Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  KESH: Hidrocentralii i Skavics mund t kushtoj midis 308 dhe 510 milion euro

  Intervist me z. Benet Beci, administrator i Korporats Elektroenergjetike Shqiptare (KESH)

  Projekti pr ndrtimin e Hidrocentralit t Skavics ka ngjallur interes t lart te donatort dhe financuesit e mundshm. Hidrocentrali, q do ta kthente vendin n nj lider rajonal n prodhimin e qndrueshm t energjis, vlersohet t kushtoj midis 308 deri n 510 milion euro, n varsi t lartsis s digs.

  Z. Benet Beci, administrator i Korporats Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) thot n nj intervist pr “Monitor” se projekti do t jet publik dhe ai e shlyen vlern e investimit brenda dekads s par pas vnies n funksionim

  Cilat jan planet pr ndrtimin e Skavics dhe kostot e vlersuara t tij?

  Sikurse sht theksuar dhe nga komunikimet e mparshme, projekti i Hidrocentralit t Skavics do t jet nj investim publik. Hidrocentrali i Skavics do t jet i vendosur n rrjedhn e siprme t HEC-eve ekzistuese t kaskads s lumit Drin dhe do t ket ndikim n operimin e t gjith kaskads. N kt mnyr sht shum e dobishme pr vendin dhe sistemin ton elektroenergjetik q ky projekt t jet nj investim publik.

  Disa muaj m par u nnshkrua dhe nj memorandum bashkpunimi ndrmjet Qeveris s Shqipris dhe Qeveris s Shteteve t Bashkuara t Ameriks. Pjes e memorandumit sht dhe marrveshja e bashkpunimit pr ndrtimin e hidrocentralit t Skavics nga kompania amerikane Bechtel, e cila sht nj ndr kompanit m prestigjioze botrore n fushn e ndrtimit t veprave hidrike pr prodhimin e energjis elektrike.

  Kostot e vlersuara deri n fazn e parafizibilitetit pr kt projekt jan respektivisht 308 milion euro pr alternativn me dig t ult (deri n kuotn 388 m.m.n.d) dhe gati 510 milion euro pr alternativn me dig t lart (deri n kuotn 443 m.m.n.d).

  Nga do t sigurohen burimet e financimit?

  Burimet e financimit pr projektin jan ende duke u diskutuar mes Qeveris Shqiptare dhe donatorve t mundshm. Deri tani mund t pohojm se ka interes t lart pr financimin e veprs, si nj ndr investimet m t mdha t mundshme n rajon, n burimet e energjis s rinovueshme.

  Cila sht leverdishmria e ktij projekti, si nga ana financiare, ashtu dhe n drejtim t menaxhimit t energjis?

  Nse i referohemi alternativs s ndrtimit t hidrocentralit t Skavics me dig t lart, e cila sht dhe alternativ m fizibl dhe m e vlefshme pr vendin dhe sistemin ton elektroenergjetik, rezulton q ky projekt e shlyen vlern e investimit brenda dekads s par pas vendosjes n funksionim. Nse marrim n konsiderat faktin q jetgjatsia e ktyre investimeve sht deri n 100 vite, ather duket qart leverdishmria ekonomike e investimit.

  S pari, prodhimi i energjis elektrike: aktualisht Shqipria, n nj vit mesatar, importon energji elektrike n sasi t konsiderueshme dhe prodhimi i pritshm i hidrocentralit t Skavics, i cili do t jet deri 1,000 GWh/vit do t kontribuonte ndjeshm n reduktimin e importit dhe n sigurin energjetike t vendit.

  Nga ana tjetr, leverdishmria e ktij projekti qndron n optimizimin e prodhimit t energjis elektrike nga hidrocentralet ekzistuese t kaskads s lumit Drin. Kjo lidhet me faktin e prmendur m sipr q hidrocentrali i Skavics do t jet hidrocentrali i par i vendosur n kaskadn e lumit Drin dhe ndrtimi i tij do t ket ndikim dhe n hidrocentralet e tjer t kaskads.

  Zhvillimi i hidrocentralit t Skavics, sipas alternativs me dig t lart, do t kishte nj efekt t konsiderueshm n optimizimin e prodhimit n hidrocentralet ekzistuese t kaskads s lumit Drin, ku vlersohet se hidrocentralet ekzistuese mesatarisht do t prodhojn 80 GWh/vit m shum energji elektrike nse Skavica zhvillohet sipas ksaj alternative.

  Ndikimi pozitiv i alternativs me dig t lart sht si rezultat i aftsis s lart rregullatore q do t ket rezervuari i hidrocentralit t Skavics, pr shkak t vllimit t tij, i cili t mundson q t “magazinosh” energjin elektrike n trajtn e rezervs hidrike, duke reduktuar shkarkimet e ujit pa prodhim energjie n hidrocentralet ekzistuese.

  Nj tjetr arsye q ndikon n optimizimin e prodhimit n hidrocentralet ekzistuese sht fakti q, nprmjet hidrocentralit t Skavics ne do t kemi m shum mundsi t mbajm nivelin e ujit n rezervuarin e hidrocentralit t Fierzs n kuotn m optimale t prodhimit nga ky hidrocentral, duke ulur konsumin specifik t ujit nga ky hidrocentral dhe pr pasoj, do t optimizojm dhe prodhimin.

  Cilat jan dhe a do t mbahen parasysh efektet n mjedis dhe ekosistemin dhe popullsin e zons?

  Sigurisht q zhvillimi i projekteve t ksaj natyre shoqrohet me nj ndikim social-mjedisor n zonn e cila preket nga projekti. Edhe n kt rast, ndrtimi i hidrocentralit t Skavics do t shkaktoj prmbytje n zonn ku do t krijohet rezervuari. Pr vlersimin e efekteve q do t ket ky projekt n mjedis, ekosistem dhe n popullsin e zons po realizohet nj studim i kujdesshm, i cili ndr t tjera do t prcaktoj edhe masat zbutse/kompensuese t nevojshme sipas praktikave m t mira ndrkombtare.

  Vlen t theksohet se ndrtimi i hidrocentralit t Skavics nuk do t ket vetm efekte negative n mjedis, ekosistem dhe n popullsin e zons ku do t krijohet rezervuari, por do t ket edhe shum efekte pozitive n kt zon, madje efektet pozitive do t jen dominuese. Konkretisht, zhvillimi i ktij projekti sht nj mundsi e jashtzakonshme pr zhvillimin ekonomik dhe punsimin n kt zon. Gjat fazs s ndrtimit do t ket nj punsim masiv direkt, por edhe indirekt t banorve t zons.

  Pas prfundimit t ndrtimit, shfrytzimi dhe mirmbajtja e hidrocentralit do t krijoj vende pune t cilat do t jen t qndrueshme dhe cilsore. Vlen t theksohet se aktualisht, hidrocentralet ekzistuese t kaskads s lumit Drin jan pundhnsit m t mdhenj n zonat ku jan vendosur.

  Ve punsimit, ndrtimi i hidrocentralit t Skavics do t krijoj kushte t favorshme edhe pr zhvillimin e sektorve t tjer t ekonomis, si turizmi apo peshkimi. Ndrtimi i hidrocentralit t Skavics do t shoqrohet me nj infrastruktur t prmirsuar. N kt drejtim do t kemi ndrtime t reja n infrastruktur, si ura, rrug, qendra banimi, godina shrbimesh, qendra shndetsore, arsimi etj.

  Nga ana tjetr, nse shohim pak m gjer n t gjith basenin e Drinit, nj nga efektet m pozitive sociale e mjedisore t ndrtimit t hidrocentralit t Skavics do t jet ndikimi i konsiderueshm n reduktimin e prmbytjeve n zonn e Nn-Shkodrs, duke rritur kapacitetet pr akumulimin e prurjeve n rezervuart e hidrocentraleve t kaskads n vitet kur prurjet jan t larta.

  Emri: Kaskada-e-lumit-Drin-me-HEC-Skavica-966.jpg

Shikime: 188

Madhsia: 20.6 KB

  Prball ktyre kostove, cilat do t jen avantazhet n ekonomi?

  Avantazhet n ekonomi t ktij projekti do t konstatohen q n fazat e hershme t ndrtimit t hidrocentralit, duke hapur vende t reja pune dhe duke krijuar mundsi t jashtzakonshme pr zhvillimin e sektorve t tjer t ekonomis. Ndrtimi i hidrocentralit t Skavics do t ket ndikim t madh n sektorin elektroenergjetik n vendin ton.

  Nse i referohemi sasis s energjis q kemi importuar gjat 10 viteve t fundit, rezulton q mesatarisht, ne shpenzojm 100 milion euro n vit pr kto importe dhe zhvillimi i hidrocentralit t Skavics do t reduktonte mesatarisht 55% importet vjetore t energjis elektrike. N kt mnyr, hidrocentrali i Skavics do t ndikoj drejtprdrejt n rritjen e siguris s furnizimit t vendit me energji elektrike dhe do t reduktoj faturat q paguan vendi yn pr importin e energjis elektrike.

  N projektet e ndrlidhjes s ktij viti u miratua dhe nj projekt pr rehabilitimin e HEC-it t Fierzs, me vler 42.7 milion euro. far synon projekti?

  Hidrocentrali i Fierzs, aktualisht sht njsia gjeneruese m e rndsishme e sistemit elektroenergjetik, i cili prodhon mesatarisht 1328 GWh/vit dhe luan rolin e rregullatorit 1-vjear t Kaskads. Agregatet e hidrocentralit t Fierzs jan instaluar rreth 40 vjet m par dhe kan kaluar vetm nj rehabilitim t pjesshm n vitet 2004-2006, gjat t cilit u zvendsuan dy rotor t dy turbinave, kurse dy rotort e dy turbinave t tjera dhe t katr gjeneratort nuk jan prfshir asnjher n rehabilitim t plot. N t tilla kushte, gjendja teknike e agregateve dhe sistemeve elektromekanike sht e amortizuar dhe sht i domosdoshm rehabilitimi i tyre.

  Bashkimi Europian, nprmjet instrumentit t Kuadrit t Investimeve n Ballkanin Perndimor, pr her t par ka przgjedhur t mbshtes financiarisht rehabilitimin e nj hidrocentrali n Ballkanin Perndimor, me nj grant prej 8.5 milion eurosh. Ky investim do t mbshtetet dhe nga KfW dhe Qeveria Shqiptare. Investimi do t realizoj rehabilitimin e plot elektromekanik t hidrocentralit t Fierzs, i cili m konkretisht, konsiston n zvendsimin e 4 gjeneratorve, 2 turbinave, si dhe sistemin elektromekanik t ksaj njsie gjeneruese.

  Realizimi i ktij investimi do t mundsoj, rritjen e prodhimit t energjis elektrike nga Hidrocentrali i Fierzs, pr shkak t rritjes s eficiencs n prodhim me t paktn 4%, uljen e shpenzimeve pr mirmbajtjen periodike, rritjen e gatishmris s veprs, si dhe rritjen e jetgjatsis s veprs dhe me t paktn 25 vjet.


  far po bhet n afatin e gjat pr t diversifikuar burimet e prodhimit t energjis, n mnyr q t ulet varsia nga ajo hidrike?

  Diversifikimi i burimeve gjeneruese t energjis elektrike sht nj kriter pr vendin ton, pasi aktualisht, prodhimi i energjis n vendin ton bazohet vetm n burime hidrike. N kt drejtim, edhe Korporata Elektroenergjetike Shqiptare sht duke punuar me plane afatmesme dhe afatgjat. Aktualisht jemi duke prgatitur nj projekt pr ndrtimin e nj impianti fotovoltaik lundrues, mbi siprfaqen e rezervuarit t Vaut t Dejs.

  Projekt do t jet i pari n vendin ton pr sa i prket kapacitetit t instaluar dhe teknologjis q do t prdoret. Zhvillimi i ktij projekti po realizohet n bashkpunim t ngusht me partnerin ton financiar, BERZH-in, i cili do t mbshtes financiarisht dhe ndrtimin e ktij impianti. Jemi drejt prfundimit t fazs studimore dhe shum shpejt do t nisim procedurat pasuese pr ndrtimin e ktij impianti.

  Paralelisht po punojm edhe pr nj tjetr projekt n fushn e energjis diellore, i cili konsiston n ndrtimin e nj impianti fotovoltaik prej rreth 5 MWp, n nj nga digat e hidrocentralit t Vaut t Dejs. Sipas parashikimit aktual, brenda ktij viti, t dy kto projekte do t jen n fazn ndrtimore. Sigurisht q kto projekte, n t ardhmen, do t ndiqen nga t tjer q do t ojn n divesifikimin e portofolit t prodhimit t energjis elektrike nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare.


  Efektet

  Ndrtimi i hidrocentralit t Skavics do t ket ndikim t madh n sektorin elektroenergjetik n vendin ton. Nse i referohemi sasis s energjis q kemi importuar gjat 10 viteve t fundit, rezulton q mesatarisht ne shpenzojm 100 milion euro n vit pr kto importe dhe zhvillimi i hidrocentralit t Skavics do t reduktonte mesatarisht 55% importet vjetore t energjis elektrike

  Monitor
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2021
  Postime
  29

  Pr: KESH: Hidrocentralii i Skavics mund t kushtoj midis 308 dhe 510 milion euro

  Per koston skam njohuri,por qe do jete kryeveper do jete .

 3. #3

  Pr: KESH: Hidrocentralii i Skavics mund t kushtoj midis 308 dhe 510 milion euro

  Ne kohen e Enverit kur benin ndonje lulishte a shesh qarkullimi nuk dinin se fare te benin dhe benin shatervan ne mes te sheshit apo lulishtes. Edhe tani me duket se nuk dine se fare te bejne dhe bejne hidroentale,ma ha mendja qe numrin ekzakt te hidroentaleve te ndertuara nuk e di asnjeri,se ato te pandertuarat apo ne projekt jane sa te duash.
  Kemi 30 vjet vetem me ndertime kot hidrocentralesh, duhet te ishim bere potence energjitike europiane jo vetem ballkanike. Me duket se edhe Rama e ka kuptuar qe hidrocentalet nuk japin me vota dhe po ja fut kot tani me aeroporte,nuk po le katund pa ekspozuar aeroport. Keshtu si e ka nisur,ne mandatin e trete,do ti lidhi katunaret e Rinasit me katunaret e Saukut me ane te aeroportit te Saukut.

 4. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Eloh ! (10-03-2021)

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-11-2015, 16:24
 2. Michael Douglas ndahet nga Catherine Zeta-Jones, divorci do i kushtoj 300 milion do
  Nga Xhuxhumaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 05-10-2013, 04:11
 3. sa mund te me kushtoje?
  Nga tarushi n forumin Informatik dhe Internet
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-08-2011, 04:23
 4. Sa mund t kushtoj nj faqe njoftimesh?
  Nga indy n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 05:36
 5. Bojaxhi:N KESH jan vjedhur 35 milion $
  Nga no name n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-04-2007, 00:32

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •