Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,045
  Postimet n Bllog
  3

  Jetgjatsia: Tiranasit jetokan m gjat, korart, beratasit dhe gjirokastritt m pak

  Emri: auto_106526645_3716710331689537_4185279501367106378_n1612936699.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 62.9 KB

  N dekadat e fundit jetgjatsia n Shqipri sht rritur ndjeshm, duke arritur nivelet m t larta rajonale, por qytetet t ndryshme t vendit shfaqin diferenca t mdha.

  Sipas t dhnave t INSTAT, n vitin 2019, qarku me jetgjatsin m t lart n lindje pr burra ishte ai i Tirans, me 80,6 vjet, ndrsa qarku me treguesin m t ult t jetgjatsis ishte ai i Gjirokastrs, me 73,5 vjet.

  N t njjtin vit, qarku me jetgjatsin m t lart pr grat ishte ai i Tirans, me 84,4 vjet, ndrsa qarku me treguesin m t ult t jetgjatsis ishte ai i Beratit, me 77,7 vjet.

  Si shihet nga grafiqet e mposhtme pas Tirans, Durrsi, Elbasani dhe Lezha kan jetgjatsin m t madhe si pr grat dhe burrat. Ndrsa Gjirokastra, Kora, Shkodra dhe Berati kan jetgjatsin m t ult pr t dyja gjinit n raport me mesataren kombtare.

  N vitin 2019, jetgjatsia n lindje n Shqipri, pr tr popullsin ishte 79,0 vjet. Ajo ishte 77,6 vjet pr burrat dhe 80,6 vjet pr grat. Kjo do t thot q grat pritet t jetojn afro 3 vjet m shum se burrat.

  Sipas t dhnave nga Banka Botrore nga viti 1961 n vitin 2015, jetgjatsia mesatare e shqiptarve nga 62.3 vje arriti n 78 vje. Vetm n periudhn e tranzicionit jetgjatsia sht rritur me 6 vite.

  Disa evidenca nga baza e t dhnave t OBSH-s (Health for All) tregojn se vdekshmria nga kanceri i mushkrive n Shqipri n vitet 1980 ishte shum m e ult se n shumicn e vendeve t tjera evropiane. Ndryshimi midis meshkujve dhe femrave n jetgjatsin e pritshme n vendet e Evrops Lindore ndikohet fuqimisht nga ndryshimet n faktort e rrezikut, kryesisht duhanpirjes, abuzimit me alkoolin dhe aksidentet e trafikut rrugor.

  INSTAT parashikon se deri n fund t viteve 2030 jetgjatsia mesatare pr burrat shqiptare do t jet 80 vje dhe pr grat 83.5 vite

  T tria hipotezat e INSTAT projektojn rritjen e jetgjatsis n lindje, por me ritme t ndryshme sipas varianteve. Jetgjatsia e burrave paraqitet q tani n nivele t larta (77,7 n vitin 2019) kshtu q ritmi i rritjes s saj sht projektuar t jet m i ult se ai i grave.

  Emri: auto_bb-768x6451612936456.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 32.9 KB

  B.Hoxha
  MONITOR
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-02-2021 m 02:34

Tema t Ngjashme

 1. Studiuesit: Jetgjatsia e njeriut do t dyfishohet
  Nga Vinjol n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-09-2014, 19:31
 2. Korart aq divorce sa dhe martesa
  Nga Xhuxhumaku n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 01-09-2009, 13:15
 3. Pyetje per vete per Korcaret
  Nga Gjelosh PRekaj n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-11-2008, 19:06
 4. Beratasit dhe Hebrenjte
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-09-2004, 23:16
 5. Beratasit dhe ifutt
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •