Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet n Bllog
  4

  Zgjoi nga Blerta Basholli rrmben tre mime n festivalin e filmit Sundance

  Emri: zgjoi-750x375.jpg

Shikime: 618

Madhsia: 22.8 KB

  Filmi artistik Zgjoi i regjisores nga Kosova Blerta Basholli ka fituar tri mime kryesore t festivalit m t madh t filmit t pavarur n Shtetet e Bashkuara t Ameriks Sundance.

  Ai rrmbeu trofeun e regjisores m t mir, prfshir filmi m i mir dhe mimin e publikut.

  T shprblehem nga festivali im i preferuar, ka rndsi t paprshkrueshme pr mua. Dua ti ndaj kto mime me t gjith ekipin, aktort dhe posarisht me Fahrije Hotin t ciln e mbaj n zemr q nga momenti i par q e kam takuar, dhe e cila sht shembull pr t gjithe ne u shpreh Basholli prmes nj video mesazhi.

  Filmi Zgjoi frymzohet nga historia e vrtet e Fahrije Hotit nga Krusha e Madhe, e cila n krkim t burrit t saj t humbur gjat lufts n Kosov, fillon nj biznes bujqsor pr ta siguruar mbijetsn e familjes.

  Ajo e fillon kt angazhim duke u prballur me nj ambient tradicionalisht patriarkal ku ambicia pr tu zhvilluar nuk shihet me sy t mir. Askush dhe asgj nuk e ndaloi Fahrijen n misionin e saj. Rolin e personazhit kryesor, Fahrijes e luan aktorja, Yllka Gashi. Filmi sht nj bashkprodhim mes Kosovs, Zvicrs, Shqipris dhe Maqedonis s Veriut.

  Koha Jon
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,676

  Pr: Zgjoi nga Blerta Basholli rrmben tre mime n festivalin e filmit Sundance

  Osmani dekoron regjisoren Blerta Basholli pr suksesin n festivalin “Sundance Film Festival”

  Pas suksesit t trefisht t arritur n festivalin ndrkombtar t filmit “Sundance Film Festival”, pr nder t 13 vjetorit t Pavarsis s Kosovs, u.d. e Presidentit, Vjosa Osmani e dekoroi me Medaljen Presidenciale t Meritave regjisoren Blerta Basholli.

  Osmani e prgzoi Bashollin pr suksesin e arritur n nj prej festivaleve m prestigjioze ndrkombtare si dhe pr prfaqsimin dinjitoz t vendit ton n skenn ndrkombtare t filmit.

  Ajo tha se “Puna q e keni br ju dhe kolegt tuaj ndr vite pr tregimin e historis s Kosovs prtej kufijve tan sht pr t’u admiruar. T gjith n Kosov krenohemi me t arriturat tuaja dhe ju falnderohemi pr kontributin e veant q po e bni drejt krijimit t nj imazhi t ri pr vendin ton”.

  Osmani theksoi q mbshtetja pr komunitetin artistik do t z nj vmendje t veant, dhe q puna, angazhimi dhe zelli i komunitetit artistik duhet t jet referenc edhe pr politikbrjen n vend./Njeshi/


  https://www.njeshi.com/osmani-dekoro...film-festival/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-03-2021 m 20:59

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,676

  Pr: Zgjoi nga Blerta Basholli rrmben tre mime n festivalin e filmit Sundance

  “Variety” shkruan pr ‘Zgjoin’, filmin q Kosova przgjodhi pr n “Oscar 2022”

  Kosova ka zgjedhur fituesen e trefisht t Sundance t Blerta Bashollit, “Hive”, si hyrjen e saj zyrtare pr kategorin ndrkombtare t Oscar.

  Filmi fitoi mimin e Publikut, mimin e Regjis dhe mimin e Juris s Madhe t Kinemas Botrore n konkursin Dramatik t Kinemas Botrore t Sundance n fillim t ktij viti, shkruan Variety pr t njoftuar lexuesit e saj n lidhje me filmin.

  “Hive” sht nj dram e bazuar n historin e vrtet t Fahrije (Yllka Gashi), e cila, si shum nga grat e tjera n fshatin e saj patriarkal, ka jetuar me shpres t zbehur dhe pikllim n rritje q kur burri i saj u zhduk gjat lufts n Kosov. N mnyr q t siguroj familjen e saj n vshtirsi, ajo mbledh s bashku vejushat e tjera n komunitetin e saj pr t filluar nj biznes q shet nj produkt ushqimor vendas. Gjetja e shrimit dhe ngushllimit n shqyrtimin e nj t ardhme pa burrat e tyre, por vullneti i tyre pr t filluar t jetojn n mnyr t pavarur takohet me armiqsi. Burrat n fshat dnojn prpjekjet e Fahrijes pr t fuqizuar veten dhe grat prreth saj, duke filluar nj grindje q krcnon sovranitetin e tyre t ri.

  Zeitgeist Films n bashkpunim me Kino Lorber do t nxjerrin “Hive” ekskluzivisht n Film Forum n Nju Jork m 5 nntor dhe filmi do t hapet n Los Angeles n Teatrin Mbretror t Laemmle m 12 nntor.

  Kjo sht kandidatura e tet e Oscar pr Kosovn dhe vendi ende nuk ka siguruar nj nominim.

  Pr 94 mimet e Akademis, afati i fundit pr paraqitjet n kategorin e veorive ndrkombtare sht 1 nntori. Nj list e shkurtr prej 15 finalistsh do t zbulohet m 21 dhjetor dhe pes t nominuarit m 8 Shkurt 2022. Ceremonia e Oskarit do t zhvillohet n mars 27, 2022.

  Filmi “Another Round” fitoi kategorin kt vit.


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/filmi/varie...ne-oscar-2022/

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,676

  Pr: Zgjoi nga Blerta Basholli rrmben tre mime n festivalin e filmit Sundance

  “Zgjoi” edhe n Festivalin e Filmit n Rom

  Filmi “Zgjoi” i regjisores kosovare, Blerta Basholli, sht dhn premier tashm n shum vende t bots.

  Filmi i cili ka fituar plot tri mime t rndsishme n Festivalin “Sundance” dhe sht propozim i Kosovs n “Oscars 2022”, do t jet pjesmarrs tashm edhe n Festivalin e Filmit n Rom.

  Ka qen Ambasada e Kosovs n Itali, ajo e cila prmes nj statusi n rrjetin social Facebook, ka njoftuar se festivali romak do t jet nikoqir i filmit shum t suksesshm vendor.

  Ky sht njoftimi i plot nga Ambasada e Kosovs n Itali (pa ndrhyrje):

  “Me 18 tetor 2021, Festivali i Filmit n Rom do t jet nikoqir i filmit Zgjoi i regjisores kosovare Blerta Basholli, e cila rrfen historin e vrtet t Fahrijes, nj grua nga Kosova, q mbeti e ve pas lufts n Kosov.

  Filmi Zgjoi ka fituar tri nga mimet m t rndsishme t festivalit m t madh t pavarur t filmit, “Sundance”, n Shtetet e Bashkuara t Ameriks si dhe shum mime n Festivale t tjera t filmit.

  Regjisorja Blerta Basholli rrfen se frymzimi i saj pr filmin ishte jeta e zonjs Fahrije Hoti, e cila portretizon nj histori t zakonshme, mirpo shum t gjall dhe t fort.

  Ky film rrfen historin e Fahrijes e cila pas lufts ngeli e vetme me dy fmijt, vajzn 3-vjeare dhe djalin tre muajsh. N prpjekjet pr mbijetes si nn e vetme n Kosovn e paslufts, ajo u bashkua me disa gra t tjera t fshatit q kishin mbetur t veja dhe krijuan kooperativn bujqsore “Krusha”, q merren me prpunimin e turshis dhe ajvarit. Fahrija nuk heq dor dhe vazhdon t luftoj jo vetm pr t mbajtur familjen e saj, mirpo edhe pr t luftuar paragjykimet kundr nj komuniteti q sht armiqsor ndaj saj.

  N kt film luajn: Yllka Gashi, un Laji, Aurita Agushi, Kumrije Hoxha, Adriana Matoshi, Molik Maxhuni”, shkruhet n njoftim.  Gazeta EXPRESS

  https://www.gazetaexpress.com/zgjoi-...ilmit-ne-rome/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-10-2021 m 07:09

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,676

  Pr: Zgjoi nga Blerta Basholli rrmben tre mime n festivalin e filmit Sundance

  “Zgjoi” fitues i dyfisht n Spanj, Yllka Gashi l pas yjet botrore

  Yllka Gashi me rolin e Fahrije Hotit n filmin “Zgjoi” ka marr mimin pr aktoren m t mir n edicionin e 66-t t “Valladolid International Film Festival” n Spanj, duke ln prapa aktore q n sirtart e tyre kan trofet kulmor n kinematografi.

  Filmi, nn regji t Blerta Bashollit, ka marr edhe mimin “Fundos”. “Do ta prdor zrin tim sonte pr t shprehur nj ndrr q un si artiste kosovare dhe i gjith populli im e kemi: q vendet tona t bukura, Spanja dhe Kosova, s shpejti t krijojn lidhje diplomatike, q Spanja ta njoh Kosovn”, ka thn Yllka Gashi e pranishme n ceremonin e ndarjes s mimeve, t shtunnI pandalshm sht “Zgjoi” i Kosovs. Titulli i ktij filmi sht n mesin e fituesve t festivalit spanjoll “Seminci” n kategorit kryesore.

  Aktorja Yllka Gashi ka marr mimin pr aktoren m t mir, pr portretizimin e Fahrije Hotit. Kurse filmi, nn regji t Blerta Bashollit, ka marr mimin “Fundos”, q festivali e jep pr temn m t mir sociale q shpaloset si projekt filmik, dhe pr filmin q konsiderohet si frymzim pr ndryshime. Me kt mim prve “Zgjoit” sht nderuar edhe filmi “Writing with fire”.

  “Valladolid International Film Festival” apo si njihet ndryshe “Seminci” (Semana Internacional de Cine de Valladolid) sht festivali i prvitshm q mbahet n Valladolid t Spanjs. I themeluar n vitin 1956, “Seminci” ka arritur q t jet nj prej festivaleve kryesore ndrkombtare dedikuar filmit n Spanj.“Zgjoi” shpalos rrfimin e Fahrije Hotit dhe t grave nga Krusha e Madhe. Tregon rrfimin e nj gruaje q me gjith pengesat krijon nj jet t re pr veten e saj dhe pr grat e tjera.Gashi, e cila ishte e pranishme n ceremonin e ndarjes s mimeve, ka thn se sht nder t jet aty, pasi ekipi ka pasur mjaft vshtirsi shkaku i vizave.

  “Si shtetas t Kosovs nuk mund t shkojm n shum vende t BE-s. Un nuk e kisha kt problem, por pjesa tjetr e ekipit e kishte prandaj u falnderohem organizatorve t Festivalit q na e kan br t mundur t jemi ktu”, ka thn Gashi, e cila prej vitesh jeton n SHBA.N ceremoni ajo ka shprehur edhe nj dshir. “Do ta prdor zrin tim sonte pr t shprehur nj ndrr q un si artiste kosovare dhe i gjith populli im e kam: q vendet tona t bukura, Spanja dhe Kosova, s shpejti t krijojn lidhje diplomatike q Spanja ta njoh Kosovn”, ka thn Gashi n ceremonin prmbyllse, duke shtuar se t dyja vendet ndajn m shum t prbashkta sesa ato q krijojn ndasi. Ka nnvizuar se artistt jan ambasadort dhe prfaqsuesit m t mir t vendeve t tyre dhe se kan n dor nj mjet t veant q mund ta prdorin pr t luftuar pr ndryshim dhe pr ta ngritur zrin.

  Ndr t tjera, gjat dits ajo ka treguar se u jan dashur dhjet vjet pr ta realizuar filmin.“sht nj histori e veant, specifike, e q ndodh n Kosov, por sht gjithashtu nj histori universale q mund t frymzoj kdo n bot, sepse tregon historin e dikujt q vuan dhe ka nevoj pr mjete pr t kaluar kt situat e pr t arritur qllimet. sht nj histori e vrtet. Dhe m plqen q n filma mund t shohsh edhe gra t forta, jo vetm viktima. Pra, t shohsh gra q jan t afta t marrin n dor fatin e tyre. Ka qen nderi i jets sime ta luaja kt rol dhe t nderoja Fahrijen”, ka thn ajo gjat pranimit t mimit, t shtunn.

  Gashi ka ln pas aktore t njohura si Seidi Haarla, q portretizon nj studente n filmin “Compartment number 6” nn regji t Juho Kurosmanen, q mori mimin e publikut n Festivalin e Filmit n Cannes. Pastaj Maren Eggert q fitoi “Ariun e Argjendt” n “Berlinale” pr rolin e saj n “The Perfect Man”, nn regji t Maria Schrader. Kurse n vmendje t juris ishte edhe aktorja Anamaria Vartolomei, pr rolin e saj n “The Event” t Audrey Diwan, q fitoi “Luanin e Art” n Festivalin e Filmit n Venecia.Aktorja Yllka Gashi, regjisorja Blerta Basholli dhe producenti Yll Uka n konferencn pr media n “Caldern Theater” n Valladolid, ku kan shpalosur pr media detaje pr filmin “Zgjoi”.

  Drama e jashtzakonshme e bazuar n ngjarje t vrteta t grave q kan mbetur t veja pr shkak t lufts, e t cilat luftojn kundr patriarkatit, sht filmi debutues i metrazhit t gjat i regjisores Basholli. Me rastin e shfaqjes s filmit, n Spanj ishte edhe regjisorja.E shoqruar nga aktorja Yllka Gashi dhe producenti Yll Uka, para tri ditve, n konferencn pr media n “Caldern Theater”, ajo shpalosi m shum detaje pr filmin q tregon rrfimin e grave q kan mbetur t veja gjat lufts s fundit n Kosov dhe nisin nj biznes t tyre duke u prballur me shoqrin patriarkale.“Para se t realizonim filmin, ne kemi kaluar shum koh me Fahrijen dhe me grat e tjera n fshat. far ka ndodhur aty sht shum e vshtir, kan humbur shum njerz, grat kan humbur familjart e tyre, burrat, prindrit, fmijt, miqt…Ato po prpiqeshin t tejkalonin traumat dhe n t njjtn koh ato jetonin n nj shoqri patriarkale. N jetn reale gjithka ka qen shum m e vshtir se ajo q shihet n film, ishte shum m e vshtir”, ka thn Basholli.Kurse Yll Uka ka thn se gjat dekads s fundit kan punuar shum pr t mbshtetur projekte t ndryshme.“Jan br shum filma q po shnojn suksese, po njihen dhe po marrin mime npr festivale t ndryshme n gjith botn. N Kosov ka shum rrfime interesante q duhet treguar, dhe kjo sikur ka hapur nj der. Pr vitin e ardhshm na sht premtuar dyfishimi i buxhetit pr filma, kshtu q po jemi entuziast”, ka thn ai.

  Kurse mimin e publikut n garn kryesore e ka fituar filmi “Seis das corrientes” nn regji t Neus Balls. Pas tij, vota m s shumti ka pasur “Zgjoi”. mimin kryesor “Espiga de Oro” n “Seminci” e ka fituar filmi “Last film show” nn regji t Pan Nalin.“Zgjoi”, nn regji t Blerta Bashollit, e nisi mbar me tri mime qysh n premier botrore n shkurt – mimin e juris, at pr regjin m t mir dhe mimin e audiencs – n “Sundance Film Festival”. Q nga ajo koh aty ku nuk u shprblye, mori kritika pozitive.

  Tash “sezoni i vjeshts” q konsiderohet edhe koha m e mir pr promovim, e gjen n festivale t ndrydhe ndrkombtare.Kandidati i Kosovs pr “Oscar”, po ashtu, sht przgjedhur nga “European Film Awards” si nj nga kandidatt pr nominim pr mimet prestigjioze evropiane t ksaj akademie. Premiera kombtare e filmit u dha m 24 gusht n Teatrin Kombtar t Kosovs, n kuadr t edicionit t 13-t t “PriFest”. “Zgjoi” ka nisur shfaqjen e tij n kinemat e vendit, kurse nga 5 nntori do t shfaqet edhe n Shtetet e Bashkuara t Ameriks.


  Gazeta Blic

  https://gazetablic.com/zgjoi-fitues-...yjet-boterore/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 01-11-2021 m 11:42

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,676

  Pr: Zgjoi nga Blerta Basholli rrmben tre mime n festivalin e filmit Sundance

  Shiten t gjitha biletat pr filmin “Zgjoi” n Amerik

  Interesim t madh pr filmin kosovar “Zgjoi”, me regji t Blerta Bashollit, po tregohet n Nju-Jork t Shteteve t Bashkuara t Ameriks.

  N faqen zyrtare t “Zgjoit”, n rrjetin social Facebook, thuhet se pas dy dit do t bhet shfaqja e filmit n kinemat e Nju-Jorkut.

  “N “Film Forum” jan shitur t gjitha biletat pr terminin e ors 6:50 t s premtes dhe t shtuns. N kto dy termine, n New York, pas shfaqjes s filmit do t ket diskutim me regjisoren Blerta Basholli dhe aktoren Yllka Gashi”.

  “Ndrsa pr terminet e tjera gjat ktyre dy ditve kan mbetur akoma bileta. Gjithashtu ka n shitje biletash edhe n shtetet e tjera amerikane”, thuhet n njoftim.


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/filmi/shite...oi-ne-amerike/

Tema t Ngjashme

 1. Bujar Alimani, 3 mime n Festivalin e Filmit n Greqi
  Nga Albo n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-04-2020, 12:41
 2. 20 vite m par Kavaja zgjoi Shqiprin nga letargjia!
  Nga DYDRINAS n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 02-06-2010, 04:46
 3. Festivali i filmit, Sundance - USA, 2006
  Nga Fiori n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-01-2006, 06:06
 4. Vajza e Kerrit n Prishtin pr Festivalin e Filmit
  Nga dodoni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 10:04
 5. Blerta nga Tirana.
  Nga Eliza_usa n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 16-12-2002, 15:10

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •