Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 29 prej 29
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E LARIT VITI B

  M 28-3-2021


  Ps 22, 2. 8-9, 17-20, 22b-24
  2 O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?
  Larg nga Shlbimi im fjalt e dness sime!
  8 Gjithkush m shikon, m prqesh,
  shtrembrojn buzt, luajn me kok:
  9 “Shpresoi n Zotin: le ta liroj,
  le ta shptoj sepse i plqen Atij!”
  17 M rrethuan qen me shumic,
  turm keqbrsish m rrethuan gjithkah.
  M’i shporuan duart e kmbt
  18 mund t’i numroj t gjith eshtrat e mi,
  e kta m shikojn e nuk m’i ndajn syt.
  19 Petkat e mia ndr vete i ndajn
  e mbi petkun tim qesin short.
  20 Por ti, o Zot, mos rri larg meje,
  fuqia ime shpejto t m ndihmosh!
  E un do t’ua shpall vllezrve Emrin tnd,
  do t t lavdroj n kuvendin e dheut:
  24 “Ju q e druani Zotin, lvdojeni at,
  mbar fara e Jakobit, lvdojeni at!
  T gjith pasardhsit e Izraelit, nderojeni at.
  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.


  NGA BRITMA E SHQETSIMIT TE FALNDERIMET.  Psalmi 22 ka disa surpriza: fillon me frazn e famshme: " O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?" Gj q trhoqi shum boj dhe madje edhe nota muzikore! Problemi sht q hiqet ai varg nga konteksti, dhe ne shpesh tundohemi ta keqkuptojm at: pr ta kuptuar at, duhet t rilexohet psalmi nga fillimi e deri n fund... Psalmi sht mjaft e gjat, tridhjet e dy vargje q rrall lexohen deri n fund: por far thot? sht nj psalm falnderimi: "E un do t’ua shpall vllezrve Emrin tnd, do t t lavdroj n kuvendin e dheut"(22,23). Ai q thirri: "O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?" (22,2) n vargun e par, falnderon disa vargje m posht pr shptimin e dhn. Ai jo vetm q nuk ka vdekur, por falnderon Zotin pikrisht sepse nuk e ka braktisur.
  Pastaj, duke e lexuar n nj mnyr syprfaqsore, dikush mund t besoj se n Psalmin 22 flitet pr Jezu Krishtin: " M’i shporuan duart e kmbt, mund t’i numroj t gjith eshtrat e mi (22, 17-18).
  Flitet vrtet pr torturn e nj personi t kryqzuar; dhe kjo nn syt mizor t xhelatve dhe turms: "M rrethuan dema t shumt, mzetrit e Basanit m qarkuan" (22,13); dhe: "M rrethuan qen me shumic, turm keqbrsish m rrethuan gjithkah"; dhe m shum: "E kta m shikojn e nuk m’i ndajn syt. Petkat e mia ndr vete i ndajn e mbi petkun tim qesin short"( 22,17-19).
  Por, ky psalm nuk u shkrua pr Jezu Krishtin: ai u krijua gjat kthimit nga Mrgimi n Babiloni: ky kthim krahasohet me ringjalljen e nj njeriu t dnuar; sepse Mrgimi ishte vrtet dnimi me vdekje i ktij populli; pak m shum, dhe do t ishte fshir nga harta!
  Dhe kshtu, n kt Psalm 22, Izraeli krahasohet me nj njeri t dnuar q gati sa nuk vdiq n kryq (le t mos harrojm se kryqi ishte nj tortur shum e zakonshme, prandaj marrim shembullin e kryqzimit): t dnuarit psonin fyerje, poshtrime, gozhdat, braktisjen n duart e xhelatve ... dhe pastaj, pr mrekulli, ai shptoi, ai nuk vdiq. Prkthe: Izraeli u kthye nga internimi. Dhe tani ai e l veten t shkoj n gzimin e tij dhe ai ua tregon t gjithve, ai e brtet at edhe m fort se sa brtiti n kohn e ankthit t tij. Historia e kryqzimit nuk sht n qendr t psalmit, sht aty pr t nxjerr n pah falnderimet e atij (Izraelit) q sapo shptoi nga shtypja dhe nga tmerri i vdekjes.
  Nga vendi i ankthit t tij, Izraeli nuk pushoi kurr s thirruri n ndihm dhe nuk dyshoi n asnj moment se Zoti do ta kishte dgjuar. Thirrja e tij ishte e fort dhe ne tashm e njohim mir: "O Hyj, Hyji im, pse hoqe dor prej meje?": O Zot, Zoti im, pse m ke braktisur? "sht me t vrtet nj britm ankthi para heshtjes s Zotit, por nuk sht as nj britm dshprimi, e aq m pak nj britm dyshimi. Prkundrazi! sht lutja e dikujt q vuan, i cili guxon t brtas pr vuajtjet e tij. Duhet t meditojm pak kt pjes t psalmit, q t kuptojm se ai na ndrion pr lutjen ton, ma mson si duhet t lutemi kur kemi do lloj vuajtjeje: kemi t drejt t brtasim, Bibla na fton ta bjm kt.
  Ky psalm sht, n fakt, knga e kthimit nga Mrgimi: Izraeli falnderon. Ai kujton dhimbjen e s kaluars, ankthin, heshtjen e dukshme t Zotit; ai ndihej i braktisur n duart e armiqve t tij ... Por ai vazhdon t lutet, vetm lutja dshmon se nuk e ka humbur plotsisht shpresn! Nse e kemi humbur plotsisht shpresn, pse duhet t vazhdojm t lutemi? Izraeli,n kohn e mrgimit dhe t shtypjes n Babiloni, vazhdoi t kujtonte Beslidhjen dhe t gjitha mirsit e Zotit.  PSALMI 21 SI NJ SHENJ FALNDERIMI PR BAMIRSIT E ZOTIT.


  N thelb, ky psalm sht i barabart me ish-votos tan: n mes t nj rreziku t madh, njerzit luten dhe ia bjn nj premtim Zotit nse i dgjon; si, pr shmbull: "Nse un do t shptoj, un do t ofroj nj dhurat n nder t Shenjtit q besimtart luten n at faltore"; dhe sapo ata shptojn, menjher e mbajn premtimin e tyre.
  N disa kisha n Jug t Francs, pr shembull, muret jan t mbuluara me piktura q prfaqsojn rrethanat e rrezikut nga i cili dikush ka shptuar; mund t jet nj zjarr, nj aksident, nj anije ... gjithashtu ndonjher shihet nj grua e re n rrezik vdekjeje n rastin e lindhjes s nj fmije, me nj tuf t tr fmijsh rreth shtratit t saj... Prfaqsimi i asaj q pothuajse ka ndodhur, sht gjithmon dramatik; dhe ne shohim prindrit dhe t afrmit e piklluar q ndihmojn t pafuqishm: jan ata q premtuan se do t ekzekutohej kjo piktur nse shptonte ai q ishte n rrezik. N prgjithsi, piktura sht e ndar n tre pjes; rreziku q ndodhi ... t afrmit n lutje dhe, m lart, n nj cep t qiellit, shenjti q erdhi n ndihm. Dhe sht vet i gjith ish-voto q shpreh falnderimin me t cilin kemi zemrat tona t plota kur gjithka prfundon mir.
  Psalmi yn 22 duket tamam si nj ex-voto: prshkruan mir tmerrin e Mrgimit, ankthet e popullit t Izraelit dhe t Jeruzalemit t rrethuar nga Nabukodonozori, ndjenjn e pafuqis prpara sprovs; dhe ktu sprova sht urrejtja e njerzve t vendit: atje mrgimtart luten: "Zoti im, Hyji im, pse hoqe dorn prej meje?" q mund t prkthehet:" Pse, pr far, m ke braktisur n urrejtjen e armiqve t mi?". Dhe Zoti e di sa her populli i Izraelit sht prballur me urrejtjen e njerzve. Por ky psalm thot edhe m shum, ashtu si ish-votos tan: psalmi shpreh falnderimet e atyre q e pranojn se i detyrohen shptimit t tyre vetm Zotit: "M shpto prej gojs s luanit, prej brirve t buajve t egr mua t gjorin. E un do t’ua shpall vllezrve Emrin tnd e un do t t lavdroj n kuvendin e dheu: (Ps 22, 22-24). “Ju q e druani Zotin, lvdojeni at, mbar fara e Jakobit, lvdojeni at! T gjith pasardhsit e Izraelit, nderojeni at, lvdojeni Zotin!" (Ps 22, 22-24).
  Dhe vargjet e fundit t psalmit jan nj himn falnderimi. Fatkeqsisht nuk kndohen kt t diel t Larit, ndoshta sepse mendohet q njihen pr mend:
  “Do t han skamnort e do t ngihen,
  do ta lavdrojn Zotin ata q e krkojn:
  ‘Rroft zemra e tyre pr amshim!’
  Do t kujtohen e do t kthehen te Zoti mbar skajet e toks,
  do t adhurojn para tij mbar familjet e kombeve...
  Shpirti im pr t do t jetoj,
  n shrbim t tij do t jet fara ime,
  breznis s ardhshme do t’i tregohet pr Zotin,
  pr drejtsin e tij do t’i tregohet popullit q vjen:“Kshtu bri Zoti”!”

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E LARIT VITI B.

  M 28-3-2021


  UNGILLI: Mk 15, 139.


  1 Menjher n mngjes krert e priftrinjve mbajtn kuvend bashk me pleq e me skrib ‑ mbar Kshilli i lart e, pasi Jezusin e lidhn, e uan dhe ia dorzuan Pilatit. 2 Pilati e pyeti: A je ti mbreti i judenjve? Ti thua! ‑ iu prgjigj Jezusi. 3 Kryepriftrinjt e paditnin rnd. 4 Pilati e pyeti prsri: Pse spo prgjigjesh asgj? Shih se sa po t padisin! 5 Jezusi su prgjigj m asgj aq sa Pilati mbeti i habitur. 6 Pilati pr do t kremte t Pashkve u lshonte at t burgosur q ata krkonin. 7 N at koh ishte n burg nj njeri q quhej Barab, i burgosur bashk me kryengrits t tjer, t cilt n nj kryengritje kishin br vrasje. 8 Njerzit u ngjitn lart e filluan t krkojn prej Pilatit t bj at q kishte zakon t bj pr ta. 9 Pilati iu prgjigj: A doni tjua lshoj mbretin e Hebrenjve? 10 Sepse e dinte mir se kryepriftrinjt e kishin dorzuar prej smire. 11 Por kryepriftrinjt e nxitn turmn tua lshoj m mir Barabn. 12 Pilati foli prsri dhe u tha: ka (doni) t bj me at q (ju thoni se) sht mbreti i judenjve? 13 Kryqzoje! ‑ brtitn ata prsri. 14 Po t keqe ka br? ‑ u tha Pilati. Por ata brtitn edhe m t madhe: Kryqzoje! 15 Pilati, duke dashur t knaq turmn ua lshoi Barabn, kurse Jezusin, pasi e frushkulloi, ua dha ta kryqzojn. Ushtart prqeshin Jezusin. 16 Ushtart e shtin Jezusin brenda pallatit ‑ d. m. th. n pretorium, dhe e bashkuan mbar kohortn. 17 E veshn me mantel t kuq dhe n kok i vun nj kuror t grshetuar me ferra. 18 Ather filluan ta prshndesin: T falemi, mbreti i judenjve! 19 Dhe i binin kres me kallam, e pshtynin dhe, duke u gjunjzuar para tij, gjasme e nderonin. 20 Pasi e vun n loj, ia hoqn mantelin e kuq, ia veshn petkat e tij dhe e hodhn prjashta pr ta kryqzuar. 21 Ushtart e detyruan nj kalimtar q po kthehej nga fusha, Simonin prej Cirens, baban e Aleksandrit e t Rufit, t mbart kryqin e Jezusit. 22 Jezusin e uan n nj vend q quhet Golgota, q n prkthim do t thot: Vendi i Kafks. 23 I dhan ver t przier me mirr, por ai nuk e mori. 24 Ather e kryqzuan dhe: i ndan petkat e tij, duke hedhur short ‑ ka ti bjer secilit. 25 Ishte ora tre kur e kryqzuan. 26 Ishte i shkruar mbishkrimi i fajit t tij: Mbreti i judenjve. 27 Bashk me t kryqzuan edhe dy cuba, njrin n ann e tij t djatht, kurse tjetrin n t majtn e tij. [28]. 29 Kalimtart e shanin duke tundur kokn e thoshin: Hej, ti q e rrnon Tempullin dhe e rindrton pr tri dit, 30 shptoje, deh, veten, zbrit prej kryqit! 31 Po ashtu edhe kryepriftrinjt e skribt e vinin n loj me njri-tjetrin dhe thoshin: T tjert i shptoi, por veten smund ta shptoj! 32 Mesia! Mbreti i Izraelit! Le t zbres tani nga kryqi q ta shohim e t besojm! E fyenin edhe ata q ishin t kryqzuar me t. 33 Kur u b ora gjasht errsira e mbuloi mbar dheun deri n orn nnt. 34 N orn nnt Jezusi lshoi nj gjm t madhe: Eloi, Eloi, lema sabahthani? 35 Q prkthehet: Hyji im, Hyji im, prse hoqe dor prej meje? Disa prej atyre q ishin pran, kur e dgjuan, than: Ja, po thrret Elin! 36 Njri prej tyre u lshua me vrap, e lagu shpuzn n uthull, e vuri n kallam, ia dha ta pij duke thn: Lreni t shohim pale a po vjen Elia ta ul nga kryqi! 37 Jezusi lshoi nj britm t madhe ‑ e dha shpirt. 38 Ather perdja e Tempullit u nda m dysh prej majs e deri n fund. 39 Centurioni q rrinte prball Jezusit, kur pa se si i doli shpirti, tha:Ky njeri paska qen me t vrtet Biri i Hyjit!  LECTIO DIVINA-MEDITIMI- LUTJA.


  VETMIA E JEZUSIT DHE HESHTJA E TIJ.


  S pari, ne do t vrejm dy veanti t Pasionit t Jezusit n Mark: vetmin e dhe heshtjen e tij.
  Vetmia e Jezusit: n Pasionin sipas Shn Markut, Jezusi sht veanrisht i vetm; pas mohimit t Pjetrit, Marku na paraqet Jezusin vetm, nuk ka m asnj prani miqsore n krah t tij; prmenden grat, por vetm pas vdekjes s tij.
  Sa i prket heshtjes s tij, sht nj gj mbreslnse: vetm disa fjal n gjyq dhe m pas, Marku vren,:"Jezusi nuk u prgjigj m". Dhe vet Pilati sht i habitur nga kjo gj: "Pilati e pyeti prsri: Pse spo prgjigjesh asgj? Shih se sa po t padisin! Jezusi su prgjigj m asgj aq sa Pilati mbeti i habitur"(Mk 15, 4-5).
  Pastaj, n kryq, nj fjal e vetme: "Eloi, Eloi, lama sabactani?". T interpretuar nga nj ushtar romak, kto fjal tingllojn si nj britm dshprimi; por nj hebre nuk do t kishte gabuar: ata jan t part n nj kng fitoreje; pasi, si e kemi par duke studiuar Psalmin 22, nuk sht nj britm dshprimi, madje as dyshimi!
  Prball ksaj vetmie dhe ksaj heshtjeje t Jezusit, njeriu pyet veten n mnyr t pashmangshme: "Cili sht sekreti i tij?" N nj koh t shkurtr ai kalon nga popullariteti n prulsi t braktisjes totale, nga hyrja mbretrore n qytet te prjashtimi dhe ekzekutimi jasht qytetit, nga njohja e drguar nga Zoti ("Bekuar qoft n emrin e Zotit ai q vjen") n dnim pr blasfemi dhe ekzekutimi n emr t Ligjit, q do t thoshte se n syt e t gjithve ai ishte mallkuar nga Zoti. I njohur si Mesia, domethn Mbreti i Izraelit, liruesi, shptimtari nga pasuesit e tij dhe nj turm e tr entuziaste, ai u likuidua shpejt pas nj gjykimi t trilluar.
  Ai vet lejoi t bhej Mesia-Mbret n ditn e triumfit, ai vet lejoi t bhej edhe m shum, Mesia-Prift n prndjekje. Duke vepruar kshtu, ai ende ruan sekretin q ka mbajtur gjith jetn e tij; vetm pas Ringjalljes s tij, dishepujt e tij m n fund do t jen n gjendje t kuptojn.
  Duket se kjo maturi e historis s Markut synon t nxjerr n pah dy aspekte t misterit t Jezusit: Mesia-Mbret dhe Mesia-Prifti.  MESIA-MBRETI Q PRITEJ.

  Mesia-Mbreti: edhe pse n formn e nj pyetjeje, e nj talljeje, pohimi i mbretrimit t Krishtit sht n qendr t tregimit. Pyetja e par q Pilati i bn ktij burri, q i sht sjell i lidhur, sht: "A je ti Mbreti i Judenjve?" Ai merr vetm nj prgjigje t paqart: "Ti thua" (15, 2). N vijim, Pilati i jep dy her kt titull Jezusit: A doni tjua lshoj mbretin e hebrenjve?"(V. 9) dhe: ka (doni) t bj me at q (ju thoni se) sht mbreti i judenjve?(V. 12). Dhe, uditrisht, askush prej turms, prej kryepriftrinjve, skribve dhe farizenjve nuk e kundrshtoi at.
  Pastaj vjen parodia e ushtarve, e mantelit t kuq, e kurors me ferra dhe e brohoritjeve: T falemi, mbreti i judenjve!(15, 18). Dhe pastaj, kjo shenj n maj t kryqit, mbase me qllim t keq, por q sidoqoft u njofton t gjith kalimtarve se "ky sht Mbreti i Judenjve" (15, 26). "Edhe kryepriftrinjt e skribt e vinin n loj me dhe thoshin: T tjert i shptoi, por veten smund ta shptoj! Mesia! Mbreti i Izraelit! Le t zbres tani nga kryqi q ta shohim e t besojm!(15, 32).  MESIA-PRIFTI Q PRITEJ.  Aspekti i dyt t misterit t Jezusit t nxjerr n drit nga tregimi i Markut: Jezusi sht Mesia-Prifti.
  sht e vrtet q n fillim kryepriftrinjt dhe shokt e tyre marrin iniciativn: jan kryepriftrinjt n detyr ata q luajn rolin e par n dnimin dhe vdekjen e Jezusit: ata e sjellin Jezusin te Pilati dhe kontrollojn q operacionet t zhvillohen normalisht. "Menjher n mngjes krert e priftrinjve mbajtn kuvend bashk me pleq e me skrib ‑ mbar Kshilli i lart e, pasi Jezusin e lidhn, e uan dhe ia dorzuan Pilatit" (15,1). Pak m von, jan ata q e shtyn turmn pr t krkuar lirimin e Barabbas: "Por kryepriftrinjt e nxitn turmn tua lshoj m mir Barabn" (Mk 15,11). Vet Pilati nuk mashtrohet nga ata, pasi Marku specifikon: Pilati "e dinte mir se kryepriftrinjt e kishin dorzuar prej smire"(Mk 15:10). Nj smir e justifikuar, nse do t pranohet se, me mirbesim, ata shqetsoheshin pr suksesin e Jezusit, i cili, n syt e tyre, po i onte njerzit drejt shpresave t rrem.
  Por n Ungjillin e Markut, n tregimin e tij t Pasionit t Jezusit, prifti i vrtet, mesia-prifti i pritur, sht vet Jezusi. Sepse Marku sht i vetmi me Gjonin q flet pr ngjyrn e kuqe t mantelit q i sht dhn Jezusit pr ta tallur. Tani e kuqe ishte ngjyra e rrobave t mbretrve dhe t kryepriftrinjve. Prqeshja supreme: ata q veshin kt rrob t kuqe, lejojn q t prlyhet n kt mnyr; pastaj sht nj gj e uditshme q ata q pr profesionin e tyre duhet t krkonin dhe t shpallnin t Vrtetn, i kalojn afr asaj t Vrtete ,por nuk e njohin. Vet Jezusi kishte thn: Un jam rruga, e vrteta dhe jeta. sht nj gj e jashtzakonshme q Profesioni i par i besimit vjen nga nj pagan: Ky njeri paska qen me t vrtet Biri i Hyjit!.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E PASHKS VITI B

  M 4-4-2021.


  PSALMI:118 , 1.4.16-17.22-23.


  1 ALELUJA!
  Lavdrojeni Zotin, sepse sht i mir,
  sepse e amshuar sht dashuria e tij!
  4 Le t thon tani ata q e druajn Zotin,
  e amshuar sht dashuria e tij!
  16 “E djathta e Zotit u madhrua!
  E djathta e Zotit m lartsoi!
  E djathta e Zotit u madhrua”!
  17 S’do t vdes, t jetoj dua,
  do t’i kumtoj veprat e Zotit!
  22 Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit,
  erdhi e u b guri i kndit;
  23 Zoti e bri kt gj:
  sa mrekulli pr syt tan!  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


  Duhet t pranohet se ky psalm nuk sht shkruar pr Jezu Krishtin! Si t gjith psalmet, ky psalm u krijua shekuj para Krishtit pr t'u knduar n tempullin n Jeruzalem. Si t gjith psalmet gjithashtu, ai prsrit t gjith historin e Izraelit, kt histori t gjat t Beslidhjes: kjo sht ajo q quhet "vepra e Zotit, mrekullia para syve tan ...". sht prvoja q bn q Populli i Zgjedhur t thot: po, me t vrtet, dashuria e Zotit sht e prjetshme! Zoti e ka shoqruar popullin e tij gjat gjith historis s tyre dhe gjithmon i ka shptuar ata nga sprovat e tyre.
  Kemi ktu nj jehon t kngs s fitores q njerzit e liruar nga Egjipti knduan pasi kaluan Detin e Kuq: "Zoti sht forca dhe fuqia ime. Ai, ve Ai, m shptoi!" (Da 15,2). Fjalt "pun" ose "udi" jan gjithmon n Bibl nj aludim pr lirimin nga Egjipti. Dhe kur thuhet "aludim", fjala sht shum e dobt. Ktu flitet pr "nj kujtim" n kuptimin e fort t fjals, nj kujtim e prbashkt me t gjith antart e Populli t Zgjedhur.

  " “E djathta e Zotit u madhrua! E djathta e Zotit m lartsoi! E djathta e Zotit u madhrua” (Ps 118,16). sht gjithashtu edhe ky nj kujtim i lirimit nga Egjipti. Dhe kjo vepr lirimtare t Zotit nuk ka duruar vetm nj dit, sht e prhershme, sht stypur n brendsin e zemrave si dika q shtyn n veprim t gjith si nj popull i vetm. sht vrtet nga prvoja q ata q "e kan frikn e Zotit", mund t thon: "E amshuar sht dashuria e tij". Dhe ne e dim q njerzit e Bibls kan msuar gradualisht t zvendsojn fjaln "frik" me fjaln "dashuri".
  Dhe sht kjo dashuri e prjetshme t Zotit q sht baza e shpress: sepse, sa her q Populli kndon n prkujtimin e lirimit t s kaluars, e bn gjithashtu dhe mbi t gjitha pr t marr forcn, nga prvoja e t vjetrve, pr t prballuar sprovat e s ardhmes. Zoti premton se do t drgoj Mesin e tij dhe Populli pret i bindur n shpres se m n fund do t njoh lumturin e premtuar; m n fund Populli i Zgjedhur dhe bashk me t gjith njerzimi do t njoh paqen dhe drejtsin. Plotsimi i premtimit nuk u ndodh kur u shkrua ky psalm: ishin shum shkeljet ndaj paqes dhe drejtsis. Por edhe ne sot, pas 2500 vjet afrshisht, nuk mund t themi q kemi arritur plotsimin e ktij premtimit.
  Por paraardhsi yn i largt q shkruan kt psalm, e di se Zoti sht n gjendje t transformoj t gjitha situatat, duke prfshir situatat e vdekjes n situata t jets: " S’do t vdes, t jetoj dua, do t’i kumtoj veprat e Zotit!" (Ps 118,17).
  Ishte falnderimi i Populit q ishte n rrezik t vedkjes dhe e falnderoi Zotin pr lirimin e tij. Kur u shkrua ky psalm, nuk mund t thuhet se besimi n ringjallje ishte prhapur dhe e pranuar; n fakt dihet mir se besimi n ringjallje nuk u shfaq shum von n Izrael; ky pohim: "Jo, nuk do t vdes, do t jetoj" sht nj profesion i vrtet i besimit, por i nj rendi tjetr: sht siguria q Zoti nuk do ta braktis kurr popullin e tij: edhe n situatat m t kqija, kur e ardhmja e Popullit sht e kompromentuar, me siguri Zoti do t ndrhyj pr t shptuar at. Sepse thirrja e ktij populli nga ana e Zotit sht pikrisht q t jetoj pr " t’i kumtuar veprat e Zotit!".
  Pr t dhn nj ide t ktyre prmbysjeve q Zoti sht n gjendje t bj, huazohet gjuha e arkitektve: "Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit" (Ps 118,22).
  Kur kompozohet ky psalm, nuk sht hera e par q imazhi i gurthemelit prdoret pr t folur pr punn e Zotit: Isaia e kishte br kt tashm n kapitullin 28 t librit t tij.
  N nj koh kur shoqria e Jeruzalemit degradohej, kur gnjeshtra, padrejtsia, korrupsioni, prbuzja e urdhrimeve t Zotit mbretronin kudo, profeti kujtoi se ne korrim at q kemi mbjell: nj shoqri e till shkon drejt shkatrrimit t saj. Isaia m pas tha dika si: “Ju mbshteteni te era; mund t thuhet se vrtet dshironi t vdisni ("bt nj pakt me vdekjen" ...) Ju e dini shum mir, megjithat, se ligji dhe drejtsia jan t vetmet vlera t sigurta ... Ju jeni si ndrtuesit q zgjedhin gurt m t kqinj pr t br themelet dhe i refuzojn sistematikisht gurt e mir dhe t fort: t prkthehet vlerat e vrteta.
  Por nj profet nuk qndron kurr n aspektet negativ t realitetit! Sepse Zoti kurr nuk e braktis popullin e tij ... Ndrtimi ka filluar keq? A kan br keq arkitektt punn q u ishte besuar atyre? Mos u shqetso ... Zoti do t marr prsipr vet operacionet. Ai do t rivendos ligjin dhe drejtsin n Jeruzalem. Ai do ta bj at si nj arkitekt, ai n nj far mnyre do t rindrtoj qytetin e tij! Por mbi nj baz t shndetshme kt her.
  Ktu sht ky pasazh nga Isaia: “Ja, un do t v pr themel nj gur n Sion, gur t sprovuar, kndor, t mueshm, t themeluar; kush t besoj, s’do t marrakotet" (Is. 28,16).
  Psalmi yn merr kt imazh t gurthemelit dhe e specifikon at pr t njoftuar prmbysjen spektakolare q Zoti do t veproj. Pikrisht mbi t gjitha kto vlera t prmuara nga sundimtart e kqinj, Zoti do t ndrtoj nj shoqri t re; m mir, sht nga t gjith t vegjlit, t prulurit, t prmuarit, q ai do t lind njerzit e rinj! " Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit; Zoti e bri kt gj: sa mrekulli pr syt tan!" (Ps 118, 22v).
  Vet Jezusi citoi n shmblltyrn e vreshtarve vrass, kt fjal profetike: "Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit" (vreshtart vrass vrasin djalin e pronarit); e gjejm kt shmblltyr n tre ungjinjt sinoptik: kjo gj e vrteton rndsin e ksaj teme n brezin e par t krishter (Mt 21: 33-46; Mk 12, 1-12; Lk 20, 9-19).
  Prandaj sht krejt e natyrshme q ky psalm sht br ngazllimi paskal i shklqyeshm. Krishti sht ai gur i prbuzur, i refuzuar nga ndrtuesit: por ai sht br gurthemeli, guri themeltar i njerzimit t ri. Tani njerzimi i liruar nga vdekja mund t kndoj s bashku me t: "S’do t vdes, t jetoj dua, do t’i kumtoj veprat e Zotit!”
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 31-03-2021 m 10:47

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  E DIELA E PSHKS VITI B.

  M 4-4-2021.


  LEXIMI I PAR: Va. 10, 34-43


  34 Ather Pjetri mori fjaln e tha: “Tani me t vrtet po e marr vesh se Hyji nuk i mban kujt krah, 35 prkundrazi ‑ n do kombsi i plqen ai q e ka frikn e tij dhe q e zbaton drejtsin. 36 Ai u drgoi Fjaln e vet izraelitve dhe ua shpalli Ungjillin e paqes prmes Jezu Krishtit q sht Zotria i t gjithve. 37 Ju e dini ka ka ndodhur n mbar Juden, duke filluar nga Galileja, pas pagzimit q predikoi Gjoni, 38 se si Hyji Jezusin prej Nazaretit e shuguroi me Shpirtin Shenjt e me pushtet; at q e prshkoi vendin duke br mir e duke shruar t gjith ata q kishin rn nn pushtetin e djallit, sepse Hyji ishte me t. 39 Ne jemi dshmitar pr gjithka q bri n mbar krahinn e Judes e n Jerusalem. E vran “duke e varur n shtyll”! 40 Hyji e ngjalli t tretn dit dhe bri q t dftohet i gjall 41 ‑ jo mbar popullit n prgjithsi, por dshmitarve prej Hyjit t paracaktuar ‑ neve q bashk me t kemi ngrn e kemi pir pasi u ngjall prej t vdekurish. 42 Ai edhe na urdhroi t’i predikojm popullit e t’i japim dshmi se Jezusi prej Hyjit sht caktuar Gjykats i t gjallve e i t vdekurve. 43 Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T”.  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.


  Pjetri ishte n Cezare-sur-Mer (atje ishte me t vrtet nj garnizon romak) dhe ai hyri n shtpin e Cornelius, nj oficer romak.
  Si erdhi deri atje? Dhe far po bn ai atje? N fakt, nse Pjetri sht atje, kjo sht pr shkak se ai ishte shtyr disi prreth nga Shpirti Shenjt. Ne duhet t rilexojm tregimin e vizionit t Jopas n t njjtin kapitull t Veprave. Nga ana tjetr, jo shum koh m par, Pjetri sapo kishte br dy mrekulli: ai shroi nj burr, Eneas, n Lydda dhe m pas, ai ringjalli nj grua, Tabitha, n Joppa: Jaffa e sotme (Va. 9, 32 - 43). Kto dy mrekulli i vrtetuan atij se Zoti i Ngjallur ishte me t dhe po punonte prmes tij. Sepse Jezusi me t vrtet kishte njoftuar q, ashtu si ai, dhe n emr t tij, apostujt do t dbonin demon, shronin t smurt dhe do t ringjallnin t vdekurit.
  Kta dy mrekulli i dhan fuqin Pjetrit pr t ndrmarr hapin tjetr, i cili sht vendimtar: ksaj here sht nj mrekulli pr veten e tij, si t thuash! Sepse, pr her t par, n kundrshtim me t gjith edukimin e tij, me t gjitha sigurit e q sht e vrtet q Korneli, nj pagan, ishte mik i hebrenjve: thuhej se ishte nj prej atyre q "e druanin Zotin"; domethn nj i konvertuar n fen hebraike, por q nuk arriti aq larg sa t prvetsonte t gjitha praktikat e saj, prfshir edhe rrethprerja. Tani rrethprerja sht shenja e Beslidhjes; prandaj edhe nj q “e duan Zotin" mbetet nj i parrethprer, nj pagan. Dhe pikrisht n shtpin e ktij pagani, Korneli, hyri Pjetri dhe atje ai shpalli lajmin e mir: Jezusi nga Nazaretit u ringjall!
  Dhe, po at dit, Korneli do t pagzohet s bashku me t gjith familjen e tij. Prkthehet: Ungjilli po derdhet mbi kufijt e Izraelit!
  Shpesh thuhet se Pali sht apostulli i paganve, por ne duhet t'i bjm drejtsi Pjetrit: nse duam t'u besojm Veprave t Apostujve, sht ai q filloi, dhe n Cezare, saktsisht, me centurionin romak Cornelius.
  Dhe ajo q sapo kemi dgjuar sht, pra, fjalimi q Pjetri mbajti te Corneliusi n at dit t paharrueshme. Prandaj kuptohet rndsia e fjalis s fundit t tekstit q sapo kemi dgjuar; Pjetri kupton: “Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T” (Va. 10,43).
  do njeri, domethn jo vetm hebrenj: madje edhe pagant mund t hyjn n Beslidhje. Shptimi s pari iu njoftua Izraelit, por tani mjafton t besohet n Jezu Krishtin pr t marr faljen e mkateve, domethn t hyr n Beslidhjen me Zotin. Dhe kshtu do njeri, madje edhe nj jo-hebre (ky sht kuptimi i fjals "pagan" ktu), mund t pagzohet n emrin e Jezusit.
  Padyshim, ky ishte zbulimi i madh i t krishterve t par, Pali dhe Pjetri kmbngulin t dy: mjafton t besosh n Jezusin pr t shptuar!
  Fjalimi q Pjetri i drejtoi Kornelit, na tregon gjendjen shpirtrore t Apostujve n vitet pas Ringjalljes s Jezusit. Ata kishin qen dshmitar t privilegjuar t fjalve dhe veprimeve t Jezusit dhe gradualisht e kuptuan se ai ishte Mesia q t gjith njerzit po prisnin. Dhe ather kishin prjetuar t Premtn e madhe: Perndia e kishte ln Jezusin nga Nazareti t vdiste; sigurisht, Zoti nuk do ta kishte ln Mesin e tij, t Drguarin e tij t vdiste; zhgnjimi i tyre kishte qen i pamas; Jezusi i Nazaretit nuk mund t ishte Mesia.
  Dhe pastaj, si nj rrufe n nj qiell t kthjellt, Jezusi u ringjall: jo, Zoti nuk e kishte braktisur t Drguarin e tij, ai e kishte ringjallur at. Dhe Apostujt kishin pasur shum takime me Jezusin e gjall; dhe pastaj, q nga Ngjitja e tij n qiell, deri n ditn e Rrshajve, dhe pr ter jetn e tyre ata po i kushtonin gjith forcn pr t'ua shpallur t gjithve ringjalljen e Jezusit: Kjo sht pikrisht ajo q Pjetri i tha Kornelit: "Ne jemi dshmitar pr gjithka q bri n mbar krahinn e Judes e n Jerusalem. E vran “duke e varur n shtyll”! Hyji e ngjalli t tretn dit dhe bri q t dftohet i gjall ‑ jo mbar popullit n prgjithsi, por dshmitarve prej Hyjit t paracaktuar ‑ neve q bashk me t kemi ngrn e kemi pir pasi u ngjall prej t vdekurish. Ai edhe na urdhroi t’i predikojm popullit e t’i japim dshmi se Jezusi prej Hyjit sht caktuar Gjykats i t gjallve e i t vdekurve. Pr t bjn dshmi t gjith profett: n fuqi t Emrit t tij i jepet falja e mkateve secilit q beson n T” (Va.10, 39-43).
  Do t mbetet nj detyr e madhe, nj pun e madhe pr Apostujt: nse ringjallja e Jezusit ishte prova se ai ishte me t vrtet i Drguari i Zotit, ajo nuk shpjegoi pse ishte e nevojshme t kalohej Jezusi npr kt vdekje famkeqe dhe n kt braktisje t t gjithve. Shumica e njerzve ishin n krkim t nj Mesia i cili do t ishte nj mbret i fuqishm, i lavdishm, q do t kishte dbuar Romakt nga Palestina; por Jezusi nuk ishte nj Mesi i till. Disa imagjinuan se Mesia do t ishte nj prift: por Jezusi nuk qe nj prift, ai nuk ishte me origjin nga Levi; dhe ne mund t rendisim t gjitha pritjet e zhgnjyera.

  Kshtu Apostujt ndrmorn nj pun t mrekullueshme reflektimi: ata rilexojn t gjitha Shkrimet e tyre: Ligjin, Profett dhe Psalmet, pr t'u prpjekur t'i kuptojn. U desh e gjith kjo pun e rileximit, pas Rrshajave, n dritn e Shpirtit shenjt, pr t qen n gjendje t thoshnin at q mson Pjetri ktu: "Pr Jezusin t gjith profett dshmojn… Ai na ka ngarkuar neve t'ua shpallim njerzve dhe t’u dshmojm atyre se Hyji e bri at Gjykats t t gjallve dhe t vdekurve”.
  Dhe fjalia q prmbledh t gjitha: "Zoti i dha atij vajosjen e Shpirtit Shenjt dhe t fuqis s tij". Tani e tutje, Pjetri e kupton at: do njeri, hebre apo pagan, mund, nprmjet Jezu Krishtit, gjithashtu t shenjtrohet nga nga Shpirti shenjt dhe t mbushet me forcn e tij!

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  E DIELA E PASHKS VITI B

  M 4 – 4- 2021.

  UNGJILLI: Gj. 20 , 1 – 9.  1 Ditn e par t javs, n mngjes, ende pa dal drita, erdhi Maria Magdalen te varri dhe pa se guri ishte hequr prej varrit.
  2 Ather erdhi me vrap te Simon‑Pjetri dhe tek ai nxnsi tjetr, t cilin Jezusi e donte
  dhe u tha: “E kan marr Zotrin prej varrit e nuk dim se ku e kan vn.”
  3 Ather doln Pjetri dhe ai nxnsi tjetr e u nisn drejt varrit.
  4 Vraponin t dy bashk, por ai nxnsi tjetr ia kaloi Pjetrit dhe arriti i pari te varri.
  5 Ai u prkul dhe pa plhurat e vna aty, por nuk hyri.
  6 Ndrkaq mbrriti edhe Simon‑Pjetri q po vinte pas tij dhe hyri n varr. I pa plhurat e vna
  7 dhe rizn q pati qen n kok t Jezusit. Kjo nuk ishte me plhura, por vemas e palosur n nj vend.
  8 Ather hyri edhe ai nxnsi tjetr, q mbrriti i pari te varri, pa e besoi.
  9 N t vrtet, ende nuk e kishin kuptuar Shkrimin e shenjt: se duhej q Ai t ngjallej s vdekuri.  LECTIO DIVINA – MEDITIMI- LUTJA.


  Gjoni vren se ishte akoma errsir: drita e Ringjalljes shpoi natn; padyshim q prkujtohet Prologu i t njjtit Ungjill t Gjonit: "Drita shndriti n errsir e errsira nuk e pushtoi" (1,5), n kuptimin e dyfisht t fjals "pushtoi", q do t thot n t njjtn koh "nuk e ka kuptuar" dhe "nuk e ka ndaluar"; errsira nuk e kuptonte dritn, sepse, si tha Jezusi gjithashtu n Shn Gjonin: "Shpirtin e s Vrtets, bota s’mund ta marr, sepse nuk e sheh as nuk e njeh" (Gj 14:17); ose prsri: "Drita erdhi n bot, por njerzit m tepr deshn errsirn se dritn, sepse veprat i kishin t kqija" (Gj. 3,19); por, prkundr gjithkaje, errsira nuk do t jet n gjendje ta ndaloj dritn, ose, n kuptimin e parandalimit, errsira nuk do t jet n gjendje t pengoj q drita t shklqej; sht gjithmon Shn Gjoni ai q na raporton fjalin q shpall fitoren e Krishtit: "Por mos u trembni ‑ un e munda botn!”(Gj. 16,33).
  Pra, "ndrsa sht ende errsir", Maria Magdalena sheh q guri sht hequr nga varri; ajo vrapon pr t gjetur Simon-Pjetrin dhe dishepullin tjetr, at q Jezusi e donte, (supozohet se sht vet Gjoni) dhe u thot atyre: “E kan marr Zotrin prej varrit e nuk dim se ku e kan vn” (1,2). Padyshim, t dy dishepujt nxitojn t shkojn t varri; duhet mbajtur mend nderimi i Gjonit ndaj Pjetrit; Gjoni vrapon m shpejt, ai sht ndoshta m i ri, por ai e lejon Pjetrin t hyj i pari n varr:
  " Vraponin t dy bashk, por ai nxnsi tjetr ia kaloi Pjetrit dhe arriti i pari te varri. Ai u prkul dhe pa plhurat e vna aty, por nuk hyri. Ndrkaq mbrriti edhe Simon‑Pjetri q po vinte pas tij dhe hyri n varr. I pa plhurat e vna dhe rizn q pati qen n kok t Jezusit. Kjo nuk ishte me plhura, por vemas e palosur n nj vend (1,4-8). Pjetri hyn n varr dhe ai shikon qefin q ka mbetur atje dhe lirin q kishte mbuluar kokn, jo t vendosur me qefin, por mnjan n vendin e tij. Zbulimi i tij vjen deri ktu: varri bosh dhe liri i ln pas; por kur Gjoni hyn nga ana e tij, teksti thot: " Ather hyri edhe ai nxnsi tjetr, q mbrriti i pari te varri, pa e besoi" (1,9) . Pr Shn Gjonin, kto rroba jan prova: ato vrtetojn Ringjalljen; n astin e ekzekutimit t Krishtit dhe shum koh m von, kundrshtart e t krishterve prhapn thashethemet se ithtart e Jezusit thjesht e kishin vjedhur trupin. Shn Gjoni prgjigjet: "Po t kishin marr trupin, do t kishin marr edhe linjat!". Dhe nse ai do t ishte ende i vdekur, nse do t ishte nj kufom, linjat q e mbuluan padyshim q nuk do t hiqeshin".

  Kto plhura jan prova se Jezusi tani sht liruar nga vdekja: kto dy plhura q e mbshtjellnin trupin e Jezusit, simbolizojn pasivitetin e vdekjes. Duke i par kto dy araf t braktisur, tani t padobishm, Gjoni besoi; ai e kuptoi menjher. Kur Lazari u kthye n jet nga Jezusi disa dit m par, ai kishte dal i lidhur; trupi i tij ishte akoma nj rob i zinxhirve t bots: nuk ishte nj trup i ringjallur; Jezusi, ai del i lir: plotsisht i liruar nga zinxhirt e bots; trupi i tij i ringjallur nuk sht m i mbshtjellur nga araft.
  Fjalia e fundit sht paksa befasuese: "N t vrtet, ende nuk e kishin kuptuar Shkrimin e shenjt: se duhej q Ai t ngjallej s vdekuri" (1,9).
  Gjoni tashm kishte shkruar disa her n ungjillin e tij se vetm pas Ringjalljes dishepujt kuptuan misterin e Krishtit, fjalt dhe sjelljen e tij. N kohn e Pastrimit t Tempullit, kur Jezusi shkaktoi nj skandal t vrtet duke dbuar shitsit e kafshve dhe kmbyesit e parave, ungjilli i Gjonit thot: " Kur u ringjall prej s vdekuri, ather u ra ndr mend nxnsve se kt kishte dashur t thot dhe i besuan Shkrimit t shenjt e fjals q tha Jezusi" (Gj. 2,22)
  E njjta gj vlen edhe pr hyrjen e tij triumfale n Jeruzalem. Gjoni vren: "Kt gj nuk e kuptuan menjher nxnsit, por vetm kur Jezusi hyri n lavdin e vet, ather e kuptuan se kto ishin shkruar pr t dhe se kishin br pr t pikrisht ashtu"(Gjn 12:16).
  Por le t jemi t sinqert e t pranojm se askund n t gjith Shkrimet nuk gjendet nj fraz q thot se Mesia do t ringjallet. N buz t varrit t zbrazt, Pjetri dhe Gjoni prandaj nuk patn nj ndriim si n qoft se nj fjali e Shkrimit, t sakt, por t harruar, do t kishte kthyer papritmas n mendjen e tyre; por, papritmas, i gjith plani i Zotit u zbardh mbi ta: si thot Shn Luka pr dishepujt e Emausit, mendjet e tyre u hapn dhe i "kuptuan Shkrimet".
  “Ai pa dhe besoi". Deri ather, dishepujt nuk kishin par q, sipas Shkrimeve, Jezusi duhej t ringjallej prej s vdekurish… Kjo sht pr shkak se Gjoni, pr shmbull, besonte se Shkrimet duhet t kishin ndriuar mendjen e tij: por deri tani sa gjra t Shkrimeve kishin mbetur t errta pr t ; por sepse, krejt papritur, ai “pa dhe besoi”, pa hezitim, ather gjithka bhet e qart: dhe ai i rilexon Shkrimet ndryshe dhe Shkrimet bhen t ndritshm pr t. Shprehja "ju sht dashur" thot kt qart. Si tha Shn Anselmi, ne nuk duhet t kuptojm pr t besuar, duhet t besojm q t kuptojm.
  Nga ana jon, ne kurr nuk do t kemi ndonj prov tjetr t Ringjalljes s Krishtit prve ktij varri bosh ... N ditt q pasuan, Jezusi u shfaq shpesh her i gjall dishepujve. Por asnj nga kto shfaqje nuk sht vrtet nj prov e detyrueshme ... Besimi yn gjithmon do t duhet t jepet pa ndonj prov tjetr prve dshmis s komuniteteve t krishtera q na kan paraprir e na kan mbshtetur n ecjen ton drejt besimit. Por nse nuk kemi prova, ne mund t verifikojm efektet e Ringjalljes: transformimi i thell i njerzve dhe bashksive q lejojn veten t banohen nga Shpirti, si thot Pali, sht prova m e bukur q Jezusi sht i gjall dhe shlbuesi yn i mir!
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 01-04-2021 m 03:20

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIEKLA E 2 E PASHKVE VITI B

  M 11-2-2021.

  LEXIMI I 1.R: Vap. 4, 32 – 35.


  32 N bashksin e besimtarve mbretronte nj prkim i plot. Askush nuk e quante t vetn kado q kishte, por ndr ta gjithka ishte e prbashkt.
  33 Apostujt me fuqi t madhe jepnin dshmi mbi ngjalljen e Zotris Jezus e t gjith gzonin nderim t madh.
  34 Gjithashtu askush prej tyre nuk ishte skamnor, sepse ata q kishin ara e shtpi i shitnin e mimin e shitjes e binin
  35 dhe e vinin te kmbt e apostujve. Ather secilit i jepej aq sa kishte nevoj.


  LECTIO DIVINA – MEDITIMI – LUTJA.  NJ MNYR E RE E JETS
  .

  Gjendhen disa tekste si ky n librin e Veprave t Apostujve: jan nj lloj prmbledhjesh (pr kt ne i quajm ata "prmbledhje") t asaj q ishte jeta e bashksis s par t krishter n ditt e para t Kishs.
  Apostujt morn Shpirtin e Shenjt n Rrshajt dhe Shn Luka prshkruan pr ne si kalohej jeta e re n komunitetin e par t krishter.
  Kmbngulja e par, uniteti: "Turma e atyre q ishin br besimtar kishin nj zemr dhe nj shpirt". Luka vren: besimi ndrion ekzistencn e besimtarve aq shum sa q n mnyr t pashmangshme kishin vetm nj zemr dhe nj shpirt! Jezusi e tha mir: " Nse e doni njri‑tjetrin, t gjith do t’ju njohin se jeni nxnsit e mi. Me dashurin q do t keni pr njeri-tjetrin do t njiheni si dishepujt e mi" (Gj. 13, 35).


  Insistimi i dyt i ktij teksti: ky unitet shfaqej konkretisht n ndarjen e t mirave, t pasuris. Nga fjalia e par, t dy gjrat, uniteti dhe ndarja e t mirave, jan t pandara: "N bashksin e besimtarve mbretronte nj prkim i plot. Askush nuk e quante t vetn kado q kishte, por ndr ta gjithka ishte e prbashkt..." (Vap. 4,32). "Gjithashtu askush prej tyre nuk ishte skamnor, sepse ata q kishin ara e shtpi i shitnin e mimin e shitjes e binin dhe e vinin te kmbt e apostujve. Ather secilit i jepej aq sa kishte nevoj" (Vap.4,34-35)
  Nj pjes u rishprnda pr secilin nga vllezrit, ku dhe kur duhej. Padyshim, sht e vetkuptueshme: nuk mund t thuhet se ka vetm nj zemr dhe nj shpirt nse mund t lihet tjetri n nevoj dhe t'i mbyllen syt pr nevojat e tij.
  Shn Luka nuk po prpiqet t na bj nj kurs n ekonomi ose t na prshkruaj regjimin ideal shoqror pr ne: ky nuk sht qllimi i tij; ai thot dika shum m t thell; thelbi, esenca e mendimit t tij na paraqitet nga ai n fjalin qendrore t ktij pasazhi. N vetvete, prbrja e ktyre rreshtave sht e rndsishme: dy fjali t ngjashme kornizojn nj t tret, duke formuar at figure letrare q quhet "inkluzion-prfshirje"; dhe kjo prfshirje sht mjaft udhzuese. Fjalia e par: “1. Askush nuk e quante t vetn kado q kishte. 2. por ndr ta gjithka ishte e prbashkt. 3. Fjalia e tret, "Gjithashtu askush prej tyre nuk ishte skamnor, sepse ata q kishin ara e shtpi i shitnin e mimin e shitjes e binin dhe e vinin te kmbt e apostujve Ather secilit i jepej aq sa kishte nevoj" (Vap. 4,34v). Pra dy fjali q thon pr ndarjen e t mirave materiale.
  Fraza qendrore, nse lexohet n nj mnyr syprfaqsore, duket q flet pr dika krejt tjetr: " Apostujt me fuqi t madhe jepnin dshmi mbi ngjalljen e Zotris Jezus e t gjith gzonin nderim t madh" (Vap. 4,33). N fakt, vet ndrtimi i tekstit dshmon se pr Shn Lukn, ndarja vllazrore e t gjitha t mirave sht pikrisht nj nga mnyrat e dshmimit t Ringjalljes s Krishtit, q sht zemra e besimit t krishter. Q nga Ringjallja e Krishtit, ka lindur njerzimi i ri, ai q tani sht n gjendje t jetoj nga dita n dit dashurin dhe ndarjen e t mirave (me kusht q t drejtohet prgjithmon nga Shpirti Shenjt).
  Pr apostujt, Ringjallja e Krishtit sht "Ngjarja" q ndryshoi gjithka: Krishti u ringjall dhe Shpirti i tij, fuqia e tij pr t dashur banon n ta. Hiri i Zotit ishte mbi t gjith: hiri sht prania e Zotit n ne, sht dashuria e Zotit n ne. Apostujt dhe njerzit e pagzuar jan t banuar nga dashuria, nj dashuri kaq e fuqishme sa i transformon ata plotsisht, deri n pikn q i bn ata t shohin realitetet materiale n nj mnyr krejt ndryshe. Ndodh n jetn ton q nj ngjarje e madhe, e lumtur ose jo, t ndryshoj plotsisht prparsit tona. Gjrat q m par na dukeshin t parndsishme papritmas marrin nj vler t madhe, t tjerat q m par i donim shum, papritmas shfaqen dytsor pr ne, m pak t parndsishme pr ne.
  Nj ift i ri q ka gzimin t mirpres nj fmij, pr shembull, do t sakrifikoj me dshir lirin e tyre; dhe shpesh dgjojm t mbijetuarit nga nj aksident i madh ose nga nj smundje e rnde, t thon se pr ta asgj nuk do t jet m e njjt!

  NDARJA E T MIRAVE.

  Pr t krishtert e hershm, na thot Luka, posedimi i t mirave materiale nuk sht m nj prparsi: "Askush nuk e quante t vetn kado q kishte"; ekziston nj nuanc e konsiderueshme! T krishtert t par nuk zotronin t mira toksore, nuk pretendonin t'i posedonin ato, por vendosnin gjithka t prbashkt n mnyr q kto t mira t plotsonin nevojat e t gjithve dhe askush t mos ishte n mjerim; me fjal t tjera, ata u solln, jo si pronar, por si kujdestar. Duhet njohur se ktu ka nj ndryshim t plot t mentalitetit ... Fuqia e hirit sht e nevojshme! Edhe nj her, jemi n vijn e duhur t Beslidhjes s Vjetr: i gjith predikimi profetik synonte nj vetdije t dyfisht: s pari, gjithka q kemi sht nj dhurat e Zotit; s dyti, do njeri sht vlla.
  1.M par besimtaret e bashksis s par kishin arritur t jen t vetdijshm me t vrtet se gjithka kishin, isht nj dhurat nga Zoti: gjesti i ofrimit t korrjeve n pranver ishte pikrisht nj gjest mirnjohjeje n kuptimin m t vrtet t fjals: ishin t vetdijshm se gjithka ishte nj dhurat dhe ishim mirnjohs pr kt! Dhe lajtmotivi i Librit t Ligjit t Prtrir ishte: "Mos harroni kt", duke nnkuptuar: "se gjithka sht nj dhurat". 2. Realizimi i dyt, “do njeri sht nj vlla”. Libri i Jobit ka kt formul t jashtzakonshme: "A s’jan ata si un vepr e Tij? S’na formoi nj Hyj n kraharor t nns?" (Jb. 31,15), dhe Isaia flet mir pr do njeri kur thot: "A jo ta ndash bukn tnde me t uriturin, t’i shtiesh n shtpin tnde skamnort e t pastreht? Kur ta shohsh t zhveshurin, vishe" (Is. 58,7). Dhe profeti mund t prfundoj: Para atij q sht mishi yt, nuk do t fshihesh, sepse ai sht mishi yt", domethn vllai yt.
  Shn Luka vren se, kur Shkrimet prmbushen, kur m n fund jetojm nn regjimin e Beslidhjes s Re, pr t cilin Beslidhja e Vjetr na prgatiti, ne besimtart jemi vrtet vllezr ... dhe pastaj, sht nj gj logjike, nse vllezrit krijojn nj familje t vrtet n t ciln sht mir t bashkjetojn: vllezrit mund t ken gjithka t prbashkt.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 2 VITI B

  M 11-4-2021.


  Ps. 118, 1.4. 16-17. 22-23. 24-25


  1 Allluia !
  Lavdrojeni Zotin, sepse sht i mir, sepse e amshuar sht dashuria e tij!
  4 Le t thon tani ata q e druajn Zotin,
  e amshuar sht dashuria e tij!
  16 E djathta e Zotit u madhrua!
  E djathta e Zotit m lartsoi!
  E djathta e Zotit u madhrua!
  17 Sdo t vdes, t jetoj dua,
  do ti kumtoj veprat e Zotit!
  22 Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit,
  erdhi e u b guri i kndit;
  23 Zoti e bri kt gj:
  sa mrekulli pr syt tan!
  24 Kjo sht dita q na e dhuroi Zoti:
  t galdojm e t gzojm n t!
  25 Ma jep, o Zot, shptimin tnd,
  deh, o Zot, jepe t mbarn!

  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.


  NJ PSALM PR FESTN E ADRAVE
  .


  " Kjo sht dita q na e dhuroi Zoti: t galdojm e t gzojm n t!" (v. 24).
  Kjo fjali e thjesht thot se ky psalm kndohet me rastin e nj feste shum t gzueshme vjetore n tempullin n Jeruzalem, festn e adrave; ky Psalm 118 sht pjes e nj grupi psalmesh t quajtur Psalmet Hallel (Hallel do t thot lavdrim) t cilt kndoheshin gjithmon pr kt fest dhe thirrja: "Jepna, o Zot, jepna shptimin" sht prkthimi i sakt i fjals "Hosanna" e cila ishte refreni i fests s adrave. Ne zakonisht kndojm "Hosanna" n kuptimin e falnderimit: "Zoti na ruan", por kuptimi i saj kryesor sht: "Prandaj na ruaj!" q sht nj lutje.
  Kjo fest e adrave e ka marr emrin nga adrat nn t cilat jetohej do vit pr tet dit, n kujtim t kampeve n shkrettirn e Sinait, gjat marshimit t gjat t Eksodit. Ishte nj koh e veant pr t kujtuar veprn e Zotit, kur ai e liroi popullin e tij: Zoti i kishte par skllevrit n Egjipt, ai i kishte kuptuar vuajtjet e tyre; ai ia kishte besuar Moisiut misionin e lirimit t ktij populli dhe ai e kishte shoqruar, hap pas hapi, n mes t t gjitha sprovave t shkrettirs, n kohn e ksaj ndrmarrje t lirimit ... Dhe njerzit e poshtruar kishin mundur t ngrinin kokn; nga kjo prvoj e par, Populli i Zgjedhur zbuloi se Zoti sht ai q gjithmon ngre t poshtruarit. Nuk sht rastsi q psalmi i par i Hallel, Psalmi 113, zhvillon pikrisht kt tem: "Nga pluhuri e ngre skamnorin, nga llomi e lartson t vobektin pr ta vn t rrij me princa, me princat e popullit t vet" (Ps.113, 7-8).
  Ne mund t mos e kuptojm m zbulimin q prfaqson kjo; por n nj koh kur t gjitha hyjnit ishin imagjinuar n modelin e pushtuesve njerzor, t burrave me pushtet, t fituesve t lufts dhe t shfaqjeve t prestigjit, Perndia e Izraelit sht br e njohur si ai q kurorzon t prjashtuarit.

  LOGJIKA E ZOTIT.


  Logjiks m t themeluar, m t menur njerzore, Hyji i kundrvihet me logjikn e tij, menurin e tij. "Mendimet e tij nuk jan mendimet tona", tha Isaia. Me t, t fundit jan t part dhe t part jan t fundit. Ndrtuesit, domethn ata q din t ndrtojn, mund ta prmojn nj gur dhe ta hedhin posht: por Zoti, ai, do t dij t bj me kt gur t prmuar nj gur mjeshtror. "Guri, q e qitn jasht prdorimit ndrtuesit, erdhi e u b guri i kndit" (v.22);
  Nga ajo q dukej e humbur, e premtuar pr vdekje, Zoti bn q jeta t lind. Kjo sht pikrisht ajo q i ndodhi ktij populli t vogl t cilin ai e zgjodhi dhe t cilit i besoi nj mision udhheqs pr njerzimin; sepse ky popull kaq i poshtruar shpesh e di se sht barts i nj premtimi t madh: "Sdo t vdes, t jetoj dua, do ti kumtoj veprat e Zotit! (v.17). P kt ata mund t thon, "ata q kan frik nga Zoti": "E prjetshme sht dashuria e tij". Ky psalm sht shkruar sigurisht mjaft von, pasi kishte nevoj pr shum koh pr t integruar kt zbulim t mrekullueshm t br nga populli i Izraelit: njerzit kishin nevoj pr shum koh pr t kuptuar dhe pr fituar prvojen se nuk ka asnj arsye pr t pasur frik nga Zoti!
  Fjala "frik" ende shfaqet n Bibl, por ajo e ka ndryshuar plotsisht kuptimin e saj: pr sa koh q ne e imagjinojm Perndin si nj qenie t fuqishme n mnyrn e njerzve, ne kemi do arsye pr t qndruar n mbrojtjen ton dhe pr t krkuar n do mnyr t bjm gjithka q sht e mundur pr t knaqur at, q t jet n favorin ton ... Por e gjith pedagogjia biblike bri q t zbulohej fytyra e vrtet e Zotit, ajo e Atit t t gjith mshirs; ather ndiejm pr t vetm besimin dhe admirimin: nj admirim t ushqyer nga njohja e thjesht e voglsis son dhe nga prvoja e butsis s tij t vazhdueshme. "Prnjmend po ju them: nse nuk ktheheni e nuk bheni si fmijt, nuk do t hyni n Mbretrin e qiellit" (Mt 18, 3).
  Nj prov tjetr q fjala "frika" e Zotit n Bibl, n koh, ka ndryshuar kuptimin e q edhe n librat e fundit t Beslidhjes s Vjetr duhet t prkthehet m mir me fjaln dashuria, sht se frika ndaj Zotit sht nj nga dhuratat e Shpirtit. Ishte premtimi i Isais: "N t do t pushoj Shpirti i Zotit, shpirti i urtis e i dijes, shpirti i kshillave dhe i forcs, shpirti i kuptimit dhe i friks s Zotit. Knaqsia e tij do t jet n frikn e Zotit. Sdo t gjykoj sipas pamjes s syve as sdo t vendos sipas thashethemeve "(Is 11: 2v). A mundet q Shpirti i Zotit q sht vet Dashuria t na jap dika tjetr prve dashuris?
  E sepse po e shpallte kt paksa me z t lart, q Jezusi vdiq. Si sht e mundur q kjo logjik e Zotit t jet kaq e huaj pr ne n mnyr t pandryshueshme? "N mnyr t pariparueshme"? Sepse shpresa jon sht q Shpirti i Krishtit t prhapet si nj njoll vaji duke e prshkuar tr njerzimin. Kur Izraeli kndon dhe ne e ndjekim: "Kjo sht dita q Zoti krijoi, le t jet pr ne nj dit feste dhe gzimi! ", ne nuk mendojm kt vetm pr t kaluarn, pr punn e lirimit tashm t kryer; ne po shpallim edhe m shum shpresn e lirimit prfundimtar t njerzimit: ditn kur do njeri do t dij se ai sht i dashur nga Zoti dhe do t lejoj veten t pushtohet dhe t mbushet nga Shpirti i dashuris. Si thot Isaia prsri: "Njohuria e Zotit do t mbush gjithsin, ndrsa ujrat mbulojn detet" (Is. 11,9). sht n kt frym q vllezrit tan hebrenj vazhdojn t kremptojn festn e adrave vit pas viti me gzim dhe shpres.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS.

  E DIELA E 2 E PASHKVE VITI B

  M 11-4-2021.


  LEXIMI I 2: 1 Gj. 5, 1 6.


  1 Kushdo beson se Jezusi sht Mesia, sht i lindur prej Hyjit. Kushdo e do prindin, do edhe t lindurin prej tij.
  2 Me kt gj e dim se i duam fmijt e Hyjit: nse e duam Hyjin dhe i mbajm urdhrimet e tij.
  3 Dashuria ndaj Hyjit sht kjo: q ne ti zbatojm urdhrimet e Hyjit. Urdhrimet e tij nuk jan t rnda.
  4 Sepse, gjithka lind prej Hyjit ngadhnjen mbi botn. Dhe kjo sht fitorja q e mundi botn: feja jon!
  5 Kush sht ai q e mund botn n mos qoft ai q beson se Jezusi sht Biri i Hyjit?
  6 Ky sht ai q erdhi npr uj e npr gjak: Jezu Krishti. Jo vetm me uj, por me uj e me gjak. Dshmitari i ksaj gjje sht Shpirti Shenjt, sepse Shpirti Shenjt sht e vrteta.  LECTIO DIVINA MEDITIMI- LUTJA.


  SHT I MADH MISTERI I FES!


  N kt letr, Shn Gjoni paralajmron t krishtert pr rrezikun e msuesve t caktuar t mendimit, teorit e t cilve shprfytyrojn besimin e krishter. Padyshim, ka ujqr n dele! Pr t ndihmuar t krishtert e tij, q nuk kuptojn mir gjithka q thuhet dhe msohet, Gjoni shkruan nj prmbledhje t Besimit, n tre pika:
  Pika e par, Jezusi nga Nazareti sht me t vrtet Biri i Zotit. Pika e dyt, besimtari, i krishteri, ka lindur nga Zoti, ai tani jeton nj jet t re, jetn e nj fmije t Zotit. Pika e tret, kjo jet e re konsiston n dashurin ndaj Zotit dhe t tjerve.
  Kto tri pika jan shpallur nga vargu i par t ktij leximi: Kushdo beson se Jezusi sht Mesia, sht i lindur prej Hyjit. Kushdo e do prindin, do edhe t lindurin prej tij". Kushdo q beson se Jezusi sht Krishti, ai ka lindur me t vrtet nga Zoti; do njeri q e do Atin (nnkuptohet sepse sht fmija i tij) gjithashtu do at q ka lindur prej tij (domethn fmijt e tjer t Zotit).
  1. Pika e par: Jezusi nga Nazareti sht me t vrtet Biri i Zotit. Padyshim, pikrisht ky msim qendror t besimit, kjo e vrteta mbi personin e Jezusit, ishte kundrshtuar ashpr nga armiqt e besimit t ri, q ishin ata q e kishin kundrshtuar ashpr edhe Jezusin. Dihet mir se t krishtert e par duhet t prballeshin me persekutimin hebre shum hert. Kjo sht normale: pr hebrenjt, ata ishin nj sekt heretik dhe ishte absolutisht e nevojshme t parandalohej prparimi i tyre. Por ne ndonjher harrojm se nj problem tjetr i madh i komuniteteve t hershme t krishtera erdhi nga brenda. Midis t krishterve, kishte diskutime t pafundme rreth misterit t personit t Jezusit. Kjo vrteton, kalimthi, se diskutimet teologjike nuk jan dika q ka filluar sot!
  Gjoni nuk pretendon t shpjegoj se si sht q ky njeri, Jezusi, q u b mishi dhe kocka, si njerzit e tjert, i vdekshm si t tjert, sht n t njjtn koh Krishti, i Drguari i Zotit, Biri i Zotit. Askush nuk mund ta kuptoj dhe aq m pak t guxoj t shpjegoj kt mister sepse askush nuk mund t deprtoj n mendimet e Zotit: pr shpirtin njerzor, mendimet e Zotit jan si duhet "t paimagjinueshme" ... Por Gjoni pohon me forc se Jezusi sht n t njjtn koh plotsisht njeri dhe plotsisht Zot. T shohsh tek Jezusi vetm njeriun ose vetm Zotin, do t thot ta ndash at, do t thot t mos jesh i krishter. Pak m par, n kapitullin 4 t ksaj letre, Gjoni tha: "do shpirt q dshmon se Jezu Krishti ka ardhur n trup, sht prej Hyjit. Kurse do shpirt q nuk e dshmon Jezusin t till, nuk sht prej Hyjit" (1 Gj 4, 2-3). Dhe prsri: "Kush sht rrenacak n qoft se nuk sht ai q pohon se Jezusi nuk sht Mesia? (1 Gjn 2, 22).
  Fraza: "Ky sht ai q erdhi npr uj e npr gjak: Jezu Krishti. Jo vetm me uj, por me uj e me gjak" (v.6) sht pikrisht nj mnyr pr t afirmuar se Jezu Krishti sht nj njeri i vrtet. Fjala "eja" thot Mishrimi; dhe formula: "Jo vetm me uj, por me uj e me gjak" do t thot se"nuk bhet fjal vetm pr t mbajtur ngjarjen e lavdishme t Pagzimit (t simbolizuar nga uji) dhe pr t refuzuar poshtrimin e kryqit (t simbolizuar nga gjaku)".

  Me t njejt kmbngulje tashm n Ungjillin e tij Gjoni, pr shembull, vuri n dukje fjalt e Gjon Pagzuesit n kt kuptim, n kohn e Pagzimit, saktsisht: "Un e pash dhe dshmoj: Ky sht Biri i Hyjit (Gj. 1, 34).  JETA E RE E T KRISHTRVE.

  2. Pika e dyt: besimtari, i krishteri, ka lindur vet nga Zoti. Ai tani jeton nj jet t re, nj jet t nj fmije t Zotit. Pr Gjonin, sht nj gj e uditshme pohimi i Palit q e quante kt mister "qllimin dashamirs" t Zotit: "Shikoni dashuri t madhe na dhuroi Ati sa q quhemi bijt e Hyjit edhe jemi! Bota nuk na njeh sepse nuk e njeh At. T dashur, tani jemi fmijt e Hyjit, por ka do t jemi ende nuk u zbulua. Kaq dim: kur t shfaqet do t bhemi t ngjashm me T, sepse do ta shohim ashtu si sht" (1 Gjn 3,1-2).
  sht pikrisht msimi q Shn Gjoni na jep n ungjillin e tij: Fjala ishte "Drita e vrtet q shndrit do njeri, e q erdhi n bot... Atyre q e pranuan u dha zotsin t bhen bijt e Hyjit: atyre q besojn n Emrin e tij.
  Kta si bri bij t Hyjit as gjaku
  as prirja e mishit
  as prirja e njeriut
  por ‑ Hyji" (Gjn 1, 9. 12-13).

  3. Pika e tret: Kjo jet e re konsiston n dashurin ndaj Zotit dhe t tjerve. Edhe nj her, ne jemi t habitur nga mnyra se si, n t gjith Bibln, besimi dhe dashuria jan t pandashme! Ky nuk sht nj msim moral, por sht m shum nj msim q na ndihmon t kontrollojm identitetin ton t krishter! "Kushdo e do prindin, do edhe t lindurin prej tij. Me kt gj e dim se i duam fmijt e Hyjit: nse e duam Hyjin dhe i mbajm urdhrimet e tij" (1Gj. 5,1-2). Pr Gjonin, kjo sht e qart; pr shembull, n t njjtn letr: "T dashur, ta duam njri-tjetrin, sepse dashuria vjen nga Hyji, dhe, secili q ka dashuri, ka lindur prej Hyjit dhe Hyjin e njeh" (1 Gjn 4, 7). Dashuria vllazrore sht dshmi e besimit! Pse? Thjesht, sepse burimi i besimit sht Shpirti i Shenjt dhe burimi i dashuris sht edhe Shpirti i Shenjt. I njjti Shpirt q, n ne, lind besimin, na on drejt gjith s vrtets, si tha Jezusi, dhe i bn zemrat tona t afta t duan, pasi ai sht vet dashuria. Me an t besimit ne jemi fmij t Zotit, dhe t tjert jan gjithashtu fmij t Zotit; ata jan pra vllezrit tan dhe ne i shikojm me syt e Zotit.

  Atyre q do ta konsideronin kt gj shum t mir pr t qen e vrtet, Gjoni u prgjigjet: "Sepse, gjithka lind prej Hyjit ngadhnjen mbi botn. Dhe kjo sht fitorja q e mundi botn: feja jon!" (1Gj.5,4).
  Kjo do t thot q tani besimtart nuk jetojn m si bota pa Zotin, por jetojn si Zoti. Tani, n tok, dashuria sht br e mundur ... sepse asgj nuk sht e pamundur me Zotin.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA E 2 e PASHKVE VITI B

  M 11-4-2021


  LEXIMI I UNGJILLIT: Gj. 20, 19 31.


  9 N mbrmjen e po asaj dite ‑ t parn dit t javs ‑ ndrsa dyert e shtpis, ku banonin nxnsit, ishin t mbyllura prej friks s judenjve, erdhi Jezusi, zuri vend mes tyre dhe u tha: Paqja me ju! 20 Si u tha kshtu, u tregoi duart dhe kraharorin. Nxnsit u gzuan, kur e pan Zotrin. 21 Pastaj u tha prap: Paqja me ju! Si m drgoi mua Ati, ashtu un po ju drgoj ju. 22 Si foli kshtu, hukati mbi ta dhe u tha: Merrni Shpirtin Shenjt! 23 Atyre q jua falni mkatet, u falen, e atyre q nuk jua falni, nuk u falen.
  24 Porse Toma, njri prej t Dymbdhjetve ‑ ai q quhet Binjak ‑ nuk ndodhi me ta kur erdhi Jezusi. 25 I than, pra, nxnsit e tjer: E pam Zotrin! Toma u prgjigj: Pa e par n duart e tij vritin e gozhdave e pa e vn gishtin tim n vendin e gozhdave; pa e shtir vn dorn time n kraharorin e tij, kurr nuk besoj. 26 Pas tet ditsh nxnsit e tij ishin prap brenda n shtpi e me ta ishte edhe Toma. Megjithse dyert ishin t mbyllura, erdhi Jezusi, zuri vend mes tyre dhe u tha: Paqja me ju! 27 Pastaj i tha Toms: Shtjere gishtin tnd ktu dhe ja, shihi duart e mia! Ma jep dorn tnde e shtjere n kraharorin tim dhe mos ji njeri q sbeson, por besimtar! 28 Toma iu prgjigj: Zotria im dhe Hyji im! 29 Jezusi i tha: Pse po m sheh, po beson. Lum ata q nuk pan e besojn!
  30 Jezusi bri ndr sy t nxnsve [t vet] edhe shum mrekulli t tjera, t cilat nuk u shnuan n kt libr. 31 Kto u shkruan q t besoni se Jezusi sht Mesia, Biri i Hyjit, dhe, q duke besuar, ta keni jetn n Emr t tij.  LECTIO DIVINA MEDITIMI LUTJA.

  PROJEKTI I ZOTIT SHT I PRMBUSHUR.

  Ky ungjill na ofrohet do vit pr t Dieln e dyt t Pashkve. Duhet t besohet se sht nj nga tekstet m t rndsishme pr besimin e krishter. Kt vit, n kt koment do t theksohet fjala q qndron nn t gjitha fjalit: sht ... fjala "prmbushje".
  M duket se fjala kryesore e ktij teksti sht fjala "prmbushje": pr ta thn ndryshe, Gjoni mund ta kishte filluar kt pjes t ungjillit t vet me fjalt q, pr t, jan fjalt e fundit t Krishtit n kryq: Gjithka u krye!
  Pr Gjonin sht e qart, q me Ringjalljen e Krishtit, plani i Zotit pr shlbimin e njerzimit sht prmbushur.
  Pr shembull, si rastsisht, ngjarja ndodh n Jeruzalem! sht qyteti q u b pr paqe, si sugjeron emri i tij (Yerushalam) dhe Jezusi, n mbremje t dits s ringjalljes shpall dhe jep paqen e tij atje; ai thot: "Shalom" dhe pr shkak se ai sht Zot, dhe m n fund i njohur si i till, fjala e tij sht efektive, krijuese. Me t vrtet, paqja e tij po prmbushet, me t vrtet jepet atyre q jan n Cenaklin; Gjoni sigurisht q ka n mendje t gjitha premtimet e profetve, pr shembull Isaia: "Sepse na lindi nj foshnj, fituam nj djal.
  N krahun e tij u vu shenja e mbretris.
  Pr emr do t quhet: Kshilltar i mrekullueshm, Hyj i fort,
  At i amshueshm, Princ i Paqes.
  E madhe do t jet mbretria e tij dhe paqja sdo t ket mbarim
  mbi fronin e Davidit e mbi mbretrin e tij,
  q ai do ta forcoj e do ta bj t fuqishme
  n t drejt e n drejtsi" (Is. 9, 5-6).
  Dhe gjithashtu Jeremia: "Sepse un e di mir synimin q e kam me ju ‑ sht fjala e Zotit ‑ synime paqeje e jo mjerimi: synoj tju jap pasardhsi dhe shpres. Ju do t m thirrni n ndihm e do t vini tek un; do t m luteni dhe un do tju dgjoj. Do t m krkoni e do t m gjeni sa her q t m krkoni me zemr t iltr" (Jr. 29,11-13).
  Dhe dishepujt jan n gzim: Gjoni kujton fjaln e Krishtit n mbrmjen e Darks s fundit: Tani jeni t trishtuar, por un prap do t vij tju shoh e zemra juaj do t galdoj dhe askush sdo tjua marr gzimin tuaj"(Gj. 16,22).
  Dikush mund t thot: Ka akoma shum pr t br: po, sigurisht, paqja mbillet nga Jezusi; mbetet q ne ta bjm at t frytshme.

  Pastaj: "N mbrmjen e po asaj dite ‑ t parn dit t javs". N leximin hebre t historis s Krijimit, kjo dit e par u quajt: "Nj dit" n kuptimin e "dits s par", por edhe n kuptimin e "dits unike", sepse n nj mnyr t caktuar ajo dit prfshinte t gjith t tjert, si tufa e par e t korrave njofton tr korrjen ... Dhe edhe sot, populli hebre pret ditn e re e cila do t jet dita e Zotit, kur do t rinovoj Krijimin e par.
  Pr t krishtert, ajo Dit agoi n mngjesin e Pashkve; do t Diel ne shpallim se Dita e Zotit, Dita e Krijimit t Ri ka ardhur m n fund, se qllimi dashamirs i Zotit sht prmbushur.  RINOVIMI I KRIJIMIT.  sht pikrisht n kt dit, ditn e par t javs, q Krishti u jep Shpirtin dishepujve t tij, si shpalli profeti Ezekiel: "Un do t v Shpirtin tim brenda jush". Jezusi "hukati mbi ta" dhe thot "Merrni Shpirtin Shenjt". Gjoni e huazoi fjaln me dashje nga libri i Zanafills (Zan. 2: 7): ndrsa Hyji i dha jet njeriut, Jezusi pruron krijimin e ri duke frymzuar mbi apostujt shpirtin e tij. N jehon, lutja e katrt eukaristike falnderon pr dhuratn e Shpirtit, "dhuratn e par q u sht dhn besimtarve". Dhe kshtu Jeruzalemi, qyteti i t gjitha premtimeve, sht gjithashtu qyteti i dhurats s Shpirtit: aty u prmbush premtimi i profetit Joel:
  " Do ta ndikoj Shpirtin tim mbi do njeri
  e do t bhen profet bijt e bijat tuaja,
  pleqt tuaj ndrra do t shohin,
  djelmoshat tuaj do t ken vegime (Jl. 3,1)...
  Pastaj: "Gjithkush q ta thrras emrin e Zotit
  do t shlbohet,
  sepse shptimi do t jet
  n Malin Sion e n Jerusalem
  ‑ sikurse tha Zotyn ‑ e ndr t mbeturit gjall" (Jl 3, 5).
  Dhe misioni q Jezusi u beson menjher apostujve t tij sht nj mision i paqes dhe pajtimit; prsri ktu, na takon neve t bjm n mnyr q Jeruzalemi, qyteti i paqes, t jetoj sipas emrit t tij.

  "Ashtu si m ka drguar Ati, edhe un ju drgoj juve". Pilatit, tre dit m par, Jezusi i tha: "E un linda dhe erdha n bot
  pr t dshmuar t vrtetn.
  Kush e do t vrtetn,
  ai e dgjon fjaln time (Gj. 18,37)
  dhe Pilati i kishte br pyetjen: "far sht e vrteta?".
  Jezusi tani u beson dishepujve t tij misionin tia shpallin nga ana e tyre bots t vrtetn, t vrtetn e vetme pr t ciln njerzit kan nevoj pr t jetuar: "Zoti sht At, ai sht Dashuria, ai sht falja dhe mshira".
  "Un t drgoj": ne kujtojm se "dishepujt kishin kyur dyert e vendit ku ishin"; ai u thot atyre: "Un ju drgoj", q do t thot, nuk bhet fjal t qndroni t mbyllur! Misioni sht urgjent, bota po vdes duke mos ditur t vrtetn; at t vrtet drejt s cils, gradualisht, me durim, Shpirti Shenjt po e on njerzimin.
  E kur t vij ai ‑ Shpirti i s Vrtets ‑
  Ai do tju udhzoj ta njihni tr t Vrtetn.
  Ai sdo t flas prej vetvetes,
  por do t flas ka t dgjoj
  dhe do tju zbuloj t ardhmen" (Gjn 16:13).

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-02-2021, 09:44
 2. Zbukurimet E Festave *-*
  Nga alketi83 n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 17-01-2011, 23:54
 3. Atmosfera e Festave!
  Nga Mina n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25
 4. Si te ruajme linjat pak dite para festave.
  Nga Mina n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2002, 23:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •