij do të përmbushet vullneti i Zotit", domethënë shpëtimi i njerëzimit; sepse jo dhuna, por falja, shërbimi, përulësia janë e vetmja mënyrë për të ndryshuar zemrën e njeriut; atëherë ne e kuptojmë fjalinë e Jezusit: "Krerët e kombeve pagane sundojnë si zotërinj ... Nuk duhet të jetë kështu midis jush". Ju, dishepujt e mi, që jeni bërthama dhe majaja e njerëzimit të ri, jini në imazhin e Birit të njeriut, bëjeni veten shërbëtorë.

  6. #106
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 30 Ord. VITI B

    MË 24 TËTOR 2021.


    LEXIMI I PARË: Jr, 31, 7-9.


    7 Sepse kështu thotë Zoti:
    Brohoritni me gëzim për Jakobin,
    lavdëroni të parin ndër popuj,
    t’ju kumtojë zëri, këndoni e thoni:
    ‘Shpëtoje, o Zot, popullin tënd,
    Tepricat e Izraelit!’
    8 Ja, unë po i kthej nga toka e Veriut,
    do t’i bashkoj nga skajet e tokës:
    ndër ta janë të verbër e të shqepët,
    së bashku shtatzëna e ajo që të lind:
    bashkësi e madhe që këtu po kthehet!
    9 Shkuan duke vajtuar,
    do t’i kthej duke lotuar nga gëzimi,
    do t’u prij gjatë rrjedhës së përrenjve,
    udhës së drejtë ku s’do të zënë në thua,
    sepse jam baba i Izraelit,
    Efraimi është djali im i madh.


    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    NJË DRITË NË NATË.


    Ne duhet të mendojmë se Populli i Zgjedhur po jetonte një eksperiencë shumë të keqe! Mjafton të dëgjohet ky ton pothuajse triumfues paraprakisht për të marrë me mend në çfarë konteksti të tmerrshëm foli Jeremia këtu. Sepse kjo është një karakteristikë e profetëve. Jeremia, si të gjithë profetët, flet dy gjuhë: në një kohë të pamatur dhe pabesi ndaj Ligjit, ai ka fjalë shumë të ashpra për të ftuar bashkatdhetarët e tij në konvertim. Ai kërcënon, ai shpall katastrofat e afërta. Me kalimin e kohës, me rrezikun që Populli të bëhej të padurueshëm dhe të përndiqej, Jeremia paralajmëron, fton që të hapin sytë, që të kthehen tek Zoti. Mesazhi i tij është: "Marrëzia juaj po ju çon drejt katastrofës!" Por, përkundrazi, në një kohë fatkeqësie dhe dëbimi, ai vjen për të rikthyer shpresën, ai u kujton se Zoti nuk e braktis kurrë popullin e tij, pavarësisht nga marrëzia e tij.
    Toni i këtij teksti është pothuajse triumfues: por duhet të lexojmë midis rreshtave, dhe atëherë do të kuptojmë se profeti predikon në një kontekst fatkeqësie. Por gjathë kësaj farkeqësie Jeremia guxon të thotë: "Brohoritni me britmat e gëzimit", sepse ai ëstë i bindur se nga fundi i poshtërimit, populli mund të rikthehet në një jetë dinjitoze, dhe Jeremia e quan Jakob (domethënë, - Populli i Izraelit) "i pari i kombeve". Kjo nuk është nga një shije për paradoksin, është klithma e besimit! Është gjatë natës që duhet me çdo kusht të besohet se drita do të kthehet. Profeti në raste të tilla është ai që i pari dallon dritën e agimit. Mund të jetë e vështirë të besohet ky mesazh shprese pasi gjithçka po shkon keq, prandaj Jeremia merr mundimin të prezantojë mesazhin e tij me formulën solemne: "Kështu thotë Zoti". Është një mënyrë për të thënë: Unë nuk po flas për veten time, mesaxhi që po ju them, vjen nga vetë Zoti. Zoti ju premton atë dritë, Zoti është besnik. E drita do ta ndriçojë Jakobin.
    Çfarë fatkeqësie është kjo? Me sa duket mërgim në Babiloni. Nuk mund të jenë fatkeqësitë e mbretërisë veriore: ne nuk i dimë datat e sakta të Jeremias, por është e sigurt se ai ka lindur shumë kohë pas përfundimit të mbretërisë veriore, e cila u shkatërrua përfundimisht nga Asiria (dmth Niniveh) në 721. Ai vetë thotë se e ka dëgjuar fjalën e Zotit për herë të parë gjatë mbretërimit të Josias, i cili mbretëroi nga 640 në 609. Fatkeqësia për të cilën ai flet, mund të jetë vetëm Mërgimi në Babiloni i cili zgjati nga viti 587 deri në 538.
    Por atëherë si shpjegohet fjalia: "Unë po i kthej nga toka e Veriut"? Babilonia është në jug të Jeruzalemit si dinë të gjithë. Por për të arritur në lindje ose në jug, duhet të kalohet më parë në veri duke marrë rrugët e një vendi pjellor.
    Një valë e parë dëbimesh u zhvillua më 597, e një valë e dytë më 587; Jeremia nuk u dëbua; edhe pse ishte pjesë e grupit të të dëbuarve të lidhur me zinxhirë; por kreu i rojes personale të Nabukodonosorit i la zgjedhjen, ose të shkonte në Babiloni me të dëbuarit, ose të qëndronte në Jerusalem dhe Jeremia zgjodhi të qëndronte; ai ka shumë për të bërë në Jerusalem për të ruajtur moralin e atyre që mbeten në vend. Në nivelin politik, tre parti kishin vendime dhe qellime të ndryshme: grupi i parë mendonte që duhej të qëndronin të vendosur, t'i nënshtroheshin kësaj kujdestarie babilonase dhe të përpiqeshin të vazhdojnë të kenë kujdesin për vendin që të mbijetojnë atje sa më mirë ishte e mundur ndërsa prisnin ditë më të mira. Ky ishte pozicioni i Jeremias; përkundrazi, një grup tjetër mendonte që duhej të shkonin në mërgim në Egjipt. Një grup tjetër mendonte që duhej të vazhdonin luftën, edhe nëse kjo do të thoshtë të shtypnin ata që e duruan shumë mirë praninë babilonase.
    Teksti që jemi duke komentuar është shkruar nga Jeremia që mbeti në Jeruzalem, për të luftuar kundër dëshpërimit të bashkatdhetarëve të tij. Ai profetizoi kthimin e madh të mërgimtarëve:
    " Ja, unë po i kthej nga toka e Veriut,
    do t’i bashkoj nga skajet e tokës:
    ndër ta janë të verbër e të shqepët,
    së bashku shtatzëna e ajo që të lind:
    bashkësi e madhe që këtu po kthehet!" (v.8)
    Dhe ai i kundërshton planet e nisjes në mërgim në Egjipt në poshtërim, me kthimin triumfues në vend:
    "Shkuan duke vajtuar,
    do t’i kthej duke lotuar nga gëzimi" (v.9).
    Ata ishin larguar me lot, dhe do të kthehen në ngushëllime.
    Në kolonat e të dëbuarve, ne e dimë mirë paraprakisht, një numër i caktuar nuk do të kishte duruar kushtet brutale të paraburgimit dhe vështirësitë e rrugës. Por kur vjen puna për t'u kthyer, ecja do të jetë e butë, aq e butë saqë edhe më i dobëti do të jetë në gjendje ta bëjë atë!
    “Ndër ta janë të verbër e të shqepët,
    së bashku shtatzëna e ajo që të lind:
    bashkësi e madhe që këtu po kthehet!" (v.8)
    Një popull i mposhtur, i dobësuar dhe i penguar, i cili ishte lidhur me zinxhirë dhe, me disa prej tyre që kishin pasur sytë e nxjerrë ... do të kishte qenë një popull i lirë, i sigurt që do të kishte kthyer.


    UNË JAM SI NJË ATË PËR IZRAELIN.

    Është një gjë e çuditshme se të gjithë emrat (Jakob, Efraim, Izrael) që Jeremia përdor për t'iu referuar njerëzve, janë emra që cilësojnë jo mbretërinë e jugut (Jerusalemin), por mbretërinë e veriut përpara shkatërrimit të saj. Duke ditur se në çdo rast Jeremia nuk mund të kishte qenë bashkëkohës me mbretërinë veriore, mund të mendohet se ai shpalli këtu, në heshtje, ribashkimin e popullit të Perëndisë. Ne e dimë gjithashtu se një pjesë e popullsisë së Veriut iku në Jeruzalem pas shkatërrimit të Samarisë në 721; ndoshta u drejtohet atyre në veçanti?
    Vërejtja e fundit, atësia e Perëndisë pohohet shumë qartë këtu:
    Unë "jam baba i Izraelit,
    Efraimi është djali im i madh" (v.9).
    Kjo mënyrë e të folurit për Perëndinë u përdor pas shkatërrimit të mbretërisë së veriut dhe disa dekada para pushtimit të mbretërisë së jugut nga ana e Nabukodonosorit, pra në një kohë shumë afër kohës në të cilin Jeremia ushtronte shlërbimin e tij profetik në Jeruzalem: ndoshta profeti Osea ka folur i pari në këtë mënyrë per Perëndinë, në shekullin e tetë, në mbretërinë e Veriut, duke përshkruar shqetësimin e Zotit për popullin e tij:
    “ Kur Izraeli ende ishte djalë
    unë e doja
    e prej Egjiptit e thirra birin tim.
    Por, sa më shumë i thirrja,
    aq më tepër largoheshin prej meje;
    baalëve fli u flijonin,
    idhujve u digjnin kem.
    E unë e mësoja Efraimin të ecte,
    vetë i mbartja para duarsh,
    s’e kuptonin se për ta kujdesesha.
    I tërhiqja me litarë për njerëz,
    me zinxhirë të dashurisë;
    isha për ta,
    porsi ai që fëmijën e ngre
    deri në mollëzat e veta,
    përkulesha mbi të t’i jap të hajë" (Hos 11, 1. 4).
    Deri atëherë, në Izraelin hezitohej ta thërrisnin Perëndinë Atë, për të shmangur çdo paqartësi; sepse popujt e tjerë përdornin të njëjtin titull, por ata përfytyruan atësinë hyjnore në imazhin e atësisë njerëzore, trupore, biologjike. Në Izrael, Zoti është Tjetri, dhe atësia e tij është e një rendi tjetër. Por Jeremia e bën hapin, ai përdor fjalën "Atë":
    "Unë jam një baba për Izraelin,
    Efraimi është djali im i madh";
    edhe një herë, ndodhi që në thellësinë e katastrofës, në rrezikun e madh të një bjerrjeje përfundimtare, të njëhumbjejes të gjithçkaje, besimi i Izraelit u ngrit përpara dhe e ringjalli edhe përparimin e shoqërisë.

  7. #107
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 30 ORD. VITI B

    MË 24-10-2021

    Ps. 126.


    1 Kur Zoti i ktheu robërit e Sionit,
    na dukej si të ishim në ëndërr.
    2 Atëherë goja na u mbush me gaz
    e gjuha jonë ia thoshte këngës së gëzimit!
    Asohere thuhej ndër paganë:
    “Zoti bëri për ta punë të mëdha”!
    3 Vërtet Zoti bëri për ne mrekulli
    e zemrat na u mbushën me gëzim!
    4 Ktheji, o Zot, robërit tanë
    porsi përrenjtë e mesditës!
    5 Ata që mbjellin me lot,
    deh, le të korrin me gëzim!
    6 Në të shkuar ecnin e qanin
    duke mbartur farën për ta mbjellë,
    kurse në kthim do të vijnë plot gëzim
    duke mbartur dorëzat e veta.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    VËPRA TË MREKULLUESHME BËRI PËR NE HYJI YNË.


    Në leximin e parë të kësaj të dielës, profeti Jeremia, në fillim të Mërgimit në Babiloni, tashmë paralajmëroi kthimin në vend. Natyrisht, në kohën kur u shkrua ky psalm, mërgimtarët ishin tashmë kthyer:
    "Kur Zoti i ktheu robërit e Sionit,
    na dukej si të ishim në ëndërr" (v. 1).
    Dihet historia: fuqia e madhe Babilonia u mund me radhë; mjeshtri i ri i vendit, Kyrus, kishte një politikë krejt tjetër: kur pushtoi Babiloninë në 538, ai dërgoi përsëri në vendet e tyre përkatëse të gjitha popullsitë e shpërngulura nga Nabukodonosori. Banorët e dikurshëm e Jeruzalemit përfituan prej tij si të tjerët. Duket aq e mrekullueshme sa Kyrus u konsiderua i dërguari i Zotit, as më shumë, as më pak!
    Prandaj ky psalm ngjall gëzimin, emocionin e kthimit:
    "Na dukej si të ishim në ëndërr".
    Në mërgim, atje, e kishin ëndërruar shumë herë kthimin në vendin e tyre, në Juden... kur u bë realitet, mezi guxuan ta besonin. Ky çlirim ishte për këta njerëz si një ringjallje e vërtetë: në mërgim në Babiloni, ata u dënuan me të vërtetë të zhdukeshin, si popull, duke harruar rrënjët dhe traditat e tyre, e duke jetuar me paganë idhujtarë përreth. Për të ringjallur këtë shpresë, psalmisti evokon dy imazhe të dashur për këta njerëz, atë të ujit, e atë të korrjes. Uji për të filluar:
    "Ktheji, o Zot, robërit tanë
    porsi përrenjtë e mesditës!
    Në jug të Jeruzalemit, ka një shkretëtirë që quhet Negev: dhe në pranverë, përrenjtë rrjedhin poshtë nga malët dhe kodrinat dhe papritmas mijëra lule lulëzojnë.
    Imazhi i dytë, kur kokrra e grurit mbillet në tokë, duket të kalbet atje, për të vdekur atje ... kur vijnë kallëzat, është si një lindje ...
    "Ata që mbjellin me lot,
    deh, le të korrin me gëzim!
    Në të shkuar ecnin e qanin
    duke mbartur farën për ta mbjellë,
    kurse në kthim, do të vijnë plot gëzim
    duke mbartur dorëzat e veta" (v.5v).
    Mbjellësi shkon duke qarë, kur mbjell farën: ai po vjen, po vjen me gëzim, kur fara i kthen duajt. Sigurisht që ka një evokim të gëzimit që vjen me çdo korrje të re: mjafton të mendohet se në të gjitha qytetërimet korrja gjithmonë është diçka që shkakton gëzim.
    Por, më thellë, ekziston gëzimi i marrjes nën kontroll të vendit dhe kulturave të tij: kur të mërguarit kthehen në vend të tyre të dikurshëm, vendi kthehet në jetë. Në vargun e fundit, përkthimi fjalë për fjalë është:
    "Ai (mërgimtari) po shkon, po largohet nga vendi i tij duke qarë, por, gjathë mërgimit po mbjell farën: dhe kur fara po vjen, ai (mërgimtari) rifiton, do të vijë me gëzim, fara po i kthen atij duajt e tij". Është e qartë, skllavëria dhe robëria janë një gjë e së kaluarës: tani njerëzit kultivojnë tokën" e tyre ", ata zotërojnë të korrat "e tyre".
    "Ne i kthejmë shportat": festa i Tendave ishte fillimisht një festë e të korrave. Në praktikën e Izraelit, ritet e vendosjes së Tendave mbeten, pikërisht. Ky himn u këndua çdo vit gjatë pelegrinazhit ndërsa njerëzit "ngjiteshin" në Jeruzalem për Festën e Tendave në vjeshtë. Nëse konsultohet Bibla jonë, do të kuptohet se ky psalm 126 është një prej atyre që quhen "himne e ngjitjeve" (domethënë të pelegrinazheve). Duke kënduar këtë psalm gjatë ngjitjes në Jeruzalem, Populli i zgjedhur përkujtonte këtë ngjitje tjetër, atë të kthimit nga Mërgimi deri në majtë e malit Sion ku ishte ndërtuar Jeruzalem.
    Por në Izrael, kur përkujtophej e kaluara, nuk ishte kurrë për të rifituar hirin për të krijiuar diçka të re në historinë. Falënderohej Zoti për punën e tij në të kaluarën, përkujtoheshin veprat të bëra prej Zotit, siç thonin ata, por mbi të gjitha ishte një braktisje të vetvetës me gjithë shpirt e tyre në forcën tërheqëse të Zotit për të rinovuar besimin në punën e tij përfundimtare për të ardhmën.
    Ky çlirim, ky rikthim në jetë, i cili mund të datohet historikisht, bëhet një arsye për të shpresuar në ringjalljet e tjera, në çlirime të tjera. Siç, për shëmbull tashmë kishin kënduar çlirimin nga robëria e Egjiptit, dhe kjo mrekulli qe gjithmonë padyshim themeli, një pikë referimi për besimtarët e Izraelit (fjala "mrekulli" për shembull qe pjesë e fjalorit të çlirimit të Egjiptit), siç, tani e tutje, Populli e mërgimtarëve të rikthyer këndon çlirimin dhe kthimin nga mërgimi në Babiloni. Dhe duke përkujtuar me brohoritje gëzimi, populli i lutej Zotit që të vazhdonte ta çliropnte popullin duke shpejtuar Ditën e çlirimit përfundimtar. Kjo është arsyeja pse falënderimi përzihet me lutjen "Ktheji, o Zot, robërit
    tanë ...".



    KTHEJI, O ZOT, ROBËRIT TANË.

    Këta "robër" janë para së gjithash ata që mbetën larg, të shpërndarë midis popujve të huaj. Por ata janë gjithashtu të gjithë njerëzit: nga Mërgimi në Babiloni, pikërisht, Izraeli e di se ka një thirrje për t'u lutur për të gjithë njerëzimin. Ose për ta thënë ndryshe, Izraeli e di se thirrja e tij, "zgjedhja" e tij është në shërbim të njerëzimit. Është shumë e qartë në strofën e dytë të këtij psalmi: "Atëherë goja na u mbush me gaz
    e gjuha jonë ia thoshte këngës së gëzimit!
    Asohere thuhej ndër paganë:
    “Zoti bëri për ta punë të mëdha”! (v.2).
    Atëherë u tha ndër kombet: Çfarë mrekullish ka bërë Zoti për ta! Ky nuk është pretendim; është njohja e shpërblimit të kësaj zgjedhjeje që Zoti bëri nga një popull shumë i vogël, jo më i mirë se të tjerët (siç thotë libri i Ligjit të Përtërirë); është gjithashtu gëzimi misionar të shohësh kombet që bëhen të ndjeshme ndaj veprimit të Zotit, hapin e parë drejt kthimit të tyre në besim, dhe për këtë arsye çlirimin e tyre.
    Çlirimi përfundimtar i të gjithë njerëzimit, i "kombeve" siç thotë psalmi, është ardhja e Mesisë: ne e dimë se festa e Tendave përfshinte një dimension të pritjeve mesianike shumë të forta. Për shembull, gjatë kësaj feste, bëhëj një procesion i madh me shportat plot me fryta, për të cilat flet ky psalm, duke aluduar për “korrjen”, për rezultatlt positive në nivelin e konvertimeve të fituar nga deshmia e Populit besimtar. Dhe të gjithë, besimtarë tradicionalë dhe besimtarë të konvertuar në procession hynin në tempullin duke kënduar: "Hosana" (që do të thotë "shpëto popullin tënd"); dhe gjithashtu së bashku këndoninm këtë brohoritje që edhe ne e njohim mirë:
    "Lum ai që vjen në emër të Zotit!"
    E cila ishte një brohoritje e paralajmëron ardhjen e Mesisë.
    Pas kaq shumë aventurash, këta njerëz, vëllëzërit tanë të madhenj, siç thotë Këshilli i Dytë i Vatikanit, janë të vendosur mirë për të na dhënë një mësim të shkëlqyer shprese dhe pritje: le t'i besojmë "Mjeshtrit të korrjes".

  8. #108
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 31 ORD VITI B.

    MË 31-10-2021.

    LEXIMI I PARË. Dt. 6, 2 – 6


    1 Këto janë urdhërimet, ligjet e rregulloret që Zoti, Hyji juaj, më urdhëroi t’jua mësoj që t’i zbatoni në vendin që po kaloni për ta bërë pronë,
    2 me qëllim që ta druash Zotin, Hyjin tënd, e t’i zbatosh të gjitha urdhërimet e ligjet e tija që po t’i paraqes ty, bijve e nipave të tu gjatë gjithë jetës sate, që të jesh jetëgjatë. 3 Dëgjo, o Izrael, mbaj e zbatoji që të jesh mirë e që gjithnjë të shtohesh në vendin që rrjedh qumësht e mjaltë siç ta ka premtuar Zoti, Hyji i etërve të tu.
    4 Dëgjo, Izrael! Zoti, Hyji ynë, është një Zot i vetëm!
    5 Duaje Zotin, Hyjin tënd, me gjithë zemrën tënde, me gjithë shpirtin tënd e me gjithë fuqinë tënde! 6 Këto urdhërime që po t’i jap sot unë, mbaji gjithmonë në zemrën tënde!




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJE.

    Ky është një nga tekstet më të mëdhenj të Besëlidhjes së Vjetër! Ai ende luan një rol shumë të rëndësishëm në fenë dhe lutjen e Izraelit sot.
    Vetë libri i Ligjit të Përtërirë është një ndër librat të parë të Biblës sonë aktuale, por në realitet është një libër që u shkrua disa shekuj pas lirisë si Popullit të Zgjedhur nga Egiptiti, pra shumë vonë; është rezultat i gjithë reflektimit të disa shekujve pas daljes nga Egjipti. Për të hyrë realisht në këtë tekst, duhet njohur (sa të jetë e mundur) historinë e librit të Ligjit të Përtërirë: me Moisiun dhe daljen nga Egjipti, jemi rreth vitit 1250 para Krishtit. Instalimi në Tokën e Premtuar ndodhi rreth 1200 vitet para Krishstit; dymbëdhjetë fiset i ndajnë vendet dhe do ta pushtojnë territorin e tyre, secili për veten; por ata ruajnë lidhjen e besimit të tyre të përbashkët në Perëndinë që i çliroi nga Egjipti. Moisiu nuk ka shkruar asgjë gjatë jetës së tij: Populli kishte vetëm rasat e Ligjit, të shruara në gur; me vemendje dhe dashuri besimtaret i përsërisnin fjalët e këtyre rasavee për t'i nguluar thellë mësimet e tyre në zemrën, e i përcjllnin nga babai te biri, brez pas brezi.
    Me kalimin e shekujve u ndje nevoja për të vënë në shkrim elementët më të rëndësishëm e meditimit të historisë së lirimit të populli me ndërhyrjen e Zotit. Në varësi të vendndodhjes, këto dokumente, të cilat po shfaqeshin gradualisht, secili ka karakteristikat e veta. Ajo që është shkruar në oborrin e mbretit Solomon në shekullin e dhjetë ka thekse të tjera nga ajo që filloi dyqind vjet më vonë në shekullin e tetë në mbretërinë veriore, ku kumbojnë zëra po aq kërkues sa ato të profetëve Amos ose Ozea. Ishte në bashkësitë e tyre që ka shumë ngjarë të ketë lindur thelbi i asaj që është sot libri i Ligjit të Përtërirë. Në kohën e shkatërrimit të mbretërisë veriore nga Asirianët, Levitët e Veriut u strehuan në Jeruzalem, duke marrë me vete atë që kishin më të çmuar, rrotullat që përmbajnë mësimet e Moisiut në gjendje në të cilën profetët i kishin trashëguar. Ata së shpejti do t'i shtojnë mësimet që kanë nxjerrë nga tragjedia që ndodhi në veri: mendonin se në qoftë se vëllezërit e tyre në Jug do të kishin pasur mundësinë të dëgjonin mësimet e Moisiut dhe të profetëve, nuk do të kishin vuajtur ata fatkeqësinë që e shkattëroi krejt mbretërinë e veriut, mbretërinë e tyre.
    Më vonë, këto dokumente do të përjetojnë shumë aventura të tjera: të fshehura në tempullin e Jeruzalemit, nën sundimin e një mbreti sakrileg, për ta shpëtuar, ato do të gjenden pothuajse rastësisht, në vitin 622, nën mbretërimin e Josias, i cili do të bazohet në mësimet e këtij dokumenti për të filluar një reformë të madhe fetare. Ai ishte një besimtar I vërtetë. Dhe pastaj, kur katastrofa do të kishte ndodhur edhe në mbretërinë jugore (Jerusalemi u pushtua nga Nabukadnetsari në 587), do të jetë koha për të nxjerrë edhe mësime për kthimin nga Mërgimi: Toka e premtuar nga Zoti duhet fituar. Prandaj theksi i fjalës "dëgjo" në këtë libër, theksi që është ai i një predikimi, madje edhe i një thirrjeje zgjimi. Kështu lindi, ndoshta, gjatë shekujve dhe historisë së trazuar të popullit të zgjedhur, ky libër i Ligjit të Përtërirë që kemi përpara (dhe emri i të cilit, në greqisht, do të thotë "Ligji i dytë", pasi është, në një farë mënyre një ripërtëritje e mësimeve të Moisiut.
    Pra mund të thuhet se dihet miaft tani për të kuptuar tekstin e sotëm. Prandaj është një rilexim i Eksodit dhe i mësimeve të Moisiut, shumë kohë pas vdekjes së këtij të fundit, në një kohë kur mbretërisë jugore duhet t'i kujtohen urgjentisht kërkesat e Besëlidhjes dhe kthimi në besim, në thellësi që është thelbësore: Izraeli, ti do të dëgjosh, ti do të kujdesesh të vish në praktikë atë që do t'ju sjellë lumturi dhe frytshmëri... ashtu siç ju ka premtuar Zoti, Perëndia i etërve tuaj. “Dëgjo, Izrael, Zoti, Perëndia ynë, është i vetmi "
    I gjithë fati i Izraelit është aty, ndoshta, në kuptimin e këtyre dy fjalëve ("Dëgjo" dhe "Izrael"): Izraeli, Populli i Zgjedhur, por që e ka marrë emrin nga një luftë e paharrueshme, nëse ju kujtohet! Sepse ishte pas natës së betejës së tij me engjëllin (në kalimin e Jabokit, në një degë të Jordanit në Jordaninë e sotme) që Jakobi mori nga kundërshtari i tij këtë emër të ri: "Izrael", që do të thotë saktësisht: "Ai që luftoi kundër Zotit”!
    “Nuk do të quhesh më Jakob, por Izrael:
    sepse luftove me Perëndinë e me njerëz
    dhe ngadhënjeve” (Zn 32, 29).
    Pikërisht këtij populli, gjithmonë të tunduar për t'u ngritur kundër Zotit, për të luftuar me Zotin ("njerëz me qafë të fortë", tha Moisiu) autori i librit të Ligjit të Përtërirë ia kujton se ai duhet përkundrazi "të dëgjojë" Zotin... Është pikërisht ai Popull që vazhdimisht sfidohet me këtë nevojë për t'u nënshtruar dhe dëgjuar, nëse dëshiron të fitojë lumturinë dhe lirinë e vet.
    Kjo frazë: "Dëgjo, Izrael! Zoti, Hyji ynë, është një Zot i vetëm!" është bërë lutja e përditshme e judenjve. Është e famshmja “SHEMA ISRAEL” që recitohet në mëngjes dhe në mbrëmje nga mosha tre apo katër vjeç. Pjesa tjetër e tekstit këmbëngul që të mos e harrohet kurrë ky profesion i besimit: ja disa vargje që pasojnë dhe që janë kaq të bukura:
    "Këto urdhërime që po t’i jap sot unë,
    mbaji gjithmonë në zemrën tënde!
    Ua përsërit fëmijëve të tu!
    Fol për to kur të jesh në shtëpi
    e kur të jesh duke udhëtuar;
    kur të biesh në shtrojë
    e kur të ngrihësh nga shtroja.
    Lidhi në dorën tënde si shenjë
    dhe le të jenë si vjerrës
    ndërmjet syve të tu!
    Shkruaji mbi ballëzinat e dyerve të tua
    dhe në dyer të tua!" (v. 6-9).
    Mënyrë e bukur për të thënë se është në çdo kohë, në zemër të çdo profesioni të tij që besimtari duhet të qëndrojë i lidhur me gjithë qenien e tij pas këtyre urdhërimeve që i janë dhënë për lumturinë e tij.
    Kjo shenjë në dorë dhe në ballë dhe në dyert e shtëpive e të qyteteve, dihet që ndiqet fjalë për fjalë; dihet se quhen "filateritë" (në aramaisht, tefillin): këto kubikë të vegjël prej lëkure të zezë, që besimtarët i lidhin, në ballë dhe në krah (në lartësinë e zemrës), gjatë lutjes të përditshme; në këto kubikë të vegjël, pikërisht, janë të mbyllura rrotulla letre në të cilat është shkruar ndër të tjera teksti i "Shema Israel":
    "Ju do të bëni një shenjë të saj
    të ngjitur në dorën tuaj,
    ju do të bëni një shenjë të saj
    të vendosur midis syve tuaj".
    Po kështu, Ligji i Përtërirë thotë:
    "Do t'i shkruani në shtalkat e shtëpisë tuaj,
    do t'i shkruani në hyrje të qytetit tuaj”.
    Pastaj në kornizën e derës së përparme të shtëpisë besimtarët varin një kuti të vogël (mezuzah) që përmban Shema Israel; po kështu, ekziston një mezuzah i varur nga porta e qytetit (në murin e qytetit të vjetër të Jeruzalemit, për shembull). Kështu edhe sot besnikëria e Populli të Zgjedhur është pjesë e praktikës së tyre të përditshme. Izraeli nuk e ka harruar kurrë thirrjen e Ligjit të Përtërirë.
    Duke lexuar këtë, do të kemi vënë re rëndësinë e transmetimit familjar të besimit: "Ti do të kesh frikë nga Zoti, Perëndia yt, gjatë gjithë ditëve të jetës sate, ti, si dhe biri yt dhe biri i birit tënd..." Shprehja: "Perëndia i etërve tuaj" që takojmë këtu, si në shumë tekste të Besëlidhjes së Vjetër, ka ngjallur gjithashtu këtë transmetim për shekuj me radhë. Ky është sigurisht një nga sekretet e mbijetesës së besimit hebre gjatë historisë.

  9. #109
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 31 Ord VITI B

    MË 31-10-2021.


    Ps.18, 2-3, 4, 47.51ab


    2 Të dua, o Zot, fuqia ime!
    3 Ti, o Zot, je Qeta ime, Kështjella ime,
    Streha ime, Shpëtimtari im!
    Perëndia im, Ndihmëtari im, në Të shpresoj!
    Ai është Mbrojtësi im, fuqia e shpëtimit tim, ndorja ime!
    4 Në ndihmë do ta thërras Zotin
    tejet të lavdishëm,
    dhe do të shpëtoj nga armiqtë e mi.
    47 Rroftë Zoti! Qoftë bekuar Qeta e strehimit tim!
    Qoftë madhëruar Hyji, Shpëtimtari im!
    51 Zoti ia shumon fitoret mbretit të vet,
    e përkrah të shuguruarin e vet,
    Davidin e pasardhësit e tij deri në amshim!



    LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA




    ZOTI TREGOHET BESNIK NDAJ MESISË SË TI.

    "Zoti tregohet besnik ndaj Mesisë së tij": këtu fjala "Mesia" do të thotë thjesht "mbret". Psalmisti bën që të flasë mbreti David. Dhe Zoti e ndihmoi.
    Le të kujtojmë historinë. Kjo ndodh pak para vitit 1000 para Krishtit. Në atë kohë mbreti legjitim i Izraelit, i zgjedhur nga Zoti dhe i shenjtëruar me vajosjen e vajit nga profeti Samuel, nuk ishte Davidi (ende jo), por Sauli, mbreti i parë i Izraelit .
    Por ky nuk e përmbushi më misionin e tij: mbretërimin e tij, i cili kishte nisur mbarë, përfundoi keq. Në vend që ta dëgjonte profetin, ai me vetëdije i theu urdhrat e tij dhe profeti Samuel e mohoi atë. Pikërisht atëherë ai profet e kishte zgjedhur Davidin, kur ishte ende shumë i vogël, për t'u stërvitur në oborr mbretëror dhe për të pasuar Saulin më vonë. Kështu Sauli mbeti mbret në fuqi deri në vdekjen e tij, por atij iu desh të duronte në oborr të vet rritjen e Davidit, rivalit të tij gjithnjë e më të popullarizuar dhe të suksesshëm. Dhe ndër kohë një urrejtje e ashpër e mbushi gradualisht zemrën e Saulit dhe ai u përpoq disa herë, por më kot, të hiqte qafe Davidin. Një herë ndër të tjera, Sauli po ndiqte Davidin dhe Davidi gjeti strehë në një shpellë. Prandaj shprehja:
    "Zoti çlirimtari im,
    shkëmbi që më strehon ...".
    I zgjedhur, për habinë e tij të madhe, për të qenë mbreti i ardhshëm, Davidi e dinte se mund të mbështetej në mbrojtjen e Zotit:
    "Në ndihmë do ta thërras Zotin
    tejet të lavdishëm,
    dhe do të shpëtoj nga armiqtë e mi" (v.4)
    "Ose përsëri:
    "Zot, mburoja ime,
    fortesa ime,
    arma ime e fitores! "
    ose:
    "O Zot, je Qeta ime, Kështjella ime,
    Streha ime, Shpëtimtari im!
    Perëndia im, Ndihmëtari im, në Të shpresoj!
    Ai është Mbrojtësi im, fuqia e shpëtimit tim, ndorja ime!" (v. 3).
    Libri i dytë i Samuelit thotë se Davidi e këndoi këtë psalm për të falënderuar Perëndinë që e çliroi nga të gjithë armiqtë e tij, duke filluar nga Sauli; dhe nëse ne kemi kureshtjen të konsultohemi me këtë libër të dytë të Samuelit, në kapitullin 22 do të gjejmë atje tekstin e këtij psalmi 18 pothuajse identik. Kjo nuk dëshmon se Davidi historikisht e tha fjalë për fjalë këtë psalm, por se redaktori i fundit i Librit të Samuelit mendonte se ky psalm ishte veçanërisht mirë për të shqaruar situatën e Davidit.
    Por, sigurisht, tema e vërtetë e psalmit, si gjithmonë, nuk është ndonjë personazh i veçantë, madje as mbreti David: është i gjithë Populli i Zgjedhur. Dhe kur Populli i Zgjedhur dëshiron të falënderojë Perëndinë për mbështetjen dhe shqetësimet e tij gjatë shekujve, ai e krahason veten me mbretin David të përndjekur nga Sauli.



    SHKEMBI I IZRAELIT


    I gjithë populli i Izraelit, gjithashtu, mund t'i thotë këto vargje me gjithë të vërtetën: "Zot, shkëmbi im... Zoti çlirimtari im,
    shkëmbi që më strehon...
    Më ka liruar, më ka bërë të gjerë,
    më ka çliruar sepse ai me dashuron.
    Rroftë Zoti! Qoftë i bekuar Shkëmbi im! ... ".
    Së pari, shumë kohë përpara Davidit, u përjetua se një shpellë në një shkëmb mund të jetë një vend strehimi; libri i Gjyqtatrëve jep shembuj për këtë; të thuash se Zoti është Shkëmbi ynë do të thotë para së gjithash të thuash se ai është ndihma jonë, mbështetja jonë më e sigurt. Për shembull, te Ligji i Përtërirë gjejmë këngën e famshme të Moisiut për Shkëmbin e Izraelit:
    “T’ Zotit Emrin do t’lëvdoj:
    lartësoni Hyjin tonë!
    I qetë është Ai, n’vepra i përsosur,
    udhët e tij janë drejtësi:
    Hyj besnik, pa asnjë t’keqe,
    krejt i drejtë e i patëmetë” (Dt 32, 3-4).
    Në një kohë kur mendohej se çdo popull ka Perëndinë e tij mbrojtës, pranohej se popujt e tjerë mund të kenë “shkëmbin” e tyre, por Shkëmbi i Izraelit vlen shumë më shumë se shkëmbet e tjerë; ne gjejmë në të njëjtin tekst këtë frazë madhështore: "Shkëmbi i armiqve tanë nuk është si Shkëmbi ynë" (Dt 32:31).



    SHKËMBI I MASËS DHE MERIBËS.

    Moisiu, kur flet për shkëmbin, sigurisht i jep atij një kuptim tjetër; në fjalët e tij ka padyshim një jehonë të çlirimit nga Egjipti ("Zoti më liroi sepse më do") dhe gjithashtu të Eksodit, ecjes së gjatë në Sinai; gjatë gjithë këtij udhëtimi sprovues, nën vapën, me urinë, etjen, mes akrepave dhe gjarpërinjve që digjeshin, prania e Zotit, kujdesi i tij ishin ndihma e njerëzve; një përkujdesje që shkoi aq larg, sa bëri që uji të rrjedhë nga Shkëmbi: është pasazhi i famshëm i Masës dhe Meribës, ku kishin aq etje sa kishin frikë të vdisnin dhe akuzuan Moisiun se donte vdekjen e popullit... Historia e kësaj revolte e përndjek kujtesën e Izraelit, sepse është tipike e dyshimeve, e tundimeve që sulmojnë besimtarin; por këtu nuk evokohet kjo revoltë kundër Zotit dhe Moisiut , por mirësia e Zotit që i përgjigjet revoltës me një dhuratë edhe më të madhe:
    “Në këtë vend populli hoqi keq për ujë dhe nynykatte kundër Moisiut: “Përse na bëre të dalim prej Egjiptit për të na vrarë ne, fëmijët tanë dhe bagëtitë tona”? Moisiu iu drejtua Zotit me këto fjalë: “Çfarë të bëj me këtë popull? Edhe pak dhe do të më vrasin me gurë”. Zoti i tha Moisiut: “Shko para popullit; merr me vete disa prej pleqve të Izraelit, merre në dorë shkopin, me të cilin e godite lumin dhe nisu! Ja, unë do të qëndroj para teje përmbi qetën e Horebit. Ti bjeri shkëmbit e prej tij do të shpërthejë uji që populli të pijë”. Moisiu bëri ashtu ndër sy të pleqve të Izraelit" (Dal 17,3-6).
    Kur populli i Izraelit e këndon këtë psalm, e kujton këtë prani besnike, kujton se Zoti është gjithmonë pranë tij, që emri i Zotit është "Emmanuel-Unë jam me ty"; por ky përkujtim është gjithashtu burimi i shpresës së Popullit; sepse ashtu si Davidi, këta njerëz presin përmbushjen e premtimeve të Zotit besnik, ardhjen e Mesisë që do ta çlirojë përfundimisht njerëzimin:
    “ Rroftë Zoti! Qoftë bekuar Qeta e strehimit tim!
    Qoftë madhëruar Hyji, Shpëtimtari im!
    Zoti ia shumon fitoret mbretit të vet,
    e përkrah të shuguruarin e vet,
    Davidin e pasardhësit e tij deri në amshim! (v. 47 e 51).
    Ndryshuar për herë të fundit nga ninoenina : 27-10-2021 më 04:55

  10. #110
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA 31 Ord VITI B

    MË 31-10-2021.

    UNGJILLI: Mk 12, 28b-34


    28 Një nga skribët që kishte dëgjuar rragatjen e tyre, duke parë se Jezusi u përgjigj mirë, iu afrua dhe e pyeti:
    “Cili urdhërim është i pari i të gjitha urdhërimeve?”
    29 Jezusi iu përgjigj: “I pari është: ‘Dëgjo, Izrael! Zoti Hyji ynë, është një Zot i vetëm.
    30 Duaje Zotin, Hyjin tënd, me gjithë zemrën tënde, me gjithë mendjen tënde e me gjithë fuqinë tënde!’
    31 Urdhri i dytë është: ‘Duaje të afërmin tënd porsi vetveten!’ Tjetër urdhër më të madh se këta nuk ka.”
    32 Skribi u përgjigj: “Mirë fort, Mësues! U përgjigje ashtu siç është e vërteta! Ai është i Vetmi, e pos tij s’ka tjetër.
    33 Të duash Atë me gjithë zemër, me gjithë mendje, me gjithë fuqi e të duash të afërmin tënd porsi vetveten, ’ vlen më shumë se të gjitha flitë e shkrumbimit e theroret.”
    34 Jezusi, duke parë se u përgjigj me urti, i tha: “Nuk je larg prej Mbretërisë së Hyjit”. Dhe askush s’pati më guxim të hyjë me të në rragatje.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    CILI ËSHTË I PARË NGA TË GJITHA URDHËRIMET?


    Skribi që doli përpara, nuk ishte keqdashës, përkundrazi pyetja e tij ishte klasike, një temë e zakonshme bisede, me sa duket: po të numëroheshin të gjitha detajet e ligjit hebre, ishin gjashtëqind e trembëdhjetë urdhërime: problemi i zgjedhjes së përparësisë në mënyrë të pashmangshme, u ngrit. Prandaj pyetja: “Cili është i pari nga të gjitha urdhërimet?".
    Si gjithmonë, Jezusi përgjigjet duke iu referuar vetë Shkrimit; dhe si çdo shkrues i mirë, ai di t'i bashkojë tekstet. Këtu ai citon dy tekste, jashtëzakonisht të njohur:
    “I pari është: ‘Dëgjo, Izrael!
    Zoti Hyji ynë është një Zot i vetëm.
    Duaje Zotin, Hyjin tënd,
    me gjithë zemrën tënde,
    me gjithë mendjen tënde
    e me gjithë fuqinë tënde!’
    Urdhri i dytë është:
    ‘Duaje të afërmin tënd porsi vetveten!’
    Tjetër urdhër më të madh se këta nuk ka”.
    I pari nuk është asgjë tjetër veçse i famshmi "Shema Israel", përmbledjja e besimit hebre në një farë mënyre (Dt 6, leximi ynë i parë); e dyti është një pasazh nga libri i Levitikut, i njohur mirë nga autoritetet fetare (Lev 19,18).
    Këto dy urdhërime janë urdhërime për dashuri dhe Jezusi nuk po u shton asgjë ende atyre. "Shema Izraeli" urdhëron dashurinë ndaj Perëndisë, dhe vetëm atë: ishte një temë shumë e zakonshme në Besëlidhjen e Vjetër: të duash Perëndinë në kuptimin e "lidhjes" me të, duke përjashtuar ndonjë perëndi tjetër, që do të thotë, me gjuhë të thjeshtë, të refuzosh çdo idhujtari. Kjo dashuri për Zotin është për më tepër vetëm një përgjigje ndaj dashurisë së Zotit, ndaj zgjedhjes që ai bëri për këtë popull:
    "Arsyeja që Zoti ju ka për zemër dhe ju ka zgjedhur, nuk është pse ju ua kaloni
    të gjithë popujve të tjerë për nga numri; jo, pasi ju jeni më të pakët se të gjithë
    popujt e tjerë: por pse Zoti ju do dhe pse e mban përbetimin që u bëri etërve
    tuaj. Kjo qe arsyeja që ju nxori me dorë të fuqishme
    dhe ju shpëtoi prej shtëpisë së skllavërisë,
    prej dorës së faraonit, mbretit të Egjiptit" (Dt 7,7-8) ..
    "Kjo t’u dëftua ty që ta dish se Zoti është vetë Hyji dhe se nuk ka tjetër përveç
    atij. Prej qiellit bëri ta dëgjosh zërin e tij që të mësonte; përmbi tokë ta ka
    dëftuar zjarrin e vet të madh dhe i dëgjove fjalët e tija prej mesit të zjarrit,
    sepse i deshi etërit e tu dhe i zgjodhi për vete pasardhësit e tyre.
    Ai të nxori me fuqinë e vet prej Egjiptit dhe me një forcë të madhe,
    juve ju është dhënë të shihni, që të dini se është Zoti ai që është Perëndia, nuk
    ka asnjë tjetër përveç tij. (Dt 4,35-37).
    Por a mund të kontrollohet dashuria? Vrulli i dashurisë, jo; por besnikëria, po, dhe këtu bëhet fjalë për këtë: që ta bësh dashurinë ligj, do të thotë të relativizosh çdo ligj tjetër: tani e tutje, ligji, sido që të jetë, është në shërbim të dashurisë së Zotit: ai nuk mund ta zëvendësojë atë; por diskutime të pafund mbi rendin e përparësisë së urdhërimeve, mund të shpërqendrojë nga gjëja kryesore, nga vetë dashuria.
    Sa i përket urdhërimit të dytë të cituar nga Jezusi, "Duaje të afërmin tënd si veten tënde", ai shfaqet në librin e Levitikut, në atë pjesë që quhet: "Ligji i shenjtërisë", që fillon me këto fjalë:
    “Fol me mbarë bashkësinë izraelase e thuaju:
    Jini të shenjtë, sepse unë jam i shenjtë (Lev 19,2).
    Megjithatë, çuditërisht, ky kapitull që duket të përqendrohej te shenjtëria e Perëndisë, renditi me saktësi një seri të tërë urdhërimesh për dashurinë për të afërmin. Kjo do të thotë qartë se shumë kohë përpara Jezu Krishtit, në idealin e Izraelit, dy dashuritë e Perëndisë dhe të afërmit, ishin një urdhër i vetëm. Tabelat e Ligjit pasqyronin të njëjtën kërkesë pasi urdhërimet në lidhje me marrëdhënien me Perëndinë sapo u paraprinë urdhërimeve në lidhje me të afërmin.



    DUA MËSHIRË, JO FLIJIME.


    Profetët i kishin zgjeruar shumë kërkesat për dashurinë ndaj të afërmit (dhe skribët e kohës së Jezusit, ndryshe nga saducenjtë, zakonisht lexonin tekstet profetike). Për të përmendur vetëm një gjë shumë të famshme në kohën e Jezusit, le të kujtojmë këtë fjali të profetit Ozea:
    " Dua dashurinë e jo flinë, njohjen e Hyjit më se holokaustet.
    Unë dua mëshirë, jo flijime, njohjen e Zotit, jo olokauste" (Ozea 6,6).
    Skribi ynë është padyshim në këtë linjë mendimi; Marku shënon:
    "Skribi u përgjigj:
    “Mirë fort, Mësues!
    U përgjigje ashtu siç është e vërteta!
    Ai është i Vetmi, e pos tij s’ka tjetër.
    Të duash Atë me gjithë zemër,
    me gjithë mendje, me gjithë fuqi
    e të duash të afërmin tënd porsi vetveten’
    vlen më shumë se të gjitha flitë e shkrumbimit e theroret” (v. 32v.).
    Jezusi përfundon me një frazë inkurajimi, që duket një "lumturi": "Ti nuk je larg nga Mbretëria e Perëndisë" (nënkuptohet: je "i lumtur" sepse nuk je larg nga Mbretëria e qiellit).
    Është tani rasti interesant të theksohet se predikimi i zakonshëm i Jezusit nuk ishte një mësim i tipit: "Është e nevojshme, duhet...", por një zbulesë mbi thellësinë e asaj që po jetohet: sepse e kuptove se më e rëndësishmja është të duash, je i lumtur, je shumë afër Mbretërisë. Kështu, Jezusi e mbyll këtë seri polemikash me një notë pozitive, e cila është unike për Markun: «Ti nuk je larg nga Mbretëria e Hyjit".
    Mbeten dy pyetje: e para, duke pasur parasysh këtë marrëveshje të habitshme midis Jezusit dhe skribit, pse nuk u shmangën Mundimet? Përgjigja e Markut është si vijon: bashkëkohësit e Jezusit në përgjithësinë e pranuan mësimin e Jezusit, por nuk e kuptuan dhe nuk e pranuan personin e tij. "Me çfarë autoriteti" po vepronte? Cili ishte misteri i tij? Këtu gjejmë problemin e paraqitur në sinagogën e Nazaretit (6,1-6; krh. e diela e katërmbëdhjetë): kush mendon se është djali i marangozit?
    Për sa i përket pyetjes së dytë, ajo është si vijon: Në fund të fundit, cili është kontributi origjinal i Jezusit? A nuk ishte gjithçka tashmë në Ligjin? Po, gjithçka ishte në germë në Ligjin e Izraelit, por Jezusi vjen për të shpallur dhe përmbushur fazën e fundit të Zbulesës: së pari, ai arrin të zgjerojë pafundësisht nocionin e fqinjit; Marku na tregon vazhdimisht Jezusin duke luftuar kundër çdo përjashtimi; së dyti, Jezusi vjen në tokë për të jetuar në vetvete këto dy dashuri të pandashme, atë të Zotit, e atë të tjerëve pa përjashtim; më në fund, Jezusi vjen të na mundësojë të duam si Ai duke na dhënë Shpirtin e tij: “ Nëse e doni njëri‑tjetrin, të gjithë do t’ju njohin se jeni nxënësit e mi”(Gj 13,35).
    Dhe Jezusi tha edhe: " Duajeni njëri‑tjetrin!
    Sikurse unë ju desha ju, duajeni edhe ju njëri‑tjetrin!

    Duani njëri tjetrin si edhe unë ju kam dashur ju" (Gj. 13,34).

    Jezusi sapo i dha skribit përkufizimin më të mirë të Mbretërisë: Mbretëria e Perëndisë është atje ku mbretëron dashuria: dashuria e Perëndisë ushqen dashurinë për të tjerët.


  11. #111
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LËITURGJISË

    1 AVV. VITI C

    MË 28-11-2021.

    LEXIMI I 1.RË: Jer. 33.14-16.



    14 Ja, po vijnë ditët ‑ është shpallje e Zotit ‑
    e do ta çoj në vend fjalën e mirë
    që ia premtova shtëpisë së Izraelit e shtëpisë së Judës:
    15 Në ato ditë e po në atë kohë,
    do të bëj të ngallitë për Davidin një pinjoll drejtësie,
    Ai do ta çojë në vend të drejtën e drejtësinë mbi tokë.
    16 Ndër ato ditë Juda do të shpëtojë
    e Jerusalemi do të banojë në siguri.
    Dhe ja, emri me të cilin do të quhet Qyteti:
    ‘Zoti është Drejtësia jonë’.”





    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.



    NJË SHPALLJE QË NXIT NË SHPRESË.

    “ Ja, po vijnë ditët ‑ është shpallje e Zotit ‑ e do ta çoj në vend fjalën e mirë që ia premtova shtëpisë së Izraelit e shtëpisë së Judës": Po vijnë ditët kur unë do të përmbush premtimin e lumturisë që i kam bërë shtëpisë së Izraelit dhe shtëpisë së Judës. Predikuesi që flet këtu nuk është profeti Jeremia. Ai është biri i tij shpirtëror dhe për shkak se është biri i tij shpirtëror, predikimi i tij është ruajtur në vetë librin e Jeremisë. Në një kohë kur bashkëkohësit e tij tundohen të dëshpërohen për të ardhmen, ai u kujton atyre fjalët që Jeremia shpalli disa shekuj më parë. Ai u tha atyre: “Ju e mbani mend premtimin që ju dha Jeremia nga Perëndia; mirë, kini besim se do të realizohet së shpejti. Dhe çfarë premtoi Hyji nepërmjet Jeremisë?:
    "Në ato ditë e po në atë kohë,
    do të bëj të ngallitë për Davidin
    një pinjoll drejtësie".
    Në gjuhën biblike, kjo do të thoshte:
    "Një mbret i ri, pasardhës i Davidit,
    do të lindë dhe do të mbretërojë në Jerusalem".

    Tashmë në kohën e Jeremisë, ishte e vështirë të besohej kjo gjë. Dhe në kohën e djalit të tij shpirtëror, ishtë edhe më shumë e vështirë.
    Le të flasim fillimisht për ditët e Jeremisë. Mbreti David kishte vdekur shumë kohë më përpara dhe dinastia e tij (quhej Trungu i Jeseut) dukej se ishte zhdukur përgjithmonë. Sepse mbreti Nabukodonosor kishte deportuar me radhë dy mbretërit e fundit të Jeruzalemit në Babiloni (rreth 600 para Krishtit). Tani qyteti ishte i pushtuar, tempulli dhe vendi u shkatërruan, popullsia u dhjetua gjatë luftës. Shumica e të mbijetuarve ishin zënë rob dhe ishin marrë në mërgim në Babiloni: pas marshimit të gjatë të detyruar midis Jerusalemit dhe Babilonisë, kolonia e vogël hebreje dukej e dënuar të vdiste atje, larg vendit. Dhe mund të bëheshin shumë pyetje: A do të eliminohet së shpejti Izraeli nga harta? Çfarë ishin bërë premtimet e bukura të profetëve? Që nga Natani, i cili u kishte shpallur Davidit dhe pasardhësve të tij një mbretëri të përjetshme, populli kishte ëndërruam për mbretin ideal që do të kishte vendosur siguri, paqe dhe drejtësi për të gjithë. A duhet të përmbahej përgjithmonë nga ëndrrat?
    Në atë kohë, kur populli kishte filluar të humbë shpresën, pikërisht atëherë, Shpirti Shenjt i dha gjuhën e shpresës Jeremisë; ai filloi me këtë formulë të njohur: “Është shpallje e Zotit”. Do të ndalemi pak këtu: kur predikimi i një profeti fillon me këtë shprehje, duhet pasur kujdes i veçantë. Kjo do të thotë se gjithçka vijon është e vështirë për t'u besuar ose kuptuar nga dëgjuesit. Nëse një profet merr mundimin të tregojë se është me të vërtetë një shpallje e Zotit, dhe jo vetëm e tij, kjo ndodh sepse bashkëkohësit e tij ishin shumë të dekurajuar, të dëshpëruar. Dhe çdo fjalë shprese atyre u duket një gënjeshtër pa e keq! Pse janë të dekurajuar? Sepse kohët janë të vështira, sepse lumturia e premtuar nga Zoti për popullin e tij që nga Abrahami duket se po largohet çdo ditë e më shumë, sepse froni i Jeruzalemit është pashpresë, bosh...
    Jeremia vazhdoi: "‘Zoti është Drejtësia jonë’.” Po vijnë ditët kur unë do të nxjerr te Davidi një filiz drejtësie dhe ai do të ushtrojë të drejtën dhe drejtësi në vend. Në ato ditë Juda (domethënë krahina përreth Jeruzalemit) do të çlirohet dhe Jeruzalemi do të banohet i sigurt dhe në paqe; dhe ky është emri që do t'i vihet: Zoti është drejtësia jonë".
    Prandaj, pikërisht në këtë moment kur popullit hebre nuk kishte më një mbret dhe kur mbretërimi (dhe Premtimi që i ishte bashkangjitur që nga koha e Davidit) dukej përfundimisht i zhdukur, profeti guxoi të shpallte, kundër çdo dukjeje, që premtimi që Perëndia ia kishte bërë Davidit, do të realizohej. Do të vijë një mbret i ri që do të bëjë të mbretërojë drejtësia. Dhe pastaj Jerusalemi, emri i të cilit do të thotë "Qyteti i Paqes", do të përmbushë thirrjen e tij. Profeti ynë shkoi edhe më tej, dhe foli për "premtimin e lumturisë që i kishte bërë shtëpisë së Izraelit dhe shtëpisë së Judës", sikur këto dy mbretëri të ishin një; megjithatë, në ditët e Jeremisë, mbretëria e Solomonit ishte ndarë prej kohësh në dy mbretëri të pavarura, më shpesh armiq se vëllezër, Izraeli dhe Juda; dhe kur Asiria pushtoi mbretërinë e Izraelit, kryeqyteti i së cilës ishte Samaria, kjo mbretëri kishte qenë fshirë nga harta. Dhe pas kësaj profeti ynë guxoi të fliste për ribashkim të mbretërive të Judës dhe të Izraelit! Ishtë një sfidë e madhe për gjykimin e shëndoshë, por ishtë besim i vërtetë! Një mësim i shkëlqyer për të ringjallur shpresën dhe një shembull i shkëlqyer i asaj që është një fjalë profetike: një fjalë që, në ditët e errëta, shpall dritën.


    VETEM SEPSE ZOTI E PREMTOI.


    Biri shpirtëror i Jeremisë, ai që ka shkruar leximin e parë e liturgjisë së sotme, predikoi në një kohë me turbullira të rënda. Kanë kaluar shekuj, por Mesia ende nuk e ka parë dritën e diellit. Në të vërtetë, nuk dihet me siguri kur janë shkruar këto rreshta, por besohet se kanë qenë predikimi i një autori shumë të vonë të Besëlidhjes së Vjetër, ndoshta në shekullin e dytë para Krishtit. (Më vonë fjalimi i tij u fut në kapitullin 33 të librit të profetit Jeremia).
    Ai e fillon me formulën për të cilën po flisja në fillim: “Është shpallje e Zotit” dhe ne tani e kuptojmë më mirë pjesën tjetër; ku ai tha: "Po vijnë ditët kur do ta çoj në vend fjalën e mirë që ia premtova shtëpisë së Izraelit e shtëpisë së Judës". Ky premtim lumturie është ai që paraardhësi i tij i shquar, profeti Jeremia, bëri në Jerusalem disa shekuj më parë, në një moment tjetër kur populli ishte dekurajuar dhe deshpëruar.
    Prandaj, nuk e dihet emri i këtij predikuesi që merr fjalët e Jeremisë disa shekuj pas tij. Ajo që është e admirueshme është se në një periudhë të re të zymtë, ky profet anonim u kujton bashkëkohësve të tij premtimet e Perëndisë të shpallura shekuj më parë nga Jeremia: “Ja, po vijnë ditët ‑ është shpallje e Zotit ‑ e do ta çoj në vend fjalën e mirë që ia premtova shtëpisë së Izraelit e shtëpisë së Judës". Premtimi i lumturisë do të përmbushet. Sekreti i shpresës së pamposhtur të besimtarëve qëndron në këto pak fjalë: pritshmëria jonë nuk është fusha e ëndrrës, por të premtimit të Zotit. Ai, besimtari, do të dijë të lindë një pinjoll i ri nga trungu i Jeseut.
    Le të themi të vërtetën, të drejtën: kjo na ndodh edhe neve, të njohim dekurajimin. Për shekuj e shekuj, është gjithmonë e njëjta pyetje: pse paqja, harmonia, vëllazëria për të cilën ëndërrojmë, duken të paarritshme, me një fjalë pse Mbretëria e Perëndisë po vonon kaq shumë 'për të instaluar vetë? Është shumë e vërtetë që vonesa në ardhjen e mbretërisë së Perëndisë është një sfidë për besimin tonë dhe për besimin e të gjithë besimtarëve të të gjitha kohërave.
    Le të jemi të qetë: besimi ynë bazohet në dy arsye absolutisht të pathyeshme: e para është se Zoti nuk mund të mos përmbushë një premtim... Por mbi të gjitha: dhe kjo është fjala e fundit e këtij teksti: "Zoti është drejtësia jonë". Kjo është arsyeja më e mirë për të mos hequr dorë kurrë nga shpresa. Nëse do të mbështeteshim në forcat tona për të transformuar botën, puna do të dukej sikur e humbur kot paraprakisht... Por pikërisht, lajmi i mrekullueshëm i këtij teksti është se drejtësia që do të mbretërojë në Jerusalem dhe në mbarë tokën nuk do të jetë në rezultati i përpjekjeve njerëzore: do të vijë nga vetë Zoti!
    Ndryshuar për herë të fundit nga ninoenina : 23-11-2021 më 09:26

  12. #112
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    1 AVV. VITI C

    MË 28-11-2021.

    PSALMI: 25, 4-5, 8-9, 10. 14


    4 Bëj t’i njoh, o Zot, udhët e tua
    e m’i mëso shtigjet e tua.
    5 Më drejto me të vërtetën tënde dhe më mëso,
    sepse ti je Hyji im, Shëlbuesi im,
    në ty shpresoj gjithmonë.

    8 I ëmbël e i drejtë është Zoti,
    mëkatarët i kthen në udhë të drejtë,
    9 të përvuajtëve u prin në drejtësi,
    të butëve ua mëson udhën e vet.

    10 Të gjitha udhët e Zotit janë mëshirë dhe e vërtetë
    për ata që mbajnë Besëlidhjen e tij e urdhërimet.
    14 Miqësisht sillet Zoti me ata që e druajnë,
    për t’ua njoftuar Besëlidhjen e vet.




    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    NË KËRKIM TË RRUGËS TONË.



    "I ëmbël e i drejtë është Zoti,
    mëkatarët i kthen në udhë të drejtë".
    Ky varg i thjeshtë na vendos në humor: jemi në një festë pendimi në tempullin e Jerusalemit. Fjalori i shtegut është tipik për psalmet pendestare. Sepse mëkati, në vetvete, është rruga e gabuar. Dhe ne e dimë se fjala "konvertim" do të thotë "kthesë". Në Bibël, mëkatari që konvertohet, bën një kthesë të vërtetë; thuhet se “po kthehet nga rruga e gabuar”. Moisiu po përdorte tashmë të njëjtën shëmbëlltyrë: ai i tha popullit: “Mbani, pra, e zbatoni të gjitha ato që jua ka urdhëruar Zoti, Hyji juaj. Mos e shmangni rrugën as djathtas as majtas, por ecni drejt udhës që jua ka urdhëruar Zoti, Hyji juaj, që të jetoni e të kaloni mirë e të shumohen ditët e jetës suaj në tokën e trashëgimit tuaj"(Dt 5: 32-33).
    Të penduarit pranojnë se kanë gabuar ndonjëherë, dhe i luten Zotit që t'i kthejë në rrugën e duhur.
    Cila është "rruga e drejtë"? Është thjesht mbajtja e Ligjit të Perëndisë.
    Për ta pohuar këtë me shumë forcë, ky psalm është kompozuar në një mënyrë shumë të veçantë. Nëse do të shikohet mirë në Biblën tonë, do të shihet se përballë çdo fillimi të një vargu është një shkronjë nga alfabeti hebraik. Dhe vargu përkatës fillon me këtë shkronjë. Ky quhet një psalm alfabetik. Autori e ka kompozuar me qëllim si një akrostik. Dhe nëse shikojmë vetëm anën e bardha të faqes, ajo tregon të gjithë alfabetin hebraik nga lart poshtë. Në vetvete, ky proces kompozimi është një shpallje e vërtetë besimi: psalmet alfabetikë (sepse ky nuk është i vetmi) kanë gjithmonë të njëjtin temë: dashurinë e popullit të Izraelit për Ligjin e Perëndisë, njohjen se ai është e vetmja rrugë drejt lumturisë për njeriun. Në gjuhën shqipe më duket që mund të thuhet: "Kjo është fillimi e lumturisë"; në hebraisht, thuhet disi: "Ky është alfabeti i lumturisë".
    Kjo është gjithmonë paksa befasuese për ne, të cilët tundohemi t'i shohim ligjet si kufizime dhe shkelje të lirisë sonë. Por të mos harrojmë se, për një çifut besimtar, Ligji është një dhuratë nga Perëndia, një provë shumë e madhe e butësisë së tij për njeriun. Vetë fjala "Ligj" (Torah) nuk vjen nga një rrënjë që do të thotë "të urdhërosh”, por nga folja "të mësosh". Ajo mëson mënyrën për të krijuar jetën paqësore dhe vëllazërore që të gjithë ëndërrojnë. Tema "më mëso rrugët e tua" është gjithashtu shumë e pranishme në këtë psalm. Sepse ne e dimë mirë se nëse Zoti i dha ligjin njeriut, është për lumturinë e tij: Ligji është mënyra e përdorimit të lirisë sonë, në mënyrë që ne të jemi të lumtur pasi Zoti nuk ka qëllim tjetër. Mund të thuhet se “Ligji” paraqet rregullat e rrugës drejt lumturisë. Ky është pikërisht kuptimi i vargut:
    "Të gjitha udhët e Zotit janë mëshirë dhe e vërtetë
    për ata që mbajnë Besëlidhjen e tij e urdhërimet"(v.10).



    O ZOT, M’ I MËSO SHTIGJET E TUA!

    Është e lehtë të kuptohet atëherë qëllimi i procesit alfabetik me të cilin ndërtohet një psalm alfabetik: ai është një pohim me zë të lartë dhe qartë të lidhjes tonë me Ligjin dhe të dëshirës tonë të sinqertë për t'u pajtuar me të. Pra, nuk është vetëm një profesion besimi, por edhe një vendim. Gjatë kësaj feste pendimi, populli i Izraelit pranon se e ka shkelur Besëlidhjen dhe se shumë nga fatkeqësitë e tij burojnë prej andej; në veçanti, pas kthimit nga Mërgimi në Babiloni, u mendua shumë për këtë fatkeqësi të madhe dhe mërgimi u pa si pasojë e pabesive të përsëritura. Dhe ky psalm është pikërisht një kërkesë për falje për këtë pabesi të përhershme, origjinale, mund të thuhet. Prandaj, si pasoje, populli merr vendimin të mos shkelë më Ligjin.
    Në të njëjtën kohë, dihet mirë se besnikëria në të ardhmen do të jetë e mundur vetëm me ndihmën e Zotit. Kjo është arsyeja pse lutja është urgjente. Mund të lexohen vargje të tjera nga ky psalm, të cilat përcjellin shqetësim të vërtetë:
    “ Ruaje shpirtin tim dhe më shpëto;
    mos lejo të turpërohem pasi jam në ndoren tënde...
    ... Më shiko, o Zot, e ki dhembje për mua,sepse jam i vetmuar e i mjerë...
    Lehtësoji dhembjet e zemrës sime... më nxirr nga vështirësitë e mia....
    Ankthi rritet në zemrën time: më nxirr nga ankthi...
    Shikoji armiqtë e mi: se ç’u shumuan dhe më urrejnë me urrejtje të tërbuar!"
    Dhe vargu i fundit bashkon të gjithë këtë lutje:
    "Shpëtoje, o Hyj, Izraelin
    prej të gjitha vështirësive të tija" (v. 22)!

    Këtu me siguri kujtohet eksperienca e tmerrshme e mërgimit.
    Tani cili ishte mëkati kryesor i Izraelit? Kjo pyetje ndoshta është shumë serioze, pasi në mes të Psalmit, vargu 11 rrëfen:
    "Pashë Emrin tënd, o Zot,
    ma fal mëkatin: njëmend është i madh".
    Më fal fajin, është i madh.
    Tani, urdhërimi i parë i Ligjit ishte ndalimi i idhujve; me "idhujt" mund të kuptojmë perënditë e rreme që i bëjmë vetes dhe të cilëve u drejtojmë lutjet. Kjo nuk ka munguar në ditët e mërgimit babilonas. Por ka idhuj të tjerë, po aq të rrezikshëm, të cilët bëhen qendra kryesore e interesit të njerëzve që shpërqendrohen nga Zoti dhe të tjerët: mund të jetë pushteti, paraja ose ndonjë varësi tjetër që gradualisht pushton gjithë kohën dhe interesin tonë.
    Kthimi i parë i kërkuar nga Izraeli është që të largohet nga idhujt dhe të kthehet te e vetme Perëndi e gjallë. Në këtë psalm, shprehja "sepse ti je Perëndia që më shpëton" është me të vërtetë shprehja e vendimit për t'u kthyer tani e tutje vetëm te Perëndia e Izraelit. Vargjet e tjera përsërisin këtë vendim të vendosur:
    "Sytë e mi përherë i drejtoj te Hyji,
    sepse ai i nxjerr këmbët e mia prej lakut.
    Tek ty, o Zot, ngre shpirtin tim...
    Sytë e mi janë kthyer nga Zoti".
    A nuk është ky vendim më i mirë për këtë Ardhje që fillon?

  13. #113
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    1 AVV. VITI C.

    MË 28-11-2021.

    UNGJILLI: Lk, 21, 25-28, 34-36


    25 “Do të ketë shenja në diell, në hënë e në yje. Mbi tokë popujt do të gjenden ngushtë, të tmerruar prej gjëmës së detit e prej valëve të tij.
    26 Njerëzve do t’u dalë shpirti prej frikës dhe pritjes ç’do të ndodhë me botën, sepse ‘trupat qiellorë do të lëkunden’
    27 e atëherë ‘do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi re’ me fuqi të madhe e me madhëri.
    28 Kur të fillojnë të ndodhin këto, drejtohuni dhe çojeni kokën lart dhe dijeni se është afër çlirimi juaj!”
    34 “Kini kujdes veten që zemrat tuaja të mos kalamenden prej grykësisë, prej shfrenisë e prej kujdeseve të jetës që ajo Ditë të mos ju vijë papritmas,
    35 sepse ajo ditë do të vijë porsi kurth mbi të gjithë banorët e tokës mbarë.
    36 Prandaj, rrini zgjuar e lutuni në çdo moment që të mund t’u shpëtoni të gjitha këtyre që do të ndodhin e të mund të qëndroni para Birit të njeriut”.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    LETËRSIA APOKALIPTIKE NË BIBLËN


    Nëse merren fjalë për fjalë këto rreshta, ka diçka për t'u dridhur! Por ne kemi hasur tashmë tekste të këtij lloji: thuhet se janë në stilin “apokaliptik” dhe e dimë shumë mirë që nuk duhen të merren fjalë për fjalë por duhet të interpretohen duke njohur të dhënat e letërsisë biblike! Gjynah është se sot fjala "apokalips” si e kuptojnë shumica e njerëzve, bën të mendojmë për gjëra shumë të keqja që duhet të ndodhin! Në fakt, për ne është sinonim i tmerrit... kur është krejt e kundërta! Pra, le të fillojmë duke i dhënë fjalës "apokaliptike" kuptimin e saj të vërtetë: mos harroni se "apocaluptô", në greqisht, do të thotë "të heqësh velin", është e njëjta fjalë si "revelare", në latinisht - të zbulosh në gjuhën shqipe! Është e nevojshme të përkthehet shprehja "teksti apokaliptik" me "tekst i zbulesës". Tekstet apokaliptikë zbulojnë anën e fshehtë të gjërave.
    Letërsia apokaliptike ka të paktën katër karakteristika shumë të veçanta:
    Së pari, librat e njohur si apokaliptikë janë shkruar për kohë fatkeqësie, zakonisht tregojnë për luftërat dhe pushtime të huaja të shoqëruara me persekutim; kjo është veçanërisht e vërtetë për librin e Danielit të shekullit të dytë para Krishtit: në këtë rast, ata libra u referohen persekutuesve si përbindësha të shëmtuara; dhe kjo është arsyeja pse fjala "apokalips" është bërë sinonim i personazheve dhe ngjarjeve të tmerrshme.
    Së dyti, për shkak se janë shkruar në kohë fatkeqësie, janë libra ngushëllimi: për t'i ngushëlluar besimtarët në besnikërinë e tyre dhe për t'u dhënë atyre, përballë martirizimit, terren për guxim dhe shpresë. Dhe ata libra u bëjnë thirrje besimtarëve që vetëm të qëndrojnë.
    Së treti, librat apokaliptikë “zbulojnë”, pra “heqin velin”, “zbulojnë” anën e fshehtë të historisë. Ata shpallin fitoren përfundimtare të Zotit: prandaj, ata gjithmonë shikojnë nga e ardhmja; pavarësisht pamjeve, nuk flasin për një “fund të botës”, por për transformimin e botës, për instalimin e një bote të re, për “ripërtëritjen” e botës. Kur ata përshkruajnë një përmbysje kozmike, është vetëm një pamje simbolike e përmbysjes së plotë të situatës. Shkurtimisht, mesazhi i tyre është: “Zoti do ta ketë fjalën e fundit”. Këtë mesazh fitoreje, e dëgjuam të dielën e kaluar në librin e Danielit. Ai njoftoi se Biri i Njeriut, i cili nuk është askush tjetër veçse Populli i Zgjedhur të Hyjit të Shumë të Lartit, një ditë, do t'i shihte armiqtë e tij të mundur dhe do të merrte mbretërinë universale.
    Së katërti, duke pritur këtë përtëritje të premtuar nga Zoti, librat apokalitikë i ftojnë besimtarët të mbajnë një qëndrim jo të pritjes pasive, por të vigjilencës aktive: jeta e përditshme duhet jetuar nën dritën e kësaj shprese.
    Këto katër karakteristika të librave apokaliptikë gjenden në ungjillin tonë sot.
    Atëherë, ungjilli që lexojmë në liturgjinë e sotme është një fjalë, një mesazh për kohën e fatkeqësisë: për këtë autori përshkruan shenja të frikshme, gjuhë të koduar për të njoftuar se bota e tanishme po kalon:
    “Do të ketë shenja në diell, në hënë e në yje...
    popujt do të gjenden ngushtë,
    të tmerruar prej gjëmës së detit e prej valëve të tij...
    Njerëzve do t’u dalë shpirti prej frikës...
    ‘trupat qiellorë do të lëkunden’”.
    Një fjalë ngushëllimi, ajo i fton besimtarët të qëndrojnë të patundur:
    “Shpëtimi juaj (përkthejeni çlirimin tuaj) po afron”.
    Fjala që “ngre velin”, “zbulon” anën e fshehtë të historisë, shpall ardhjen e Birit të njeriut. Jezusi e përsërit këtë premtim dy herë këtu dhe padyshim që ai ia atribuon vetes titullin "Biri i njeriut", një mënyrë për të thënë se ai merr kokën e njerëzve të Shumë të Lartit, domethënë besimtarëve:
    "Atëherë ata do të shohin Birin e njeriut
    duke ardhur në re me fuqi të madhe dhe lavdi të madhe"...
    " Ju do të gjykoheni të denjë të shpëtoni nga çdo gjë
    që do të ndodhë dhe të qëndroni përpara Birit të njeriut".




    SFIDA E BESIMTARËVE.


    Më në fund, ndërsa presim këtë përtëritje të premtuar nga Zoti, teksti ynë i fton besimtarët të mbajnë një qëndrim jo të pritjes pasive, por të vigjilencës aktive:
    “Kur të fillojnë këto ngjarje, drejtohuni dhe ngrini kokën. "...
    " Jini vigjilentë, që të mos ju rëndohet zemra...
    rrini zgjuar dhe lutuni në çdo kohë.
    Prandaj, rrini zgjuar e lutuni në çdo moment
    që të mund t’u shpëtoni të gjitha këtyre
    ë do të ndodhin e të mund të qëndroni para Birit të njeriut.”...
    "Ngrini kokën", është me të vërtetë një gjest kundërshtimi, siç na shpjegoi Jeremia në leximin e parë: është sfida e besimtarëve.
    Fjala "besimtarë" nuk përdoret një herë këtu, por megjithatë është e qartë se Luka kundërshton nga njëri skaj në tjetrin dy qëndrime: atë të besimtarëve dhe atë të jobesimtarëve që ai i quan kombe ose njerëz të tjerë:
    "Në tokë, kombet do të tmerrohen ...
    njerëzit do të vdesin nga frika ...
    por ju, drejtohuni dhe ngrini kokën",
    nënkuptohet, sepse ju, ju jeni paralajmëruar dhe ju e dini kuptimin përfundimtar të historisë njerëzore: ora e çlirimit tuaj ka ardhur, e keqja do të mposhtet përfundimisht.
    Mbetet një gjë paradoksale në këto rreshta: Dita e Zotit duket se bie papritur mbi botën dhe megjithatë besimtarët janë të ftuar të njohin paraprakisht fillimin e ngjarjeve; në fakt, dhe kjo është pjesë e gjuhës së koduar të librave apokaliptikë, ajo ditë duket se vjen papritur vetëm për ata që nuk qëndrojnë gati.
    Le të kujtojmë fjalët e Palit drejtuar Thesalonikasve:
    “Sepse vetë e dini mirë se Dita e Zotit
    vjen pikërisht si vjen vjedhësi natën.
    Ndërsa njerëzit do të thonë:
    “Ç’paqe dhe ç’siguri!”, pikërisht atëherë,
    porsi dhimbjet e lindjes së gruas shtatzënë,
    do të vijë papritmas mbi ta rrënimi
    dhe nuk do të mund të shpëtojnë.
    Porse ju, o vëllezër, nuk jeni në terr
    që Dita e Zotit t’ju vijë me befasi porsi vjedhësi:
    sepse ju të gjithë jeni bijtë e dritës e të ditës!
    Pra, nuk jemi të natës e të territ! ”(1 Th 5, 2-5).
    Pali, ashtu si Luka, karakterizon dy qëndrime të ndryshme.
    Si në të gjitha leximet e tjera të kësaj të diele, të krishterët, pra, ftohen këtu në një qëndrim dëshmitar: dëshmia e besimit në të cilën na ftoi profeti i leximit të parë në një situatë në dukje pa rezultat në pikëpamjet njerëzore; dëshmia e dashurisë në letrën drejtuar Thesalonikasve:
    "Zoti ju dhëntë një dashuri gjithnjë më të fortë dhe më të madhe për të gjithë njerëzit";
    dëshmia e shpresës kur gjithçka duket se po shkërmoqet në këtë ungjill:
    "Çohu dhe ngre kokën...
    Do të jesh i denjë...
    Do të dalësh në këmbë përpara Birit të njeriut".
    "Njerëzit do të vdesin nga frika", por ju do të qëndroni në këmbë sepse e dini se
    "Jam plotësisht i bindur se as vdekja,
    as jeta, as engjëjt, as pushtetet,
    as e tashmja, as e ardhshmja,
    as fuqitë, as forcat e lartësisë,
    as ato të humnerës, dhe asnjë krijesë tjetër,
    nuk do të mund të na ndajë
    prej dashurisë së Hyjit,
    ë na u dëftua në Jezu Krishtin, Zotin tonë" (Rom 8, 39).

    Kjo dëshmi e trefishtë është sfida e krishterë. Program i bukur për këtë Ardhje që fillon!

  14. #114
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    2 AVV VITI C

    MË 5 – 12-2021

    LEXIMI I PARË: Ba. 5, 1 – 9


    1 “Hiqe, Jeruzalem, petkun e trishtimit e të mjerimit tënd
    e veshu me shkëlqimin e lavdisë së nderit të përhershëm, që po të vjen prej Hyjit!
    2 Mbështillu me mantelin e drejtësisë, që vjen prej Hyjit, vëre në krye kësulën e lavdisë së të Amshueshmit!
    3 Sepse Hyji do t’ia dëftojë nderin tënd gjithkujt, gjithkund nën qiell”
    4 Për amshim do ta qesë emrim:
    “Paqjia e drejtësisë” , “Lavdia e hyjshërbimit”
    5 Ngrihu, Jeruzalem, e qëndro në maje.
    Shiko përreth në lindjen,
    shiko si janë bashkuar bijtë e tu
    prej ku lind dielli e ku perëndon,
    në urdhrin e Shenjtit,
    plot gëzim për kujtimin e Hyjit!
    6 Prej teje dolën të dëbuar nga armiku,
    do t’i bierë te ti Hyji
    të mbartur me nder porsi froni i mbretit,
    7 sepse Hyji urdhëroi të rrafshohet çdo mal i lartë e qetë e thepisur,
    të mbushën luginat e të barazohen me tokën
    që të kthehet Izraeli i sigurt nën lavdinën e Hyjit!
    8 Me urdhër të Hyjit Izraelit hije do t’i bëjnë pyjet
    Dhe të gjitha pemët e erëndshme,
    9 sepse Hyji me gëzim do t’i prijë Izraelit me dritën e lavdisë së vet
    me mëshirë dhe me drejtësi që vijnë prej të Lumit.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.

    “HIQE, JERUZALEM, PETKUN E TRISHTIMIT E TË MJERIMIT TËND.


    Është i mrekullueshëm ky tekst! Por në të njëjtën kohë, ne kemi përshtypje që jemi duke lexuar diçka të njohur, që kemi lexuar në një libër tjetër të Biblës, që bën që të provojmë një ndjenjë tashmë të provuar! Nuk eshtë gjë për të na habitur fakti se në disa vende autori i librit të Barukut rikopjon fjali të tëra nga profeti Isaia. Ne nuk e dimë se kush ishte autori i librit të Barukut: ai ishte sigurisht një profet, që jetoi rreth shekullit të dytë para Krishtit; ne nuk dimë emrin e tij, por ai kishte admirim të pakufishëm për Jéréminë dhe mori emrin e sekretarit të Jeremisë, Barukut. Kjo bëhej në mënyrë rutinore në atë kohë. Dhe marrja e emrit të Barukut ishte mbi të gjitha një mënyrë për t'u regjistruar në linjën shpirtërore të Jeremisë, profetit të madh të shpresës. Sepse, në kohën kur profeti ynë po shkruan, tundimi ishte i madh për t'u dëshpëruar: a do të përmbushen një ditë të gjitha premtimet e bukura të Zotit, të përsëritura, si një jehonë, pa ndërprerje nga profetët e tij? Më shumë, e famshmja "Dita e Zotit" për të cilën foli Jeremia, ajo kohë e Besëlidhjes së Re, ajo kohë e mbretërimit të Zotit, duket se ishte në atë kohë një mirazh që largohej në mënyrë të pa shmangshme me kalimin e kohës.
    Atëherë, për të rikthyer energjitë e bashkëkohësve të tij, autori nga ana e tij mori orakujt e mëdhenj të shpresës nga libri i Isaisë. Kjo nuk ishte plagjiaturë, ishte një profesion besimi në vlefshmërinë e premtimeve. Pikërisht këtë fenomen e kemi hasur javën e kaluar në një tekst të futur në librin e Jeremisë, shekuj pas vdekjes së tij.
    Tekstet që autori i librit të Barukut kopjoi nga libri i Isaisë datojnë nga Mërgimi në Babiloni ose nga periudha pasuese dhe janë huazuar nga Isaia i dytë ose i tretë. Disa kanë të bëjnë me lavdinë e ardhshme të Jeruzalemit, të tjerët shpallin kthimin e të mërguarve. Le të fillojmë me premtimet e kthimit në vend: për të njoftuar se hebrenjtë e dëbuar në Babiloni nga Nabukodonozori do të lirohen së shpejti dhe do të marrin rrugën e kthimit, Isaia kishte thënë se shkretëtira që ndan Jerusalemin nga Babilonia do të bëhej një “autostradë” e vërtetë: këto janë fjalët e Isaisë:
    " Një zë lëshon kushtrimin:
    “Në shkretëtirë përgatiteni udhën e Zotit,
    rrafshoni në stepë
    shtigjet e Tenzot.
    Le të ngritet çdo luginë,
    le të ulet çdo mal e kodër,
    rruga e shtrembër le të bëhet e drejtë,
    e rrëpira le të bëhet e rrafshtë"(Is. 40, 3-4).
    "Të gjitha malet e mia udhë unë do t’i bëj,
    rrugët e mia do të lartësohen" (Is. 49,11).
    Dhe Baruku bën jehonë:
    "Perëndia ka vendosur që malet e larta dhe kodrat e përjetshme do të ulen dhe luginat do të mbushen; kështu toka do të rrafshohet, që Izraeli të mund të ecë i sigurt në lavdinë e Perëndisë".
    Një tjetër imazh: në shkretëtirë, si mund të mendohet, nuk ka bimësi; për të shpallur kthimin, si një mrekulli të Zotit, Isaia tha:
    "Në shkretëtirë do ta mbjell cedrin,
    akacjen, mirtën e ullirin;
    në shkretëtirë bredhin do ta mbjell,
    bashkë me vidh e qiparis,
    që të shohin e ta kuptojnë,
    ta mendojnë e vesh ta marrin njëherësh,
    se dora e Zotit këtë e bëri,
    e krijoi Shenjti i Izraelit" (Is 41,19).
    Baruku tha nga ana e tij:
    “ Me urdhër të Hyjit Izraelit hije do t’i bëjnë pyjet
    Dhe të gjitha pemët e erëndshme,
    sepse Hyji me gëzim do t’i prijë Izraelit
    me dritën e lavdisë së vet,
    me mëshirë dhe me drejtësi
    (Ba. 5,8-9).
    Për sa i përket lavdisë së ardhshme të Jeruzalemit, Isaia i dytë tha:
    “Zgjohu, zgjohu,
    ngjeshu me fuqinë tënde, Sion,
    veshi petkat ku i ke më të bukurat,
    Jerusalem, qyteti i shenjtë,
    sepse nëpër ty kurrë më nuk do të kalojë
    i parrethprerë e i papastër!" (Is 52, 1).
    Dhe ne dëgjojmë çdo vit për festën e Epifanisë të famshme:
    "Ngrihu, shkëlqe, se po vjen drita jote,
    mbi ty po lind Lavdia e Zotit!" (Is. 60, 1).
    Çfarë mori Baruku për bashkëkohësit e ti nga libri i profetit Isaisë?:
    “Hiqe, Jeruzalem, petkun e trishtimit e të mjerimit tënd
    e veshu me shkëlqimin e lavdisë së nderit të përhershëm,
    që po të vjen prej Hyjit! ...
    Sepse Hyji do t’ia dëftojë nderin tënd gjithkujt,
    gjithkund nën qiell ...
    Ngrihu, Jeruzalem, e qëndro në maje".



    GUXIMI I BESIMTARËVE!

    Ne duhet të gjejmë kohë për t'u ndalur në këto fraza të pabesueshme nëse duam të mendojmë rreth tyre:
    "Veshu me shkëlqimin e lavdisë së nderit të përhershëm,
    që po të vjen prej Hyjit!":
    Është një fjali që na thotë, as më shumë e as më pak, që të bëhemi bartës të vetë shkëlqimit të Zotit!
    Isaia shkroi përsëri:
    "Çoji përreth sytë e tu e shiko,
    të gjithë po bashkohen e po vijnë te ti!
    “Pasha jetën time ‑ është fjala e Zotit ‑
    të gjithë këta ti do t’i veshësh si stoli,
    porsi nusja do të ngjeshesh me ta!” (Is. 49,18).
    Ky është libri i dytë i Isaisë.
    Dhe i treti thotë:
    "Lartësoji përreth sytë e tu e shiko:
    të gjithë këta po mblidhen, te ti po vijnë,
    bijtë e tu po vijnë prej së largu,
    bijat e tua para duarsh po i sjellin" (Is 60, 4).
    Dhe, përsëri, në librin e Barukut ne mund të gjejmë një jehon të kësaj gjeje:
    "Ngrihu, Jeruzalem, e qëndro në maje.
    Shiko përreth në lindjen,
    shiko si janë bashkuar bijtë e tu
    prej ku lind dielli e ku perëndon,
    në urdhrin e Shenjtit,
    plot gëzim për kujtimin e Hyjit!
    Prej teje dolën të dëbuar nga armiku,
    do t’i bierë te ti Hyji
    të mbartur me nder porsi froni i mbretit" (v. 5v).
    Natyrisht, mund të shtrohet pyetja: nëse libri i Barukut është shumë më i vonshëm se ai i Isaisë, pse rifillimi i të gjitha këtyre premtimeve? Mërgimi babilonas ka kohë që ka mbaruar! Prandaj, ai nuk u premton më të dëbuarve të shekullit të gjashtë kthimin. Për kë i merr ai temat dhe madje fjalët e profetëve të së shkuarës? Në fakt, "të mërguarit" të cilëve u drejtohet janë hebrenjtë e dispersionit (ajo që quhet "Diaspora"), të gjitha ato komunitete hebreje të përhapura në të gjithë botën greko-romake dhe që ndihen si të mërguar nga Jeruzalemi. Profeti e di mirë se, pavarësisht peripecive të historisë, plani i Zotit për Jerusalemin dhe për mbarë njerëzimin do të realizohet.
    Prandaj Baruku predikoi, ashtu si Isaia në një periudhë dekurajimi dhe zymtësie: këtu është një mësim i bukur besimi dhe shprese për ne: të gjitha dramat e kohës sonë, çfarëdo qofshin ato, nuk duhet të na zhytin në atë dëshpërim dhe dekurajim që bëjnë të humbim energjitë tona. Përkundrazi, në dramat dhe vështirësitë e jetës, si edhe në përsekutimet duhet t'i dhjetëfishojmë energjitë tona.

  15. #115
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRTGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA E 2 AVV. VITI C

    MË 5-12-2021.

    PSALMI: 126, 1-6.


    Kur Zoti i ktheu robërit e Sionit,
    na dukej si të ishim në ëndërr.
    2 Atëherë goja na u mbush me gaz
    e gjuha jonë ia thoshte këngës së gëzimit!
    Asohere thuhej ndër paganë:
    “Zoti bëri për ta punë të mëdha”!
    3 Vërtet Zoti bëri për ne mrekulli
    e zemrat na u mbushën me gëzim!
    4 Ktheji, o Zot, robërit tanë
    porsi përrenjtë e mesditës!
    5 Ata që mbjellin me lot,
    deh, le të korrin me gëzim!
    6 Në të shkuar ecnin e qanin
    duke mbartur farën për ta mbjellë,
    kurse në kthim do të vijnë plot gëzim
    duke mbartur dorëzat e veta.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    GJËRA TË MREKULLUESHME BËRI ZOTI PËR NE!


    Këtij psalmi i paraprin titulli: "Kënga e ngjitjeve", që do të thotë se ai nuk këndohej në tempullin e Jeruzalemit, gjatë kohës së festës së Çadrave, por gjatë vetë rrugës së pelegrinazhit. Rruga nga Jeriko në Jerusalem ngjitet mjaftueshëm për të justifikuar këtë emërtim. Dhe një pelegrinazh, nga ana tjetër, është një ngjitje e vërtetë shpirtërore. Dy arsye të mira për t'i quajtur këto këngë pelegrinazhi, këngë të ngjitjeve.
    Në këtë psalm flitet shumë për mërgimin në Babiloni dhe kthimin nga mërgimi, duke filluar me shprehjen: "Kur Zoti i ktheu robërit në Sion"; por fjalia është në kohën e shkuar: kur u këndua për herën e parë, mërgimi në Babiloni ishte përfunduar shumë kohë më parë e mirë, tempulli ishte rindërtuar; por atëherë pse flisnin përsëri për të? Ishte e nevojshme të nxirrej nga kjo përvojë e mrekullueshme forcën për të besuar ende në premtimet e tjera të Perëndisë:
    “Kur Zoti i ktheu robërit e Sionit,
    na dukej si të ishim në ëndërr.
    Atëherë goja na u mbush me gaz
    e gjuha jonë ia thoshte këngës së gëzimit!" (v. 1v).
    Ky gëzim shumë i vërtetë i kthimit në shtëpi nuk ishte asgjë në krahasim me gëzimin që do të kishte mbushur zemrat e atyre që do të kishin qenë në ngjitjen e madhe përfundimtare në Jerusalem (në këtë psalm, Sion ose Jerusalem, është e njëjta gjë). Gjithashtu në Izrael, kur kujtohet koha e kaluara, sytë janë ngulur në të ardhmën. Zoti ka bërë tashmë "çudi-mrekulli" për popullin e tij: çlirimin e Egjiptit, së pari, më pas atë të Mërgimit, por ai do të bëjë shumë mrekulli të tjera: sepse ka ende shumë robër për t'u kthyer në Sion!
    Mendohet për të gjithë ata që janë ende të shpërndarë nëpër vende të huaja, ata për të cilët është shkruar libri i Barukut, të cilin po e lexojmë këtë të diel në leximin e parë; por mbi të gjitha janë të gjithë robërit e botës: në zinxhirë dominimi të çdo lloji: dhune, urrejtjeje, padrejtësie apo përbuzjeje.
    Duke rilexuar orakujt e vjetër, të mërguarit nga robëria e Babilonisë kuptuan se ata premtonin shumë më tepër dhe shumë më mirë sesa guxuan të besonin në fillim. Po, Perëndia premtoi kthimin e Mërgimtarve nga Babiloni, por gradualisht zbuluan se ishte nga të gjithë mërgimet tona që Hyji premtoi të na kthente. Sepse besnikëria e Perëndisë është e pakufishme, dhe gjithashtu sepse dashuria e tij nuk kufizohet te populli i tij. Kemi, pra, këtu një shembull i shkëlqyer i rileximit të teksteve gjatë shekujve, domethënë, ndërsa besimi i Izraelit piqet dhe hapet për një kuptim gjithnjë e më të madh të misterit të Perëndisë.
    Ka qenë Zoti, nuk ka qenë njeriu që zgjodhi Jeruzalemin si pikë referimi për popullin e tij. Kjo është arsyeja pse lidhja e popullit hebre me Jerusalemin ka qenë dhe është edhe sot kaq e fortë, kaq pasionante: është sepse është qyteti i zgjedhur nga vetë Perëndia; sepse ishte me urdhër të Perëndisë, të transmetuar nga profeti Gad, që Davidi ndërtoi altarin e Zotit në kodrën ku ndodhet ende hapësira e tempullit të Jeruzalemit. Shpesh flasim për Jerusalemin ose kodrën e Tempullit, duke thënë "vendi që Zoti ka zgjedhur për të banuar emrin e tij". Dhe vetë Perëndia flet për Jeruzalemin, duke e quajtur atë: "Qyteti që kam zgjedhur". Kjo do të thotë pesha simbolike e akumuluar mbi emrin e Jeruzalemit ndër breza. Meqenëse është vendi i dukshëm i pranisë së Perëndisë, ai është veçanërisht Qyteti i Shenjtë; Qyteti i vetë Zotit, shumë më tepër se qyteti i popullit të tij!



    ZOTI DO TË BËJË NË KËTË MAL NJË GOSTI PËR TË GJITHË POPUJT.

    Dhe më pas, gjatë shekujve, besimi biblik do të vazhdojë të zhvillohet në drejtim të një hapjeje në rritje ndaj të gjithë njerëzimit: ndërsa zbulohet se zgjedhja e Izraelit është në shërbim të shpëtimit të njerëzimit, kuptohet edhe se Jerusalemi nuk është vetëm atdheu i bijve të Izraelit, por është edhe pika e fundit e tubimit të të gjithë popujve. Isaia shpesh hap perspektiva të tilla; për shembull:
    "Në dritën tënde, do të ecin popujt
    edhe mbretërit, në lindjen e shkëlqimit tënd.
    Lartësoji përreth sytë e tu e shiko:
    të gjithë këta po mblidhen, te ti po vijnë,
    bijtë e tu po vijnë prej së largu,
    bijat e tua para duarsh po i sjellin.
    Atëherë do të shikosh, fytyra do të të ndriçojë,
    zemra do të të rrahë e do të të zgjerohet,
    sepse pasuritë e detit do të zbrazen te ti,
    të mirat e popujve do të vijnë te ti.
    Mori gamilesh do të të mbulojnë,
    gamile njëgungëshe nga Madiani e Efa.
    Të gjithë do të vijnë nga Saba,
    ar e kem do të sjellin
    e do t’i këndojnë lavde Zotit.
    Të gjitha grigjat e Cedarit, do të grumbullohen për ty,
    deshtë e Nabajotit, do të jenë në shërbim tënd;
    do të ngjiten si fli e pëlqyeshme mbi lterin tim
    dhe do ta lavdëroj Shtëpinë e Lavdisë sime.
    Kush janë ata që po fluturojnë si retë,
    porsi pëllumbat në çerdhet e veta?... ”(Is 60, 3. 5-8).
    Dhe përsëri:
    "2 Do të ndodhë në kohën e ardhshme:
    mali i Shtëpisë së Zotit
    do të vendoset mbi majën e maleve,
    e do të ngallitë përmbi kreshta
    dhe të gjithë popujt do të ngarendin tek ai.
    3 Tek ai do të shkojnë shumë popuj
    e do të thonë:
    “Ejani të ngjitemi në malin e Zotit,
    në Shtëpinë e Hyjit të Jakobit
    që të na i mësojë udhët e tij
    e të ecim shtigjeve të tij”
    sepse nga Sioni do të dalë Ligji
    dhe nga Jerusalemi fjala e Zotit....” (Is 2,2-3).
    Dhe ky tekst tjetër i mrekullueshëm:
    “Sepse, ja, unë po krijoj,
    qiell të ri e tokë te re,
    të kaluarat s’do të kujtohen,
    më ndër mend nuk do të bien.
    Por do të gëzohet e do të galdohet
    përgjithmonë në ato që unë po krijoj:
    Jerusalemin do ta bëj gëzim,
    popullin e tij do ta bëj hare (Is. 65,17-18).
    Aq sa kur psalmi ynë këndohet në rrugën që çon në Jerusalem, njerëzit janë të vetëdijshëm që ecin drejt qendrës së jetës së Izraelit, por edhe drejt kryerjes së planit të Zotit për të gjithë njerëzimin: sepse një ditë, nuk do të jenë më mërgimtarët e Babilonisë që do të marrin këtë rrugë, nuk do të jenë më pelegrinët e vetëm të Izraelit, do të jenë të gjithë popujt! Le të citojmë edhe një herë Isainë:
    “Zoti Hyji i Ushtrive
    do të bëjë përmbi këtë mal
    një gosti për të gjithë popujt:
    me mish të majmë e me verë të moçme,
    me mish të majmë plotë me palcë,
    me verë të kulluar, të qartë si loti.
    Në këtë mal ai do ta shqyejë
    velin që ua mbulonte fytyrën
    të gjithë popujve,
    mbuluesin që i mbulonte
    të gjithë popujt" (Is 25,6-7).
    I gjithë njerëzimi është ftuar në banketin e Zotit!



  16. #116
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    2 AVV. VITI C.

    MË 5-12-2021.

    UNGJILLI: Lk. 3,1-6.


    1 Në të pesëmbëdhjetin vit të sundimit të Tiberit Cezar, kur Ponc Pilati ishte qeveritari i Judesë, kur Herodi ishte tetrark i Galilesë, Filipi, vëllai i tij, tetrark i krahinës së Ituresë e i Trakonitidës, Lizania tetrark i Abilenës;
    2 kur Ana e Kajfa ishin kryepriftërinj, fjala e Hyjit i qe drejtuar Gjonit, birit të Zakarisë, në shkretëtirë.
    3 Atëherë Gjoni e përshkoi mbarë krahinën e Jordanit duke predikuar pagëzimin e kthimit për falje të mëkateve
    4 në përkim me sa shkruan në librin e predikimeve të Isaisë profet:
    “Zëri i atij që bërtet në shkretëtirë:
    përgatitni udhën e Zotit;
    rrafshoni shtigjet e tij!
    5 Çdo luginë le të mbushet,
    çdo mal e kodër le të ulet;
    udhët e shtrembëra le të bëhen të drejta
    e ato gropa‑gropa le të bëhen të rrafshta.
    6 E çdo njeri do ta shohë shëlbimin e Hyjit”.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


    VITI 15 I MBRETËRIMIT TË TIBERIT.


    Le t'i kthehemi tekstit me radhë: Luka ka arsyet e tij, sigurisht, për t'u treguar kaq preciz, krejt papritur, më datën, vendet, personazhet për të cilët ai është duke folur. Vërejmë kalimthi se ata janë tashmë aktorët e dramës së mundimeve dhe të vdejes të Jezusit: kjo është një mënyrë për të na thënë ndër të tjera se koha e mundimeve të Jezusit tashmë po duket në horizont.
    Fakti mbetet se data e dhënë, "viti 15 i mbretërimit të perandorit romak Tiberius" nuk është shumë e sigurt për ne, por nuk është faji i Lukës: asgjë nuk është më e vështirë se të rindërtosh datat e asaj kohe; gjithsesi, brenda pak muajsh, një gjë është e sigurt, ne jemi këtu në vitin 27 ose 28 pas Krishtit.
    Luka paraqet edhe figurat politike, fillimisht figurat fetare, pastaj ata që kanë pjesë me dramën e Gjon Pagëzuesit, dhe pastaj me Jezusin. Një guvernator romak, Pilati, për Judenë (domethënë rajonin e Jeruzalemit), mbretër nga vendi për provincat e tjera. Pse Judea ka një regjim të veçantë? Thjesht, në mënyrë që Roma të ketë kontroll të drejtpërdrejtë mbi këtë provincë veçanërisht të vështirë për t'u qeverisur; dhe Pilati është i njohur për ashpërsinë e tij. Vërejtja e fundit, mbreti Herod në fjalë këtu, është Herod Antipa, i biri i Herodit të Madh; ky i fundit ishte në pushtet në kohën e lindjes së Jezusit, por në kohën e jetës së tij publike (si ajo e Gjon Pagëzuesit), ishte Herod Antipa.
    Për sa u përket vendeve, Luka përmend dy provinca hebraike, Galilenë dhe Judenë, dhe tre provinca jo-hebreje, në veri të vendit: Iturea, Traconitide dhe Abilene; megjithatë, ai nuk mbulon të gjithë rajonin; por nuk kërkon të jetë shterues, nuk na jep një kurs për gjeografinë politike; ai dëshiron të na sugjerojë se shpëtimi që po vjen, ka të bëjë me judenjtë dhe johebrenjtë, gjë që do të jetë një theksim shumë i fortë në të gjithë ungjillin e tij. Nuk është për t'u habitur që Luka, ish-pagani i konvertuar, është veçanërisht i ndjeshëm ndaj pranisë të paganëve drejt shpëtimit.
    Së fundi ai emëron autoritetet fetare, kryepriftërinjtë, Ana dhe Kajfa. Madje në tekstin grek ai thotë “kryeprifti, Ana dhe Kajfa”, një formulë mjaft kurioze! Është e vërtetë që nuk ka pasur kurrë më shumë se një kryeprift në detyrë. Ana ishte nga viti 6 deri në vitin 15 dhe dhëndri i tij Kajfa nga viti 18 deri në vitin 36; por Ana ushtroi një ndikim shumë të madh mbi dhëndrin e tij dhe kjo është ndoshta ajo që Luka donte të vinte në dukje. Të dy, për më tepër, do të luajnë një rol në gjyqin e Jezusit. Gjon në kapitullin 18,13 shkruan: " E çuan më parë tek Ana, sepse ishte vjehrri i Kajfës, që ishte kryeprifti i atij viti".



    PREDIKIMI I GJON PAGËZUESIT.


    Le të vazhdojmë të lexojmë tekstin: “Fjala e Hyjit i qe drejtuar Gjonit, birit të Zakarisë, në shkretëtirë". Fjalë për fjalë “Kishte një fjalë të Perëndisë mbi Gjonin”; tani është saktësisht e njëjta formulë që përdoret në Biblën Greke (Septuaginta) për Jereminë (Jer 11,1) dhe për Ozean (Hos 1,1); Luka e merr me dashje; ai dëshiron të na paraqesë menjëherë Gjonin (atë që ne e quajmë Gjon Pagëzuesin) si një profet autentik. Ai kishte treguar pak më parë në ungjillin e tij, lindjen e mrekullueshme të Gjonit, birit të Zakarisë dhe Elizabetës. Prandaj Gjon Pagëzuesi ishte bir i një prifti, një çështje e parëndësishme në atë kohë, por, si shumë hebrenj të devotshëm, ai u distancua nga tempulli në Jerusalem. Dhe ai i fton vëllezërit e tij që të bashkohen me të në shkretëtirë për të rizbuluar entuziazmin e Jozueut dhe të popullit hebre që kalonin Jordanin. Duke vepruar kështu, ai kreu një mision të vërtetë të një profeti: "Atëherë Gjoni e përshkoi mbarë krahinën e Jordanit duke predikuar pagëzimin e kthimit për falje të mëkateve". Kthimi në besim ka qenë gjithmonë tema e preferuar e predikimit të profetëve. Ne do të flasim më gjerësisht për pagëzimin e Gjonit dhe pagëzimin e krishterë javën e ardhshme në lidhje me vargjet e mëposhtme nga Ungjilli i Lukës; për sot, le të vërejmë vetëm se Jezusi nuk e shpiku pagëzimin, pasi, para tij, Gjoni po pagëzonte tashmë!
    Predikimi i Gjonit vihet nën “patronazhin” më të mirë të mundshëm: “Siç është shkruar në librin e profetit Isaia”; mënyra për të thënë: Gjon Pagëzuesi është një profet autentik, ai që ju hap sytë që të kuptoni se u për përmbushën premtimet e lashta. Sepse qëllimi i madh i shkrimeve të Besëlidhjes së Re është të zbulohet se Jezusi është me të vërtetë ai që përmbush planin e Perëndisë të shpallur në Besëlidhjen e Vjetër. Secili autor e bën në mënyrën e vet, me gjenialitetin e vet, por qëllimi është gjithmonë i njëjtë. Citimi i zgjedhur nga Luka është marrë nga kapitulli 40 i librit të Isaisë, pra nga Isaia e dytë, profeti që predikoi gjatë Mërgimit në Babiloni dhe shpalli besnikërinë e Zotit dhe kthimin në vend, me këto fjalë:
    “Një zë lëshon kushtrimin:
    “Në shkretëtirë përgatiteni udhën e Zotit,
    rrafshoni në stepë shtigjet e Tenzot.
    Le të ngritet çdo luginë,
    le të ulet çdo mal e kodër,
    rruga e shtrembër le të bëhet e drejtë,
    e rrëpira le të bëhet e rrafshtë:
    do të zbulohet hiri i Zotit,
    atëherë të gjithë njerëzit së bashku do të shohin
    se ka folur goja e Zotit!” (Is. 40, 3-5) .
    Le të jemi të qartë: ky njoftim nga Isaia iu drejtua kryesisht bashkëkohësve të tij; shqetësimi i tyre i parë ishte i menjëhershëm; prandaj është një orakull rrethanash; të mërguarve që rrezikonin të besonin se ishin të braktisur nga Zoti, ai u tha: së shpejti do të merrni rrugën për në shtëpi. Ai e bëri këtë përmes imazheve jashtëzakonisht ekspresive për ta: çdo vit, për festën e madhe kombëtare, festën e perëndisë Marduk, skllevërit hebrenj të dëbuar në Babiloni detyroheshin të bënin punë të vërtetë të detyruar; ishte e nevojshme të vizatohej një “autostradë” në mes të shkretëtirës: të mbusheshin luginat, të rrafshoheshin kodrat, të drejtoheshin shtigjet dredha-dredha ... e gjithë kjo, fizikisht e dhimbshme dhe akoma më moralisht, pasi ishte për nder të një idhulli pagan. ! Tani çfarë tha Isaia? Tani e tutje është rruga e Zotit që do të kalojë në për shkretëtirën: përkthejeni, Zoti po udhëheq procesionin e kthimit triumfues në vend tuaj .
    Gjon Pagëzuesi, duke rilexuar profecinë e atit të tij të largët shpirtëror, zbulon atje shpalljen e një rruge tjetër çlirimi: këtej e tutje jo vetëm të mërguarit në Babiloni, por çdo njeri do të shohë shpëtimin e Zotit.

  17. #117
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    R.M.R. 2 Ard Ck. 3, 1-6.

    LECTIO DIVINA - MEDITIMI - LUTJA MBI UNGJILLIN E Lk, 3,1-6.

    3.1 Në të pesëmbëdhjetin vit të sundimit të Tiberit Cezar, kur Ponc Pilati ishte qeveritari i Judesë, kur Herodi ishte tetrark i Galilesë, Filipi, vëllai i tij, tetrark i krahinës së Ituresë e i Trakonitidës, Lizania tetrark i Abilenës; 2 kur Ana e Kajfa ishin kryepriftërinj, fjala e Hyjit i qe drejtuar Gjonit, birit të Zakarisë, në shkretëtirë. 3 Atëherë Gjoni e përshkoi mbarë krahinën e Jordanit duke predikuar pagëzimin e kthimit për falje të mëkateve 4 në përkim me sa shkruan në librin e predikimeve të Isaisë profet:
    “Zëri i atij që bërtet në shkretëtirë:
    përgatitni udhën e Zotit;
    rrafshoni shtigjet e tij!
    5 Çdo luginë le të mbushet,
    çdo mal e kodër le të ulet;
    udhët e shtrembëra le të bëhen të drejta
    e ato gropa‑gropa le të bëhen të rrafshta.
    6 E çdo njeri do ta shohë shëlbimin e Hyjit”.

    MEDITIMI.
    Në vitin e pesëmbëdhjetë të qeverisjes së Tiberius Cezarit, sipas Lukës, filloi misioni i Gjonit - dhe në të njëjtën kohë misioni i Jezusit. Me ato fjalë Luka i vendosi Gjonin dhe Jezusin në historinë e botës dhe në atë të popullit të Zotit. Tiberius ishte Perandori Romak, domethënë mjeshtri i botës mesdhetare. Jemi në vitin 782 të themelimit të Romës, në vitin 26 të epokës sonë. Gjon Pagëzuesi fillon predikimin e tij në vitin e pesëmbëdhjetë të mbretërimit të Tiberit. Ky territor mbulon vetë Judenë (rajonin e Jerusalemit) si dhe Samarinë dhe Idumen.
    Ponc Pilati ishte guvernator i Judesë.
    Në emër të perandorit, Pilati qe guvernator i Judesë nga viti 26 deri në vitin 36 pas Krishtit. Një mbishkrim, i zbuluar në vitin 1961, e quan atë më saktë: prefekt. Çdo të diel në "Besoj" ne përmendim emrin e tij: "Ai, Jezusi, u kryqëzua për ne nën Ponc Pilatin". Pilati do të ketë gjithashtu reputacionin e një administratori të ashpër dhe të pamëshirshëm i cili kryqëzoi qindra hebrenj.

    Herodi, Tetrark i Galilesë. Herod Antipa sundon Galilenë dhe Perean nga viti 4 para erës sonë deri në vitin 39 të e.s. Mbretëria e babait të tij, Herodit të madh, ishte ndarë në katër territore, secili qeveriset nga një Tetrark. Herodi shpesh përmendet në veprën e shkrimtarit hebre Flavius Joseph. Ungjijtë na e paraqesin atë si vrasësin e Gjon Pagëzuesit (Mt 14,3-12) dhe si kundërshtar i Jezusit. Duke qenë se ishte nga Nazareti, Jezusi ra nën autoritetin e Herodit (krh. Mk 6,14-16).
    Filipi, vëllai i tij, Tetrark i tokës së Itureas dhe Trahonides. Ai qe padyshim më i mençuri nga djemtë e Herodit. Përveç disa territoreve hebraike që Luka nuk i përmend, ai sundoi disa rrethe pagane, të cilat shtriheshin në veri-lindje të liqenit të Tiberiadës, nga viti 4 para erës sonë deri në vitin 34 të e.s.
    Lisania, Tetrark i Abilenes. Ky princ ishte i panjohur nga letërsia historike deri në zbulimin në Abilen në 1912 të një mbishkrimi, i cili e cakton si tetrark gjatë mbretërimit të Tiberit. Luka ndoshta e emëron atë sepse donte të përcaktonte dy tetrarki të populluara nga hebrenj (atë të Pilatit dhe atë të Herodit) dhe dy tetraarki të populluara nga paganë (atë të Filipit dhe atë të Lisanias). Kështu Luka dëshiron të tregojë se, tani e tutje, Hyji i besëlidhjes po ia zbulon dashurinë e vet mbarë botës.

    Nën pontifikatin e Anës dhe Kajfës. Tregimi tani e vendos Jezusin në historinë e popullit të Perëndisë. Në fakt, ka vetëm një kryeprift nga viti 18 deri në vitin 36 pas Krishtit: Kajfa. Por njerku i tij, Ana, kryeprifti deri në vitin 15, ende ushtron ndikim të konsiderueshëm nëpërmjet 5 djemve të tij dhe dhëndrit të tij (Kajfës) që do ta pasojë me radhë. Kjo shpjegon pse Ana përmendet pranë Kajfës gjatë gjyqit të Jezusit: “E çuan më parë tek Ana, sepse ishte vjehrri i Kajfës, që ishte kryeprifti i atij viti. Kajfa ishte ai që i kishte këshilluar judenjtë: “Është më mirë të vdesë vetëm një njeri në vend të popullit!” (Gjn 18,13-14).
    Pra, këtu flitet për ardhjen e Jezusit të vendosur në histori të Popullit të Zgjedhur dhe gjithashtu në botën bashkëkohore që është veçanërisht ajo e Perandorisë Romake: një perandori që shtrihej në të gjithë pellgun e Mesdheut.
    Në këtë periudhë kur populli i Zotit ishte nën pushtimin e Romës pagane, a ishte e mundur që mbretëria e Perëndisë të vendosej përsëri? Misioni i Gjonit do të ringjallë shpresë për ardhjen e afërt të Mesisë: a ishte ai që duhej të rivendosej lirinë dhe paqen në Izrael? Një tekst nga Veprat e Apostujve përmbledh këtë moment unik në histori: Ata janë pasardhës të Davidit, dhe është prej tyre që Hyji, sipas premtimit të tij, nxori Jezusin, Shpëtimtarin e Izraelit. Përpara ardhjes së Jezusit, Gjoni kishte shpallur tashmë një pagëzim kthimi në besim për të gjithë popullin e Izraelit ... "Hyji, prej pasardhësve të tij, si pati premtuar, ia ngriti Izraelit Shëlbuesin: Jezusin. Para ardhjes së Jezusit Gjoni i predikoi mbarë popullit të Izraelit pagëzimin e kthimit" (Veprat 13,23-24).
    Fjala e Perëndisë ishte mbi Gjonin, birin e Zakarias, në shkretëtirë. Kjo fjali është frymëzuar veçanërisht nga thirrja e Jeremisë siç përshkruhet në librin e njohur me emrin e tij: "Atij i qe drejtuar fjala e Zotit, në ditët e Jozisë, birit të Amonit, mbretit të Judës, të trembëdhjetin vit të mbretërimit të tij" (Jr 1,2).
    Duke evokuar Jeremian në këtë mënyrë, Luka dëshiron të përshkruajë misionin e Gjonit si misionin e një profeti. Duhet mbajtur mend se asnjë profet nuk ishte ngritur në Izrael për pesë shekuj. Psalmi 74,9 shpreh këtë heshtje të gjatë: "Nuk i shohim me shenjat tona, profet më nuk ka, dhe askush ndër ne s’di se deri kur kështu..." Libri i parë i Makabenjve, i cili mbulon 40 vjet të historisë së Izraelit - nga ardhja e Antiochus Epiphanes në 175 deri në vdekjen e Simonit në 134 p.e.s - përmend këtë ndërprerje të profecisë: "E aso kohë në Izrael u bë një shtypje e madhe sa që një shtypje e tillë nuk u pa që kur ndër ta nuk u duk ndonjë profet" (1M 9,27). Kjo mungesë e profetëve mund të ndihej sikur fjala e Zotit të kishte heshtur. Por Luka na ka paralajmëruar tashmë: diçka po zihet në personin e Gjonit, birit të Zakarias dhe Elizabetës: sepse "Ndërkaq foshnja rritej e zhvillohej shpirtërisht. Jetoi në shkretëtirë deri atë ditë, kur iu dëftua ballafaqe Izraelit"(Lk 1,80).
    Në shkretëtirë ... a nuk është ky vend edhe vendi i vetmisë por edhe vendi i takimit me Zotin? Në atë kohë, disa hebrenj shumë të devotshëm dhe armiqësor ndaj kryepriftërinjve që ata i konsideronin si krijesa të perandorit pagan, meqenëse ata ishin emëruar drejtpërdrejt nga ai - u tërhoqën në shkretëtirë, në rajonin e Kumranit. Duket se Gjoni kishte kontakte me këtë komunitet esen që padyshim përfaqësonte në sytë e tij një mënyrë jetese kërkuese dhe sfiduese për të përgatitur hebrenjtë për ardhjen e Mesisë. Ky sekt hebre jetoi atë që raporton Libri i Makabenjve: "Atëherë shumë njerëz, që e kishin për zemër drejtësinë dhe drejtë, shkuan për të jetuar në shkretëtirë" (1M. 2,29). Teksti i Isaisë, 40,3 thotë: "Në shkretëtirë përgatiteni udhën e Zotit, rrafshoni në stepë shtigjet e Tenzot".
    Ky tekst do të përdoret në Ungjijtë për të përshkruar misionin e Gjonit: është gjithashtu ai me të cilin Regullorja e Kumranit shprehte idealin e tij (krh. 1Qs 8,14). Duke jetuar kështu në shkretëtirë, Gjoni dëshiron të thotë se ai po vjen për të përgatitur ndërhyrjen e Zotit-Perëndisë. Kjo ndërhyrje do të duhet t'i gjejë hebrenjtë të përgatitur.Për t’I përgatitur ata ,Gjoni u ofron të gjithëve një pagëzim kthimi në besim. Po kështu, Gjoni kërkon këtu të ndryshojë sjelljen e vet dhe të ketë një sjellje që pasqyron një konvertim të vërtetë. Ky kthim prapa te Zoti, ky ndryshim i mentalitetit, do të nënkuptohej nga pritja e një pagëzimi me ujë. Ky gjest i jashtëm duhej të ishte deshmi e një ndryshimi të brendshëm. Tashmë judaizmi dinte shumë avdes uji për t'u pastruar para se të falej. Komuniteti i Kumranit praktikonte ritet e avdesit të ujit për të shprehur dëshirën për të ndryshuar zemrën e njerëzve të komunitetit. E reja me Gjonin ishte se pagëzimi u ofrohej të gjithëve dhe që të praktikohej vetëm një herë si përgatitja përfundimtare për Ditën e Gjykimit. Për Gjonin, Dita e Gjykimit po afronte, e do të ishte dita e madhe kur Zoti do të shfaqte zemërimin e tij ndaj atyre që bënin keq. Kështu ai do të jetë në gjendje të rivendosë mbretërimin e tij mbi popullin e tij. Jeremia, si të gjithë profetët, po shpallte tashmë kohën e kthimit në besim: "Por ja Besëlidhja që unë do ta lidh pas këtyre ditëve me shtëpinë e Izraelit ‑ është fjala e Zotit ‑ Në shpirtin e tyre do ta fus Ligjin tim, do ta shkruaj në zemrën e tyre. Atëherë do të jem Hyji i tyre e ata do të jenë populli im. Dhe atëherë s’do të kenë nevojë ta mësojë njëri‑tjetrin e vëllai vëllanë: ‘Njihe Zotin!’, sepse të gjithë do të më njohin, prej më të voglit e deri në më të madhin ‑ thotë Zoti ‑ sepse do ta fal fajësinë e tyre e s’do ta kujtoj më mëkatin e tyre” (Jr 31,33-34).
    Unë do ta vendos Ligjin (Torën) tim në fund të qenies së tyre... Kjo ishte ndoshta pritshmëria e madhe: të kemi një Ligj jete që nuk ishte më i jashtëm për ne, i shkruar thjesht në rrasa guri, në rrotulla pergamenë ...por një Ligj i shkruar në zemër. Ai do të ishte një vepër, një dhuratë e Shpirtit të Perëndisë.
    Pagëzimi i Gjonit nuk është ende pagëzimi që do të japë Mesia.Luka e thotë qartë, me fjalët e vetë Gjonit: "Unë, vërtet, po ju pagëzoj me ujë, por po vjen një më i fortë se unë, të cilit unë nuk jam i denjë as t’ia zgjidh lidhëset e sandaleve të tij. Ai do t’ju pagëzojë me Shpirt Shenjt e me zjarr" (Lk 3,16). Të njëjtin përshkrim e gjejmë në gojën e apostullit Pal: "Gjoni ka pagëzuar me pagëzimin e kthimit, duke i predikuar popullit që të besojnë në Atë që do të vijë pas tij, d. m. th. në Jezusin” (Vep. 19,4).
    Misioni i Mesisë Jezus do të jetë transmetimi i Shpirtit, siç do të thotë Pjetri në librin e Veprave të Apostujve: "Kthehuni dhe secili prej jush le të pagëzohet në emër të Jezu Krishtit që t’ju falen mëkatet e atëherë do ta merrni dhuratë ‑ Shpirtin Shenjt” (Veprat 2,38).
    Misioni i Gjonit është të hapë rrugën që të çon te Mesia. Sepse Mesia do të japë falje duke dhënë forcën e Shpirtit të Perëndisë. Është Shpirti që me të vërtetë do të falë në zemrat shëruese, duke vënë në secilin forcën e dashurisë hyjnore.
    Për Palin, besimi në Jezusin, jeta në bashkësi me të, do të jetë forca çliruese. Por Ligji (Tora), rregullat e sjelljes që Zoti ka shpallur, nuk e jep atë forcë për të bërë mirë dhe për të jetuar në dashuri. Ligji na tregon vetëm se ku qëndron faji ynë, mëkati ynë, por nuk bën të mundur të jemi të fortë kundër të keqes.
    Ai që Perëndia e ngjalli prej së vdekurish, nuk e ka njohur kalbjen, vetëm ai mund të na fal mëkatët: "Tani, Davidi, pasi në jetën e vet u shërbeu planeve të Hyjit, vdiq dhe qe varrosur pranë etërve të vet, dhe trupi i tij u kalb, kurse Jezusi, të cilin Hyji e ngjalli, nuk u kalb. Le ta dini, pra, o vëllezër, se nëpër Këtë ju kumtohet falja e mëkateve [dhe] në gjithçka nuk qe e mundur të shfajësoheni me anën e Ligjit të Moisiut, me anën e Jezusit, secili që beson shfajësohet”. (Vep. 13,37-39).
    Po si mund të kuptohet shprehja “për faljen e mëkateve”? Çfarë kuptimi i japim fjalës "mëkat"? A nuk është të largohemi nga Zoti dhe të mbyllemi në vetvete? Do të thotë të lëmë vetvetën në vetëbesimin tonë dhe mendojmë se jemi në gjendje t'i përmbushim vetë rregullat e Ligjit, në vend që t'i hapim zemrën Atij që është burimi i dashurisë? Përballë këtij mëkati, fjala e Gjonit mund të na tërheqë ne: cila është dëshira jonë e vërtetë për të jetuar në harmoni me Burimin Hyjnor? A jemi të bindur se qeniet njerëzore mund të kenë një marrëdhënie reale edhe sikur të jetë e padukshme – me këtë Perëndi dhe Atë që na do në Jezusin? Kush është ky Atë hyjnor që e respekton aq shumë lirinë tonë sa nuk pohon kurrë veten?
    Të refuzojmë Zotin do të thotë të refuzojmë të tërhiqemi nga burimi i dashurisë dhe të mbyllemi në mjaftueshmërinë tonë: Një gjë e tillë gjeneron ankth, shqetësim. Zoti, Ai, nuk lodhet kurrë duke ardhur tek ne për të na mirëpritur kur vendosim të kthehemi tek Ai: "Perëndia nuk është i drejtë? Ai është më shumë se i drejtë: pafundësisht, është çmenduria e dashurisë hyjinore që vazhdon të zbresë në ferrin tonë për të na ringjallur. Secili prej nesh është punëtori i orës së njëmbëdhjetë, për të cilën nuk kërkohet asgjë tjetër veç një britmë besimi dhe shprese. Mëkati i vetëm, në fund të fundit, është "të mos kuptojmë hirin e ringjalljes"(Olivier Clément, Burimet, f. 273, Stock).
    Dhurata e Shpirtit që na kthen te Perëndia, është tashmë ringjallja. A nuk është kjo koha e Ardhjes një mundësi për të rizbuluar se ne jemi të denjë për t'u falur sepse jemi të denjë të na dojë Perëndia?
    Kjo ndjenjë e të qenit të dashur, është kushti i domosdoshëm për të jetuar faljen, të përjetuar faljen si ajo që më shëron nga mungesa e dashurisë, gjë që më pengon të jetoj plotësisht. Ne e kuptojmë faljen shumë si atë gjë që fshin gabimet e bëra ndaj të tjerëve apo çfarë na bën të harrojmë të metat e idealit që kemi për veten tonë. Falja është më e gjerë se fshirja e mëkateve tona. Është ky bashkim me një qenie që na komunikon një dashuri më të madhe se ajo që po jetojmë. Është bashkim me një Burim jete më të fortë se aftësia jonë për të dashur. Gjon Monbourquette e cilëson këtë ndjenjë të përvojës, me fjalën "themelore": “Themelore, sepse jep, më shumë se çdo përvojë tjetër, ndjenjën të njihemi dhe të vlerësohemi për atë që jemi thellë brenda". Atëherë ndihemi të dashuruar pa kushte, pavarësisht nga shëmtia, të metat, dështimet apo shkeljet e tij. Në atë moment, duket se brendësia e dinte se ishte e lidhur me burimin e dashurisë dhe e pandashme prej saj. Mund të krahasohet kjo ndjenjë me ndjenjën e ngrohtë të sigurisë dhe besimit të fëmijës së kërkuar dhe të dashur për veten e tij nga prindërit e tij. Edhe nëse dikush mund të ndihet shumë fajtor për mëkatët ose gabimet, ndjenja e të qenit i falur është edhe më e fortë. Ajo na jep sigurinë se nuk do ta humbim më kurrë këtë burim dashurie të pafund. Dhe ne e dimë se mund të kthehemi për të pirë nga ky burim në çdo kohë dhe shihemi sërish të konfirmuar në dashuri” (Si të falim?, Otava, Novalis, f. 186).
    Siç është shkruar në librin e profetit Isaia, në një poezi që Luka merr nga ai. Ndërsa Izraelit iu hoq liria dhe jetoi në mërgim në Babiloni, profeti njoftoi kthimin e tij në vendin e tij. Ky njoftim i kthimit, që do të ishte vepra e Perëndisë, i solli ngushëllim Izraelit. Zoti do ta vendosë veten në krye të popullit të vet dhe do ta çojë atë në një Eksod të ri, nga Babilonia në Jerusalem. Me këtë evokim, Luka e vendos Gjonin në linjën e profetëve të mëdhenj. Përsëri, në kontekstin e pushtimit të Izraelit nga Roma, Gjoni përfundon hapin e parë për arritjen e çlirimit: “Një zë bërtet në shkretëtirë: Përgatitni udhën e Zotit, bëji shtigjet e saj drejt”.
    Më në fund do të vijë ky Mesia, të cilin njerëzit e kanë pritur për një kohë të gjatë. Gjon Pagëzuesi është i përfshirë me gjithë zjarrtë e tij në përgatitjen për këtë ardhje të afërt. Edhe pse jeton në shkretëtirë, nuk qëndron i fshehur nga sytë e botës; ai del dhe njerëzit vijnë tek ai, siç specifikon ungjilltari Marku: "Mbarë krahina e Judesë e të gjithë jerusalemasit shkonin tek ai. Pasi ata i rrëfenin mëkatet e veta, Gjoni i pagëzonte në lumin Jordan" (Mk. 1,5).
    “Çdo luginë do të mbushet, çdo mal dhe kodër do të ulet; kthesat do të bëhen një vijë e drejtë, shkëmbinjtë do të bëhen rrugë të lëmuara”. André Chouraqui kujton kuptimin simbolik që komentet hebraike u dhanë këtyre shprehjeve pikturale: lugina (përroi) do të përfaqësonte të varfërit, ata në fund të shkallës shoqërore; malet, kodrat, janë ato që dominojnë mbi to; dredha-dredha është fuqia që shtyp Izraelin; skarpatet (shtigjet shkëmbore) janë pengesat që qëndrojnë në rrugën që të çon te Zoti-Hyji (krh. Ungjilli sipas Lukës, Lattès, f. 91).
    Sot të gjitha këto simbole të varfërisë, të shtypjes dhe fuqia fatkeqësisht ende ekzistojnë. Le të japim disa shembuj. Kështu në kohën tonë në mbarë botën po krijohet një solidaritet i grave, përballur me situata të pabarazisë sociale. Ato gjithashtu ankohen si Gjon Pagëzuesi: “Në këtë botë, gratë dhe fëmijët e tyre janë viktimat e para e vendimeve të financave të larta dhe punëve të ulëta të saj. Më shumë se gjysma e botës me fëmijët e saj është e varfër, e lërë mënjanë, dhe të mbajtura në gjendje të vështirë për mbijetese. Kaq mjafton! Na thuhet se duhet të shkurtohen pensionët sepse nuk ka zgjidhje tjetër, se ne duhet të arrijmë deficitin zero dhe të ruajmë vlerësimin tonë të kredisë. Është si të na thonë se nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të injorohemi dhe tëë jetojmë në një varfëri ekstreme shumica prej nesh. Gjithmonë ka një mënyrë për ta bërë atë ndryshe, ka gjithmonë zgjidhje të tjera përveç përbuzjes. Respekti për njerëzit, në vetvete, është një zgjedhje. Kjo botë, siç është, nuk funksionon më. Ne kërkojmë që qeveritë tona të masin efektet e politikave të tyre mbi kushtet e jetesës së njerëzve dhe jo vlerësimin e tyre të kreditit. Ne ende besojmë se dashuria është e vetmja rrugëdalje. Ky nuk është një teprim romantizmi, është një pohim politik. Përgjithmonë ne refuzojmë t'u bindemi urdhrave të luftës, udhëzimeve për vdekjen si një mënyrë jetese". (Deklarata e rrjetit të grave CEQ, Quebec 1997).
    17 tetori është bërë Dita Ndërkombëtare për Çrrënjosjen e Varfërisë, pasi një bir i të varfërve, Atë Joseph Wresinski, gjithashtu shqiptoi një britmë shqetësimi: “Aty ku njerëzit janë të dënuar të jetojnë në varfëri, shkelen të drejtat e njeriut. Bashkimi për t'i zbatuar ato është një detyrë e shenjtë".
    Dhe çdo qenie njerëzore do të shohë shpëtimin e Perëndisë. Shpëtimi i Perëndisë është për çdo mish, për të gjitha qeniet njerëzore, kushdo qofshin ata. Mesazhi dhe veprimi i Perëndisë do të jetë të çlirojë të gjitha qeniet njerëzore: të drejtët dhe të padrejtët. Është gjithmonë joshëse të besojmë se shpëtimi do të vijë, nëse janë të tjerët që ndryshojnë. Është e lehtë t'u referohemi të këqijve si të tjerëve. Kaq shumë grupe fetare hebreje iu nënshtruan këtij tundimi. Essenët i klasifikuan hebrenjtë si bij të dritës (sekti i tyre) dhe si bij të errësirës (të tjerët). Zelotët prisnin çlirimin nga romakët dërrmues të dëbuar nga Izraeli. Gjon, përkundrazi, u bën thirrje të gjithëve të ndryshojnë jetën e tyre.
    Së pari ju duhet të punoni. Nuk janë vetëm njerëzit e tjerë që duhet të ndryshojnë. Le të predikojmë vetëm kthimin tek ne. Sot si dje, komuniteti - që Mesia Jezusi dëshiron të bashkojë - është një asamble qeniesh që duhet të jenë në një udhëtim të vazhdueshëm kthimi, duke u rinovuar vazhdimisht sepse ata e lanë veten e tyre të marrë nga Shpirti hyjnor, i frymëzuar nga dashuria e tij. Ne, dishepujt e Jezusit, jemi thirrur të përgatisim rrugën drejt Perëndisë, atje ku jetojmë...duke filluar sot. “Fryma e Shpirtit, më kthe mua sot dhe më bëj të jetoj drejtësinë e mëshirës së Atit. Le të më kthehet falja e dashurisë çdo ditë që të largohem prej ferrit tim, transformo zemërimin tim që unë të tregoj mirësi që na shpëton jetën. Amen!

    Pyetje
    1. Pse e vendos Luka Jezusin në historinë e botës dhe të popullit të Perëndisë?
    2. Çfarë përfaqëson shkretëtira në Bibël?
    3. Cila është dita e zemërimit të Zotit, e gjykimit?
    4. Çfarë është konvertimi (teshuva) për një çifut?
    5. Po shprehja “për faljen e mëkateve”? Çfarë kuptimi i japim fjalës "mëkat"?
    6. Çfarë do të thotë një pagëzim për kthimin e mëkateve?
    7. Çfarë është falja?
    8. “I vetmi mëkat, në fund të fundit, është moskuptimi i hirit të ringjalljes”. Si ta kuptojmë këtë mendim të Olivier Clément?
    9. Cilat janë nënkuptimet e fjalëve të profetit Isaia për sot?

  18. #118
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    3 ARDH. VITI C

    MË 12-12-2021.

    LEXIMI I PARË: SO. 3, 14-18.


    14 Këndo hareshëm, bija e Sionit, thuaja gëzueshëm këngës, o Izrael! Gëzo e galdo me gjithë zemër, ti, bija e Jerusalemit!
    15 E tërhoq Zoti dënimin tënd, i shpërndau larg armiqtë e tu. Mbret i Izraelit është Zoti mes teje, s’ke pse më ta druash të keqen!
    16 Jerusalemit atë ditë do t’i thuhet: “Frikë aspak mos ki, Sion, assesi të mos mpaken duart!
    17 Në mesin tënd është Zoti Hyji yt, trim mbi trima Shpëtimtar! Do të galdojë për ty hareshëm, i përmalluar nga dashuria, do të kërcejë për ty me gëzim
    18 porsi në ditë feste. Kthimi i të shpërngulurve “Do ta tres prej teje fatkeqësinë që kurrë më të mos jesh poshtëruar”.


    LECTIO DIVINA - MEDITIMI - LUTJA.


    HYJI ËSHTË DASHURI: SOFONIA E KISHTE KUPTUAR.



    ”Do të galdojë për ty hareshëm,
    i përmalluar nga dashuria,
    do të kërcejë për ty me gëzim
    porsi në ditë feste”(v. 17-18).

    Kjo fjali, në vetvete, na vërteton se, që nga Besëlidhja e Vjetër, profetët shpallën se Zoti është dashuri. Që do të thotë se ne po gabojmë kur themi se vetëm Besëlidhja e Re flet për një Zot, që është dashuri!
    Këto fjalë të Sofonisë na duken shumë të guximshme, por, sinqerisht, nuk janë të reja. Natyrisht, u deshën shekuj Zbulese Biblike (domethënë pedagogji e Zotit) për të arritur atje. Zbulesa e Zotit si Dhëndër, mundtë të vinte vetëm pas shekujsh historie biblike; në fillim të Besëlidhjes midis Perëndisë dhe popullit të tij, ky mësim do të kishte qenë shumë i paqartë. Popujt e tjerë i konceptuan shumë lehtë perënditë e tyre në imazhin e njerëzve dhe historive të tyre familjare; në një fazë të parë të Zbulesës, ishte, për rrjedhojë, e nevojshme të zbulohej Zoti, krejt ndryshe nga njeriu, pòr të hyrë në Besëlidhjen e tij.
    Profeti Oze, në shekullin e tetë, foli i pari për Besëlidhjen midis Zotit dhe popullit të tij, jo më vetëm si një kontratë, e përbërë nga angazhimi dhe besnikëria reciproke, si çdo kontratë, por si një lidhja e vërtetë dashurie, ajo e fejesës. Të gjithë profetët e mëvonshëm, si Isaia, Jeremia, Ezekieli, i dyti dhe i treti Isaia zhvilluan këtë temë të dasmës midis Hyjit dhe popullit të tij; dhe në to gjejmë të gjithë fjalorin e fejesës dhe dasmës: emrat e butë, fustani i nusërisë, kurora e dasmës, besnikëria... Isaia i tretë (në shekullin e gjashtë) do të shtyjë guximin të përdorë fjalën "dëshirë" (në ndjenja e dëshirës së dashur) për të folur për ndjenjat e Zotit ndaj popullit të tij.
    Sa i përket Këngës së Këngëve, një dialog i gjatë romantik, i përbërë nga shtatë poezi, askund nuk identifikon të dy të dashuruarit që shprehen në të; por hebrenjtë e konsiderojnë atë si një dialog midis Zotit dhe popullit të tij; prova është se ata e lexuan veçanërisht gjatë javës së kremtimit të Pashkës, festës së madhe të Besëlidhjes së Zotit me popullin e tij.
    Por, edhe pse na mbushin me habi, këto shprehje të guximshme të profetëve janë të mbushura me seriozitet dhe kërkesë. Sepse nëse populli i Izraelit mund të krahasohet me një nuse, çdo pabesi ndaj Besëlidhjes nuk është më thjesht një shkelje e një marrëveshjeje: ajo bëhet tradhti bashkëshortore e vërtetë! Pra lexojmë në to edhe të gjithë fjalorin e xhelozisë, mosmirënjohjes, mashtrimit, ribashkimit. Ato gjëra që ata i quajnë pabesi të popullit, janë rënie përsëritura të tij në idhujtari.
    Por le të kthehemi te Sofonia: ai është një profet i shekullit të shtatë para Krishtit, në Jerusalem, nën mbretërimin e mbretit Josias (u ngjit në fron në vitin 640). Libri i tij është shumë i shkurtër: ai përfshin vetëm pesë faqe në Bibël, duke përfshirë shënime ...! Por është shumë i dendur dhe disa nga faqet e tij janë bërë të famshme: Sofonia thërret në kthim mbretin dhe popullin:
    " Kërkojeni Zotin,
    të gjithë ju, të përvuajturit e tokës,
    ju që i kryeni urdhërimet e tij!
    Kërkoni drejtësinë, kërkoni butësinë,
    që disi të mund të fshiheni
    Ditën e zem’rimit të Zotit!"(So 2,3).
    Ekziston një nevojë e madhe për konvertim: nën mbretërimet e mëparshme (të dy mbretërve Manaseh, 687-642 dhe Amonit, 642-640), të gjitha urdhërimet e Perëndisë u shpërfillën si për qejf (idhujtaria, dhuna, mashtrimi, gënjeshtra. , padrejtësi shoqërore, krenari e të fuqishmëve, dërrmimi i të varfërve)! Mund ta përmbledhim duke thënë:
    “Çfarëdo që nuk i pëlqen Perëndisë, ne e bëjmë atë”.
    Dhe Sofonia nuk ngurron të denoncojë: për shembull:
    "ata që adhurojnë e në Zotin përbetohen,
    por që përbehen edhe në Melkolmin"(1,5);
    (Është në denoncim për idhujtari të shoqëruar me hipokrizi!)
    Ose "të gjithë ata
    që me krenari e kapërcejnë pragun,
    që e mbushin shtëpinë e zotërisë së vet
    me fajësi e me dredhi.
    Ata që e mbushin shtëpinë e Zotit të tyre
    me produkt të dhunës dhe mashtrimit"(1.9).
    Dhe në fillim të kapitullit 3:
    “Në mes të Jeruzalemit, princat e tij
    luanë ulëritës;
    gjykatësit bishë shkretëtire
    që asht s’ruajnë për mëngjes!
    Profetët e tij fjalëmëdhenj,
    njerëz rrenacakë!
    Priftërinjtë e tij dhunojnë Shenjtëroren,
    dhunë i bëjnë Ligjit! (3.3-4).
    Prandaj Sofonia i përdorë dy gjuhët e zakonshme të profetëve: kërcënimin kundër atyre që bëjnë keq; inkurajim për ata që përpiqen të qëndrojnë besnikë. Dhe, duke qenë dhunshëm në kërcënimet e tij, ai është inkurajues dhe optimist për besimtarët, ata që ai i quan të përulur.
    Gjuha e parë: dhuna me kërcënime. Dihet, për fat të keq, se shpesh u kujtuan dhe kujtohen vetëm kërcënimet dhe rreziqet e dënimeve: është nga një tekst i Sophanisë që kënga e famshme "Dies Irae, dies Illa ..." një këngë që të gjithë shkrimtarët e Requiem-it e kanë muzikuar! Dita e zemërimit, dita e rrezikut. Duke kënduar këtë tekst, mendojmë se duhet të besojmë se duhet të kemi frikë nga fundi i botës ...! Gjë që ështe akoma një keqkuptim: sepse zemërimi i Zotit është gjithmonë vetëm kundër së keqes, kundër asaj që e bën njeriun të pakënaqur, të palumtur ... pasi qëllimi i vetëm i Zotit është lumturia e njerëzimit.



    THUAJA GËZUESHËM KËMNGËS. O IZRAEL, POPULL I ZGJEDHUR!


    Gjuha e dytë, inkurajimi: teksti i sotëm është një prej tyre. Dhe për kë është? Për popullin e Izraelit, dhe veçanërisht për Jeruzalem (Sion është emri i kodrës së Jeruzalemit, mbi të cilën Salomoni ndërtoi tempullin që do të ishte simboli i Pranisë së Perëndisë): "Gëzo e galdo me gjithë zemër, ti, bija e Sionit!". Bija e Sionit" do të thotë Sion fare thjesht, domethënë Jerusalemi dhe nëpërmjet saj Populli i Zgjedhur. (Kjo është një nga veçoritë e hebraishtes: këtë lloj shprehjeje në hebraisht e kemi hasur kohët e fundit me tekstin e Danielit që fliste për një bir njeriu, që do të thoshte "njeri").
    “Bijë e Sionit, gëzohu,
    sepse Zoti është në ty,
    Shpëtimtar trim”;
    kjo këngë përdoret në shumë nga festat tona, por a e dimë se ajo është frymëzuar nga profeti Sofonia? Çuditërisht, ky njoftim, në dukje triumfues, bëhet në një kohë kur as qyteti i shenjtë dhe as populli nuk e dëshmojnë veten të denjë për deklarata të tilla. Por padenjësia jonë nuk mund ta shuajë dashurinë e Perëndisë!
    Prandaj, fjalimi i Sofonisë drejtuar Jerusalemit është një inkurajim për kthimin në besim. Le të kujtohen vargjet pak para leximit të sotëm:
    “Po atë ditë turp më s’do të kesh
    për asgjë që ke vepruar
    duke u ngritur kundër meje,
    sepse atëherë prej teje do të largoj
    fjalëmëdhenjtë, krenarët e tu,
    e s’do të vazhdosh më të krenohesh
    përmbi Malin tim të shenjtë!
    Do të bëj në mjedisin tënd të qëndrojë
    populli i përvuajtur e i varfër!
    Në emër të Zotit do të kërkojë strehim
    Teprica e Izraelit.
    Paudhësi nuk do të bëjnë më,
    rrena më nuk do të thonë,
    në gojë të tyre s’do të gjendet
    më juhë gënjyese!
    Por do të kullosin e do të mrizojnë
    pa pasur kush t’i shqetësojë!” (Pra 3,11-13).
    Atëherë nga kjo Teprica e Izraelit të konvertuar do të lindë Jeruzalemi i ri: ai më në fund do të përmbushë thirrjen e tij për të qenë qyteti i Pranisë së Perëndisë dhe nuk do të ketë më asgjë për t'u frikësuar nga askush. Dhe Sofonia i thotë këto gjëra në këtë mënyrë:
    "Zoti, Perëndia yt, është në ty!".
    E ky mësim, nëse , nëse meditojmë mirë për këtë, është një përsëritje e plotë e premtimeve të Perëndisë në Sinai. Ky është vetë kuptimi i Emrit të Perëndisë (YHVH që ne e përkthejmë si ZOT) që iu zbulua Moisiut.
    Këtu gjendet një lidhje e madhe farefisnore me profetë të tjerë të së njëjtës periudhe; Joël për shembull:
    “ Do të hani e do të ngiheni,
    do të lëvdoni emrin e Zotit Hyjit tuaj,
    sepse bëri mrekulli me ju:
    kurrë më populli im nuk do të turpërohet!
    Do ta dini se jam vetë mes Izraelit,
    unë Zoti, Hyji juaj,
    e tjetër s’ka:
    kurrë më turp për popullin tim! (Jl 2,26-27).

    Shekuj më vonë, në një periudhë tjetër zymtësie, libri i Zakarisë do të marrë përsëri fjalë për fjalë fjalinë e Sofonisë:
    "Gëzo me gjithë shpirt, Bija e Sionit,
    galdo, Bija e Jerusalemit!
    ja, mbreti yt, po vjen te ti:
    është i drejtë e Shpëtimtar,
    por i përvuajtur e në shpinë të gomarit,
    në shpinë të gaçit, zogut të gomarit!” (Za 9,9).
    Sepse Hyji ka vetëm një gjë për t'i thënë popullit të tij përgjithmonë:
    "Mos ki frikë, Zoti, Perëndia yt, është në ty".
    Edhe disa shekuj, dhe i dërguari i Zotit do të vijë dhe do t'i thotë një bije të Izraelit:
    “Të falem, o Hirplote! Zoti me ty!” (Lk. 1,28).
    Dhe falë saj ne do ta shohim Zotin mes njerëzve. Shën Gjoni do të mund të thotë:
    “E Fjala u bë njeri e banoi ndër ne" (Gjoni 1,14).

  19. #119
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    3 AVV. VITI C.

    MË 12-12-2021.

    Pas leximit të parë, kremtohet KËNGA E ISAISË PROFET: 12, 2-3. 4bcde. 5-6


    2 Ja, Hyji Shëlbuesi im,
    kam besim e nuk kam frikë,
    sepse fuqia ime e mburrja ime është Zoti,
    Ai është shpëtimi im”.
    3 Me galdim do të merrni ujë
    nga burimet e shëlbimit.
    4 “Falënderojeni Zotin, thirreni Emrin e tij,
    shpallini ndër popuj veprat e tij,
    kumtojeni madhërinë e Emrit të tij!
    5 Këndojini Zotit, sepse krijoi mrekulli,
    le ta marrë vesh bota mbarë!
    6 Brohoritni e këndoni lavde, ju banorët e Sionit,
    sepse i madhërishëm është në mesin tuaj
    Shenjti i Izraelit!”



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJE.

    FORCA IME ËSHTË ZOTI.

    Duke dëgjuar këtë këngë plot besim, dhe falënderim sepse Zoti e shpëtoi popullin e vet, mund të besojmë se gjithçka ishte mbarë në atë kohë...! Por nëse me kureshtje t'i referohemi tekstit të Biblës, në vargun e mëparshëm do të lexojmë: "Do të thoni atë ditë"; kjo dëshmon se falënderimi nuk ishte ende për sot, për diçka që kishte ndodhur: për momentin populli jetonte akome nën pushtetin e armikut, në frikë.
    Në të vërtetë, konteksti politik ishte mjaft i errët: jemi në shekullin e tetë para Krishtit, rreth viteve 740-730: Perandoria Asiriane (me kryeqytetin Niniven) ishte fuqia në rritje, zgjerimi i saj dukei i papërmbajtshëm. Shumë tekste nga kjo periudhë pasqyrojnë frikën që rëndonte në të gjithë rajonin... Asiria ishte armiku, rreziku publik!... Le të kujtohet libri e Jonas, i cili e paraqet Niniven si qytetin e paperëndishëm, ku kryhen të gjitha të këqijat në tokë
    Në atë kohë, populli i Hyjit ishte i ndarë në dy mbretëri (që nga vdekja e Salomonit rreth vitit 930): dy mbretëri të vogla, shumë afër njëra-tjetrës; prandaj ajo që kërcënonte njërin, në mënyrë të pashmangshme kërcënonte edhe tjetrën. Këto dy mbretëri që të paktën duhet të jetonin në një vëllezëri të vëçantë, nëse jo të bashkuara, bënin një politikë të ndryshme dhe ndonjëherë edhe të kundërta: ky është rasti këtu. Mbretëria veriore (me kryeqytetin Samarinë) përpiqet t'i rezistojë presionit asirian. Dhe për të rezistuar, ajo lidhi një aleancë me mbretin e Damaskut dhe ndërmori rrethimin e Jeruzalemit për të detyruar mbretin e tij, Akazin, të bashkohej me koalicionin e tyre. Pra, Akazi ishte në një moment të vështirë, dhe çdo zgjedhje ishtë shumë e rrezikshme për të dhe për popullin e tij: nga njëra anë, dy mbretëritë fqinje, më pak të fuqishme, por shumë afër, tashmë në portat e Jeruzalemit, dhe nga ana tjetër, Ninive që ndoshta do të përfundojë duke i shtypur të gjithë.
    Akazi, më në fund, preferon të kapitullojë përpara se të luftojë për një kauzë që i dukej atij e humbur paraprakisht: ai kërkon që të njihet si një vasal i Asirisë. Ai blen sigurinë e vet, por humb lirinë e vet, padyshim. Nga pikëpamja njerëzore, llogaritja e tij ishte e përsosur, ai kishte të drejtë!... Po, por... a ka të drejtë Populli i Zgjedhur të Zotit të arsyetojë “me pikëpamje njerëzore”? Llogaritjet e tij udhëhiqen nga frika e Asirianëve, por a ka të drejtë besimtari të frikësohet? Ku ka shkuar besimi i tij? Njihet fraza madhështore në kapitullin 7 të Isaisë: "Atëherë zemra e Akazit e zemra e mbarë popullit u dridh siç dridhen pemët e pyllit kur fryn era" ... (Is 7,2).
    Dhe pikërisht aty, i sëmurë, i frymëzuar nga dyshimet dhe frika e tij, Akazi bëri një gjest të tmerrshëm: sakrifikoi djalin e vet një hyjnie, sepse, për të mos humbur luftën, ai ishte gati për çdo gjë.



    NJERI BESIMPAK!

    Qëndrimi i Isaisë është shumë i prerë:
    "Ki kujdes, mos u shqetëso!
    Mos druaj e të mos trembet zemra jote
    prej këtyre dy urëve me tym" (7,4) ...
    "Nëse s’do t’më besoni,
    nuk do të shpëtoni!” (7,9).
    Mendojmë se e dëgjojmë fjalët e drejtuara "një njeriu besimpak"...
    Dhe aty fillon një pasazh i tërë fjalësh shprese, që zë kapitujt 7 deri në 11, domethënë ata që i paraprin këngës sonë të 'sotme'. Profeti shpall se triumfet e Asirisë do të kenë vetëm një kohë të shkurt dhe se së shpejti do të këndohet kënga e lirisë. Dhe kështu himni që ai kompozon për të kremtuar paraprakisht çlirimin e premtuar nga Zoti është me të vërtetë kënga e shpresës!
    “Ky është Zoti që më shpëton:
    Besoj, nuk kam më frikë".
    Ne jemi të mahnitur nga ngjashmëritë midis kësaj kënge të Isaias dhe kapitullit 15 të Eksodit, domethënë këngës që Moisiu dhe bijtë e Izraelit kënduan në buzë të Detit të Kallamit, pas kalimit të tyre të mrekullueshëm dhe çlirimit të tyre nga Egjipti:
    "Zoti është forca dhe fuqia ime,
    Ai, veç Ai, më shpëtoi!
    Ai është Hyji im,
    Atë lavdëroj!
    Është Hyji i atit tim:
    Atë e lartësoj! (Dal 15,2).
    Në këtë kkëngë ka më shumë se gëzimi i çlirimit, ka një profesion besimi të vërtetë. Libri i Daljes thotë në vargjet e mëparshme:
    "Atëherë Moisiu dhe bijtë e Izraelit e kënduan këtë këngë në nder të Zotit e thanë:
    “Le t’i këndojmë Zotit, sepse mrekullisht ngadhënjeu:
    kalë e kalorës plandosi në fund t’detit!".
    Isaia, pesëqind vjet më vonë, bëri të njëjtin profesion besimi për të mbështetur bashkëkohësit e vet; dhe ata që dinë të lexojnë mes rreshtave, e kuptojnë mesazhin e profetit: siç dinte Zoti ta çlironte popullin e vet nga robëria e faraonit (e megjithatë, në pikëpamjet njerëzore ishte një gjë e pamendueshme), në të njëjtën mënyrë, së shpejti Zoti do ta çlirojë popullin nga perandoria asiriane; sepse kjo edhe sikur të tremb shume, nuk peshon me shume se Egjipti para Zotit!
    Moisiu kishte përjetuar tashmë praninë dhe afërsinë e jashtëzakonshme të Zotit të plotfuqishëm të Sinait; Isaia e ripërjeton të njëjtën përvojë, por ai e përkthen me fjalët e tij: që nga thirrja e tij (kap. 6), ai është shumë i dalluar nga Madhështia e Zotit, dhe nga shenjtëria e tij. Le të kujtohet historia e vokacionit të tij: i verbuar aq edhe i frikësuar nga vizioni madhështor, kujtoi këngën e serafinëve që
    "I brohoritnin njëri‑tjetrit:
    “Shenjt! Shenjt! Shenjt Zoti i Ushtrive!"
    Ja, ai përsërit këtë verbim përpara madhështisë së Zotit ,
    por ai përdor një shprehje që në pamje të parë duhet të na duket paradoksale:
    "Plot është toka mbarë me Lavdinë e tij!”
    E u dridhën pragjet e shtatkave të dyerve nga zëri
    shungullues dhe Shtëpia u mbush me tym.
    “Unë thashë: “I mjeri unë, tani sharrova,
    sepse jam njeri me buzë të papastra,
    banoj në popull buzësh të papastra,
    e me sytë e mi e pashë Mbretin,
    Zotin e Ushtrive!”
    Po, ai përdor një shprehje që në pamje të parë duhet të na duket paradoksale: sepse Zoti është i Shenjti, që do të thotë Gjithë Tjetri, i paarritshmi. E po, Isaia na thotë, në të njëjtën kohë, Ai po afrohet aq shumë sa njerëzit e tij mund të guxojnë të pretendojnë një marrëdhënie të ngushtë me të: Ai është i Shenjti i Izraelit". Kjo do të thotë se njerëzit që ai ka zgjedhur, mund të pretendojnë një pronë të vërtetë; dhe Hyji i tyre është në mes të tyre. Këtu dëgjojmë jehonën e njoftimit të Sofonisë:
    “Bërtit nga gëzimi, bijë e Sionit!... Zoti, Perëndia yt, është në ty! (So 3,14-18).
    Është leximi i parë këtë të diel.
    Të mos nxirret nga kjo se Izraeli dëshiron të rezervojë për vete ekskluzivitetin e marrëdhënies së Aleancës me Zotin: sa herë që një tekst biblik mrekullohet me zgjedhjen e Izraelit, ka edhe një shënim universalizmi, sepse, gjatë shekujve, zgjedhja e Izraelit është kuptuar jo si një ekskluzivitet, por si një thirrje; në kohën e Isaisë, kjo ishte tashmë rasti. Këtu nota e universalizmit është në formulën:
    “Shpallini ndër popuj veprat e tij".
    Për t'iu përgjigjur thirrjes së tij, dhe ne mund ta marrim për vete tani e tutje dëtyrën e shpalljes së veprave të Zotit ndër popuj! Njerëzit e shpëtuar kanë vetëm një gjë për të bërë: të kënaqen duke dëshmuar në mes të njerëzve (me këngët dhe jetën e tyre) se Perëndia me të vërtetë vepron për lumturinë dhe lirinë e popullit të tij. Ai është çliruesi i tij:
    "Forca ime dhe kënga ime është Zoti;
    Ai është shpëtimi për mua”.

  20. #120
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,406
    Postimet në Bllog
    2

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    PËRGATITJA E LITURGJISË.

    3 ARDHJA VITI C.

    MË 12 -12- 2021.

    LEXIMI I UNGJILLIT: Lk. 3,10-18.


    10 Atëherë e pyetnin turmat: “Neve, pra, ç’na duhet të bëjmë?”
    11 “Kush ka dy palë petka ‑ u përgjigjej ‑ le t’i ndajë me atë që s’ka. Edhe ai që ka ushqime, le të bëjë kështu!”
    12 Erdhën edhe disa tagrambledhës t’i pagëzojë dhe i thanë: “Mësues, po ne çka duhet të bëjmë?”
    13 Ai u përgjigj: “Mos kërkoni asgjë më tepër se ju është caktuar.”
    14 E pyetën edhe disa ushtarë: “Po ne, çka duhet të bëjmë?” Edhe atyre iu përgjigj: “Askënd mos merrni me të keq! Askënd mos paraqitni rrejshëm dhe jini të kënaqur me rrogën tuaj!”
    15 E pasi populli priste me shpresë dhe pasi të gjithë mendonin në zemrat e veta për Gjonin: a mos është pikërisht ky Mesia,
    16 këndej Gjoni mori fjalën e u tha të gjithëve: “Unë, vërtet, po ju pagëzoj me ujë, por po vjen një më i fortë se unë, të cilit unë nuk jam i denjë as t’ia zgjidh lidhëset e sandaleve të tij. Ai do t’ju pagëzojë me Shpirt Shenjt e me zjarr.
    17 Ai e mban në dorën e vet terploten për të pastruar lëmin e vet, për të mbledhur grurin në grunarin e vet, kurse bykun do ta djegë në zjarr të pafikshëm.”
    18 E me shumë mësime të tjera ia shpallte popullit Ungjillin.



    LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA

    ÇFARË DUHET TË BËJMË?

    Ata që vijnë te Gjon Pagëzuesi janë të vegjëlit, turma, njerëzit të padukshmit (tagrambledhësit dhe ushtarët që ndoshta i shoqëruan ): Për ta, fjalimi i ashpër i profetit është lajm i mirë. Me përulësi, ata pyesin: çfarë është kthimi? Gjon Pagëzuesi ka një përgjigje të thjeshtë: kthimi ynë në besim matet me qëndrimin tonë ndaj fqinjit tonë. Më vonë, në të njëjtën linjë, Jezusi do të thotë: "Nuk janë ata që thonë: O Zot, o Zot..."
    Por, në përgjithësi, turmat i afruan pagëzimit të Gjonit dhe e pyetën atë: "Çfarë duhet të bëjmë?". Shumë mirë mund të përgjigjeshin në vend të tij! Sepse predikimi i tij ishte në përputhje me predikimin e profetëve: praktikimi i drejtësisë, ndarja, mosdhuna, kjo ishte tema e tyre e preferuar. Dhe për shkak se Gjoni sillej vërtet si një profet, njerëxit filluam të ëndërronin: a mund të ishte ai Mesia? E po ... për aq kohë ai ishte pritur: "Njerëzit po prisnin," thotë Luka.


    POPULLI ISHTE NË PRITJE ... TË MESISË ... A NDOSHTA ËSHTË AI?


    Përgjigja e Gjonit në këtë pikë është shumë e prerë: jo, unë nuk jam Mesia, por po ju njoftoj se ai po vjen, ardhja e tij është afërt: "Po vjen ai që është më i fuqishëm se unë"... "Me shumë këshilla të tjera, ai u shpalli popullit lajmin e mirë". Kur Luka flet për Lajmin e Mirë, duhet të dimë se Lajmi i mirë është ky: “Gjon pagëzuesi u shpalli njerëzve Lajmin e Mirë për ardhjen e Mesisë". Dhe Gjoni e përkufizon Mesinë në dy mënyra: së pari, ai është ai që pagëzon në Shpirtin Shenjt; së dyti, ai vjen për të ushtruar Gjykimin e Perëndisë.
    Së pari, Mesia është ai që pagëzon në Shpirtin Shenjt: sepse dihej nga profeti Joel se në kohën e Mesisë Perëndia do të derdhte Shpirtin e tij mbi çdo mish. Prandaj së pari, disa fjalë për pagëzimin: Gjëra e parë që duhet të dimë, është se nuk ka qenë Jezusi ai që shpiku ritin e pagëzimit, domethënë zhytjen e besimtarëve në ujë! Sepse Gjoni pagëzoi përpara që Jezusi të fillonte jetën e tij publike. Dihet se në Kumram ka pasur edhe ceremoni gjatë secilave anëtarët e bashkësisë pagëzoheshin. Por është e vërtetë se në kohën e Jezusit praktikimi i Pagëzimit ishte akoma një gjë shumë e rallë; dhe përveç kësaj, nëse kërkohet fjala "pagëzim" në Besëlidhjen e Vjetër, është vështirë se do të gjendet, as në hebraisht as në greqisht. Askund në besëlidhjen e Vjetër nuk thuhej se duhet pagëzuar: riti i hyrjes në bashkësi ishte rrethprerja. Dhe nëse, në kohën e Krishtit, mund të caktohet një farë Gjon që quhet "Pagëzuesi", kjo është sepse atje kishte vërtet një shenjë dalluese.
    Është e vështirë të thuhet se çfarë kuptimi i atribuohej Pagëzimit në Judaizmin e kohës së Jezusit: lëvizjet për ripërtëritje fetare po shumëfishoheshin dhe ajo e Gjon Pagëzuesit ishte një prej tyre, por jo e vetmja. Ajo që ne dimë është se, në çdo kohë, feja hebraike parashikonte ritet me ujië, abdesin (asnjëherë nuk bëhej fjalë për të zhytur plotësisht veten, ndërsa, siç sugjeron emri i tij, Pagëzimi është një zhytje e plotë në ujë): të gjithë kishin si qëllim pastrimi në kuptimin biblik të termit; nuk bëhet fjalë për larjen e mëkatit, por për ta lejuar njeriun të ndahet nga gjithçka që e lidh atë me botën profane, në mënyrë që ta lejojë të vijë në kontakt me Zotin.
    Me Gjon Pagëzuesin u hodh një hap i ri: ai i dha Pagëzimit një kuptim të ri, atë të kthimit dhe të faljes së mëkateve. Por ai vetë shpalli se me Jezusin do të jetë krejt ndryshe: "Unë ju pagëzoj me ujë ... Ai do t’ju pagëzojë me Shpirtin Shenjt e me zjarr...". Veshët tanë të shekullit të njëzet e një nuk mund të dëgjojnë më përmasat e kësaj fraze. Nuk është fjala "pagëzoj" ajo që është e madhe, pasi Gjon Pagëzuesi po pagëzon hebrenjtë në ujin e Jordanit. Por është vazhdimi i shprehjes “në Shpirtin Shenjt dhe në zjarr” që do të kishte goditur si një bombë nëse do të kishin dëgjuar Gjon Pagëzuesin. Shprehja "Shprtin Shenjt" nuk ekzistonte në Besdëlidhjen e Vjeter dhe në raste të rralla në të cilët përdorej, mbiemri “shenjt" nënkuptonte se ishte fryma e Zotit të shenjtë, por nuk mendohej për Shpirtin si një person.
    Pse ? Sepse në fillim të Aleancës midis Zotit të Sinait dhe popullit të Moisiut, urgjenca e parë ishte çlirimi i këtij populli nga politeizmi dhe zbulimi i një Zoti unik: ishte shumë herët për të zbuluar misterin e këtij Zoti unik në tre persona. Njerëzit flisnin me gatishmëri për Shpirtin e Hyjit, që i dha njeriut forcën e tij jetësore, apo edhe që e bëri njeriun të vepronte sipas vullnetit të Perëndisë, por ai ende nuk ishte shfaqur si një Person i veçantë. Fjalët e Gjon Pagëzuesit hapin derën për këtë zbulesë: ai shpall një pagëzim "në Shpirtin Shenjt" dhe jo më një pagëzim "me ujë".
    Së dyti, Mesia vjen për të ushtruar Gjykimin e Perëndisë. Ky aspekt i thirrjes së Mesisë ishte gjithashtu shumë i pranishëm në besëlidhjen e Vjetër. Para së gjithash, i gjithë meditimi për mbretin ideal që pritej për kohën mesianike e paraqiste atë si diçka që do të largonte çdo të keqe dhe do të sillte drejtësi. Nga ana tjetër, këngët e Shërbëtorit në librin e dytë të Isaisë theksonin fuqishëm këtë pikë: Shërbëtori i Perëndisë, Mesia, do të vendoste gjykimin e Perëndisë mbi tokë. Shumë zakonisht, ky gjykim i Zotit evokohej si pastrim me zjarr (këtu e gjejmë fjalën "zjarr") dhe me një operacion renditjeje: "Ai e mban në dorën e vet terploten për të pastruar lëmin e vet, për të mbledhur grurin në grunarin e vet, kurse bykun do ta djegë në zjarr të pafikshëm” (v.17) .Dëgjuesit e Gjon Pagëzuesit e dinin këtë imazh, ata e dinin se ishte me të vërtetë një lajm i mirë, sepse ky renditje nuk do të shkatërrojë askënd: ky zjarr nuk është një zjarr shkatërrimi, por pastrimi; ndërsa copëza e arit pastrohet nga skorja e saj për të qenë edhe më e bukur, ky zjarr do të na çlirojë të gjithëve nga ajo që tek secili prej nesh nuk është në përputhje me mbretërinë e drejtësisë dhe paqes të vendosur nga Mesia.

Faqja 6 prej 26 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-02-2021, 09:44
  2. Zbukurimet E Festave *-*
    Nga alketi83 në forumin Albumi fotografik
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 17-01-2011, 23:54
  3. Atmosfera e Festave!
    Nga Mina në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25
  4. Si te ruajme linjat pak dite para festave.
    Nga Mina në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-12-2002, 23:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •