OBSH: 'Jashtzakonisht e pamundur' q koronavirusi t ket dal nga laboratori n Wuhan!

Nj ekip i ekspertve ndrkombtar q po heton origjinn e koronavirusit, e hodhi posht teorin q ai t ket dal nga laboratori.

Peter Ben Embarek, udhheqs i misionit t Organizats Botrore t Shndetsis, tha se se sht jashtzakonisht e pamundur q koronavirusi t ket dal nga nj laborator n qytetin Vuhan t Kins. Ai tha se duhet br m shum pun pr t identifikuar burimin e tij, njofton REL.

Komentet u bn n prfundim t nj misioni t prbashkt t OBSH-s dhe Kins.

Vuhani, i cili ndodhet n provincn perndimore Hubei t Kins, sht vendi i par n bot ku sht zbuluar koronavirusi, n fund t vitit 2019.

Q ather, mbi 106 milion njerz jan infektuar n t gjith botn dhe mbi 2.3 milion kan vdekur.

Spekulimet jan shfaqur hert n pandemi se virusi mund t kishte dal aksidentalisht nga laboratori, megjithse nuk ka pasur prova t sigurta pr ta mbshtetur at teori.

Dr Embarek tha n nj konferenc pr media se hetimet kan zbuluar edhe informacione t tjera, por nuk e kan ndryshuar imazhin e shprthimit.

Ekspertt besojn se virusi ka t ngjar ta ket origjinn te kafsht, por nuk jan t sigurt se si.

Liang Wannian, ekspert nga Komisioni Shndetsor i Kins, tha se koronavirusi mund t ket qen n rajone t tjera prpara se t zbulohej n Vuhan.

SYRI.net