Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS
  E DIELA 6 VITI B
  M 14-2-2021.

  LEXIMI I PAR: Lev. 13, 1-2. 45-46.

  1 Zoti foli me Moisiun e me Aronin e tha:
  2 Nse ndokujt i del n mish ose n lkur ndonj enjtje, rrebull ose njoll e bardhemt q mund t dyshohet se mund t jet grbul, i tilli le t ohet tek Aroni ose te cilido prift prej bijve t tij...
  45 I grbuluri q e ka kapur kjo smundje le ti mbart petkat e shqyera, flokt e shkaprderdhur, mjekrrn e mbuluar e t brtas: I ndyri! I ndyri!.
  46 Gjat gjith kohs sa grbulani sht i papastr, le t jet i papastr e le t jetoj vetm jasht zemrimis.

  LECTIO DIVINA-MEDITIMI DHE LUTJA.

  LEVITIKU, NJ LIBR Q DUHET T RIZBULOHET.

  Libri i Levitikut nuk sht fare nj prej librave m t leht e m t lexuar t Bibls: ai prbhet nga njzet e shtat kapituj plot me rregullat, shpesh her shum t kujdesshme deri n hollsit m t imta; n t shtjellohen vetm shtjet e priftris dhe rregullat q duhet t respektohen n lutjen, si dhe n jetn e prditshme, n mnyr q gjithka t bhet n prkim me Beslidhjen me Zotin. Ne jemi dukshm n prani t nj rryme teologjike t veant, shum klerikale, n t ciln priftrinjt (levitt, ata q prfaqsojn at q ne e quajm mjedisin meshtarak) jan ndrmjetsit e privilegjuar midis Zotit dhe njerzve.
  Nuk ka asgj e ngjashme me librin e Ligjit t Prtrir (q po kemi lexuar pr t Dieln e katrt), q padyshim bie nn nj prirje ose frym tjetr teologjike, n t ciln jan profett ata q jan zdhnsit e Zotit.
  Duhet t theksohet se pas Mrgimit, kur nuk kishte m as mbret as profet n Izrael, priftrinjt morn prgjegjsin pr mbijetesn shpirtrore dhe madje politike t njerzve t Beslidhjes. Sepse pr priftrinjt (dhe kjo sht ajo q e bn bukurin e thell t ktij libri), nse duam t shkojm prtej prshtypjes s par pr t lexuar midis rreshtave, Beslidhja e propozuar nga Zoti pr Popullin e zgjedhur sht nj nder dhe nj domosdoshmri jetike: Zoti i Shenjt ( domethn Gjith-Tjetri) i ofron nj bashksi t vrtet dashurie ktij populli t vogl; prandaj ka nj rndsi t madhe pr bijt e Izraelit q t qndrojn t denj pr takimin me Zotin e Shenjt.
  Shum rrall lexohet Libri i Levitikut, por, pr kt t Diel, na propozohet si ndrhyrje e ungjillit i cili raporton nj mrekulli t br nga Jezusi: shrimin e nj njeriu t smur nga grbula. Ne nuk mund ta kuptojm rndsin e ksaj mrekullie, nse nuk e dim kontekstin n t cilin veproi Jezusi: sepse prshkrimet e ligjit t Levitikut n lidhje me t grbulurit ishin akoma n fuqi n kohn e tij.
  Kto regulla na duken t ashpra: ata q pr nj fat t keq kishin marr kt smundje, padyshim q vuanin m shum, sepse ishin prjashtuar nga shoqria. Ky prjashtim isht me t vrtet nj vuajtje shtese. Dhe kjo vuajtje shtese ishte shum e rrept; posa dikush t tregonte shenja t nj smundje progresive t lkurs t llojit t lebrs, atij iu desh t paraqitej menjher te prifti q kryente nj ekzaminim t rregullt dhe i cili vendoste nse do ta shpallte at person t papastr; deklarimi i papastrtis ishte nj prjashtim i vrtet nga e gjith jeta fetare, dhe pr kt arsye n at koh, nga e gjith jeta shoqrore. Sepse, t jesh i papastr, do t thot t jesh i paprshtatshm pr adhurim dhe t privohesh nga do kontakt me antart e tjer t Popullit t Zgjedhur dhe t shenjt t cilt duhet t bnin gjithka pr t ruajtur pastrtin e tyre. Kshtu i prjashtuar nga bashksia e t gjallve, vet lebrozi mbante shenjat e zis s tij (rroba t grisura, flok t rregullt...): "I grbuluri q e ka kapur kjo smundje, le ti mbart petkat e shqyera, flokt e shkaprderdhur, mjekrrn e mbuluar e t brtas: I ndyri! I ndyri!. Gjat gjith kohs sa grbulani sht i papastr, le t jet i papastr e le t jetoj vetm jasht zemrimis (13,45-46) .
  Jobi ishte nj shembull i mir i ksaj gjje: vuante nga nj smundje e llojit t grbuls, ai kishte trhequr pasojat vet dhe ishte vendosur n vendgrumbullim mbeturinash (Jb 2, 8): ai nuk po bnte asgj tjetr prve se respektonte kt legjislacion nga libri i Levitikut.
  Kur njeriu i smur mund ta konsideronte veten t shruar, ai u paraqitej prsri para priftit, i cili kryente nj ekzaminim t dyt shum t plot dhe deklaronte shrimin dhe pr kt arsye kthimin n nj gjendje pastrtie dhe n jetn normale. Ky riintegrim i t smurit t shruar shoqrohej nga shum rite t ashtuquajtura pastrimi: sprkatje, banja, flijime.

  PARIMI I MASS PARAPRAKE, PARANDALUESE.

  Pse lebra mori kaq rndsi n jetn shoqrore? Ndoshta sepse ishte nj smundje shum ngjitse, t ciln askush ende nuk dinte ta shronte. Prandaj menuria krkonte maturi pr t ruajtur pjesn tjetr t popullsis. Ktu prsri kemi prova t hierarkis s prparsive q mbizotruan n Izrael: mirqenia e individit duhet t'i jap vendin interesit kolektiv.
  Vini re se, n kohnton, pr t mbrojtur nj popullat nga rreziku i ndotjes bakteriale, ne nuk do t hezitojm t prshkruajm karantin pr njerzit tashm t infektuar. Disa nxns jan ndaluar me kujdes shkojn n shkolln kur ekziston dyshimi q jan infktuar nga nj smundje ngjiitse si Kovid 19 ose meningjit, pr shembull. Nse ato jan kafsh (murtaja e shpendve, e lops t mendur ...), do t kryhet therja sistematike. Shekulli yn i njzetedyt menaxhon kshtu at q beson t jet nj parim i domosdoshm i kujdesit. Sidoqoft, i vetdijshm se personi n karantin vuan shum pr shkak t ktij prjashtimi t vrtet nga nj jet normale, pushteti politik nuk heziton t miratoj masa t tilla, n emr t interesit t prbashkt.
  Nga ana tjetr, spontanisht n kohn e Jezusit mendohej se smundja ishte gjithmon pasoj e mkatit. Sepse Zoti sht i drejt, askush nuk dyshon pr kt dhe, n at koh, ekzistonte nj konceptim aritmetik i drejtsis: njerzit e mir shprblehen n prpjestim me meritat e tyre dhe t ligjt dnohen sipas nj vlersimi t drejt t mkateve t tyre. Ky ligj, i cili nganjher quhet "logjika e ndshkimit", nuk mund t psonte, besohej, asnj prjashtim. Aq sa, para nj personi t smur, nxirrej automatikisht se ai kishte mkatuar. Prandaj, ktu prsri kishte nj smundje tjetr q duhej shmangur,nj smundje shpirtrore, nj mkat. Pr kt, pr m tepr, t smurit nga grbula iu desh t'i drejtohej priftit (dhe jo mjekut!) Pr t deklaruar smundjen, si dhe shrimin.
  Duhet t besohet se n kohn e Jezuit gjrat pothuajse nuk kishin ndryshuar, pasi t grbulurit ende krijuan t njjtn neveri dhe t njjtat masa prjashtimi. U desh nj proces i gjat i Zbuless pr t kuptuar se Zoti i mshirshm trhiqet nga mjerimi (ky sht vet kuptimi i fjals "i mshirshm") dhe se askush nuk prjashtohet nga dasshuria e tij, gj q Jezusi erdhi pr t provuar me fjalt dhe veprimet e tij.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  1,081
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Prgatitja e liturgjis s festave t urdhruara. Komente postohen disa dit prpara festave.

  PRGATITJA E LITURGJIS

  E DIELA 6 VITI B

  M 14-2-2021

  PS. 102, 2-3. 4-5. 6.13. 20-21
  2


  O Zot, dgjoje lutjen time
  e britma ime le t mbrrij tek ti.

  3 Mos e fsheh fytyrn tnde para meje
  n ditn time t vshtir,
  prire veshin tnd drejt meje:
  kurdo t t thrras m dgjo shpejt!

  4 Sepse ditt e mi po zhduken si tymi,
  e eshtrat e mia po digjen si zjarri.

  5 Zemra po m thahet si bari i kositur
  e po harroj t ha edhe bukn time.

  6 Prej gjmave t mia t mdha
  u bra asht e lkur.

  13 Por ti, o Zot, qndron pr amshim,
  prej breznie n brezni Emri yt.

  20 Sepse Zoti shikon nga Shenjtrorja e vet e lart,
  nga qielli ai vrojton mbi tok,

  21 pr t’i dgjuar ofshamat e robrve,
  pr t’i shptuar t dnuarit me vdekje.  LECTIO DIVINA-MEDITIMI-LUTJA.

  Ne lexojm vetm disa vargje t Psalmit 102 kt t Diel. Psalmi sht shum m i gjat se kaq, pasi q ka njzet e nnt vargje, por ky ekstrakt shpreh n mnyrn e mjaftueshme mendimet, ndjenjat dhe lutjen e autorit: i gjith psalmi prsrit nga fillimi e deri n fund dy gjra t njjta me forc t njjt: nj thirrje pr ndihm dhe siguria q kjo thirrje sht dgjuar.
  N prgjithsi, kto jan dy aspekte shum karakteristike t besimit izraelit n t gjitha rrethanat. Sepse, n Bibl, besimtari kurr nuk dyshon se Zoti i tij e shoqron at n do koh dhe e dgjon lutjen e tij.


  Kush sht besimtari q lutet me kt psalm 102 e q ankohet pr vshtirsit e jets s tij ? Vargu i par, ai q quhet "mbishkrim", thot: "Lutja e fatkeqit q alon dhe vajton prpara Zotit".
  N t vrtet nuk thuhet kush sht ky njeri i pafat: ne do t shohim m von se sht n fakt i gjith popull, edhe nj here.

  Por le ta fillojm duke dgjuar ankesn e tij, q sht me t vrtet shum realiste.
  Sepse ai q flet n mnyr t admirueshme, di t gjej fjalt pr t prshkruar vuajtjet e tij:
  "Sepse ditt e mi po zhduken si tymi,
  e eshtrat e mia po digjen si zjarri.
  Zemra po m thahet si bari i kositur
  e po harroj t ha edhe bukn time.
  Duke brtitur ankesn time, lkura m ngjitet n kocka" (Ps.102, 4-5).

  Duket se ktu e dgjojm Jobin lebroz:"Asht e lkur ‑ mishi shkatrruar, s’m mbeti ve rreth dhmbsh lkura!"(Jb 19, 20).
  Dhe ne e dim se far neveri frymzoi kjo smundje:" T gjith miqt e mi m urrejn, madje edhe ata q m plqenin, jan kthyer kundr meje”. Kshtu q sapo u shfaq nj shenj e dyshimt, e cila mund t dukej si lebra, ai duhet t dridhej para t tjerve: "Rrudhat n ball dshmojn kundr meje, shpifje t rnda kundr meje thuhen”(Jb 16, 8). Dhe pacienti e di shum mir q po flitet pas shpins s tij, se po spekulohet mbi rrjedhn e smundjes. Ai e di mir se thuhet: “Ndr sy i shkrihet mishi, kur kockat nn lkurn shihen, kur i afrohet grops s shkatrrimit, jeta e tij shtpis s vdekatarve” (Jb 33, 21-22).
  Dhe ja disa vargje t tjera nga Psalmi 102: “ U bra i ngjashm me pelikanin n shkrettir, u bra porsi kukuvajka n rrnoja. Rri zgjuar e rnkoj porsi trumcaku qyqevetm mbi pullaz” (v.7v). "Ha hi porsi buk, e pijen time e prziej me lot" (v. 10). "Ditt e mia jan porsi hija e zgjatur e un u thava porsi bari" (v.12).


  Ai q drejtohet kah Zoti me kt psalm sht, pra, n ankth t madh; por kush sht ky ankues? Vargjet e liturgjis s sotme nuk lejojn nj prgjigje; nga ana tjetr, nse lexojm t gjith psalmin, nuk do t ishte e mundur t gjejm nj prgjigje m e qart: Pra mund t mendohet se ai q drejtohet kah Zoti me nj ankth t madhe, i mposhtur nga vshtirsive e situats, sht vet populli i Izraelit, t prmendur ktu thjesht si "Sioni". N fakt, evokimi i nj smundjeje t tmerrshme sht ktu vetm nj metafor, nj krahasim pr t ngjallur dramn e madhe t prjetuar nga gjith populli i Izraelit. Q bhet fjal pr gjith Popullin e Zotit, sht e qart kur lexohen vargjet 14 dhe 15: " Ngrihu, o Zot, ki dhembje pr Sionin: ka ardhur koha t kesh mshir pr t ‑ pikrisht tani sht koha! Sepse shrbtort e tu i duan gurt e tij e u dhembet edhe pluhuri i tij".

  Sa pr t ditur se pr far fatkeqsie flitet, dikush e kupton at me evokimin e pluhurit dhe rrnojave: ky psalm sht shkruar n nj koh kur Jeruzalemi u shkatrrua dhe banoret e tij i krkuan Zotit q ta rindrtonte at. Nj gj e till mund t na shpjegoj vargje 9 dhe 11: "Gjith ditn m fyejn armiqt e mi, kur m zemrohen, e nmin emrin tim...Pr shkak t zemrimit tnd, sepse m lartsove e m mposhte".
  Dhe prve ksaj, krahasimi me barin e thar, i cili del dy her n kt psalm, tashm na vendos n shteg; Isaia e kishte prdorur at n kohn e mrgimit babilonas; ai tha: "Thahet bari, vyshket lulja kur fryma e Zotit bie mbi t. Vrtet populli sht si bari! Thahet bari e bie lulja: kurse fjala e Zotit qndron pr amshim" (Is. 40,7-8". Duke i br jehon, besimtari i psalmit ton ankohet: "Zemra po m thahet si bari i kositur" (v 5).
  Pr kt mund t mendohet q njeriu i pafat q lutet me kt psalm, sht populli i Izraelit, i internuar dhe i burgosur n Babiloni, q ndrron vetm t kthehet n vendin e vet pr t rindrtuar Jeruzalemin.

  Por n t njjtn koh, pr arsye se nuk humbet kurr besimi, besimtari i mjer q lutet me ket psalm e imagjinon papaprakisht rindrtimin e Qytetit t Shenjt: "Pagant do ta druajn Emrin tnd, o Zot, t gjith mbretrit e toks lavdin tnde. Sepse Zoti e ndrtoi Sionin, u dftua n lavdin e vet" (v.16-17".
  Sepse nuk ka dyshim: q nga Zbulesa e shkurretit q digjet, kta njerz e din, me gjith siguri, pa ndonj hezitim t mundshm, q Zoti i dgjon lutjet tona: ai ndoshta sht i heshtur, por nuk sht i shurdhr. Dhe n koht m t vshtira, roli i profetve, saktsisht, sht t ringjallin shpresn. Ne lutemi: " O Zot, dgjoje lutjen time e britma ime le t mbrrij tek ti. Mos e fsheh fytyrn tnde para meje n ditn time t vshtir, prire veshin tnd drejt meje: kurdo t t thrras m dgjo shpejt! (v.2-3).
  Por ne tashm e dim q Zoti e dgjon lutjen ton dhe ne pohojm: "Por ti, o Zot, qndron pr amshim, prej breznie n brezni Emri yt". Kjo sht arsyeja pse, tashm, ne mund t parashikojm rimkmbjen e Jeruzalemit: "Ngrihu, ki dhembje pr Sionin: ka ardhur koha t kesh mshir pr t ‑ pikrisht tani sht koha! Sepse shrbtort e tu i duan gurt e tijme u dhembet edhe pluhuri i tij" (v.14-15). "Sepse Zoti shikon nga Shenjtrorja e vet e lart, nga qielli ai vrojton mbi tok, pr t’i dgjuar ofshamat e robrve, pr t’i shptuar t dnuarit me vdekje, q n Sion t shpallet Emri i Zotit e lavdia e tij n Jerusalem" (v.20-23).

  Ndoshta gjja m e mir sht q ne t gzohemi paraprakisht q shptimi i dhn Popullit t Zgjedhur sht nj mundsi pr t'i br t tjert t zbulojn madhshtin e Zotit: "Kombet do t ken frik nga emri i Zotit ... kur Zoti do t rindrtoj Sionin. Emri i Zotit do t shpallet n Sion dhe lavdia e tij n Jeruzalem, kur popujt dhe mbretrit t bashkohen pr t'i shrbyer Zotit. "
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 11-02-2021 m 09:46

Tema t Ngjashme

 1. Atmosfera E Festave
  Nga mariaAA n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-11-2012, 15:32
 2. Zbukurimet E Festave *-*
  Nga alketi83 n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 17-01-2011, 23:54
 3. Atmosfera e Festave!
  Nga Mina n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25
 4. Si te ruajme linjat pak dite para festave.
  Nga Mina n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2002, 23:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •