Close
Faqja 2 prej 14 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 265
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E LARIT VITI B

  M 28-3-2021


  Ps 22, 2. 8-9, 17-20, 22b-24
  2 O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?
  Larg nga Shlbimi im fjalt e dness sime!
  8 Gjithkush m shikon, m prqesh,
  shtrembrojn buzt, luajn me kok:
  9 “Shpresoi n Zotin: le ta liroj,
  le ta shptoj sepse i plqen Atij!”
  17 M rrethuan qen me shumic,
  turm keqbrsish m rrethuan gjithkah.
  M’i shporuan duart e kmbt
  18 mund t’i numroj t gjith eshtrat e mi,
  e kta m shikojn e nuk m’i ndajn syt.
  19 Petkat e mia ndr vete i ndajn
  e mbi petkun tim qesin short.
  20 Por ti, o Zot, mos rri larg meje,
  fuqia ime shpejto t m ndihmosh!
  E un do t’ua shpall vllezrve Emrin tnd,
  do t t lavdroj n kuvendin e dheut:
  24 “Ju q e druani Zotin, lvdojeni at,
  mbar fara e Jakobit, lvdojeni at!
  T gjith pasardhsit e Izraelit, nderojeni at.
  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.


  NGA BRITMA E SHQETSIMIT TE FALNDERIMET.  Psalmi 22 ka disa surpriza: fillon me frazn e famshme: " O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?" Gj q trhoqi shum boj dhe madje edhe nota muzikore! Problemi sht q hiqet ai varg nga konteksti, dhe ne shpesh tundohemi ta keqkuptojm at: pr ta kuptuar at, duhet t rilexohet psalmi nga fillimi e deri n fund... Psalmi sht mjaft e gjat, tridhjet e dy vargje q rrall lexohen deri n fund: por far thot? sht nj psalm falnderimi: "E un do t’ua shpall vllezrve Emrin tnd, do t t lavdroj n kuvendin e dheut"(22,23). Ai q thirri: "O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?" (22,2) n vargun e par, falnderon disa vargje m posht pr shptimin e dhn. Ai jo vetm q nuk ka vdekur, por falnderon Zotin pikrisht sepse nuk e ka braktisur.
  Pastaj, duke e lexuar n nj mnyr syprfaqsore, dikush mund t besoj se n Psalmin 22 flitet pr Jezu Krishtin: " M’i shporuan duart e kmbt, mund t’i numroj t gjith eshtrat e mi (22, 17-18).
  Flitet vrtet pr torturn e nj personi t kryqzuar; dhe kjo nn syt mizor t xhelatve dhe turms: "M rrethuan dema t shumt, mzetrit e Basanit m qarkuan" (22,13); dhe: "M rrethuan qen me shumic, turm keqbrsish m rrethuan gjithkah"; dhe m shum: "E kta m shikojn e nuk m’i ndajn syt. Petkat e mia ndr vete i ndajn e mbi petkun tim qesin short"( 22,17-19).
  Por, ky psalm nuk u shkrua pr Jezu Krishtin: ai u krijua gjat kthimit nga Mrgimi n Babiloni: ky kthim krahasohet me ringjalljen e nj njeriu t dnuar; sepse Mrgimi ishte vrtet dnimi me vdekje i ktij populli; pak m shum, dhe do t ishte fshir nga harta!
  Dhe kshtu, n kt Psalm 22, Izraeli krahasohet me nj njeri t dnuar q gati sa nuk vdiq n kryq (le t mos harrojm se kryqi ishte nj tortur shum e zakonshme, prandaj marrim shembullin e kryqzimit): t dnuarit psonin fyerje, poshtrime, gozhdat, braktisjen n duart e xhelatve ... dhe pastaj, pr mrekulli, ai shptoi, ai nuk vdiq. Prkthe: Izraeli u kthye nga internimi. Dhe tani ai e l veten t shkoj n gzimin e tij dhe ai ua tregon t gjithve, ai e brtet at edhe m fort se sa brtiti n kohn e ankthit t tij. Historia e kryqzimit nuk sht n qendr t psalmit, sht aty pr t nxjerr n pah falnderimet e atij (Izraelit) q sapo shptoi nga shtypja dhe nga tmerri i vdekjes.
  Nga vendi i ankthit t tij, Izraeli nuk pushoi kurr s thirruri n ndihm dhe nuk dyshoi n asnj moment se Zoti do ta kishte dgjuar. Thirrja e tij ishte e fort dhe ne tashm e njohim mir: "O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?": O Zot, Zoti im, pse m ke braktisur? "sht me t vrtet nj britm ankthi para heshtjes s Zotit, por nuk sht as nj britm dshprimi, e aq m pak nj britm dyshimi. Prkundrazi! sht lutja e dikujt q vuan, i cili guxon t brtas pr vuajtjet e tij. Duhet t meditojm pak kt pjes t psalmit, q t kuptojm se ai na ndrion pr lutjen ton, ma mson si duhet t lutemi kur kemi do lloj vuajtjeje: kemi t drejt t brtasim, Bibla na fton ta bjm kt.
  Ky psalm sht, n fakt, knga e kthimit nga Mrgimi: Izraeli falnderon. Ai kujton dhimbjen e s kaluars, ankthin, heshtjen e dukshme t Zotit; ai ndihej i braktisur n duart e armiqve t tij ... Por ai vazhdon t lutet, vetm lutja dshmon se nuk e ka humbur plotsisht shpresn! Nse e kemi humbur plotsisht shpresn, pse duhet t vazhdojm t lutemi? Izraeli,n kohn e mrgimit dhe t shtypjes n Babiloni, vazhdoi t kujtonte Beslidhjen dhe t gjitha mirsit e Zotit.  PSALMI 21 SI NJ SHENJ FALNDERIMI PR BAMIRSIT E ZOTIT.


  N thelb, ky psalm sht i barabart me ish-votos tan: n mes t nj rreziku t madh, njerzit luten dhe ia bjn nj premtim Zotit nse i dgjon; si, pr shmbull: "Nse un do t shptoj, un do t ofroj nj dhurat n nder t Shenjtit q besimtart luten n at faltore"; dhe sapo ata shptojn, menjher e mbajn premtimin e tyre.
  N disa kisha n Jug t Francs, pr shembull, muret jan t mbuluara me piktura q prfaqsojn rrethanat e rrezikut nga i cili dikush ka shptuar; mund t jet nj zjarr, nj aksident, nj anije ... gjithashtu ndonjher shihet nj grua e re n rrezik vdekjeje n rastin e lindhjes s nj fmije, me nj tuf t tr fmijsh rreth shtratit t saj... Prfaqsimi i asaj q pothuajse ka ndodhur, sht gjithmon dramatik; dhe ne shohim prindrit dhe t afrmit e piklluar q ndihmojn t pafuqishm: jan ata q premtuan se do t ekzekutohej kjo piktur nse shptonte ai q ishte n rrezik. N prgjithsi, piktura sht e ndar n tre pjes; rreziku q ndodhi ... t afrmit n lutje dhe, m lart, n nj cep t qiellit, shenjti q erdhi n ndihm. Dhe sht vet i gjith ish-voto q shpreh falnderimin me t cilin kemi zemrat tona t plota kur gjithka prfundon mir.
  Psalmi yn 22 duket tamam si nj ex-voto: prshkruan mir tmerrin e Mrgimit, ankthet e popullit t Izraelit dhe t Jeruzalemit t rrethuar nga Nabukodonozori, ndjenjn e pafuqis prpara sprovs; dhe ktu sprova sht urrejtja e njerzve t vendit: atje mrgimtart luten: "Zoti im, Hyji im, pse hoqe dorn prej meje?" q mund t prkthehet:" Pse, pr far, m ke braktisur n urrejtjen e armiqve t mi?". Dhe Zoti e di sa her populli i Izraelit sht prballur me urrejtjen e njerzve. Por ky psalm thot edhe m shum, ashtu si ish-votos tan: psalmi shpreh falnderimet e atyre q e pranojn se i detyrohen shptimit t tyre vetm Zotit: "M shpto prej gojs s luanit, prej brirve t buajve t egr mua t gjorin. E un do t’ua shpall vllezrve Emrin tnd e un do t t lavdroj n kuvendin e dheu: (Ps 22, 22-24). “Ju q e druani Zotin, lvdojeni at, mbar fara e Jakobit, lvdojeni at! T gjith pasardhsit e Izraelit, nderojeni at, lvdojeni Zotin!" (Ps 22, 22-24).
  Dhe vargjet e fundit t psalmit jan nj himn falnderimi. Fatkeqsisht nuk kndohen kt t diel t Larit, ndoshta sepse mendohet q njihen pr mend:
  “Do t han skamnort e do t ngihen,
  do ta lavdrojn Zotin ata q e krkojn:
  ‘Rroft zemra e tyre pr amshim!’
  Do t kujtohen e do t kthehen te Zoti mbar skajet e toks,
  do t adhurojn para tij mbar familjet e kombeve...
  Shpirti im pr t do t jetoj,
  n shrbim t tij do t jet fara ime,
  breznis s ardhshme do t’i tregohet pr Zotin,
  pr drejtsin e tij do t’i tregohet popullit q vjen:“Kshtu bri Zoti”!”

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E LARIT VITI B.

  M 28-3-2021


  UNGILLI: Mk 15, 139.


  1 Menjher n mngjes krert e priftrinjve mbajtn kuvend bashk me pleq e me skrib ‑ mbar Kshilli i lart e, pasi Jezusin e lidhn, e uan dhe ia dorzuan Pilatit. 2 Pilati e pyeti: A je ti mbreti i judenjve? Ti thua! ‑ iu prgjigj Jezusi. 3 Kryepriftrinjt e paditnin rnd. 4 Pilati e pyeti prsri: Pse spo prgjigjesh asgj? Shih se sa po t padisin! 5 Jezusi su prgjigj m asgj aq sa Pilati mbeti i habitur. 6 Pilati pr do t kremte t Pashkve u lshonte at t burgosur q ata krkonin. 7 N at koh ishte n burg nj njeri q quhej Barab, i burgosur bashk me kryengrits t tjer, t cilt n nj kryengritje kishin br vrasje. 8 Njerzit u ngjitn lart e filluan t krkojn prej Pilatit t bj at q kishte zakon t bj pr ta. 9 Pilati iu prgjigj: A doni tjua lshoj mbretin e Hebrenjve? 10 Sepse e dinte mir se kryepriftrinjt e kishin dorzuar prej smire. 11 Por kryepriftrinjt e nxitn turmn tua lshoj m mir Barabn. 12 Pilati foli prsri dhe u tha: ka (doni) t bj me at q (ju thoni se) sht mbreti i judenjve? 13 Kryqzoje! ‑ brtitn ata prsri. 14 Po t keqe ka br? ‑ u tha Pilati. Por ata brtitn edhe m t madhe: Kryqzoje! 15 Pilati, duke dashur t knaq turmn ua lshoi Barabn, kurse Jezusin, pasi e frushkulloi, ua dha ta kryqzojn. Ushtart prqeshin Jezusin. 16 Ushtart e shtin Jezusin brenda pallatit ‑ d. m. th. n pretorium, dhe e bashkuan mbar kohortn. 17 E veshn me mantel t kuq dhe n kok i vun nj kuror t grshetuar me ferra. 18 Ather filluan ta prshndesin: T falemi, mbreti i judenjve! 19 Dhe i binin kres me kallam, e pshtynin dhe, duke u gjunjzuar para tij, gjasme e nderonin. 20 Pasi e vun n loj, ia hoqn mantelin e kuq, ia veshn petkat e tij dhe e hodhn prjashta pr ta kryqzuar. 21 Ushtart e detyruan nj kalimtar q po kthehej nga fusha, Simonin prej Cirens, baban e Aleksandrit e t Rufit, t mbart kryqin e Jezusit. 22 Jezusin e uan n nj vend q quhet Golgota, q n prkthim do t thot: Vendi i Kafks. 23 I dhan ver t przier me mirr, por ai nuk e mori. 24 Ather e kryqzuan dhe: i ndan petkat e tij, duke hedhur short ‑ ka ti bjer secilit. 25 Ishte ora tre kur e kryqzuan. 26 Ishte i shkruar mbishkrimi i fajit t tij: Mbreti i judenjve. 27 Bashk me t kryqzuan edhe dy cuba, njrin n ann e tij t djatht, kurse tjetrin n t majtn e tij. [28]. 29 Kalimtart e shanin duke tundur kokn e thoshin: Hej, ti q e rrnon Tempullin dhe e rindrton pr tri dit, 30 shptoje, deh, veten, zbrit prej kryqit! 31 Po ashtu edhe kryepriftrinjt e skribt e vinin n loj me njri-tjetrin dhe thoshin: T tjert i shptoi, por veten smund ta shptoj! 32 Mesia! Mbreti i Izraelit! Le t zbres tani nga kryqi q ta shohim e t besojm! E fyenin edhe ata q ishin t kryqzuar me t. 33 Kur u b ora gjasht errsira e mbuloi mbar dheun deri n orn nnt. 34 N orn nnt Jezusi lshoi nj gjm t madhe: Eloi, Eloi, lema sabahthani? 35 Q prkthehet: Hyji im, Hyji im, prse hoqe dor prej meje? Disa prej atyre q ishin pran, kur e dgjuan, than: Ja, po thrret Elin! 36 Njri prej tyre u lshua me vrap, e lagu shpuzn n uthull, e vuri n kallam, ia dha ta pij duke thn: Lreni t shohim pale a po vjen Elia ta ul nga kryqi! 37 Jezusi lshoi nj britm t madhe ‑ e dha shpirt. 38 Ather perdja e Tempullit u nda m dysh prej majs e deri n fund. 39 Centurioni q rrinte prball Jezusit, kur pa se si i doli shpirti, tha:Ky njeri paska qen me t vrtet Biri i Hyjit!  LECTIO DIVINA-MEDITIMI- LUTJA.


  VETMIA E JEZUSIT DHE HESHTJA E TIJ.


  S pari, ne do t vrejm dy veanti t Pasionit t Jezusit n Mark: vetmin e dhe heshtjen e tij.
  Vetmia e Jezusit: n Pasionin sipas Shn Markut, Jezusi sht veanrisht i vetm; pas mohimit t Pjetrit, Marku na paraqet Jezusin vetm, nuk ka m asnj prani miqsore n krah t tij; prmenden grat, por vetm pas vdekjes s tij.
  Sa i prket heshtjes s tij, sht nj gj mbreslnse: vetm disa fjal n gjyq dhe m pas, Marku vren,:"Jezusi nuk u prgjigj m". Dhe vet Pilati sht i habitur nga kjo gj: "Pilati e pyeti prsri: Pse spo prgjigjesh asgj? Shih se sa po t padisin! Jezusi su prgjigj m asgj aq sa Pilati mbeti i habitur"(Mk 15, 4-5).
  Pastaj, n kryq, nj fjal e vetme: "Eloi, Eloi, lama sabactani?". T interpretuar nga nj ushtar romak, kto fjal tingllojn si nj britm dshprimi; por nj hebre nuk do t kishte gabuar: ata jan t part n nj kng fitoreje; pasi, si e kemi par duke studiuar Psalmin 22, nuk sht nj britm dshprimi, madje as dyshimi!
  Prball ksaj vetmie dhe ksaj heshtjeje t Jezusit, njeriu pyet veten n mnyr t pashmangshme: "Cili sht sekreti i tij?" N nj koh t shkurtr ai kalon nga popullariteti n prulsi t braktisjes totale, nga hyrja mbretrore n qytet te prjashtimi dhe ekzekutimi jasht qytetit, nga njohja e drguar nga Zoti ("Bekuar qoft n emrin e Zotit ai q vjen") n dnim pr blasfemi dhe ekzekutimi n emr t Ligjit, q do t thoshte se n syt e t gjithve ai ishte mallkuar nga Zoti. I njohur si Mesia, domethn Mbreti i Izraelit, liruesi, shptimtari nga pasuesit e tij dhe nj turm e tr entuziaste, ai u likuidua shpejt pas nj gjykimi t trilluar.
  Ai vet lejoi t bhej Mesia-Mbret n ditn e triumfit, ai vet lejoi t bhej edhe m shum, Mesia-Prift n prndjekje. Duke vepruar kshtu, ai ende ruan sekretin q ka mbajtur gjith jetn e tij; vetm pas Ringjalljes s tij, dishepujt e tij m n fund do t jen n gjendje t kuptojn.
  Duket se kjo maturi e historis s Markut synon t nxjerr n pah dy aspekte t misterit t Jezusit: Mesia-Mbret dhe Mesia-Prifti.  MESIA-MBRETI Q PRITEJ.

  Mesia-Mbreti: edhe pse n formn e nj pyetjeje, e nj talljeje, pohimi i mbretrimit t Krishtit sht n qendr t tregimit. Pyetja e par q Pilati i bn ktij burri, q i sht sjell i lidhur, sht: "A je ti Mbreti i Judenjve?" Ai merr vetm nj prgjigje t paqart: "Ti thua" (15, 2). N vijim, Pilati i jep dy her kt titull Jezusit: A doni tjua lshoj mbretin e hebrenjve?"(V. 9) dhe: ka (doni) t bj me at q (ju thoni se) sht mbreti i judenjve?(V. 12). Dhe, uditrisht, askush prej turms, prej kryepriftrinjve, skribve dhe farizenjve nuk e kundrshtoi at.
  Pastaj vjen parodia e ushtarve, e mantelit t kuq, e kurors me ferra dhe e brohoritjeve: T falemi, mbreti i judenjve!(15, 18). Dhe pastaj, kjo shenj n maj t kryqit, mbase me qllim t keq, por q sidoqoft u njofton t gjith kalimtarve se "ky sht Mbreti i Judenjve" (15, 26). "Edhe kryepriftrinjt e skribt e vinin n loj me dhe thoshin: T tjert i shptoi, por veten smund ta shptoj! Mesia! Mbreti i Izraelit! Le t zbres tani nga kryqi q ta shohim e t besojm!(15, 32).  MESIA-PRIFTI Q PRITEJ.  Aspekti i dyt t misterit t Jezusit t nxjerr n drit nga tregimi i Markut: Jezusi sht Mesia-Prifti.
  sht e vrtet q n fillim kryepriftrinjt dhe shokt e tyre marrin iniciativn: jan kryepriftrinjt n detyr ata q luajn rolin e par n dnimin dhe vdekjen e Jezusit: ata e sjellin Jezusin te Pilati dhe kontrollojn q operacionet t zhvillohen normalisht. "Menjher n mngjes krert e priftrinjve mbajtn kuvend bashk me pleq e me skrib ‑ mbar Kshilli i lart e, pasi Jezusin e lidhn, e uan dhe ia dorzuan Pilatit" (15,1). Pak m von, jan ata q e shtyn turmn pr t krkuar lirimin e Barabbas: "Por kryepriftrinjt e nxitn turmn tua lshoj m mir Barabn" (Mk 15,11). Vet Pilati nuk mashtrohet nga ata, pasi Marku specifikon: Pilati "e dinte mir se kryepriftrinjt e kishin dorzuar prej smire"(Mk 15:10). Nj smir e justifikuar, nse do t pranohet se, me mirbesim, ata shqetsoheshin pr suksesin e Jezusit, i cili, n syt e tyre, po i onte njerzit drejt shpresave t rrem.
  Por n Ungjillin e Markut, n tregimin e tij t Pasionit t Jezusit, prifti i vrtet, mesia-prifti i pritur, sht vet Jezusi. Sepse Marku sht i vetmi me Gjonin q flet pr ngjyrn e kuqe t mantelit q i sht dhn Jezusit pr ta tallur. Tani e kuqe ishte ngjyra e rrobave t mbretrve dhe t kryepriftrinjve. Prqeshja supreme: ata q veshin kt rrob t kuqe, lejojn q t prlyhet n kt mnyr; pastaj sht nj gj e uditshme q ata q pr profesionin e tyre duhet t krkonin dhe t shpallnin t Vrtetn, i kalojn afr asaj t Vrtete ,por nuk e njohin. Vet Jezusi kishte thn: Un jam rruga, e vrteta dhe jeta. sht nj gj e jashtzakonshme q Profesioni i par i besimit vjen nga nj pagan: Ky njeri paska qen me t vrtet Biri i Hyjit!.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E PASHKS VITI B

  M 4-4-2021.


  PSALMI:118 , 1.4.16-17.22-23.


  1 ALELUJA!
  Lavdrojeni Zotin, sepse sht i mir,
  sepse e amshuar sht dashuria e tij!
  4 Le t thon tani ata q e druajn Zotin,
  e amshuar sht dashuria e tij!
  16 “E djathta e Zotit u madhrua!
  E djathta e Zotit m lartsoi!
  E djathta e Zotit u madhrua”!
  17 S’do t vdes, t jetoj dua,
  do t’i kumtoj veprat e Zotit!
  22 Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit,
  erdhi e u b guri i kndit;
  23 Zoti e bri kt gj:
  sa mrekulli pr syt tan!  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


  Duhet t pranohet se ky psalm nuk sht shkruar pr Jezu Krishtin! Si t gjith psalmet, ky psalm u krijua shekuj para Krishtit pr t'u knduar n tempullin n Jeruzalem. Si t gjith psalmet gjithashtu, ai prsrit t gjith historin e Izraelit, kt histori t gjat t Beslidhjes: kjo sht ajo q quhet "vepra e Zotit, mrekullia para syve tan ...". sht prvoja q bn q Populli i Zgjedhur t thot: po, me t vrtet, dashuria e Zotit sht e prjetshme! Zoti e ka shoqruar popullin e tij gjat gjith historis s tyre dhe gjithmon i ka shptuar ata nga sprovat e tyre.
  Kemi ktu nj jehon t kngs s fitores q njerzit e liruar nga Egjipti knduan pasi kaluan Detin e Kuq: "Zoti sht forca dhe fuqia ime. Ai, ve Ai, m shptoi!" (Da 15,2). Fjalt "pun" ose "udi" jan gjithmon n Bibl nj aludim pr lirimin nga Egjipti. Dhe kur thuhet "aludim", fjala sht shum e dobt. Ktu flitet pr "nj kujtim" n kuptimin e fort t fjals, nj kujtim e prbashkt me t gjith antart e Populli t Zgjedhur.

  " “E djathta e Zotit u madhrua! E djathta e Zotit m lartsoi! E djathta e Zotit u madhrua” (Ps 118,16). sht gjithashtu edhe ky nj kujtim i lirimit nga Egjipti. Dhe kjo vepr lirimtare t Zotit nuk ka duruar vetm nj dit, sht e prhershme, sht stypur n brendsin e zemrave si dika q shtyn n veprim t gjith si nj popull i vetm. sht vrtet nga prvoja q ata q "e kan frikn e Zotit", mund t thon: "E amshuar sht dashuria e tij". Dhe ne e dim q njerzit e Bibls kan msuar gradualisht t zvendsojn fjaln "frik" me fjaln "dashuri".
  Dhe sht kjo dashuri e prjetshme t Zotit q sht baza e shpress: sepse, sa her q Populli kndon n prkujtimin e lirimit t s kaluars, e bn gjithashtu dhe mbi t gjitha pr t marr forcn, nga prvoja e t vjetrve, pr t prballuar sprovat e s ardhmes. Zoti premton se do t drgoj Mesin e tij dhe Populli pret i bindur n shpres se m n fund do t njoh lumturin e premtuar; m n fund Populli i Zgjedhur dhe bashk me t gjith njerzimi do t njoh paqen dhe drejtsin. Plotsimi i premtimit nuk u ndodh kur u shkrua ky psalm: ishin shum shkeljet ndaj paqes dhe drejtsis. Por edhe ne sot, pas 2500 vjet afrshisht, nuk mund t themi q kemi arritur plotsimin e ktij premtimit.
  Por paraardhsi yn i largt q shkruan kt psalm, e di se Zoti sht n gjendje t transformoj t gjitha situatat, duke prfshir situatat e vdekjes n situata t jets: " S’do t vdes, t jetoj dua, do t’i kumtoj veprat e Zotit!" (Ps 118,17).
  Ishte falnderimi i Populit q ishte n rrezik t vedkjes dhe e falnderoi Zotin pr lirimin e tij. Kur u shkrua ky psalm, nuk mund t thuhet se besimi n ringjallje ishte prhapur dhe e pranuar; n fakt dihet mir se besimi n ringjallje nuk u shfaq shum von n Izrael; ky pohim: "Jo, nuk do t vdes, do t jetoj" sht nj profesion i vrtet i besimit, por i nj rendi tjetr: sht siguria q Zoti nuk do ta braktis kurr popullin e tij: edhe n situatat m t kqija, kur e ardhmja e Popullit sht e kompromentuar, me siguri Zoti do t ndrhyj pr t shptuar at. Sepse thirrja e ktij populli nga ana e Zotit sht pikrisht q t jetoj pr " t’i kumtuar veprat e Zotit!".
  Pr t dhn nj ide t ktyre prmbysjeve q Zoti sht n gjendje t bj, huazohet gjuha e arkitektve: "Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit" (Ps 118,22).
  Kur kompozohet ky psalm, nuk sht hera e par q imazhi i gurthemelit prdoret pr t folur pr punn e Zotit: Isaia e kishte br kt tashm n kapitullin 28 t librit t tij.
  N nj koh kur shoqria e Jeruzalemit degradohej, kur gnjeshtra, padrejtsia, korrupsioni, prbuzja e urdhrimeve t Zotit mbretronin kudo, profeti kujtoi se ne korrim at q kemi mbjell: nj shoqri e till shkon drejt shkatrrimit t saj. Isaia m pas tha dika si: “Ju mbshteteni te era; mund t thuhet se vrtet dshironi t vdisni ("bt nj pakt me vdekjen" ...) Ju e dini shum mir, megjithat, se ligji dhe drejtsia jan t vetmet vlera t sigurta ... Ju jeni si ndrtuesit q zgjedhin gurt m t kqinj pr t br themelet dhe i refuzojn sistematikisht gurt e mir dhe t fort: t prkthehet vlerat e vrteta.
  Por nj profet nuk qndron kurr n aspektet negativ t realitetit! Sepse Zoti kurr nuk e braktis popullin e tij ... Ndrtimi ka filluar keq? A kan br keq arkitektt punn q u ishte besuar atyre? Mos u shqetso ... Zoti do t marr prsipr vet operacionet. Ai do t rivendos ligjin dhe drejtsin n Jeruzalem. Ai do ta bj at si nj arkitekt, ai n nj far mnyre do t rindrtoj qytetin e tij! Por mbi nj baz t shndetshme kt her.
  Ktu sht ky pasazh nga Isaia: “Ja, un do t v pr themel nj gur n Sion, gur t sprovuar, kndor, t mueshm, t themeluar; kush t besoj, s’do t marrakotet" (Is. 28,16).
  Psalmi yn merr kt imazh t gurthemelit dhe e specifikon at pr t njoftuar prmbysjen spektakolare q Zoti do t veproj. Pikrisht mbi t gjitha kto vlera t prmuara nga sundimtart e kqinj, Zoti do t ndrtoj nj shoqri t re; m mir, sht nga t gjith t vegjlit, t prulurit, t prmuarit, q ai do t lind njerzit e rinj! " Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit; Zoti e bri kt gj: sa mrekulli pr syt tan!" (Ps 118, 22v).
  Vet Jezusi citoi n shmblltyrn e vreshtarve vrass, kt fjal profetike: "Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit" (vreshtart vrass vrasin djalin e pronarit); e gjejm kt shmblltyr n tre ungjinjt sinoptik: kjo gj e vrteton rndsin e ksaj teme n brezin e par t krishter (Mt 21: 33-46; Mk 12, 1-12; Lk 20, 9-19).
  Prandaj sht krejt e natyrshme q ky psalm sht br ngazllimi paskal i shklqyeshm. Krishti sht ai gur i prbuzur, i refuzuar nga ndrtuesit: por ai sht br gurthemeli, guri themeltar i njerzimit t ri. Tani njerzimi i liruar nga vdekja mund t kndoj s bashku me t: "S’do t vdes, t jetoj dua, do t’i kumtoj veprat e Zotit!”
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 31-03-2021 m 10:47

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  E DIELA E PSHKS VITI B.

  M 4-4-2021.


  LEXIMI I PAR: Va. 10, 34-43


  34 Ather Pjetri mori fjaln e tha: “Tani me t vrtet po e marr vesh se Hyji nuk i mban kujt krah, 35 prkundrazi ‑ n do kombsi i plqen ai q e ka frikn e tij dhe q e zbaton drejtsin. 36 Ai u drgoi Fjaln e vet izraelitve dhe ua shpalli Ungjillin e paqes prmes Jezu Krishtit q sht Zotria i t gjithve. 37 Ju e dini ka ka ndodhur n mbar Juden, duke filluar nga Galileja, pas pagzimit q predikoi Gjoni, 38 se si Hyji Jezusin prej Nazaretit e shuguroi me Shpirtin Shenjt e me pushtet; at q e prshkoi vendin duke br mir e duke shruar t gjith ata q kishin rn nn pushtetin e djallit, sepse Hyji ishte me t. 39 Ne jemi dshmitar pr gjithka q bri n mbar krahinn e Judes e n Jerusalem. E vran “duke e varur n shtyll”! 40 Hyji e ngjalli t tretn dit dhe bri q t dftohet i gjall 41 ‑ jo mbar popullit n prgjithsi, por dshmitarve prej Hyjit t paracaktuar ‑ neve q bashk me t kemi ngrn e kemi pir pasi u ngjall prej t vdekurish. 42 Ai edhe na urdhroi t’i predikojm popullit e t’i japim dshmi se Jezusi prej Hyjit sht caktuar Gjykats i t gjallve e i t vdekurve. 43 Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T”.  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


  Pjetri ishte n Cezare-sur-Mer (atje ishte me t vrtet nj garnizon romak) dhe ai hyri n shtpin e Cornelius, nj oficer romak.
  Si erdhi deri atje? Dhe far po bn ai atje? N fakt, nse Pjetri sht atje, kjo sht pr shkak se ai ishte shtyr disi prreth nga Shpirti Shenjt. Ne duhet t rilexojm tregimin e vizionit t Jopas n t njjtin kapitull t Veprave. Nga ana tjetr, jo shum koh m par, Pjetri sapo kishte br dy mrekulli: ai shroi nj burr, Eneas, n Lydda dhe m pas, ai ringjalli nj grua, Tabitha, n Joppa: Jaffa e sotme (Va. 9, 32 - 43). Kto dy mrekulli i vrtetuan atij se Zoti i Ngjallur ishte me t dhe po punonte prmes tij. Sepse Jezusi me t vrtet kishte njoftuar q, ashtu si ai, dhe n emr t tij, apostujt do t dbonin demon, shronin t smurt dhe do t ringjallnin t vdekurit.
  Kta dy mrekulli i dhan fuqin Pjetrit pr t ndrmarr hapin tjetr, i cili sht vendimtar: ksaj here sht nj mrekulli pr veten e tij, si t thuash! Sepse, pr her t par, n kundrshtim me t gjith edukimin e tij, me t gjitha sigurit e q sht e vrtet q Korneli, nj pagan, ishte mik i hebrenjve: thuhej se ishte nj prej atyre q "e druanin Zotin"; domethn nj i konvertuar n fen hebraike, por q nuk arriti aq larg sa t prvetsonte t gjitha praktikat e saj, prfshir edhe rrethprerja. Tani rrethprerja sht shenja e Beslidhjes; prandaj edhe nj q “e duan Zotin" mbetet nj i parrethprer, nj pagan. Dhe pikrisht n shtpin e ktij pagani, Korneli, hyri Pjetri dhe atje ai shpalli lajmin e mir: Jezusi nga Nazaretit u ringjall!
  Dhe, po at dit, Korneli do t pagzohet s bashku me t gjith familjen e tij. Prkthehet: Ungjilli po derdhet mbi kufijt e Izraelit!
  Shpesh thuhet se Pali sht apostulli i paganve, por ne duhet t'i bjm drejtsi Pjetrit: nse duam t'u besojm Veprave t Apostujve, sht ai q filloi, dhe n Cezare, saktsisht, me centurionin romak Cornelius.
  Dhe ajo q sapo kemi dgjuar sht, pra, fjalimi q Pjetri mbajti te Corneliusi n at dit t paharrueshme. Prandaj kuptohet rndsia e fjalis s fundit t tekstit q sapo kemi dgjuar; Pjetri kupton: “Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T” (Va. 10,43).
  do njeri, domethn jo vetm hebrenj: madje edhe pagant mund t hyjn n Beslidhje. Shptimi s pari iu njoftua Izraelit, por tani mjafton t besohet n Jezu Krishtin pr t marr faljen e mkateve, domethn t hyr n Beslidhjen me Zotin. Dhe kshtu do njeri, madje edhe nj jo-hebre (ky sht kuptimi i fjals "pagan" ktu), mund t pagzohet n emrin e Jezusit.
  Padyshim, ky ishte zbulimi i madh i t krishterve t par, Pali dhe Pjetri kmbngulin t dy: mjafton t besosh n Jezusin pr t shptuar!
  Fjalimi q Pjetri i drejtoi Kornelit, na tregon gjendjen shpirtrore t Apostujve n vitet pas Ringjalljes s Jezusit. Ata kishin qen dshmitar t privilegjuar t fjalve dhe veprimeve t Jezusit dhe gradualisht e kuptuan se ai ishte Mesia q t gjith njerzit po prisnin. Dhe ather kishin prjetuar t Premtn e madhe: Perndia e kishte ln Jezusin nga Nazareti t vdiste; sigurisht, Zoti nuk do ta kishte ln Mesin e tij, t Drguarin e tij t vdiste; zhgnjimi i tyre kishte qen i pamas; Jezusi i Nazaretit nuk mund t ishte Mesia.
  Dhe pastaj, si nj rrufe n nj qiell t kthjellt, Jezusi u ringjall: jo, Zoti nuk e kishte braktisur t Drguarin e tij, ai e kishte ringjallur at. Dhe Apostujt kishin pasur shum takime me Jezusin e gjall; dhe pastaj, q nga Ngjitja e tij n qiell, deri n ditn e Rrshajve, dhe pr ter jetn e tyre ata po i kushtonin gjith forcn pr t'ua shpallur t gjithve ringjalljen e Jezusit: Kjo sht pikrisht ajo q Pjetri i tha Kornelit: "Ne jemi dshmitar pr gjithka q bri n mbar krahinn e Judes e n Jerusalem. E vran “duke e varur n shtyll”! Hyji e ngjalli t tretn dit dhe bri q t dftohet i gjall ‑ jo mbar popullit n prgjithsi, por dshmitarve prej Hyjit t paracaktuar ‑ neve q bashk me t kemi ngrn e kemi pir pasi u ngjall prej t vdekurish. Ai edhe na urdhroi t’i predikojm popullit e t’i japim dshmi se Jezusi prej Hyjit sht caktuar Gjykats i t gjallve e i t vdekurve. Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T” (Va.10, 39-43).
  Do t mbetet nj detyr e madhe, nj pun e madhe pr Apostujt: nse ringjallja e Jezusit ishte prova se ai ishte me t vrtet i Drguari i Zotit, ajo nuk shpjegoi pse ishte e nevojshme t kalohej Jezusi npr kt vdekje famkeqe dhe n kt braktisje t t gjithve. Shumica e njerzve ishin n krkim t nj Mesia i cili do t ishte nj mbret i fuqishm, i lavdishm, q do t kishte dbuar Romakt nga Palestina; por Jezusi nuk ishte nj Mesi i till. Disa imagjinuan se Mesia do t ishte nj prift: por Jezusi nuk qe nj prift, ai nuk ishte me origjin nga Levi; dhe ne mund t rendisim t gjitha pritjet e zhgnjyera.

  Kshtu Apostujt ndrmorn nj pun t mrekullueshme reflektimi: ata rilexojn t gjitha Shkrimet e tyre: Ligjin, Profett dhe Psalmet, pr t'u prpjekur t'i kuptojn. U desh e gjith kjo pun e rileximit, pas Rrshajave, n dritn e Shpirtit shenjt, pr t qen n gjendje t thoshnin at q mson Pjetri ktu: "Pr Jezusin t gjith profett dshmojn… Ai na ka ngarkuar neve t'ua shpallim njerzve dhe t’u dshmojm atyre se Hyji e bri at Gjykats t t gjallve dhe t vdekurve”.
  Dhe fjalia q prmbledh t gjitha: "Zoti i dha atij vajosjen e Shpirtit Shenjt dhe t fuqis s tij". Tani e tutje, Pjetri e kupton at: do njeri, hebre apo pagan, mund, nprmjet Jezu Krishtit, gjithashtu t shenjtrohet nga nga Shpirti shenjt dhe t mbushet me forcn e tij!

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  E DIELA E PASHKS VITI B

  M 4 – 4- 2021.

  UNGJILLI: Gj. 20 , 1 – 9.  1 Ditn e par t javs, n mngjes, ende pa dal drita, erdhi Maria Magdalen te varri dhe pa se guri ishte hequr prej varrit.
  2 Ather erdhi me vrap te Simon‑Pjetri dhe tek ai nxnsi tjetr, t cilin Jezusi e donte
  dhe u tha: “E kan marr Zotrin prej varrit e nuk dim se ku e kan vn.”
  3 Ather doln Pjetri dhe ai nxnsi tjetr e u nisn drejt varrit.
  4 Vraponin t dy bashk, por ai nxnsi tjetr ia kaloi Pjetrit dhe arriti i pari te varri.
  5 Ai u prkul dhe pa plhurat e vna aty, por nuk hyri.
  6 Ndrkaq mbrriti edhe Simon‑Pjetri q po vinte pas tij dhe hyri n varr. I pa plhurat e vna
  7 dhe rizn q pati qen n kok t Jezusit. Kjo nuk ishte me plhura, por vemas e palosur n nj vend.
  8 Ather hyri edhe ai nxnsi tjetr, q mbrriti i pari te varri, pa e besoi.
  9 N t vrtet, ende nuk e kishin kuptuar Shkrimin e shenjt: se duhej q Ai t ngjallej s vdekuri.  LECTIO DIVINA – MEDITIMI- LUTJA.


  Gjoni vren se ishte akoma errsir: drita e Ringjalljes shpoi natn; padyshim q prkujtohet Prologu i t njjtit Ungjill t Gjonit: "Drita shndriti n errsir e errsira nuk e pushtoi" (1,5), n kuptimin e dyfisht t fjals "pushtoi", q do t thot n t njjtn koh "nuk e ka kuptuar" dhe "nuk e ka ndaluar"; errsira nuk e kuptonte dritn, sepse, si tha Jezusi gjithashtu n Shn Gjonin: "Shpirtin e s Vrtets, bota s’mund ta marr, sepse nuk e sheh as nuk e njeh" (Gj 14:17); ose prsri: "Drita erdhi n bot, por njerzit m tepr deshn errsirn se dritn, sepse veprat i kishin t kqija" (Gj. 3,19); por, prkundr gjithkaje, errsira nuk do t jet n gjendje ta ndaloj dritn, ose, n kuptimin e parandalimit, errsira nuk do t jet n gjendje t pengoj q drita t shklqej; sht gjithmon Shn Gjoni ai q na raporton fjalin q shpall fitoren e Krishtit: "Por mos u trembni ‑ un e munda botn!”(Gj. 16,33).
  Pra, "ndrsa sht ende errsir", Maria Magdalena sheh q guri sht hequr nga varri; ajo vrapon pr t gjetur Simon-Pjetrin dhe dishepullin tjetr, at q Jezusi e donte, (supozohet se sht vet Gjoni) dhe u thot atyre: “E kan marr Zotrin prej varrit e nuk dim se ku e kan vn” (1,2). Padyshim, t dy dishepujt nxitojn t shkojn t varri; duhet mbajtur mend nderimi i Gjonit ndaj Pjetrit; Gjoni vrapon m shpejt, ai sht ndoshta m i ri, por ai e lejon Pjetrin t hyj i pari n varr:
  " Vraponin t dy bashk, por ai nxnsi tjetr ia kaloi Pjetrit dhe arriti i pari te varri. Ai u prkul dhe pa plhurat e vna aty, por nuk hyri. Ndrkaq mbrriti edhe Simon‑Pjetri q po vinte pas tij dhe hyri n varr. I pa plhurat e vna dhe rizn q pati qen n kok t Jezusit. Kjo nuk ishte me plhura, por vemas e palosur n nj vend (1,4-8). Pjetri hyn n varr dhe ai shikon qefin q ka mbetur atje dhe lirin q kishte mbuluar kokn, jo t vendosur me qefin, por mnjan n vendin e tij. Zbulimi i tij vjen deri ktu: varri bosh dhe liri i ln pas; por kur Gjoni hyn nga ana e tij, teksti thot: " Ather hyri edhe ai nxnsi tjetr, q mbrriti i pari te varri, pa e besoi" (1,9) . Pr Shn Gjonin, kto rroba jan prova: ato vrtetojn Ringjalljen; n astin e ekzekutimit t Krishtit dhe shum koh m von, kundrshtart e t krishterve prhapn thashethemet se ithtart e Jezusit thjesht e kishin vjedhur trupin. Shn Gjoni prgjigjet: "Po t kishin marr trupin, do t kishin marr edhe linjat!". Dhe nse ai do t ishte ende i vdekur, nse do t ishte nj kufom, linjat q e mbuluan padyshim q nuk do t hiqeshin".

  Kto plhura jan prova se Jezusi tani sht liruar nga vdekja: kto dy plhura q e mbshtjellnin trupin e Jezusit, simbolizojn pasivitetin e vdekjes. Duke i par kto dy araf t braktisur, tani t padobishm, Gjoni besoi; ai e kuptoi menjher. Kur Lazari u kthye n jet nga Jezusi disa dit m par, ai kishte dal i lidhur; trupi i tij ishte akoma nj rob i zinxhirve t bots: nuk ishte nj trup i ringjallur; Jezusi, ai del i lir: plotsisht i liruar nga zinxhirt e bots; trupi i tij i ringjallur nuk sht m i mbshtjellur nga araft.
  Fjalia e fundit sht paksa befasuese: "N t vrtet, ende nuk e kishin kuptuar Shkrimin e shenjt: se duhej q Ai t ngjallej s vdekuri" (1,9).
  Gjoni tashm kishte shkruar disa her n ungjillin e tij se vetm pas Ringjalljes dishepujt kuptuan misterin e Krishtit, fjalt dhe sjelljen e tij. N kohn e Pastrimit t Tempullit, kur Jezusi shkaktoi nj skandal t vrtet duke dbuar shitsit e kafshve dhe kmbyesit e parave, ungjilli i Gjonit thot: " Kur u ringjall prej s vdekuri, ather u ra ndr mend nxnsve se kt kishte dashur t thot dhe i besuan Shkrimit t shenjt e fjals q tha Jezusi" (Gj. 2,22)
  E njjta gj vlen edhe pr hyrjen e tij triumfale n Jeruzalem. Gjoni vren: "Kt gj nuk e kuptuan menjher nxnsit, por vetm kur Jezusi hyri n lavdin e vet, ather e kuptuan se kto ishin shkruar pr t dhe se kishin br pr t pikrisht ashtu"(Gjn 12:16).
  Por le t jemi t sinqert e t pranojm se askund n t gjith Shkrimet nuk gjendet nj fraz q thot se Mesia do t ringjallet. N buz t varrit t zbrazt, Pjetri dhe Gjoni prandaj nuk patn nj ndriim si n qoft se nj fjali e Shkrimit, t sakt, por t harruar, do t kishte kthyer papritmas n mendjen e tyre; por, papritmas, i gjith plani i Zotit u zbardh mbi ta: si thot Shn Luka pr dishepujt e Emausit, mendjet e tyre u hapn dhe i "kuptuan Shkrimet".
  “Ai pa dhe besoi". Deri ather, dishepujt nuk kishin par q, sipas Shkrimeve, Jezusi duhej t ringjallej prej s vdekurish… Kjo sht pr shkak se Gjoni, pr shmbull, besonte se Shkrimet duhet t kishin ndriuar mendjen e tij: por deri tani sa gjra t Shkrimeve kishin mbetur t errta pr t ; por sepse, krejt papritur, ai “pa dhe besoi”, pa hezitim, ather gjithka bhet e qart: dhe ai i rilexon Shkrimet ndryshe dhe Shkrimet bhen t ndritshm pr t. Shprehja "ju sht dashur" thot kt qart. Si tha Shn Anselmi, ne nuk duhet t kuptojm pr t besuar, duhet t besojm q t kuptojm.
  Nga ana jon, ne kurr nuk do t kemi ndonj prov tjetr t Ringjalljes s Krishtit prve ktij varri bosh ... N ditt q pasuan, Jezusi u shfaq shpesh her i gjall dishepujve. Por asnj nga kto shfaqje nuk sht vrtet nj prov e detyrueshme ... Besimi yn gjithmon do t duhet t jepet pa ndonj prov tjetr prve dshmis s komuniteteve t krishtera q na kan paraprir e na kan mbshtetur n ecjen ton drejt besimit. Por nse nuk kemi prova, ne mund t verifikojm efektet e Ringjalljes: transformimi i thell i njerzve dhe bashksive q lejojn veten t banohen nga Shpirti, si thot Pali, sht prova m e bukur q Jezusi sht i gjall dhe shlbuesi yn i mir!
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 01-04-2021 m 03:20

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIEKLA E 2 E PASHKVE VITI B

  M 11-2-2021.

  LEXIMI I 1.R: Vap. 4, 32 – 35.


  32 N bashksin e besimtarve mbretronte nj prkim i plot. Askush nuk e quante t vetn kado q kishte, por ndr ta gjithka ishte e prbashkt.
  33 Apostujt me fuqi t madhe jepnin dshmi mbi ngjalljen e Zotris Jezus e t gjith gzonin nderim t madh.
  34 Gjithashtu askush prej tyre nuk ishte skamnor, sepse ata q kishin ara e shtpi i shitnin e mimin e shitjes e binin
  35 dhe e vinin te kmbt e apostujve. Ather secilit i jepej aq sa kishte nevoj.


  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.  NJ MNYR E RE E JETS
  .

  Gjendhen disa tekste si ky n librin e Veprave t Apostujve: jan nj lloj prmbledhjesh (pr kt ne i quajm ata "prmbledhje") t asaj q ishte jeta e bashksis s par t krishter n ditt e para t Kishs.
  Apostujt morn Shpirtin e Shenjt n Rrshajt dhe Shn Luka prshkruan pr ne si kalohej jeta e re n komunitetin e par t krishter.
  Kmbngulja e par, uniteti: "Turma e atyre q ishin br besimtar kishin nj zemr dhe nj shpirt". Luka vren: besimi ndrion ekzistencn e besimtarve aq shum sa q n mnyr t pashmangshme kishin vetm nj zemr dhe nj shpirt! Jezusi e tha mir: " Nse e doni njri‑tjetrin, t gjith do t’ju njohin se jeni nxnsit e mi. Me dashurin q do t keni pr njeri-tjetrin do t njiheni si dishepujt e mi" (Gj. 13, 35).


  Insistimi i dyt i ktij teksti: ky unitet shfaqej konkretisht n ndarjen e t mirave, t pasuris. Nga fjalia e par, t dy gjrat, uniteti dhe ndarja e t mirave, jan t pandara: "N bashksin e besimtarve mbretronte nj prkim i plot. Askush nuk e quante t vetn kado q kishte, por ndr ta gjithka ishte e prbashkt..." (Vap. 4,32). "Gjithashtu askush prej tyre nuk ishte skamnor, sepse ata q kishin ara e shtpi i shitnin e mimin e shitjes e binin dhe e vinin te kmbt e apostujve. Ather secilit i jepej aq sa kishte nevoj" (Vap.4,34-35)
  Nj pjes u rishprnda pr secilin nga vllezrit, ku dhe kur duhej. Padyshim, sht e vetkuptueshme: nuk mund t thuhet se ka vetm nj zemr dhe nj shpirt nse mund t lihet tjetri n nevoj dhe t'i mbyllen syt pr nevojat e tij.
  Shn Luka nuk po prpiqet t na bj nj kurs n ekonomi ose t na prshkruaj regjimin ideal shoqror pr ne: ky nuk sht qllimi i tij; ai thot dika shum m t thell; thelbi, esenca e mendimit t tij na paraqitet nga ai n fjalin qendrore t ktij pasazhi. N vetvete, prbrja e ktyre rreshtave sht e rndsishme: dy fjali t ngjashme kornizojn nj t tret, duke formuar at figure letrare q quhet "inkluzion-prfshirje"; dhe kjo prfshirje sht mjaft udhzuese. Fjalia e par: “1. Askush nuk e quante t vetn kado q kishte. 2. por ndr ta gjithka ishte e prbashkt. 3. Fjalia e tret, "Gjithashtu askush prej tyre nuk ishte skamnor, sepse ata q kishin ara e shtpi i shitnin e mimin e shitjes e binin dhe e vinin te kmbt e apostujve Ather secilit i jepej aq sa kishte nevoj" (Vap. 4,34v). Pra dy fjali q thon pr ndarjen e t mirave materiale.
  Fraza qendrore, nse lexohet n nj mnyr syprfaqsore, duket q flet pr dika krejt tjetr: " Apostujt me fuqi t madhe jepnin dshmi mbi ngjalljen e Zotris Jezus e t gjith gzonin nderim t madh" (Vap. 4,33). N fakt, vet ndrtimi i tekstit dshmon se pr Shn Lukn, ndarja vllazrore e t gjitha t mirave sht pikrisht nj nga mnyrat e dshmimit t Ringjalljes s Krishtit, q sht zemra e besimit t krishter. Q nga Ringjallja e Krishtit, ka lindur njerzimi i ri, ai q tani sht n gjendje t jetoj nga dita n dit dashurin dhe ndarjen e t mirave (me kusht q t drejtohet prgjithmon nga Shpirti Shenjt).
  Pr apostujt, Ringjallja e Krishtit sht "Ngjarja" q ndryshoi gjithka: Krishti u ringjall dhe Shpirti i tij, fuqia e tij pr t dashur banon n ta. Hiri i Zotit ishte mbi t gjith: hiri sht prania e Zotit n ne, sht dashuria e Zotit n ne. Apostujt dhe njerzit e pagzuar jan t banuar nga dashuria, nj dashuri kaq e fuqishme sa i transformon ata plotsisht, deri n pikn q i bn ata t shohin realitetet materiale n nj mnyr krejt ndryshe. Ndodh n jetn ton q nj ngjarje e madhe, e lumtur ose jo, t ndryshoj plotsisht prparsit tona. Gjrat q m par na dukeshin t parndsishme papritmas marrin nj vler t madhe, t tjerat q m par i donim shum, papritmas shfaqen dytsor pr ne, m pak t parndsishme pr ne.
  Nj ift i ri q ka gzimin t mirpres nj fmij, pr shembull, do t sakrifikoj me dshir lirin e tyre; dhe shpesh dgjojm t mbijetuarit nga nj aksident i madh ose nga nj smundje e rnde, t thon se pr ta asgj nuk do t jet m e njjt!

  NDARJA E T MIRAVE.

  Pr t krishtert e hershm, na thot Luka, posedimi i t mirave materiale nuk sht m nj prparsi: "Askush nuk e quante t vetn kado q kishte"; ekziston nj nuanc e konsiderueshme! T krishtert t par nuk zotronin t mira toksore, nuk pretendonin t'i posedonin ato, por vendosnin gjithka t prbashkt n mnyr q kto t mira t plotsonin nevojat e t gjithve dhe askush t mos ishte n mjerim; me fjal t tjera, ata u solln, jo si pronar, por si kujdestar. Duhet njohur se ktu ka nj ndryshim t plot t mentalitetit ... Fuqia e hirit sht e nevojshme! Edhe nj her, jemi n vijn e duhur t Beslidhjes s Vjetr: i gjith predikimi profetik synonte nj vetdije t dyfisht: s pari, gjithka q kemi sht nj dhurat e Zotit; s dyti, do njeri sht vlla.
  1.M par besimtaret e bashksis s par kishin arritur t jen t vetdijshm me t vrtet se gjithka kishin, isht nj dhurat nga Zoti: gjesti i ofrimit t korrjeve n pranver ishte pikrisht nj gjest mirnjohjeje n kuptimin m t vrtet t fjals: ishin t vetdijshm se gjithka ishte nj dhurat dhe ishim mirnjohs pr kt! Dhe lajtmotivi i Librit t Ligjit t Prtrir ishte: "Mos harroni kt", duke nnkuptuar: "se gjithka sht nj dhurat". 2. Realizimi i dyt, “do njeri sht nj vlla”. Libri i Jobit ka kt formul t jashtzakonshme: "A s’jan ata si un vepr e Tij? S’na formoi nj Hyj n kraharor t nns?" (Jb. 31,15), dhe Isaia flet mir pr do njeri kur thot: "A jo ta ndash bukn tnde me t uriturin, t’i shtiesh n shtpin tnde skamnort e t pastreht? Kur ta shohsh t zhveshurin, vishe" (Is. 58,7). Dhe profeti mund t prfundoj: Para atij q sht mishi yt, nuk do t fshihesh, sepse ai sht mishi yt", domethn vllai yt.
  Shn Luka vren se, kur Shkrimet prmbushen, kur m n fund jetojm nn regjimin e Beslidhjes s Re, pr t cilin Beslidhja e Vjetr na prgatiti, ne besimtart jemi vrtet vllezr ... dhe pastaj, sht nj gj logjike, nse vllezrit krijojn nj familje t vrtet n t ciln sht mir t bashkjetojn: vllezrit mund t ken gjithka t prbashkt.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 2 VITI B

  M 11-4-2021.


  Ps. 118, 1.4. 16-17. 22-23. 24-25


  1 Allluia !
  Lavdrojeni Zotin, sepse sht i mir, sepse e amshuar sht dashuria e tij!
  4 Le t thon tani ata q e druajn Zotin,
  e amshuar sht dashuria e tij!
  16 E djathta e Zotit u madhrua!
  E djathta e Zotit m lartsoi!
  E djathta e Zotit u madhrua!
  17 Sdo t vdes, t jetoj dua,
  do ti kumtoj veprat e Zotit!
  22 Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit,
  erdhi e u b guri i kndit;
  23 Zoti e bri kt gj:
  sa mrekulli pr syt tan!
  24 Kjo sht dita q na e dhuroi Zoti:
  t galdojm e t gzojm n t!
  25 Ma jep, o Zot, shptimin tnd,
  deh, o Zot, jepe t mbarn!

  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.


  NJ PSALM PR FESTN E ADRAVE
  .


  " Kjo sht dita q na e dhuroi Zoti: t galdojm e t gzojm n t!" (v. 24).
  Kjo fjali e thjesht thot se ky psalm kndohet me rastin e nj feste shum t gzueshme vjetore n tempullin n Jeruzalem, festn e adrave; ky Psalm 118 sht pjes e nj grupi psalmesh t quajtur Psalmet Hallel (Hallel do t thot lavdrim) t cilt kndoheshin gjithmon pr kt fest dhe thirrja: "Jepna, o Zot, jepna shptimin" sht prkthimi i sakt i fjals "Hosanna" e cila ishte refreni i fests s adrave. Ne zakonisht kndojm "Hosanna" n kuptimin e falnderimit: "Zoti na ruan", por kuptimi i saj kryesor sht: "Prandaj na ruaj!" q sht nj lutje.
  Kjo fest e adrave e ka marr emrin nga adrat nn t cilat jetohej do vit pr tet dit, n kujtim t kampeve n shkrettirn e Sinait, gjat marshimit t gjat t Eksodit. Ishte nj koh e veant pr t kujtuar veprn e Zotit, kur ai e liroi popullin e tij: Zoti i kishte par skllevrit n Egjipt, ai i kishte kuptuar vuajtjet e tyre; ai ia kishte besuar Moisiut misionin e lirimit t ktij populli dhe ai e kishte shoqruar, hap pas hapi, n mes t t gjitha sprovave t shkrettirs, n kohn e ksaj ndrmarrje t lirimit ... Dhe njerzit e poshtruar kishin mundur t ngrinin kokn; nga kjo prvoj e par, Populli i Zgjedhur zbuloi se Zoti sht ai q gjithmon ngre t poshtruarit. Nuk sht rastsi q psalmi i par i Hallel, Psalmi 113, zhvillon pikrisht kt tem: "Nga pluhuri e ngre skamnorin, nga llomi e lartson t vobektin pr ta vn t rrij me princa, me princat e popullit t vet" (Ps.113, 7-8).
  Ne mund t mos e kuptojm m zbulimin q prfaqson kjo; por n nj koh kur t gjitha hyjnit ishin imagjinuar n modelin e pushtuesve njerzor, t burrave me pushtet, t fituesve t lufts dhe t shfaqjeve t prestigjit, Perndia e Izraelit sht br e njohur si ai q kurorzon t prjashtuarit.

  LOGJIKA E ZOTIT.


  Logjiks m t themeluar, m t menur njerzore, Hyji i kundrvihet me logjikn e tij, menurin e tij. "Mendimet e tij nuk jan mendimet tona", tha Isaia. Me t, t fundit jan t part dhe t part jan t fundit. Ndrtuesit, domethn ata q din t ndrtojn, mund ta prmojn nj gur dhe ta hedhin posht: por Zoti, ai, do t dij t bj me kt gur t prmuar nj gur mjeshtror. "Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit" (v.22);
  Nga ajo q dukej e humbur, e premtuar pr vdekje, Zoti bn q jeta t lind. Kjo sht pikrisht ajo q i ndodhi ktij populli t vogl t cilin ai e zgjodhi dhe t cilit i besoi nj mision udhheqs pr njerzimin; sepse ky popull kaq i poshtruar shpesh e di se sht barts i nj premtimi t madh: "Sdo t vdes, t jetoj dua, do ti kumtoj veprat e Zotit! (v.17). P kt ata mund t thon, "ata q kan frik nga Zoti": "E prjetshme sht dashuria e tij". Ky psalm sht shkruar sigurisht mjaft von, pasi kishte nevoj pr shum koh pr t integruar kt zbulim t mrekullueshm t br nga populli i Izraelit: njerzit kishin nevoj pr shum koh pr t kuptuar dhe pr fituar prvojen se nuk ka asnj arsye pr t pasur frik nga Zoti!
  Fjala "frik" ende shfaqet n Bibl, por ajo e ka ndryshuar plotsisht kuptimin e saj: pr sa koh q ne e imagjinojm Perndin si nj qenie t fuqishme n mnyrn e njerzve, ne kemi do arsye pr t qndruar n mbrojtjen ton dhe pr t krkuar n do mnyr t bjm gjithka q sht e mundur pr t knaqur at, q t jet n favorin ton ... Por e gjith pedagogjia biblike bri q t zbulohej fytyra e vrtet e Zotit, ajo e Atit t t gjith mshirs; ather ndiejm pr t vetm besimin dhe admirimin: nj admirim t ushqyer nga njohja e thjesht e voglsis son dhe nga prvoja e butsis s tij t vazhdueshme. "Prnjmend po ju them: nse nuk ktheheni e nuk bheni si fmijt, nuk do t hyni n Mbretrin e qiellit" (Mt 18, 3).
  Nj prov tjetr q fjala "frika" e Zotit n Bibl, n koh, ka ndryshuar kuptimin e q edhe n librat e fundit t Beslidhjes s Vjetr duhet t prkthehet m mir me fjaln dashuria, sht se frika ndaj Zotit sht nj nga dhuratat e Shpirtit. Ishte premtimi i Isais: "N t do t pushoj Shpirti i Zotit, shpirti i urtis e i dijes, shpirti i kshillave dhe i forcs, shpirti i kuptimit dhe i friks s Zotit. Knaqsia e tij do t jet n frikn e Zotit. Sdo t gjykoj sipas pamjes s syve as sdo t vendos sipas thashethemeve "(Is 11: 2v). A mundet q Shpirti i Zotit q sht vet Dashuria t na jap dika tjetr prve dashuris?
  E sepse po e shpallte kt paksa me z t lart, q Jezusi vdiq. Si sht e mundur q kjo logjik e Zotit t jet kaq e huaj pr ne n mnyr t pandryshueshme? "N mnyr t pariparueshme"? Sepse shpresa jon sht q Shpirti i Krishtit t prhapet si nj njoll vaji duke e prshkuar tr njerzimin. Kur Izraeli kndon dhe ne e ndjekim: "Kjo sht dita q Zoti krijoi, le t jet pr ne nj dit feste dhe gzimi! ", ne nuk mendojm kt vetm pr t kaluarn, pr punn e lirimit tashm t kryer; ne po shpallim edhe m shum shpresn e lirimit prfundimtar t njerzimit: ditn kur do njeri do t dij se ai sht i dashur nga Zoti dhe do t lejoj veten t pushtohet dhe t mbushet nga Shpirti i dashuris. Si thot Isaia prsri: "Njohuria e Zotit do t mbush gjithsin, ndrsa ujrat mbulojn detet" (Is. 11,9). sht n kt frym q vllezrit tan hebrenj vazhdojn t kremptojn festn e adrave vit pas viti me gzim dhe shpres.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  E DIELA E 2 E PASHKVE VITI B

  M 11-4-2021.


  LEXIMI I 2: 1 Gj. 5, 1 6.


  1 Kushdo beson se Jezusi sht Mesia, sht i lindur prej Hyjit. Kushdo e do prindin, do edhe t lindurin prej tij.
  2 Me kt gj e dim se i duam fmijt e Hyjit: nse e duam Hyjin dhe i mbajm urdhrimet e tij.
  3 Dashuria ndaj Hyjit sht kjo: q ne ti zbatojm urdhrimet e Hyjit. Urdhrimet e tij nuk jan t rnda.
  4 Sepse, gjithka lind prej Hyjit ngadhnjen mbi botn. Dhe kjo sht fitorja q e mundi botn: feja jon!
  5 Kush sht ai q e mund botn n mos qoft ai q beson se Jezusi sht Biri i Hyjit?
  6 Ky sht ai q erdhi npr uj e npr gjak: Jezu Krishti. Jo vetm me uj, por me uj e me gjak. Dshmitari i ksaj gjje sht Shpirti Shenjt, sepse Shpirti Shenjt sht e vrteta.  LECTIO DIVINA MEDITIMI- LUTJA.


  SHT I MADH MISTERI I FES!


  N kt letr, Shn Gjoni paralajmron t krishtert pr rrezikun e msuesve t caktuar t mendimit, teorit e t cilve shprfytyrojn besimin e krishter. Padyshim, ka ujqr n dele! Pr t ndihmuar t krishtert e tij, q nuk kuptojn mir gjithka q thuhet dhe msohet, Gjoni shkruan nj prmbledhje t Besimit, n tre pika:
  Pika e par, Jezusi nga Nazareti sht me t vrtet Biri i Zotit. Pika e dyt, besimtari, i krishteri, ka lindur nga Zoti, ai tani jeton nj jet t re, jetn e nj fmije t Zotit. Pika e tret, kjo jet e re konsiston n dashurin ndaj Zotit dhe t tjerve.
  Kto tri pika jan shpallur nga vargu i par t ktij leximi: Kushdo beson se Jezusi sht Mesia, sht i lindur prej Hyjit. Kushdo e do prindin, do edhe t lindurin prej tij". Kushdo q beson se Jezusi sht Krishti, ai ka lindur me t vrtet nga Zoti; do njeri q e do Atin (nnkuptohet sepse sht fmija i tij) gjithashtu do at q ka lindur prej tij (domethn fmijt e tjer t Zotit).
  1. Pika e par: Jezusi nga Nazareti sht me t vrtet Biri i Zotit. Padyshim, pikrisht ky msim qendror t besimit, kjo e vrteta mbi personin e Jezusit, ishte kundrshtuar ashpr nga armiqt e besimit t ri, q ishin ata q e kishin kundrshtuar ashpr edhe Jezusin. Dihet mir se t krishtert e par duhet t prballeshin me persekutimin hebre shum hert. Kjo sht normale: pr hebrenjt, ata ishin nj sekt heretik dhe ishte absolutisht e nevojshme t parandalohej prparimi i tyre. Por ne ndonjher harrojm se nj problem tjetr i madh i komuniteteve t hershme t krishtera erdhi nga brenda. Midis t krishterve, kishte diskutime t pafundme rreth misterit t personit t Jezusit. Kjo vrteton, kalimthi, se diskutimet teologjike nuk jan dika q ka filluar sot!
  Gjoni nuk pretendon t shpjegoj se si sht q ky njeri, Jezusi, q u b mishi dhe kocka, si njerzit e tjert, i vdekshm si t tjert, sht n t njjtn koh Krishti, i Drguari i Zotit, Biri i Zotit. Askush nuk mund ta kuptoj dhe aq m pak t guxoj t shpjegoj kt mister sepse askush nuk mund t deprtoj n mendimet e Zotit: pr shpirtin njerzor, mendimet e Zotit jan si duhet "t paimagjinueshme" ... Por Gjoni pohon me forc se Jezusi sht n t njjtn koh plotsisht njeri dhe plotsisht Zot. T shohsh tek Jezusi vetm njeriun ose vetm Zotin, do t thot ta ndash at, do t thot t mos jesh i krishter. Pak m par, n kapitullin 4 t ksaj letre, Gjoni tha: "do shpirt q dshmon se Jezu Krishti ka ardhur n trup, sht prej Hyjit. Kurse do shpirt q nuk e dshmon Jezusin t till, nuk sht prej Hyjit" (1 Gj 4, 2-3). Dhe prsri: "Kush sht rrenacak n qoft se nuk sht ai q pohon se Jezusi nuk sht Mesia? (1 Gjn 2, 22).
  Fraza: "Ky sht ai q erdhi npr uj e npr gjak: Jezu Krishti. Jo vetm me uj, por me uj e me gjak" (v.6) sht pikrisht nj mnyr pr t afirmuar se Jezu Krishti sht nj njeri i vrtet. Fjala "eja" thot Mishrimi; dhe formula: "Jo vetm me uj, por me uj e me gjak" do t thot se"nuk bhet fjal vetm pr t mbajtur ngjarjen e lavdishme t Pagzimit (t simbolizuar nga uji) dhe pr t refuzuar poshtrimin e kryqit (t simbolizuar nga gjaku)".

  Me t njejt kmbngulje tashm n Ungjillin e tij Gjoni, pr shembull, vuri n dukje fjalt e Gjon Pagzuesit n kt kuptim, n kohn e Pagzimit, saktsisht: "Un e pash dhe dshmoj: Ky sht Biri i Hyjit (Gj. 1, 34).  JETA E RE E T KRISHTRVE.

  2. Pika e dyt: besimtari, i krishteri, ka lindur vet nga Zoti. Ai tani jeton nj jet t re, nj jet t nj fmije t Zotit. Pr Gjonin, sht nj gj e uditshme pohimi i Palit q e quante kt mister "qllimin dashamirs" t Zotit: "Shikoni dashuri t madhe na dhuroi Ati sa q quhemi bijt e Hyjit edhe jemi! Bota nuk na njeh sepse nuk e njeh At. T dashur, tani jemi fmijt e Hyjit, por ka do t jemi ende nuk u zbulua. Kaq dim: kur t shfaqet do t bhemi t ngjashm me T, sepse do ta shohim ashtu si sht" (1 Gjn 3,1-2).
  sht pikrisht msimi q Shn Gjoni na jep n ungjillin e tij: Fjala ishte "Drita e vrtet q shndrit do njeri, e q erdhi n bot... Atyre q e pranuan u dha zotsin t bhen bijt e Hyjit: atyre q besojn n Emrin e tij.
  Kta si bri bij t Hyjit as gjaku
  as prirja e mishit
  as prirja e njeriut
  por ‑ Hyji" (Gjn 1, 9. 12-13).

  3. Pika e tret: Kjo jet e re konsiston n dashurin ndaj Zotit dhe t tjerve. Edhe nj her, ne jemi t habitur nga mnyra se si, n t gjith Bibln, besimi dhe dashuria jan t pandashme! Ky nuk sht nj msim moral, por sht m shum nj msim q na ndihmon t kontrollojm identitetin ton t krishter! "Kushdo e do prindin, do edhe t lindurin prej tij. Me kt gj e dim se i duam fmijt e Hyjit: nse e duam Hyjin dhe i mbajm urdhrimet e tij" (1Gj. 5,1-2). Pr Gjonin, kjo sht e qart; pr shembull, n t njjtn letr: "T dashur, ta duam njri-tjetrin, sepse dashuria vjen nga Hyji, dhe, secili q ka dashuri, ka lindur prej Hyjit dhe Hyjin e njeh" (1 Gjn 4, 7). Dashuria vllazrore sht dshmi e besimit! Pse? Thjesht, sepse burimi i besimit sht Shpirti i Shenjt dhe burimi i dashuris sht edhe Shpirti i Shenjt. I njjti Shpirt q, n ne, lind besimin, na on drejt gjith s vrtets, si tha Jezusi, dhe i bn zemrat tona t afta t duan, pasi ai sht vet dashuria. Me an t besimit ne jemi fmij t Zotit, dhe t tjert jan gjithashtu fmij t Zotit; ata jan pra vllezrit tan dhe ne i shikojm me syt e Zotit.

  Atyre q do ta konsideronin kt gj shum t mir pr t qen e vrtet, Gjoni u prgjigjet: "Sepse, gjithka lind prej Hyjit ngadhnjen mbi botn. Dhe kjo sht fitorja q e mundi botn: feja jon!" (1Gj.5,4).
  Kjo do t thot q tani besimtart nuk jetojn m si bota pa Zotin, por jetojn si Zoti. Tani, n tok, dashuria sht br e mundur ... sepse asgj nuk sht e pamundur me Zotin.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 2 e PASHKVE VITI B

  M 11-4-2021


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 20, 19 31.


  9 N mbrmjen e po asaj dite ‑ t parn dit t javs ‑ ndrsa dyert e shtpis, ku banonin nxnsit, ishin t mbyllura prej friks s judenjve, erdhi Jezusi, zuri vend mes tyre dhe u tha: Paqja me ju! 20 Si u tha kshtu, u tregoi duart dhe kraharorin. Nxnsit u gzuan, kur e pan Zotrin. 21 Pastaj u tha prap: Paqja me ju! Si m drgoi mua Ati, ashtu un po ju drgoj ju. 22 Si foli kshtu, hukati mbi ta dhe u tha: Merrni Shpirtin Shenjt! 23 Atyre q jua falni mkatet, u falen, e atyre q nuk jua falni, nuk u falen.
  24 Porse Toma, njri prej t Dymbdhjetve ‑ ai q quhet Binjak ‑ nuk ndodhi me ta kur erdhi Jezusi. 25 I than, pra, nxnsit e tjer: E pam Zotrin! Toma u prgjigj: Pa e par n duart e tij vritin e gozhdave e pa e vn gishtin tim n vendin e gozhdave; pa e shtir vn dorn time n kraharorin e tij, kurr nuk besoj. 26 Pas tet ditsh nxnsit e tij ishin prap brenda n shtpi e me ta ishte edhe Toma. Megjithse dyert ishin t mbyllura, erdhi Jezusi, zuri vend mes tyre dhe u tha: Paqja me ju! 27 Pastaj i tha Toms: Shtjere gishtin tnd ktu dhe ja, shihi duart e mia! Ma jep dorn tnde e shtjere n kraharorin tim dhe mos ji njeri q sbeson, por besimtar! 28 Toma iu prgjigj: Zotria im dhe Hyji im! 29 Jezusi i tha: Pse po m sheh, po beson. Lum ata q nuk pan e besojn!
  30 Jezusi bri ndr sy t nxnsve [t vet] edhe shum mrekulli t tjera, t cilat nuk u shnuan n kt libr. 31 Kto u shkruan q t besoni se Jezusi sht Mesia, Biri i Hyjit, dhe, q duke besuar, ta keni jetn n Emr t tij.  LECTIO DIVINA MEDITIMI LUTJA.

  PROJEKTI I ZOTIT SHT I PRMBUSHUR.

  Ky ungjill na ofrohet do vit pr t Dieln e dyt t Pashkve. Duhet t besohet se sht nj nga tekstet m t rndsishme pr besimin e krishter. Kt vit, n kt koment do t theksohet fjala q qndron nn t gjitha fjalit: sht ... fjala "prmbushje".
  M duket se fjala kryesore e ktij teksti sht fjala "prmbushje": pr ta thn ndryshe, Gjoni mund ta kishte filluar kt pjes t ungjillit t vet me fjalt q, pr t, jan fjalt e fundit t Krishtit n kryq: Gjithka u krye!
  Pr Gjonin sht e qart, q me Ringjalljen e Krishtit, plani i Zotit pr shlbimin e njerzimit sht prmbushur.
  Pr shembull, si rastsisht, ngjarja ndodh n Jeruzalem! sht qyteti q u b pr paqe, si sugjeron emri i tij (Yerushalam) dhe Jezusi, n mbremje t dits s ringjalljes shpall dhe jep paqen e tij atje; ai thot: "Shalom" dhe pr shkak se ai sht Zot, dhe m n fund i njohur si i till, fjala e tij sht efektive, krijuese. Me t vrtet, paqja e tij po prmbushet, me t vrtet jepet atyre q jan n Cenaklin; Gjoni sigurisht q ka n mendje t gjitha premtimet e profetve, pr shembull Isaia: "Sepse na lindi nj foshnj, fituam nj djal.
  N krahun e tij u vu shenja e mbretris.
  Pr emr do t quhet: Kshilltar i mrekullueshm, Hyj i fort,
  At i amshueshm, Princ i Paqes.
  E madhe do t jet mbretria e tij dhe paqja sdo t ket mbarim
  mbi fronin e Davidit e mbi mbretrin e tij,
  q ai do ta forcoj e do ta bj t fuqishme
  n t drejt e n drejtsi" (Is. 9, 5-6).
  Dhe gjithashtu Jeremia: "Sepse un e di mir synimin q e kam me ju ‑ sht fjala e Zotit ‑ synime paqeje e jo mjerimi: synoj tju jap pasardhsi dhe shpres. Ju do t m thirrni n ndihm e do t vini tek un; do t m luteni dhe un do tju dgjoj. Do t m krkoni e do t m gjeni sa her q t m krkoni me zemr t iltr" (Jr. 29,11-13).
  Dhe dishepujt jan n gzim: Gjoni kujton fjaln e Krishtit n mbrmjen e Darks s fundit: Tani jeni t trishtuar, por un prap do t vij tju shoh e zemra juaj do t galdoj dhe askush sdo tjua marr gzimin tuaj"(Gj. 16,22).
  Dikush mund t thot: Ka akoma shum pr t br: po, sigurisht, paqja mbillet nga Jezusi; mbetet q ne ta bjm at t frytshme.

  Pastaj: "N mbrmjen e po asaj dite ‑ t parn dit t javs". N leximin hebre t historis s Krijimit, kjo dit e par u quajt: "Nj dit" n kuptimin e "dits s par", por edhe n kuptimin e "dits unike", sepse n nj mnyr t caktuar ajo dit prfshinte t gjith t tjert, si tufa e par e t korrave njofton tr korrjen ... Dhe edhe sot, populli hebre pret ditn e re e cila do t jet dita e Zotit, kur do t rinovoj Krijimin e par.
  Pr t krishtert, ajo Dit agoi n mngjesin e Pashkve; do t Diel ne shpallim se Dita e Zotit, Dita e Krijimit t Ri ka ardhur m n fund, se qllimi dashamirs i Zotit sht prmbushur.  RINOVIMI I KRIJIMIT.  sht pikrisht n kt dit, ditn e par t javs, q Krishti u jep Shpirtin dishepujve t tij, si shpalli profeti Ezekiel: "Un do t v Shpirtin tim brenda jush". Jezusi "hukati mbi ta" dhe thot "Merrni Shpirtin Shenjt". Gjoni e huazoi fjaln me dashje nga libri i Zanafills (Zan. 2: 7): ndrsa Hyji i dha jet njeriut, Jezusi pruron krijimin e ri duke frymzuar mbi apostujt shpirtin e tij. N jehon, lutja e katrt eukaristike falnderon pr dhuratn e Shpirtit, "dhuratn e par q u sht dhn besimtarve". Dhe kshtu Jeruzalemi, qyteti i t gjitha premtimeve, sht gjithashtu qyteti i dhurats s Shpirtit: aty u prmbush premtimi i profetit Joel:
  " Do ta ndikoj Shpirtin tim mbi do njeri
  e do t bhen profet bijt e bijat tuaja,
  pleqt tuaj ndrra do t shohin,
  djelmoshat tuaj do t ken vegime (Jl. 3,1)...
  Pastaj: "Gjithkush q ta thrras emrin e Zotit
  do t shlbohet,
  sepse shptimi do t jet
  n Malin Sion e n Jerusalem
  ‑ sikurse tha Zotyn ‑ e ndr t mbeturit gjall" (Jl 3, 5).
  Dhe misioni q Jezusi u beson menjher apostujve t tij sht nj mision i paqes dhe pajtimit; prsri ktu, na takon neve t bjm n mnyr q Jeruzalemi, qyteti i paqes, t jetoj sipas emrit t tij.

  "Ashtu si m ka drguar Ati, edhe un ju drgoj juve". Pilatit, tre dit m par, Jezusi i tha: "E un linda dhe erdha n bot
  pr t dshmuar t vrtetn.
  Kush e do t vrtetn,
  ai e dgjon fjaln time (Gj. 18,37)
  dhe Pilati i kishte br pyetjen: "far sht e vrteta?".
  Jezusi tani u beson dishepujve t tij misionin tia shpallin nga ana e tyre bots t vrtetn, t vrtetn e vetme pr t ciln njerzit kan nevoj pr t jetuar: "Zoti sht At, ai sht Dashuria, ai sht falja dhe mshira".
  "Un t drgoj": ne kujtojm se "dishepujt kishin kyur dyert e vendit ku ishin"; ai u thot atyre: "Un ju drgoj", q do t thot, nuk bhet fjal t qndroni t mbyllur! Misioni sht urgjent, bota po vdes duke mos ditur t vrtetn; at t vrtet drejt s cils, gradualisht, me durim, Shpirti Shenjt po e on njerzimin.
  E kur t vij ai ‑ Shpirti i s Vrtets ‑
  Ai do tju udhzoj ta njihni tr t Vrtetn.
  Ai sdo t flas prej vetvetes,
  por do t flas ka t dgjoj
  dhe do tju zbuloj t ardhmen" (Gjn 16:13).

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 4 E PASHKS VITI B

  M 25 – 4 – 2021.


  LEXIMI I.R: Vap. 4, 8-12.


  8 Ather Pjetri, plot me Shpirt Shenjt, u tha: “Kryetar t popullit dhe pleq!
  9 Pasi ju sot po na merrni n gjykim pr nj vepr t mir q ia bm nj t smuri e po na pyesni si ky njeri u shrua;
  10 le ta dij secili prej jush dhe mbar populli i Izraelit: ky njeri qndron para jush shndosh n saje t Emrit t Jezu Krishtit Nazarenas, q ju e kryqzuat, por q Hyji e ngjalli prej s vdekuri. 11 Jezusi sht ‘guri q ju, ndrtues, e qitt jasht prdorimit, por q u b gur i kndit,’
  12 e vetm npr T fitohet shlbimi. Sepse, pr t vrtet, s’ka asnj person tjetr nn kt kup qielli q Hyji ua dha njerzve me ann e t cilit do t mund t shlbohemi.”  LERCTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA


  PJETRI DHE GJONI PRPARA SINEDRIT.

  Luka sht i kujdesshm pr ta br t qart q Pjetri q nga fillimi, kur bri at deklarat solemne prpara Sinedrit, ishte mbushur me Shpirtin Shenjt. Kjo do t thot, s pari, se ajo q thosht Pjetri, ishte veanrisht e rndsishme, s dyti, q Pjetri duhej t ket shum guxim! Kjo ndodhi pas shrimit t nj njeriu t al n tempullin e Jeruzalemit, te dera e Tempullit, q quhej “E bukura”: menjher pas ksaj mrekullie, Pjetri improvizoi nj fjalim n t cilin u tha hebrenjve q po e dgjonin: sht ai Jezusi, i kryqzuar nga ju dhe i Ringjallur, q sapo e ka br kt mrekulli q ju keni par me syt tuaj, prmes nesh, q jemi, apostujt e tij. sht e vrtet q keni vepruar vetm nga injoranca, dhe Jezusi ju fali vet, si dshmohet nga fjalia e tij n kryq, "At, fali ata, ata nuk din se far po bjn"; ju vetm duhet t konvertoheni vet.
  Ky fjalim i vogl konvertoi nj numr t madh prej tyre, por nuk u plqente t gjithve. Kuptohet q njerzit q kishin marr vendimin q Jezusi t dnohej pr vdekjen, jo shum koh m par, do t donin t mos dgjonin m kurr asgj pr kt ngjarje. Luka tregon: “Ndrsa ata (Pjetri dhe Gjoni) ende po i flisnin popullit, iu afruan disa priftrinj, kryetari i rojs s Tempullit dhe disa saducenj t hidhruar pse e msonin dhe pse, n shembullin e Jezusit ‑ shpallnin ngjalljen e t vdekurve. I kapn dhe i futn n burg deri t nesrmen, sepse ishte br nat...T nesrmen n Jerusalem u bashkuan n kuvend krert, priftrinjt dhe skribt e me ta edhe kryeprifti Ana e Kajfa, Gjoni, Aleksandri dhe t gjith antart e familjeve t kryepriftrinjve. Ata i solln apostujt n mes dhe i pyetn: “Me far pushteti dhe n emr t kujt e bt kt gj?”
  Sot, ne nuk mund t kuptojm seriozitetin dhe rreptsin e ksaj pyetjeje, sepse nuk jemi m n t njjtin kontekst, por Pjetri dhe Gjoni nuk mund t gabonin dhe e kuptonin shum mir rrezikshmrin e situats n t ciln ndodeshin: brenda kornizs s lufts s ashpr t zhvilluar gjat Beslidhjes s Vjetr kundr gjithkaje q dukej si idhujtari , magji, devinacion (thirrje e t vdekurve pr t njohur t ardhmen), besim n ndonj emr tjetr prve atij t Zotit ishte idhujtari dhe prandaj meritonte gurzimin.
  Po, por pikrisht duke thirrur Emrin e Jezusit, me t vrtet, Pjetri ishte n dijeni q ai e thrriste pikrisht Zotin e Izraelit. Problemi konsistonte vetm n kt dhe teksti q lexojm sot, flet vetm pr kt: sht vet Shpirti i Shenjt q frymzon prgjigjen e Pjetrit: “Le ta dij secili prej jush dhe mbar populli i Izraelit: ky njeri qndron para jush shndosh n saje t Emrit t Jezu Krishtit Nazarenas, q ju e kryqzuat, por q Hyji e ngjalli prej s vdekuri. ... vetm npr T fitohet shlbimi. Sepse, pr t vrtet, s’ka asnj person tjetr nn kt kup qielli q Hyji ua dha njerzve me ann e t cilit do t mund t shlbohemi”. Pjetri nuk po largohet nga argumenti! Ai e pranon q ka thirrur Emrin e Jezusit dhe, e kjo prbn t njjtn gj, ai i jep atij titullin "shptimtar", i cili ishte i rezervuar n mnyr rigoroze pr Perndin. Profett ishin shum t vendosur n kt.
  Pr shembull Osea msoi (13, 4): “E pra, un jam Zoti, Hyji yt, q prej dheut t Egjiptit; tjetr Hyj mos njih pos meje, shlbues tjetr pos meje nuk ka". Dhe Isaia predikoi t njejtn gj: "Qitni provat e dilni prball, kshillohuni t gjith s bashku! Kush q moti kt gj e parakallzoi e q ather e paralajmroi? Vall, a jo un Hyji, s’ka hyj tjetr prpos meje? Hyj t drejt e Shptimtar s’ka tjetr prve meje! Askush tjetr nuk sht Zot prve meje; nj Zot i drejt dhe shptues, ai nuk sht, prve meje"(Is 45,21).  EMRI I JEZUSIT MUND T SHPTOJ NJERZIT.

  Pohimi i par absolutisht skandaloz i Pjetrit, prandaj, sht: " Jezusi sht Zot"; por ka edhe nj tjetr: ai thot "Emri i Tij, i shqiptuar prej njerzve, sht i vetmi q mund t na shptoj"; gjymtuesit, i cili po krkonte para, Pjetri i kishte thn: "Un nuk kam as argjend, as ar, por po t jap ka kam: n Emr t Jezu Krishtit Nazarenas, ec!” (Veprat 3, 6). Pr vesht hebrenj, kjo fjal ishte krejt e papranueshme: Emri i Zotit me t vrtet iu ishte zbuluar Popullit t Zgjedhur, por besimtart e ktij Populli nuk e shqiptonin kt emr, pr shkak t respektit: sepse njeriu nuk mund ta posedoj Zotin.
  Prandaj gjyqtart gjejn shum vshtirsi pr t zgjidhur eshtjen: nga njra an, kishte nj njeri i njohur nga t gjith, i cili ishte mbi dyzet vje, na thot Luka, shrimi spektakolar i t cilit ishte i pamohueshm; nga ana tjetr, kishin ata t mendur q u japin atyre nj msim n lidhje me kt Jezus, t cilin ne menduam se e kishim hequr qafe. Luka thot: "Krert e pleqt kur pan guximin e patrandshm t Pjetrit e t Gjonit e, pasi e dinin se jan njerz t thjesht e t pashkoll, mbetn thellsisht t habitur" (4,13). Ata njohn se ishin shok t Jezusit, ata pan njeriun q qndroi pran tyre, e shruar dhe nuk gjetn prgjigje.
  Kshtu gjyqtart tan bn si bhet gjithmon e gjithkund n raste t tilla, ata u urdhruan t pandehurve t dilnin nga salla sepse ata duheshin t kshilloheshin mes tyre. Luk po shkruan akoma: “ka t bjm me kta njerz? Kan br mrekulli t qart, t ciln e pranojn t gjith Jerusalemasit dhe nuk sht pun q mund ta mohojm. Por, q ngjarja t mos prhapet m tepr n popull, po ua ndalojm rreptsisht q t’i flasin m ndokujt pr at Emr”.
  Por asgj dhe askush nuk mund t'i hesht kurr dshmitart e Krishtit. Dhe kjo fal forcs s Shpirtit Shenjt.
  Jezusi u kishte thn atyre pikrisht kur po i linte, duke ngritur n qiell: "Por ju do t merrni fuqin e Shpirtit Shenjt, i cili do t zbres n ju dhe ju do t bheni dshmitart e mi n Jerusalem, n mbar Juden, n Samari, madje dhe deri n skajin e bots” (Vap, 1,8).
  Vrejtja e fundit: Emri i Jezusit u sht dhn njerzve, thot Pjetri. "T krishter", ne mbajm vet emrin e Krishtit, emri i tij na sht besuar; prandaj prgjegjsia jon sht shpallja e shptimit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 23-04-2021 m 04:05

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  E DIElA E 4 E PASHKS VITI B

  M 25 4 2021


  Ps 117 (118), 1. 8-9. 21-23. 26. 28-29.


  1 ALELUJA!

  Lavdrojeni Zotin, sepse sht i mir, sepse e amshuar sht dashuria e tij!
  8 M mir sht t strehohesh te Zoti se t kesh besim n njerz.
  9 M mir sht t strehohesh te Zoti, se t kesh besim n princa.
  21 Do t t falnderoj, sepse m ke vshtruar, dhe u bre Shptimtari im.
  22 Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit;
  23 Zoti e bri kt gj: sa mrekulli pr syt tan!
  26 Bekuar qoft ai q vjen n emr t Zotit! Po ju bekojm nga shtpia e Zotit.
  28 Ti je Hyji im, ty t falnderoj, Ti je Hyji im, un t madhroj!
  29 Lavdrojeni Zotin, sepse sht i mir, sepse e amshuar sht dashuria e tij!  LECTIO DIVINA MEDITIMI LUTJA


  Vargjet e para dhe t fundit jan saktsisht t njjtat: "Lavdrojeni Zotin, sepse sht i mir, sepse e amshuar sht dashuria e tij!"
  Kto dy vargje flasin pr prvojn e Izraelit, pr zbulimin q ai bri, me ndihmn e Zotit, t misterit t tij ; ai sht me t vrtet Zoti i dashuris, nj Zot besnik: Zbulesa ishte e nevojshme q t mund t guxohej t mendohej pr nj gj t till!
  N zemr t meditimit t ktij psalmi, ne gjejm edhe nj her kt fraz q ne e kemi lexuar shpesh n liturgjin e kohs s Pashks:
  "Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit"; Zoti e bri kt gj: sa mrekulli pr syt tan!".
  Pr t filluar, Jezusi vet citoi kt fraz disa koh para Pasionit t tij: q do t thot se iu duk se ajo e ndrionte nj aspekt t misterit t tij.


  JEZUSI, GURI I KNDIT.

  Kjo ndodhi gjat diskutimeve t tij me kryepriftrinjt dhe pleqt: ai u kishte thn atyre nj shmblltyr, at q quhet "Shmblltyr e vreshtarve" (Mt 21: 33-46): " Ishte nj zot shtpie q kishte mbjell nj vresht. E thuri me gardh, punoi shtrydhsin e rrushit, ndrtoi kulln, ua dha vreshtarve ta punojn pr gjysm dhe shkoi n vend t huaj". Pr bashkbiseduesit e Jezusit, t gjitha kto detaje kishin nj rndsi t madhe; ata kuptuan menjher pr ciln hardhi dshironte t fliste Jezusi. Sepse Is. 5, 1-7 i kishte prdorur pikrisht ato fjal pr t folur pr Popullin e Zgjedhur. Dhe pronari prfaqsonte Zotin, natyrisht. N shmblltyrn e Isais, pronari u ankua sepse, prkundr gjith kujdesit t tij, kjo hardhi nuk dha asgj. Jezusi e merr kt shmblltyr, por ai i shton nj pjes t re: pronari u ka besuar vreshtin e tij vreshtarve dhe ai ka shkuar pr nj udhtim. Kjo gj vrteton, tashm, se ai kishte besim n ata vreshtart. Kur erdhi koha e frutave, ai drgoi shrbtort e tij t krkonin shprblimin e tij nga vreshtart. Por vreshtart kapn shrbtort; e rrahn t parin pr vdekje, e vran t dytin, e vran me gur t tretin; far bri pronari? Ai drgoi shrbtor t tjer, gjithnj e m shum, por ata psuan t njjtin fat; m n fund, pronari drgoi Birin e tij; at vreshtart do ta respektonin, mendonte ai. Prkundrazi, vreshtart e vran at, pikrisht sepse ai ishte djali dhe pr kt arsye trashgimtari.
  Si ndodh shpesh, n fund t nj shmblltyre, Jezusi u bn dgjuesve t tij nj pyetje: far mendoni se do t bj zotria i vreshtit m pas? Prgjigja isht e qart: ai do t trajtoj kta prodhues t hershm t vers ashtu si e meritojn dhe ua beson vreshtin e tij t tjerve. Ather Jezusi vazhdon: A nuk e lexuat asnjher n Shkrimin e shenjt:
  Guri q ndrtuesit e qitn jasht prdorimit
  u b guri i kndit;
  kjo sht vepr e Zotit,
  sa mrekulli n syt tan!
  Ky sht citimi i drejtprdrejt nga psalmi yn sot. Por Jezusi vazhdon: "Prandaj ‑ po ju them ‑ juve do tju hiqet dore Mbretria e Hyjit e do ti jepet nj populli q i prodhon frytet e saj!" . Kush do t bjer mbi kt gur do t thyhet dhe kushdo q do t bjer, do t shtypet". Prandaj, ky gur themeli sht nj shpat me dy presa, d.m.th.: s pari, disa e mojn kt gur, mbshteten mbi t, dhe, duke folur pr kt gur, mund t pranojn se personi i prfaqsuar nga ky gur e kndit sht Shptimtari i njerzimit t drguar prej Atit pr kt vepr t mrekullueshme, dhe s dyt ky gur mund t jet i frikshm pr t tjert. Kur bhet fjal pr ndrtimin, figura e gurit t qitur jasht prdorimit ka nj kuptim: guri i paprdorur i ln n vendin e puns, bhet nj penges pr do kalimtar.


  Gurt e prdorur pr ndrtimin e murit t Tempullit n Jeruzalem jan t gjith shum t medhenj: kjo sigurisht thot dika pr soliditetin i tyre, por thot edhe dika pr rrezikun q ata prfaqsojn pr kdo q n ta gjejn nj i penges. Besimi n soliditetin e Tempullit i pengon ata q ndjekin Beslidhjen e Vjetr t njohin shptimin e jets s re ofruar nga Zoti nprmjet Birit t vet.


  GJITHKA KONSISTON N KT: T BESOSH APO T MOS BESOSH.


  Isaia e prdori tashm kt imazh pr t folur pr Zotin: "Zotin e Ushtrive at shenjtroni, Ai le t jet frika juaj, tmerri juaj. Ai duhet t jet shenjtrorja, guri ku merret n thua, qeta nga thyhet qafa pr dy shtpit e Izraelit(Is. 8, 13-14).
  Me kt ai do t thot q Zoti sht burimi i jets pr besimtart, por q ata q e prmojn jan shkaku i fatkeqsis s tyre.
  Ktu gjejm, n nj far mnyre, nj tem shum t zakonshme t Bibls: ka dy rrug t mundshme n jet: ajo q na on te Zoti dhe rruga e kundrt; (dhe karakteristik e nj shtegu sht se ajo shkon diku nse marrim drejtimin e duhur, secili hap na on m afr qllimit; nse bjm nj gabim n udhkryq, do hap na largon nga qllimi; ata q kan pranuar t besojn n Jezusin, q e kan pranuar at, si thot Ungjilli i Gjonit, po rriten do dit n paqe, n drit, n njohjen e Zotit. Ata q, prkundrazi, dhe thjesht pr injorancn e tyre, nuk pranojn t besojn n t, trhiqen nga verbria nga rruga e shlbimit e pr kt nuk rriten do dit n paqe, n drit, n njohjen e Zotit. N tekstin e Veprave t Apostujve pr kt t Diel, pr shembull, sht e habitshme t shohim se si autoritetet fetare t Jeruzalemit jan mbyllur dhe, pasi kan likuiduar Jezusin, mendojn vetm t heshtin dishepujt e tij pa rn dakord t lejojn t diskutojn sigurin e tyre , edhe kur mrekullit jan n syt e tyre.
  Pr ata q pranuan t besonin, prkundrazi, gjithka u b e ndritshme, Shpirti Shenjt i hapi ato pak nga pak pr t kuptuar Shkrimet. Duke deshifruar planin e Zotit q po realizohet gradualisht n historin e njerzve, ata mund t thon: Falnderojm dhe "Lavdrojm Zotin, sepse sht i mir, sepse e amshuar sht dashuria e tij!
  Zoti: Ai sht i mir! E amsueshme sht dashuria e tij! ".

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA 4 E PASHKS VITI B

  M 25 – 4- 2021.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj 10,11-18
  .  11 Un jam Bariu i mir. Bariu i mir e jep jetn e vet pr delet. 12 Rrogtari ‑ q s’sht bari, t cilit nuk i prkasin delet ‑ kur sheh se po vjen ujku, l delet e ikn ‑ e ujku i rrmben dhe i shprndan: 13 sht rrogtar dhe nuk shkqetsohet pr delet. 14 Un jam Bariu i mir: i njoh t miat dhe ato m njohin mua. 15 Sikurse Ati m njeh mua dhe un e njoh Atin edhe jetn e jap pr delet. 16 Kam edhe t tjera dele, q nuk jan t ksaj vathe. Edhe ato m duhet t’i bashkoj dhe do ta dgjojn zrin tim, do t bhet nj grigj e vetme e nj Bari i vetm. 17 Prandaj edhe m do Ati, sepse e jap jetn time q ta marr prsri. 18 Askush nuk mund t ma marr: por un e jap prej vetes. Kam pushtet ta jap jetn e kam pushtet ta kthej prap at. Kt urdhr e mora prej Atit tim.”


  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.  ZOTI SI BARIU I POPULLIT T TIJ.


  Ky krahasim i bariut padyshim q flet m pak pr ne sesa pr bashkkohsit e Jezusit; dhe na flet akoma shum m pak sesa fjala bari fjala tuf, sepse ne nuk ndrrojm t krahasohemi me nj tuf! Ne nuk e shohim kt fjal shum e bukur; prandaj pr t kuptuar msaxhin e liturgjis s sotme ne duhet ta vendosim veten n kontekstin biblik.
  N koht biblike, tufa ishte mbase pasuria e vetme e pronarit t saj; duhet vetm t shihet se si libri i Jobit prshkruan pasurin e tij dhe m pas rrzimin e heroit t tij. Isht vlersuar sipas numrit t e fmijve, s pari, pastaj sipas numrit t kafshve, menjher pas: " Na ishte dikur n tokn Hus nj burr q quhej Job. Ishte njeri i patmeta dhe i drejt, i cili e kishte frik Hyjin dhe i shmangej t s keqes. I kishin lindur shtat djem e tri vajza. Kishte shtat mij dele, tri mij deve, pesqind pend qe, pesqind gomare dhe shum shrbtor. Ishte ky njeri shum i madh ndr t gjith njerzit e Lindjes" (Job 1,1-3). N tokn e Hus ishte nj njeri me emrin Job. Ai ishte, nj njeri i mir dhe i drejt, kishte frik nga Zoti dhe qndroi larg s keqes. Shtat djem dhe tre vajza i lindn. Ai zotronte shtat mij dele, tre mij deve, pesqind pal qe, pesqind gomar dhe nj shtpi t madhe. Jobi ishte njeriu m i madh n Lindje. Dhe kur dikush vjen t'i njoftoj Jobit t gjitha fatkeqsit q i ndodhnin, kjo ka t bj me kopet e tij dhe bijt e tij.
  Edhe disa shekuj m par, pr Abrahamin, u tha: " Abrami ishte shum i pasur. Kishte bagti, argjend dhe ar" (Zan 13,2). Vrejtja e par: nse tufat konsiderohen nj pasuri nga pronart e tyre, ne mund t guxojm t mendojm se Zoti na konsideron si nj nga pasurit e tij. E q t mendojm kshtu sht dika q na bn shum guximtar n nivelin teologjik! N fakt, Zoti zakonisht krahasohet me nj bari, tufa e t cilit sht populli i Izraelit; pr shembull: "Zoti sht bariu im, asgj nuk m mungon!" (Ps 23, 1). Ose prsri: " Dgjo ti, o Bariu i Izraelit, ti q i prin Jozefit si grigjs, shkelqe...zgjoje pushtetin tnd dhe eja n ndihm" (Ps 80, 2.4).
  Imazhi i bariut flet pr prkujdesjen e Zotit q mbledh njerzit e tij, Popullin e tij; dhe shum shpesh kjo tem e bariut shoqrohet me prvojn e Eksodit, me lirimin nga robria e Egjiptit. Pa ndihmn e Zotit, izraelitt kurr nuk do t kishin qen n gjendje ta bnim at, t formonin nj popull t aft t jetoj n liri. Pr shembull, Psalmi 95 thot: "Ejani ta adhurojm, t biem prmbys para tij, t biem n gjunj para Zotit q na krijoi!
  Sepse ai sht Hyji yn,
  ne jemi populli i kullots s tij,
  grigja q ai ruan" (Ps 95, 6-7).


  MBRETI, BARIU SIPAS IMAZHIT T ZOTIT.


  Tufn e tij Zoti ua beson zvendsve t tij; n kt drit, mbretrit e Izraelit krahasohen me barinjt; dhe nj ideologji e tr e familjes mbretrore do t zhvillohet mbi kt tem: e prbr nga soliditeti dhe qndrueshmria. Sepse nj bari serioz di t demonstroj t dyja: me t njjtn shkop, shkopin e tij t ecjes, bariu drejton dhe mbledh delet q kan vshtirsi pr t'i ndjekur, por gjithashtu i mban t padshiruarit larg, q t ndaj delet dhe dhit ... dhe le ta dboj kafsht e egra q krcnojn kopen. Dhe ne e dim shum mir se, fillimisht, skeptri i mbretrve ishte nj shkop bariu. Rreth vitit 1750 para Krishtit. mbreti i famshm Hamurabi i Babilonis tashm e krahasoi veten me nj bari dhe tha "Un jam bariu q kursen dhe skeptri i t cilit sht i drejt".
  Fatkeqsisht, ekzistojn ndrrat, idealt, dhe m pas realiteti ... mbretrit e Izraelit, si shum t tjer, kan dshtuar shum shpesh n misionin e tyre: ata harruan se ishin vetm zvendsit e Zotit - e pr kt ata krkonin interesat e tyre dhe jo interesat e njerzve t tyre. N vend q t ruanin kopen e tyre, ata kujdeseshin pr veten, pasurin, nderin, madhshtin e tyre; dhe n vend q t sillnin drejtsi n tok, ata lejuan q padrejtsia t prvetsohej pr t mirn e disave, duke rrezikuar mjerimin e t tjerve. Profett kan thn fjal shum t ashpra: ”Biri i njeriut, profetizo kundr barinjve t Izraelit, profetizo! Thuaju barinjve: Kshtu thot Zoti Hyj: Mjer barinjt e Izraelit, q kullotin vetveten! Vall, a nuk e kan pr detyr barinjt t’i kullotin grigjat?" (Ez 34,2).  MESSIA DO T JET NJ BARI I DENJ PR ZOTIN.


  Por, prmes ose pavarsisht nga t gjitha zhgnjimet, besimtart kurr nuk e kan humbur shpresn: meqense Bariu i vrtet i Izraelit sht vet Zoti dhe meqense Zoti sht besnik, besimtart e Izraelit e din se jan n duar t mira. Dhe vazhdojn t presin mbretin ideal, at q do t mbaj kopen n emr t Zotit, i cili do t jet nj instrument i bindur n dorn e Zotit. Pr shembull, n librin e Ezekielit mund t lexojm: "Ja, un vet do ti krkoj delet e mia e do t kujdesem pr to. Sikurse bariu q kujdeset pr grigjn e vet kur gjendet mes deleve t veta t shprndara, po ashtu edhe un do t prkujdesem pr delet e mia. Un do t’i bashkoj nga do vend ku kan qen shprndar ditn e thellimit e t territ. Do t’i nxjerr nga popujt e do t’i bashkoj nga vendet e huaja, do t’i sjell n tokn e tyre, do t’i kullot n bjeshk t Izraelit, n fush dhe n t gjitha vendet e banuara. Do t’i kullot n kullota t pasura: kullotat e tyre do t jen n bjeshkt e larta t Izraelit. Do t mrizojn n bar t gjelbr, do t kullotin n kullota t shijshme npr male t Izraelit! Un vet do t’i mballoj delet e mia, un vet do t’i mrizoj ‑ thot Zoti Hyj. T humburn do ta krkoj, t ndarn do ta kthej, t thyern do ta lidh me kshtalla, t ligshtuarn do ta krthndez, t majmen e t fortn do ta ruaj: do t’i ruaj me drejtsi"(Ez 34,16).
  Pra, kur Jezusi merr pr veten titullin e Bariut t Mir, sht tamam si t thoshte: “Un jam Mesia, ai q ju jeni duke pritur. Un jam Shptimtari". Pr m tepr, bashkbiseduesit e tij nuk gabuan; meqense Shn Gjoni vren n vargjet vijuese se kjo deklarat prsri shkaktoi prarje midis hebrenjve. Priftrinjt dhe udhheqsit e popullit e kuptuan shum mir pas fjalve t Jezusit nj sulm mezi t maskuar ndaj tyre q ishin bartsit titullar t kopes q u ishte besuar nga Zoti. M von, t krishtert do t zbulojn at q Ezekiel ende nuk mund ta merrte me mend: se, me t vrtet, Mesia jo vetm q do t ishte n vend t Zotit por edhe do t kishte qen Biri i Zotit. Skeptri i tij sht kryqi i tij: "E un, kur t jem lartsuar nga toka, do t’i trheq tek un t gjith njerzit”(Gj.12,3)
  Jezusi (bariu i mir q jep jetn e tij) i prgjigjet mir portretit t Shrbtorit t Zotit profetizuar nga Isaia.
  Un jap jetn time pr delet e mia.
  Gjoni kujtoi me kujdes t gjitha fjalit e zotris s tij t cilat shprehnin vendosmrin e tij pr t dhn jetn e tij pr kopen: "Prandaj edhe m do Ati,
  sepse e jap jetn time q ta marr prsri.
  Askush nuk mund t ma marr: por un e jap prej vetes.
  Kam pushtet ta jap jetn e kam pushtet ta kthej prap at.
  Kt urdhr e mora prej Atit tim” (Gj. 10, 17-18).
  Me kto fjali Gjoni thekson lirin e Jezusit: a nuk sht liria atributi i par i nj mbreti? Aty e ke, thot Gjoni, mbreti q ne prisnim, jo mbreti q na paraqitet nga revistat, por ai q do t bj gjithka pr t shptuar popullin e tij. Padyshim, pikpamjet e Zotit nuk jan tonat!
  Gjoni do ta shnoj kt prsri kur Jezusi u arrestua "Jezusi e dinte mir ka kishte pr t’i ndodhur" (Gj. 18,4) dhe, edhe brenda historis s Pasionit, ai v n dukje qndrimin e lir sovran t Jezusit (Jezusi, i vetdijshm se u krye gjithka, q t shkoj n vend fjala e Shkrimit t shenjt..." (Gj. 19,28).
  Dhe Jezusi do t vazhdoj duke thn: “Kam edhe t tjera dele, q nuk jan t ksaj vathe. Edhe ato m duhet t’i bashkoj dhe do ta dgjojn zrin tim, do t bhet nj grigj e vetme e nj Bari i vetm”Gj. 10,16).
  Ky horizont sht larg nga arritja, ne e dim at shum mir. Dhe kjo dshir e Jezusit nuk ishte realizuar edhe n kohn kur Gjoni shkroi ungjillin e tij dhe megjithat ai guxoi ta pohonte at, ta shpallte at. Q nga Ringjallja, Gjoni e di se asgj nuk mund t'i ndaloj q kto premtime t Jezusit t prmbushen
  .

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 5 E PASHKS VITI B

  M 2 MAI 2021


  LEXIMI I PAR: Vap. 9, 26-31.


  26 Kur erdhi n Jerusalem, prpiqej t bashkohej me nxns, porse t gjith ia kishin drojn sepse nuk mund ta besonin se me t vrtet ishte br nxns.
  27 Ather Barnaba e mori dhe e oi te apostujt dhe u tregoi se Sauli e kishte par Zotrin gjat nj udhtimi, se si Jezusi foli me t dhe se si Sauli ka predikuar me plot guxim n Damask n Emr t Jezusit.
  28 Q ather shkonte e vinte bashk me ta npr Jerusalem dhe predikonte me vendosmri n Emr t Zotris.
  29 U drejtohej edhe hebrenjve q flisnin greqisht dhe diskutonte me ta, por edhe ata synonin ta vritnin.
  30 Kur e morn vesh kt gj vllezrit, e prcolln deri n Cezare e s andejmi e nisn pr Tars.
  31 Kisha, pra, ishte n paqe n mbar Juden, Galilen e Samarin; ndrtohej dhe prparonte n frikn e Zotris dhe rritej n saje t hirit t Shpirtit Shenjt.  LECTIO DIVINA MEDITIMI - LUTJA


  SAULI, I SAPOARDHURI TEK T KRISHTERPT.


  Me kt tekst t leximit t par t liturgjis se fjals, ne jemi duke hyr n nj pjes t re t librit t Veprave t Apostujve: deri m tani, Luka na tregoi pr fillimet e Kishs pas Rrshajave; dhe Pjetri dhe Gjoni ishin n qendr t historis; n kt pjes t par t Veprave t Apostujve, gjat martirizimit t Shtjefnit, Luka bn q t hyj n skenn nj djalosh shum i ri, Sauli nga Tarsusi. Ndrsa Shtjefni po vritej me gur, ai i mbante rrobat e t gjithve. sht i njjti q kthehet n Jeruzalem ca koh m von, i konvertuar, i pagzuar; padyshim, reputacioni i tij si nj prndjeks e ndjek at; sepse ai nuk e miratoi vetm ekzekutimin e Shtjefnit; pr nj koh t gjat, e cila nuk do t harrohet, ai ishte armiku numr nj publik i t krishterve; veprimtaria e tij shkoi edhe prtej Jeruzalemit dhe ai e kishte mbartur zellin e tij deri atje sa t krkonte nga kryeprifti nj urdhr misioni pr t shkuar deri n Damask, pr t'u dbuar dhe arrestuar t gjith t krishtert.
  Dhe kshtu, kur e shohin q ai kthehet dhe q prpiqet t hyj n bashksin e tyre t krishter, ata bhen shum t dyshimt! sht e kuptueshme! Kush u garanton atyre q m pas nuk prpiqet t prezantoj veten pr t denoncuar me m shum njohuri t krishtert?
  uditrisht, ishte dikush, emri i t cilit t krishtert pothuajse e kishin harruar, Barnab, i cili m pas luajti rolin e domosdoshm pr t garantuar vullnetin e mir t Saulit; Barnab, n fakt, nuk ishte emri i tij i vrtet: emri i tij ishte Jozef dhe ai ishte nj hebre, nj levit, me origjin nga Qiproja; ai padyshim q kishte nj reputacion t mir mes t krishterve q kur iu dha nofka Barnab q do t thot "biri i ngushllimit... q tashm ishte nj kompliment i bukur! Dihet gjithashtu se ai ishte nj nga ata q shitn arat e tyre dhe ua solln apostujve parat , q t ishin n dispozicion t komunitetit. Ai sigurisht ishte mikprits pasi shpejt pranoi t'i besonte ktij t kthyeri t ri, Saulit; ai padyshim nuk ishte me Saulin n rrugn pr n Damask kur u kthye n besim nga Jezusi; por kur Sauli mbrriti n Jeruzalem disa vjet m von, Barnab pati besim n t dhe pranoi t mbronte shtjen e tij me dishepujt. "Ather Barnab e mori dhe e oi te apostujt dhe u tregoi se Sauli e kishte par Zotrin gjat nj udhtimi, se si Jezusi foli me t dhe se si Sauli ka predikuar me plot guxim n Damask n Emr t Jezusit" (Vap. 9,27).
  Dy her me radh Luka prsrit: "Sauli foli me guxim n emr t Jezusit". Tani e tutje ai do t vr n shrbim t besimit t krishter t njjtn energji dhe t njjtin pasion q ai prdori pr ta shkatrruar at deri m tani. Sepse papritmas syt iu hapn dhe gjithka u b e qart pr t. Ai nuk e ndjen pr asnj sekond se po mohon besimin e etrve t tij duke u br i krishter; prkundrazi isht pr shkak se ai ishte nj hebre, q ai bhet i krishter: pritja e popullit hebre, pr kaq shum shekuj, tani sht prmbushur nga Jezusi. Disa vjet m von, gjat gjykimit t tij, Pali do t thot: Me ndihmn e Hyjit, ja, deri n ditn e sotme po vazhdoj ti jap dshmi t madhit e t voglit, pa thn tjetr vetm ka kan parafolur profett e Moisiu se do t ndodh: Krishti do t psoj dhe se Ai, i pari i ngjallur ndr t vdekurit, do ti lajmroj Popullit hebre dhe paganve dritn e shlbimit (Vap. 26, 22-23).
  Por ajo q duket e qart pr t tani nuk sht e qart pr t gjith! Tashm n Damask, pas konvertimit t tij, filluan telashet: Judenjt krkuan ta vrisnin; ata shkuan aq larg sa t ruanin portat e qytetit, dit e nat, n mnyr q ai t mos mund t'u shptonte atyre. M n fund, dishepujt e tij t rinj t krishter e zbritn natn, prgjat murit, n nj shport.  PROBLEMET JAN VETM DUKE FILLUAR.


  N Jeruzalem, ishte e njjta gj: (mund ta shohim qart n tekstin e sotm), Ishte para s gjithash kalvari i pranimit nga t krishtert e Jeruzalemit, t cilt dyshonin pr t m pas, pas konvertimit t tij, pr shkak t kaluars t tij si prndjeks; dhe n nj moment t dyt, gjithmon n Jeruzalem, Pali duhet t prballej me vllezrit e tij t racs, hebrenjt q nuk ishin konvertuar n Krishtin: Luka na thot: "U drejtohej edhe hebrenjve q flisnin greqisht dhe diskutonte me ta, por edhe ata synonin ta vritnin" (Vap. 9,29).
  Pr ta, ai sht nj renegat, i rn n kt sekt t krishterve. Prandaj duhet t fillonte t largohej nga ata prsri. Edhe nj her, kuptohet se priteshin ata persekutimet me t cilat Pali do t duhet t prballej gjat gjith jets s tij misionare: ather miqt e tij t rinj t krishter menduan se ishte m e sigurt ta ndihmonin t merrt anijen e par pr n Tarsun, qytetin e tij t lindjes, n jug t Turqis s sotme. (Pikrisht atje Barnaba do t shkoj ta krkoj disa vjet m von, pr ta uar n Antioki n Siri).
  E gjith kjo nuk e pengon rritjen e Kishs: fraza e Luks jep siguri: Kisha, pra, ishte n paqe n mbar Juden, Galilen e Samarin; ndrtohej dhe prparonte n frikn e Zotris dhe rritej n saje t hirit t Shpirtit Shenjt" (Vap. 9,31). Ne e gjejm kt fjal" frik ", tashm t njohur nga Beslidhja e Vjetr; prsri, sht e qart se "frika", n kuptimin biblik, nuk sht e rendit t friks s nj rreziku t madh q na krcnon, nuk sht dika q ndalon ecjen prpara ose na paralizon! Kisha " ndrtohej dhe prparonte n frikn e Zotris" ... At q Bibla e quan frik nga Zoti, sht thjesht qndrimi i s vrtets s dikujt q e njeh veten shum t vogl, por edhe t dashur dhe t mbrojtur nga Zoti. Frika e Zotit sht burimi i asaj sigurie t t krishterve t hershm q i mahniti aq bashkkohsit e tyre; mos harroni, historia e shrimit t nj njeriu t al te dera "e Bukur" e Tempullit; kur Pjetri dhe Gjon u solln para gjykats q kishte ndrmend ti friksonte pr ti heshtur, gjykatsit u habitn: " Krert e pleqt kur pan guximin e patrandshm t Pjetrit e t Gjonit e, pasi e dinin se ishin njerz t thjesht e t pashkoll, mbetn thellsisht t habitur. E dinin se kishin qen me Jezusin..."(Ve 4,13).
  Vet Pali nuk sht i paarsimuar; ai sht nj farise, me respekt t rrept, i formuar n shkolln e Gamalielit; por siguria e tij nuk i vjen nga atje; i vjen fare thjesht q kur ai takoi Jezusin e ringjallur dhe e la veten t drejtohej nga Shpirti i Shenjt.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 5 E PASHKS VITI B

  M 2 MAI 2021.

  Ps. 22, 26b-27.28-29.31-32


  26 Prandaj do t t lvdoj n kuvendin e dheut,
  ndr sy t besimtarve t tu do ti kryej kushtet.
  27 Do t han skamnort e do t ngihen,
  do ta lavdrojn Zotin ata q e krkojn:
  Rroft zemra e tyre pr amshim!
  28 Do t kujtohen e do t kthehen te Zoti
  mbar skajet e toks,
  do t adhurojn para tij mbar familjet e kombeve.
  29 Sepse Zoti sht mbret! Ai i sundon kombet!
  31 n shrbim t tij do t jet fara ime,
  breznis s ardhshme do ti tregohet pr Zotin,
  32 pr drejtsin e tij do ti tregohet popullit q vjen:
  Kshtu bri Zoti!  LECIO DIVINA MEDITIMI LUTJA

  SURPRIZAT E PSALMIT 22.


  N shikim t par, Psalmi 22 sht shum kurioz! Prfundon me kto vargje t ndritshme, plot falnderime q lexojm sot:
  "28 Do t kujtohen e do t kthehen te Zoti mbar skajet e toks, do t adhurojn para tij mbar familjet e kombeve".
  Dhe: "31 n shrbim t tij do t jet fara ime, breznis s ardhshme do ti tregohet pr Zotin, 32 pr drejtsin e tij do ti tregohet popullit q vjen: Kshtu bri Zoti!
  Por Psalmi 22 sht edhe ai q fillon me at britm ankthi q ne e dim mir: "O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?"
  Fillimi dhe mbarimi i Psalmit jan absolutisht t ndryshme, pr t thn t paktn. E megjithat ... meqense sht me t vrtet i njjti psalm, ne duhet t zbulojm se ku sht uniteti i tij. S pari, nuk duhet t harrojm se ky psalm, si gjith t tjert, ka t bj me tr popullin: ai q brtet n dshprimin e tij n fillim t psalmit dhe q, n fund, falnderon, nuk sht askush tjetr prve Popullit t Zgjedhur, Izraelit. Nse ai falnderon, n fund t fundit, kjo sht pr shkak se ai shptoi; por kjo nuk i fshin vuajtjet e kaluara; ato nuk mund t harrohen, prkundrazi, populli falnderon pr vuajtjet, q jan tani vetm n kujtes, dhe njkohesisht edhe pr ditt e bukura q gzon pas lirimit nga robria e Babilonis. Madje, pas lirimit mund t shprthen n thirrje gzimi, sepse m par ka vuajtur shum...

  Por cili sht konteksti i prbrjes s ktij psalmi? Pas lirimit t ofruar nga Kiri Populli izraelit po kthehet n vendin e tij nga Mrgimi n Babiloni. M par n vitin 587 pes, pas kapjes s Jeruzalemit nga Nabukodonozor, Populli prjetoi rrnimin e Qytetit t Shenjt, rrnimin e Tempullit, mizorit e nj rrethimi t pamshirshm dhe internimin larg vendit t tij; prjetoi edhe prbuzjet dhe talljet e fitimtarve q u krkonin atyre t'u kndonin kngt e Sionit, klngt popullore t tyre... Zoti kishte premtuar q do t kishte banuar prgjithmon n Tempullin e Jeruzalemit ... por mergimtart n Babiloni pyesnin veten nse Zoti do te kishte jetuar midis tyre! Zoti kishte premtuar gjithashtu, q nuk do t kishte braktisur kurr popullin e tij ... por far kishte mbetur nga ato premtime t bukura? E megjithat, pr t mbajtur durimin, nuk kishte zgjidhje tjetr prve se t kujtonin gjithmon premtimet e Zotit dhe veprat e tij pr t mirn e popullit t tij pr kaq shum shekuj.
  N kt situat t mjerueshme Populli bri nj premtim, nj kushte: nse shptojm, kur t kthehemi n vend, do t rindrtojm tempullin e Jeruzalemit dhe do t shkojm n procesion pr t ofruar nj flijim. Dhe ky psalm ishte knga q duhej t shoqronte festn e kthimit, festn e shugurimit t Tempullit dhe procesionin e flijimit; aty sht, elsi i ktij Psalmi 22: "Para atyre q kan frik prej teje, un do t mbaj premtimet e mia". (Kjo nnkupton premtimet e mia pr nj fest falnderimesh n Tempullin n Jeruzalem). Prandaj mund ta krahasojm kt psalm me ex-voto t ofruar nga besimtart: n kishat tona, pr shembull, gjendhen piktura q prfaqsojn n nj mnyr jashtzakonisht realiste nj rrezik t madh nga i cili njerzit besojn se i ka shptuar Zoti ose Virgjra Mari dhe pikturat q shihen n kishat jan shenja falnderimi pr shptimin e fituar pr ndrmjetsimin e pajtorit t tyre; mund t jet, pr shembull, fotografia e nj mbytjeje anijeje: t rinjt po mbyten nn syt e tmerruar t prindrve t tyre q luten; n nj cep t pikturs, Zoja e Bekuar, n nj re, prkulet n t gjith kt bot t vogl: nj mnyr pr ata q e ekzekutuan pikturn pr t thn: "sht nj mrekulli e vrtet, ata jan shptuar nga Zoja Mari".


  PSALMI 22, NJ EX-VOTO

  Po kshtu, Psalmi 22 fillon duke thn sprovat e mrgimit dhe ndjenjn e braktisjes q vuajti do mergimtar: "O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje? Larg nga Shlbimi im fjalt e dness sime! Hyji im, krkoj ndihm ditn e ti nuk m prgjigjesh, qes kushtrimin natn e nuk gjej pushim... Gjithkush m shikon, m prqesh, shtrembrojn buzt, luajn me kok... M rrethuan qen me shumic, turm keqbrsish m rrethuan gjithkah.
  Mi shporuan duart e kmbt"(vv 2 -3.8.17).
  Izraelitt gjat mergimit n Babiloni nuk gjendeshin m mir se nj njeri i dnuar, i kryqzuar, i vrar dhe i braktisur n rrug si ushqim pr kafsht. Ishin gjra q shiheshin shpesh: "Mi shporuan duart e kmbt mund ti numroj t gjith eshtrat e mi, e kta m shikojn e nuk mi ndajn syt" (vv.17v) .
  Mrekullia e par e ktij Mrgimi, para lirimit, sht padyshim vrshimi i shpress q ngjalli: atje, n robrin e Babilonis, Izraelitt n merguim nuk ndalen s luturi, duke shpresuar n Zotin dhe pr kt luteshin: "E, pra, ti je Shenjti q banon n lavdit e Izraelit. N ty shpresuan etrit tan, shpresuan e ti i shptove! Ty t thirrrn n ndihm e gjetn shptim, n ty e vun shpresn e nuk u turpruan!" (Vv 4-6).
  Sa her mun t ken prsritur: "Ti, Zot, mos u largo: ankthi sht afr, nuk kam asknd pr t m ndihmuar... Por ti, o Zot, mos rri larg meje, fuqia ime shpejto t m ndihmosh!... M shpto prej gojs s luanit, prej brirve t buajve t egr mua t gjorin.(vv 12,20,22).
  Dhe ashtu si Zoti kishte dgjuar thirrjet e popullit t tij n Egjipt dhe i kishte ngjallur Moisiut energjin pr t'i liruar ata, kt her Zoti dgjoi thirrjet e popullit t tij t mrguar n Babiloni dhe ai zgjoi n Kirin, mjeshtrin e ri t historis, vendimin pr t liruar popullin e tij q t kthente n tokn e vet. Dhe sa m i ashpr ishte kalvari i Mrgimit, aq m i madh ishte gzimi i kthimit. Po, Zoti e dgjoi britmn e t mrguarve. Ai iu prgjigj ankess s tyre:
  "E un do tua shpall vllezrve Emrin tnd, do t t lavdroj n kuvendin e dheut: Ju q e druani Zotin, lvdojeni at, mbar fara e Jakobit, lvdojeni at! T gjith pasardhsit e Izraelit, nderojeni at (vv23v) ... sepse nuk e prbuzi as se qiti n harres mjerimin e skamnorit, nuk e fshehu fytyrn e vet prej tij, por, kur i krkoi ndihm, e dgjoi...(vv 24v).
  Ktu fillojn vargjet q kemi lexuar e q krkojm t kuptojm.. Izraeli i kthyer n vendin e tij, e prmbushi kushtin, premtimin q ia bri Zotit; dhe si t gjith ata q kan pasur nj prvoj t vrtet besimi, bijt e Izraelit duan t ndajn me t gjith falnderimet e tyre dhe lavdet e tyre: "Do t t lvdoj n kuvendin e dheut, ndr sy t besimtarve t tu do ti kryej kushtet. Do t han skamnort e do t ngihen, do ta lavdrojn Zotin ata q e krkojn: Rroft zemra e tyre pr amshim! Do t kujtohen e do t kthehen te Zoti mbar skajet e toks, do t adhurojn para tij mbar familjet e kombeve..." (vv. 26-28).
  Jezusi sigurisht e kndoi kt psalm disa her gjat jets s tij toksore, madje edhe para Pasionit t tij; do her, ai ndau t vuajtjet, shpresn dhe falnderimet e popullit t tij; ai e dinte, m mir se kushdo, q i gjith njerzimi ende pret lirimin prfundimtar nga e keqja dhe nga ankthi prpara vdekjes. Ditn e fundit, n kryq, ai u lut me kt psalm: ai q dha lirshm jetn e tij pr lirimin prfundimtar t turmave, prsri gjeti forcn, n mes t dhimbjes s tij, pr t njoftuar veprn e Zotit: "N shrbim t tij do t jet fara ime, breznis s ardhshme do ti tregohet pr Zotin, pr drejtsin e tij do ti tregohet popullit q vjen: Kshtu bri Zoti!" (vv 31-32).

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA 5 E PASHKS VITI B

  M 2 MAI 2O21.


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj.15,1-8


  1 Un jam hardhia e vrtet, e im At sht vreshtari. 2 do shermend n mua, q nuk jep fryt, Ai e pret,kurse secilin q jep fryt, Ai e pastron, q t jap m shum fryt. 3 Tashm ju jeni t pastruar me ann e fjals q ju thash. 4 Banoni n mua sikurse edhe un n ju. Sikurse shermendi nuk mund t jap fryt prej vetvetes, i shkputur prej hardhis, po ashtu as ju, nse nuk mbeteni n mua. 5 Un jam hardhia, ju jeni shermendet. Kush mbetet n mua e un n t, ai jep shum fryt, sepse pa mua smund t bni asgj. 6 Nse ndokush nuk mbetet n mua, hidhet jasht porsi shermendi i prer e thahet. T tillt i bashkojn, i qesin n zjarr e digjen. 7 Nse mbeteni n mua, dhe, nse fjalt e mia qndrojn n ju, krkoni gjithka t doni dhe do tju jepet. 8 Me kt gj lavdrohet im At: nse jepni shum fryt e dftoheni nxns t mi.
  LECTIO DIVINA MEDITIMI LUTJA.  ZOTI KUJDESET PR POPULLIN E VET SI NJ VRESHTAR PR VRESHTIN E VET.

  Jezusi ndahet nga miqt e vet: n mbrmjen e fundit, ai lau kmbt e dishepujve t tij; pastaj njoftoi largimin e tij t afrt prej ksaj bote dhe drgimin e Shpirtit Shenjt. uditrisht, Gjoni nuk shkruan asgj pr institucionin e Eukaristis: por ktu Jezusi po flet pr hardhin n termat q na prkujtojn Beslidhjen. N lutjet eukaristike institucioni i ktij sakramenti sht prkujtuar ndr t tjera me kto fjal: Merrni e piniky sht kelku i gjakut tim, i Beslidhjes s re dhe t amshuar. Pra larja e kmbve dhe ligjeratat e Jezusit n darken e fundit mund t mendohet se jan nj meditim i vrtet eukaristik, propozuar nga vet Jezusi. Nuk duhet t harrohet se, n Beslidhjen e Vjetr, hardhia ishte imazhi i privilegjuar i Beslidhjs midis Zotit dhe Izraelit: Zoti, sigurisht, pronari i hardhis dhe Izraeli vreshti.

  Profeti Isaia kishte br nj lloj shmblltyre pr t shpjeguar kuptimin e ksaj Beslidhjeje:
  Do tia kndoj t dashurit tim kngn e mikut tim mbi vreshtin e tij. Miku im kishte vreshtin n nj kodr pjellore.
  E thuri, ia qroi gurt, e mbltoi me hardhi t zgjedhura, n mes t tij e ndrtoi kulln, n t punoi edhe shtrydhsin.
  Priste se do ti bnte rrush, por i bri vetm larushk(Is 5,1).
  Besnikria e Zotit u shpreh nga prkujdesja e vreshtarit, nj prkujdesje e cila mund t przihet me pasionin, me dashurin, q mund t tejkaloj kufirin e saj pr t thn se marrdhnjet e Zotit me Popullin e tij karakterizohen nga nj dashuri e vrtet. Sa i prket qndrimit t Popullit t Zgjedhur, her t bindur, her t pabes, ai prfaqsohej nga cilsia e rrushit:
  " Shermendmadhe hardhi Izraeli, jepte fruta me mbushulli; sipas shumsis s frutave t saj, edhe ltert i shumoi, sipas begatis s toks s vet, i stolisi tempujt e vet. Izraeli, nj hardhi e lulzuar, prodhoi fruta pr t'u prputhur ..." (Os 10,1).
  Por ndodhi shum shpesh q rrushi t ishte i keq (prktheni q Izraeli ishte i pabes ndaj Beslidhjes). Sidoqoft, posa dikush t pushoj s praktikuari urdhrimet, e gjith jeta shoqrore prishet.


  Ather vreshtari ankohej:
  " Priste se do ti bnte rrush, por i bri vetm larushk. Tani, banor t Jerusalemit e ju burrat e Judes, ndajeni kt pleqri mes meje e vreshtit tim. ǒu desh tjetr t bj pr vreshtin q se bra? Shpresoja se do t m jepte rrush, prse m bri ve larushk? Juve tani po ju dftoj do ti bj un vreshtit tim: do ta shthur gardhin e tij, q t bhet djerr; do trrzoj ledhet e tij q t shkelmohet. Le t mbes shkret mos t kihet as mos t mihet, le ta mbulojn halluga e ferra; reve un do tu urdhroj nj pik shi mbi t t mos bjer. Vreshti i Zotit t Ushtrive sht shtpia e Izraelit, fidant e zgjedhur t tij jan banort e Judes. Prita t ushtrojn virtytet, dhe ja, vetm paudhsi, drejtsin prita, ja ofshamat! Vreshti i Zotit t Plotfuqishm sht Shtpia e Izraelit dhe populli i Juds sht bima q ai monte. Ai priste t drejtn pr ta br kt dhe sht padrejtsi. Ai priste drejtsi prej saj dhe ai gjeti vetm britmn e t pafatit .... Ai priste rrush t imt prej tyre, ai kishte vetm t kqij. Tani, banor t Jeruzalemit dhe njerz t Juds, gjykoni midis meje dhe vreshtit tim. A mund t bj m shum pr vreshtin tim sesa bra? Un prisja rrush t bukur prej tij, pse prodhoi t kqija? ... "(Is 5,1 ... 7).
  Pse kjo braktisje n duart e fatit? Sepse, shum shpesh, kan qen udhheqsit e popullit q e kan nxitur at ndaj s keqes: ky sht shpjegimi i Jeremias: " Barinj t shumt e shkretuan vreshtin tim, e shkelmuan pronn time, pjesn time, at m t dashurn, e kan kthyer n djerrisht t shkret!" (Jer 12,10).

  Por kur vreshtari sht vet Zoti, nuk mund t jap dorheqjen pr fatkeqsin e vreshtit t tij, pr dshtimin e Beslidhjes midis tij dhe Izraelit: prandaj ai njofton se nj dit, hardhia do t jap fruta t mira:
  "At dit do t jet nj vresht i mbl: kndojini atij!
  Un, Zoti, at e ruaj, do koh vet e ujis,
  roje i rri nat e dit, q askush t mos e dmtoj.
  Kundr tij nuk jam zemruar.
  A qet kok ferr e hallug?
  N luft do t sulem kundr tyre,
  n flak t zjarrit do ti djeg!
  O, m mir, le t bjer n ndore,
  le t bj me mua paqe,
  me mua paqe le t bj.
  Hir Jakobit e ndshkim ndrydhsit
  6 N dit t ardhshme rrnj do t lshoj Jakobi,
  do t qes pipa e lule Izraeli (Is. 27,2 ... 6).


  SHERIMI I VRESHTIT

  Dhe, n disa raste, ai kishte shpallur nj Beslidhje t Re. Pr shembull, te Jeremia: " Ja, po vijn ditt ‑sht fjala e Zotit ‑ kur do t lidh me shtpin e Izraelit e me shtpin e Juds nj Beslidhje t re. Jo si Beslidhja q e pata br me etrit e tyre, at dit kur i mora pr dore, pr ti nxjerr nga toka e Egjiptit. Kt Beslidhje qen ata q e thyen. Ather un u dftova se jam zotria i tyre ‑sht fjala e Zotit. Por ja Beslidhja q un do ta lidh pas ktyre ditve me shtpin e Izraelit ‑sht fjala e Zotit ‑ : N shpirtin e tyre do ta fus Ligjin tim, do ta shkruaj n zemrn e tyre. Ather do t jem Hyji i tyre e ata do t jen populli im. Dhe ather sdo t ken nevoj ta msoj njri‑tjetrin e vllai vllan: Njihe Zotin!, sepse t gjith do t m njohin, prej m t voglit e deri n m t madhin ‑ thot Zoti ‑ sepse do ta fal fajsin e tyre e sdo ta kujtoj m mkatin e tyre "(Jr. 31,31-34).

  Prandaj sht krejt natyrshme q Jezusi, i cili realizon kt Beslidhje t Re, do t kishte marr imazhin e hardhis pr t shpjeguar n far konsiston me t vrtet kjo Beslidhje e Re n gjakun e tij; ai madje nuk ka nevoj t shqiptoj fjaln "Beslidhje", sepse t gjith e kuptojn se kur ai flet pr hardhin, sht e qart se ai po flet pr Beslidhjen dhe se ai njofton se Beslidhja e Re me gjakun e vet po hyn n fuqi. Zoti dhe njerzit marrin pjes n kt aventur t re. "Un jam hardhia e vrtet dhe Ati im sht vreshtar ... Qndroni n mua, ashtu si un jam n ju ... Un, un jam hardhia, dhe ju jeni degt" ... Tani ai q sipas fjalve t Jezusit, qndron n t", duhet t mbushet me fjalt e tij: " Nse qndroni n mua, dhe fjalt e mia qndrojn n ju!"; ktu prsri, ne gjejm nj tem q sht ndjer kudo: njerzit e injorojn Zotin, nuk e konsiderojn at si At. Pak m von, po at mbrmje, Jezusi do t thot prsri:
  "At i drejt! Bota nuk t njohu e un t njoha. Edhe kta e kuptuan se ti m drgove..." (Gj 17,25).
  Kur populli i Izraelit ishte i pabes ndaj Beslidhjes, ishte pr shkak se antart e tij nuk e prfilln Zotin dhe lejuan q t oheshin npr rrug t rreme, t cilat Beslidhja e Vjetr i quante idhujtari. Prkundrazi, Jezusi e njeh Atin dhe prandaj jeton n Beslidhje t prhershme me T. Dhe kur ai thot "Tani ju jeni pastruar tashm, fal Fjals q un ju kam thn", ai do t thot q, fal Fjals s tij, ne m n fund e njohim Atin ashtu si sht. Nj At q thjesht na fton t hyjm n besnikrin e Birit t tij, duke qndruar fort i shartuar tek ai.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA 6 E PASHKS VITI B

  M 9 MAJ 2021.


  LEXIMI I PAR: Vap. 10, 25-26.34-35.44-48.


  25 Kur Pjetri arriti, Korneli i doli para e, duke rn ndr kmbt e tij, e adhuroi. 26 Pjetri e ngriti n kmb dhe i tha: “ohu n kmb se edhe vet jam vetm njeri!”
  34 Ather Pjetri mori fjaln e tha: “Tani me t vrtet po e marr vesh se Hyji nuk i mban kujt krah,
  35 prkundrazi ‑ n do kombsi i plqen ai q e ka frikn e tij dhe q e zbaton drejtsin.
  44 Ndrsa Pjetri ende po i thoshte kto fjal, Shpirti Shenjt zbriti mbi t gjith ata q po dgjonin predikimin. 45 Besimtart e rrethprer q kishin ardhur me Pjetrin, u uditn kur pan se edhe n pagan u ndikua dhurata ‑ Shpirti Shenjt. 46 Sepse i dgjuan duke folur gjuh t ndryshme e duke madhruar Hyjin. Ather Pjetri tha: 47 “Vall a mund ta ndaloj kush ujin t mos pagzohen kta q e morn Shpirtin Shenjt sikurse edhe ne?” 48 Dhe urdhroi t pagzohen n emr t Jezu Krishtit. Ather iu lutn t qndroj me ta disa dit.  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.  KUR SHPIRTI SHENJT I ANULON PENGESAT.

  Ne duhet t kuptojm rndsin e fjalis s par t tekstit q msojm tani: "Pjetri arriti n Cezare, n shtpin e Kornelit, centurionit t ushtris romake..."
  Deri nj dit m par, Pjetrit nuk do t'i kishte shkuar kurr n mendje ideja pr t br nj gj t till!
  Gjithka i dallon kta dy burra: Pjetri, hebre, besimtar i bindur, n kohn e fundit dishepull i Jezusit ... dhe Korneli, nj pagan, dikush q nuk duhet t frekuentohet: sepse, nga njra an, ai sht okupatori, por aq m tepr sepse ai sht nj pagan ... Dhe, pr m tepr, nuk ishte Pjetri krejt i vetm, ai q kishte pasur kt ide t uditshme pr t shkuar te Korneli n Cezare. Ishte Zoti ai q organizoi gjithka, nse mund t thuhet kshtu: ai i prgatiti t dy burra pr at q do t ishte nj ngjarje shum e rndsishme pr komunitetin e ri t krishter. Secili prej t dy burrave kishte pasur nj vegim at dit: Korneli dgjoi nj engjll t Zotit, q i thoshte: “Ti tani drgoji disa njerz n Jop dhe grishe Simonin q quhet Pjetr" (Vap.10,5), q t vij ktu n shtpin tnde, n vendin tnd .
  Edhe Pjetri, disa kilometra larg prej Cornelit, pati nj vegim: nj vegim kurioz, i cili duket se ishte br pr t’i vn n kriz zakonet e tij. N kt vizion, ai ka para syve t tij shum kafsh, disa prej t cilave konsiderohen nga ligji hebre si t papastra dhe pr kt arsye ishin rreptsisht t ndaluara dhe dgjon nj z q e nxit at t mos ndjek zakonet, t mos bindet: “ohu, Pjetr, prej e ha!” (Vap, 10,13). Pjetri, i cili sht skrupuloz, nuk dshiron t shkel rregullat e fmijris s tij; ather zri i tregon atij se i takon vetm Zotit t vendos se far sht e pastr ose e papastr ... pr momentin, ka vetm kjo shtje e leht pr ushqimin, por, tashm, siguria e tij mbi rregullat e shenjta hebraike t pastrtis jan minuar seriozisht. Duhet t ndodh kjo gj, q Pjetri t prgatitet pr t prballuar at q e pret!
  Tri her me radh, ky vizion kurioz prsritet ... dhe Pjetr mbetet i hutuar.
  Pikrisht n kt moment t sakt t drguarit e Kornelit arrijn; ata vijn pr t krkuar Pjetrin pr dika edhe m serioze sesa shkelja e rregullave mbi ushqimin q duhet t ndiqen n shtpi: ata vijn pr ta krkuar q ai t shkoj te ai pagan, te Korneli!

  Kujtohet zhurma kur Jezusi shkoi pr t ngrn n shtpin e ndokujt! Dhe prsri, ata q e ftonin, ishin hebrenj; kt her sht nj i parrethprer, si thuhej n at koh n Palestin, nj paggan q e ftonte n shtpin e tij.
  Por, si e din t gjith, Zoti ka vazhdimsi n ide; Luka specifikon se vet Shpirti Shenjt e qetson Pjetrin pr at q do t bj: “ Ndrsa Pjetri gjithnj po mendonte lidhur me vegimin, Shpirti Shenjt i tha: “Ja, po t krkojn disa [dy] burra. ohu, pra, e shko me ta pa far dyshimi se un i kam drguar”. Pjetri zbriti te njerzit dhe tha: “Ja, un jam ai t cilin krkoni. Pr ka keni ardhur?” (Vap. 10,19-21). Pr nj moment, vm re se sht Shpirti Shenjt q i thot Pjetrit: " Shko me ta pa far dyshimi", q mund t prkthehet: "Duke mos i dhn vetes n skrupuj" ... E kjo provon t paktn q t gjith skrupuj tan nuk jan gjithmon t frymzuar nga Shpirti Shenjt ... Dhe q ne duhet t msojm t dallojm midis skrupujve tan ata q jan t frymzuar mir ... nga ata q jan m pak. Padyshim, Pjetri iu bind ktij zri dhe ai shkon te Korneli.
  Dhe teksti q komentohet tani, fillon pikrisht n momentin n t cilin Pjetri arrin n shtpin e Kornelit. Korneli, duke par Pjetrin q hyri, u hodh te kmbt e tij, por Pjetri e ngriti: ohu. Edhe un jam thjesht nj burr". Padyshim q Pjetri nuk mund t pranoj nj shenj respekti q i detyrohet vetm Zotit.
  Dhe, papritur, Pjetri e kuptoi vizionin q e kishte shqetsuar aq shum: kafsht ishin vetm nj imaxh pr t br q ai t kuptonte dika tjetr; n tryez, ne e dim se ishte e ndaluar nga ligji fetar t hahej nj kafsh e konsideruar e papastr: megjithat vizioni i famshm e ftoi at t shkonte prtej ktij ndalimi sepse vetm Zoti n fund t fundit mund t prcaktoj se far sht e pastr ose e papastr.
  NJ ZBULIM Q SHENON NJ KTES VENDIMTARE N HISTORIN E SHLBIMIT!  Por ishte gjithashtu e ndaluar do takim dhe marrveshje me pagant. Pjetri ftohet t zbuloj se edhe kjo penges duhet t rrzohet. Pse pr hebrenjt ky ndalim q i pengonte t takoheshin me pagant? Nuk ishte prbuzje; por, fare thjesht, vetm frik q praktikat e tyre, q ishin t ndryshme, mund t vn n rrezik fen e hebrenjve dhe praktikat e tyre. Pjetri kupton: Zoti e fton t shkoj prtej ktij ligji; ashtu vizioni e ftoi Pjetrin t mos bnte m dallimin midis kafshve t pastra dhe atyre t papastra, tani e tutje ne nuk duhet t bjm m dallimin midis njerzve t pastr dhe atyre t papastr; kjo do t'i lejoj t gjith t rrijn pa skrupull.
  sht nj ndryshim vendimtar q fillon: si t'ua shpallim Lajmin e Mir paganve nse prmbahemi nga shoqrimi me ta? N nj faz t par t planit t Zotit pr shptim, populli hebre u zgjodh dhe, gjat nj periudhe t tr t pjekjes s nevojshme, ishte e nevojshme t ruhej besimi dhe pr kt arsye t qndronim midis besimtarve. Por tani ka filluar nj etap e re: dyert duhet t'u hapen paganve q t jen n gjendje ta dgjonin edhe ata Lajmin e Mir. Edhe Jezusi, disa her, ua kishte br t qart apostujve t tij se tani ligji i etrve ishte i vjetruar dhe se po hapej nj etap e re. T jesh besnik ndaj besimit t etrve nuk do t thot t prsritsh mnyrat e tyre t veprimit dhe t flassh pa pushim. Problemve t rinj, u nevojteshin zgjidhje t reja.
  Kjo sht ajo q Pjetri papritur e kupton dhe u shpjegon Kornelit dhe shoqruesve t tij: “Ju e dini mir se nj hebre e ka t ndaluar shoqrimin me t huaj ose t’u hyj n shtpi, porse vet Hyji m msoi se s’sht e lejueshme t quhet i ndyt ose i papastr asnj njeri" (Vap. 10,28). Dhe Pjetri fillon katekezn pr kta t krishter t rinj; dhe atje prsri, Shpirti Shenjt ndrhyn: Shn Luka vren: " Ndrsa Pjetri ende po i thoshte kto fjal, Shpirti Shenjt zbriti mbi t gjith ata q po dgjonin predikimin. Besimtart e rrethprer q kishin ardhur me Pjetrin, u uditn kur pan se edhe n pagan u ndikua dhurata ‑ Shpirti Shenjt. Sepse i dgjuan duke folur gjuh t ndryshme e duke madhruar Hyjin. Ather Pjetri tha: “Vall a mund ta ndaloj kush t mos pagzohen kta q e morn Shpirtin Shenjt sikurse edhe ne?” Dhe urdhroi t pagzohen n emr t Jezu Krishtit" (Vap. 10, 44-48).
  Me vendosmri, sht gjithmon fal Shpirtit Shenjt q Kisha prparon!

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA 6 E PASHKS VITI B

  M 9-5-2021

  Ps, 98, 1. 2-3ab. 3cd-4


  1 Kndoni Zotit nj kng t re, sepse bri vepra t mrekullueshme! Ngadhnjeu me fuqi t s djathts s vet, me fuqi t krahut t vet t shenjt.
  2 Zoti e dftoi shptimin e vet, prpara paganve e zbuloi drejtsin e vet. 3 I ra ndr mend dashuria dhe besnikria e vet kundrejt shtpis s Izraelit. T gjitha skajet e bots e pan shlbimin e Hyjit ton.
  4 Mbar toka le t’i brohoris Zotit, le t gzoj, t duartrokas e t kndoj.  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA


  DY GJRA Q ZOTI I DO.


  "E gjith toka ka par fitoren e Zotit ton": Populli Izraelit flet ktu dhe thot: "Zoti yn", duke treguar kshtu marrdhnien mjaft t privilegjuar q ekziston midis ktij populli t vogl dhe Zotit t universit; por Izraeli gradualisht e ka kuptuar q misioni i tij n bot nuk sht pikrisht t mbaj me xhelozi kt marrdhnie t privilegjuar pr vete, por ka kuptuar q misioni i tij sht t shpall dashurin e Zotit pr t gjith njerzit, n mnyr q t integroj gradualisht gjith njerzimin n Aleanc. Meqense e gjith toka nuk sht thirrur vetm pr t par fitoren e Zotit t saj, por sht thirrur t prfitoj prej saj.
  Ky psalm thot shum mir at q mund t quhen "dy dashurit e Zotit": dashuria e tij pr njerzit e tij t thirrur, t zgjedhur, pr Izraelin ... DHE dashuria e tij pr t gjith njerzimin, q psalmisti nganjher i quan "kombet" dhe ndonjher "E gjith toka". "Kombet" jan t gjith t tjert, pagant, ata q nuk jan pjes e Popullit t Zgjedhur. Nj nga sigurit e mdha q njerzit e Bibls kan fituar pak nga pak, sht se Zoti e do gjith njerzimin, dhe jo vetm Izraelin.
  N kt psalm, kjo siguri paraqitet nga vet prbrja e tekstit; meqense fjalia qendrore, q flet pr at q quhet "Zgjedhja e Izraelit”, hartohet nga dy fjali pr t gjith njerzimin. Zgjedhja e Izraelit sht thelbsore, por nuk duhet t harrohet se ajo duhet t shklqej n t gjith njerzimin dhe kjo ndrtim e tregon at mir.
  Mund t lexohen tani vargjet 2 dhe 3:
  "Zoti e dftoi shptimin e vet, prpara paganve e zbuloi drejtsin e vet.
  I ra ndr mend dashuria dhe besnikria e vet kundrejt shtpis s Izraelit.
  T gjitha skajet e bots e pan shlbimin e Hyjit ton".
  Zoti ka br t njohur fitoren e tij dhe u ka treguar kombeve drejtsin e tij ... ai ka kujtuar besnikrin e tij, dashurin e tij pr shtpin e Izraelit ... e gjith toka ka par fitoren e Zotit ton ”. Fraza qendrore (" I ra ndr mend dashuria dhe besnikria e vet kundrejt shtpis s Izraelit") sht fraza e prdorur pr t kujtuar at q quhet "Zgjedhja e Izraelit". Pas ksaj fjalie shum t vogl, ne duhet t mendojm t gjith peshn e historis s shlbimit, t gjith peshn e s kaluars: fjalt e thjeshta "besnikria e tij", "dashuria e tij" jan kujtesa e gjall e Aleancs: pikrisht nga kto fjal, atje , n shkrettir, Zoti u b i njohur nga Populli i Zgjedhur, si "Zoti i dashuris dhe besnikris". Kjo fjali do t thot: po, Izraeli sht populli i thirrur, po, Israeli sht Populli i zgjedhur, po, Izraeli sht Populli q Zoti e do dhe ndaj t cilit ai sht dhe do t jet gjithmon besnik.
  Por dy fjalit q e rrethojn fjalin qendrore q flet pr Zhjedjen e Izraelit, t cilat flasin pr kombet, jan nj kujtes e mir se, nse Izraeli zgjidhet, nuk sht pr ta shijuar n nj mnyr egoiste kt dhurat, nuk sht pr t konsideruar veten si nj fmij t vetm, por pr t'u sjell si nj vlla i madh.
  Dhe kur Izraelitt, gjat Fests s Tendave n Jeruzalem, e brohorasin Perndin si mbret, e bjn kt q popujt e tjer ta din shum mir se Populli i Zhgjedhur tashm po e bn kt n emr t njerzimit; duke knduar kt, Populli i Izraelit e di se n nj far mnyre, ai tashm e imagjinon (sepse e di se do t vij) ditn kur Zoti do t jet me t vrtet mbreti i t gjithve, domethn i njohur nga t gjith popuj t toks.
  Dimensioni i par i ktij psalmi, shum i rndsishm, sht, pra, theksimi i asaj q mund t quhet "dy dashurit e Zotit", pr njerzit e tij t zgjedhur dhe pr t gjith njerzimin. Nj dimension i dyt i ktij psalmi sht shpallja e fort e mbretris s Zotit.  PRITJA E FITORES S FUNDIT.  Pr shembull, n tempullin e Jeruzalemit, kndohet: " Kndoni Zotit nj kng t re, sepse bri vepra t mrekullueshme!"
  Por kur prdoren kto folje ("kndohet" apo "kndojm"), fjala e prdorur sht shum e dobt; n fakt, sipas fjalorit t prdorur n hebraisht, ky psalm sht nj britm fitoreje, britma e dhn n fushn e betejs pas fitores, nj "teruah" pr nder t fitimtarit. Fjala “fitore” nuk ndodh n Biblen ton katolike, n prkthimin e ketyre tre vargjeve, por ndodhen tre "sinonime" t saj tri her:
  "Ngadhnjeu me fuqi t s djathts s vet,
  me fuqi t krahut t vet t shenjt" ...
  " Zoti e dftoi shptimin e vet,
  prpara paganve e zbuloi drejtsin e vet" ...
  "T gjitha skajet e bots e pan
  shlbimin e Hyjit ton”.
  Fjalt "sinonime" jan : ngadhnjeu, dhe dy her shlbimi.
  Fitorja e Zotit pr t ciln flitet ktu sht e dyfisht: s pari, fitorja e lirimit t Egjiptit; fjalt "me fuqi t s djathts s vet, me fuqi t krahut t vet t shenjt" jan nj aluzion pr nderhyrjen e par t Zotit n favor t bijve t Izraelit, pr kalimin e mrekullueshm t detit q i ndau ata prfundimisht nga Egjipti, vendi i tyre i skllavris.
  Shprehja: "Nga Egjipti t ka nxjerr me dor t fuqishme e me krah t tendur Zoti, Hyji yt" (Dt 5:15) ishte br formula standarde pr lirimin e Egjiptit; e gjejm pr shembull n librin e Ligjit t prtrir dhe n psalmet. Edhe fraza: "Ai bri vepra t mrekulliueshme" sht gjithashtu nj kujtes e lirimit nga Egjipti.
  Por kur kndohet fitorja e Zotit, gjithashtu kndohet fitorja e pritur pr mbarimin e bots, n fund t kohs, fitorja prfundimtare t Zotit kundr t gjitha fuqive t s keqes. Dhe tashm, duke knduar, lavdrohet Zoti ashtu si n t kaluarn populli e ka brohoritur mbretin e ri n ditn e kurorzimit t tij, duke thirrur fitore nn tingujt e borive, brirve dhe duartrokitjeve t turms. Por ndrsa me mbretrit e toks, gjithmon po shkohet drejt nj zhgnjimi, kt her, dihet se nuk do t ket zhgnjimin; dhe, aq m shum jan arsye pr t besuar q "terouah" t jet veanrisht e gjall kt her!
  Tani e tutje t krishtert e brohorisin Zotin edhe m me forc sepse ata e kan par me syt e tyre mbretin e bots: q nga Mishrimi i Birit, ata e din dhe pohojn ( kundr t gjitha ngjarjeve t dukshme t kundrta), se Mbretria e Zoti, domethn Mbretria e dashuris, tashm ka filluar.

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DILA E 6 E PASHKS VITI B

  M 9-5-2021


  UNGJILLI: Gj, 15,9-17.


  9 Sikurse Ati m ka dashur mua, ashtu edhe un ju kam dashur ju. Qndroni n dashurin time!
  10 Nse i mbani urdhrimet e mia, do t qndroni n dashurin time, sikurse edhe un q i mbajta urdhrimet e Atit tim dhe qndroj n t.
  11 Jua thash kto, q gzimi im t jet n ju e gzimi juaj t jet i plot.
  12 Ky sht urdhri im: duajeni njri‑tjetrin sikurse un ju desha ju!
  13 Dashuria m e madhe q ndokush mund t tregoj sht: t jap jetn e vet pr miqt e vet.
  14 Ju jeni miqt e mi nse bni ka ju urdhroj un.
  15 Nuk ju thrras m shrbtor, sepse shrbtori nuk di ka bn zotria i tij; un ju quajta miq, sepse ju zbulova gjithka q dgjova prej Atit tim.
  16 Ju nuk m zgjodht mua, por un ju zgjodha ju dhe ju caktova t shkoni e t jepni fryt e fryti juaj t qndroj; dhe q Ati tju jap kado t krkoni n Emr tim.
  17 Kt gj ju urdhroj; duajeni njri‑tjetrin!
  LECTIO DIVINA MEDITIMI LUTJA.  ZOTI DO Q NE T JETOJM N GZIM.


  Jua thash kto, q gzimi im t jet n ju e gzimi juaj t jet i plot" (V.11). Ky sht lajmi i mir, q Jezusi shpalli pr ne e q lexojm sot n kt tekst! Kur Krishti u flet apostujve t tij, sht pr t'i mbushur ata me gzim. Dhe arsyeja pr kt gzim sht se jeta e Jezusit ishte vetm dashuri, n imazhin e jets s Atit, q sht dashuri: "Sikurse Ati m ka dashur mua, ashtu edhe un ju kam dashur ju. Qndroni n dashurin time" (v. 9). Riprsritet ktu nj msaxh q mund t lexojm n leximin e dyt t ksaj t diels: kur njerzimi m n fund e njeh Zotin ashtu si sht, ata jan n gzim, jan t lumtur. Sa m shum q nj person lexon Bibln, aq m shum goditet nga fakti q Fjala e Zotit kmbngul n kt mesaxh: problemi i vetm i njerzimit sht q nuk e njeh Zotin, q ka mendime jo korekt pr T. Shum her njerzit e marrin at pr nj Gjykats t tmerrshm, kur ai sht nj At q gzohet n gzimin e fmijve t tij.
  Nga Besilidhja e Vjetr e n vazhdim, puna e profetve konsistonte n zbulimin e ksaj fytyre t vrtet t Zotit, t butsis s tij, dhe mshirs s tij, si thon psalmet, nj Zot q dshiron t jetojm n gzim. Ktu jan disa fraza nga Isaia; pr shembull: "Do t kthehen t shprblyerit prej Zotit.
  Do t hyjn n Sion me britma gzimi,
  do tu qesh fytyra me gzim t prhershm,
  do ti shoqrojn gzimi e hareja,
  do t zhduket trishtimi e dnesa" (Is 35,10) ...
  "Por do t gzohet e do t galdohet prgjithmon n ato q un po krijoj:
  Jerusalemin do ta bj gzim, popullin e tij do ta bj hare.
  Do t galdoj mbi Jerusalem, do t knaqem me popullin tim.
  N t m nuk do t dgjohet z vajtimi as z dnesjeje" (Is 65,18-19).
  Vini re se kto citime jan tekste t vona nga Beslidhja e Vjetr, q do t thot se Zbulesa tashm ka br nj rrug t gjat. Nga ana e tij, Sofonia kmbngul n gzimin e Perndis kur ai sheh q fmijt e tij jan t lumtur :
  "14 Kndo hareshm, bija e Sionit, thuaja gzueshm kngs, o Izrael! Gzo e galdo me gjith zemr, ti, bija e Jerusalemit! 15 E trhoq Zoti dnimin tnd, i shprndau larg armiqt e tu. Mbret i Izraelit sht Zoti mes teje, ske pse m ta druash t keqen!
  16 Jerusalemit at dit do ti thuhet: Frik aspak mos ki, Sion, assesi t mos mpaken duart!
  17 N mesin tnd sht Zoti Hyji yt, trim mbi trima Shptimtar! Do t galdoj pr ty hareshm, i prmalluar nga dashuria, do t krcej pr ty me gzim
  18 porsi n dit feste(So. 3,14-18).
  Fatkeqsisht, sht e vshtir se mund ta besojm nj gj t tille, q na duket sikur t jet tepr e mir. Vetm n fund t kohs njerzimi do ta njoh m n fund Zotin dhe pr kt arsye do t jetoj n gzim. Kjo sht arsyeja pse, n beslidhjen e Vjetr, gzimi gjithmon paraqitet si nj karakteristik e shptimit q njerzimi pret. Kur Zoti "Do ta ndikoj Shpirtin e tij mbi do njeri", si thot profeti Joel (3,1), ather ne do ta dim se Zoti sht dashuri dhe ne do t jemi n gzim.  NJ GZIM Q ASKUSH NUK DO T NA MARR.


  Beslidhja e Re thot se far gzimi e ka shoqruar tashm ardhjen e Atij q erdhi t'u zbuloj njerzve fytyrn e Zotit. Pr shembull, n lidhje me lindjen e Gjon Pagzuesit, engjlli i tha Zakaris: Mos u tremb, Zakari! Lutja jote u pranua dhe Elizabeta, gruaja jote, do t lind nj djal. Ti ngjitja emrin Gjon. 14 Do t gzohesh e do t galdosh, po edhe shum t tjer do ti gzohen lindjes s tij(Lk 1,13-14). Pastaj, pr lindjen e Jezusit, engjlli u tha barinjve: "Mos kini frik! Ja, un po ju sjell nj lajm t mir: gzim t madh pr mbar popullin! 11 Sot, n qytetin e Davidit ju lindi Shlbuesi ‑ Krishti Zot!"(Lk, 2,10-11).
  Padyshim, kjo sht nj tem q e shnoi shum Gjonin; nga mbrmja e fundit e Mjeshtrit t tij, ai (Jezusi) mbajti nj ndjenj t madhe gzimi, m t fort se Kalvari q ishte kaq afr. Pr shembull:
  " Ju dgjuat se ju thash:
  Po shkoj dhe do t kthehem tek ju.
  Po t m donit, do t galdonit
  se po shkoj tek Ati,
  sepse Ati sht m i madh se un"(Gjn 14,28) ..." Pr t vrtet, pr t vrtet po ju them: ju do t qani e do t vajtoni e bota do t gzoj.
  Ju do t trishtoheni,
  por trishtimi juaj do t kthehet n gzim.
  21 Gruaja, kur i lind fmija, sht n trishtim,
  sepse i erdhi ora e saj,
  porse, pasi i lind fmija,
  nuk i bie m ndrmend vuajtja
  prej gzimit q lindi nj njeri n bot.
  22 Kshtu edhe ju: tani jeni t trishtuar,
  por un prap do t vij tju shoh
  e zemra juaj do t galdoj
  dhe askush sdo tjua marr gzimin tuaj.
  23 At dit nuk do t m pyetni m pr asgj.
  Prnjmend, prnjmend po ju them:
  do gj q ti krkoni Atit n emr tim,
  do tjua jap.
  24 Deri tani asgj nuk krkuat n emr tim.
  Krkoni dhe do t merrni
  q gzimi juaj t jet i plot (Gjn 16,20-24).
  Dhe n lutjen e tij t fundit, Jezusi i tha Atit t tij:
  "Tani po vij tek Ti e kto po i them ndrsa ende jam n bot, q ata ta ken n vetvete gzimin tim t plot" (Gjn 17,13).
  Nga ana e tyre, apostujt u premtojn njerzve gzim: Shn Gjoni kmbngul pr kt n letrat e tij: Po ju shkruajm kto q gzimi yn t jet i plot"(1 Gjn 1,4) ..." Edhe pse kam shum pr tiu shkruar, sdesha ta bj kt me letr e me ngjyr, sepse shpresoj se do t vij te ju dhe do t flas gojarisht q gzimi yn t jet i plot" (2 Gjn, 12).
  Ndoshta kshtu i njohim profett ose apostujt: jan ata q u zbulojn njerzve fytyrn e vrtet t Zotit t gzimit. Ata, kur t vij ora e tyre, do t dgjojn veten e tyre duke thn: T lumt, shrbtor i mir e besnik! Pse u dftove besnik n gjra t vogla, do t bj t par mbi pasuri t mdha: hyr n gzimin e zotris tnd!" (Mt 25,21).

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  NGJITJA VITI B

  M 13-5-2021 OSE M 16-5-2021


  LEXIMI I PAR: Vap 1,1-11.


  1 N librin e par, o Teofil, fola pr gjithka q Jezusi bri dhe msoi q prejfillimit 2 e deri n ditn kur u ngrit n qiell, pasi u dha porosit apostujve, t cilt i pati zgjedhur nprmjet Shpirtit Shenjt. 3 Ai, pas mundimit t vet, me shum prova ua vrtetoi apostujve se ishte i gjall duke u shfaqur pr dyzet dit para tyre dhe duke u folur pr Mbretrin e Hyjit. 4 Dhe, njher, ndrsa po hante buk bashk me ta, u urdhroi t mos e ln Jerusalemin, por ta presin Premtimin e Atit: At q dgjuat prej meje: 5 Gjoni ka pagzuar me uj, ndrsa ju, pas pak ditsh, do t pagzoheni me Shpirtin Shenjt. 6 Tani, ata q ndodhn bashk me t, e pyetn: Zotri, a thua do ta riprtrish n kt koh mbretrin e Izraelit? 7 Ai iu prgjigj: Nuk sht puna juaj ta njihni kohn dhe momentin q Ati ia ka prcaktuar pushtetit t vet. 8 Por ju do t merrni fuqin e Shpirtit Shenjt, i cili do t zbres n ju dhe ju do t bheni dshmitart e mi n Jerusalem, n mbar Juden, n Samari, madje dhe deri n skajin e bots. 9 Dhe, kur i tha kto fjal, ndr sy t tyre, u ngjit n qiell dhe nj re menjher ua zuri para syve t tyre. 10 Dhe, ndrsa ata me ngulm shikonin se si ai ngritej n qiell, ia behn dy njerz t veshur me petka t bardha, zun vend para tyre 11 dhe u than: O burra galileas, pse rrini kshtu duke shikuar kah qielli? Ky Jezus, q prej jush u ngrit n qiell, do t kthehet pikrisht kshtu, si e pat se shkoi n qiell!.


  LECTIO DIVINA MEDITIMI LUTJA.


  NGA JRUZALEMI DERI N SKAJET E TOKS.


  Ne jemi n fillim t Veprave t Apostujve: vargjet e para bjn lidhjen me Ungjillin e Luks, drejtuar gjithashtu nj Teofili; nuk ka dyshim se Veprat e Apostujve dhe Ungjilli i Luks jan nga i njjti autor; "Veprat e Apostujve" fillojn atje ku mbaron Ungjilli i Luks, domethn me tregimin e Ngjitjes s Jezusit n qiell, edhe nse kta dy tregimet nuk bien dakord saktsisht. Por do t shpjegohet kjo n vitin liturgjik C. Pr t kuptuar mir liturgjin e propozuar kt vit, mjafton q t dihet q Libri i par, Ungjilli , raporton misionin dhe predikimin e Jezusit, ndrsa libri i dyt u kushtohet misionit dhe predikimit t Apostujve, prandaj emri i tij sht "Veprat e Apostujve".
  Mund t shtyhet paralelizmi pak m tej: ungjilli fillon dhe mbaron n Jeruzalem, qendra e bots hebraike dhe e Beslidhjes s Vjetr; Veprat e Apostujve fillojn n Jeruzalem, (sepse Beslidhja e Re sht vazhdimi i Beslidhjes s Vjetr), por ato prfundojn n Rom, kryqzimin e t gjitha rrugve t bots s njohur n at koh: Beslidhja e Re tani shkon prtej kufijve t Izraelit. Pr Lukn, sht e qart se kjo zgjerim sht fryti i Shpirtit Shenjt; ai sht vet Shpirti i Jezusit dhe do t jet frymzimi i Apostujve, nga Rrshajt e deri n martirizimin e tyre, n nj mas t till q Veprat e Apostujve shpesh quhen "Ungjilli i Shpirtit Shenjt".
  Dhe si Jezusi u prgatit pr misionin e tij pr dyzet dit n shkrettir pas Pagzimit, kshtu nga ana e tij Shpirti Shenjt e prgatiti Kishn e tij pr dyzet dit: "Ai, pas mundimit t vet, me shum prova ua vrtetoi apostujve se ishte i gjall duke u shfaqur pr dyzet dit para tyre dhe duke u folur pr Mbretrin e Hyjit. Dhe, njher, ndrsa po hante buk bashk me ta, u urdhroi t mos e ln Jerusalemin, por ta presin Premtimin e Atit: At q dgjuat prej meje: Gjoni ka pagzuar me uj, ndrsa ju, pas pak ditsh, do t pagzoheni me Shpirtin Shenjt (v.5-7) Pr dyzet dit ai u ishte shfaqur atyre dhe u kishte folur atyre pr mbretrin e Zotit. Gjat nj vakt t fundit, ai u dha atyre udhzimet e tij: nj urdhr, nj premtim, nj mision.
  1) Urdhri sht gati i habitshm: prisni dhe mos lvizni: "Dhe, njher, ndrsa po hante buk bashk me ta, u urdhroi t mos e ln Jerusalemin, por ta presin Premtimin e Atit" (v.4) Fakti q premtimet e Atit bhen realitet n Jeruzalem sigurisht q nuk i mahniti t njmbdhjett q ishin t gjith Judenj: t gjitha predikimet e profetve i dhan Jeruzalemit nj pjes pararendse n prmbushjen e planit t Zotit: mjafton t kujtojm Isain:
  "Ngrihu, shklqe, se po vjen drita jote, mbi ty po lind Lavdia e Zotit!
  Sepse tokn po e mbulon terri dhe nj errsir e madhe popujt,
  kurse mbi ty, drit bn Zoti
  e Lavdia e tij mbi ty, do t shihet!
  N dritn tnde, do t ecin popujt
  edhe mbretrit, n lindjen e shklqimit tnd" (Is. 60,1-3).
  Ose prsri:
  "Pr shkak t Sionit un nuk do t hesht,
  pr shkak t Jerusalemit sdo ti jap vetes pushim
  derisa drejtsia e tij t dal porsi drita,
  e shptimi i tij t mos ndizet si llamba!
  T gjith popujt do ta shohin drejtsin tnde,
  t gjith mbretrit lavdin tnde;
  do t quhesh me nj emr t ri,
  q do ta caktoj goja e Zotit" (Is. 62,1-2).  JU DO T JENI DSHMITART E MI.


  2) Luka sqaron prmbajtjen e premtimit: "Gjoni ka pagzuar me uj, ndrsa ju, pas pak ditsh, do t pagzoheni me Shpirtin Shenjt" (v. 5).
  Edhe kjo ishte e njohur nga apostujt; ata kishin n mendje fjalin e profetit Joel:
  "Do ta ndikoj Shpirtin tim mbi do njeri
  e do t bhen profet bijt e bijat tuaj"(Jl 3,1),
  dhe gjithashtu at t Zakaris:
  "N at dit do t jet kroi rrjedhs pr shtpin e Davidit e pr banort e Jerusalemit pr larje t mkateve e t papastrtive ... Mbi shtpin e Davidit e mbi banort e Jerusalemit do ta ndikoj shpirtin e hirit e t lutjes, e ata do ti drejtojn syt kah un" (Za. 13,1; 12,10);
  ose prsri:
  "Ather do t zbraz mbi ju nj uj t pastr dhe do t pastroheni nga t gjitha ndyrsit tuaja. Do tju pastroj nga t gjith idhujt tuaj! Un do tju jap nj zemr t re, nj shpirt t ri do ta fus n ju, do ta nxjerr nga mishi juaj zemrn e gurt e do tju jap nj zemr mishi. Shpirtin tim do ta fus n ju e do t bj q t ecni urdhrimeve t mia e ti zbatoni e ti vini n veprim gjyqet e mia"(Ez 36,25 27).
  3) Pyetja e apostujve: Zotri, a thua do ta riprtrish n kt koh mbretrin e Izraelit? (v. 6), prandaj nuk sht e pa logjike, e papajtueshme; tregon se ata e kan kuptuar q Dita e famshme e Zotit ka gdhir. Prgjigja e Jezusit nuk duhet t na befasoj sepse Zoti krkon bashkpunimin e njerzve pr t realizuar projektin e tij; shptimi i Zotit erdhi prmes Jezu Krishtit, njerzit kan lirin t hyjn n t; pr kt, ata ende duhet t kuptojn shum gjra e t din n far konsiston kjo hyrje. Prandaj misioni dhe prgjegjsia e Apostujve varet nja prania e tyre. Shpirti u sht dhn atyre pr kt: " Ju do t merrni fuqin e Shpirtit Shenjt, i cili do t zbres n ju dhe ju do t bheni dshmitart e mi n Jerusalem, n mbar Juden, n Samari, madje dhe deri n skajin e bots (v. 8). Kjo do t thot q midis dhurats s Shpirtit dhe ardhjes prfundimtare t Mbretris, ekziston nj hapsir kohore, q sht koha e dshmimit kur Apostujt dhe kisha jan thjrrur t dshmojn Ringjalljen e Jezusit. Gjat ksaj kohe Apostujt dhe Kisha kan nj mssion, q konsiton n mbartjen e Lajmit t Mir pr t gjith njerzimin. "Ju do t jeni dshmitart e mi n Jeruzalem, n t gjith Juden dhe Samarin dhe deri n skajet e toks. Libri i Veprave ndjek pikrisht kt plan.
  N mngjesin e Pashkve, "dy burra me rroba verbuese" i kishin shqyer grat nga prsiatja e tyre duke u thn atyre "Pse po krkoni t Gjallin midis t vdekurve?" Ai nuk sht ktu, ai sht ringjallur ". N Ditn e Ngjitjes, dy burra me rroba t bardha luajn t njjtin rol me Apostujt:"Dy njerz t veshur me petka t bardha, zun vend para tyre dhe u than: O burra galileas, pse rrini kshtu duke shikuar kah qielli? Ky Jezus, q prej jush u ngrit n qiell, do t kthehet pikrisht kshtu, si e pat se shkoi n qiell! (v. 10-11).
  Ai do t kthehet, pr kt ne jemi t sigurt, prandaj e themi kt n do Eukaristi: do her q ne e kremtojm, ne jemi duke pritur lumturin prfundimtare q Jezusi na ka premtuar e q sht garantuar nga ardhja e Jezu Krishtit, Shptimtarit ton".(Nga Prefacionet e liturgjis: Na liro, po t lutemi, o Zot...Do t jemi t sigurt...duke pritur ardhjen e Shptimtarit ton, Jezu Krishtit).

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  NGJITJA VITI B

  M 13-5-2021 OSE 16-5-2021

  Ps. 47, 2-3, 6-7, 8-9  2 Duartrokitni, o popuj t gjith,
  brohoritni Hyjit me z gzimi!
  3 Sepse Hyji sht i tejetlart, i tmerrshm,
  Mbreti i madh mbi tokn mbar.
  6 Ngjitet Hyji me brohori,
  Zoti me z trumbete.
  7 Kndoni Hyjit, kndoni,
  kndoni mbretit ton, kndoni!
  8 Sepse Hyji sht mbreti i mbar toks:
  kndoni kng me mjeshtri!
  9 Hyji mbretron mbi mbar popujt,
  Hyji rri mbi fronin e vet t shenjt.  LECTIO DIVINA – MEDITIMI - LUTJA


  ZOTI HYJI, MBRETI I IZRAELIT

  sht Populli i Izraelit, Populli i Zhgjedhur q lutet me kt psalm, ose m mir q kndon, duke e brohoritur Zotin si mbretin e tyre. Kjo nuk na habit. Por, uditrisht, ai thot se Zoti sht mbreti i toks mbar. Sidoqoft, kjo nuk sht menduar gjithmon n Izrael. Para Mrgimit Babilonas, askush nga mbretrit e Izraelit nuk e kishte imagjinuar kurr q Zoti ishte Sunduesi i Universit. Kjo do t thot q ky psalm u krijua von n historin e Popullit t Zgjedhur.
  Un kthehem n deklaratn e par shum t fort t ktij psalmi: Zoti sht Mbreti i Izraelit. Prgjat nj periudhe t historis biblike, populli i Izraelit ka pasur mbretr, ashtu si popujt fqinj, por konceptimi i tyre i mbretrimit ishte i veant dhe ky kuptim i veant ka zgjatur shum gjat historis s Popullit t Zgjedhur. N Izrael, mbreti kurr nuk mund t pretendonte t ishte personi m i lart n tok. Pr kt ai nuk i kishte t gjitha fuqit: Zoti mbeti zot. Pr ta thn ndryshe, mbreti i vrtet n Izrael nuk ishte askush tjetr prve Zotit.
  Mbreti, pr shembull, nuk bnte ligjet si i plqente atij; ai, si gjith t tjert, duhej t'i nnshtrohej Ligjit t Zotit, domethn, Ligjeve t dhna nga Zoti Moisiut n Sinai. Sipas librit t Ligjit t Prtrir, ai duhej t lexonte Ligjin do dit t jets s tij. Edhe i ulur n fronin e tij, ai ishte vetm nj zbatues i urdhrave t Zotit t dhna nga profett. Pr shembull, n Librat e Mbretrve, njri ose tjetri mbret shpesh shihet duke krkuar plqimin e profetit t momentit prpara se t nis nj fushat ose madje, n rastin e Davidit, para se t ndrmarr ndrtimin e nj tempulli. Dhe ne vazhdimisht i shohim profett q ndrhynin lirshm n jetn e mbretrve dhe ndonjher i kritikonin me force veprimet e tyre.
  Ky pohim i sovranitetit t Zotit ishte madje nj frenim n institucionin e monarkis. Kujtohet reagimi shum i dhunshm t profetit Samuel, n kohn e Gjyqtarve, kur krert e fiseve t Izraelit erdhn pr t'i thn se ata donin t kishin nj mbret "si kombet e tjer". Q t dshironin t ishin "si kombet e tjer" kur kishin nderin t ishin Populli i Zgjedhur nga Zoti pr t br nj Beslidhje, ishte blasfemi n syt e tij. Ai prfundimisht e pranoi dshirn dhe planin e shefave t fiseve, por jo pa i paralajmruar ata se po rrezikonin t shkaktonin fatkeqsin e tyre.
  Dhe kur e shuguroi mbretin e par, Saulin, Samueli qe i kujdesshm pr t br t qart q Sauli u b kreu i trashgimis s Perndis. Izraelitt mbetn Populli i Zotit dhe jo i mbretit, dhe mbreti ishte vetm nj shrbtor i Zotit. Dhe, n kohn e monarkis, n Izrael, profett morn prsipr t'u kujtonin mbretrve kt t vrtet elementare. Librat e Mbretrve, kur vlersojn mbretrime t njpasnjshme, kan vetm nj kriter: besnikrin e secilit prej mbretrve ndaj vullnetit t Zotit. Nj formul del gjat gjith kohs: "Ashtu si mbreti bri at q sht e drejt n syt e Zotit", ose prkundrazi "Ashtu si mbreti bri at q ishte e keqe n syt e Zotit".  ZOTI, MBRETI I NJERZIMIT MBAR.

  Prandaj sht pr nder t Zotit q psalmi yn ktu prdor t gjith fjalorin q u drejtohej diku tjetr mbretrve t toks. Edhe fjala "i tmrrshm" sht nj kompliment, sht nj fjal e zakonshme n fjalorin e obortarve t mbretit. Sigurisht, mbreti nuk sht "i tmrrshm" pr nnshtetasit e tij, por pr armiqt e Popullit t tij. Prandaj, termi perdoret pr t qetsuar Izraelitt, dhe armiqt paralajmrohen: mbreti yn do t jet i pathyeshm, i tmrrshm pr ju nse....
  N do rresht t ktij psalmi, sht e qart se sht me t vrtet Perndia, Hyji i historis s popullit t liruar nga Egjipti , ai i Sinait, q sht “i tmrrshm”. sht e qart q Ai nuk sht vetm mbreti i Popullit t Zgjedhur, por q n t njjtn koh, ai vlersohet si Zoti dhe mbreti i gjith universit. Nuk ka diskutim pr ta mbajtur at pr vete: ai sht "mbreti i madh mbi t gjith tokn" dhe t gjith popujt shoqrohen me festn:
  "Duartrokitni, o popuj t gjith, brohoritni Hyjit me z gzimi! Sepse Hyji sht i tejetlart, i tmerrshm, Mbreti i madh mbi tokn mbar" (v. 2-3).
  Ky dimension universal sht shum i pranishm n kt psalm, dhe arrihet q t thot: "Zoti mbretron mbi mbar popujt" (v.9), edhe mbi pagant.
  Sidoqoft, zbulimi i monoteizmit daton vetm nga Mrgimi n Babiloni: deri ather, populli i Izraelit nuk ishte ende monoteist: t jesh monoteist do t thot t pohosh se ekziston vetm nj Zot, i njjti pr t gjith popujt e toks. Para Mrgimit, nuk ishte kshtu: thuhet se Izraeli ishte monolatrik: domethn, ai adhuronte vetm nj Zot e pranonte pr veten vetm nj Zot, at t Beslidhjes s Sinait. Por ai konsideroi se popujt e tjer kishin perndit e tyre q sundonin mbi vendet e tyre dhe luftonin pr ta.
  Ky psalm ndoshta u krijua pas kthimit nga Mrgimi dhe kto brohoritje nuk kumbuan n pallatin e mbretrve, n dhomn e fronit t tyre, por n tempullin e rindrtuar n Jeruzalem. Me rastin e nj kremtimi liturgjik, vllezrit tan hebrenj evokojn projektin e madh t Zotit pr njerzimin dhe ata e parashikojn. Ata tashm po imagjinojn Ditn kur m n fund Zoti do t njihet pr at q sht, Ati i t gjitha mirsive.
  Ne t krishtert e kndojm kt psalm n liturgjin ton shpesh, dhe veanrisht n festn e Ngjitjes e Jezusit n Qiell. Dhe fraza: " Ngjitet Hyji me brohori, Zoti me z trumbete" na duket se sht veanrisht e prshtatshme pr kremtimin e Ngjitjes s Jezu Krishtit, edhe nse duhet t pranohet, pr fat t keq, q mbretrimi i Krishtit zakonisht kremtohet n nj mnyr shum t matur: ungjilltart nuk kan nj ceremoni kurorzimi n nder t Jezusit mbret. Aq m tepr arsyeja pr t'i dhn atij tashm kt homazh madhshtor parashikon vetm kngn q do t kndohet ditn e fundit nga bijt e Zotit t mbledhur pr gjyqin m n fund: "Duartrokitni, o popuj t gjith, brohoritni Hyjit me z gzimi!".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 12-05-2021 m 07:38

Faqja 2 prej 14 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-02-2021, 09:44
 2. Zbukurimet E Festave *-*
  Nga alketi83 n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 17-01-2011, 23:54
 3. Atmosfera e Festave!
  Nga Mina n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25
 4. Si te ruajme linjat pak dite para festave.
  Nga Mina n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2002, 23:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •